Staking in Frankrijk geëindigd Duitsche zender in Tsjecho-Slowakije Een halve eeuw Ned. Heide Maatschappij Een bruid in trance Chincesch succes bij het Tai-meer Schager Roosjes Predikbeurten Lockheeds voor K L.M. en K.N.I.L.M. volgend voorjaar gereed Geystendorfier maakt proefvlucht. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. De aflevering van de Lockheed- Super-electra vliegtuigen, aange kocht door de K.L.M. en de K.N.I. L.M.. die naar men weet aan vankelijk in deze maand verwacht werd, is, naar wij vernemen, eeni- germate vertraagd en kan niet eerder dan in het voorjaar 1938 te gemoet gezien worden. Men hcrinert zich, dat de K.L.M.-vlieg- tuigbestuurdcr G. J. Geyssendorffer thans reeds ecnlgcn tijd in Amerika bij de Lock- heedfabrieken te Burbanks in Californië vertoeft voor de officieele overneming van de vliegtuigen. Van den heer Geyssendorf fer is aan het einde van de vorige week een telegram binnengekomen, dat melding maakte van de eerste proefvlucht van de eerste geheel gereed gekomen machine Lan gen tijd geleden heeft naar men weet reeds een Lockheed-Super-Electra-vlieg- tuig proefgevlogen, doch deze machine was uitgerust met Ilornet-motorcn en bestemd voor een anderen afnemer, die dit type vliegtuig met genoemde motoren wensebte uitgerust te zien. De K.L.M. en K.N.I.L.M. wenschen Wright- Cyclone-motorcn in de toestellen. De ma chine. die in den loop van de vorige week blijkens telegrafische mededecling bad proefgevlogen was voorzien van Wright- Cyclone-motoren. Alle bestelde machines elf in totaal zijn thans afgebouwd en zullen dezer dagen worden gepro beerd. Nader vernemen wij nog, dat de voor de K.L.M. in Europa en Nederlandsch West- Indië bestemde zes Lockheed-Super-Electra vliegtuigen bet eerst afgeleverd zullen wor den en eerst daarna de vijf machines, die aangekocht zijn door de K.N.I.L.M., ten ge- bruike op de luchtlijnen in Nederlandsch Oost-Indiö. Meer gedetailleerde rapporten van de hand van den heer Geyssendorffer zijn nog niet bij de K.L.M. binnengekomen; zij wor den dezer dagen verwacht. Hedenochtend werk hervat acht te twee uur begaf een afvaar- di. van bet bestuur van de C.G.T., zich naar het ministerie van binnenlandsche zaken. Na een onderhoud met minister Marx Dormoy, Paul Fauré en Bonnet verklaarde de delegatie voldoende garanties te hebben ontvangen om aan de vereenigde bonden van personeel in overheidsdienst toe te staan aan de vakverecnigingen van het district Parijs, welke vereenigd waren in de Grange aux Belles, voor te stellen het werk hedenochtend te hervatten. Een deel van de delegatie begaf zich ver volgens naar het partijgebouw van de C.G.T., waar het bestuur van de C.G.T., on afgebroken vergaderde en een ander deel van de afvaardiging begaf zich naar de Grange aux Belles. Na een langdurige bespreking in de Grange aux Belles besloten de vereenigde bonden van personeel in overheidsdienst, vanochtend 't werk te hervatten, aangezien zij voldoen de verzekeringen hadden ontvangen inzake het inwilligen van hun eischen. In alle openbare bedrijven zal dus hedenochtend het werk normaal wor den hervat, alleen Is het mogelijk, dat doordat een aantal werklieden niet gemakkelijk te bereiken zijn, in het begin eenige vertraging zal ont staan. Dit zal evenwel in den loop van den ochtend worden hersteld. Gasaanval op duiven Een gedeelte der gevleugelde bevolking van de Oostenrijksche hoofdstad heeft zijn eerste gasaanval moeten doorstaan, nadat liet gemeentebestuur van Weenen tot het besluit was gekomen, dat het groote aantal duiven, dat de openbare pleinen der hoofd stad bevolkt, verminderd moest worden. Men kwam overeen, dat het ombrengen der dieren met Pruisisch zuur, welk gas door een sproeier verspreid zou worden, men schelijker was dan hen dood te doen schie ten. Na de eerste proefnemingen is de plaatse lijke vereeniging voor dierenbescherming echter tusschenbeide gekomen, en heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat de duiven ge dood werden. Deze vereeniging zal nu zorg dragen voor de verplaatsing van het teveel aan duiven, echter op voorwaarde, dat zij op behoorlijke wijze gevangen worden. Amerikaanscbe marinevliegtuigen naar Honoloeloe De datum van vertrek der Amerikaan- sclie marinevliegtuigen van San Diego naar Honoloeloe is vervroegd tot 19 Januari. Waarschijnlijk zullen twaalf bommenwer pers aan deze tocht deelnemen. Zij zullen in formatie vliegen. Schadelijke contingenteeringen Vragen aan den minister over de uitvoering van de wijziging der Crisis-invoerwet. In verband met de uitvoering van de ge wijzigde Crisis-invoerwet, heeft de heer Van Embden bet volgende aan den Minister van Economische Zaken gevraagd: Indien de bedreiging met contin- genteering vruchteloos mocht blijven, zoodat ook de bedrieging nood zakelijkerwijze ten uitvoer moet wor den gelegd, op welke wijze kan dan worden afgewond, dat onzo eigen verbruikers en producenten be zwaard blijven of worden met de voor ons land onbegeerde, zeer scha delijke contingenteeringen? Is de minister, lettend op de groote en ver heugende stijging, van onzen uitvoer in de eerste 11 maanden van 1937 met 45 pet. tegenover de eerste 11 maanden van 1936, met 52 pet. tegenover die in 1935 niet van meening, dat de bedoelde strijdmiddelen, on derscheiden van de ruiloblecten, welke de regeering tot dusver reeds bezat, vooralsnog geheel en al buiten toepassing behooren te blijven? Slechte tijden voor sfroopers Wildschaarschte in Noord-Holland. In de Heemskerker- en Wijk-aan-Zcccrdui- nen is de stand van het wild op het oogen- blik zoo gering dat men een konijntje maar spaarzaam aantreft, meldt de N.R.Ct. Twintig jaar geleden moest men oppas sen, om dit gedierte niet onder den voet te loopen. Voor wild werden ter gelegenheid van de Kerstdagen zeer hooge prijzen be taald. Dit geldt ook voor patrijzen en fazan ten. Jachtopzieners en stroopors kunnen bij benadering het aantal van dat gevogelte schatten. DE VECHTPARTIJ IN EEN CAFé te Groningen. Bader meldt zich aan. In aansluiting op ons bericht elders in dit blad over een vechtpartij in oen Gro- ningsch café kan worden megedeeld, dat de dader L. zich te Amsterdam bij de politie heeft aangemeld. Hij is op transport naar Groningen gesteld. Degrelle moet 25000 frs. boete betalen Wegens belastering van Antwer pen's oud-burgemeester. In een vorig proces had Degrelle, de lei der der Rexistische partij, beweerd dat Van Cauwelaert, die toen burgemeester van Antwerpen was, bij wijze van geschenk een bedrag van 63.817 francs had ontvangen als commissie op een leening van 100 mil- lioen, welke door de stad Antwerpen was aangegaan. Op grond hiervan had Van Cauwelaert Degrelle een proces aangedaan, waarin thans uitspraak gedaan is. De rechtbank is tót de slotsom gekomen, dat de bewering van Degrelle belcedigend en in hooge mate schadelijk is, weshalve hij veroordeeld werd tot betaling van een scha deloosstelling ten bedrage van 25.000 francs en tot de publicatie van het vonnis in „Le Pavs Réel" en in de „Nieuwe Staat", de beide Rexistische dagbladen, benevens in een tiental andere bladen, naar keuze van den eischer. „Angriff" wantrouwt de zaak. Het Nationaal-Socialistische partijblad „Der Angriff" wijdde gisteravond volgens het Hsb. een uiterst scherp hoofdartikel aan den nieuwen Tsjechischen radiozender, die begin Februari in de stad Mclnik geopend zal worden- en die uitsluitend uitzendingen in de Duitsche taal denkt te verspreiden. Het blad verklaart, dat deze uit zendingen van Duitsche zijde met het uiterste wantrouwen tegemoet gezien worden en dat het ook bier weer gaat om een poging van Praag de Sudeten-Duitschers geleidelijk van taal cn volksstam te vervreem den. De laatste jaren bad men deze volksgroep, die voor de uitzendingen mede betalen moet, slechts de Tsjechische taal voorgezet, totdat eindelijk eenige minuten per dag in het Duitsch ingevoegd werden, maar onder lei ding van een Joodschen vrijmetselaar. „Der Angriff" herinnert aan een rondvraag, die onlangs door een zeer verspreid Sudeten- Duitsch blad onder haar lezers gehouden werd, dat slechts 3Vrder lezers den zender Praag afluistert, 2.9% den zender Weenen en 91.4% de Duitsche radiostations. Tiet Ber- lijnsche blad meent daarom, dat de Tsje chische zender in de Duitsche taal voor deze 3V£. een zeer overbodige cn tendentieuze luxe is. De heiligheid der verdragen De voorzitter der commissie van buitcn- landsche zaken van het Amcrikaansche huis van afgevaardigden, McReynolds, hoeft in een radioredevoering bepleit, dat de Veree nigde Staten zullen blijven aandringen op de heiligheid der verdragen cn zonder ver strikt te raken in bondgenootschappon, moe ten samenwerken met andere naties om in stellingen van den vrede op te bouwen. In zijn commentaar op het voorstel tot terugtrekking der Amerikaanscbe strijd krachten uit China verklaarde McReynolds, dat de politiek van isolatie, en terugtrekking, welke wordt gevoerd in naam van den vrede don oorlog aanmoedigt. Het voornaamste lichaam dat zich met de werkverschaffing belast. Op 5 Januari a.s. viert de Neder landse!» e Heide Maatschappij haar vijftigjarig bestaan. Van de voornaamste werken, welke dooi de Maatschappij gedurende deze halve eeuw zijn uitgevoerd, noemen wij de bebossching van de Staatsduincn, de ontginning van de door den Staat aangekochte woeste gronden bij Kootwijk, een bebossching in dc Peel bij Bakel, ontginning van uitgestrekte heidevelden in Drenthe, het ontginnings werk van de nieuwe gronden in de Wie- ringcrmecrpolder en de jongste uitbreidin gen van dc vliegvelden Schiphol, Waalha ven, Twente cn Teugc. In de laatste 16 jaren werden 2100 k.m. beken genormaliseerd, 4700 k.m. nieuwe waterlijnen gegi'a- ven en 20.000 k.m. bestaande water leidingen verbeterd. De Heide Mij. richtte een Bouwkundi gen Dienst op, een hoofdafdccling Fruit teelt cn een hoofdafd. Zootwatcrvisscherij. De afsluiting van de Zuiderzee en de geleidelijke ontzilting van het IJsselmeer stelde haar voor nieuwe problemen, die zij heeft opgelost o.a. door het uitzetten van eenige in Nederland vrijwel niet uit de na tuur voorkomende, zeer goed eet bare vischsoorten als de houting, de zeeforel en de snoekbaars, af komstig uit wateren die veel over eenkomst vertooncn met dc samen stelling van het water van het IJs selmeer. Aangezien sedert het uitbreken van de economische ciisis vele, zelfs de meeste van bovengenoemde werken gemeenlijk worden uitgevoerd met het dubbele doel, ook vverk- loozcn aan bet werk te helpen, is de Neder land sche Heidemaatschappij bet voornaam ste lichaam geworden, dat met de uitvoe ring der werkverschaffing is belast. Kunstschatten met levensgevaar gered Oorlogsvandalisme in Spanje. In dc voorhoede van Franco's leger marcheert een kunstcom missie! In de Londensche JFimes vertelt de Spaan- sche nationalistische archjtect~Luis de VR-- lanucva hoe te Toledo in den strijd om het Alcazar do kostbaarste kunstschatten ver loren. gingen. Door liet gepeupel worden en kele van do schoonste schilderstukken op zettelijk vernield. Doordat twee kunstenaars en een boekhandelaar met levensgevaar de schilderijen van Greco in veiligheid brachten, zijn deze op één na gered. Een zeer groot aantal kunstschatten werd gestolen cn is spoorloos ver dwenen. Een ontzaglijk verlies was ook do Toledosche weelde van gc- brandschilderdc ramen uit de 14e en 15e eeuw. Deze sprongen alle stuk bij de twee explosies die het Alcazar haddon moeten bedwingen. In het algemeen was op te merken, dat de volksfrontleden zich om de kunstschat ten in het geheel niet bekommerden en geen enkele voorzorg in acht namen. Fran co heeft dit geheel anders gedaan en bij de voorhoede van zijn troepen een kunst commissie gevoegd, die dadelijk bij het binnentrekken van een plaats de speciale taak heeft voor de kunstwerken te zorgen. Gestoorde bruiloft in Bulgarije. De feestvreugde van een bruiloft tc Rocstsjoek aan de Donau is wreed ver stoord, doordat de bruid tijdens de plechtig heid plotseling besloot zich niet in den echt te laten verbinden. Bij den aanvang van de huwelijksplech tigheid keek de 17-jarige bruid gelukkig glimlachend op naar haar jeugdigen bruide gom, cn dc goede gang van zaken werd eerst verstoon!, toen degeestelijke haar vroeg of zij haar bruidegom als echtgenoot wildjp hebben. Zij antwoordde daarop met duidelijke stem: „Neen, en ik wcnsch nie mand te trouwen". Langen tijd was het doodstil in de kerk; bruidegom, geestelijke cn kerkbezoekers stonden perplex. Toen keerde de bruid zich om en snelde uit dc kerk. Toen haar naderhand gevraagd werd baar uitzonderlijk gedrag tc verklaren, verklaar de zij plotseling in trance te zijn geraakt tijdens de plechtigheid, waardoor zij niet verantwoordelijk gesteld kon worden voor hetgeen geschied was. Ditmaal is dc geschiedenis op gelukkige wijze beëindigd, aangezien het paar zon der onderbreking in een. andere kerk in den echt is verbonden. Italianen verbeteren afstands record voor vliegbooten Twee Italiaansche vliegers, Stoffanic en Gomani, die voor een lange-afstandsvlucht te Cadix met een vliegboot waren opgeste gen, zijn boven Bah ia gezien. Reeds thans kan gezegd worden, dat het lange afstandsrecord, dat de Fransche vliegboot „Lieutenant dc Vaisscau Paris" onlangs op 5.771 K.M. heeft gebracht, met stukken geslagen is. Kanton gebombardeerd. De laatste berichten omtrent do krijgsbedrijven in China luiden als volgt: Dc Japansche luchtmacht heeft op groote schaal Kanton en omgeving gebombardeerd; de regeerings-per- sonen, waaronder de gouverneur van Kwantocng, Wie te Tsjen en do bevolking hebben een toevlucht ge zocht in vluchtkeldcrs. Het afweer geschut heeft de vliegtuigen onder vuur genomen. Naar vernomen wordt, namen der tig vliegtuigen aan het bombarde ment deel. Tc Saitsjocn, eenige mij len ten noordwesten van Sjamcn, zijn drie branden uitgbroken. De Chineesche pers bericht, dat Chinee- sche troepen Kwangte, ten zuidwesten van het Taimeer hebben hernomen; zij trachten thans de Japansche troepen, die rond Hang- tsjau opereeren, af te snijden. Verder hebben de Chineezen Foejang, ten zuiden van Hangtsjau hernomen. Op 28 December hebben zij de Japansche troepen aangevallen, voor dezen in staat waren hun slagorde tc herstellen. Andere Chineesche afdeelingcn in dit gebied bedrei gen de Japansche troepen bij Joehang. Dag zonder slachtoffers in Palestina Alen meldt verscheidene incidenten die zich gisteren in Palestina hebben voorge daan, doch er zijn geen slachtoffers te be- treurcn. In de avonduren heeft een gewa pende bencle een vijftigtal schoten gelost op een Joodsche kolonie bij Jeruzalem. Ook in een Joodsche woonwijk van Jeru zalem zijn gisteravond schoten gelost. Bij Djenin werd een grenspatrouille aangeval len. De nieuwe telefoonlijn bij Hebron werd vernield. Een dorpeling uit de buurt van Jaffa werd veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf wegens het bezit van wa pens. Kerstboom vatte vlam Groot hotel In Amerika afge brand. Twee menschen ge dood. In het Plaza Hotel te Jersey City in Ame rika heeft gisteren een brand gewoed ten gevolge waarvan een man cn een vrouw om het leven zijn gekomen. Vijf en twintig personen hebben brandwonden opgeloopen. De brand is ontstaan, doordat een Kerst boom vlam vatte door overspringende von ken van een electrischcn trein, waarmede een jongetje aan het, spelen was. Drie doodea bij auto-ongeluk Zoon van Fransch rubbermag naat zwaar gewond. Gistermiddag is onder de gemeente Mon- targis (Frankrijk) ee.i auto, waarin zich de medewerker van Paul Fauré, La Gorgette met zijn echtgenoote en zoon bevonden, in botsing gekomen met de auto van Pierre Micholin, den zoon van den bekenden in dustrieel. De botsing was zeer lievig. De heer en mevrouw La Gorgette en hun zoon wer den gedood, terwijl Michelin ernstig werd gewond. De oorzaak van liet ongeluk is nog niet komen vast te staan. Drie Fraosche bankloopers beroofd Buit van meer dan twee millioen irancs. Gistermiddag heeft een zestal individuen te Troycs (Frankrijk) drie bankloopers, die 1.800.000 franken in haar en 250.000 franken aan effecten hij zich hadden, hun tasschen ontrukt. De overval geschiedde bij het fili aal van de Bank van Frankrijk. Toen de bankloopers van hun emotie eenigszins be komen waren, schoten zij op de bandieten, die in een auto vluchtten. De bandieten vuurden terug. Niemand werd getroffen. De auto verdween cn is nog niet teruggevonden. SCHAGEN VERGADERING R.K. KIESVEREENIGING. Oneenigbeid in het bestuur. Nieuwe secretaris en penning meester gekozen. In de gisteravond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging, welke goed be zocht was, is o.a. aan de orde gekomen de verkiezing van nieuwe bestuursleden. (We gens meeningsverschillen met den voorzitter, den heer Van Tienhoven, hadden de heeren Stam en Portegies hun mandaat beschikbaar gesteld). De discussies, waarin de heer Van Tien hoven zijn standpunt scherp verdedigde en ook de aftredende bestuursleden het ant woord niet schuldig blo ven, hadden een le vendig karakter. Na enkele herstemmingen werden als be stuursleden gekozen de heeren Engeringh en H. König. De functies zullen nader worden verdeeld. Dc Zeereerw. Heer Doken Kuys, geestelijk adviseur, hield een rede, waarin hij op een heid cn samenwerking aandrong. Hl EU WE NIEDOnP Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. al hier is herbenoemd de heer Jb. de Vries Hz. Schaken. Op de laatste in 1937 gehouden clubavond waren de uitslagen voor de onderlinge com petitie als volgt: lieden overleed, zacht cn kalm, onze geliefde zorgzame Vrouw, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder en Zuster, Mevr. AALTJE BLOM, geb. van der Oord, in den ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam, Jb. BLOM. Alkmaar, 29 Dcc. 1937. Kcnnemerstraatweg 89. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Zaterdag op de Ge meentebegraafplaats. Vertrek vanaf het sterfhuis nam. 2 uur. Terstond gevraagd: Een HUISHOUDSTER, hij man alleen, voor kost en in- woning, kind geen bezwaar. Br, no. 117 Bur. van dit blad. EEN DAGMEISJE govraagd. Mevr. ZWART, Win kel. Te koop: Een beste ZWARE ZEUG, met elf ongem. biggen, bij R. MIJTS, Nieuwe Niedorp. Gevraagd: Een nette KOSTGANGER(STER), Brieven letter Z22 Bur. van dit blad. Gevraagd, 2 Febr.: EEN KNECHTJE, kunnende melken, bij A. ERIKS, Belkmerweg, Burger- brug. WitZwart: KomenBooij 10; Lom— Van der Stok 10; WitKoster 10; Blok ker— Smit 0—1*. Booij—Komen 1—0; Cap- ppnBlokker 10', GelderSmit 10; Van der OordBlokker 0l; Van der StokLem 0—1; Cappon—Wit l—O; Rezelman—Spra- kelaar 1—0; "Blokker—Van der Oord Sprakelaar—Rezelman 1—0. A.s. Woensdag speelt N. Niedorp simul taan tegen Noë uit Aartswoud, een tweede klasse-speler. VRIJDAG 31 DECEMBER. Geref. Kerk. Slootdorp, 's av. 7 uur Cand. Feenstra, van' Den Helder. Middcnmeer, 's av. 7.30 u., Ds'. C. v. d. Vliet The Star of Hope Mlssion. Julianadorp. 'sav. 7 uur. de heer Ph. Looij' van Eindhoven. ZATERDAG 1 JANUARL Geref. Kerk. Slootdorp. voorin. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Middcnmeer. voorm. 9.30 uur, Cand. Feen stra, van Don Helder. The Star of Hope Mission. Julianadorn. 'sav. 7 uur, de heer Ph. Looij van Eindhoven. SCHAGEN. 30 Dec. 6 Paard erf f 18030. 4 geldekoeien. mage re f 130—200. 8 idem vette 200-275. 13 kalf- koeien 240—280, 5 vaarzen 125—160. 29 nuch tere kalveren S—18. 5 vette schapen 28.50, 133 overhouders 18—24. 7 vette varkens p. Kg. 62—64 ct.. 42 biggen 16—23. konijnen 0.50—2.25, kippen 0.75—2, eenden 60 ct., haantjes 0.751.25. BROEK OP LANGENDTJK. 30 Der. BI. cigenh. 2.80 uien 8.60—9, drielingen 7.20—7.30 grove 8.30—8.70 stek. 4.80—5.S0 peen 2.20—2.50 kleine peen 1110 spruiten 4.705.80 roodo kool 3.S06.10 gele okol 11.7. savoyekool 12.10, D. witte okol 0.80 —2.90. andijvie 1.90. AMSTERDAM, 29 Dec. Veemarkt. 176 vette kalveren: le kw. 70—78 ct.. enkele hooger. 2e kw. 6068 .ct., 3e kw. 50—58 ct. per Kg. levend gewicht: 47 nuchtere kalveren f 713 per stuk. 153 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90 110 Kg. 7374 ct.. zware varkens 72—73 ct., vette varkens 7273 ct. per Kg. slachtgew. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, handel traag, prijzen lager. Nuchtere kal veren gewone aanvoer, sleepende handel, prijzen lager. Varkens korte aanvoer, han del zeer traag, nauwelijks prijshoudend. Vette varkens prijs iets lager. MEDEMBLIK. 28 Dec. Roodc kool f270—3.S0. gele kool f 1.— per 100 Kg., bloemkool 5.706, 2e soort 2.80 —3.50 per 100 stuks, uien 4.05 per 50 Kg. WARMENHUIZEN. 29 Dec. Roode kool 3.20—5.40. gele kool 1—1.60. D. witte kool 1.90—2.70. Aanvoer: 6300 Kg. roo de kool. 3800 Kr. gele kool, 3000 Kg. Decn- sche witte kool. AILKMAAR. 29 Dec. Andijvie 6—15.50, appelen 2.50—7. Bloe mendaler kool 1.602.60. bloemkool I 7.10 16. idem II 35. boerenkool 1.503. bieten 3.30, gele kool 1,101.60. groene kool 1—3, kropsla 1—4. knolselderie 2.10—3. neren 3— 6, prei 1.56—2.60. peterselie 2.46—3.60, roode kool 3.305.30, selderie 1—3, spruiten 2.50 6. tomaten 3.6011.70. uien 89. wortelen 2.16—3. boswortelen 2.56—7, witlof I 8—10, idem II 57.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3