De Wieringermeer haalt haar eersten burgemeester feestelijk in de epenings-rede van den nieuwen burgemeester Dinsdag 4 Januari 1938Tweede blad Eenheid zij het richtsnoer van deze jeugdige samenleving Dr. Hoogkamer stelde hierna de leden der iiuldigingsconmiissie aan den nieuwen burgemeester en diens echtgenootc voor. burgemeester van Medemblik en J. Venhui zen, W.-meer. Tot secretaris is benoemd de heer A. Blaaubocr en tot ontvanger de heer J. C. Vogelaar. Tot ambtenaar van den Burg. Stand de heeren A. Blaauboer, Mr. R. Kooijman, P. C. J. Peters en J. C. Vogelaar. De installatierede werd uitgesproken door den heer Mr. Spitzen als vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Spr. wees er op, dat dit niet alleen voor de Wicringer- mecrpolder een bijzondere dag is, doch ieder die zich op gemeentelijk administratief ge bied beweegt zal eenige oogenblikkcn stil staan bij de instelling van dit bijzonder be stuursapparaat. Spreker deelde mede, dat Minister van Boeijen tot zijn teleurstelling verhinderd is. Uw taak is geen eenvoudige, ge zijt den gemeenteraad, zij het dat ge niet door de bevolking zijt gekozen. Voorts is er dit ver schil tusscbcn het gemeentebestuur en een bestuurscommissie, dat men meer is aange wezen op de adviezen van de overheid. Het is uw taak het vertrouwen der bevolking tic verwerven en het juiste midden te vinden. Hot is het vaste vertrouwen der Regec- ring dat U zult slagen. Daarvoor zijn goede gronden. Spr. -wijst op de uitnemende krachten, welke deel uitmaken van de bestuurscom missie. Het zijn mannen van ervaring. Naast practische kennis van bestuurswerk zaamheden noemt spr. de liefde v. h. nieu we land, waarvan Gij hot bestuur zult uit maken. De blik, waarmee ge dit alles ziet, zal zijn als die van den paedagoog op z'n leer ling, critisch nmar niet warmte er in, om dat het een deel is van het eigen werk. De bevolking kan de behartiging der be langen zeer zeker met vertrouwen aan U *t Was een stralende winterdag, gisteren, ïoen de Wieringermeerbevolking zich op maakte om haar eerste burgemeester, Ir. Smeding, die in de komende vijf jaar het bestuurscollege zal presideeren, binnen tc halen. Aan den ingang van den polder bij Aarts- woud had het comité van ontvangst, onder leiding van Dr. Hoogkamer, zich opgesteld, Ier verwelkoming van den heer en mevrouw Smeding en kinderen. Toen het echtpaar de grens van den polder overschreed, klonken de- tonen van het Wilhelmus, lustig geblazen door het Wieringermeersche muziekcorps Soli Deo Gloria. Dr. Hoogkamer trad toen naar voren en (hield de volgende begroetingsrede: Hoogedelgestrenge Heer en Mevrouw, Het is mij een buitengewone eer U hier aan de grens van onzen polder namens de geheele Wieringermeerbevolking, waarvan U de vertegenwoordigers uit de voornaam ste lagen aanwezig ziet, een hartelijk woord van welkom te mogen toeroepen. IWij willen trachten, zij het met beschei den middelen, dezen dag tot een voor U en iUw gezin onvergetelijke te maken. Moge dan ook het resultaat zijn dat U -aan het einde van dezen dag zich over tuigd weet, gedragen te worden door de sympathie en de waardeering van deze geheele jonge gemeenschap. Namens deze gemeenschap spreek ik dan ook den wcnsch uit dat het U gegeven mag zijn met vaste hand haar tc leiden gedu rende deze nieuwe bestuursperiode, welke ongetwijfeld talrijke moeilijkheden zal op leveren. Een blik op het verleden, waar borgt onze verwachtingen voor de toekomst. Tenslotte rust op mij de aangename plicht U namens de bevolking geluk te wcnsclien •met de Koninklijke onderscheiding waar mede Hare Majesteit Onze geëerbiedigde Ko ningin U aan 't einde des jaars begiftigde. De korte tijd van voorbereiding welke ons over bleef om de spontane uitingen van medeleven Uwer „gemcentenarcn"met het heugelijk gebeuren voor onzen polder in goe de hanen tc leiden moge als verontschuldi ging dienen, indien de organisatie te wen- schen mocht over laten. Wij vertouwen dat in dat geval U de goe de wil voor den daad zult willen acceptce- rcn. Gaarne zou ik straks in de gelegenheid worden gesteld de officicele vertegenwoordi gers U in Uwe nieuwe kwaliteit te mogen voorstellen. Ik wil dit niet doen dan na een driewerf hoera op den nieuwen Burgemeester te heb ben uitgebracht. Leve de Burgemeester. Een dochtertje van dr. Hoogkamer bood •mevrouw Smeding bloemen aan, waarna de heer ir. Smeding de welkomstrede van di\ Hoogkamer beantwoordt. Hoevclc malen ik op dit punt den polder ben ingegaan, is niet te schatten, doch op zoo'n hartelijke wijze ben ik nog nooit ont vangen. Mede namens zijn vrouw dankte spr. voor de hartelijke ontvangst, welke op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Spr. is overtuigd dat dc grondslag van het samenwerken is „sympathie". Do rest komt dan wel van zelf met wat goeden wil van heide zijden. Na een Autotocht, door de Wicringermeor- dorpen, waarbij onderweg herhaaldelijk 'n nummertje muziek ten lx»te weixl gegeven door „Soii Deo Gloria" werd de burgemees ter en z'n gevolg, verwelkomt door de Wie- ringermeerfanfare, onder groote belangstel ling der bevolking het gymnastieklokaal to Wieringenvcrf binnengeleid. In dit met vlaggcdoek, bloemen en planten versierde gymnastieklokaal had zich te plus minus 11 uur een groot aantal personen vcreenigd. Onder de aanwezigen merkten wij behalve de nieu we bestuurscommissie op, dc leden van Ged. Staten, dc hecrcn Mr. Bonians, Kooijman en Michels, de eerste als plaatsvervanger van den Comm. der Koningin, verscheidene vertegenwoordigers van do omliggende ge meentebesturen, de heer ir. Mesu, ir. de Blocq van Kuffelen, leden van de commissie van ontvangst cn vele anderen. De familie van den nieuwen burgemeester had in de nabijheid van de bestuurstafel plaats ge nomen. De voorzitter, Ir. Smeding, sprak hierna de volgende welkomstrede uit: Geachte Aanwezigen, Het is mij aangenaam een woord van har telijk welkom toe te roepen aan U allen, die hier gekomen zijt om Uw belangstelling te betoonen voor een zeer bijzondere gebeur tenis in de geschiedenis van onzen eersten Zuiderzeepolder. In de allereerste plaats moge ik mij rich ten tot de vertegenwoordigers van onze hoo- ge Regeering, tot den Chef van dc Afdecling Binncnlandsch Bestuur, den heer Mr. Spit zen, als vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken, tot den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, den Heer Ir. de Blocq van Kuffclcr, hier aanwezig namens den Minis ter van Waterstaat, tot de leden van het College van Gedepu teerde Staten van Noordholland, de Heeren Mr. Bomans, Kooiman cn Michels, eerstge noemde in zijn hoedanigheid van vervanger „van den Commissaris der Koningin, die geer tot zijn leedwezen verhinderd is hij deze ver gadering tegenwoordig tc zijn, tot dc vertegenwoordigers van de besturen der aangrenzende gemeenten, tot de vele organisaties cn instellingen, hier vertegenwoordigd, tot de autoriteiten en andere belangstellen den van binnen en buiten onzen polder, alsook tot U, Heeren Leden van onze Be- stuurs-Commissie. Ik heet U allen van harte welkom en ver klaar hiermede de eerste vergadering van de Bestuurscommissie van het Openhaar Lichaam „de Wieringermeer" voor geopend. Dé secretaris, de heer A. Blaauboer leest hierna de officiëele stukken voor, welke de instelling van het openbaar lichaam Wie ringermeer bevestigen, alsmede de benoe ming v.d. heer ir. Smeding tot voorzitter vaij de bestuurscommissie cn tot leden de heeren Mr. A. Bakker, hoofdambtenaar Prov. Griffie, Haarlem; C. L. de Bruin, se cretaris der W.-mccrdircctic, Alkmaar; A. C. de Graaf, W.-mieer; mr. A. F. Kamp, burgemeester van Texel; II. Luijten, W.- meer; A. v. Oers, W.-meer; P. C. J. Petei's Het dagelijksch bestuur van het openbaar lichaam de Wieringermeer, direct na het voor de eerste maal betreden der raads zaal, tijdens het spelen van het Wilhelmus, Van links naar rechts de heeren Blaauboer, Peters, Ir. Smeding en de Graaf. opdragen. Spr. dankt de bestuursleden voor het aanvaarden hunner benoeming. Aan U is thans de taak op hestuurstech- nisch gebied te ontginnen, te scheppen. We weten dat U dit werk, met moed cn ver trouwen opvat, zooals een Hollander altijd een nieuw werk aanvat. Moge de zegen, die niemand kan ontberen, Uw deel zijn! (Applaus) De vooi-zitter dankte voor deze inspiree- rende rede. Dc Comimiissie wacht geen ge makkelijke taak. We hebben wel eens ge twijfeld of het wel op 1 Januari klaar zou kunnen zijn. Het is voor elkaar gekomen, dank zij do hulp van Mr. Spitzer. Daarvoor dank. Spr. deed nog een beroep op diens steun. Hierna volgde Zeer geachte Dames en Heeren, Na de plechtige installatie van onze Bcstuurs-Commissie, waarvoor ik namens ons College gaarne onzen welgemcendcn dank aan den vertegenwoordiger van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken wil betui gen, moge het mij vergund zijn Uw aan dacht tc vragen voor het volgende. In dc nog jonge geschiedenis van onzen polder kan met den dag van heden een merkwaardige datum worden geboekt, met deze woorden: „Instelling van een eigen bestuursorgaan voor dc Wieringermeer". Dat het onze Bcstuurs-Commissie gegeven moge zijn in dc komende vijf-jarige periode leiding tc geven aan een gezonde ontwikke ling van een steeds in kracht toenemende ge meenschap. Veel zal daarbij afhangen van de samen werking, die ons College hoopt te verkrijgen met de bevolking uit de Wieringermeer. De band, welke in een normale gemeente wordt gelegd, doordat de gemeentenaren hun eigen vertegenwoordigers in den Raad hebben ge kozen, ontbreekt hier, aangezien de Bcstuurs- Commissie is tc beschouwen als een vertrou- wenscollegc van de Regeering. En toch zal het U allen duidelijk zijn, dat onze Bestuurs commissie eerst dan productievcn arbeid zal kunnen verrichten, als zij niet slechts het vertrouwen geniet van dc Regeering, doch tevens en bovenal dat van de bevolking, die zij heeft te besturen. Beschouwen wij in dit verband de samenstelling van dit College, dan kan dankbanr worden geconstateerd, dat den Voorzitter buiten beschou wing latend i leden uit en een even groot aantal leden van huiten den polder zijn gekomen. De namen van dc vier ingezetenen zijn hier reeds eenige dagen bekend, zoodat er gelegenheid is geweest een eersten indruk te beluisteren. Ben ik goed ingelicht, dan kan van een welwil lende houding worden gesproken, die het den gekozenen gemakkelijker zal maken de zware taak, welke zij in het belang van deze jonge gemeen schap op zich hebben genomen, naar behooren te vervullen. Dat deze wel willende houding zich spoedig moge ontwikkelen tot een van waardeering voor de wijze, waarop de polderbe- langen door U worden voorgestaan en behartigd. In den Vice-Voorzitter, den Heer Peters, begroeten wij niet alleen den Burgemeester van het grootste deel van onzen polder ge durende den Staatsrechtelijken Status, welke heeft gegolden tot 1 Januari j.1., doch tevens den Voorzitter van de Afdeeling Algemeen Bestuur van de Wieringcrmeer-Directie, die in deze heide kwaliteiten reeds zooveel ver dienstelijken arbeid voor de Wieringermeer heeft verricht. Burgemeester Peters, door de aanvaarding van de functie van Vice-Voor zitter onzer Bestuurs-Commissie hebt U het mij mogelijk gemaakt het Voorzitterschap en daarmee een nieuwe verantwoordelijk heid op. mij te nemen, waardoor aan den wensch van de Regeering. antagonisme in de nieuwe bestuursorganisatie zooveel mogelijk te voorkomen, tegemoet kan worden geko men. Buitenstaanders hebben niet kun nen beseffen hoe moeilijk Uw taak tot nog toe is geweest, hoe lastig het veelal was den juisten middenweg te vinden bij de behartiging van de be langen Uwer eigen gemeente en die van het daarbij ingelijfde nieuwe land. Ik stel er prijs op van deze plaats uiting te geven aan mijn groo te waardeering voor de wijze, waar op de belangen van de Wieringer meer steeds door U zijn voorgestaan. Als tweede van de „Outsiders" noem ik den 't meerendeel Uwer wel bekenden heer de Bruijn, Secretaris van onze Directie. Dat U ook hem Uw vertrouwen gerust kunt schenken, behoeft hier nauwelijks vermel ding. Naast werkers vóór het. voetlicht, zijn er anderen, wier arbeid binnenskamers plaats vindt. Dat de Wieringermeer-bclangen hij hem veilig zijn, heeft zijn onvermoeide en gestage arbeid, reeds vanaf 1930 met zoo groote toewijding verricht, onomstootelijk be wezen. Mr. Kamp, U kent men hier nog als oud- polderhewoner en Secretaris van onze vroe gere afdecling Algemeen Bestuur. Van Uw groote liefde voor dezen polder hebt ge nog onlangs doen blijken door het schrijven van een bock, waarvan wij allen met waardee ring kennis hebben genomen. Uw ervaring als Burgemeester van een groote landelijke gemeente kan onze Commissie niet anders dan ten goede komen en wij verheugen ons dan ook. dat U zich opnieuw bereid hebt ver klaard Uw beste krachten aan „het Zuider- zce-land" te willen geven. „Last not least" kom ik tot U, Mr. Backer, die als hoofd-ambtenaar van het. provinciaal bestuur, een zoo verdienstelijke schakel vormt tot het hooge College te Haarlem, waarmee wij ambtelijk verbonden zijn. Naast Uw groote kennis van bestuursaangelegen heden, waarvan onze Bestuurs-Commissie veel zal kunnen profiteeren, waardeeren wij dc vriendelijke wijze, waarop gij reeds bij herhaling van Uw groote belangstelling voor de taak, die. ons wacht, blijken hebt willen geven. M ij houden ons overtuigd, dat door Uw lidmaatschap de samenwerking met het provinciaal bestuur cn het inzicht in de uit zonderlijke omstandigheden, waaronder hier vooralsnog moet worden gewerkt, in belang rijke mate zal worden bevorderd. Thans nog een enkel woord over Uwen Voorzitter. Hem kent gij als de man van de Directie, hier gekomen, om de gronden te onderzoeken en in cultuur te brengen, daar na geroepen tot don verderen sociaal-ccono- mischen opbouw van den polder, enz. Dat daaraan thans nog wordt toegevoegd het Voorzitterschap van Uwe Bqstuurs-Com- missie is iets, wat geen van ons had kun nen denken. Dat mij de kracht gegeven moge worden deze taak naar behooren te vervullen. Hier bij zal aan twee voorwaarden moeten wor den voldaan. Eerstens, dat mijn medewer kers. waarvan 't mij een genoegen is enkele leiders hier tegenwoordig te zien, mij trouw ter zijde staan en hun verantwoordelijk werk met hetzelfde enthousiasme vervolgen, als waarmee zij dit. thans reeds jaren ver richten. Maar bovenal, dat gij, bewoners van de Wieringermeer, mij Uw vertrouwen, schenkt. Het. is om deze reden, dat ik den feestelijken intocht in deze gemeente, mij en mijn gezin dezen morgen bereid, zoo zeer heb gewaardeerd. Dat gij mij als Burgemeester in Uw gemeente hebt willen inhalen en ver welkomen, geeft mij moed deze nieu we taak te aanvaarden. Welke ook mijn tekortkomingen zullen mogen zijn, houdt U cr van overtuigd, dat deze nooit zullen voortkomen uit ge brek aan liefde voor onzen mooien polder, waaraan ik steeds zoo van harte gaarne mijn beste krachten, heb gewijd. Gaarne zal ik, zooveel' dit. noodig zal blijken, gelegenheid geven Uw belangen aan mij voor te Ontvangst van den heer en mevrouw Ir. Smeding aan de grens hunner nieuwe gemeente hij Aartswoud. Links de heer en mevrouw Ir. Smeding. Verder op den voorgrond de nieuwe wethouder, de heer de Graaf, de gemeente-secretaris, de heer Blaauboer en de heer Dr. Hoogkamer,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5