Dictatoriale regengsvn is een gevaar voor den vrede Engeland moet zijn big aan China staken Match Aljechin-Capablanca zoo goed oio zeker DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aan hongerloonen en ondragelijke werk tijden moei een einde komen Herovering van Hangtsjau verwacht Marysc Hilsz zoek Anders oorlog l Flohr voegt zich bij de leiders Laan. Schagen, Tel. 20. DINSDAG i JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10460. öitgOv* der N.V. Uitg.-Mif. „Wollonds Noorderkwortier" *o in'nnt Amerika zal zich sterk houden in zelfverdediging In zijn reeds aangekondigde boodschap aan het Con gres zegt Roosevelt o.m.: D« huidige feiten en de toekomstige kansen eischen, dat ik duidelijk en ernstig spreek over de oorzaken, die ten grondslag liggen aan de gebeurtenissen, die ernstige be zorgdheid bij allen wekken. Ondanks de vastbeslotenheid van deze natie ten opzichte van den vrede wordt het duide lijk, dat de daden en de politiek van volkeren in andere deelen der wereld verstrekkende gevolgen hebben, niet al leen voor hun onmiddellijke naburen, maar ook voor ons Ik ben er dankbaar voor, dat ons volk rustig gebleven Is, ondanks de provocaties, die in andere tijden door haar ernst zeer wel een oorlog zouden hebben kunnen verwek ken. Het volk en de regeering der Vereenigde Staten heb ben getoond in staat te zijn zich te beheerschen en be schaafde stappen te doen ten behoeve van den vrede, ter wijl zij terzelfdertijd de onaantastbaarheid zullen handha ven, die een onverbrekelijk deel vormt der souvereiniteit van een volk van 130 millioen menschen, tenzij wij ver zwakken, onzen invloed ten gunste van den vrede vernie len en de souvereiniteit zelve in gevaar brengen. Het is onze traditioneele politiek in vrede te leven met de andere volkeren. Wat meer is, wij hebben een leidende rol gespeeld bij het bepleiten van het gebruik van vreedzame methodes van bespreking en verzoening bij internationale geschillen. Wij hebben ge streefd naar beperking der militaire strijd krachten, maar in een wereld van hoogspan ning en wanorde, waar de stabiele bescha ving thans bedreigd wordt, wordt het een verantwoordelijkheid voor iedere natie, die naar vrede streeft in het binnenland en naar vrede met en onder de anderen, sterk genoeg te zijn om de inachtneming te verzekeren van die fundamenteele eischen ecner vreed zame oplossing van conflicten, die de cenige en laatste basis van een ordelijk bestaan vor men. Vastberaden in onzen wil om de rech ten van anderen te eerbiedigen en eerbied af te dwingen voor onze eigen rechten, moe ten wij ons evenredig sterk houden in de zelfverdediging. Het niet in acht nemen van verdragsver plichtingen schijnt gevolgd te zijn op de op pervlakkige neiging zich af te wenden van den democratischen, vertegenwoordigenden regeeringsvorm. Daaruit zou men kunnen af leiden, dat de wereldvrede door middöl van internationale overeenkomsten het veiligst is in handen van de democratische, vertegen woordigende regecringen met andere woorden, de vrede wordt ten hoogste in ge vaar gebracht in en door die naties, waar de democratie op zijde gezet of nooit tot ont wikkeling gekomen is. Ik gebruik de woor den „oppervlakkige neiging", want ik geloof nog steeds, dat de beschaafde mensch in toenemende mate vasthoudt en op den lan gen duur zal vasthouden aan werkelijke deelneming aan zijn eigen regecring. Ons volk. gelooft, dat in den loop der jaren de democratie hersteld of ingesteld zal worden hij die volkeren, die haar thans niet kennen. In dit vertrouwen ligt de toekomst van den vrede der menschheic^. Zich vervolgens tot de binnenlandsche aangelegenheden wendende. verklaarde Roosevelt, dat den laatsten tijd niets ge beurd is, dat de regeering kan ontheffen van den taak krachtig het hoofd te bieden aan de menschelijke behoeften en verlan gens, die tegenwoordig oneindig grooter zijn. Roosevelt gaf een ontleding van den te genstand tegen verhooging van looncn en vermindering van werktijden voor de indu strie-arbeiders. Geen redelijk mensch heeft getracht volledige gelijkheid te verkrijgen van de loonen in het gehcele gebied der Vereenigde Staten. Het eenige waarnaar gestreefd is, aldus Roosevelt, zijn wetten, die een einde zouden maken aan honger loonen en ondragelijke werktijden. 'Wanneer de koopkracht van de boeren en de industriearbeiders toegenomen is, zal de koopkracht van hen, die de producten van boerderij en fabriek vervoeren als ge volg hiervan grooter worden. „Wij hebben het nationale inkomen verhoogd tot 68 milliard dollar in 1937. Ons doel is het te doen stijgen tot 90 of 100 milliard. De be- grooting, die ik binnenkort naar het con gres zal zenden, zal een verdere verminde ring tooncn van het deficit, ofschoon er geen evenwicht bestaat tusschen inkom sten en uitgaven.' Voortgaande legde Roosevelt den nadruk op de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. „Het misbruik van de macht van het kapitaal, of de cgoisti- sche opschorting van kapitaalgehruik, moet beëindigd worden, anders zal het kapitalis tische systeem zichzelf door zijn eigen mis bruiken vernielen." ROOSEVELT. Roosevelt eindigde zijn toespraak met een krachtig pleidooi ten gunste van samenwer king tusschen kapitaal en arbeid, waarbij hij er den nadruk op legde, dat geen regee ring samenwerking kan voorschrijven. Het is echter de plicht van allen, die vertrou wen hebben in de democratische methodes, zooals die toegepast worden op de indus trie, den landbouw en de zakenwereld, het uiterste te doen om samen te werken met de regeering in welk program ook, dat gc- sanctionneerd is door de door het volk ge kozen vertegenwoordigers." „Ik ben niet van plan het volk te desavou- eeren en ik ben er zeker van, dat het con gres der Vereenigde Staten dit evenmin zal doen." Vluchtelingen overstroomen Honkong De talrijke Chineesche vluchtelingen, die een toevlucht zoeken in Honkong, vonmen een groot probleem. Ilun aantal wordt op een kwart millioen geraamd en neemt nog steeds toe. De Chineesche ziekenhuizen zijn overvuld en een niet meer in gebruik zijnde gevangenis wordt thans gebruikt om patiënten in onder te brengen. Ook in het. burgerlijk ziekenhuis der regeering zijn vluchtelingen ondergebracht. Eden met vacantie De Britsche minister van buitenlandsclie zaken, Eden, is gisteren met zijn echtgenoote te Parijs aangekomen. Aan het station werd hij verwelkomd door den Britschen ambas sadeur. 's Avonds is de minister naar Cannes doorgereisd. VIER JONGE KINDEREN LEVEND VERBRAND. Tijdens afwezigheid der ouders. Te New Castle zijn bij een brand vier kin deren, resp. 5 en 3 jaar en 16 en 3 maanden, om het leven gekomen. Hun ouders waren afwezig. Japanners vorderen in Sjantoeng. De troepen van Tsjang Fe Kwei nikken op in hun poging Hangtsjau te hernemen. De voorhoede van de Chineesche troepen is tot bij het spoorwegstation van Hangtsjau ge naderd. De Chineezen beweren, dat de Japansche troepen Hangtsjau niet zullen kunnen houden tengevolge van een omsingeling. Volgens een verklaring van gene raal Tsjang Fa Kwei, is de herove ring van Hangtsjau nog slechts een kwestie van tijd. Volgens den gene raal zijn de Japansche troepen uit Hangtsjau teruggetrokken. De Japansche opmarsch in Sjan toeng. De Japansche strijdkrachten, die de terug trekkende Chineesche troepen in Sjantoeng achtervolgen, hebben het 15 km ton z.w. van Taian gelegen Antsjiatasjang ingenomen. Een andere Japansche colonne zou zich hal verwege tusschen Tsinan en Tsingtau be vinden. Bommen op Nanking. Een Chïneesch vliegtuig, naar men meent een in Rusland gebouw toestel, heeft gis teren bommen op Nanking geworpen. Het nieuwe autonome comité te Nanking heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het zich keert tegen de dictatuur der Kwo- mintang. Verder wordt gezegd, dat het be stuur het volk ten goede moet komen, dat een duurzame vrede verzekerd moet worden door samenwerking tusschen Japan en Chi na. dat de anti-Japansche denkbeelden ver nietigd moeten worden door het volgen van een anti-communistische politiek en het breken met de blinde afhankelijkheid van Europeesche en Amerikaansche mogend heden, dat de industrie en de welvaart der Chineesche volksmassa bevorderd moeten worden. Japansch vertoog te Shanghai. Naar aanleiding van de aanslagen op Ja pansche militairen te Shanghai door Chi neezen gepleegd, hebben de Japansche con sulaire autoriteiten krachtig geprotesteerd bij het gemeentebestuur der internationale nederzetting en verlangd, dat in het ver volg een streng toezicht word gehouden. Op recordvlucht van Saigon naar Parijs. De bekende Fransche vliegster Maryse Hilsz, die een recordvlucht maakt van Sai gon naar Parijs en te Basra werd verwacht, is daar nog niet aangekomen, zoodat men MARYSE HILSZ. vreest, dat haar iets is overkomen. In lucht vaartkringen te Beiroeth vermoedt men, dat zij in het bergland van Iran een noodlan ding heeft moeten maken. De nasporingen van Engelsche en Irakee- sche autoriteiten, welke op groote schaal zijn begonnen, leverden tot nu toe geen resultaat op. „De handelsbelangen der blan ken moeten verbleeken voor de zon van Japan". INTERVIEW MET ADMI RAAL SOETSOEGOE. Het politieke tijdschrift Kaizo publiceert een interview met admiraal Soetsoegoe, waarin de Japansche minister van binnen landsche zaken de Japansche plannen on omwonden uiteenzet. Op het oogenblik wordt de minister als een der leidende per sonen in de regeering beschouwd. De minister verklaarde in antwoord op de vraag of de radicale elementen van het leger bezetting van Noord-China verlang den, dat in Noord-China een regeering met een bijzonder karakter noodzakelijk is. Deze regeering zal anders zijn dan die van Mandsjoekwo. zij zal rekening houden met de Chineesche zeden en het geluk van de bevolking. Natuurlijk zal deze regeering anti-communistisch zijn. Vervolgens zullen de regeeringen van Peking en Nanking wor den samengevoegd tot een regeering van China. De Britsche minister-president heeft verklaard, dat Japan een regeering naar zijn smaak in China wil invoeren. Dat is mis kennen van de Japansche bedoelingen. Ja pan wil een duurzamen vrede in het Verre Oosten vestigen. De handelsbelangen van de blanken moe ten verbleeken voor de zon van Japan. Soetsoegoe verklaarde verder, dat Japan, China en Mandsjoekwo een politiek, econo misch en ideologisch blok moeten vormen. Ten aanzien van een eventueele verwij dering van de blanken uit het Verre Oosten zcide hij dat men op het oogenblik een tijd meemaakt, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De minister is vast overtuigd, dat het gele ras het geluk zal verwer ven, dat de hemel voor hen heeft weggelegd en dat het einde van de hegemonie, waarvan de Europeanen en Amerikanen steeds spreken, het juk der blanken op de schouders van de gele rassen, moet verdwij nen. pit zal een algemeenen strijd tengevolge hebben. tfcfia/xn Fine wint zijn eerste partij. Landau leidt in het reserve-tour- nooi-B. De remisekoning Fine won gisteren zijn eerste partij Hij sloeg met wit den Lithauer Mikenas. Flohr slaagde er in zijn afgebro ken partij uit ue vijfde ronde van Tylor te winnen. In de zesde ronde speelde Flohr met wit tegen Keres, welk*» partij in remise eindig de. Na de zesde ronde hebben Rcshevsky, Flohr en Keres de leiding met ieder iV2 pt. In groep-B. van het premierreserve- tournooi won Landau van zijn con current den Duitschcr List, zoodat onze landgenoot de leiding heroverd heeft. Hij staat op de eerste plaats met 5 punten uit 6, gevolgd door van Doesburgh met 4Vj> en List en Kitto ieder met 4 punten. Landau moet nog spelen tegen Cole, Michell en Van Doesburgh, de laatste moet nog uitkomen tegen Ritson, Morry, Winser en Landau. Prins leed opnieuw een nederlaag, thans tegen Koltanowski. De stand van de hoofdgroep is thans: 1., 3. en 3. Flohr, Reshevsky en Keres, ieder ■il/> punt; 4. Alexander 4 punten; 5. Fine 31/> punt; 6. Mikenas 3 punten; 7. en 8. Tylor en Sir. G. Thomas ieder 2 punten plus 1 afge broken partij; 9. en 10. A. R. B. Thomas en Fairhurst ieder y2 punt. Wereldkampioen kreeg een krans van de... Batakkers. Onze speciale verslaggever heeft te Has- timgs, waar dr. Aljechin op het oogenbliik in verhand nnet het aldaar plaats vindende tournooi vertoeft, een onderhoud met den wereldkampioen gehad. Dz\ Aljechin was in een zeer opgeruim de stemming. Reeds met Oud- en Nieuw was hij in een vroolijke bui geweest, zeker, om dat hij 1938 als zijn coronation-year be- sohouwt. En als de wereldkampioen-in een goede stemming is, dan is hij ook wat meer mededeelzaam» Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Meest zwakke N.- oostelijke tot N.-westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, in het Noorden, in het Zuiden ma tige tot lichte vorst. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Op de vraag over de Engelsche en Rus sische hulp aan China en de Japansche expansie naar het zuiden, zeide de minis ter, dat om den tegenstand van China te breken, de hnlp van Engeland noodzakelijk moet ophouden, zelfs wanneer dit een oor log tengevolge zou hebben. Hij vraagt zich af, waarom Engeland niet de nutteloosheid van zijn actie in China wil inzien en hij gelooft niet, dat Amerika zich door Engeland in een oorlog zal laten meeslepen. Tenslotte verklaarde Soetsoegoe, dat Chi na en dc blanken zich de economische kracht van Japan niet kunnen voorstellen. Japan zal nooit in een tijdperk vallen als Duitschland na den oorlog. Soetsoegoe is steeds een vijand van avon turen geweest en dit programma zal dus wel een minimum-programma zijn. Opval lend is, dat de admiraal, die als de toekom stige minister-president wordt beschouwd, geen woord heeft gewijd aan de Sovjet- Unie. Arabier terechtgesteld Gisterochtend is te Acre de tweede Ara bier, die door den krijgsraad in Palestina ter dood veroordeeld werd, met den strop terechtgesteld. De petroleum pijpleiding van Irak !s weer op twee plaatsen, bij Haifa en bij Beisen, vernield. De ontsnappende petroleum is in brand gestoken. Zoo vernamen wij, dat hij een te legram uit Uruguay ontvangen heeft, waarin stond, dat het gekir voor zijn aanstaande match tegen Capablanca op een bank gestort is, waardoor eigenlijk deze titelkaanp als zeker mag worden beschouwd. Maar op onze vraag of hij aü een uitda ging van den Cubaan ontvangen had, deel de Aljechin ons mede, dat hij Capablanca wel te Parijs ontmoet had, terwijl deze in café de la Regence bridge zat te spelen, doch geen contact met hem heeft kunnen vinden. De vrienden van Capablanca ver telden mij echter, aldus verklaarde Aljechin dat de Cubaan wel bereid is met. mij te spelen, doch niet, van plan is miij uit te dagen, voordat ik in Zuid-Amerika ge weest bon, opdat daar alles eerst geregeld kan worden. Hij weet toch dat. het van mij afhangt, of ik met, hem spelen wil of niet, en daarom laat hij alles op zijn beloop. Over een maand vertrek ik naar Argentinië, 6 Februari ga ik -scheep cn ik hoop, dat de onderhandelingen te Montevideo tot een goed einde zullen worden gebracht. Wat zijn uw verdere plannen? Er bestaat voel kans op, dat het A.V.R.O.- tournooi doorgaat, ik hoop evenwel, dat het wat later in het jaar zal worden gehou den, in September b.v. Daarna ben ik van plan naar Noord-Amerika t gaan en dan volgt misschien een kleine wereldreis, zooals ik in 1932 gemaakt heb. Nodcrlandsch-In- dië, Britsch-Indië, Australië en misschien ook Japan. Ik heb roods uitnoodigingen ontvangen. Weet u, ging hij door, dat toen ik den titel heroverde mij bloemen uit Indië werden gestuurd? Het meest verraste mij een groote krans, die ik te Amsterdam, ontving van dc Batakkers. Ik zal verder probeeren op tijd in Europa terug te zijn om aan de uilnoodiging van Margate gevolg te geven. Mocht ik verhin derd zijn, dan zal Capablanca wel gevraagd worden Hebt ti nog iets van Rusland gehoord? Ik geloof niet, dat het grootmeester-tour- nooi te Moskou in de eerstkomende maan den zal worden gehouden. Alle informaties hieromtrent zijn tevergeefs geweest Men schijnt inderdaad te Moskou nog geen be slissing te hebben genomen, doch zooiets komt vaak onverwacht. Ik veronderstel, dat het tournooi pas legen het eind van het jaar zal worden gehouden. Zooals mij te Parijs nog word medegedeeld, hoeft. Capa blanca met Moskou telefonisch gesproken. Ook aan Capablanca kon Rusland nog geen definitief antwoord geven. Ons vraaggesprek werd miet een partij bridge besloten, maar de goede sten-inning van Aljechin was dadelijk verdwenen, na het eerste spel reeds, toen zijn partner zoo hoog opbood, dat de wereldkampioen gedou bleerd 6 down gingl

Schager Courant | 1938 | | pagina 1