Groot BAL GERARD WORM's OPRUIMING P. Czn. Boekei MET VOLLE VAART heden 89 jaar PRUIMING ncKO-it! REVUE en te Noord Scharwoude P. BOONACKER G. BOONACKER=Molenaar Hotel „Vredelust" OUDESLUIS Cor Lodder vi D. Mul, Winkel SEIZOEN- in het BRANDPUNT DER BELANGSTELLING Aanvang 3 Januari 1938, 9 uur. Koster Organisten Geen gekleurde hemden meer in Egypte Weidmana vraagt zijn moeder om vergiffenis Ï^IQARK^Trichte^ ü3| de man, die de lang wei- methode invoerde, jubileert vandaag In onzen tijd van wetenschappe lijke fabricaticmethoden, van zuivel- bacteriologie en reincultures, is het wel interessant eens een vijftig jaar terug te grijpen. Wij ontmoeten dan den tijd, waarin de „lang wei" zijn triomphtoclit in Noordholland maakte. Deze wijze van bewerken is uitgevonden door den heer P. Cz. Rockel, die jarenlang op de boerderij „De Miede" in Sehagen woonde en ook geruimen tijd raadslid van onze gemeente was. De heer Boekei, die thans te Delfzijl woont, viert heden zijn 89sten verjaardag en naar aanleiding daarvan schrijft het Hdbld. het volgende: Picter Corneliszoon Boekei werd op Oude jaarsdag van het jaar ISIS te Assendelft ge boren en voleindigt dus heden zijn 89ste jaar. Reeds op. de boerderij van zijn ouders, in den tijd, dat de boeren nog zelf karnden en kaasden, werd een product gemaakt, dat uitmuntte door uitstekende qualiteit, zoo dat men mag aannemen, dat hij met een goede practische scholing het loven inging. In zijn geschriften maakt Bockel gewag van den invloed, die de denkl>celden van den bekenden Wouter Sluis, uit de Beem- ster, op hem hebben gehad. Hoe dit ook zij, vast staat, dat de door Boekei op zijn bedrijf toegepaste, gewijzigde kaasbercidings Inzicht Het beste inzicht ontstaat door werkelgke •belangstelling. Er zijn veel menschen die, strikt genomen hun plicht doen, en die toch hun superieuren tot wanhoop brengen, en daardoor onmid dellijk ontslagen worden zoodra er kwestie van is, iemand te ontslaan. Waarom? Juist omdat ze strikt genomen hun plicht doen, d.w.z, niets minder, maar ook niets méér. Men behoeft geen dienstklopper of strooplikker te zijn, om zich door intelligente plichtsvervulling te verzekeren van de welwillende aandacht van zijn chef, en om bij de eerste gelegenheid daartoe in aanmerking te komen voor op slag of promotie. Zulke intelligente plichtsbetrachtiging werd getoond door de kantoorbediende die voor zijn chef een expresse-stuk moest weg brengen, en de boodschap meekreeg: „Vraag vooral of die brief vandaag nog in Den Bosch komt, ik hoop het. Aan het naastbijzjjnde hulppostkantoor kreeg de bediende te hooren, dat het twij felachtig was of de brief dien dag den Bosch nog zou bereiken, maar dat dit zeker was als hij dezen onmiddellgk naar het hoofdpostkantoor bracht, vanwaar een z5h- ding expresse-stukken binnen een half uur zou vertrekken. Hij bedacht zich niet lang, maar ging per fiets door naar het hoofdkan toor. Toen hij terugkwam, en de chef zijn ver wondering te kennen gaf, dat hij zoo lang was weggebleven, antwoordde hij eenvoudig „Ik ben even doorgereden naar het hoofd postkantoor, omdat het dan alleen zeker was, dat de brief vanavond nog in Den Bosch zou zijn." De chef antwoordde enkel: „Goed, in orde". Maar voegde er in gedach ten voor zichzelf aan toe: „Die jongen heeft inzicht, dien zal ik in het oog houden". Indien deze kantoorbediende een dienst klopper of een strooplikker ware geweest, zou hij er met veel ophef den nadruk op hebben gelegd, hoe voortreffelijk en bijzon der het toch wel van hem was, om onge vraagd door te rijden naar de hoofdpost. Indien hij een van die menschen ware ge weest, die strikt hun plicht doen, had hij het stuk rustig aan het hulppostkantoor ge laten. Want daarmede had hij alles gedaan wat hem gezegd was, n.1. het stuk daar brengen en vragen, of het dien dag den Bosch nog zou bereiken. Niemand had hem immers gezegd om eventueel door te gaan naar de hoofdpost? Iemand kan komen te staan voor een mo gelijkheid, die hun chef niet kan hebben voorzien, en iemand met inzicht overweegt dan even zelfstandig, wat het beste zou zijn en handelt daarnaar. Menschen van strikte plichtbetrachtiging en niets méér zijn voor superieuren van wei nig waarde. Men kan niets aan hen overlaten en daar dit veel tijd vergt, komt menige energieke chef ertoe, om maar zooveel mo gelijk zelf af te handelen. De automatische plichtsbetrachters zyn ook te eenen male ongeschikt, om in geval van ziekte of anderszins hun chef te ver vangen. Want hoe kan iren instructies ge ven, indien men nimmer zelfstandig nadenkt nimmer heeft getracht ziel. in te leven in den gang van het geheele bedrijf waaraan men verbonden is, en slechts gewoon is om botweg en gelijk een machine te doen, wat gelast wordt, niets anders en vooral niets méér! In dezen tijd, waar zoovelen ontslagen worden, is het voor degenen die er prijs op stellen, hun betrekking te houden van be lang dat zij zich toeleggen op zooveel moge lijk inzicht in den geheelen gang van het bedrijf, waaraan zij verbonden zijn. Wan- ineer zij een intelligente en practische be langstelling aan den dag leggen ii. hun werk in alles wat daarmede, in den ruimsten zin genomen, verband houdt, dan worden zij vaii waarde voor dat bedrijf, en kan maar niet de eerste de bes^e hen vervangen. Geen menseh is onmisbaar, maar men kan zich erop toeleggen, zeer moeilijk gemist te kun nen worden. Dr. JOS DE COCK. P. Czn. BOEKEL. methode tot zulke goede resültaten voerde, dat zij algemeen de aandacht begon te trekken, vooral toen»hij op de internationa le landbouwtentoonstelling te Amsterdam in 1884 deai eersten prijs behaalde met zijn kaas. Het gevolg daarvan was, dat toen liij 38 jaar oud was de Verceniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hóïland's Noorderkwartier, hij woonde toen in de Wieringerwaard een contract met hem aanging, waarbij de heer Boekei zich ver bond, om op zijn bedrijf een geheel jaar lang onder toezicht van deze vereeniging kaas te maken, die op de markt den hoog- sten prijs moest bedingen! Verder verbond hij zich, om in oen brochure de gevolgde bereidingsmethode uiteen te zetten en ten slotte, om tegen een bepaalde vergoeding zijn werkwijze aan anderen te loeren. Deze voonvaarden heeft hij alle vervuld! En daarmede was tevens oen einde geko men aan de „reputatie" van de Wieringer waard, dat er geen goede kaas in dien pol der kon worden gemaakt, onndat de melk er te vet was... Van dat oogenblik af vond in Noord-Hol land en later ook elders de „Boekel-irietho- de" van kaasbereiding snel allerwegen in gang. Aanvankelijk werd door den heer Boe kei op vele boerderijen de nieuwe methode gedemonstreerd, waarna de verdere verbrei ding in steeds sneller wordend tempo plaats vond. Men kan zeggen, dat thans practisch onze geheele kaasbereiding geschiedt vol gens do door Boekei aangegeven richtlij nen. Het zou ons te ver voeren, om op de dé tails ervan in te gaan, volstaan moge wor den met h<jt volgende. Behalve door een be tere eii meer nauwkeurige bewerking van de wrongel, kenmerkte zijn methode zich door het gbruik van lange wei, thans ver vangen door z.g. reincultuur of kaaszuurscl, ter onderdrukking van het kaasgebrek „los", dat veroorzaakt wordt door gas vormende organismen. Met behulp van een koperen roerhek met nauwstLaan de spijlen, aan den éénen kant scherp, wordt de wrongel zóó lang geroerd, totdat zij behoorlijk droog, z.g. „rijp" is. Door het nauwgezet raadplegen van den thermometer vergewiste hij zich, zoowel bij het stremmen, als bij het nawar- men, van de juistheid der temperatuur. De gestremde melk wordt evenredig en niet te fijn verdeeld; aan doorhalen, roeren en na- warmen wordt veel tijd en zorg besteed. Daarbij wordt de wrongel door het telkens zooveel mogelijk wei afschoppen droger dan hij de ouderwetsche manier en zóó rijp, dat het met veel vetvcrlies gepaard gaande krui melen, duwen en herhaald keeren overbodig is. Het was mogelijk, de kazen in één stuk in het vat (den kop) te rapen. Deze hoogst belangrijke veranderingen in onze kaasbereiding zijn door vergrooting der bedrijfszekerheid en verhooging der kwaliteit van de kaas voor ons' land van gróót belang geweest, hetgeen in herinne ring moge worden gebracht met groote dankbaarheid jegens dezen pionier, wiens naam zal blijven voortleven in de vaktaal. OUDE N1ED0EP L.T.B. TUINDER VAKBOND Woensdagavond hield bovengenoemde vak bond afdeeling t Veld een vergadering bij den heer Pepping aan de Weel, o.l.v. den heer J. Bekker Sr. Na opening en vaststelling notulen leest voorzitter een schrijven van de fa. Wed. de Boer cn Zonen, houdende verzoek om den afgevaardigde naar de algemeene vergade ring op to dragen een vraag te stellen door wie in den vervolge de zaden moeten wor den gekeurd: De N.A.K.*of de B.K.Z. Den afgevaardigde krijgt vrij nuandaat.. Het voorstel van de afd. 't Vekl om den toeslag op de kool per maand te berekenen blijkt bij het. Hoofdbestuur weerklank 'te hebben gevonden. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering te Alkmaar wer den benoemd de Voorzitter en de heer S. de Boer Czn. Bij de rondvraag brengt de heer D. Stade- gaard ter sprake de wenschclijkheid, dat uitgezien wordt naar een andere aardapper Ion soort in dc plaats voor de eersteling. De heer M. Schouten deelt mede, dat 3 retraites zullen worden gegeven voor de L. T.B. leden namelijk 811 en 1922 Janu ari en 5S Februari. Een spreker zal worden aan geselt reven om een rede te houden over de nieuwe pachtwet De lieer Bakker wil, voor de volgende vergadering een humorist engageeren, mis schien komen dan meer leden ter vergade ring. Dc beer .T. dc Boer zou een cursus gehou den willen zien over aardappelziekten. Daar deze gratis wordt gegeven vindt dit groo- ie bijval. Besloten wordt contact te zoe ken met Waarland en zich in verbinding te s'ellen met den heer Band te Nieuwe Nie- dorp. Hierna sluiting. HA RENKA RSPET. Dat bet mond- en klauwzeer zoo hier en daar nogal slachtoffers onder het hoornvee heeft gemaakt, is reeds voldoende bekend, In plaats van Kaarten. Verloofd: TRIEN VAN HAM en TOON MUL. Wieringerwaard, 1 Jan. '38. 5de Opvoering van de op Woensdag 5 Jan., 's avonds half acht, in de zaal van J. DE BAKKER Voor ouden van dagen vrij entrée. Plaatsen kunnen vanaf heden besproken worden aan de zaal Ouden van dagen kunnen zich opgeven t.m. 3 Januari. Voor Oudkarspel bij J. BRUIN en S. DE BEURS. Voor Noordschar- woude A. BOOT. Voor Zuid- scharwoude en Broek op Lan- gendijk bij J. KRAMER en J. DU BURCK. Ouden van Dagen worden gehaald en gebracht. Bal na Te koop: Een weinig gebruikt DRIEWIELDE CARRIER, één zoo goed als nieuw Simplex Rijwiel met lamp, 1 Gazelle Rijwiel. AB. BAKKER, Rij wielhandel, Wieringerwaard. Gevraagd, mot 1 Maart: EEN WERKJONGEN. (best kunnende melken, bij C. D. BROERSMA, Boermansweg, Anna Paulowna. Drukkerij, Boek- en Papierhandel Bibliotheek wenscht een Gelukkig Nieuwjaar. Sehagen, 1 Januari 1938. SCHAGEN Zondag 2 Jan. '38 Aanvang 4 tot 2 uur Te koop: 11 BIGGENMERKEN, vervoegen: A. v. d. SLUIJS, St. Maartensvlotbrug. Zaal BUISMAN. NIEUWJAARSDAG, 1 JAN., Entrée 25 cent. Aanvang half acht. Muziek Comedian Swingcrs Band. Op vertoon dezer adverententie één consumptie vrij per per- Gevraagd, 1 Maart: Een VASTE ARBEIDER, goed kunnende ploegen (.klein gezin). Schriftelijke aanmel ding aan A. GEEL, Oudesluis. Ontelbare KOOPJES en 10°/o korting in de Seizoen. van Maandag 3 Januari lot Zaterdag 15 Januari Wij ruimen op de restanten van dit seizoen in dames- en heerenmode, in echte WORM's kwaliteiten tegen zeer voordeelige prijzen DEN HELDER: Keizerstraat 60. ALKMAAR: Houttil 54 3- 70. Achterstraat 43. De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gcm. Zijpe vraagt een voor Oudesluis en voor de Oudesluis, St. Maar tensbrug en Burgerbrug. In structies liggen ter inzage bij den Secr., K. PAARLBERG Pz. lc Oudesluis. - Aanbieding schriftelijk tot 5 Jan. 1938, bij den Voorzitter K. SCHUIT te St. Maartensbrug. Gevraagd, met 1 Maart: EEN VAST WERKMAN, loon f 17.huis disponibel, aan de Kleine Sluis, bij C. BLAAUBOER, 't Schor, Anna Paulowna. Aan Familie, Vrienden en Bekenden een gelukkig Nieuw jaar. J. Keijzer A. KeijzerDissel. Anna Paulowna, 1 Jan. 1938. Cor Zeeman, Tuinman en Tuinaanleg, wenscht Familie, Vrienden en Begunstigers een Voorspoedig 1938 toe. Wieringerwaard, 1 Jan. 1938. J. de Pee. G. de PeeGlas. St. Maarten, 1 Jan. 1938 m.g. A. v. d. Sluijs. S. E. v. d. Sluijs—Stins. St. Maartensvlotbrug, 1 Jan. 1938. m.g. Nieuwsjaars- en Hcilgroet aan Familie, Vrienden en de vele Kennissen en Bekenden van Jn. Heman, Oud-Secretaris-Kerkvoogd en Ontvanger van de Ned. Ilerv Gemeente te Zijpe. St. Maartensvlotbrug, 1 Jan. 1938. K. Bekker. D. BekkerKuiper wenscben allen een Gelukkig Nieuwjaar. Kapper. St. Maartensbrug, 1 Jan. 1938. M. Bos, Badio- en Rijwielhandel. St. Maartensbrug, 1 Jan. 1938. m.g. Firma K. Kossen wenscht allen een Gelukkig Nieuwjaar. St. Maartensbrug, 1 Jan. 1938. Familie en Clientèle een Voorspoedig 1938. Blokker's Metselaarsbedrijf, Lntjewinkel, 1 .Tan. 1938. Het Bestuur van The Heic Boys, wenscht Directeur. Le den, Donateurs en zij die in nauw verband met do verceni ging staan, een Gelukkig cn Voorspoedig Nieuwjaar. Anna Paulowna, 1 Jan. 1938. Onze beste wenschen aa Vrienden en Bekenden. Fam. L. v. Wijk. Nassauplcin 2. J. v. Wijk, Ortheliusslrant 355, Amsterdam, W„ 1 Jan. 1938. G. C. Barten, G. Barten—Nieuwland. Pelsstraat 22, Velsen. 1 Jan. 1938. m.g. J. Met, M. MetSilver. Egmondermeer, 1 Jan. 1938. m.g. doch in deze gemeente kan men het er ook wel mee doen. Zoo zijn van den veehouder S. de Vet uit de Woudmecr alhier reeds 6 koeien en een stier afgekeurd, waarvan er zelfs dood op den stal lagen. Er zullen dunkt ons nog meer slachtoffers komen, daar de stal nog niet van ziekte ge zuiverd is. DIRKSHORN. Schaken. Oude competitie Wit Zwart. J. KrijgsmanII. Rijs afgebr. Jn. BakkumP. Dam 10 H. RijsP. Hoeve 01 Nieuwe competitie. L. MeincmaW. Bakkum 01 P. BurgerJn. Burger 01 J. KrijgsmanJ. Levendig 10 Jb. Bakkum—W. Bakkum 0—1 P. Tijsen—A. van Dijk 0—1 Egypfc's Koning ontslaat kabinet Nahas Pasja Mahmoed Pasja de nieuwe for mateur. Dc jonge Egyptische koning Farock heeft zijn kabinet, waarin Nahas Pasja premier was, ontslagen. Mahmoed Pasja heeft een nieuw kabinet gevormd. De eerste daad van den nieuwen premier is geweest het ontwapenen en ontbinden van alle gekleurde-heinden-organisatics, welke nationalistisch cn Anti-Rngelsch zijn. Hel desbetreffend bevel wordt thans in geheel Egypte ten uitvoer gelegd. De studenten van de Alazhar universiteit hebben gistermorgen de collegezalen verla ten teneinde te demonstreeren cn uiting te geven aan hun voldoening over het ontsloff van Nahas Pasja* Nederland en de Italiaansche Keizerstitel De interpellatie-Vorrink wordt 11 Januari in de Eerste Kamer be handeld. De voorzitter van de Eerste Kamer zal dc interpellatie van den heer Vorrink over de stappen, door de Regeering gedaan of te doen in zake de erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Ethiopië, aan dc orde stellen tegen Dinsdag 11 Januari, des namiddags te één uur. Getuigen gehoord in het proces van den massamoord. De rechter van instructie te Versailles in de zaak van den massa-moordenaar Weid- inann heeft Ilenri Tricot, den echtgenoot van Colette Tricot, die vriendin en dienst meisje was van Weidmann en Roger Mil- lion, verhoord. Uit dit verhoor blijkt duidelijk, dat zijn vrouw en Roger Million op de hoogte waren, voor 28 September, van den moord op Jean de Koven. Op 3 November bekende Colette Tri cot haar man, dat zij evenals Roger Million op de hoogte was van het tragische einde van Jean de Koven. Zij hadden het lijk gevonden bij de villa „La Voulzie". Toen Weidmann op 3 No vember vernam, dat zijn vrienden het lijk ontdekt hadden, verwondde hij Colette Tri cot. met een revolverschot in het been. Dc rechter liet hierop onmiddellijk door een arts nagaan of zich inderdaad sporen der verwonding op het. been van Coletté Tricot bevonden. Dit bleek bet geval te zijn. Gistermiddag beeft Weidmann in de werkkamer van den rechter van on derzoek zijn moeder ontmoet Eerst had de moordenaar echter tegenover zijn advocaat verklaard, dat hij zijn moeder niet zien wilde. „Ik zou het niet kunnen verdra gen haar te zien, nu zij dit van mij weet," zeide hij. „Het zou haar cn mijzelf te veel pijn doen." In een tragische scène vroeg Weidmann zijn moeder vergiffenis. De moeder is gister avond naar Frankfort teruggegaan. Rij haar aankomst en vertrek moest de politie vele fotografen, filmoperateurs en andere nieuws gierigen op een afstand houden. SCHAGEN, (Eiervciling) 30 Dcc. 1937. Aangevoerd 38000 kipeieren. 54-50 kg. L454.90; 5058 kg. 4.55- 4.90; 58—00 kg. 4.80—4.90; 60—62 kg. 4.95—5,05; 62—65 5.10— 5.30; eendeieren 3.70. HELDERSCHE F, IER VEILING, 30 Deo. Aangevoerd: 13456 kipeieren: 48—51 Kg. 4.—, 52—54 Kg. 4—4.40, 55—57 Kg. 3.90— 4.90, 58—60 Kg. 4.20—5. 01-63 Kg. 4.60— 5.50. 6470 Kg. 4.905.60, 124 eendeieren f4.alles per 100 stuks. WARMFNHT17.EN. 30 Doe. Roode kool 3.60—650, gele kool 1—1.60. D. witte kool 1.80—2.70. drielingen 7.10—7.20, uien 8.50—9.20, grove uien 8.509 10, peen 2-602.70. Aanvoer: 66900 kg roode kool, 16000 kg gele kool, 33.600 ksz. Decnsche witte kool, 10300 Kg. uien, 1S75 Kg. peen. BROEK OP LANGEND!JK 31 Dee. UiUen 99.50, drielingen 7.20, stek 5.10 5.50. peen 2.10—2.50. kleine peen 1.10, ram menas 1.10—1.30, kroten 3—3.90. 9000 kg. roode kool 3.30—5.90 1250 kg. knol- selderie 2—2.30; 38000 kg. gele kool 11.00 Savoye kool 1—1.80; 38000 kg. d. witte kool 0.803 880 krop andijvie 60 NOODSCIÏARWOlJDE. 31 Dor. Uien 9.109.30, drielingen 7.207.40. gro ve 8.609. peen 2.40-2.60. kleine peen 80 et. raade kool 4.106; groene kool 1.201.70 gele kool 1.—1.40 d. witte kool 2—2.90 an dijvie 0.70

Schager Courant | 1937 | | pagina 3