'oill'flllt Ir! Intern, vervalschers- bende ontmaskerd Julius Sarmat in de gevangenis overleden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vijftien zwendelaars in Italië opgesloten Uitstel van militaire verloven op Java 1 Teruel niet door rechtschen heroverd EERBERICHT Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 7 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10463. Uitgave <fer N.V. Uitg.-Mij: „Hollands Noorderkwartier" NAMAAK VAN PHILIPS-DIVI- DENDBEWIJZEN OP GROOTE SCHAAL. Eindhoven, Brussel, Londen, Genua, Florence, overal leid de het spoor der Nederlandsche rechercheurs heen. Samenwerking tusschen de Ne derlandsche en de Italiaansche poli tie heeft tengevolge gehad, dat vijf en twintig leden van een bende vervalschers te Genua en Florence zijn gearresteerd en thans veilig ach ter slot en grendel zijn geborgen. Zij hielden zich bezig met het ver- valschen en uitgeven van dividend bewijzen der N.V. Philips te Eind hoven, van de Suez Kanaalmaat schappij en van dollarbiljetten. Een gevaarlijke en wijdvertakte bende, die in een groot deel van Europa opereerde, is onschadelijk gemaakt; de inspecteur van de Ned. Centrale inzake falsificaten, de heer J. W. Kallenborn, de inspecteur van politie W. Dijs, de Nederlandsche vice-consul te Genua hebben uitstekend werk verricht. De Nederlandsche politie en meer in het bijzonder de centrale inzake falsificaten had in deze grootscheepsche vervalschings- zaak uiteraard de meeste belangstelling voor de valsche' dividendbewijzen der N.V. Philips. Ontdekking valsche div. be wijzen. Ten kantore van Philips constateerde de betrokken af deeling op 7 Januari 1936, dus precies twee jaar geleden, dat 1-23 valsche dividendbewijzen waren aangeboden bij Amsterdamsche banken en uitbetaald. De namaak was zeer nauwkeurig en door het personeel van de banken dan ook niet als zoodanig gesignaleerd. De dividendbewij zen waren te Amsterdam van hand tot hand gegaan, doch tenslotte kon worden vastgesteld, dat ze afkomstig waren uit Brussel. Wie is Pierre Rousel? Direct toog inspecteur Kallenborn in ge zelschap van inspecteur Dijs uit Eindhoven naar de Belgische hoofdstad. Een Turksche wisselagent ver klaarde hun, dat hij het partijtje had gekocht van een zekeren Pierre Roussel, die als adres een plaatsje in Frankrijk had opgegeven. Het toeval wilde, dat de Turk kort na de transactie tot de ontdekking was gekomen, dat hij 6000 B. Fr. te veel had betaald aan Roussel. Hij schreef er over naar Frankrijk, dochde brief kwam als onbestelbaar terug. Dat was zeer verdacht, met behulp van de Fransche en Belgische jus titie kwamen de Nederlandsche in specteurs te weten, dat Pierre Rous sel een „oorlogsnaam" was voor Louis Arsac, een bekende verval- SQher, Zijn portret, werd door den Turk, die ge heel ter goeder trouw was, pertinent her kend. Daar het hier een transactie in Bel gië afgesloten betrof, vroegen de Belgische autoriteiten aan de Fransche justitie 's mans uitlevering. Arsac die misschien wel anders heet is tot nog toe niet gevonden en hierop liep het onderzoek dood. Alles bleef rustig, er werden geen valsche dividendbewijzen meer aangeboden. Het spoor leidt thans naar Londen. Tot 30 Juli 1937; toen ontdekte men op het kantoor van Philips opnieuw twintig valsche dividendbewijzen (a f 8.25). Al direct bleek, dat ze uit dezelfde bron afkomstig waren als de valsche exemplaren van Janu ari. Thans liep het spoor via Amsterdam naar Londen. Scotland Yard ontdekte, dat de valsche dividendbewijzen waren afge zonden door een groote Engelsche bank en wederom waren daar een partij van niet minder dan 1300 stuks aangekomen, die echter de bank was gewaarschuwd ge blokkeerd werden en veilig in de safe wer den gesloten. Naar Genua. Deze partij was afkomstig uit Genua en ter verzilvering aangeboden door een En- gelschen scheepsmakelaar, die echter te Genua woont en die reeds jaren lang cli ënt van de bank is. Het bleek, dat deze man van een tweetal zijner connecties een partij voor 31.000 lire gekocht had. Daar na kreeg hij van zijn bank het ontstellen de bericht, dat ze valsch waren. In plaats van een zoet winstje van 10.000 lire was de scheepsmakelaar 34.000 lire kwijt! Dezaak werd agn de politie te Genua voorgelegd. De beide handschoenen hande laren, die den scheepsmakelaar de falsifi caten hadden aangesmeerd werden door de actieve Italiaansche politie gearresteerd. Zij bleken de stukken van iemand anders te hebben gekocht en wel van een man, die allerminst gunstig bekend .stond. Deze een koopman werd ingerekend, de heide handschoenenhandelaren werden echter in vrijheid gesteld. Het verhaal van den gearres teerden koopman. De gearresteerde koopman kwam met 'n fantastisch verhaal, hij zou de heele partij Philips dividend bewijzen hebben gekocht van een scheepsofficier, die ze uit Egypte had, meegebracht, waar ze aan een boedel zouden zijn onttrokken! Het schi" echter had Genua nooit aangedaan en een zeeman van den naam door den koopman opge geven: bestond niet. Wederom liep echter het spoor dood, de koopman zweeg hard nekkig. Genua het centrum van de distri butie? Weer gingen er enkele maanden voorbij zonder dat er iets bijzonders in deze zaak gebeurde, doch plotseling, op 19 October dook weer een valsch Philips dividendbe wijs op, dat afkomstig bleek uit Parijs. Van moer belang was korten tijd later het ont vangen van 150 stuks nagemaakte exempla ren uit Zürich. Weer voerde het spoor naar Genua, blijk baar het centrum van distributie. Op 19 October had zich aan de bank te Zürich een Genuecs vervoegd, die de valsche stukken verzilverde. Onmiddellijk na de ontdekking heeft hij de bank schadeloos gesteld. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" is Donderdag onder bevel van kapitein-luite nant-ter-zee H. J. Bueninck uit Den Helder vertrokken om in de Spaansche wateren convooidienst te gaan verrichten. „Ik wist van niets" verklaarde de miari, „ik heb ze van Granati uit Florence ontvangen. Granati spreekt geen Duitsch en hij vroeg mij ze te verzilveren tegen een be paalde provisie." Nederlandsche politie naar Italië. Een lid van de bende ontdekt. Op dat ©ogenblik oordeelde commissaris K. II. Broekhoff na overleg met de directie van de Philips fabrieken het noodig inspecteur Kallenborn en inspecteur Dijs naar Italië te sturen om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Granati een zeer belangrijke figuur in dc bende was intusschen reeds op zijn hoede, hij wist dat de valschheid ontdekt was, omdat de Genuees bij hem was geweest. Deze had hem een scène ge maakt en het geld, waarmede hij de bank schadeloos had gestold, vorderde hij terug. Bovendien wilde hij weten, van wien Gra nati de stukken had. Hij vertelde den Ge nuees ten slotte, dat hij ze van een zekeren Ganepa had ontvangen. Na zeer veel moeite ontdekten de Ned. en Italiaansche rechercheurs, dat de gevaarlijke Granati te Florence, Via Garibaldi 12 woon de onder den naam Palandri. I-Iij bleek een oude bekende te zijn, tegen wien vele klachten wegens flesschcntrekkerij en oplichting waren ingekomen. De Italiaansche politieman, die ter be schikking was gesteld, bleek een schrander speurder te zijn. Men had deze zaak gecom bineerd met die van de valsche dollarbiljet ten,- en besloot in verband hiermede den Florentijnschen lithograaf Caciotti te arres- teeren. Voor de valsche Suezkanaal-dividend- bewijzen waren intusschen reeds arrestaties verricht te Parijs, Nice en Turijn. In den vroegen ochtend arresteer den de inspecteurs Kallenborn en Dijs, bijgestaan door den Genuee- schen waarn. politiecommissaris, den gezochte. Aanvankelijk ontkende Granati, doch na een scherp verhoor legde hij een bekentenis af. Ook Ca ciotti was ingerekend en naar het hoofdbureau overgebracht. Het tweetal werd naar Genua getranspor teerd, waar Caciotti het een en ander over Canepa vertelde. Vast kwam toen te siuan, dat deze Canepa de valscho dividend-bewijzen had geleverd en bovendien valsche dollarbiljetten had uit gegeven. I-Iij werd door de Italiaansche po litie nauwkeurig geschaduwd. Behalve Caciotti werd het eeno lid van de bende na het andere gearresteerd. Ten slotte zaten te Genua 22 personen in arrest' in verband met de Philipszaak en de valsche dollars. Zeven van hen zijn weer op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk bevindt zich de werkplaats waar de valsche dollarbiljetten worden ge maakt, in Amerika, het is niet onmogelijk, dat daar ook valsche dividend bewijzen wor den gemaakt. Zoowel in Europa als in Ame rika wordt het onderzoek naar deze verval- schersbende voortgezet. I-Iet is echter wel ze ker, dat het meerendeel der leden veilig is opgeborgen in de Italiaansche gevangenis- Een gerucht, dat door den Ne- derl. Regeeringspersdienst weer sproken wordt. De Londensche correspondent van de „Evening Standard" te Batavia meldt, dat de Nederlandsche mili taire en marine-autoriteiten op Java alle verloven voor onbepaalden tijd hebben uitgesteld, als gevolg van geheime inlichtingen te 's-Graven- hage ontvangen van den Nederland- schen gezant te Tokio. De Nederlandsohe Regeeringspers dienst deelt mede, dat dit bericht, dat ook in andere buitenlandsche bladen circuleert, volkomen uit de lucht is gegrepen. Commandant van de „Hindenburg" hersteld Kapitein Max Pruss lag zes maanden in het ziekenhuis. Na zes maanden in het ziekenhuis ver toefd te hebben, is kapitein Max Pruss, de commandant van het luchtschip „Hinden burg", thans volkomen hersteld bij zijn vrouw en kinderen terug gekeerd. Toen de Zeppelin in Mei van het vorige jaar te Lake- hurst in vlammen opging, waarbij 35 men- schen om het leven kwamen, liep kapitein Pruss zware verwondingen op en verloor hij het licht zijner oogen. Drie maanden lang werd hij verpleegd in een ziekenhuis te New York, om daarna naar een kliniek in Frank- furt te worden vervoerd. Zijn oogen zijn hier hersteld. Hij kan weer zien en reed zelf in zijn auto huiswaarts. Met groote belangstel ling volgt hij thans den bouw van het nieu we luchtschip te Friedriclishafen, dat met helium gevuld zal worden en verbeidt met spanning den dag, dat hij zijn 161e vlucht per luchtschip over den Atlantischen Oceaan kan beginnen. ■f i li »tt. «ip, 'W Kleuters brengen het Prinselijk Paar bloemen Ongedwongen bezoek op het paleis Soestdijk. Twee Baarnsche kleuters, de zevenjarige Marianne Romijn en haar vijfjarig broertje Kees, hebben gisteren geheel onverwacht bloemen gebracht aan hot Prinelijk Echt paar. De kinderen vroegen een der veldwach ters, die voor het paleis de wacht hielden, toestemming om hun bloemenhulde aan de Prinses en den Prins te mogen brengen èn na een telefoontje, kregen broer en zus toe stemming om zélf den bouquet narcissen aan de vorstelijke personen te mogen overhandi gen. Marianne en Kees werden allervriende lijkst door Prinses Juliana en Prins Bern- hard ontvangen. De kinderen waren door het bezoek aan het paleis en het gesprek met Prinses en Prins erg opgetogen. SPANJE RADIO-GENERAAL ERKENT: Franco's radio-gen. Queipo de Llano heeft in bedekte termen toegegeven, dat de recht schen Teruel niet hebben kunnen herove ren. Hij schetste de toestand aldus: „De regeeringstroepen verklaren meester te zijn in Teruel, anderen zeggen, dat wij er meester zijn. Beide uitspraken zijn on juist, wan er zijn in Teruel troepen van beide partijen. Onze troepen, die van bui ten komen, rukken op naar de binnenstad en hebben verscheidene afdeelingen van den vijand omsingeld, zoodat zij niet meer kun nen terugterkken. Men moet niet. vergeten dat de strijd in Teruel harnekkig en moei lijk is, de straten zijn klein en kronkelig De beslissing zal evenwel komen, zoodra het weer het zal veroorloven, zeide dc generaal. Het levende lijk. Naar Havas in diplomatieke kringen te Londen verneemt, zou de tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen zitting der ondercom missie van nietinmenging zich spiciaal be zighouden met het kiezen van de leden der commissies, die eventueel naar Spanje zullen worden gezonden en met het bestu- deeren van de verhouding tusschen de aantallen der terug te trekken vrijwilli gers en de kwestie van het toekennen aan de beide partijen van eenige belligerenten- rechten, zullen worden belast. NEDERLAND HEEFT ZIJN PRINS TERUff Z.K.H. Prins Bernhard begaf zich Don derdag in gezelschap van rijn broer, Prins Aschwin, naar de garag*, bij Paleis Soest* dijk, om er de verbouwing in oogenschouw te nemen. De Prins tijdens de eerste wan deling na zijn gelukkige thuiskomst. DE BILT SBINTt Verwachting: Matige tot krach tige Zuidwestelijke tot Wes telijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zachter. Verdere vooruitzichten: Zacht weer met af en toe regen. Baroauterattfld hedenmorgea 8 aar 760 Roemeensche Kroonprins in veilige haven De Britsche sleepboot „King Lear'" heeft den torpedojager „Regïna Maria", aan boord, waai-van kroonprins Michael naar Athene zou gaan om tegenwoordig te zijn bil het hu- wel ijk van kroonprins Paul van Giekenland, veilig te Constanza binnengesleept, nadat het schip op de Zwarte Zee in een hevigen stonn was geraakt. Kroonprins Michaël keert thans per spoor naar Boekarest terug, vanwaar hij over land naar Athene zal gaan. De financier Julius Barmat is gis termorgen in de St Gilles-gevange nis te Forest, een voorstad van Brussel, waar hij sedert eenige dagen was opgesloten, overleden. Naar men weet, was Barmiat, toen hij op grond van het uitwijzings bevel der autoriteiten Nederland verliet, reeds ernstig ziek. Geduren- de de laatste dagen was hij dooi den gevangenisdokter behandeld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1