Paratyphus bij eenden Klacht over steun aan kleine boeren Roesfam Effendi komt op voor personeel der K.P.M. Overval bij Oss De luchtbeschermiogswet verplicht tot persoonlijke diensten Postvluchten op Indië a lA1-3 Artis gaat haar einde tegemoet Het auto-ongeluk bij Koedijk De P.T.T. kwam versterkt uit de crisis te voorschijn IERLAND EN PALESTINA OP DEN VOORGROND. Deze week publicatie van een Witboek over de Pales tijnsche kwestie? Engcland's pers cn politieke openbare mccning schijnen thans in zekeren zin een inventaris der politieke problemen van het empire te willen opmaken. En daarbij wor den bijzonderheden bekend, die laten door schemeren, hoe deze problemen in de toe komst waarschijnlijk zullen worden behan deld. Churchill in de regeering? Het debat over een opname van Winston Churchill in dë regeering wordt door den „News Chroniclc" voortgezet. Het blad maakt melding van het in omloop zijnde gerucht en geeft daarop in goedkeurenden zin commentaar. Het is opvallend, aldus schrijft de politieke correspondent van het blad, dat Churchill's betrekkingen met den minister-president sinds korten tijd even vriendschappelijk zijn, als zij met Baldwin koel waren. Tegenover Duitschland als een land, waarmede Chamberlain betere be trekkingen wil tot stand brengen, heeft Churchill in zijn redevoeringen zijn toon gematigd. Wanneer echter Churchill deel van het kabinet zou gaan uitmaken, dan is er volgens don correspondent van den „News Chroniclc" geen twijfel aan moge lijk, dot hij dit slechts zou doen, indien hij werkelijk ook een voorname functie krijgt. De nieuwe naam van Ierland. Hot van kracht worden der nieu we Icrsche grondwet vormt natuur lijk onder de cinpire-problemen een gebeurtenis van groote beteekenis. Over het vraagstuk, hoe men het met den nieuwen naam van Ierland klaar zal spelen, breekt men zich nog steeds liet hoofd. De politieke correspondent van een groot pers bureau meent, dat er binnenkort zal worden beslist, of de Britsche regec- ring den naam Eire aanvaardt, dan wel zich aan den ouden naam zal houden. Tenslotte is ook een derde, eigen oplos sing niet uitgesloten. Dat de naam „Noord- Ierland" veranderd zal worden, is in ieder geval onwaarschijnlijk. Een officieele ver klaring over de houding der Britsche regec- ring is intusschen reeds gegeven. Ook de Dominions moeten in dit probleem gehoord worden. Reutcr's diplomatieke correspondent ver- wncht geen drastische veranderingen. Hij wijst er op. dat het hier om een probleem gaat, dut het gchecle empire aangaat cn waarover dientengevolge ook de dominions gehoord moeten worden. Verder wordt vast gesteld. dat de structuur van den Britschcn Commonwealth voldoende vrijheid laat, zoodat ieder lid zijn eigen huis naar goed dunken kan inrichten. Dat De Valera ge heel zou willen afzien van een samenwer king met het empire is niet te verwachten cn hoewel ook de naamsverandering van den vrocgeron Ierschcn Vrijstaat, die vol gens Dublin voor het gcheelc land geldt, ietwat naar een „papieren annexatie'' van Noord-Ierland smaakt, is deze stap prac- tisch toch zonder beteekenis. Uit dergelijke uitlatingen is de toekomsti ge houding van hei empire tegenover de verandering in Ierland tamelijk duidelijk af te lezen: Men is bereid, zich bij de Icrsche wenschen neer te leggen, zoolang daaruit geen complicaties voor het gehecle empire voortvloeien. Het Palestijnsche probleem. Het vraagstuk over het verdere lot van het Palestijnsche probleem, dat reeds in het begin van de laatste Dcccmberwcck door de „livcning Standard" werd aangesneden, is nu ook door de „Daily Tclcgrnph" be sproken. Het blad kondigt de publica tie van een witboek der regeering in de eerste weck van Januari aan. Dit witboek zou de instructies voor de nieuwe Palestijnsche commissie bevatten. Over dezo aanwijzingen meent de diploma tieke correspondent van het blad cenigc zeer interessante bijzonderheden te kunnen medcdeelcn. Het belangrijkste is wel de op merking. waarin gezegd wordt, dat de re geert ng besloten zou hebben, dat men bij don huidigen stand van zaken niet iedere mogelijkheid tot verandering van het Pecl-plan, dus het verdeelingsplan, mag uitsluiten. Dit vermoeden baseert het blad op het feit, dat volgens zijn inlichtingen aan de nieuwe commissie een veel groot er speelruimte zou zijn ingeruimd, dan men oorspronkelijk mocht aannemen. Geen onmiddellijk gevaar voor de Britsche Kroonkolonie Hong kong. Voor wat de buitenlandsche politiek be treft, is een zekere kalmeering in het Oost- Aziatische vraagstuk niet te ontkennen. Een onmiddellijk gevaar voor de Britsche kroonkolonie Hongkong wordt nergens meer gezien, in het bijzonder ook derhalve, wijl volgens de laatste berichten de Japanners hun aandacht vooral op Tsingtaoe schij nen tc richten. Het definitieve besluit, geen groote oorlogsschepen naar het Verre Oos ten te zenden, zal tot deze kalmccring wel het zijne bijgedragen hebben. Belangstelling voor de kleine Middellandsche Zee-staten. Daarmede komt automatisch de Middel landsche Zee als politiek tooneel weer ster ker op den voorgrond te staan. Juist dezer dagen is ook de Kngelsche omroep er toe overgegaan, uitzondingen in liet Arabisch te organisccren. Gisteren is de. uitzending van nieuwsberichten in het Arabisch door de B.B.C. begonnen in tegen woordigheid van verscheidene Ara bische personaliteiten, o.a. Emir Scif UI Islam Ilussein, den zoon van den Imam van Jemen. 1 Deze dienst is bestemd om zich te verzetten tegen de Italiaanschc pro paganda. Binnenkort zullen ook uit zendingen in het Spaansch en Por- tugcesch worden geopend, bestemd voor Zuid-Amerika. De "„Times" schrijft, dat het niet noodig is tcgenpropaganda te maken, noch animo siteit tc beantwoorden met animositeit. Wat de B.B.C. verlangt is de ware be richten, welke tot beschikking van het Britsche volk staan, ook aan andere lan den mede te dcelcr,. Dit is geen propaganda en geen enkele verantwoordelijke autoriteit in dit land zal vragen propaganda te voe ren op een wijze, waarmede de wereld na den oorlog te veel vertrouwd is geraakt. Daarbij komen de jongste gebeurtenissen in Egypte, het ontslag van het kabinet door koning Farock. Interessant is, dat vele En- gelschen ook hier meer de hand van Italië in het spél zien hoewel zulks 111 dit speciale geval toch niet zeer waarschijnlijk is. Men venvacht hier nu een nieuw ontwa ken van de belangstelling der Britsche bui tenlandsche politiek voor de kleine Middel landsche Zeestaten, waarmede Londen reeds tijdens het Oost-Afrikaanschc conflict nau were banden heeft aangeknoopt. Griekenland en Turkije staan hier op den voorgrond. Hierin ligt ook wel de oorzaak van de zelfs voor Engeland buitengewoon groote be langstelling, die de Britten voor het aanstaande huwelijk van den Grickschen troonopvolger aan den dag leggen. In ieder geval heeft men in deze dagen de binnen- en buitenlandsche politieke pro blemen van het empire ernstig onderzocht, men heeft getracht, oude oordcelen te her zien cn zich nieuwe meeningen tc vormen, zoodat men goed toegerust het nieuwe jaar ingaat. Proeven hebben bewezen, dat van een sterk besmette koppel paraty- phus-vrije eenden gekweekt kun nen worden. In verband met de gevallen van paraty phus, geconstateerd 11a bet gebruik van eendeneieren, vermeldt het Hsb., dat de Ned. Pluimvee Federatie ook in het afge- loooen jaar proeven heeft genomen ter be studeering van het paratyphus-vraagstuk. Op verzoek van het Ned. Eiercontrolc Bureau werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, om een sterk besmette koppel eenden paratyphus-vrij te maken. Dit onderzoek vond plaats in samenwer king met prof. dr. C. F. van Oven, Utrecht. In 1936 werden ruim 600 eendenkuikens uitgebroed, die afkomstig waren van ruim 200 volwassen eenden en woerden, welke naar gelang van de herkomst en de reactie bij het bloedonderzoek op paratyphusbe- smettinsr, alsmede naar de resultaten van het onderzoek der eieren op deze besmet ting, in vier groepen waren ingedeeld. De eieren van een bepaalde groep wer den steeds in de zelfde, voor deze groep gereserveerde, afdeelingen van de broed machine uitgebroed, terwijl ook de kuikens van iedere groep afzonderlijk zijn opgefokt. De woerdjes werden grootendeels opge ruimd. De eendjes werden gehouden op ter rein. waar voorheen geen eenden hadden geloopcn. Uit de broedmachine uitgeschouwde eie ren, afgestorven kiemen en doode kuikens, benevens van elk broedsel 46 levende woord jes werden opgezonden naar Utrecht, ter onderzoek op paratyphus. Voorts werd in den loop van het jaar bij oude cn jonge eenden, nog herhaaldelijk bloedonderzoek en cier-onderzoek toegepast. De proeven over dit onderwerp werden in den herfst afgesloten. Als belangrijk resultaat van dit onderzoek kan worden vermeld, dat het mogelijk gebleken is, om door bloedonderzoek, in combinatie met onderzoek der eieren, van een sterk besmette koppel eenden een groep jonge eenden te kwecken, welke op logrijpcn leeftijd paratyphus-vrij wa ren en waarhij ook naderhand nog geen besmetting is geconstateerd. Bloedonderzoek alléén was niet voldoende, om dit resultaat Ie kunnen bereiken. Vragen van Kamerlid Krol. Het Tweede Kamerlid Krol heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is liet den minister bekend, dat de uitwerking van de met ingang van 1 Nov. j.l. in werking getreden regeling nopens steunverleening aan kleine boeren, voor dc bclangh. op de zand- en dalgronden in Groningen en Drente in finantieel opzicht op groote teleurstelling is uitgeloopen, spe ciaal voor hen. beboerende tot de z.g. groep B. als bedoeld in de cire. aan de gemeentebesturen d.d. 2t September 1937 no. 200 1209 afd. W. en S., aangezien aan de tot deze groep hehoorende hoofden van gezinnen in meerdere gevallen slechts bedragen per week kunnen worden uitge keerd overeenkomende met pl.m. 50 pet. van hetgeen bij tewerkstelling in centrale werkverschaffing kan worden verdiend? 2. Wanneer vraag 1 in bevestigenden zin moet worden beantwoord, is de minister dan ook de .meening toegedaan, dat den tot groep B. behoorenden hoofden van gezin nen volledige vrijheid kan worden gelaten om al dan niet voor tewerkstelling op ei gen bedrijf in aanmerking ie komen en dat aan de personen hehoorende lot genoemde categorie, die aanvankelijk op ejgen ini tiatief in de „steunregeling kleine boeren" zijn betrokken, gelegenheid móet worden gegeven, om zich, althans gedurende de perioden van het jaar waarin op het. bedrijf geen werkzaamheden plegen verricht te worden, aan de regeling te onttrekken, zon der aanspraak te verliezen op tewerkstel ling in centrale werkverschaffing wat den tijdsduur daarbij betreft, verband houden de met de gezinsslerkte? Het Tweede Kamerlid Effendi heeft aan den minister van Koloniën de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van het besluit der gecombineerde vergadering van de vereen [gingen van gezagvoerders en stuurlieden en van de vereeniging van scheepswerktuigkundigcn bij de Koninklijke Paketvaart Maatschappij tot gezamenlijk ontslag,1 indien de directie het gerezen con flict niet tot een bevredigende oplossing wenscht te brengen? 2. Zoo ja, is de regeering niet van oordeel dat het bestaande stakingsverbod in Indo- nesia het personeel er toe dwingt in den economischen strijd voor verbetering der arbeidsvoorwaarden tot deze of dergelijke middelen over te gaan? 3. Acht de regeering hot, gezien de ver strekkende gevolgen die zulk 'n gezamenlijk ontslag met zich mede brengt, niet noodza kelijk, ingrijpend op te treden om te be vorderen, dat de K.P.M.-directie aan de rechtmatige eischcn van het betrokken per soneel tegemoet komt? Man ter/en den grond geslagen en beroofd. Daders gevat. De ongeveer 60-jarige arbeider van der Donk te Bcrchem, bij Oss, werd gisternacht te één uur, toen hij zich uit Oss naar huis wilde begeven, in het villapark door een tweetal per sonen aangevallen en tegen den grond geslagen, waarna zij hom van een bedrag van ongeveer twintig gulden hebben beroofd. Van der Donk deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de gemeentepolitie. Hij kon echter geen signalement opgeven van de daders. De gemeente politie, die direct het onderi zoek instelde, slaagde cr evenwel in de da ders te arresteeren. Zij bleken te zijn de twintigjarige v. d. D. en de twintigjarige G., beiden tc Oss. Ook het geld werd nog teruggevonden. Beide daders werden naar het politic bureau overgebracht, waar zij een beken tenis aflegden. Zij zullen ter beschikking van den officier van Justitie tc Den Bosch worden gesteld. DE UITBREIDING VAN ONZE LUCHT MACHT. Wederom overdracht van Kool hoven toestellen. Op den eersten werkdag in dit nieuwe jaar zijn wederom een drietal Koolhoven F.K.-51 militaire trainers overgedragen aan de lucht- vaart-afdeeling te Soesterberg, waartoe zich gistermorgen een aantal militaire vliegers naar het vliegveld Waalhaven hebben bege ven, teneinde dc nieuwe vliegtuigen naar hun standplaatsen over te brengen. Dc „Nandoe" heeft motorstoring Het thuisvliegende Indië-vliegtuig „Nandoe", is met motorstoring te Bagdad gebleven. Gistermorgen is gezagvoerder Sil- Ievis met de „Oeverzwaluw", met een reservemotor aan boord derwaarts vertrokken. Nijkerkenaar tot boete veroor deeld. Art. 12 van de Luchtbesehcrmingswet ver plicht ieder, de door den burgemeester van hem schriftelijk gevorderde medewerking tot uitvoering der wet tc verleencn. Zoo had de burgemeester van Nijkerk in welke plaats op 11 Maart 1937 een luchtbeschcrmings- ocfening gehouden werd, een inwoner bevo len zich te 2.45 n.m. te bevinden bij een brandweerkastje. Dc heer B. heeft aan dit bevel niet, voldaan en stond deswege te recht voor den politierechter te Zwolle, die echter ontslag van rechts vervolging gaf, oordeelcnde, dat de wet niet tot het verrichten van per soonlijke diensten verplicht. Dit vonnis werd vernietigd. Het Hof te Arnhem daarentegen was van oordeel, dat de wet (art. 12) inderdaad aan den burgemeester een dergelijke uitgebreide bevoegdheid geeft. Het Hof vernietigde het vonnis van den politierechter en veroordeelde ter zake van het „opzettelijk niet voldoen aan een verplichting bedoeld in art 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaan vallen", den heer B. tot f 10 boete subs. twee dagen hechtenis. Tegen dit arrest teekende B. cassatie aan. Dc Hooge Raad. in deze zaak ar rest wijzende heeft overwogen, dat de Luchtbeschermingswet niet uit drukkelijk antwoord geeft op de vraag, of onder dc gevorderde me dewerking ook is begrepen daad werkelijke deelneming aan een oe fening, zooals in dezen is gevorderd. Ook in de geschiedenis van de tot standkoming der wet is een afdoend antwoord op die vraag niet te vin den. Evenwel is aldus zegt de Hooge Raad gelet op de ruime bewoording waarin het voorschrift is vervat, in verband met aard en strekking van de wet, een be perkte opvatting als die van den betrok kene. niet te aanvaarden. Met Hof heeft dan ook terecht geoordeeld, dat voor B. de verplichting bestond, de van hem gevorderde medewerking te verleencn. De Hooge Raad verwierp aldus het cassa tieberoep. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Drie schuldigen te Delft. De rijksveldwacht beeft te Delft weder om een geheime-distilleerderij ontdekt. Bij een inval in een pand aan den Rotterdam- schen weg trof men een distilleerketel aan van de grootste soort, benevens een com plete, daarbij hehoorende installatie. Hierna werd een inval gedaan in een woning aan de Wasson.aarstraat te Delft, waar drie personen, allen wonende te Delft, werden aangetrof fen. Een van hen bekende huurder van het pand aan den Rotterdamschenweg en eige naar van dc installatie te zijn. In de woning werd nog een ketel en een hoeveelheid jene ver in beslag genomen. Tegen de drie man nen is proces verbaal opgemaakt. Vertrek van Aankomst te Krê"1 K*18 29 Dec' |Athcne 28 Dec- Ibis (heenreis) Nandoe (terugreis) |Jodhp. 3 Jan. Jodhp. 2 Jan. Rang. 3 Jan. JRang. 3 Jan. Juagd. 2 Jan. jBasra 3 Jan. jBand. 3 Jan. Jodlip. 3 Jan. Pelikaan (terugreis) De Nandoe is wegens motorstoring te Bag dad gebleven. De Oeverzfvaluw, met reser ve-motor aan boord, is te Lyon aangeko men. Heden executie van de eigen dommen. - Brieven naar andere dierentuinen om de levende have te verkoopen Naar het Hsbl. verneemt, zal de executie van de eigendommen van het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra", voor zoover zij dienen als onderpand voor de obligaticleeningen, heden worden ingeleid. Namens de Neder- landsche Trust maatschappij zal he den een deurwaarder naar het kan toor van den dierentuin begeven, waar hij helaas waarschijnlijk niets anders zal kunnen doen dan te con- stateeren. dat het genootschap in gebreke is gebleven de verplichte betalingen per 1 Januari jl. te .vol doen. Daarna zullen achtereenvolgens de ver dere stappen worden genomen, die in de zen noodig zijn; zoo'zal bijv .aan even- tueele belanghebbenden, d.w.z. andere die rentuinen in Europa, bericht worden gezon den van het voornemen om de levende ha ve te verkoopen. Er is op het oogenblik geen reden om op nieuw met de obligatiehouders te vergade ren; de trustee is voorloopig niet voorne mens hen bijeen te roepen. Bij haar is geen enkel voorstel, noch van de zijde van de overheid, noch van particuliere zijde inge komen, dat de executie zou hebben voorko men. De toestand der overlevenden vooruitgaande. Bij informatie hedenochtend aan het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar naar den toestand van den heer en mevrouw Bakker uit Bergen, die bij het auto-ongeluk dat Zondagavond tor hoogte van Koedijk plaats had, hun drie dochtertjes verloren, verne men wij het volgende: De heer Bakker, die ïn hoogst overspan nen toestand in het Ziekenhuis werd opge nomen, heeft een rustigen nacht gehad en zijn bewustzijn keert langzamerhand terug. Mevrouw Bakker en de baby, de eenigc der vier kinderen, die gespaard is gebleven, maken het goed. DE MEESTE TARIEVEN LAGER DAN VÓÓR DEN OORLOG. Tclcxdicnst een voorbeeld voor bet buitenland In een bijeenkomst van het personeel van het hoofdbestuur der Posterijen Telegrafie cn Telefonie, in het gebouw de Ruyterstraat 67, te 's-Gravenhage, heeft de directeur- generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damtne, zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede gehouden. De groote zaal van genoemd gebouw was geheel bezet Dc heer Dammo constateerde, dat 1937 eindelijk het eerste jaar zal zijn, waarin weinig vrees meer be hoeft te worden gekoesterd, dat de crisis h,et bestaan van de P.T.T. ernstig Kal bedreigen. We hadden ons voorbereid op ernstigen economischen teruggang, zeidc spr., waarbij een serie maatregelen die noodzakelijk sche nen, maar inderdaad behoefden deze maat regelen niet te worden doorgevoerd. Het was echter onze plicht, de zaken zóó te leiden, dat ons bedrijf ondanks elke on gunstige maatschappelijke ontwikkeling toch kon voortgaan. De tarieven van het bedrijf kunnen rede lijk worden genoemd en zijn laag in ver houding tot een tijd geleden. In vergelijking mei het buitenland maken onze tarieven een gunstigen indruk, gezien dc verhouding tusschen de tarieven cn de leven sk os ten in de andere landen in het algemeen. Op verlaging van den kostprijs moet ons streven gericht blijven. Wanneer we daarnaast de loonen in vergelijking met dc jaren voor den oorlog beschouwen, don kunnen we vaststellen, dat onze tarieven, voor het allergrootste deel lager zijn dan vóór 1914. Spr. wijst bijv. op de ta rieven met Ned. Indië, waarheen thans voor 124$ cent de brieven per luchtpost worden gezonden. De telegramtarieven zijn teruggebracht tot 25 cent per 10 woorden, de telegramikos- ten per woord voor het verkeer met Indië zijn zeer belangrijk verlaagd. Per 100 verkeerseenheden waren in 1912 nog 191,7 arbeidsuren noodig tegen gemid deld 28 cent, tegenover 128 arbeidsuren bij een gemiddelde van 674$ in 1936 De kosten van 100 verkeerseenheden wa ren in 1912 f 53.70 en zijn nu f86,20. Hieruit blijkt dus wel, dat de kosten per verk eerseenheid een veel geringere stijging vertoonen dan de nominale loonbedragen. Dit is vooral te danken aan vele maatre gelen tot rationalisatie. Giroverkcer steeg. Het giroverkeer is in zeer belangrijke mate gestegen sedert het jaar voor de crisis en wel van f 12 tot f 54 millioen. Niettegenstaande groote investeeringen voor allerlei doeleinden in het Staatsbedrijf is 't daarin gestoken kap. sedert '24 tot '36 gedaald van 145 tot 130 millioen gulden. Tarieven, verkeersintensiteit en kapitaal wijzep erop, dat wij versterkt uit de crisis te voorschijn zijn gekomen. Het radio-telefoonverkeer met Ned. Indië vertoont een gestadige toename. Met den radioraad en de daarmee samen hangende colleges, evenals met de omrocp- verocnigingen werkt het P.T.T.-bcdrijf aan genaam samen, i i We hebben een televisie-commis sie zien tot stand komen en deze heeft reeds een belangrijk rapport uitgebracht Op de grens van telegraaf- en telefoonverkeer staat onze telex, waarmee we reeds vele verbindin gen, ook in het buitenland, heb ben. Buitengewoon interessant, aldus spr., is de telexdienst van het A.N.- P., met de dagbladen in Nederland, welke dienst, dank zij de uitne mende samenwerking van allen die daarbij zijn betrokken, een voor beeld voor bet buitenland mag wor den genoemd. Er zijn zelfs voorbereidende werkzaam heden om ook dezen dienst internationaal te maken, waarbij echter nog groote moei lijkheden moeten worden overwonnen. De toeneming van den postcheque en gi rodienst bedragt thans per dag 100 aanslui tingen. Het aantal boekingen in 1937 was 90' mil lioen, soms meer dan 400.000 per dag. Dc totale omzet was niet minder dan f 164$ milliard gulden. Het saldo is van 1 Januari 1937 van f 200 millioen tot f 240 millioen op 1 Januari 1938 gestegen. Ook in vergelijking met het bui tenland hebben wij hier een zeer belangrijke plaats mogen innemen. Per duizend inwoners zijn cr hier te lan de 35 aansluitingen een aantal, dat slechts wordt overtroffen door België, waar men er 49 heeft per duizend inwoners. Spr. hoopte, dat de directeur van den postchèque- en girodienst er in zou slagen, ook dezen achterstand in te halen. Daarna wijdde spr. eenige woorden aan hetgeen ons te wachten staat. Het bedrijf ziet er in zooverre hoopvol uit, dat het op goede basis berust en een gestadigen voortgang blijft vertoonen. De financieelc politiek heeft ons in de gele genheid gesteld in zeer ruime mate af te schrijven op ons kapitaal. Spr. met de beste wenschen voor het be drijf en het daaraan verbonden personeel.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2