SCHAGEN De Langendijk in 1937. ONZE OMGEVING in 1937 1937 u>as rijk aan gebeurtenissen EEN WEINIG BEWOGEN JAAR. Als dag na dag de couranten van het af- gcloopen jaar, onder onze handen verglijden en wc tenslotte, ook den dag van vandaag, den lilcn December hebben „gedaan", dan komen uit onze aantcekcningcn twee feiten wel heel scherp naar voren. Op 20 Juni vin den wij een artikel, waarin op klare wijze wordt aangetoond den ontstellenden terug gang, liet onrustbarend vermogensverlies van elf millioen, voor Schagen en omgeving. Dit moet voor onze plaats, als centrumgemeente, als koop stad, als centrum van geestelijk leven ten- slótte, een zeer groot, nadeel bcteekenen. Daarnaast komen wij echter herhaaldelijk berichten tegen, waaruit blijkt dat de middenstand, ontegenzeggelijk de kurk, waarop de plaat selijke gemeenschap drijft, zijn activiteit toont, niet alleen door in sorteering en prijs niet ten achter te willen staan bij de za ken der „groote" steden, maar ook door durf en frisch initiatief, natuurlijk in bet belang van zichzelf, echter ook in het belang van ons allen. Gaat het den Middenstand goed, gaat het ons allen goed! Mogen wij (laar- om, aan liet begin van ons jaaroverzicht den wensch uitspreken, dat Schagcn zijn Middenstand zal steunen, opdat omgekeerd de Middenstand in staat zal zijn, te werken tot heil van ons allen! Een belangrijke datum in de geschiedenis van onzen Middenstand in 1937, wus wel de 2o Februari, loen liet besluit werd geno men in September de Alg. Middenstands- en Handelstentoonstelling, kortweg de „Alniiha" te organisceren. Deze, gehouden van 16—23 September, werd een zéér groot succes en trok meer dan 5000 bezoekers. Als steeds bracht de Paaschtcntoonstelling veel bedrijvigheid en ook de Slagers vaktcn- toonstelling werd door velen bezocht. Tradi tiegetrouw werden weer de stieren- en na jaarskeuring gehouden, resp. op 3 April en 28 October. Er is vrij veel gebouwd dit jaar. Van de nieuwgebouwde zakenpanden noemen wij bijv. dat van de Vclo-mij., van de Hadiocentralc, van de firma's Nuycns en Middelbeek. De Loet wordt steeds meer winkelstraat! Eerlang zal een Ger. Kerkge bouw verrijzen op een terrein aan de Bok- straat, overgenomen van de Woningbouw- verceniging Schagen. Veel nieuwe particu liere woningen kwamen er niet. Er is hier geen bepaalde woningnood. Wel zou het wen- schelijk zijn, dat enkele woningen worden ontruimd en de bewoners hun intrek namen bijv. in huizen van de woningbouwvcrecni- ging, die haar leden op de vergadering van 9 Juni nog een exploitatietekort van f 2(594.53 moest modedcelcn. Hoewel de onlangs plaats gehad hebbende lmurvcrlaging stimulecrend heeft gewerkt en minder woningen leeg staan tian voorheen, zijn de huurprijzen velen nog te hoog. Het wegennet om Schagen wordt steeds heter. Zoo werd 24 Februari den weg Schapen—Wieringermeer in ge bruik genomen, er kwam een rochtstrccksche verbinding naar do Stolpervlotbrug enz. Duim kreeg Schagen zijn dool van de verkiezingsactie voor de Tweede Kamer. De plaatselijke kop stukken der politieke partijen met hun aan hang weerden zich geducht, lawines papier werden in dé brievenbussen gestopt. Op 2(3 Mei, tien grootcn dag had ons blad een groot aandeel in de pret, door de grootscheepsche publicatie der uitslagen. De roode haan heeft weinig gekraaid. Het bleef hij een bin nenbrand-in de Molenstraat, een vrij feilen brand op het liensgars en een verbrande hooiklamp. De criminaliteit beperkte zich in hoofdzaak tot overtredingen der Motor- en 11 ij wiel wet, Crisiswet-overt re dingen, overtredingen der plaatselijke politie verordening enz. „Berucht" is ons parkeer verbod. Onder de ernstige misdrijven mogen wij wel rekenen do raadselachtige inbraak- en insluippogingen, eerst bij de fam. Gelder, tij dens de kermis, on 24 September hij de fa. AnncveldtDe Haas en op 26 October bij de families Ay en Bakker in liet Heeren bosch. De werkloosheid bleef helaas ook voor Schagen een probleem en de uitgaven daarvoor bleven een druk kende last. Het aantal ingeschreven werk- ïoozen in 1937 varieerde van 19 op 3 Juli tot 201 op 30 Januari. Opgemerkt dient te worden, dat de strenge vorst niet vreemd was aan dit hooge cijfer. In 1930 waren er op 3 Juli 95. en op 30 Januari 74. Werkver schaffing in Waard en Groetpolder en aan het Natuurbad Winkel en de befaamde bag- gerregcling geven bezigheid. Het onderwijs blijft gelukkig op hetzelfde hooge peil, ook ai wordt de Lagere School het fatale systeem der grootc klassen niet gespaard. Eenigo mu taties vónden plaats. Het. Hoofd der Ulo school," do hr. Visser, vertrok naar Den Haag, in zijn plaats kwam de heer Van Graaf- eiland. Door het vertrek van den l'loonder- wijzer don hoor Baas is er een vacature. Na IS jad* het voorbereidend onderwijs te hebben gediend, nam op 25 Maart Mevr. Sombroek afscheid. Over het handelsonderwijs is heel wat te doen geweest. Men herinnere zich slechts de debatten tusschen de heeren Doken Ku.vs en Brouwer. Naast, de neutrale bestaat thans ook een Katholieke Handelscursus. De eer ste zag zijn werk beloond door een erken ning in verhand mot do vestigingswet voor hot kleinbedrijf. De Christelijke School werd verblijd met een aantal leerlingen uit de Wieringermeer. Landhouwwintercursus en leckenschool verkeeren in blocienden toe stand. Ook in 1937 kende onze plaats weer een opgewekt vereenigingsleven, al blijven wij op toonecl-dilcttantistisch ge bied zéér stiefmoederlijk bedeeld en ten ach ter bij het kleinste dorp, dat. nog zijn „rede rijkerskamer" heeft. Ongetwijfeld werken de schitterende avonden van cicn Kunstkring, die ons ook het aïgcloopen 'aar weer de eer ste 'gezelschappen bracht, hier remmend. Voor liet beroepstooncel blijft Schagen een goede plaats. Kunstenaars als Buziau, Fien- tje de la Mar, en Annie van Ees kunnen zich veilig in Schagen wagen, succes is ver zekerd! Van de dilettantenverecn. legde do Operavereeniging veel eer in met de op voering van: Als ik Koning was, op 30 Mei. Do revuevereeniging organiseerde op 4 Fe bruari een geslaagd carnaval, op 18 April een reciteer wedstrijd en drie succesvolle revue- avonden in November. liet Kleinkunst- en semble, uit de Revuevereeniging voortgeko men, hield een Vlaamsche Kermis. Bé Scha- ger Harmonie gaf weer geslaagde zomercon- certen en verleende haar medewerking hij diverse gelegenheden. De Arbcidcrszangvcr- oeniging Herleving, de S.O.V. hel dameskoor- tje, liet Ned. Herv. Kerkkoor en de zangklas- Ren van Mej. Sluis bewezen dat liefde voor zang en muziek in Schagen niet dood is. Als wij een enkel woord wijden aan onze sportclubs, dienen wij allereerst onze voetbalver. Spar- ta te noemen, die, naast haar twee junioren- ploegen, niet minder dan 4 elftallen in het veld brengt. AI beantwoordt het spel in de competitie zeker niet aan veler hoop, de re serve waarover de club beschikt., geeft moed op de toekomst! Onze gymnastickverecniging Lycurgus gaf 31 Januari een zeer geslaagde uitvoering. De onder auspiciën van H.N.K. in December ge houden demonstratie der Zwitsersche Kunst turners was een evenement. Als steeds trok ken de turnfeesten van dezen Kring grootc belangstelling. De Chr. Gymnastiekver. Excel sior en de Arbeiderssportbond gaven resp. op 28 Januari en 9 April hun uitvoeringen. De Schager IJsclub had pech. 31 Januari werd de baan geopend, maar de dooi viel terstond weer in. Beter ging het de zwemclub „De Wiel", die op een succesvol seizoen terug kan zien. Ook de kegelclub heeft zich (luchtig geweerd. De concoursdagen van 24 tot 31 October, ter gelegenheid van het 5-jarig beslaan, zijn er het bewijs van. Bridgeclub, hengclsportvereeniging, tennis club, postduivenvereniging en trekkershond gaven meermalen blijk van onverflauwde ac tiviteit. Belangrijke gebeurtenissen op sportgebied, waaraan door plaatsgenoot en werd deelge nomen, waren de Rallyo Monte Carlo met Kees Kruit in de Packard-équipe en de Arbei dersolympiade ie Antwerpen met Klaas Rempt in liet Nederlandsch Sporlbondclftal. Onder Personalia herinneren wij aan het beroep van Ds. Eikc- ma naar Assen, waarvan het afwijzen onzen predikant zeker zwaar viel, 1 November nam Notaris v. d. Bcrgh ontslag, morgen treedt de heer Krijt, dir. der Twentsche Bank uit zijn functie. Met eerbied zullen velen gedenken het verscheiden van de heeren G. Beers Czn. en.J. K. Boontjes, resp. op 26 Maart en 15 Juli. Van de jubilea is het merkwaardigste dat van den heer A. de Moei, die 65 jaar lid van liet B.K. Kerk koor was. Piet Mul, de bekende koekhak- kramer kwam voor de 50o keer op de Scha ger Kermis. Op 1 April was onze President- Commissaris, de heer P. Trapman, 40 jaar aan do zaak verbonden. 25-Jarige jubilea vierden de heeren K. Brouwer, Grootes, Krap man, het echtpaar Dekker en mevr. Munter- de Vet. Plechtig werd herdacht op 26 Septem ber het 40-jarig bestaan van liet Ned. Herv. Kerkgebouw. De afd. S.D.A.P. bestond op 6 November 25 jaar, de bakkersvcrecniging Zijpe en omstreken op 10 November 20 jaar. Resuniecrende: Een jaar zonder schokken de gebeurtenissen. Moge 1938 levendiger zijn. GR. Tuinbouw. In het afgeloopcn jaar is de wensch ge- uil, op het eind van hot vorige n.1. dat do toestand in den tuinbouw zich in gunsti- gen zin zou mogen wijzigen, niet in vervul ling gegaan. De prijzen van de tuinbouwpro ducten waren van dien aard, dat een bevredi gende exploitatiewinst tot de vrome wen- schen bleef behooren, zoodat de regccring de tuinders moest blijven steunen uit de mij nden van het Landhouwcrisisfonds, ten ein de ze voor algeheelen ondergang Je behoe den. Deze steun was echter zeer onvoldoende, zoodat de vak- en standsorganisaties, onver schillig uit wolk beginsel zij leven, herhaal delijk bij de. bevoegde instanties op verhoo ging van de steiinnormen hebben aange drongen, echter meestal zonder noemens waardig succes. Zelfs op dit oogenhlik is men nog met den noodigen ijver bezig, om nog een slot-uitkeering op enkele tuinbouwpro ducten tc krijgen en een steunvcrlcening op de vroege aardappelen, die na 15 Juli werden vrij gegeven. Moge er al een kleino verbete ring in den omzet aan de beide groote groen- tenveilingen zijn te constateeren, deze wordt weer te niet gedaan door de hoogcrc exploi tatiekosten, gevolg van de devaluatie. Bleven de omzetten verleden jaar iets heneden 1 millioen gulden aan elk der heide veilin gen, dit jaar zullen zc daar iets boven ko men, doch moer dan 20 procent zal de voor- uilgang niet bctcokcncn. Uit het gedocumen teerd rapport, dat de tuinbouw-ingenieur Rietsema over den toestand van den Langen- dijker tuinbouw in het algemeen en over de bedrijven in liet bijzonder heeft uitgebracht, is duidelijk gebleken, dat het eens zoo wel varende Langendijk ook in 1937 nog, na 7 jaren van crisis, tot de armste gebieden van Nederland behoort, dat den steun der Over heid nog niet kan ontberen. Voor die Over heid bleef de Langendijker tuinbouw een aanhoudende zorg. Gedeputeerde Staten, ge volg gevende aan de beslissing op hun voor stel door de Provinciale Staten genomen, hebben hun toezeggingen, om te trachten den tuinbouw in het Gcestmerambacht te sancc- ren, in daden omgezet door het treffen van al die maatregelen, welke het aanzijn zul len geven aan een tweetal proef polders, waarmee in 1938 zal worden begonnen, ten einde te demonstreoren, wat men op techno logisch gebied vermag. Moge dit initiatief tot gevolg hebben, dat inderdaad het doel, dat men zich hierbij voor oogen stelt, n.1. saneering van den ellcndigcn toestand, waar in de tuinbouw is komen te verkeeren, wor de bereikt. In dit verhand zij in herinne ring gebracht, dat van de zijde der land eigenaars en gebruikers der landerijen, die in den Procfpolder onder de gemeente Zuid scharwoude moeten worden ingebracht, een krachtige actie is gevoerd tegen de plaats, waar die polder zal worden aangelegd, doch dat ton slotte slechts is bereikt, dat met wat minder land genoegen werd genomen. Bloembollenteelt. Met de bloembollenteelt is het hier dit jaar heler geloopen dan in 1936. Werd toen over do Langendijker.bloembollenveiling zoo goed als n ie Is verhandeld, en moest er een groote hoeveelheid bloembollen worden vernietigd, die don minimumprijs niet opbrachten, in 1937 werden belangrijke hoeveelheden over deze veiling verkocht tegen aanmerkelijk be tere prijzen, zoodat van surplusbollcn nu zoo goed als geen sprake was. Duurder land. Ongetwijfeld als gevolg van de iets groo- tere ontvangsten voor de tuinbouwproducten, de hetere uitkomsten van de bloembollen cultuur, de iets verbeterde perspectieven voor een gezonder handolsvcrkecr niet Duitsch- land, een betere stand van de clearing, en een opleving elders, die mogelijk ook hier zijn invloed uitoefende op de mentaliteit der menschen, werden de prijzen der landerijen aanmerkelijk heter dan in 1936, Werkloosheid en gevolgen. Niettemin bleef ook hier de werkloosheid haar stempel drukken op deze dQor de crisis geteisterde streek. Zoowel in de centrale werkverschaffing als in de gemeentelijke, moesten arbeiders en kleine tuinders wor den opgenomen, omdat het vrije bedrijf hun geen emplooi verschafte. De Middenstand, afhankelijk in zijn welvaart van het wel en wee van den tuindersstand, kon ook in 1937 niet roemen op een verbetering in den gang van zaken. Ten einde den strijd om het be staan des te krachtiger te kunnen voeren, heeft het. Bestuur van de Langendijker Win keliers-, Nering- en Vakvereeniging getracht, zijn leden te overtuigen van de noodzakelijk heid, zich bij den krachtigcn Ned. Kon. Mid denstandsbond aan te sluiten, doch de meer derheid meende zün grootste kracht te vin den in zijn isolement en den struggle for life met meer succes te kunnen voeren op zijn eenzamen post. En wees dat steviger verband dus af. Neorologie. Tn het afgeloopcn jaar had Langendijk, en de gemeente Broek op Langendijk in het bijzonder, den dood te betreuren van een vooraanstaande persoonlijkheid, de heer P. Slot, burgemeester van laatstgenoemde ge meente, die op het gebied van den tuin bouw belangrijk werk heeft verricht cn zich vooral in de laatste crisisjaren heel wat op offeringen had getroost, om steun en hulp te verkrijgen voor de getroffen tuinders.. In zijn plaats werd als burgemeester benoemd de lieer TL Schelhaas, sedert jaren secretaris dier gemeente. Uit de joyeusc entrée. die de inwoners hem bereidden, bleek wel op hoe hoogen prijs zij die benoeming stelden. Nog verwisselde het tijdige met het eeuwige ds. Arkel, die hoewel hier niet meer woonachtig, velen aan zich heeft verplicht door den strijd voor christelijk nationaal schoolonderwijs en cn als zoodanig dc stichter was van die school tc Broek op Langendijk, die den naam van haar stichter draagt. Onderwijs. Naast de bestaande Kleuterschool tc Zuid scliarwoudc, werd eenzelfde onderwijsinrich ting te Oudkarspel gesticht. De bezuinigings maatregelen van de regeering maakten het noodzakelijk, ten einde nog iets van liet on derwijs terecht, te brengen, het instituut van Kweekeling met acte aan enkele scholen ic handhaven. Lichtbedrijven. De overdracht, van het Electriciteltsbedriif, gemeenschappelijk eigendom van de 4 Lan gendijker gemeenten en St. Pancras, stond de laatste maanden in het middelpunt der be langstelling. Het P.E.N., dat dit bedrijf wil de overnemen, bood daarvoor een som, die zelfs niet voldoende was, om de op het be drijf rustende schuld af tc betalen; wilde van die koopsom 2,65 per jaar voor on derhoud aftrekken, ondanks het feit, dat het net ondergrondsch cn nieuw is. zoodat on derhoud zoo goed als niet noodig was ge weest,, terwijl gedurende 5 jaar slechts fSlOO winst wilde uitkeeren, terwijl volgens dc laatst opgemaakte begrooting op f 15000 winst kon worden gerekend. Het ligt voor de hand, dat de gemeentebesturen daar wel niet op in zouden gaan. Verondersteld mag worden, dat zij zich logen dergelijke voor waarden zullen hebben verzet. Op het oogen hlik, dat we ons overzicht schrijven, is van een overeenkomst nog niets bekend, doch we zouden ons al sterk moeten vergissen, als hel P.E.N. niet tot de overtuiging tc bren gen zou zijn, dat de gestelde voorwaarden onbillijk en dus niet te aanvaarden zijn. Aan gezien de gemeentebesturen een contract voor stroomlevering niet het P.E.N. hebben dat eerst in October 1942 afloopt, zullen zij niet zoo licht tot verkoop overgaan als daar mee geen voordeel kan worden behaald. Van ander karakter waren de pogingen van zekere zijde ondernomen, oni liet on mogelijk te maken, dat een ambtenaar bij die lichtbedrijven lid van den raad van een der 5 gemeenten kan zijn. Het dembcratisch „eenheidsfront" heeft aan die pogingen voor- loopig den weg versperd, daar een voorstel, om een dergelijk verbod tc reglementoeren, eerst zal worden ingediend vóór de nieuwe zittingsperiode der raadsleden in 1939. Jubilea. De veilingsvercen. de Langendijker Grocn- tencentrale, herdacht, in 1937 het, 50-jarig be slaan van het veilingwezen op tuinbouwge bied aan Langendijk, door het uitgeven van een Gedenkboek en een herdenking in intic- men kring. Wegens het overlijden van haar voorzitter, den heer Slot, werd van open bare feestviering afgezien. In Oudkarspel werden de Nationale wed strijden van den Ned. Kolfbond gehouden, die tevens een herdenking inhielden van de 50 Nationale Kolfwedstrijden, die tijdens het, be slaan van den N.K.B. zijn gehouden. De Kolfclub tc Zuidscharwoude verklaarde zich bereid in 1938 die kolfwedstrijden in haar baan te laten houden. „Openbare Werken". In het afgeloopcn jaar werd druk gewerkt aan hét nieuwe kanaal van Oudkarspel naar Huigendijk en werden dc voorbereidende maatregelen getroffen voor den aanleg van den nieuwen provincialen weg langs den Waarddijk. Groote plannen werden aange sneden voor liet aanleggen van een verkeers weg vanuit het. midden van Zuidscharwoude naar Hugowaard, in welke plannen mede is begrepen het. aanleggen van een rijbrug over het nieuwe kanaal, liet sloopen van ver schillende pcrceclen in de Koog tc Zuidschar woude, het slaan van een rijbrug bij de kerk te Zuidscharwoude over een nieuw te gra ven afvoerkanaal van 12 M. breedte, in ver band ook met den aanleg van een nieuwen polder. Voegen we hier nog bij het gereed komen van een modern ingericht en overhaal tusschen Hugowaard en Langendijk, de nieu we weg van het dorp Noordscharwoude naar de nieuwe sluiswerken, die ook werden vol tooid, dan blijkt daaruit, dat „openbare wer ken" in 1937 voor Langendijk geen zinlooze woorden zijn geweest. Vleeschkeuringsdienst. Met 1937 verdwijnt ook onze Vleeschkeu ringsdienst als zelfstandige Kring. Hooge re instanties, niet tevreden met dc uitspraak van de*Commissie, gevormd door de 5 Dago- lijksche Besturen der 4 Langendijker ge meenten en Harenkarspel, om den Keurings veearts te handhaven na de bekende vleesch- vergiftigingsgevallen in laatsgenoemde ge meente, kostte hot maar weinig moeite, dien veearts toch zijn congé tc geven door een voudig opheffing van dien Kring te bevorde ren, wat Harenkarspel ook nastreefde. Het „verdeel en hcersch" vond hier op zeer ge makkelijke wijze toepassing. De 4 Langen dijker gemeenten besloten zich nu bij den Kring Alkmaar aan te sluiten. We meenen hiermee het belangrijkste in herinnering te hebben gebracht, van wat in 1937 Langendijk heeft beroerd. Veel goeds is het niet geweest. Een groot deel was vrucht van algemeen heerschcnde invloeden en fac toren, een ander deel vindt zijn oorsprong in andere omstandigheden. Wat we in ons overzicht van Schagcn hebben gezegd, past ook vrijwel voor onze omgeving. Trots crisis, verminderde salaris sen, trots de duizend en een regecringsbé- moeiingen, die beletten dc vleugels wijduit tc slaan telkens komen wij in ons land optimistische berichten tegen, die er op wij zen, dat bij dc agrarische bevolking, bij de middenstand, bij verecnigingsbcsturen, bij al len, die aan het openbaar leven daadwerke lijk deelnemen, het initiatief nog niet is ge dood! In tegenstelling niet onze centrumgemeen te echter, heeft het in dc omgeving aan „sen satie" niet ontbroken cn ook in tegenstelling met Schagen, werden in diverse gemeente raden ingrijpende en belangrijke besluiten genomen. Niet altijd was het koek en ei achter de groene tafels, meermalen stonden raadsleden vrij fel tegenover burgemeesters of dagelijksehc besturen, maar steeds kal meerden ook de bewogen wateren zich en na de scherpste discussies vond men elkaar weer. In de Ziipe was het de verbouw van het raadhuis dat. rijke stof tot praten en verwijten gaf, zoo zelfs dat in de vergade ring van 19 Januari een der leden meende door den burgemeester „verkocht" te wor den 23 Maart d.a.v. wefd echter tot re stauratie van het raadhuis cn houw van een ambtswoning voor den secretaris besloten. Callantsoog nam 23 Februari oen o.i. zegen rijk besluit door de woonforcnscnbelasting af te schaffen. In Anna Paulowna werd op 5 October tot den bouw van een nieuw raadhuis besloten. Was men van meening, dat men de vrouw in den raad, die als eerste dame, op 27 Juli haar intrede gedaan had, een passender om geving moest schenken? In Winkel gaf de bekende kwestie-Korver nog heel wat stof tot, praten en dc raadsleden bleken met. de uiteindelijke beslissing, die den heer Korver geen satisfactie gaf, zeer weinig content tc zijn.. 27 Augustus was voor Winkel en Nieuwe Nicdorp een belangrijke datum. De Raad besloot op dc voorstellen van Alkmaar tot aankoop van de gezamen lijke gasfabriek in te gaan. Warmenhuizen liatl ook gaskwesties cn te kampen met een zeer vastlioudenden burge meester, die ondanks de duidelijke afwijzing van den Raad, den moed nog niet opgeeft liet bedrijf aan Alkmaar over tc doen. Ook Hecrhugowaard gaat gas uit Alkmaar be trekken. Wie Harenkarspel zegt, zegt vleeschver- giftiging en zoo komen we vanzelf tot de zwartste bladzijde in het gedenkboek 1937 van onze omgeving, den dag van den '12cn Augustus toen het kleine plaatsje in écn slag door het geheelc land bekend werd. I-Iet was een angstige week voor de bewo ners, een drukke week voor de doktoren Harde noten zijn er over het geval gekraakt, in den Baad, in dc bladen, voor de Alkmaar- sche rechtbank. De slager Van Duyn, die het zieke veulen aan den man had gebracht, werd vrijgesproken, dc rijksveearts Wester scheen er met een „berisping" af te zullen komen, maar zal toch van het toonccl ver dwijnen, door opheffing van den keurings kring Oudkarspel, waar hij het hoofd van is. Een onverkwikkelijke affaire De Wieringermeer, die weldra zelfstandige gemeente gaat worden, legde veel activiteit aan den dag. Op 3 Februari werden de eerste plannen tot stichten van een zuivelfabriek openbaar, op 15 October werd definitief be sloten tot oprichting van de C. Z. „Het Nieu we Land" niet aanvankelijk 60 leden-deel nemers. Veel is ook gesproken over de op richting van een Coöp. Malerij. De laatste maanden hoort men hier echter weinig meer over. Het op 11 Juli, op initiatief van den heer Bruins gestichtj strooverkoopbureau belooft een succes tc worden. Wieringer- werf krijgt een eigen Gereformeerde Kerk, Middenmeer zag zich verrijkt met een nieuw gebouw voor de Boerenleenbank. Als ge woonlijk trok de Polderdag op 21 Augustus weer veel volk. De „Moer" genoot de eer van het bezoek van den Duitschen Rijks minister van Arbeid. Of Z.Exc. ook het „jo denkamp" bezocht heeft, meldt de geschiede nis niet. Van Ewijcksluis wil hadplaats worden! De opening van het fraaie restaurant „Am- stelmeer" heeft er een geduchte stoot aan gegeven. Ook Winkel toonde hart voor de zwem- sport te hebben. Het grootcndccls in werk verschaffing uitgevoerde Natuurbad Winkel, op 31 Juli feestelijk geopend, bleek van den aanvang af een succes tc zijn. Er zwommen reeds duizenden. Blijven we nog even in de buurt, herinneren we aan de geslaagde Floraliafeestcn, lor gelegenheid van het 40- jarig bestaan en het zeer geslaagde concours van den N.-II. Zangcrsboiid op 12 Juni tc Nieuwe Niedorp. Van Bergen, wat verderop dus, noemen wij nog even de befaamde drukbesproken kwestie van liet militaire vliegveld, dat on danks alle agitatie er zal komen, en de ope ning van het nieuwe politiebureau, waar bij burgemeester en officier van justitie zich, net echt op de boevenbrits in de cel lieten vereeuwigen. Ook in onze omgeving bleef de Midden stand paraat. De aardige reisjes voor de cliëntèle, o.a. te Oudesluis, Zijpe en 'tZand, zijn er een levendig bewijs van. Een tweetal droeve ongelukken mogen niet onvermeld blijven. Het eerste, een auto-onge val bij den onbewaaklen overweg aan den Boermansweg te udoshiis, rukte een beken de persoonlijkheid op landbouwgebied, de heer D. Stammes plotseling van de zijnen, op 22 Januari. 18 Februari trof het nood lot den heer D. Spaans uit St. Maarten, die nabij 'tZand onder een vrachtauto geraakte en eveneens aan de gevolgen overleed. Met, branden door bliksminslag is het. goed losgeloopen. Branden uit andere oorzaak vonden o.a. plaats te Schagerbrug, waar de woning en kantoor van den penningmeester van Zijpe en Hazcpolder op 19 Februari ver woest werd, en tc Moerbeek waar de karak teristieke molen van den heer Leyen op 18 Maart afbrandde. Kolhorn werd op 17 September door een natuurramp getroffen, een windhoos richtte grootc schade aan. Ernstige misdrijven kwamen niet voor, het bleef bij konijnen- en fietsendiefstallen, frau des hij opgave van steunbedrijven en afbij-. ten van neuzen, waar dc kermis van Oude sluis verantwoordelijk voor was. Onopgehel derd is nog steeds de. inbraak bij Ds. de Leeuw te Dirkshorn, in den nacht van 17 Augustus. 11 Septembef kwam hot eerste alarmco- rende bericht van mond- en klauwzeer uit Hensbroek, spoedig werden gevallen uit dc Wieringermeer gemeld cn toen was er al gauw haast geen dorp meer, of dc gevreesde ziekte had er haar intrede gedaan. Gelukkig had een en ander over het algemeen een goedaardig verloop. Van de gevreesde wolhandkrab werd een exemplaar op 4 October te Zijpersluis ge vangen. De coloradokever, waartegen, eveneens gewaarschuwd was, dook gelukkig nergens op. Een in onze omgeving zeer bekende per soonlijkheid overleed op 5 Sep. Het was de alom geachte specialist Dr. van Dam uit Alkmaar. Dc bekende letterkundige Her man Robbers ging heen tc Schoorl op 15 September. Het geestelijk leven in de omgeving is ook het afgeloopcn jaar geenszins verwaarloosd. Naast goede beroepskunst, geïmporteerd van elders, weerden de plaatselijke muziek-, zang- en tooneelvereenigingen zich geducht. Toonccl wedstrijden vonden plaats te Scha gerbrug en te Hoogwoud. I)e Oranjefeesten zijn alom met opgewekt heid gevierd Dc kindermiddagen van de Schager Cou rant waren voor jong en oud buitengewoon aantrekkelijk en slaagden voor 100 procent. Diverse jubilea van vereenigingen en stich tingen werden weer herdacht, o.a. van IJs- cn Volksvermaak te Nieuwe Niedorp, (50 jaar); de Zuivelfabriek Eensgezindheid te St. Maartensbrug (25 jaar); Fanfarecorps Ta- vcnu, Warmenhuizen (45 jaar); Vcreeniging Hulp in Nood, Bergen, (10 jaar); Zuivelfa briek Eendracht, Warmenhuizen (25 jaar); Floralia Winkel (40 jaar); Excelsior, Heer- hugowaard (25 jaar); Ilotel Veerburg, Anna Paulowna (25 jaar); De Hanze, Zijdewind (eerste lustrum); en de Rij vcreeniging West-' friesland^ (10e ruiteravond). Ambtsjubilea vierden o.a. dc heer W. Blaauw te St. Maartensbrug, die op 1 Mei 40 jaar aan P.T.T. verbonden was. Het was tevens zijn afscheid. In „dc Polder" kwa men we twee jubileerenden tegen, veldwach ter Teutelink cn polderbeambtc Mculeveld, die heiden hun zilveren focst. vierden. Wij leven hier in een gezonde streek. Men kan er oud worden. Vele malen gaven wij „huwelijkstrouw in beeld", o.a. (50-jarige echtvereeniging van de echtparen Prosper .Tongejan uit St. Maarten, EnsMeschacrt uit Hugowaard, 55-jarige van de echtparen Bos Vootrhuizen uit Callantsoog, Bruin-Brak uit St. Maarten, 50-jarige van de echtparen I)c HoekWay uit Callantsoog, RozelaarVan Tije pit Schngcrwaard. I-Iet aantal veertig en vijf-cn-twintig-jarige is bijna niet te tel len. En bijna al die jaren trouwe lezers van de Schager Courant. Laten wij aan het einde van ons vluchtig overzicht de wensch uitspreken, dat ook onze omgeving een gezegend jaar moge hebben, en onze krant als steeds een trouw vriend des huizes zal zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 18