Drie zeelui vermoordden hef echtpaar te Vlissingen Vier gouddieven gearresteerd VOORWAARTS Zuivelfabrikant dagvaardt den Staat Zeppelins weer over den Oceaan Groeiende onrust in Palestina Moeizaam onderzoek bracht opheldering KRANIG WERK VAN ROTTER3AMSCH RECHERCHEUR. In da gerucht makende roofmoord te Vlissingen, ge pleegd ln den nacht van 3 op i Maart 1937 op het echtpaar Lonwereins, ln de gelagkamer van het Café „de Keersluis" te Vlissingen, ls tenslotte klaarheid gekomen. Drie zeelui, allen afkomstig uit Maassluis, hlijken de daders te zijn. Dank zij een zorgvuldig onderzoek en de activiteit van den Rotterdamschen rechercheur Kuntkes, konden de moor denaars, die allen weer nlt varen waren gegaan en over de wereld verspreid waren, bij thuiskomst één voor één worden geknipt. Van twee hunner is komen vast te staan, dat zij als opvarenden van de mijnenveger „Pieter de Bit ter", toen deze na een proefvaart in de haven van Vlis singen lag. de wal waren opgegaan en een bezoek hadden gebracht aan café „de Keerslnis" Dat was ln den nacht van 3 op i Maart 1937, den nacht van den gruwelijken moord Eén voor één in den val Onder de talrijke mededeelingen, welke na het bekend worden van den moord op het echtpaar Louwereins café „Keersluis" aan den Koningsweg te Vlissingen, in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, op het commissariaat van politie te Vlissingen binnenkwamen, bevonden zich de verklaringen van den ca féhouder D. en diens huishoudster. Vreemde varensgezellen. Zij verklaarden, dat het door D. gedre ven café „De Ruyter" in den avond van 3 Maart 1937 tweemaal bezocht was door twee vreemde varensgezellen, van wie zij een nauwkeurig signalement wisten te geven. Het was hun opgevallen, dat deze mannen onrustig waren en telkens op de klok ke ken, voor hun vertrek tusschen elf uur en middernacht, één van hen om een taxi vroeg, waarop de andere zijn metgezel aan stootte en zeidc: „geen taxi, het is maar tion minuten loopen." Aan boord van mijnenveger. Door den commissaris van politie te Vlis singen zijn de signalementen van deze twoe varensgezellen gepubliceerd met het gevolg, dat in de maand April 1937 iemand zich bij de politie te Rotterdam vervoegde en daar mededeelde, dat hij begin Maart 1937 ge varen had op de mijnenveger „Pieter de Bit ter" gedurende een proefvaart, welke plaats vond vóór de overname van het schip door de Koninklijke Marine. Hij zcide, dat aan boord van dit schip een hulpkok en een runner uit Maassluis waren, van wie de signa lementen overeenstemden met de gepubliceerde. De politie te Maas sluis toog hierop aan het werk en kon spoedig vaststellen, dat de op gegeven signalementen een juiste beschrijving gaven van de varens gezel B. P. de K., geboren te Maas sluis 2 Augustus 1910 en de varens gezel L. B., geboren te Maassluis 11 Augustus 1907. beiden wonende te Maassluis cn dat zij inderdaad als hulpkok respectievelijk runner aan boord van de „Pieter de Bitter" hadden gevaren tijdens een proef tocht. gedurende welke de „Pieter de Bitter", in den nacht van 3 op 4 Maart 1937. in de buitenhaven van Vlissingen gemeerd had gelegen. Bij het hierop gevolgde onderzoek door den rechercheur B. Kuntkes, dat met groote omzichtigheid moest worden en werd inge steld. omdat eerst B. en later de K. varende was, bleek niet alleen, dat de K. en B. in den avond van 3 Maart 1937 te zamen Jen wal op gegaan waren maar ook dat op den avond na den moord de K. in een café op het eiland fe Vlissingen een bankbiljet van f 40.- of f 50.- gewisseld had. waarbij onder meer B. tegenwoordig was geweest Er bestond aanleiding om te vermoeden, dat hij niet on rechtmatige wijze in het be zit van dit biljet was gekomen. Toen de K. begin Augustus 1937 met bet s. s. „Stad Haarlem" uit Znid-Amerika terugkeerde, werd hij op den Waterweg bil Hoek van Holland door den rechercheur Kuntkes. die het schip per sleepboot tegemoet voer gearresteerd, terwijl tegeliikerti'*d B. te Maassluis werd aange houden. Zii werden op transport gesteld naar Middelburg cn daar aan de justitie' voorgeleid. Aanvankelijk ontkenden beiden hardnek kig iets met de zaak te maken te hebben, al gaven zij toe. in den avond van 3 Maart 1937 tweemaal het café „Dc Ruyter" te Vlissingen in de Emmastraat te hebben be zocht. In den loon van do maand Sep tember 1937 evenwel gaf dc verdach te B. toe. op den bewusten avond in gezelschap van de K. het café ..Keer sluis" te hebben bezocht. Benige da gen later legde B. een gedeeltelijke bekentenis af. waarin hij toegaf met den verdachte de K. bij den moord betrokken te zijn. Dc K. hield ziin onschuld vol. Wol verklaarde hii. den g^beelen avond in gezel schap van B te zijn geweest. Nog een verdachte. Tijdens het vooronderzoek kwam de jus titie tot de overtuiging, dat nog een derde verdacht'* in (loze zaak do hand moest heb ben gehad, hetgeen de officier van justitie aanleiding gaf, een vordering tot gerechte lijk vooronderzoek tegen D. van T., geboren te Vlaardingen op 24 April 1911, varensge zel, wonende te Maassluis, en tevens zijn gevangenneming te vorderen, welke door de rechtbank ingewilligd werd. De tenuitvoerlegging van deze beschik king ondervond evenwel bezwaren, doordien van T. inmiddels voor een sleepreis naar Madagascar was vertrokken en hij alzoo geruimen tijd buitenlands zou vertoeven Waar bij dergelijke reizen nooit met zeker heid kan worden bepaald, welke havens, zullen worden aangedaan, was het bezwaar lijk om langs diplomatieken weg zijn uitle vering te verzoeken. Met het oog hierop was geheimhouding met alles, wat met deze zaak verband hield, noodzakelijk om te voorkomen, dat van T. ontijdig gewaar schuwd in een buitenlandsche haven zou deserteeren. De verklaringen van verdachte B. vonden op onderscheidene onderdeelen van elders bevestiging. Wat de dreg boven bracht. De mededeelingen waren vón dien aard, dat ernstig gerekend moest worden met de mogelijkheid dat de daders na het verla ten van het café, voorwerpen, voor het misdrijf verkregen cn voor het plegen daar van benut, hij de brug over de Keersluis in het water hebben geworpen. Hoewel bet misdrijf in den nacht van 3 on 4 Maart '37 is gepleegd en het inmiddels November '37 was geworden, werd gedurende eenige da gen in hot kanaal door Walcheren bij de Keersluisbrug gevischt met een electro-mag- netische dreg. welke door den hoofdcommis saris van politie te Amsterdam hiervoor in bruikleen was afgestaan. De leiding hiervan berustte hij den in specteur van Boxtel van den Technischcn Dienst dor Amsterdamsche politie, terwijl vanwege de Koninklijke Marine hiervoor een vaartuig met de noodigc bemanning beschikbaar werd geste,ld. Verscheidene voor werpen werden hierbij opgehaald. In hoeverre deze met het misdrijf in ver band staan wordt nader onderzocht Ingewikkeld onderzoek. Inmiddels bevond van T. zich op de terug reis van Madagascar naar Nederland en op den avond van 25 December 1937, toen de sleepboot „Schelde" den Waterweg binnen-" stoomde, werd ook hij door den rechercheur Kuntkes, die het schip tegemoet was geva ren, aan boord aangehouden cn vervolgens op transport gesteld naar Middelburg, waar ook hij in het Huis van Bewaring werd in gesloten. Ook tegen van T. bestaan zeer bezwaren de aanwijzingen. Het ondei-zoek, dat zeer ingewikkeld is, zal naar alle waarschijnlijkheid nog gerui men tijd in beslag nemen. De inbraak in bet Tandheelkun. dig Instituut te Utrecht. Stu dent in de ouderlijke woning aangehouden. De Utrechtsche politie heeft in samenwerking met de centrale re cherche in Amsterdam de laatste dagen- wederom een viertal arres taties verricht, in verband met den gouddiefstal aan het Tandheelkun dig Instituut te Utrecht, genleegd in den nacht van 22 op 23 October 1937. Het onderzoek naar de daders van dezen geraffineerden diefstal leidde spo'cdig naar Amsterdam, waar de politie beslag wist te leggen op het groolsie gedeelte van het gestolen goud, dat inmiddels in Amsterdam reeds was versmolten en verhandeld. Dc politie arresteerde hierbij twee Am sterdamsche kooplieden, die zich ook nu nog in het Huis van Bewaring te Utrecht bevinden, hoewel zij den diefstal zelf niet hadden gepleegd. Verschillende aanwijzingen van deze ar restanten hebben ertoe geleid, dat Dinsdag avond in zijn ouderlijke woning te Sncck in Friesland een 27-jarige Utrechtsche tand heelkundige student werd gearresteerd cn naar Utrecht overgebracht, ervan verdacht inlichtingen te hebben verschaft aan de dieven. De student schijnt de dupe. te zijn geworden van vertrouwelijke mededeelin gen, welke hij heeft gedaan tegenover een vriendschappelijke relatie, die op haar beurt wederom in contact stond met de in het complot betrokken Amsterdammers. Maandag werden nog twee Amsterdam mers gearresteerd, n.1. een 26-jarige chauf feur en een 25-jarige schoenmaker en Dinsdag een 39-jarige koopman, die vroeger in Utrecht woonde, doch thans zonder vaste woonplaats veel in Amsterdam ver toefde. De politie is er van overtuigd, thans ook de daders te hebben gearresteerd, doch niet al 11 e n, die in het complot wa ren betrokken. Steeds meer motor rijtuigen in ons land Blijkens de statistiek der motorrijtuigen hier te lande is het aantal gestegen van 190.061 op l Augustus 1936 tot 197.920 op 1 Augustus 1937. Van deze 197.920 waren er 48.974 motorrijwielen, 5.110 motordriewielers 90.839 personenauto's, 3.841 autobussen en 49.156 vrachtauto's. Bom in Parijsch station ontploft Richt weinig schade aan. Gisterochtend is in de bewaarplaats van bagage in het Gare de Lyon een helsche machine ontploft, welke door een onbeken de was afgegeven. De bom zat in een kof fer, welke in bewaring was gegeven. Een begin van brand brak uit, doch dit werd snel gebluschl en veroorzaakt^ zoo goed als geen schade. Het gemeentelijk laboratorium zal liet overblijfsel van den koffer onderzoeken. Men heeft een onderzoek ingesteld naar den persoon, die den koffer in bewaring heeft gegeven. VERVAARDIGING VAN CASEÏNE UIT SOJABOONEN. In verband met de beperkende bepalingen op den invoer van caseïne heeft men, aldus „Econ. Voorl.". hij het Japansche Olie-con cern Nisshin Seivu, na uitstekend ge slaagde proefnemingen besloten tot dc fa bricage van caseïne uit sojabooncn. De bouw van een fabriek, waarvan de capa citeit 350 ton per maand zal bedragen, is reeds zoover gevorderd, dat spoedig met de fabricage zal kunnen worden begonnen. Ga blijmoedig door het leven, Tel Uw zorgen niet te zwaar, Maak bij 'f daaglijks voorwaarts streven Eens een opgeruimd gebaar. Ga niet in de toekomst zuchten, Zoek opnieuw een warmte-bron, Achter grijze wolkenluchten Schijnt toch altijd nog de zon- Licht en donker zullen immer Wiss'len in ons kort bestaan, Altijd zonnig blijft het nimmer, Maar ook 'f donker zal vergaan! En dan toegerust te wezen Met gezonde levenskracht, Doet voor minder zorgen vreezen, Als een moeilijkheid ons wacht! Opgeruimdheid wil ons leiden Naar wat meerder zonnelicht, Wél hem, die door alle lijden Hierop d' oogen houdt gericht! 'ti Zachte blik, een zoekend handje, 'n Heldere, lieve kinderlach, Zijn zoo vaak een kostbaar pandje In t bestaan van eiken dag! O, behoudt een vroolijk wijsje. Door iets lioogers aangespoord, Breng op t korte levensreisje Hier en daar een vriendelijk woord! Blijf niet zuchten, aarzelend schromen, Volg kordaat dc zonne-lijn, En verlies U niet in droomen, Die nooit uitgekomen zijn! Zeer veel kleine levensdingen, Ook in et kleine schuilt nog kracht, Doen van binnen vaak iets zingen, Ongezien en ongedacht! Zie de lichtzij van Uw streven, Waar Uw taak, Uw tocht begon; Voorwaarts door het rijke leven, Zoek geen stofjes, die er zweven, Juist als zorgen U omgeven, Zoek in 'f zonlicht dan de zon!! Januari 1938. KROES (Nadruk verboden.) Deensch Poolreiziger op reis voor Rusland Om muskus-ossen land te halen. van Groen- De bekende Dccnsche poolreiziger en schrijver, Peter Freuchen, is, naar te Hel- singfors gemeld wordt, door de rogcering der Sovjet Unie aangezocht, de leiding op zich te nemen van een expeditie, teneinde muskus-ossen van Groenland naar het ei land Wrangel in de Poolzee te vervoeren. De Deensche regecring zal aan deze onder neming haar toestemming moeten verlec- nen. Naar vernomen wordt, wenscht dc Sov- jetregeering het fokken van muskus-ossen op het eiland Wrangel lot ontwikkeling te brengen teneinde deze dieren voor uitster ven te vrijwaren. Poter Freuchen heeft vele jaren onder de Eskimo's van Groenland geleefd. Zijn eerste, thans overleden vrouw, was een Eskimosche Zijn boek „Poolavonturen" behelst een be schrijving van het leven op Groenland. SYRIë'S PREMIER VAN VERDUISTERING BESCHULDIGD. Verscheidene bij de laatste parlements verkiezingen in den Libanon verslagen candidaten hebben tegen Syrië's minister president Ahdab een proces aanhangig ge maakt, aangezien deze, naar zij beweren, bij de parlementsverkiezingen openbare gelden ten bate zijner eigen partij zou hebben gebruikt. De toestand van Hofjager Spek Hij kan het ziekenhuis nog niet verlaten. De behandelende geneesheer van den hofjager Spek. die hij het ongeluk, dat Z. K.H. Prins Bernhard op 29 November j.1. beeft getroffen, eveneens gewond werd, dr. C. Knapper, verstrekte ons het volgende communiqué: De hofjager Spek kan het ziekenhuis nog niet verlaten, hoewel de operatie aan de knie als geheel geslaagd beschouwd kan worden. Gisteren heeft hij voor het eerst geloopen. De bewegingsmogclijkhcid van de knie is goed. Zijn physieke toestand is gunstig. (w.g.) Dr. C. Knapper." Konijn gespaard, menschen verongelukt Dame gedood bij ernstig auto ongeval. Dinsdagavond is de heer W. A- Barhmann. die met zijn vrouw en zijn 13-jarige zoon per auto van Dösseldorf naar Nijmegen terugkeerde op ongeveer 40 K.M. van de grens, tusschen Goch en Kleef, bij het uit wijken voor een konijn, dat op den weg sprong, met zijn wagen geslipt en tegen een hoorn gehotst. De sehnk kwam zon he vig aan. dat mevrouw A. Barhmann vrij wel on slag dood was. De zoon werd vrij ernstig gewond, terwijl de heer W. Baeh- man er zonder ernstige verwondingen af kwam. De auto werd zwaar beschadigd. Hij leed tienduizend gulden scha de, doordat hij een ander systeem voor de bepaling van het vetge halte toepaste dan de Crisis-Zni- velcentrale. Een dezer dagen is er een arrest van den Iloogen Raad gepubliceerd over de verhouding tusschen zuivel- producent en veehouder, in ver hand met de uitvoering der Crisis- zuivelwct cn over de methode, wel ke moet worden toegepast voor do berekening van het vetgehalte van melk, hetwelk de basis vormt voor de uitbetaling, welke door den zui vel producent namens het Crisiszui- velfonds wordt gedaan. (Dit proces is aangevangen onder het be staan der Crisiszuivclwet 1932, vandaar dat hier nog geen sprake is van de Landbouw- crisiswet.) Een zuivelproduccnt had de Staat gedag vaard op de navolgende gronden: Ik, zoo stelde de fabrikant, moet aan de boeren, leveranciers namens de Zuivelcen- trale, welke een staatsinstelling is, de uit- keoring doen, genoemd in art. 11 van de Crisiszuivelwet 1932. De basis voor deze uit- keering is het vetgehalte van de afgelever de melk. Voor de bepaling *'an dit vetgehalte heb ik de methode Gerhcr gevolgd, welke volgens mij was de eenige goede methode om het vetgehalte vast te stellen. Deze vol deed aan de voorschriften van art. 4 en 11 van de Crisiszuivelwet 1932. Op grond van deze vaststelling heb ik aan mijn melklcve- ranciers f5Si.l?2.39 uitgekeerd. Nu dient volgons de Crisis-Zuivcl- centrale„cen andere, naar mijn mee- ning onjuiste wijze van vaststelling van het vetgehalte gevolgd te wor den. Daardoor ontving ik van de Crisiszuivelcentrale slechts f 557.110.0S en ik kom dus f27.082.31 tekort.. Daar de Crisiszuivelcentrale een on juiste methode .voor vaststelling van het vetgehalte volgt en ik aan mijn lastgeving om aan dc boeren het be drag naar de juiste vaststelling be rekend uit te kceren, heb voldaan, is de Staat aansprakelijk voor het verschil. Onze zuivelfabrikant vergat echter, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivolbond, een belangrijk ding. In art. 11 van de Cri siszuivelwet stond, dat de uitkeering ge schiedde volgens dc door den Minister vast te stellen regels. Nu had de Minister onder deze regels ook do methode voor vetonder- zoek, welke de zuivelfabrikant niet wensch- te te volgen, opgenomen. De Staat wees hier op en redeneerde daarom ook: Gij zuivelfa brikant hadt de plicht om uitkccringen te doen. Doch niet volgens Uw systeem, maar volgens dat van den Minister. Hadt gij dit gedaan, dan hadt gij niet meer uitgegeven dan ontvangen. Nu gij dit niet hebt gedaan zijn dc gevolgen voor Uwe rekening. De Rechtbank en het Hof in Den Haag stelden, zich op 't standpunt van den Staat. Nu heeft ook dc Ilooge Raad zich aan de zijde van den Staat sresohaard. ziodat hier mede dus definitief is uitgemaakt, dat de zui velproducent niet do methode Gerber maar de door den Minister aangegeven methode moet volgen. De Duitsche Zeppelin Maatschap pij heeft door haar vertegenwoordi ger in New-York doen mededeelen, dat in Juni a-s. de dienst por luchtschip over het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan zal worden hervat. Zooals bekend, is deze dienst gestaakt toen het lucht schip „Hindenburg" ln Mei van het afgeloopen jaar te Lakehurst is ver brand. Aanslagen in tal van streken. Uit verscheidene declcn van Palestina worden overvallen en gevechten geJiniekl. De trein-van Lydda naar Jerusalem werd be schoten, zonder dat evenwel slachtoffers zijn te betreuren. Op den weg van Hebron naar Jerusalom, welke op het oogenblik een van de gevaarlijkste punten van heel Palestina is, werd geschoten op auto's en autobussen, te Caiffa werd een reiziger ge wond. Naar Ilebron zijn pantserwagens gezon den om de orde te bewaren, talrijke welge stelde inwoners hebben de plaats verlaten om te ontkomen aan het betalen van ge meenschappelijke boete van 2750 pond ster ling welke do plaats is.opgelegd. De krijgsraad tc Nazareth heeft een Be- doeïn tot levenslange gevangenisstraf veroor docld, wegens het in bezit hebben van wa pens. Men had in zijn tent een Europeesch geweer met munitie gevonden. Een Arabier werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens het in bezit hebben van mu nitie, terwijl vier Arabieren gearresteerd zijn, verdacht van betrekkingen met de ter roristen te onderhouden. Het toenemen van de ongeregeldheden, welke samenvalt met het publiceeren van het witboek van Ormsby Gore, bewijst de onrust van de Arabische bevolking. Fascisme noch communisme heb ben kans in Zuid-Amerika Noch fascisme, noch communisme schijnen eenige kans te maken in de nabije toekomst machten van beteekenis in de Zuki-Ameri- kannsche republieken tc worden, aldus ver meldt een door de verceniging voor buiten landsche politiek Uitgegeven verslag. Het in dit deel der wereld lieerschende fascisme, zoo vervolgt liet verslag, mist den socialen en economisch en grondslag, welke zijn ont wikkeling in Europa.mogelijk maakte. Het kapitalisme verkeert eerder in een beginstadium van uitbreiding dan van ver slapping en de middenstand is veel minder talrijk dan in Europeesche landen. In Ar gentinië is de fascistische beweging ver deeld. In Chili is zij hechter en agressiever, maar nog klein. Ilaar groei in Brazilië is van meer beteekenis geworden, maar hier is deze ontwikkeling voor een deel te wij ten aan de aanwezigheid van groote Duit sche en Italiaansche kolonies. Buiten deze drie landen heeft de beweging in geen en kele andere republiek noemenswaardige vorderingen gemaakt. Noch hot fascisme Brazilië uitgezonderd noch het commu nisme schijnen thans sterk genoog te zijn om ernstig den handschoen tc kunnen toe werpen aan de semii-democratische of dic tatoriale bestuursvormen der Zuid-Amierj- kaansche republieken. Visch werd zóó maar uit zee geschept Buitenkansje voor de Turksche visschers. Enorme hoeveelhe den visch vluchten de Zwarte Zee uit. Een merkwaardig verschijnselheeft zich voorgedaan in dc wateren ter. rcede van Is- tanboel en den Gouden Hoorn, die plotse ling overstroomd werden met ontzaglijke hoeveelheden visschen van alle afmetingen, afkomstig uit den Bosporus. Duizenden in woners van de streek luidden hierdoor een buitenkansje, daar de viscJi op gemakkelijke wijze kon worden bemachtigd, cn met em mers, manden en alles wat ervoor in aan merking kwam werden tientallen kilo's visch buitgemaakt. Het zonderlinge verschijnsel is naar men gelooft een gevolg "van de groote koude in de Zwarte Zee, die dc dolfijnen naar de warmere wateren der Middellandsche Zee drijft. Andere groote visschen die zich door dc dolfijnen achtervolgd wanen jagen op haar beurt dc kleinere visschen op, die in gi-ootcn getale naar de Gouden Hoorn trek ken. 476e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de Klasse, 3de Lijst Trekking van Woensdag 5 Januari 1937 Hooge Prijzen 1500.1343 200.— 14670 100.— 373 2072 11158 Prijzen van f 65.— 680 1039 1057 1217 1224 1261 1536 1541 1600 2554 2821 2884 3031 3167 3279 3349 3356 3698 3756 3818 3992 4534 5213 5500 5514 5564 5850 6026 6338 6648 6942 7107 7228 7390 7398 7471 7536 7567 7870 7920 8615 9391 9491 9749 9790 9868 9929 10318 10515 10717 10722 10825 10837 11564 11631 11900 12543 12714 12950 13147 13232 13375 13726 13813 14084 14261 14567 14607 14997 15103 15126 15192 15263 15587 15999 16461 16564 16895 17158 17441 18170 18421 18471 18623 19311 19583 19639 19963 20087 20109 20176 20331 20412 20619 20886 Verbetering 4e Klasse, 2e Lijst: 10322 m. z. 10332

Schager Courant | 1938 | | pagina 6