Strategie in Oost-Azië Italië acht oplossing msgelijk Acht mannen in ruim gestort Smokkelaars ontmaskerd Geen politiek bij de sport! Gevaarlijke gladheid in Groningen Brutale straatloterij Postvluchteo op Iodië Reshevsky of Keres winnaar te Hastings De a.s. blijde gebeurtenis Bakkers mogen twee uur eer der beginnen. De minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat op don dag na. de geboorte van een Prins of Prinses of, indien de geboorte plaats heeft op een Zaterdag, op den Maan dag daarop volgende in bakkerijen ar beid zal mogen worden verricht twee uur vóór het tijdstip, waarop krachtens de Ar beidswet met dien arbeid zou mogen wor den begonnen. Bovendien mag, voorzoover het betreft broodbakkerijen, aan welke een vergun ning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid der Arbeidswet 1919, is verleend, op dien dag eveneens twee uren vroeger, dan krachtens die vergunning veroorloofd is, worden be gonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, mag van 8 uur 's morgens af worden verkocht of afgeleverd. Ernstig ongeluk lij scheepsbrand te Druten. Verschillende zwaar gewonden. Tijdens afwezigheid van den schipper brak Dinsdagavond laat door onbekende oorzaak brand uit op het op de scheepswerf van de Gcbrs. Janssen te Druten (Gld.) lig gend schip, eigendom van schipper Den Otter. Het vuur greep aldus het Hsb., met groote snelheid om zich heen en na korten tijd stonden het achterschip en de roef in lichte laaie. Hoewol direct do brandweer werd ge waarschuwd, duurde het geruimen tijd voor deze kwam opdagen. ïntusschen poog den omwonenden niet behulp van emmers water verdere uitbreiding van het vuur te gen te gaan. Terwijl men hiermede bezig was, bezweek plotseling een luik, waarop acht mannen stonden, die aan het blusschingswerk deelnamen. Allen stortten in het vrij diepe ruim. Eeni- gen van hen waren zoo zwaar ge wond, dat zij zich niet zelf in vei ligheid konden stellen en uit het ruim moesten worden gehaald. Een en ander vcnvekte begrijpelijkerwij ze onder de toegestroomde nieuwsgierigen een hevige consternatie. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden en intusschen werden de gekwetsten hij de Gebrs. Janssen binnengedragen waar zij door dr. Thuis uit Druten verbonden werden. Hun toestand is naar omstandigheden mielijk wel. De brandweerauto kon den spie- gelgladden dijk niet oprijden. De brandweer arriveerde eerst na een half uur ter plaatse, doch zonder brandspuit De auto met motorspuit bleek onmogelijk tegen den door ijs en sneeuw spicgclglad- den dijk te kunnen oprijden cn bleef halver wege steken. Eenige pogingen werden nog gedaan om het voertuig in beweging te krijgen, maar telkens gleden auto cn spuit weer naar beneden. Inmiddels breidde het vuur zich steeds verder uit en na ongeveer drie kwartier stond liet gcheele schip in lichte laaie. Machteloos moest men toezien dat het geheel vernield werd. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. .De gemeente- cn rijkspolitie van Barne- veld is dezer dagen eenige smokkelaars op het spoor gekomen, die er hun werk van maakten suiker, vet. boter en biggen uit België ons land binnen te smokkelen en deze per auto op verschillende plaatsen in het land verder te distrihueeren. Dinsdagavond is een personenauto aan gehouden. waaruit juist een van de afne mers, een bakker, te Barneveld zou worden bediend. De auto bleek duizend Kg. suiker te bevatten, welke in beslag zijn genomen. De chauffeur, die voor den burgemeester van Barneveld is geleid, bekende zich aan smokkelhandel te hebben schuldig gemaakt en noemde de namen van personen, die bij het smokkelen betrokken waren. Op ver zoek van do politie zijn door komiezon en politiemannen in verscheidene plaatsen in den omtrek huiszoekingen verricht, welke tot resultaat hadden, dat thans een zes tal personen bekend is. dat mede schuldig is aan den smokkelhandel. De wagen, waarmede de smokkelwaar werd vervoerd, is in beslag genomen. KAMER UITGEBRAND. In de Paulus Potterstraat 8 te Amster dam ontstond gisteravond om half negen brand, doordat een Kerstboom. waarvan men voor do laatste keer de kaarsen had aangestoken, vlam vatte De brandweer heeft met een straal op een motorspuit bet vuur weten te henerken tot de voorkamer, die v-Mwel geheel uitbrandde. Een brand wacht liep snijwonden aan de linkerhand op. zoodat hij buiten dienst moest worden gesteld. Een garnizoen te Weert Bii mlnisterieele beschikking van gister is Weert aangewezen tot garnizoensplaats. De kazernes zullen gebouwd worden op o-n terrein van Oud-Weert, ten zuiden van Weert. Het garnizoen zal bestaan uit twee bataljons infanterie, d.i. ongeveer duizend menschaunen. De geme.ente.Weert heeft een oefenterrein van 500 h 600 H.A. beschik baar gesteld. HET PROBLEEM VAN ERKEN NING VAN DEN ITALIAAN- SCHEN KEIZERSTITEL. Het Nederlandsche initiatief, dat zich kenmerkt door werke lijkheidszin, en gezond ver stand, is er het bewijs voor. Het officieuze Italiaansche tijdschrift „informazioue Diplomatica" schrijft: Het initiatief der Nederlandsche Bogeering inzake de erkenning der souvereiniteit van Italië over Abes- sinië, en de verklaringen, waarmede de lieer Patijn dit onlangs heeft verduidelijkt, worden in verant woordelijke Italiaansche kringen beschouwd als een bewijs van de mogelijkheid, dit probleem op te helderen eii te vereenvoudigen, wanneer het, zooals de Nederland sche minister van Buitenlandsche Zaken gedaan heeft op den grond slag van werkelijkheid en gezond verstand wordt geplaatst. Italië heeft nooit erkenning van het Keizerrijk gevraagd. Men weet, dat de Italiaansche regeering aan het initiatief van Nederland volkomen vreemd is. Zij heeft nooit de bedoeling ge had, evenmin als zij die thans heeft, wis» ook, onverschillig in welken vorm, om er kenning van het Keizerrijk te verzoeken, ofschoon zij steeds getoond heeft, dat zij het vriendschappelijk gebaar van hen, die de ze erkenning uit eigen beweging hebben aangeboden, weet te waardeeren, en of schoon zij slechts met welgevallen kan zien, dat de diplomatieke betrekkingen met de landen, die niet op regelmatige wijze te Rome vertegenwoordigd zijn, genormali seerd worden. Zij, die de verovering van Abes- sinië erkend hebben. Trouwens, de staten in en buiten Euro pa, die formeel zijn overgegaan tot erken ning de jure van liet Keizerrijk, of hun vertegenwoordiger te Rome geaccrediteerd hebben bij Z. M. den Koning van Italië en Keizer van Abessinië, of de uitoefening van onze souvereiniteit over de gebieden van het voormalige Abcssijnschc Keizerrijk heb ben erkend, zijn thans vele. De volgende zijn de landen, die het kei zerrijk formeel de jure erkend hebben: Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk, Hon garije, Joegoslavië, Albanië, Spanje en, bui ten Europa, Japan, Mandsjoekwo cn Vemen Bij deze landen kan men nog voegen Po len, dat te Genève verklaard heeft, dat het de Italiaansch-Abcssijnschc kwestie als ge regeld beschouwt. De volgende landen hebben hun vertegen woordigers te Rome bij Z. M. den Koning van Italië en Keizer van Abessinië geac crediteerd: Chili, Panama. Guatemala Ecu- ador, Ierland cn Nicaragua. Nog andere sta ten hebben de Italiaansche regeering er van in kennis gesteld, dat zij van plan zijn, binnenkort hetzelfde te doen. En hier volgen thans de landen, die in feite de uitoefening van de souvereiniteit van Italië over de gebieden van het voor malige Abessijnsche Keizerrijk bobben er kend: Engeland, Frankrijk. België. Grieken land. Bulgarije. Roemenie, Tsjecho-Slowa- kije, Turkije, Iran. Peru en Haiti. Men ziet. aldus het blad. dat het pro bleem. waarover op het ooccnblik. dank zij het prijzenswaardige initiatief der Neder landsche regeering, tusschen de landen van de z.g. Oslo-groep, besprekingen worden ge voerd. als grootendeels opgelost kan worden beschouwd. Indien er landen zijn. die mecncn, dat niet in behandeling te kunnen nemen en tot een oplossing tc kunnen brengen, zal dit zeker niet ten nadeele van Italië ge schieden. AÜhletieJk, Belangrijke voorstellen op con gres der LA.A.F. Wordt Jesse Owen's wereldrecord erkend? Op het congres van de International Ama teur Albletic Federation (I.A.A.F.),. dat op 9 en 10 Maart a.s. 1e Londen wordt gehou den, cn waar de Kon. Ncd. Athletick-Unie vertegenwoordigd zal worden door haar voor zitter, den heer A. J. G. Strenghojt, zullen verscheidene ingrijpende voorstellen, zoowel op organisatorisch als op technisch gebied, in behandeling komen. Naar men weet is er voor de Amcrikaan- sche ploeg, welke in 1937 in Europa toerde, een startverbod geweest voor Duitsche wed strijden, een verbod, waaraan politieke mo tieven ten grondslag lagen. De Voorzitter van de I.A.A.F., de .Zweed J. S. Edström, wil desnoods door wijziging der statuten, voorkomen, dat een dergelijk geval zich in de toekomst zal herhalen. Het ligt n.1. in de bedoeling de statuten in dier voege aan te vullen, (lat mocht een bond aan zijn athlctcn een startverbod voor een bepaald land opleg gen, dan kan een jury d' appel onmiddellijk bijeenkomen, welke jury een uitspraak zal doen, of het verbod gehandhaafd kan wor den ja of neen. De uitspraak zal bindend moeten zijn voor alle partijen. De voor deze statutenwijzigingen noodigc voorstellen zul len te Londen worden behandeld. De amateurskwestie. Op het. congres te Berlijn, tijdens de Olym pische Spelen gehouden, had de K.N.A.U. een voorstel ingediend, dat de LA.A.F. het initiatief zou nemen om bij het Internatio naal Olympisch Comité aan tc dringen op wijziging der Olympische Aniatcursbepalin- gen, voornamelijk wat betreft de vergoeding van loonderving. Dit voorstal werd voor prae-advies aan het bestuur in handen gege ven. Deze aangelegenheid zal te Londen, naar aangenomen mag worden, verder in be handeling komen. Zeer waarschijnlijk zal het congres zich uitspreken vóór het toevoegen van twee damesnummers aan het Olympisch pro gramma, n.1. het verspringen met aanloop en het kogolstooten. Dan zal Jesse Owens' prestatie van 10.2 sec. over de 100 meter in behandeling ko men. In Amerika heeft, de Olympische kam pioen de 100 meter in 10.2 sec. geloopen. Baan- en weersomstandigheden waren van dien aard, dat de Amerikaansche Unie zon der bezwaar het record erkende, ondanks het feit, dat de baan bij nameting 15 mm. te kort bleek te zijn. Niettemin heeft Amerika het voorstel ingediend Owens' verrichting ook als wereldrecord te erkennen. Tempcratuur- invloedcn kunnen reeds voldoende zijn om het meetlint verscheidene milimeters te doen afwijken. Zoodat bij redelijke beoordeeling de mogelijkheid groot is, dat de 10.2 sec. van den Amerikaanschcn athleet als wereld record zal worden erkend. Maar de kans bestaat ook, dat de formalisten op het con gres de overhand hebben. Hoe langer hoe langer. Belangwekkend is ook het voorstel van Amerikaansche zijde om de lengte van den aanloop bij verschillende nummers aan een maximumgrens vast te leggen. Het is n.1. de gewoonte geworden van verscheidene athlctcn om hun aanloop, b.v. bij het verspringen of het speerwerpen, hoe langer hoe grootcr tc nemen. De bedoeling is nu voor elk nummer een maximumaanloop vast te stellen, waarbij in de eerste plaats rekening gehouden wordt met de technische accomodatie der stadia. Busdiensten gestaakt 'Auto- mobiclcn durfden niet verder. Fietsers met liet rijwiel aan de hand. Nadat gistermiddag in stad en provincie Groningen op slooten en plassen cn ook reeds op enkele kanalen was schaats gore den, viel togen zes uur de dooi weer in. Er viel aldus de Msb. tevens een weinig regen, die oorzaak werd, dat in een ommezien straten en wegen spiegelglad waren. Voet gangers hadden de grootste moeite zich voort te bewegen, terwijl degenen die per rijwiel waren, met de fiets aan de liand hun weg zochten over hot gladde oppervlak. Te gen half acht werd de toestand levensge vaarlijk en achtte do politic het raadzaam andere maatregelen te nemen. Op alle bui ten wegen werden politic-agenten geplaatst, die den automobilisten verzochten niet door te rijden, daar zoowel de straten in de stad als in de dorpbn in het Noorden grootc ge varen voor ben zouden kunnen opleveren. De autobusdiensten naar de dorpen in dc provincie cn in Drenthe werden allo ge staakt Ook den wielrijders werd aangeraden af tc stappen en zich te voet verder te begeven Aan liet Ilocndiep te Groningen is tegen acht uur een truck met trailer in het ka naal gereden. Dc bestuurder cn een mede- inzittende wisten tijdig uit liet voertuig tc springen. Aan het Boterdiep reed een auto op een woonschip, gelukkig zonder verdere ernstige gevolgen. Op den weg langs het Winschoterdiop stonden tegen acht uur tal van auto's, waarvan de bestuurders niet verder durfden Om ruim 9 uur begon er meer regen tc vallen, zoodat dc wegen voor een deel min der glad werden. Die gedeelten echter welke nog onder den wind lagen, bleven glad. zoo dat dc hoofdinspecteur van bet verkeer te Groningen per radio de automobilisttn heeft gewaarschuwd voor dc dreigende gevaren. De loterijbaas verdiende 50 h 60 gld. per weekl Op heeterdaad betrapt! Normaal je boterham te verdienen Is van daag aan den dag nog steeds niet zoo heel gemakkelijk, aldus zal vermoedelijk ook de ïl-jarige J. J. S. hebben gedacht, die mo menteel leelijk zit te kijken met, een procesverbaal, omdat hij heeft gehandeld in strijd met de loterijwet. Men had, aldus de Msb., een „Staatsloterij" en S. meende nu wel gerechtigd te zijn op eigen houtje een „straatloterij" te beginnen. Daarmee moest wat te verdienen zijn! En op een goeden dag, nu al enkele jaartjes geleden, trok de loterij baas er op uit. Huis aan huis wist dc man dc loten tc plaatsen. Zijn onderneminkje vónd voel aftrek) vooral bij de éénvoudige buismoeders, die zicli niet de kans wilden laton onfgaan om voor zegge tien centen vier mud eierkolen of vijf gulden te krijgen. Zoodra honderd loten waren geplaatst dc ondernemende loterijbaas had dan tien gulden opgehaald mocht een van de be woners uit dc omgeving, waar dc meeste loten waren geplaatst, een nummertje trek ken cn dc gelukkige winnaar zag of vier mud kolen naar binnen sjouwen of klemde met beide handen twee rijksdaalders vast. Het eene hondertal volgde nu 't andere, telkens een winst van f5 achterlatend in dc zakken van den loterijbaas. De loterijbaas maakte weken van 50 a 60 gulden winst en dat is zoo maar niet te versmaden. Den laatstcn tijd probeerde de man zijn loten te plaatsen in de buurt, van Eleonora- straat. Generaal van der Ileydenstraat en Goudschewcg. Ook hier weer werden dc loten met gemak geplaatst, doch kwam er Ibis (heenreis) Vertrek van Jodhp. 3 Jan. l,odhp-2 Jan- j Jodhp. 5 Jan. jBagd. 5 Jan. [Napels 5 Jan. Jsand. 5 Jan. A'dam 6 Jan. Aankomst te [Rang. 3 Jan. jBagd. 2 Jan. [Rang. 5 Jan. [Athene 5 Jan, |Alex. 5 Jan. Bangk. 5 Jan Torenvalk (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Oehoe vterugreis) Reiger (heenreis) De Nandoe is wegens motorstoring te Bag dad gebleven. De Ocverzwalüw, met reser ve-motor aan boord, is te Alexandrië aange komen. De Ibis blijft wegens motorstoring te Rangoon. De Wielewaal heeft de terugtocht aan vaard en is vannacht, komende uit Alexan drië, te Schiphol geland. een agent, weg ging de loterijbaas dan en de buurt zag nergens meer vier mud eier kolen brengen, noch hoorde van twee kna ken, die met een dubbeltje waren verdiend. Zoo iets nemen zelfs dc huismoeders niet cn den laatsten tijd regende het klachten op het politiebureau aan de Mcermanstraat Een agent ging er op uit, maar dan in het burger en dezer dagen wist hij den man op heeterdaad te betrappen. Tegen defi „direc teur" en diens helper, den 17-jarigen L. B., werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der loterijwet. De man zal nu heel wat moeten verzin nen om zijn verlies van 60 gulden per week aan te verdienen. ^cAaken Vandaag beslissing. Gisteren is de achtste en voorlaatste ronde van het internationaal schaaktournooi te Hastings gespeeld. Er was in deze roncle geen enkele hangpartij. Zooals te venvachten was won Reshevsky van Tylor, Mikenas van Sir Thomas, Flohr van Fairhurst en Fine van A. R. B. Tho mas. Keres kon het tegen Alcxandcr niet verder dan remise brengen, zoodat hij een half punt bij Reshevsky ten achter kwam. Flohr zag zijn kansen op de eerste plaats te niet gaan, doordat hij zijn afgebroken partij uit de zevende ronde tegen Mikenas verloor. De beslissing van het tournooi ligt dus van daag in de partij tusschen Keres en Re shevsky. Keres, die met wit speelt, zal on getwijfeld, indien eenigszins mogelijk, scherp op winst spelen, terwijl Reshevsky het na tuurlijk zoo snel mogelijk op remise zal aan sturen. Indien Keres wint, is hij winnaar van het tournooi, indien Reshevsky wint of remise maakt, kan hij zich als sterkste be schouwen. Indien Keres verliest, kan hij nog of door Flohr, of door Fine, of door Alexan- der voorbijgestreefd worden. Fine speelt vandaag met wit tegen Flohr, Alcxandcr zal zich met de zwarte stukken met Mikenas hebben te meten. Van de Nederlandsche schakers in het premier reserve tournooi verstevigde Lan- dau zijn leiderspositie door een overwinning op Michel... Van Doesburgh en Schelfhout verloren Prins wist, met zwart spelend, Luckis te verslaan. Moeilijkheden van bet Japansche aanvalsplan. HET VERDERE VERLOOP VAN DEN OORLOG DOOR POLITIEK BEPAALD. De beroemde Duitsche strateeg Clause- witz geeft aan de strategie (kunst van oorlogvoering) als eerste doel de vernieti ging van de vijandelijke strijdkrachten, als tweede de bezetting van het land. dc hoofd stad cn de hulpbronnen van den tegenstan der cn als derde de vernietiging van zijn moreel weerstandsvermogen door dc open bare meening voor de eigen zaak te win nen. Claitsewitz dacht in Europceschen zin. Zijn leerstellingen zijn niet eenvoudig op Oost-Azië toe te passen. China is een we reld voor zich. een geweldige opccnhoo- ping van menschen. cultuurcentra en eco nomische gebieden. Het beschikt noch over een strijdmacht, waarvan het zijn of niet- rijn van het rijk afhangt, noch over een hoofdstad, die van overhecrschendc botee- kenis is, noch over een geheel vormend volksbewustzijn, dat ondermijnd zou kun nen worden. Ziin kracht ligt in zijn enorm grootc bevolking', zijn oeroude cultuur, zijn rijke bodemschatten. Versplintering der strijdkrachten. Het was voor Japan niet gemak kelijk. hier tot actie over te gaan. Aan voordeden kon het reeds van tevoren voor zich hoekon: ziin mi litaire suneriorifeit op het land. te water en in de lucht en den wil tot overwinning van zijn krachtig volk tegenover een land, welks leger zich nog in een toestand van organisatie bevond, welks bevolking in het ge heel niet militairistisch is cn welks centrale regeering met provinciale tegenstroomingen, met een commu nistisch cn een anti-communis tisch streven had rekening tc hou den. Twee richtlijnen schijnen het strategisch handelen van Japan bepaald te hebben: Afsluiting van China van dc zee cn daar mede verlamming van zijn buitonlandschen handel en dc afscheuring van bepaalde provincies van de kernlanden der centrale regeeri ng. Beide doelstellingen maakten een on gunstige versplintering der Japanschc strijdkrachten noodzakelijk. De afstand van Tientsin tot Kanton bedraagt in vogelvlucht 1500 K.M. en langs de kust gerekend zeker nog een 500 K M. meer. De verdeeling der strijdkrachten over een zoo enorm lang front kan echter bij de zwakte van het Chineesche leger en hij gebrek aan een goed spoorwegnet, dat een snel verschuiven van reserves voor de Chineesche legerleiding bijna onmogelijk maakte, gewaagd worden; Drie oorlogszones. Er ontstonden voorloopig twee oorlogs zones: Ken in hot noorden (zwaartepunt Peking) en een in het midden (zwaarte punt Sjanghai). Een derde oorlogszone, n.1. in het zuiden (zwaartepunt Kanton) zal in de komende weken van zich doen smoken. Het belangrijkst was tot nog toe de oor logszone in bet midden. Sianghai is de toegangspoort van China, zijn grootste ha ven. zijn rijkste bron van inkomsten (zee- tollen). Van Sjanghai leidt de weg naar de landshonfdsfad Nanking. ITet was dus geheel in F.uroneesrhon zin. bier aan te nakken. En inderdaad werden ook twee doelen, die Claiisewifz «estohl had. bereikt. De modern uitgeruste divisies van do cen trale regeering werden beslissend of ook vernietigend, is uit de tegenstrijdige be richten der heide partijen moeilijk on te maken verslagen en de hoofdstad van bet land is bezet. Maar het derde doel schijnt nog lang niet bereikt te zijn: de wil tot tegenstand van de centrale regee ring en de achter haar staande volksdee- lcn is geenszins gebroken. In het. noorden konden de Japanners bij hun actie welhaast geheel de richtlijnen der politiek volgen, daar grootc offensieven van de militair zwakke provinciale troepen nauwelijks tc vreezen waren. Dc Japanschc strijdkrachten rukten zoowel langs de bei de groote spoorwegen PekingHankou en Tientsin—Nanking naar de Gele Rivier, als ook naar bet westen in Mongolië en naar het zuid-westen in de provincie Sjansi op. Groote slagen werden er niet geleverd, wel echter kleinere verbitterde gevechten, waar bij dc terreinmocilijkhcden (in het westen woeste bergen, in het oosten groote over stroomde gebieden) cn de harde winter, die hier reeds vroeg begint, de Japanners dikwijls meer hinderden dan de vijande lijke kogels, hoewel deze vooral in den guerila-oorlog onder de Japanners veel slachtoffers maakten. Het. resultaat van den strijd is op het oogenblik: Stichting van oen zelfstandig Noord-China (hoofdstad Peking) en een zelfstandigen Mongoolschen staat (hoofdstad Ivalgan), die natuurlijk voorloopig slechts bij Japan's genade leven. Thans is men doende, de kroon op het werk te zetten en Sjantoeng, een van de rijkste Chineesche provincies, en de haven Tsingtau onder Japanschcn invloed tc brengen. En Zuid-China? Tntusschen toekent zich duidelijk een ver schuiving der Japanschc krachten van Mid den- naar Zuid-China af. Met Hangtsjau, een van de grootste havens ten zuiden van Sjanghai, is een goede basis voor een land- aanval op de zuidelijke Chineesche provin cies gewonnen, hoewel de afstand tusschen Hangtsjnu en Kanton nog bijna 1000 km. bedraagt. Een onmiddellijke aanval op Kan ton van de zeezijde af kan gemakkelijk tot conflicten mei de Engelschon. die in Hong kong. en de Portugcezcn. die in Macao aan de uitmonding van do Kantonrivier zitten, leiden. Desondanks schijnen de Japanners het er op te willen wagen. Een aantal eilan den, voor dc uitmonding der rivier is reeds door hen bezet. Daarentegen is nog niet met zekerheid vast te stellen of de hoofd strijdkrachten t. oosten van Horvkong aan den Brasbaei of. wat waarschijnlijker is, ten westen van Macao bij Tsjausjan zullen lan den. China's tegenstand. De strategie van maarschalk Tsjang Kai- Sjek is tot nog toe een passieve geweest waarbij men den hardnekkigen tegenstand zijner kerndivisics de achting niet mag ont houden en zal ook in dc toekomst nau welijks een andere kunnen zijn. Of Tsjang Kai Sjek daarmede bereiken kan, dat het Japanschc offensief tenslotte in de enorme ruimte van het Chineesche rijk vastloopt, is een vraag, waarop reeds derhalve zeer moeilijk antwoord kan worden gegeven, wijl het nog meer dan twijfcluchtig is, of (ie Japanners den maarschalk het genoegen zullen doen, hem in het onafzienbare to volgen en zich aan de gevaren van een guc- rilla-oorlog bloot te stellen. Van belang zal het voor de centrale regeering zijn, na haar afsluiting van de zee, zich landverbindingen te scheppen en open te houden, zoodat de voorziening van oorlogsmateriaal eenigszins gegarandeerd is. Deze kunnen slechts naar Britsch- Indië en de Sovjet-Unie leiden. Dat men de noodzakelijkheid daarvan ingezien heeft, bewijzen berichten, die over een ver stijven van den Chineeschcn tegenstand in het noord-westen, in de provincie Sjansi on over het aanleggen van een weg in noord westelijke richting door duizenden arbeids krachten spreken. In hoeverre een eventueele aaneensluiting van de vier noord-westelijke provincies Sjan si, Sjensi, Socyoean en Ningsia onder leiding van generaal Sjoe-tch, den opperbevelhebber van bet vroegere Chineesche communisti sche leger de militaire en politieke situatie van dit oorlogsgebied beïnvloeden zou, is van hieruit moeilijk te beoordeolen. De politiek beslist. Japan zal na het bereiken van zijn eerste doelen (bezetting van de kustzone, stichting van „zelfstandige" staten) voor nieuwe, ui terst belangrijke strategische beslissingen gesteld worden. Het zal moeten kiezen tus schen een voortzetting van het offensief tot de algcheele vernietiging der centrale re geering en do achter baar staande krachten en een handhaving van het reeds bereikte in de hoop. dat de centrale regeering langza merhand zal toegeven. Politieke overwegin gen zullen daarbij een hartig woordje medc- spreken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2