I» PANTER IWITENL ANDSCH VERZICHT Raad Winkel Woensdagsche Mijmerij I dX Bk I föykoHcfel fijn is CACAO VAN RINGERS Kindermiddag van onze Courant „Repelsteeltje" en prof. Melorini in Julianadorp m INGEZONDEN Woensdag 29 December 1937 Tweede blad ZELFZUCHT IN DE INTERNA TIONALE POLITIEK. KOREN MOET MEN ZAAIEN, ONKRUID GROEIT VANZELF. Het is tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. We zijn in de korte, telken jare terugkee- rende periode, die zich altijd opnieuw ken merkt. door een merkwaardige rust op ieder gebied. Het is stil in zaken en meestal is het stil in de politiek ook. De eenige uitzondering op dezen regel schijnen de oorlogen te maken, al herinne ren we ons nog de verhalen uit de. jaren 19111918 omtrent Kerststemming aan de fronten, waarbij we niet moeten vergeten, dat ton slotte ook soldaten slechts menschen zijn, die zich laten leiden door het algemccn- mcnschelijke en die, te midden van de mod der in de loopgraven toch altijd nog de voor keur geven aan de vredige kalmte van de Kerstdagen hoven liet blootgesteld zijn aan een soms alles vernietigend vuur. Toch waren dit jaar de oor! ogs terrein en de gebieden, waar van de rust,, die deze dagen pleegt te kenmerken het minst te be speuren viel. Waarom ook? De Japanners kennen het feest niet en niets kan hen dus weerhouden een wraak oefening in te zetten naar aanleiding van de verwoesting van Japansche fabrieken, die enkele dagen geleden te Tsjingtau heeft plaats gehad. We zaten laatst bij Staartje onze goede oude baker die sprookjes kan vertellen, en dronken chocolade.... zoo begint een gedicht uit de oude doos. U ziet de glimmende choco ladeketel in gedachten voor U, het middelpunt der gezel ligheidZoo'n ketel zou ook iets voor U zijn, op lange winteravonden! En dan moet U eens cacao nemen van Ringers! Groen etiket K.G. 1.56 Oranje etiket 1/i K.G. 1.82 Gedecor. bus *li K.G. 2.08 Kleinere bussen naar verhouding. tevens voectiaam en heht verteerbaar In Spanje heeft de republikcinschc regee ring van de gelegenheid gébruik gemaakt om vlak voor de Kerstdagen een offensief te ontketenen tegen Teruel, zoodat er ook daar weer nieuw leven in de brouwerij is gekomen, zij het, dat stellig de meesten eenig voordeel aan het Spaanschc front aan de andere zijde zouden hebben verwacht. Zoo zou men dus kunnen zeggen, dat ge durende de feestdagen het onkruid weer weelderig is opgeschoten, terwijl, helaas, van het groeien van eenig dikkorrelig, gaaf graan weinig te bemerken is. Inderdaad ziet het. er naar uit of er van de komende oogst, niet veel te verwachten valt. Echter, zoo zou men zich ook mogen afvragen,.is er van het zaaien zoo heel veel werk gemaakt'? Onze Nederlandsche taal, die er een is van een landbouwend volk, kent vele spreek woorden, die betrekking hebben op het zaaien. Wie wind zaait, zal storm oogsten, zegt een er van. Welnu, heeft de mensch- hcid zoo heel veel anders dan wind aan de goede aarde toevertrouwd? En is het dus zulk een wonder, dat het resultaat na venant is? De mcnsch van onze dagen begaat een grove fout. die zich onherroepelijk wreekt: hij is te zelfzuchtig! Het ligt niet in onze bedoeling de zelf zucht als zoodanig te veroordeelen. Tot op zekere hoogte is ze zoo noodzakelijk als het brood. De mate mag niet worden overschre den. Het, gaat er mee als met water, dat onontbeerlijk is voor plant en dier, voor alles wat leeft. Echter, men kan er ook in ver drinken, Te veel is altijd verkeerd en er is vermoedelijk niets in de wereld, wat daar op een uitzondering maakt. Zelfs hevige vergiften kunnen in zeer kleine doses heil zaam zijn, al voeren ze in grootere hoeveel heden onherroepelijk tot den dood. Met de zelfzucht gaat het als met iedere andere zucht, waaraan dc mensch zich on gebreideld overgeeft: hij gaat er aan ten gronde. Uitvloeisels van de menschelijke zelfzucht op internationaal gebied waarbij men zou kunnen spreken van nationale zelfzucht zijn de bewapeningswedloop, het streven naar autarkie, de zucht naar veroveringen, allemaal zaken, die op het jaar 1937 hun stempel hebben gedrukt en die het levens hebben gemaakt tot een jaar, waarin een zaaisel aan de aarde is toevertrouwd, dat allerminst mag doen hopen op een rijke oogst. Geheel juist is daarom de spreuk' niet, die we boven dit artikeltje hebben geplaatst. Want heeft niet de menschheid het onkruid, dat hij zoo welig ziet opschieten, zelf uitge zaaid? Bij een en ander behoeven we niet alleen aan landen als Duitschland of Italië te den ken als de eenige schuldigen. Er is zeker iets waars in de redeneering, die men af en toe hoort verkondigen en die er op neerkomt, dat er in de wereld onderscheid dient te worden gemaakt tus schen landen, die verzadigd zijn met kolo niën en landen, die het geheel daarbuiten moeten stellen. En nu mag het al weer juist zijn, dat in wezen de profijten, die zulke koloniën ople veren, minder groot zijn, dan degenen, die het er buiten moeten stellen het willen doen voorkomen, aan de zaak veranderen doet dit weinig. Er zijn enorme verschillen en hoe grooter deze worden, hoé groofer de drang der armeren zal worden om daarin verandering te brengen. Zoolang dergelijke uitwassen, die hun oor sprong vonden in de zucht om steeds maar nieuwe gebieden te willen opslokken, blijven bestaan, zoolang zal er van rust en vrede weinig sprake kunnen zijn. De onderlinge naijver zal groot blijven en van de naaste oogst zullen wc weinig anders kunnen ver wachten dan veel onkruid cn weinig graan. Donderdagmiddag zal „Repelsteeltje", met Prof. Melo rini de jeugd van Julianadorp veroveren. En natuurlijk zullen ook de jongens en meisjes van onze abonné's in Ju lianadorp en omgeving kans maken een rijwiel te winnen op den feestmiddag, wanneer zij de puzzle oplossen, die dien middag getoond zal worden en die heel eenvoudig is. De toegangsprijs is op 20 cent gesteld. Het vervoer van de kinderen uit de omgeving naar de zaal zal gratis ge schieden. Kaarten zullen verkocht worden aan de volgende adressen: Café A. Doorn, Julianadorp. C. van Rossum, Julianadorp. W. Slikker, de Kooij. G. Kuit, Friesche buurt. Het feest heeft plaats in de zaal van den heer A. Doorn te Julianadorp en zal om 2 uur beginnen. Om half twee zal een autobus vertrekken van de Friesche buurt, om kwart voor twee van de Kooij. De kinderen, ook de ouderen, heb- ben op vertoon van hun kaarten gratis vervoer. Jongens en meisjes, vergeet niet papier en potlood mee te nemen, wan» als je de fiets wilt winnen, dan moet je den slagzin opschrij ven! Diverse hamerstukken. Wie regelt de liquidatie van het ge meenschappelijk gasbedrijf: de A Commissie of de Colleges van \B. en' W.? Er zal binnenkort een begin worden gemaakt met deHuitbjreiding van de begraaf plaats. T Als e«n groote sigaar U te veel is EEN MILD EN GEURIG SIGAARTJE mignon "IO stuks 30 cent Vergadering van den Raad op Dinsdag 28 December 1937, 's middags om half twee. Voorzitter de heer J. H. Zwart, burge meester, tevens secretaris. Afwezig zijn de hecren De Veer en Ra ven. Na opening volgt vaststelling van de notulen. Ingekomen stukken en mededee- lingen. B. en W. doelen mede, dat den onderwij zer J. Slooten 3 maanden ziekteverlof is verleend en dat ter vervanging van dezen onderwijzer tijdelijk is aangesteld de heer A. D. de Veer. Ingekomen is o.a.: Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een lecning groot f 500.en een zelfde schrijven houdende de mede- deeling, dat geen bezwaren bestaan tegen aanschaffing van een nieuw torenuurwerk. Voorts zijn rtigekomcn eenige verslagen. Verordening op de heffing van leges. Met verwijzing naar het le lid van art. 105 van het Kon. Besluit van 31 Maart 1936 betreffende de bevolkingsboekhouding bren gen Ged. Staten onder de aandacht, dat ge noemd art. gebiedend voorschrijft dat. de tic gemeentebesturen het daarin bedoelde tarief vaststellen. Ged. Staten verzoeken daarom een daartoe strekkend besluit te nemen. De betreffende verordening wordt goedgekeurd. Verordening op de heffing van vergunningsrecht. Met verwijzing naar een circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken, brengen Ged. Staten onder do aandacht, dat de hier geldende bovengenoemde verordening in overeenstemming moet worden gebracht met de hij de wet van 14 Maart 1935 in het tweede lid van art. 23 der Drankwet aan gebrachte wijziging. B. en W. stellen voor een nieuwe ver ordening vast te stellen onder intrekking van de thans geldende op den dag der inwerkingtreding van de nieuwe verorde ning. Goedgevonden. Deelname Middenstandsborgstel- lingsionds. Door het Middenstandsborgstcllingsfonds, „Hollands Noorderkwartier" wordt verzocht, gedurende vijf jaar jaarlijks een bijdrage van 2 cent per inwoner te verleenen in het inkomen van liet fonds, B. cn W. stellen voor daartoe te besluiten. Als voren. Conversie geldleeningen. Dc gemeente heeft verschillende leeningen loopen tot een bedrag van f li.701.50, welke kunnen worden afgelost. B. en W. stellen voor alle aangegane geld leeningen, met uitzondering van die welke zijn aangegaan ten behoeve van de gasfa briek en de lecning oorspronkelijk groot f 50.000, aangegaan met de Holl. Maatschap pij van Levensverz. te Amsterdam, te con- vcrtecren en daarvoor door bemiddeling, van de fa. Staal Co. een leening aan te gaan groot f 14.701.50 tegen een rente van 3 cn een provisie van Va%. Oorspronkelijk deden deze leeningen Als voren. B. en W. stellen voor, voor 193S een kasgeldleening te sluiten tot een bedrag van f 23.000 tegen een rente van ten hoog ste 1 boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. De heer Kamp kan zich zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Als voren; deze leening treedt in de plaats van de kasgeldleening bij de Boe renleenbank. De leenimren voor dc gasfabriek zijn reeds, voor zoover mmrelijk. opgezegd, deelt te Voorzitter nog mede. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor een klein stukje grond bij de z.g. Toevlucht in den Groet polder te verkoopen. Aangehouden. Goedgekeurd wordt dc gemeenschappe lijke regeling van den Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn met de gemeente Ha renkarspel en ook de overeenkomst hetfef- fende de aansluiting van de gemeenten Heerhugowaard, Schoor!. Koedijk. Warmen- htiizen. Den Helder. Anna Panlowna cn Wie- ringen bij den Destructor te Schagcn. Benoeming armvoogden en re gentes. Periodiek aftredend zijn de hecren G. Kamp en J Vethman, als armvoogd, terwijl mevr. (1. Strijker-Molenaar periodiek aftredend is als Regentes van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Van het Alg. Armbestuur zijn de volgende dubbeltallen ingekomen: a. 1. G. Kamp: 2. P. Bart. b. 1. .T. Vethman: 2. P. Brugman. c. 1. Mevr. G. Strijker-Molenaar; 2. T. Zwagerman-van der Zei. De aftredenden worden allen herbenoemd. Periodiek aftredend als lid van dc com missie van toezicht op het lager onderwijs is de heer G. Nobel. Door de commissie is het volgende dubbetal ingediend: 1. G. Nobel, 2. II. Over. Dc heer Nobel wordt herbenoemd. Verzoek van K. de Rooij om ver- goedinn ingevolge art. 13 der l.o. wet 1920. Door de Rooij is verzocht om vergoeding voor het vervoeren van zijn kinderen Chris tina en Jan. naar de de bijzondere school voor L.O. te Schagen. uitgaande van de vcr- eeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs, ten bedrage van f 46.20 per kind per jaar. B. en W. stellen voor hem een vergoeding te verleenen groot f 46.20 p. jaar per kind. De heer Brugman zegt, dat er niets an ders op zit, anders was spr. er vierkant tegen. N.a.v. een vraag van den Engel, deelt de voorzitter mede, dat het officieel nog niet bekend is, wanneer een gedeelte van de gemeente over gaat naar het Openbaar Lichaam Wieringernieer. Conform het voorstel wordt hierna beslo ten. Liquidatie gasbedrijf. Door de gemeente Nieuwe Niedorp wordt verzocht een zelfde liquidatie-besluit t.a.v. het gasbedrijf, te nemen, als in den Raad van die gemeente is gebeurd. De liquidatie wordt daarbij in handen gegeven van de Commissie van Beheer. B. cn W. van Win kel waren van meening dat zoo'n besluit niet goed zou zijn, h.i. moet de liquidatie opgedragen worden aan de Colleges van B. en W. Ook in verband met een vroeger ge nomen besl. lijkt, het den Voorzitter incon sequent dc liquidatie op te dragen aan de Comm, van Beheer. B. en W. stellen daarom voor de liquida tie in zijn geheel te doen geschieden, door de Colleges van B. en W. Goedgevonden. De heer van Zoonen licht nog toe, dat het besluit door den Raad van N. Niedorp geno men, in lijnrechte tegenspraak is met het eerder genomen besluit. N. Leycn wordt voor een 4/12 gedeelte ontheffing verleend in zijn aanslag school geldbelasting 1937. Op eenige hondenbelas ting-reclames wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beschikt Ged. Sta ten vonden goed dat voor de viering van de geboorte van een Prins of Prinses 25 ct. per leerling van de O.L. en U.L.O. school wordt uitgetrokken. De Raad gaat ar mede accoord, dat dit bedrag wordt beschikbaar gesteld. De Rondvraag. De heer Kamp vraagt naar de beggerre- geling (en het uitvoeren van ander werk in werkverschaffing bij particulieren). De Voorz. deelt mede, dat deze regeling door hem is aangevraagd, zoodat spr. er binnenkort meer van hoopt te hoorert De heer Engel brengt de uitbreiding van de begraafplaats ter sprake. De Voorzitter antwoordt, dat, als dc werk verschaffing wordt opengesteld direct met dit object zal worden begonnen. Getracht zal worden met kipkarren te werken. De Voorzitter spreekt hierna nog een woord van dank tot den raadsleden en uit de beste wenschen voor het nieuwe jaar. Do hoer Brugman dankt den Voorzitter voor zijn woorden en wenscht ook hem alle goeds toe. Hierna sluiting. Naar aanleiding van de door u, Redactie, zoo juist gemaakte opmerking dat het den kon J. F., die zich in den nacht van 25 op 26 Dec. in zijn cel te Wicringerwaard heeft opgehangen (zie ons blad van 27 Dec. Red.), tot deze wanhoopsdaad bracht, zij het mij vergund om de vraag te stellen: waarde lezers, wat bracht J. F. cn zoovele personen tot. deze misdaden? Indachtig aan het ge zegde, dat het niet alleen sterke ItPenen zijn die de weelde kunnen dragen, doch ook die de armoede kunnen dragen, ben ik zoo vrij om op te merken, dat de verregaande aan passingspolitiek, de niecstcn brengt aan den rand der vertwijfeling. En daardoor wordt de misdaad in de hand gewerkt, indien de kiem tot misdaad reeds aanwezig is. (De overvolle gevangenissen cn veelvuldig voor komende strafzaken getuigen hiervan.) Is de aanpassingspolitiek oorzaak van het veel voorkomen van misdaden, cn zelfmoorden, laat het de vooruitstrevende mensehen dan ernst zijn om te geraken tot 'n politiek van opbouw en herstel, waardoor criminaliteit Ie ruggebracht wordt tot weinig of niet voor komende gevallen; dit zou tot heil der menschheid strekken. En dit kan door de Eenheid van strijd. Want waar zin voor het leven is, wordt moedeloosheid weggenomen. U, Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, een onvrijwillig ge-» worden werklooze, ARIE GLIM. Voetbal SCHAGEN 2 IN DE COMPETITIE. Groote overwinning van Sifbe- karspel. Met cijfers, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, heeft Sijbe- karspel Zondag te Andijk de Andijker Boys geslagen; het werd 0—2. Tot de rust ging het nog wel, maar nadien kwamen de Boys er maar weinig meer aan te pas. V.C.L. stelde teleur door met 6—1 van Hem te verliezen. We hadden een heter resultaat van de Langereizers verwacht! Oudendijk verloor van Strandvogels 2 (2-3). De stand luidt nur Sijbekarspel 1 11 10 1 0 56—16 21 Schagen 2 10 8 2 0 45—6 18 Ilcm 1 12 7 1 4 4219 15 Hollandia 4 11 5 1 5 21-28 11 Strandvogels 2 9 5 0 4 27—25 10 V.C.L. 1 9 3 2 4 25-25 8 O.K.B. J. 10 4 0 6 22—37 8 Oudendijk 1 10 2 2 6 16-33 6 Flevo 1 8 1 0 7 945 2 And. Boys 1 10 0 1 9 16—45 1 Kees is geen Deinosthenes. Dat was altijd een mal geval, met Kees 1 van Dongen. In dezen schilder van het mon- I daine Frankrijk was weinig Hollandsch meer overgebleven. Als men hem in het I Nederlandsch aansprak, antwoordde hg I gemelijk met een gebrabbel van acht woor den Fransch en twee Hollandsch, hetgeen iemand den lust ontnam, onze schoone moe dertaal nog langer te hooren vermoorden. Maar het is merkwaardig, hoe iemand zijn *-ong kan terugvinden. Toen in Amster dam de tentoonstelling van zijn werk werd geopend, en hij een toespraakje moest hou den, was er (om zoo te zeggen) geen woord Fransch meer bij. „Kijk eens hier", zei hij in het Hollandsch. „ik kan niet spreken, werkelijk niet. Dat komt misschien door de koffie. Daarom laat ik mijn schilderijen spreken. Er staat nier de wethouder en er staan hooge oomes; ik moet ze wel bedanken. Daar staat de burge meester ook. die moet ik ook bedanken. Ja, waarvoor eigenlijk... ik weet niet waar voor... u ziet, dit is een speech van niks. Spreken kan ik niet: ik tracht zoo goed mogelijk te schilderen. Dat is mijn leven." Een speech van niks? Ik zou zeggen: in tegendeel. Men had pose van hem verwacht en hij gaf zich precies zooals hg was, met een verbijsterende eerlijkheid. Wat behoeft, na dit voorbeeld, dat ons gegeven is door een van de beroemdste kun stenaars van dezen tijd, nog verlegen te l zitten met een speech, die hem zwaar op de maag ligt? Geen angst meer voor een toast! Spreek vrij voor de borst. Kees heeft het ook ge daan en iedereen heeft het prachtig gevon- den! Gevoeligheid? Geestigheid? Spitsvon- digheid? Bescheiden verkleining van eigen verdiensten? Hulde aan anderen, die zich i even verdienstelijk hebben gemaakt? Rid- derlijke lof voor hen, die tot uw succes heb ben bijgedragen? Nonsens. Kees heeft een nieuwe mode geschapen. Kees weet het beter. U herinnert u bijvoorbeeld de sympa thieke redevoeringen, die Euwe en Aljechin voor de radio hebben afgestoken op dien gedenkwaardigen avond, toen Aljechin den beslissenden wedstrijd won. Heel mooi. heel i ridderlijk, heel touchant... maar wat 'n moeite moet het hun gekost hebben, k la minute zooveel geestdrift, zooveel welge vormde zinnen en zooveel hoffelijkheid aan 1 de microfoon toe te vertrouwen! Nee, dén de mode k la Kees! Ja, wat zou Kees op zoo'n avond eigenlijk hebben gezegd, als hij Kees Aljechin heette „Kijk eens hier", had hg misschien ge- zegd, „nou moet ik ineens voor de radio spreken. Maar waarom? Daar ben ik niet I op aangenomen! Ik kan niet spreken. 11$ kan alleen maar schaken. Maar dat kan ik dan ook reusachtig. Daar leef ik heelemaal 1 voor. Nou ben ik kampioen. Dat was ik twee jaar geleden ook. En ik begrijp nóg niet, dat ik het toen verspeeld heb. Maar dat zal me ook niet weer gebeuren. Niks hoor. Nou en daar staat nou Euwe. En die heeft verloren. Dag Euwe. Niks aan te doen. I Geef me de vijf. De beste wint altgd. Ik heb van het begin af geweten, dat ik winnen zou. Heusch. Vraag maar aan m'n vrouw. Die heeft er ook nooit aan getwijfeld. Wat, vrouw En moet ik nou nog meer zeggen Wat zegt u? Autoriteiten? O. Ja, ik dank den wethouder en de andere hooge pieten. Dank u wel. Ik weet wel niet waarvoor, maar dankuwel, hoor. En 't comité, nou ja, 1 die kunnen net zoo goed m ij bedanken, want ze hebben het toch zeker voor hun eigen pleizier ook gedaan. En voor de na- 1 men in de krant. Ja, 't is altgd aardig zoo'n wedstrijd, vooral als je wint, maar nou zou ik graag een kaartje leggen, ik word ziek 1 als ik 'n pion zie. Zoo vrind, heb ik nou lang genoeg gesmoesd? Ja, 'k weet het, 't is een speech van niks, maar 'k ben ook geen kampioen speechen. Zoo, dat hebben we gehad." En als hij Kees Euwe heette? Dan had 1 hg waarschijnlijk gezegd: ,,'t Is was moois, nou moet ik nog spre ken ook. Is het nog niet genoeg geweest? Ik begrgp nog niet, dat het zoo geloopen is. 't Is raar gegaan. Ik voel me heusch niet verslagen. Dat niet hoor. En ik win het kampioenschap over een paar jaar terug, I dat is wiedes. Ten slotte is het niks dan toeval, wie een wedstrgd wint En ik heb hoofdpijn ook gehad, en niet zuinig. En 'n volgende keer zal het me niet meer gebeu ren, dat het publiek zoo'n keet maakt..." 't Is maar gelukkig, dat ze geen van tweeën Kees heeten. En voor Kees is het te hopen, dat hij nog eens een échte Fransch- man wordt. Met de manieren van een Franschman.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5