Dreigend arbeidsconflict Steungeld verdobbeld De moord te Groede Radioprogramma de don juan DOOR EDGAR RICE BURROUGHS j No. 30. De een na de ander sloten de wilden zich bij hem aan en begonnen mee te lopen en te zingen en spoedig was de dans in vollen gang. Dit beteekent, dat ze de grote witte man als hun opperhoofd aannamen. De vrouwen kwa men zingend naar de kring toe, sloegen op de tam-tams en klapten in hun handen. In het midden zat Tarzan van de Apen, nu Koning van de Wazini's. Dc kring van dansers sloot zich al dichter en dichter om hem heen. Steeds luider werden hun wilde en woeste kreten. Het was een vreselgk, primitief schouwspel. Tenslotte sprong Tarzan zelf op; hij sloot zich bij deze wilde ceremonie aan. Tussen de glinsterende wvarte lichamen danste hij en zong, schudde met zijn zware speer op dezelfde manier als de leden van zijn wilde troep. Het laatste restje beschaving was van hem afgevallen. Hij was weer de oermens in zijn meest primitieve vorm,, die zich verheugde in zijn koningschap over deze wilde zwarten. Wat zouden de peers van het „House of Lords" wel gedacht hebben, al3 één van hen deze dansende reus had kunnen zien en tot de andere gezegd zou hebben: „Dit, mijne Lordships, is John Clayton, Lord Greystoke?" Of het lieflijke Amerikaansche meisje, dat nu O, het lieflijke Amerikaanse meisje, dat nu aan boord van de „Lady Alice", ver ten Wes ten van Tarzan, naar dezelfde maan opkeek, als hij? Zou zij dit wilde opperhoofd nog lief hebben, dat naakt tussen zijn woeste, naakte stamleden danste? Alsof het noodlot het zo wilde: toen de woeste feestvreugde haar top punt had bereikt, trilde het jacht van boeg tot achtersteven en zonk langzaam in de At lantische oceaan. (Nieuwe spelling.) Melkauto gekraakt Ongeluk op den onbewaakten overweg te Aalsmeer. De bestuurder gewond. Gisterochtend ongeveer half tien is op den onbewaakten overweg in de Ophelia- laan te Aalsmeer een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De melkhandelaar A. Vlekhaar reed in de richting van het dorp en wilde den spoorwegovergang passeeren, juist op het oogenblik, dat de trein naderde. Niet tegenstaande het zicht ter plaatse ruim is, zag de melkhandelaar den trein niet, aleer deze vlak bij hem was. Hoewel hij krachtig remde, kon hij, mede door de gladheid van den weg, niet voorkomen, dat de irein den wagen greep. Een ontzettend gekraak volgde. Melkbussen en brokstukken van de auto vlogen in het rond. Toen omwonenden kwa men toesnellen, vonden zij Vlekhaar met een groote hoofdwonde een halve meter naast de rails. De man was bij kennis. Hij was uit de cabine geworpen, doch de trein had hem niet oevrreden. Dokter H. C. C. Wagner, die spoedig ter plaatse was, constateerde ook nog een gebroken been. Per ziekenauto is het slacht offer naar het Luthersche Diaconessenhuis te Amsterdam overgebracht. De wagen werd geheel vernield. Rijks- en gemeente politie stellen een onderzoek in. Laschapparaat uit elkaar gesprongen Een doode en een gewonde. Gistermorgen te ongeveer tien uur is te Siebengewald, gelegen onder de gemeente Bergen (L.), in de sme derij van den heer K. Straatcn een laschapparaat uit elkaar gespron gen, waarhij de vijftienjarige smids knecht W. Clevers werd gedood en de knecht J. van Bergen een ern stige hoofdwonde bekwam door de rondvliegende stukken ijzer van het laschapparaat. Hij werd in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd. De haas van de smederij was niet aan wezig, toen het ongeluk gebeurde. Het lasch apparaat schijnt bevroren te zijn geweest en bij het ontdooien is de ontploffing ont staan. De politie heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Werkgevers uit de electro-tech- nische industrie tb Amsterdam zullen eischen der arbeiders overwegen. Onder leiding van den rijksbemiddelaar den heer mr. S. de Vries zijn dezer dagen rle partijen in het dreigend conflict in de electro-technische industrie te Amsterdam bijeen geweest. Nadat beide partijen hun respectieve standpunten hadden uiteengezet, vroeg de rijksbemiddelaar aan de werkgeversverte genwoordigers nader te willen overwegen, of zij aan de door de arbeiders-organisaties gestelde eischen konden tegemoet komen. De werkgevers zegden deze nadere overwe ging toe. In verhand met den tijd welke voor nader overleg tusschen de verschillende werkge versverenigingen noodig is, verzocht de rijksbemiddelaar aan de werkgeversverte genwoordigers den termijn van het ultima tum met een week te verlengen. De voorloonige dal urn, waarop partijen opnieuw door den rijksbemiddelaar zullen worden bijeengeroepen, werd bepaald op Woensdag 12 Januari. Drie Rotterdammers wisten werk- loozen geld afhandig te maken, Zware straften geëischt. Drie Rotterdammers, de 33-jarige loswerk- man A. van E.. de 39-jarige zeeman W. M. en de 31-jarige loswerkman E. B. stonden gisteren in hooger beroep voor het Haag- sche Gerechtshof terecht van een vonnis van den Rotterdamschen politierechter, die hen wegens het gelegenheid geven tot hazardspel ieder tot drie maanden gevan genisstraf heeft veroordeeld. Dit vonnis was daarom zoo zwaar uit gevallen, omdat de drie verdachten hoofd zakelijk hun slachtoffers uitzochten onder werkloozen. die hun zoojuist van den steun ontvangen gelden dadelijk verdobbelden. Ten huize van één der verdachten werd om de beurt het dobbelspel „zeven of elf" gespeeld, waarbij het gooien van deze beide getallen met twee dobbelsteenen voorname lijk winst opleverde. Degene bij wien het spel werd gespeeld, de z.g. „keembaas" kreeg een gedeelte van de gemaakte winst. Bij een inval, welke de Rotterdamsche politie op zekeren dag deed. werden twee verdachten gearresteerd. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was van meening, dat deropgelegde straf wel aan den zwaren kant was uitgevallen. De Rotterdamsche politierechter heeft hier eens een afschrikwekkend voorbeeld willen stellen. Spr. meende evenwel, dat een ge vangenisstraf van twee maanden voor ieder voldoende was en requireerde deze straf. Uitspraak 17 Januari. Verdachte van rechtsvervolging ontslagen. Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen den landbouwer F. J. G., wonende te Groede, die aldaar op 1 Maart van het jaar 1937 den landbouwers knecht A. v. d. Wege met een revolver heeft doodgeschoten. Het noodlottig schot had G. gelost, nadat de landbouwersknecht v. d. Wege hem had mishandeld, terwijl diens patroon toesnelde, om hem met een knuppel te slaan. Door de rechtbank te Middelburg is G. wegens doodslag tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Den Haag heeft in hoo ger beroep G. veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Bij arrest; van den Hoogen Raad is de zaak venvezen naar het Gerechts hof te Den Bosch, waar de zaak op 22 Decem ber j.1. werd behandeld. De advocaat-generaal heeft toen op grond van noodweer exces ontslag van rechtsver volging geëischt, waarna het hof G. onmid dellijk in vrijheid heeft gesteld. Het Hof heeft thans op grond van noodweer-exces, G. ontslagen van rechtsvervolging. SPORT DE RALLYE MONTE CARLO. Nederland derde land. De inschrijvingen voor de 17c Rallyc Monte Carlo zijn thans gesloten. Niet minder dan 142 deelnemers konden worden genoteerd, waarhij Engeland het grootste contingent le verde, n.1. 37. Daarop volgt Frankrijk met 29 en op de derde plaats staat Nederland ver meld met 26 deelnemers en deelneemsters, een zeer eervolle positie voor ons kleine land. Behalve de talrijke Nederlandsche équipes starten te Amsterdam nog drie buitenland- sche deelnemers, n.1. major D. E. M. Douglas Morris (Engeland) met Hillman en de Fran- schen F. BarthelemyM. Rastouil met Citroen en J. E. Vermet met Siinca. Stalin krijgt een eere-titel „Hoofd van de volken van de Sovjet-Unie", of „eerste burger". De diplomatieke redacteur van de Daily Herald bericht, dat Stalin binnenkort den titel „hoofd van de volken van de Sovjet- Unie" zal aannemen. In den oppersten raad. het nieuw gekozen parlement, is ook gesproken over den titel „eerste burger". De beslissing hangt af van den oppersten raad en vermoedelijk zal een volksstem ming moeten worden gehouden. Praehistorische schedel gevonden In Egyptische woestijn. In de Fayoum-woestijn, 70 mijlen van Cairo verwijderd, heeft een Engclscliman, C. Townsend, van beroep bankemployé, een in teressante ontdekking gedaan, die onder dc oudheidkundigen veel opzien heeft gebaard. In de nabijheid van de plaats, waar de oud heidkundige professor Junker praehistori sche sporen ontdekte, stuitte Townsend op een ncgerschedcl, die in een lecmlaag lag. Na het onderzoek, dat door twee Egyptische historici is ingesteld, meent men te mogen beweren, dat deze schedel ongeveer 8000 jaren oud is. Er zijn nu twee theorieën moge lijk: Of dc mensch, aan wien deze schedel behoorde, was zelf lid van een voorhistorischen stam, die in Egypte reeds zeer vroeg een cultuur schiep, öf hij was dc slaaf van een dergelijken stam. Men helt naar dc laatste opvatting over en neemt dus aan, dat bedoeld volk, dat reeds op een betrekkelijk hoogen trap van beschaving stond, negers als slaven hield. Joden doen beroep op Chamberlain Zij willen geen minderheid wor den in Palestina. De in de zionistische organisaties ver- eenigde Pooische Joden hebben een tele gram gezonden aan den Engelschcn mi nister-president. Neville Chamberlain, en daarin uiting gegeven aan hun veront rusting over de in sommige Engelsche krin gen overwogen mogelijkheid van een Jood- schen juridischcn status in Palestina als minderheid in dit land. Dc 3Vz millioen Joden van Polen, aldus het telegram, ver klaren plechtig nooit een plan te kunnen goedkeuren, waarbij het Joodsche volk veroordeeld wordt een minderheid te wor den in het land van hun voorvaderen, nu dit door zijn zonen is opgebouwd. Zij ver trouwen op de medewerking van Enge land. om den Joodschcn staat in Palestina te verwezenlijken. 9 WOENSDAG 5 JANUARI 1938. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415,5 m.). VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.30 De geschiedenis van de ontwikkeling; derwerkloozenzorg, causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 12.30 VARA-Orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „Fantasia". 6.35 Sportreportage. 7.09 Zang. 7.30 Cyclus: „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest en solist. 9.00 Radiotooneel. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 C. Steyn's accordeonorkest en solist. II.15 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Orgelspel. Hilversum H. 301 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek gr.platen). 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Hobo, fluit en piano. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Gramofoonmuziek. 5.55 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 De scherts in de muziek, causerie (met gr.platen). 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Herhaling S.O.S.-be- richten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. en soliste 9.00 De Wederkomst des Heeren, causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.05 Berichten A.N.P.) 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. FEUILLETON. T ,\eï 8. roman door e. phillips- oppenheim „Ik heb het gtwoel, dat ik even alleen zou zgn, als ik met u daar ,/as," hernam zij. „Wg zullen elkaar met onze gedachten niet hinde ren. Ik geloof niet, dat u dingen tegen mg zult zeggen waarvan ik het aanhooren moe ben, en ik, van mgn kant, zal het u niet lastig maken." „Dat zal ik niet," beloofue hfl. Binnen vijf minuten keerde hij met een pakje onder z(jn arm terug. Zg spreidde haar deken uit. Large schommelde een tweede op, die als kussen dienst deed, en weldra gleden zij zg aan zfl den stroom af. Zij waren van daag wat later en behoefden niet bang te zgn in den modder te bljjven steken. Zij laveer den over het zich verbreedende vaarwater, en telkens werden hun streken langer, tot z(j eindelijk den wind goed in het zeil kregen, en Peter Cradd verwijdde zijn oogen uit louter genot van het voortglijden. Tot zoover had geen van beiden een woord gesproken. Het meisje lag alsof ze sliep. Peter Cradd be schouwde haar met eenigszins genegeerden blik. Haar laag uitgesneden hals, waarop de zon een V geteekend had, was fluweelachtig en aangenaam om te zien. Haar jersey om spande strak haar meisjesachtig figuur. Haar bloote beenen waren een weinig opgetrokken, en het onbeschaamde rokje toonde die ver bo ven de knie. Hij keek naar haar met bijna steelsche oogen. Zij maakte deel uit van de nieuwe en heerlijke dingen van het leven. Deze vage en niet te beschrijven aandoeningen, -die zij plotseling ui hem op gewekt had, waren een deel van de nieuwe wereld, het gekweel van vogels in de vrge natuur, het ruischen van den wind over het graan, het klotsen van de zee, de verkwikken de liefkoozing van den zonneschijn. Dit alles scheen samengeweven te zijn met dit nieuwe bestaan van schoonheid en rust, dat zgn ver moeide ziel zoo welgevallig was. P^ter Cradd bloosde onder zijn getaande huid toen hij ont- Cradd onder zijn getaande huid, toen hij ont dekte dat zg met wgdgeopende oogen naar hem keek. „U is dus wakker," merkte zij op. De vriendelijkheid van haar toon was hem een groote verademing. „Om u de waarheid te zeggen," antwoordde hg, „weet ik zelf niet of ik wakker ben of droom, wanneer ik zoo heelemaal buiten ben als nu." „Dat gevoel ken ik ook. Ik weet precies wat u bedoelt. U is zonderling nietwaar? Kgk eens hoe diep het water hier zou zijn." „Ongeveer vgf voet," schatte hg. „Wat denk jg, Large?" „Diep genoeg om te zwemmen," antwoord de de schipper. Ik kan een touw uitgooien, als u wilt. Zoet water, met zandigen bodem." „Kom dan," zei de jonge vrouw, zich op richtende. „Vooruit maar." Peter Cradd voelde een groote verlegenheid in zich opkomen. Dit werd zwaarschijnlijk door de jonge vrouw opgemerkt, want ze lachte hem uit. Peter Cradd deed wat hem verzocht was. Op zijn zachtst uitgedrukt, was het zeil een zeer onvoldoende afscheiding, want toen het op een gegeven oogenblik eensklaps oversloeg, kreeg hij iets te zien, dat hem half met genot, half m'et schaamte vervulde. Zij was juist be gonnen om het bovengedeelte van haar eostuum over het hoofd te trekken. Hg keek een anderen kant uit, met het onbehaaglijk gevoel dat zij den spot met hem dreef. Het vol gende oogenblik hoorde hg haar parelend lachje en het was een zeer aangenaam ge luid bovendien. „Al klaar," zei zij. „Ik zie er zeer behoorlijk uit. Wij zullen maar geen schoenen aantrekken wel? Weet u zeker mg te kunnen helpen?" „Laat mtj eerst gaan en probeeren," ver zocht hij. „Ik heb u vooruit gezegd, dat ik sedert lang niet gezwommen heb." Toen ondervond hij opnieuw een van die groote heerlijke zaligheden van dit nieuwe be staan. Hjj dook voorzichtig in het blauwe, door zichtige water, voelde het aan alle kanten, voelde zich veerkrachtig naar de oppervlakte gedreven en wentelde zich een oogenblik op zgn rug. Hij spreidde de armen uit en deed een paar slagen de zon op zijn gezicht, ter wijl het water zich als een fluweelen laken om hem heen sloot. Hg gooide zich om en ?wom om de boot heen. Iedere slag was een genot. Hij werd zich bewust van een kracht, die hij zich nooit in zich aanwezig geacht had; hg wilde die nieuwe en verrukkelijke ge waarwording door zijn geheele lichaam voe len. „O, het gaat best, dat zie ik al!" riep de jonge vrouw opgeruimd. „Kijk ui* daar kom ik!" Ze deed het vrij onhandig, en plaste hevig, maar door een aanraking van zgn hand kwam zij weer boven. Zij zwommen zij aan zij, ter wijl Large een paar bootslengten achter hen volgde. Geen van beiden sprak. Peter Cradd was zelfs te gelukkig om te denken. Er kwam slechts één vaag vermoeden bij hem op dat hij misschien een tweede persoon in de wereld gevonden had, die zijn hartstochtelijke be hoefte aan rust deelde. Zij zwom langzaam, maar met een opgetogen uitdrukking op haar gezicht. Met zgn hulp, die door een stom ge-; baar ingeroepen werd, wentelde zg zich op haar rug, en het leek hem dat zij vervuld was met denzelfden wensch, die zijn bloed sneller had laten stroomen om zich te geven aan den oceaan, om de innige verlangens van alle beminnaars van de zee op de wereld op vage, overstelpende wijze te ondervind-n. Eindelijk werden zij door Large gewaar schuwd. „Zeg eens, jongelui, jullie zijn er een half uur in geweest. Is het nog niet genoeg?" Zg zwommen naar de boot. Large trok hen met zijn groote rechterhand aan boord en nu lagen zij, blank en glinsterend, weer zg aan zg. „Laten we ons niet aankleeden," verzocht zij. „Wg zullen ons zoo laten drogen." Peter Cradd. die altijd een beetje bezorgd voor zijn gezondheid geweest was, omdat een ziekte met zooveel onkosten gepaard ging, en op regenachtige dagen voor dat kleine eindje naar den bus zelfs overschoenen aantrok, Lchte van verrukking, toen hij zich uitstrekte. Hij had een zoutsmaak in zijn mond, het zout brandde op zijn lichaam.. Zij wierp een slip van de deken over bgn beenen. „Man, je bent spierwit!", riep zij uit. „Je moet niet zoo hard van sta' loopen. Hier!" Zij nam een flesch, knielde naast hem en wreef zijn beenen met een soort olie in. Hij lag als in trance. Iedere aanraking van haar vingers was een genot. Toen zij klaar was, paste zij dezelfde bewerking op zichzelve toe. hoewel haar beenen al aardig bruin begon nen te worden. Toen stevende zij verder naar d n verren, blauwen horizon. Large keek om ^Ich heen met het alles omvattende oog van den zeeman. „Ik denk, dat ik u voor de lunch aan het Zeemeeuwen Eiland aan land zal zetten," stelde hg voor. „De juffrouw is daar meer geweest, 't Is een heerlijk plekje om wat uit te rusten." „Een paradijs," mompelde zij slaperig. Ik heb niet eens eetwaar meegenomen!" riep Peter Cradd uit. „Niet dat het er veel op aankomt," liet hij haastig volgen. „Ik geef nooit veel om eten oj den dag. Is er op het Zeemeeuwen Eiland iets te krijgen?" Large grijnslachte. „Er zijn daar zeemeeuwen in overvloed," zei hg, „maar zij zgn niet bizonder smakelijk om te eten." De jonge vrouw glimlachte geruststellend. „Ik heb méér dan genoeg", merkte ze op. „Ik houd altijd de helft over, ei Large zorgt voor zichzelven. Wij hebben daar ook ergens drinkwater ontdekt." Haar metgezel dacht aan den omvang van haar pakje, en wees haar denkbeeld af. „Ik zal wachten, tot ik thuisgekomen ben," hield hij vol, „maar er lekkertjes bij gaan lig gen en indutten, terwijl u uw brood opeet." „Wij zullen zien," klonk het slaperig. „Is het niet zalig, om je lekker in de zon te laten drogen?" Gedurende een paar minuten stak de wind heviger op; de boeg werd omgegooid, tot zij 'n smalle kreek inzeilden, met rotsachtige en kiezelachtige bedding. Large liet het anker vallen, en het meisje stond met weerzin uit haar liggende houding op. „Voorzichtig uitstappen," waarschuwde de schipper. „De bodem is steenachtig." Op aanraden van Large trokken zij hun schoenen aan en strompelden naar een met gras begroeid uitsteeksel op den wal ge durende het natte jaargetijde een moeras- land, dat voor ieder getij openlag, maar nu een lieflijke oase, met schaduw aan de andere zijde van de heuvels, voor iemand die haar zocht. Large volgde hen in zijn zeelaarzen, overhandigde de jonge vrouw haar pakje, en wees met zgn duim naar een verren heuvel.. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7