De nieuwe secretaris van het Wieringermeerbestuur De eerste Raads vergadering leggen, waarbij ik mij gaarne bereid verklaar U naar mijn vermogen met raad en daad ter zijde te staan. Ruim zeven jaren is hieraan thans gear beid. De kale woeste vlakte is reeds onher kenbaar veranderd en nog kan slechts van een eerste ontwikkeling worden gesproken. Er is veel en hard gewerkt moeten worden, onderveelal ongunstige omstandigheden, een jongen polder eigen. Zooals U bekend, heeft de Regeering dezer dagen van haar waardeering voor dezen arbeid doen blijken. Het is ons een behoefte Hare Majesteit on zen eerbiedigen dank te brengen voor de ons verleende Koninklijke onderscheidingen. Dat hierbij de bedrijfsleiders en de landarbeiders tevens zijn geëerd voor wat zij bij de ontgin ning der gronden hebben gepresteerd, heeft in onzen polder dienen weerklank gevonden. Nog een oogenblik verwijlende in de eer ste moeilijke begin-jaren, kan ik niet nala ten hier een woord van warmen dank te brengen voor den belangrijken grondleggen- den arbeid, door mijn beide oUd-collega's, de heeren Irs. Mesu en Roebroek, in de jaren 1030 tot 1035 in het belang van de Wioringer- meer verricht, alsook aan den eersten lei der van de Cultuurmaatschappij, den heer A. Minderhoud, voor hot vele door hem voor de organisatie en opbouw van het ontgin- ningsbedrijf gepresteerd. Hun namen zullen onafscheidelijk verhonden blijven aan de Wieringermeer en blijven leven in de har ten van hen, die zich hun medewerkers mochten noemen. Over de moeilijkheden, welke hier over wonnen moesten worden, zal ik niet met U spreken, het zou te veel van Uw tijd en aan dacht vragen. Een uitzondering hierop moet ik evenwel maken en wel voor de moeilijk heden, die te verwachten waren, doch zijn uitgebleven. Ik denk hierbij aan de voorloo- pige indeeling van de Wieringermeer bij de aangrenzende gemeenten Medemblik, Wie- ringen, Anna Paulowna, Barsingerhorn en Winkel en de vele .bezwaren, welke hiervan op administratief terrein, 't gevolg hadden kunnen zijn. Dat deze zijn uitgebleven, dan ken wij aan de welwillende houding van de besturen dier gemeenten, waarvoor wij hun gaarne onzen oprechten dank brengen. pat het vreemde eendje, per 1 Januari 193S bij U in de gemeentelijke bijt gekomen, wel dra als vriend in Uw midden mag worden opgenomen! Hoe verleidelijk het ook moge zijn op een dag als deze in gedachten terug te gaan naar liet vele, dat in dit nieuwe land al weer als geschiedenis wordt beschouwd, het heden vraagt ons op en het oog moet worden gericht op de toekomst. Ter voorbereiding van de taak, die ons wacht, is reeds veel administratieven arbeid verricht moeten worden. Vele werkers heb ben zich beijverd ons hierbij de helpende hand te reiken, met als gevolg, dat in ons tijdelijk zoo bescheiden raadhuis niet alleen begonnen kan worden met alles, wat der ge meente is, doch tevens, dat daar weldra een „voorbeeld-secretarie" in werking gesteld zal kunnen worden. Door bet vele door den heer p. Kooiman ten behoeve van de administra tieve voorbereidingen gedaan, heeft hij de Wieringermeer zoodanig aan zich verplicht, dat een woord van grooten dank daarvoor namens onze Bestuurs-Commissie bier niet achterwege mag blijven. Dat het personeel, onder leiding van onzen pas benoemden Secretaris, don lieer Blaau boer, omtrent wien wij van bevoogde zijde zooveel goeds mochten vernemen, zich in karakter geheel moge aansluiten bij de mo del-secretarie, ten bate van de bewoners de zer nieuwe gemeente. Ook op het overige personeel doe ik gaarne een beroep zooveel mogelijk in het belang van de gemeenschap werkzaam te willen zijn. Ik moge thans besluiten met, onder dank zegging aan den Minister van Binnenland- sclie Zaken voor het in ons gestelde vertrou wen, te verklaren, dat onze Commissie de haar opgedragen laak gaarne aanvaardt. Zij doet. dit in de hoop, dat de Wieringermeer onder onze leiding moge uitgroeien tot een gemeenschap, die over enkele jaren op nor male wijze haar eigen gemeenteraad zal kun nen kiezen. Van Overheidswege Is en zal n'.ets worden nagelaten van dezen polder iets goeds te maken, maar al dit po gen zal zonder resultaat blijven, als de krachten, in de bevolking aanwe zig, in ongewenschte richting worden aangewend. Het eerbiediging van el kanders overtuiging en geloof, znlt gij samen moeten werken, in aan eensluiting en niet in verdeeldheid Uw kracht moeten zoeken. Zie ik goed, dan zou dit de Achilles-hlel van deze jonge samenleving kunnen wor den. Bij de voorbereiding van verschillende nut tige instellingen hier ter plaatse is echter gebleken, wat door een goede samenwerking kan worden bereikt. Uw grondgebied, tot nog toe verdeeld en verspreid over verschillende gemeenten van het oude land, is thans een administratieve eenheid geworden. Dat „eenheid" het richtsnoer moge worden voor Uw interne samenleving. Uw aller be langen zijn dan veilig en bij de behartiging daarvan zult gij de Bestuurs-Commissie steeds aan Uw zijde vinden. Beëediging der commissie. Hierna volgde beëediging van de leden der bestuurscommissie, den secretaris, den heer A. Blanuboer en den ontvanger, den heer J. C. Vogelaar. Eenige sprekers. De heer A. C. de Graaf sprak niet na mens een bepaalde croep. doch als Wie- ringermeorbevvoner, daar hij voelt dat de Wieringermeer een historisch feit van bij zondere betcckenis meemaakt. Spr. wcnsch- te den voorz. geluk met zijn benoeming, liet stemt de Wieringermeerbcwonors tot blijd schap. dat de leiding in zijn handen blijft in de nieuwe periode. Vele moeilijkheden en problemen zullen moeten worden opge lost. Wij zijn overtuigd, dat, wanneer het de Wieringermeer aangaat, niets U te veel is. Spr. feliciteerde den voorzitter met diens benoeming tot Ridder in de Orde van de Noderl. Leeuw. Veel mogelijkheden zijn geopperd. Er is zelfs gedacht dat deze 5-jarige periode overbodig zou zijn. De Overheid heeft er anders over beschikt,, wat de Wieringer- meerders tot tevredenheid stemt. Benoemd zijn inenschen dien we allen kennen. Spr. verwelkomde de buiten den polder wonende leden, die door hun arbeid met de toestanden bekend zijn. Spr. hoopte op een werken in het belang van den polder. Wij gaan thans scheiden van 5 gemeenten. Spr. dankt die gemeenten voor de ondervonden medewerking, waardoor de Wieringermeer heeft kunnen uitgroeien tot wat ze nu is. Ik geloof dat wij ons kunnen verheugen, samengebonden te zijn in één gemeente on der één bestuur dat met den polder op de hoogte is. Dank brengt spr. voor de benoeming van 4 personen uit den polder. Voor "hen hetee- kent dit een zware verantwoordelijkheid. Hij hoop op de medewerking van de beide an dere dag. bestuursleden te mogen rekenen. Spr. deed beroep op eerbiediging van elkan ders beginselen, en hoopte dat het bestuur onder Gods onmisbaren zegen baar arbeid mag verrichten, en dat zij op een gezegen- den arbeid mag terugzien. De voorz. zegt de gevraagde medewerking toe. De heer De Bruijn. sccr. der Wicringer- mcer-directie zcide, dat hier iets anders ge schiedt dan elders. Men kan geen vaste richtlijnen aangeven. Het zal een zoeken en tasten zijn. Voor het College ligt een groot arbeidsveld open. Er is al veel tot stand ge bracht in de Wieringermeer. Ir. Smeding's streven is steeds geweest samenbindend werkzaam te zijn. Spr. noemde liet een voorrecht met den voorzitter te hebben mo gen samenwerken. Spr. is overtuigd, dat de voorz. er in slagen zul zijn taak te volbren gen. Hij gelooft dat de beide dag. bestuurs leden den voorz. hun medewerking zullen verleenen. De raad zal de belangen van de bevolking zeer zeker behartigen. De werkzaamheden werden in vertrouwen begonnen. Spr. betrok ook mevr. Smeding in de hulde aan don heer Smeding voor haar hulp en steun aan haar echtgenoot. Ir. Smeding dankte voor deze woorden, in het bijzonder voor de woorden tot me vrouw gesproken. Burgemeester Peters van Medemblik zcide zeer getroffen te zijn door de woorden tot hem gesproken waarvoor bij ir. Smeding dank betuigde. Spr. gaf ecu korte uiteenzet ting van de functie van een vice-voorzitter, doch wist nog niet hoe deze hier zal zijn. Voorzitter: Ik ook niet! De heer Peters besprak hierna de taak van den voorzitter, die eigenlijk twee heeren moet dienen, hetgeen z'n moeilijkheden zal geven. Spr. zal voor do belangen der hevol king opkomen en den voorz. ter zijde staan in het belang van de Wieringermeer. Voorz. dankte voor deze toezegging. Spr. hoopte dat men in Den Haag mag beseffen, dat een bloeiende gem. Wierwigeitneor een groot Rijksbelang is. (Applaus.) Ir. de Blocq van Kuffclen vertegenwoor digde den Min. v. Waterstaat die verhin derd is bier te zijn. Wc beleven hier een hoogst belangrijk moni/cnt, liet eerste voor beeld van de landaanwinning van het Rijk. Het is tevens de eerste maal dat art. 194 der Grondwet wordt toegepast. Spr. zette uiteen, waarom deze dag voor hc Departement v. Waterstaat zoo belangrijk is. Spr. dankte de voorloopige bestuurders voor hetgeen zij hebben gedaan in het belang van den Polder. Spr. wenschte dat het contact tusschen be- stuurs-commissie en liet Departement van aangenamen aard mag zijn. Op de medewer king der bestuurscommissie deed spr. een beroep. Er zijn nog wel degelijk Rijksbelan gen te behartigen, daar de dekking van het tekort geschiedt uit het Zuiderzec- fonds. Een persoonlijk woord voegde spr. hier nog aan toe. Het is nu 32 jaar geleden, dat hij de eerste opdracht kreeg om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van de afsluiting en droogmaking van het Am- steldiep. onder Minister Kraus. Spr. schetste de voorgeschiedenis van de droogmaking der Zuiderzee. Spr. wenschte het bestuur toe. dat het hem gegeven mag zijn, mede te werken aan den cconomischcn bloei van de Wieringermeer en tot heil en bloei van het geliefde Vaderland. Voorzitter dankte don spr. voor zijn woorden, maar bovenal voor al hetgeen hij in een lange reeks van jaren voor den polder heeft gedaan, waardoor deze polder de bost ingedeelde polder van Nederland heet te zijn. Mr. Romans sprak namens den Commis saris der Koningin in Noordholland, wiens woorden hij samenvatte in de bede, dat de Algoede God deze nieuwe lage landen moge zegenen, zooals hij altijd de lace lan den heeft gezegend. Spr. uitte de bewonde ring voor liet werk dat is gepresteerd, den dank overbrengende van het Rijk. Spr. wees op de werkzaamheden van Gedepu teerde Kooiman, voor den polder gedaan. De heer Kooijnmn dankte voor de tot hem gesproken woorden. God. Staten verheugen zich er over dat aan de Wieringermeer een gemeentelijk zelfstandig bestaan is gegeven. De polderhewonei-s krijgen voor de geheelc polder (gelukkig!) één bestuur. Dat hierin 4 polderbewoners zitting hebben mag v. de bewoners een bekoring hebben. Spr. belicht te taak van do omliggende gemeenten, wel ke geen gemak kei ij ke was. Daar was altru ïsme ovor noodig. Hun taak hebben ze op lofwaardige wijze verricht. Critiek zal U niet worden onthouden, zeide spr. Dat is heilzaam, als ze geuit wordt in opbouwen de zin. De vergaderingen van het bestuur zullen openbaar zijn, evenals in de andere Nederlandsehe gemeenten. De regeling en het bestuur van eigen zaken is ook hier in gevoerd. Alleen de benoeming der bestuurs leden door en uit de gemeente is niet door- gcvoenl, al zijn reeds 4 personen uit de ge meente benoemd. Over vijf jaar of eerder moet ook deze regeling worden toe gepast. Spr. vraagt zich nf na de kennisma king met de ingezetenen, of het werkelijk nog 5 jaar moet duren eer een gemeente wordt gevormd. Spr. geeft den goeden raad. dat de wet tot vorming eener gemeente reeds spoedig wordt voorbereid opdat de wet in werking kan worden gesteld wanneer men dit wen- schelijk acht 't Vereenigingsleven in de pol der zal niet achterstaan bij dat van \hct oude land. Het heeft Ged. Staten verheugd, dat de heer Peters is aangesteld als onder voorzitter. De samenwerking tusschen bei de personen kan van veel nut zijn voor de polder. Iliema wees spr. op liet bolang van de nieuwe model-secretarie voor de secretariën in het land. Spr. hoopte, dat op dit gebied iets moois gevonnd mag worden en besloot zijn woor den met de beste wenschen voor den polder uit te spreken. Voorz. dankte voor deze woorden. Burgemeester Kolff van Wieringen sprak namens de burgemeesters der randgemeen ten. Zij hebben van het begin den groei meegemaakt van de Wieringermeer. Thans is onze tijd gekomen om officieel als burgemeesters van het nieuwe land af te treden. Spr. is dankbaar voor de woor den, die ir. de Blocq van Kuffelcr namens den Minister tot de burgemeesters heeft gesproken. Ook den heer Kooiman dankte spr. voor zijn gesproken woorden. Spr. her innerde aan de zinsnede: „In het heden ligt het verleden, in het nu wat komen zal". Wat is er veel gebeurd, wat hebben we hier wat meegemaakt. Heden beleven wij dit verleden. Het nu is de toekomst. In de eerste plaats sprak de heer Kolff ir. Sme ding toe. Namens dc collega's wenschte spr. ir. Sme ding geluk met de Kon. onderscheiding hem eenige dagen geleden verleend. De heer Kolff sprak de collega's toe die zitting heb ben gekregen in de bestuurscommissie, waarmede hij hen filioiteerde: Spr. vond het een groote eer cn voldoening om mede te mogen werken aan de ontwikkeling van de W i erï n germe'er. Spr. hoopte op een aangename samenwer king en uitte de beste wenschen voor de bloei van den polder. Laat het een bewijs zijn, dat het Ned. volk goed gedaan heeft, de plannen goed te keuren. Voorz. beantwoordde ook dezen spreker, liet aanbod der samenwerking op hoogen prijs stollende: „Een goede buur is beter dan een verre vriend", zeide spr. Daarna sloot voorz. deze feestelijke vergadering met woor den van liartelijken dank aan allen die luis ter hebben bijgezet aan dezen dag. Met moed gaan wij onze nieuwe taak aan vatten, overtuigd van veler medewerking en belangstelling. Koffiemaaltijd. Tijdens den I'offiemaatlijd, in Hotel Smit te Middenmoor aangeboden, werd dooi den heer Mr. A. Bakker namens den kunst schilder Herman Heuf een litho overhan digd. De heer G. Schnorl sprak namens de ver- eenigingen Het Witte Kruis, Ziekcnhuisver- nleging. Bestuur en Raad van Topzicht van de Coöp. Boerenleenbank en de Coöp. aan- koonvereeniging. Deze rede was een getuigenis van de in genomenheid van de ingezetenen van den polder met hét nie- ve bestuur. In het bijzonder werd hulde betuigd aan den lieer ir. Smeding. Benige malen onderbrak men dezen spre ker met een instemmend applaus. Dc Bond van Tcchn. ambtenaren In over- helds- en semi-overheidsdienst, groep Wie ringermeer, zond een prachtige bloemen mand. Dc heer Keinmcren, voorzitter van de B. K. Boerenleenbank sloot zich aan bij dé hulde. De heer J. de Boer sprak namens den R.K. Landarbeidersboad, de belangen der arbeiders in de belangstelling van het be stuur aanbevelende. De voorzitter van de Chr. Landarbeiders- bond dankte voor de uitnoodiging, welke men had aangenomen, ondanks de schaduw zijde (het ontslag van dc arljeidors) welke er mst op den polder. Ilij had gehoopt dat deze schaduwzijde voor dezen dag weg zou zijn. Deze zaken hebben de volle aandacht van het bestuur, antwoordde voorzitter. De heer Van Ocvcren, sprekende namens de Handeldrijvende én Industriëele Midden stand feliciteeide allen met de benoeming, in het bijzonder den voorzitter. Men heeft groote bewondering voor hot werk der Wie- ringerm eer-direct ie, hoewel' men geen be wondering hoeft voor de gevolgde kolonisa tie politiek. De nieuwe bcstuurscomm. juichte spr. toe, Alle medewerking zegde spr. toe. De heer Arntz spreekt hierna namens de Kamer van Koophandel, zijn verheugenis uitdrukkend dat aan de versnippering een einde is gekomen. De Wieringermeer is voor handel cn verkeer een ideaal gebied. Spr. hoopt op goede samenwerking. De heer Prummel sprak namens de afd. van de Mij. tot Nut van het Algemeen. Hij juichte de vestiging toe, ook in liet belang van deze Mij. Do Mij. wil meer doen dan gezellige avondjes organiscercn, n.1. vervolg onderwijs geven, waarvoor men dc hulp van do gemeente, zij liet geen financicele, noodig heeft. Pasfoor Braak sloot zich aan bij de woorden van hulde cn instemming, welke zijn gesproken. De medewerking van de Wieringermeerhevolking kunt U het best verkrijgen door voort te gaan op den he den ingeslagen weg. Ds. Nijholt zou als titel voor ir. Smeding willen voorstellen: „vader". Hij hoopt, dat allo kinderen in liefde samen zullen wonen cn dat de heer Smeding als vader hen zal annhooren en leiden. Spr. hoopt dat de woorden: „Waar liefde woont, gebiedt de lieer Zijn zogen", in ver vulling mogen gaan. Voorzitter hoopte, dat de innige samenwer king moge blijven bestaan. Ds. Van der Vliet wilde niet achterblijven met hulde te brengen aan het bestuur cn hen te feliciteercn met hun benoeming. De Wieringermeer schept vaak vraagstuk ken, ook op op kerkelijk gebied. Deze vraag stukken heeft men in overleg met ir. Sme ding kunnen oplosen. Spr. hoopte dat deze samenwerking moge voortduren. Er zijn wel eenige wenschen en verlangens, o.a. het Chr. onderwijs. De voile medewerking om hierin tot oplossing te komen, zegde spr. toe. "Spr. wensche Voorzitter Gods zegen toe. Voorzitter: Geen aangelegenheden grijpe zoo diep in als die van kerk en schooi. Wij zullen hieraan onze volle aandacht schen ken in overleg met de betrokkenen. Voor de laatste uitgesproken wcnsch dankte Voorzit ter den spreker. De heer Van Dis sprak namens de 3 land bouworganisaties, en dankte den voorzit- tor's voor diens bezielende leiding. Het verheugt spr. dat de heer Smeding aan het hoofd blijft staan. Hij is de rechte man, evenals z'n mede-commissieleden, waarin de landbouw vertrouwen stelt. Ook deze spr. deed een beroep op samenwerking. Voorzitter heeft uit deze rede opgemaakt, dat de besturen bereid zijn tot overleg, waarvoor spr. dankt. De heer Dr. Hoogkamer sprak namens beide Oranjeverenigingen en het Nationaal Landstormverband nog een kort woord. Voorzitter sluit hierna deze bijeenkomst, nogmaals dankend voor de gesproken woorden en de gedane toezeggingen. Wan neer de bevolking eensgezind met ons wil samenwerken, komt men zeker tot een goed resultaat. Des middags te half vier wordt de verga dering voorgezet in het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat te Wicringerwerf. De agenda bevat een aantal punten van formeel karakter, welke voor dc eerste werkzaam heden van de Bestuurscommissie noodig zijn. De bijeenkomst wordt door den voorzitter, den heer Ir. S. Smeding heropend. Mijne heeren, zegt spr., ik heropen hier mee de eerste vergadering van de Bestuurs commissie na geconstateerd te hebben, dat de feestelijkheden van dezen morgen naar ons aller overtuiging goed geslaagd mogen hectcn. Spr. verheugde zich daarover zeer en hoopt, dat alle geuite wenschen in ver vulling zullen mogen gaan. „Dat er op den arbeid van de Bestuurs commissie zegen moge rusten." Met deze woorden verklaart spr. de verga dering voor heropend. Aan de orde is punt 5 van de agenda: Vaststelling van verordeningen, rege lende de vcrdeeling der werkzaamheden tus schen de ambtenaren van den burgerlijken stand cn de uren van openstelling van de luireaux van den burgerlijken stand. Geen van de heeren verlangt hieover het woord De verordeningen worden z. h. s. vastge steld. De burcaux van den Burgerlijken Stand zullen geopend zijn: op werkdagen van 8 u. 30 v.m. tot 12 u. 30 n.m. cn op Zondagen en daarmee gelijkgestelde feestdagen tus schen 8 u. 30 en 9 u. des voormiddags. liet volgende punt betreft de vaststelling van het advies aan Ged. Staten inzake de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Voorgesteld wordt: f 1 r.0.voor den eersten ambtenaar cn f25 elk voor den tweeden en derden per jaar. Vaststelling volgt, zonder discussie en z. h. s. Onder den hamer door gaan vervol gens: Vaststelling van het reglement van orde voor de vergaderingen van de Bestuurscom missie, Vaststelling van een verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom dor personeele- en der grondbelasting, de klasscindeeling van het openbaar lichaam voor de personeele belasting. (Voorgesteld wordt de 7e klasse), vaststelling van eeii verordening op de heffing van een honden belasting, vaststelling van een verordening op de heffing van leges ter secretarie en van dén burgerlijken stand, en vaststelling van instructies voor den secretaris en, den ontvanger. Dan volgt de aanwijzing van het huis, bestemd voor gemeentehuis. Voorzitter licht toe, dat de beslissing de goedkeuring behoeft van Ged. Staten. Er wordt voorge steld om het tijdelijke gemeentehuis, waar thans wordt vergaderd, genoemde bestem ming te geven. Aldus besloten. Het laatste agenda-punt behelst een voor stel inzake de voorziening van kasgeld! Voorzitter zegt. dat het mogelijk is, dat een voorschot gevraagd wordt aan het Zuiderzeefonds. Spr. verzoekt de vergade ring het Dagelijksch Bestuur te machtigen de noodige stappen in deze te doen. Als voren. Hierop vraagt de voorzitter, wie van de heeren nog hel woord verlangt. De heer P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik, lid van het Dagelijksch Bestuur, stelt voor de gemeente te doen aansluiten bij de Onderlinge Fraude-verzekering der Ne- dciiandschc Gemeenten. Hieraan wil spr. vasi koppelen een voorstel om tevens aan te sluiten hij de Vereen, van Ned. Gemeenten cn hij de afdeeling Noordholland daarvan. De heer de Bruijn zou wat betreft 't laatste willen wachten lof de bcgrooting is goedge keurd. De heer Peters heeft daar geen bezwaar tegen, maar handhaaft zijn voorstel inza ke de Fraudeverzekering. De voorzitter, dc noodzakelijkheid van aansluiting bij de Onderlinge Fraudeverze kering erkennend, stelt er prijs op meteen te besluiten, om toe te treden tot de Ver een. van Ned. Gemeenten. De comptabili teit van dc gemeente laat dit wel toe. Aldus z. h. s. besloten. De heer Peters zegt vervolgens, dat het vooral in de eerste dagen wel eens noodig zal zijn, dat snel dringende besluiten wor den genomen. Gezien de moeilijkheid daar voor steeds de geheele Bestuurscommissie bij een te roepen, stelt- spr. voor het Dag. Be stuur te machtigen genoemdo hesluiten eigenmachtig te mogen nemen. Spr. ver zekert dat het Bestuur van deze bevoegd heid een zoo sober mogelijk gebruik zal maken, bij welke woorden de voorzitter zich aansluit. De heer Mr. A Backer wijst erop, dat de bepalingen van het gemeenterecht thans ook voor de Wieringei-meer gelden, maar spr. gelooft wel dat het Dag. Bestuur inder daad een sober gebruik- van de te verlee nen bevoegdheid zal maken. Spr. wil er ech ter op aandringen dat de spoedeisohende be sluiten zoo snel mogelijk door een besluit van de Bestuurscommissie uit een oogpunt van formaliteit wordt bekrachtigd. Dan kan spr. zich met deze gevonden „modus" wel vereenigen. De heer de Bruijn vraagt voor hoelang die machtiging zal duren. De heer Peters antwoordt dat deze van kracht zal zijn tot het tijdstip van de voi- gepde vergadering der Bestuurscommissie. Het voorstel van den heer Peters wordt daarop z.h.s. aangenomen. Op voorstel van den voorzitter wordt ver volgens besloten om de vergaderingen van dc Bestuurscommissie zooveel mogelijk op Dinsdagmiddag te doen plaats vinden. De heer Blaauboer heeft bijzon? dere belangstelling voor Onder wijs en Volkshuisvesting. Het eenige, den polderbewoners nog niet bekende lid van het dagelijksch bestuur van het Openbaar lichaam „de Wieringermeer" is de secretaris, de heer A. Blaauboer, voor heen hoofdcommies ter secretarie der ge- "meente Meppel. De nieuwe gemeente-secretaris, de heer A. BLAAUBOER. De heer Blaauboer werd op 31 Juli 1906 te Gorinchem geboren. Hij bezocht aldaar de B.H.B.S. 5 j". c., waarvan hij in 1925 het eind examen met goed gevolg aflegde. Daarna werd hij volontair ter secretarie van Gorin chem en deed in 1926 het examen voor amb tenaar in dienst der gemeente Rotterdam. Aldaar werd hij per 1 Mei 1927 tot klerk aangesteld, aanvankelijk aan de afd. Belas tingen, sinds 1928 aan de afd. Algcmecne Zaken. In 1928 behaalde de heer Blaauboer liet diploma Gemeente-Administratie en in 1929 de akte Staatsinrichting M.O.; in 1932 deed bij het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit (Latijn en Grieksch). In 1933 volgde bevordering tot adj. com mies ter secr. van Rotterdam en 1 Juli 1936 kreeg de heer Blaauboer zijn aanstelling als hoofd-commies ter secretarie, en wnd. se cretaris der gemeente Meppel. Wij vernemen voorts, dat de pas benoem de secretaris, die in 1934 voor het candi- daatsexamen in de Rechten slaagde, binnen afzienbaren tijd het doctoraal examen in de Rechtswetenschap hoopt af te leggen. De heer Blaauboer lieeft bijzondere belang stelling voor de volkshuisvesting en het on derwijs; hij was in Rotterdam bestuurslid van een woningstichting en voorzitter van de oudercommisie aan de school voor g.l.o. A. No. 272. In Meppel heeft hij als secretaris van het schoolmelkcomité do algemecne verstrekking van melk op de scholen, die 10 Januari 1938 aanvangt, voorbereid. Niemand der loden verlangt nog het woord, waarop de voorzitter verklaart een tweeledig verzuim te wilton goed maken. In de eerste plaats verzuimde spr. het gemeen telijk personeel te danken voor het prach tige bloemstuk, wat spr. dan hierbij doet. Een tweede verzuim, dat spr. goed wil maken is om den heer van Eek, chef van den Bouwkundigen Dienst, te bedanken voor het arrangement, dat deze heeft ge maakt in de Gymnastiekzaal voor de bij eenkomst van dien morgen. Spr. dankt den heer van Eek voor de artistieke wijze, waarop hij het plechtig gebeuren een achter grond heeft gegeven. (Applaus; de heer van Eek is aanwezig op de publieke tribu ne, welke ter gelegenheid van deze eerste vergadering stampvol is). De heer Peters brengt daarop den voor zitter dank voor de correcte wijze, waar op deze de vergadering heeft geleid, en schrijft een groot gedeelte van het succes van het verloop van dezen dag aan hem toe. Nadat spr. den wensch heeft geuit, dat er in een volgende vergadering meer aanlei ding gevonden zal worden voor uitvoeriger besprekingen en dat deze altijd op een vriendschappelijke wijze zullen worden go- houden, sluit de voorzitter deze eerste plech tige vergadering van het Openbaar Lichaam W ieringemieer.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6