Roosevelt dient zijn begrooting in DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nog steeds tekorten Roemeenschg kroonprins Prins Bernhard weer thuis Een nieuw vlootbouwprogram Slippende auto maakt een slachtoffer Rechfschen in onder- aardsche gangen gedreven Sjanghai komt aan Japansche eischen tegemoet Streicher's hernieuwde campagne Laan. Schaden, Tel. 20. DONDERDAG 8 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. Uit»0»® N.V. Uitg.-Mij' „Hollands Noorderkwartier" De President kondigt beperking aan der uitgaven voor openbare werken Bfl het indienen van de begroo ting voor het jaar, dat op 1 Juli 1938 aanvangt, heeft president Roo sevelt een rede uitgesproken, waar in hij zeide, dat hij besnoeiing zou willen aanbevelen der regeerings- uitgaven voor plannen, betreffende aanleg van groote wegen, haven werken en rivierverbeteringen, be nevens van de uitgaven voor nieuwe openbare gebouwen en voor plan nen tot landaanwinning, aangezien hij in de eerste plaats verwacht, dat de rijksinkomsten geringer zul len worden en in de tweede plaats uitvoerig aangetoond is, dat deze uitgaven niet zoo veel werkgelegen heid doen ontstaan, als andere me thoden om zorg te dragen voor de werkloozen. Voorts drong Roosevelt aan op beperking van een aantal werken, teneinde meer geld be schikbaar te maken voor werk zaamheden ter bestrijding van over- stroomingsrampen. Volgens de ramingen zullen de uitgaven in het begrootingsjaar 19381939 6SG9 mil lioen dollar'en de inkomsten 5919 mi li io en dollar groot zijn, vergeleken met 7408 mil lioen dollar en 6320 millioen dollar voor hot loopende begrootingsjaar. Het deficit zou 950 millioen groot zijn, d.w.z. 138 mil lioen minder dan het. tekort dat op de loo pende begrooting verwacht wordt. Voor het derde jaar zouden wij dus voortgaan met de vermindering van het begrootingstekort, al dus Roosevelt. De ramingen der inkomsten omvatten 2.414 millioen, die opgebracht moeten wor den door de inkomstenbelasting en 390 mil lioen, die uit invoerrechten moeten ko. men. De geraamde uitgaven behelzen o.m. 991 millioen voor de landsverdediging, 539 millioen voor oudstrijders-pensioenen, 976 millioen rente op de staatsschuld, 691 mil lioen voor openbare werken, 1.266 millioen voor werkloozcnsteun en 932 millioen voor uitgaven volgens de wet op de sociale vei ligheid. Naar schatting zal de openbare schuld op 30 Juni 1939 in hoofdzaak geste gen zijn tot een bedrag van 38.528 millioen dol l o r. Vervolgens sprekende over het loopende belastingjaar zeide Roosevelt, dat volgens de herziene ramingen de inkomsten uit al le bronnen slechts met uitzondering van de inkomsten der posterijen, 6.320.513.000 dollar zullen bedragen, hetgeen 973.100.000 minder is, dan oorspronkelijk was geraamd. De totale uitgaven van het loopende jaar worden thans, met uitzondering vaai dc uitgaven der posterijen, geschat op 7.614.858.300 dollar, waarbij inbegrepen is de verplichte schuldaflossing ten bedrage van 206.215.T00 dollar. Roosevelt sprak, voortgaande, de hoop uit, dat binnenkort zoodanige amendemen ten op dc wet van kracht zouden kunnen worden, dat daardoor de inningskracht van het tegenwoordige stelsel van belasting heffing op peil zou worden gehouden, ter wijl tevens de gebleven onbillijkheden opge heven zouden worden. Tenslotte beval de president aan dc C. C.C. (de Commodity Credit Corporation) al dus te reorganiseeren, dat zij voorzien Maryse Hilsz per kameel in Djask gearriveerd Met eerewacht van Bedoeïnen twee dagen door woestijn gere den. Maryse Hilsz is in Djask aange komen na een tocht van twee da gen op een kameel door de woestijn, waarbij zij vergezeld werd door een groep Bedoeïnen. Haar machine heeft zij licht beschadigd, moeten achterlaten. De aviatrice vertelde, dat zij moeilijkheden had gekregen met den motor. Eerst had zij er over gedacht met haar valscherm uit het toestel te springen, doch ten slotte had zij besloten een noodlanding te doen nabij Karjonsky. wordt van een evenredig kapitaal en ge machtigd zal zijn eigen obligaties, gewaar borgd door de Ver. Staten, uit te geven. God Mars vraagt veel. In zijn begrootingsrede heeft president Roosevelt aangeduid, dat het mogelijk is, dat de recordbegrooting voor landsverdedi ging ten bedrage van 991 millioen dollar nog zal worden overschreden. De president zeide, dat de wereldomstandigheden het noodig zouden kunnen maken, nog meer geld voor de landsverdediging te vragen „Ik verwijs in het bijzonder naar de mogelijk heid, zoo zeide de president, dat door de ter wereld heerschende omstandigheden, waarover de Vereen. Staten geen controle hebben, ik het noodig zou kunnen achten aanvullende credieten aan te vragen voor de landsverdediging". Na de conferentie, die Roosevelt gisteren in het Witte Huis heeft gehouden, met de congresleiders, den vice-voorzitter van ma rine en admiraal Leahy, is medegedeeld, dat Roosevelt spoedig een speciale bood schap naar het Congres zal zenden met voorstellen betreffende een nieuw vlootbouw programma. De hiervoor benoodigde credie ten zouden toegevoegd moeten worden aan de ingediende begrooting. Torpedoboot met Prins Micbael aan boord in nood OP WEG NAAR ATHENE IN ZWAREN STORM GERAAKT. De Roemeensche torpedoboot „Re- gina Maria", aan boord waarvan zich Kroonprins Michae] naar Athe ne begeeft om het huwelijk van den Kroonprins van Griekenland bij te wonen, is gistermiddag te drie uur ter hoogte van de Bulgaarsche ha ven Boergas ten gevolge van een zwaren storm in moeilijkheden ge raakt. Hoewel eerst de radioverbin ding met het schip was verbroken, is deze later hersteld. Kroonprins Michael. Havas meldt nader, dat het schip door den storm niet in staat is de reis voort te zetten. Verscheidene Bulgaarsche torpedobooten houden zich gereed het Roemeensche oor logsschip ter hulp te snellen, wanneer dit in nood mocht komen te verkeeren. Voor het geval het schip een toevlucht zou zoe ken aan de Bulgaarsche kust, zijn twee treinen naar de havens Varna en Boergas gezonden, ten einde den kroonprins in staat te stellen zijn reis per spoor te vervolgen. United Press meldt, dat het mailschip „Dacia" van Constanza. Roemeensche ha ven aan de Zwarte Zee, is uitgevaren om de torpedoboot te escorteeren. Terug naar Constanza. De autoriteiten verklaarden aan een ver tegenwoordiger der „Un. Press" dat de tor- pednboot naar Constanza zal terugkeeren, omdat de boot te klein is om zich in de stormen clie de Zwarte Zee teisteren te wagen. Volgens de laatste draadloos ontvangen berichten, clie na middernacht znn bekend geworden, is het schip thans op weg naar Constanza. Dc bodem bevond zich te mid dernacht op ongeveer 100 K.M. van Con stanza. Hartelijk afscheid van dokto ren en verpleegsters. Zooals reeds in ons vorig num mer gemeld, heeft Prins Bernhard gisterenochtend om negen uur het Burgerziekenhuis te Amsterdam verlaten en is in gezelschap van zijn geneesheer Dr. C. T. van Valken burg, per eigen auto naar Soestdijk vertrokken. Tot het laatste oogenblik was het vertrek van den Prins geheim gebleven, Wel was het een ieder duidelijk geworden, dat Z.K.H. naar alle waarschijnlijkheid zeer spoedig nit het ziekenhuis ontslagen zou worden toen de Prinses op Nieuwjaarsdag voorgoed* naar Soestdijk was vertrokken. Het viel slechts weinigen op, dat even voor negen uur gistermorgen een auto van de Prinses het tuinhek van het ziekenhuis aan de Linnaeusstraat inreed en stopte voor den ingang. Zelfs vóór de agenten van politie, die de wacht hielden voor het ge bouw, was dit een geheel onverwachte ge beurtenis. Ondertusschen had Z.K.H., die reeds vroeg was opgestaan, afscheid genomen van dr. C. S. M. Spoor, den geneesheer-directeur, en van de andere aan de inrichting verbon den artsén. De zusters hadden zich legen het tijdstip van het vertrek in de vestibule opgesteld onder leiding van de directrice, zuster A. A. Weijtlandt. In een hartelijk toe spraakje zegde de Prins allen dank voor de goede verzorging, waarna hij van de di rectrice en de zusters met ccn handdruk afscheid nam. Slechts luttele minuten nadat de hofauto was voorgereden, stapten de Prins en de hem vergezellende dokter in, waarna de wagen geruischloos wegreed in de richting Die-men. De grootste drukte op straat was reeds voorbij. Slechts zeer weinige voorbij gangers bemerkten dat het Prins Bernhard was, die de stad verliet. Aankomst ten Paleize. Alsof het de terugkeer van een middag ritje gold, zoo is Prins'" Bernhard, zegt het Hsbl., ten paleize Soestdijk teruggekeerd. De reis van Amsterdam naar Soestdijk was in een langzaam tempo gemaakt en had dientengevolge bijna een uur geduurd. De Prins, die op de achterbank van de auto zat en gekleed was in een donker blauwe winterjas, maakte geenszins den in- PRINS BERNHARD. druk, van een pas ontslagen patiënt te zijn. Monter zat hij in de auto om zich heen te kijken. Voor den nieuwgemaakten ingang van het Paleis-gedeelte, dat het Prinselijk Paar bewoont, stopte de auto. De Prins stap te uit, heklom vlug en zonder eenige moeite de stoop en verdween door de openstaande deur. Slechts weinigen hadden de aankomst opgemerkt. De Prins was weer thuis. De toestand van den Prins EXTRA INSPANNING DIENT NOG TE WORDEN VERMEDEN. TOESTAND VAN DEN PRINS ZEER BEVREDIGEND. Van dr. C. T. van Valkenburg kregen wij na het vertrek van Z. K. H. Prins Bernhard uit het Burgerziekenhuis de vol gende verklaring: „Z.K.H. Prins Bernhard is hedenochtend zonder eenige stoornis verhuisd van het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar het Paleis Soestdijk. De toestand van Z.K.H. geeft in elk op zicht reden tot groote tevredenheid. Licha melijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel geweken. Psychisch is er van den beginne af aan geen spoor van eenige afwijking geweest. Niettemin brengt de aard van het ongeval, dat Z.K.H. getroffen heeit, mede, dat vooralsnog zekere beperkingen moeten gelden, die in het bijzonder inspan ning van allerlei aard betreffen. (w.g.) Dr. C. T. van Valkenburg." De gladheid veroorzaakt in de hoofdstad verschillende ongeluk ken. Gisteravond zijn door de gladheid op den weg te Amsterdam eenige ongelukken ge beurd, waarbij verschillende menschen min of meer ernstig zijn gewond. Op den Haarlemmerweg waren om kwart voor zeven arbeiders van den rijkswater staat bezig met een zandstrooiauto. De zand- strooier was niet in orde, zoodat de auto stopte en een van de arbeiders uitstapte om het toestel te herstellen. Op dit oogenblik kwam een personenauto uit de richting Halfweg. De bestuurder kon niet direct over zien aan welken kant hij kon passceren, zoodat hij remde. Hierdoor slipte de auto over het spiegelgladde wegdek en botste te gen den arbeider, die naast den zandstrooier stond. Dc man liep ernstige verwondingen op en is met een schedelbasisfractuur in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Nog meer slachtoffers. Op de Nieuwe Zijds Voorburgwei bij het Spui is een man door een slippende auto aangereden. Met een hoofdwonde en een her senschudding is hij in het Binnengasthuis opgenomen. Op den Valkenweg viel door de glad heid een man. Met een gebroken enkel werd hij opgenomen. Op den Sloterweg slipte een auto en sloeg over den kop. Het ongeluk liep goed af. Een inzittende dame liep een zeer lichte hoofdwonde op. Verscheping 4663 fon haring voor Polen De in de Scheveningsche haven gearri veerde motorvrachtschepen „Java" en „Mr. Harm Smeenge" laatstgenoemd schip komen de van Gdynia, met een lading ledige vaten, zullen naar Polen terugkeeren, elk met een lading pekelharing, opgepakt in Holland- sche tonnen. De „Java" neemt 2663 vaten aan boord en de „Mr. Harm Smeenge" 2000 va ten. De verscheping geschiedt voor rekening van de Visscherij Mij. „Mewa" te Schevenin- gen. SPANJE Republikeinen heer en meester in Teruel Alle burgers moeten Madrid ver laten. De tegenstand der rechtsche troe pen binnen Teruel is thans feitelijk opgehouden. De verdedigers der stad zijn thans gedreven in de onder- grondsche gangen, welke onder de geheele stad verspreid liggen. Volgens mededeelingen van de zijde der regeering behoeft men geen vrees te hebben voor deze vluchtenden. De regeeringstroepen kammen thans de ondergrondsche gangen uit. Het gebouw der burgerlijke bestuursauto- riteiten, een der laatste rechtsche bolwerken, werd door de regeeringstroepen bestormd. Toen deze troepen het gebouw binnenkwa men troffen zij er volgens hun zeggen vrou wen en kinderen aan, die er opgehoopt la gen. Velen hunner waren van honger ge storven, terwijl anderen geheel verzwakt waren. Alle vrouwen en kinderen, die nog in leven waren, worden thans verpleegd. De radiozender welke door de regeerings troepen in de stad is ingericht is gisteren met haar uitzendingen begonnen. 15 graden onder nul! Buiten Teruel duurt de strijd voort. De zender te Madrid heeft medegedeeld, dat dc krijgsverrichtingen aan het front van Teruel gisteren zijn voortgezet onder een tempera tuur van 15 graden onder nul. De troepen van Franco deden twee aanvallen: Dc eene was gericht tegen Teruel, de an dere tegen de stellingen der regeeringstroe pen in de omgeving. Beide aanvallen, die gesteund werden door tanks, werden volgens genoemde zender afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers'. Salamanca heeft het gebruikelijke tegen bericht gepubliceerd, waarin o.m. wordt gezegd, dat acht linksche vliegtuigen bij Teruel werden neergeschoten. Een regee- ringscomimuniqué vermeldt, dat in de stad het klooster Santa Clara werd bezet. Twee rechtsche. y lieg tuigen, werden omlaag ge- Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT* Verwachting: Meest matige Zuidwestelijke tot Noord westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, aan vankelijk nog toenemende dooi. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 nar 770 schoten. Beide partijen berichten voortzet ting van hun opmarsch. Herziening der voedselkaarten, Er is een decreet uitgevaardigd, waarin bevel wordt gegeven, dat alle burgers, wier aanwezigheid niet noodig is voor oorlogsdiensten, Ma drid binnen dertig dagen moeten, verlaten. Ten aanzien van dit decreet, waarbij voorgeschreven wordt, dat de burgerbevol king de hoofdstad moet verlaten, wordt nog gemeld, dat de gemeenteraad over twintig dagen de levensmiddelenkaarten zal moeten herzien en die van degenen, die niet mogen blijven, zal intrekken. De raad zal zich ook belasten met dc ver deeling der vertrekkende burgers over het gebied, dat door de regeering beheerscht wordt. Politiemaatregelen zullen genoancni worden om de ontruiming ten uitvoer te leggen. CHINA CENTRALE REGEERING PROTESTEERT. De gemeenteraad van Sjanghai heeft als tegemoetkoming aan de Ja panners afgekondigd, dat ieder, die een aanslag zal hebben gepleegd op troepen in de internationale concessie te Sjanghai, zal worden uitgeleverd aan de aangevallen troepen. Het Chineesche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft gisteren een memorandum gezonden aan de ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Amerika, waarin het hiertegen protesteert. Het memorandum verklaart, dat, Wanneer deze maatregel werkelijk werd genomen, hij niet door de Chineesche regeering zou kunnen worden erkend, aangezien hij in strijd is met do in de concessie van kracht zijnde wettelijke en bestuursmethoden. Het memorandum vraagt den Britschen, Fran- schen en Amerikaanschen regceringen snel maatregelen te nemen- ten einde te verhin deren, dat deze afkondiging van kracht wordt. Het voegt hieraan toe, dat wanneer de gemeenteraad van Sjanghai aan buitenland- sche troepen een persoon zou uitleveren, die berecht moet worden door Chineesche ge rechtshoven, de Chineesche regeering deze uitlevering als onwettig zou beschouwen. Het document besluit met te verklaren, dat de Chineesche regeering zich alle rechten, welke zij bezit in de internationale conces sie, voorbehoudt. „Joden mogen niet als mensche- lijke wezens worden behandeld". Na een periode van betrekkelijke rust heeft Julius Streicher, de uitgever van de Stürmer, een nieuwe anti- Joodsche campag ne ingezet. Gedurende do al'geloopen weken zoo bericht dc Jewish Chronicle van 31 Dec. j.1. heeft hij het woord gevoerd op bijeenkomsten in verschillende plaatsen, o.m. te Neurenberg, Dortmund, Kassei, Ncun- kirchen, Rosenheim, Hagen. In al deze ver gaderingen heeft hij ais zijn meening ver kondigd, dat zoolang er nog één enkele Jood in Duitschland zou blijven, het Jood sche probleem in Duitschland onopgelost zou zijn. De eenige oplossing achtte hij de absolute boycot van alle Joden, daar deze het eenige middel is, hen tot emigratie te dwingen. Op een bijeenkomst van nat.-socialistische ambtenaren te Neurenberg verklaarde Strei cher voorts, dat God's zegen op de nat- socialistische partij zou rusten, zoolang zij de Joden zou bestrijden.. De nat.-socialisten zoo zeide hij moeten waken tegen de verspreiding van het noodlottige geloof, dat men Joden als menschelijk wezens zou kun nen behandelen. Alle Duitschers, jong en oud, moet de gewoonte worden bijgebracht, de Stürmer te hostudeeren. De kinderen moeten hem op school lezen, en de volwas senen, thuis

Schager Courant | 1938 | | pagina 1