Hoe de blijde mare bekend zal worden Per telexradio en door saluutschoten Auto in Hoogeveensche vaar gereden De Fransche regeering duit geen sociale wanorde Het wonder der moderne techniek In 1909 In 1938 Reshevsky winnaar te Hastings Drinkgelag in een Ziekenhuis Postvluchten op Indië Ouders kunnen hun kinderen niet terugkrijgen Toen Prinses Juliana in 1909 werd geboren, waren er nogal wat moeilijkheden. De bui tenlandschc en ook de Ncderlandsche pers vertegenwoordigers waren ernstig ontevre den over de medewerking, welke zij van de autoriteiten ondervonden en meenden dat de regeling ten aanzien van de berichtgeving veel te wenschcn liet. Het kwam zelfs tot een officieele klacht bij den minister van Buitenlandsche Zaken. Dat was jhr. mr. B. de Marees van Swinderen, die de kwestie o.a. met den particulieren secretaris van H.M. de Koningin, destijds nog jhr. Van Geen, besprak. Het gevolg van deze bespreking was dat de heer van Geen aanbood een be perkt aantal journalisten in zijn werkka mer ten paleizc Noordcinde toe te laten. „Messieurs, c'est une princesse". Elf vertegenwoordigers van de pers viel dit voorrecht tc beurt. Het waren zes buiten landsche correspondenten en vijf Ncderland sche journalisten. Twee dagen hadden deze journalisten de beschikking over het werk vertrek van den heer v.XIeen. In den vroe gen ochtend van den 30sten April kwam aan dit wachten een einde. Even na zeven uur kwam de heer Van Geen zijn kamer binnen; zeer onder den indruk deelde hij mede: „Messieurs, c'est une princesse" (Heeren, het Is een prinses). Toen was het de taak der journalisten om het nieuws te verspreiden. Bulletins waren in een ommezien gedrukt en verspreid. Deze bevatten aanvankelijk slechts de mcdedeeling: „Een prinses is ge boren". Tegen acht uur was het bericht in Den Haag algemeen bekend en korten tijd later ook in de andere steden en de dorpen van ons land. Verbinding met paleis Soestdijk. Hoe zal het dit jaar gaan. Andere verhou dingen zijn ontstaan en de techniek staat met haar modernste hulpmiddelen ter be schikking om het blijde nieuws vrijwel ge lijktijdig in de groote steden en in de kleine plattelandsgemeenten, in binnenland zoowel als in het buitenland als in onze overzcesche gebiedsdeelen bekend te maken. Het Alge meen Nederlandsch Persbureau heeft voor deze dagen een tijdelijk bijkantoor ingericht, dat tevens het hoofdkwartier der berichtge ving over de blijde gebeurtenis zal zijn en dat gevestigd is in het Badhotel te Baarn. Dit hotel is reeds jaren her zeer nauw ver bonden geweest met het paleis Soestdijk en dcszelfs bewoners. Steeds weer namen hof- dignitarissen en autoriteiten, die hun bezig heden voor kortoren of langoren tijd in het Paleis moesten verrichten, hun intrek in het Badhotel nemen. Altijd was er in het hotel wel Iets aan de hand, dat met het Paleis tc maken had en over en weer was er geregeld contact. Iiier is nu het centrale punt gevestigd, van waaruit straks het blijde bericht de wereld zal worden ingezonden. Behalve bet A.N.P. hebben tal van journalisten hun in trek in het Badhotel genomen. Niet minder dan veertien telefoonlijnen zijn uit het ge wone verkeer genomen en aangesloten op het Badhotel. Voorts zijn in hotel Tricr aan den straatweg recht tegenover het Pa leis de correspondenten van buitenlandsche •bladen ondergebracht. Hier zijn speciale voorzieningen getroffen om de telegram men zoo spoedig mogelijk naar het buiten land te kunnen wegwerken. Een directe te lefoonlijn zonder tusschenkomst van centrales, telefonisten of schakelborden waarborgt de onmiddellijke verbinding en het blijvend contact tusschen het Palcis en de werkkamer van het A.N.P. in het Badhotel. In dit vertrek zal langs deze di recte lijn het bericht het eerst worden ont vangen Tachtig redacties in spanning. Maar dan komt het vraagstuk van de distributie. In de hotelkamer, hoofdkwar tier van het A.N.P., staat oen telex-toestel, dat met een speciale lijn is verbonden mot liet Amsterdamsche kantoor van bet A.N. P. Onmiddellijk na ontvangst van het be licht uit het paleis wordt het naar Am sterdam gctelext, doch op deze telex-lijnen zijn ook aangesloten twee ontvangstmarbi- ncs, die in de vertrekken voor de Neder- landsche pers zijn en twee, die in hotel Trier zijn opgesteld (twee, en niet voor de zekerheid). Op hetzelfde oogenblik wordt het bericht dus ontvangen door het A.N.P. te Amster dam, door de Ncderlandsche journalisten te Baarn en door de buitenlandsche persver tegenwoordigers in hotel Trier. Slechts enkele seconden later herint het groote raderwerk van de Amsterdamsrhe telex- installatie te werken (slechts enkele se conden. omdat in Amsterdam per band 't bericht ontvangen wordt en deze band dus onmiddellijk in den zender voor bet groote telexnct van het A.N.P. kan worden gelegd) en on dat moment ontvangen on geveer tachtig couranten in het geheclc land bet bericht, waarnaar aller belang stelling uitgaat. De omroepvcreenigingen worden on hetzelfde moment van den inhoud van bet bulletin in kennis gesteld, zoodnt het slechts een halve minuut kan duren of het bericht is overal. 111 ons eigen land en daarbuiten bekend, per radio dus gelijk als via de nieuwsbla den. Er is echter nog meer De saluutschoten. Zooals men weet, zullen er saluutschoten gelost wo'"1"*» DU v <s o in 1909 liet ge duurde het UREN voordat Nederland de geboorte van de Prinses vernam. zal het Nederlandsche volk binnen enkele SECONDEN op de hoogte zijn van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. val. Toen ging het echter mot het afvuren van die schoten niet zoo vlot als met de verspreiding van het bericht. Eerst om ne gen uur ging het eerste schot op het Haag- sche Malieveld af. En de prinses was, blij kens de Buitengewone Staatscourant, welke toon in den loop van den ochtend ver scheen, om 6.50 uur geboren! De regeering heeft nu maatregelen getroffen om tc zor gen, dat de saluutschoten slechts luttele seconden na het bekend worden van de ge boorte van een prins of prinses door de lucht zullen daveren. Daarom zijn in de ka zernes van de verschillende garnizoens plaatsen eveneens telex-toestellen geplaatst, welke onder voortdurende bewaking van een officier zijn gesteld. Deze toestellen zijn aangesloten op hot A.N.P.-nct, zoodat de garnizoenscommandanten gelijktijdig met de dagbladen en met den radio-omroep het bericht ontvangen. De commandant zal dan onmiddellijk de eerste saluutschoten doen lossen. Indi6 weet het tegelijk met Holland. Ook is op bet departement van Koloniën een telex-ontvangstmachine, aangesloten op het A.N.P.-net geplaatst. Gelijktijdig met de Indische pers via A.N.P. en Aneta zal dus ook de Indische regcering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedigste wor den ingelicht. Duurde het in 1909 nog een uur eer het heugelijke nieuws bekend was en ruim twee uur alvorens de saluutschoten klonken, in 1938 zal het geen kwestie van een uur, zelfs niet van een half uur zijn, doch slechts van minuten, ja van seconden, die zullen verloopen tusschen het moment, waarop liet bericht der gel>oorte uit het Paleis naar het A.N.P.-Badhotel wordt getelefoneerd en het oogenblik, waarop het geheelo Nederland sche volk vernomen zal hebben, hetzij door de bulletins, hetzij door de radio on door het gebulder der kanonnen, dat de blijde ver wachting in vervulling is gegaan, dat dc ge boorte van een prins of prinses een feit is geworden. Natuurlijk zullen ook de verslaggevers en buitenlandsche correspondenten, elk op hun wijze, bij de berichtgeving een taak vervul len. Reshevsky heeft door remise met Keres te spelen het tournooi te Hasings gewon nen. In het premier reserve tournooi van groep B heeft Landau den eersten prijs behaald. RESHEVSKY. Do eindstand luidt: 1. Reshevsky 7 pnt.; 2. en 3. Keres en Alexander ieder 6Y2 pnt,; 4. en 5. Flohr en Fine ieder 6 pnt.; 6. Mi- kenas 5 pnt.; 7. en 8. sir G. Thomas en Tv- lor ieder 3 pnt.; 9. en 10. Fairhurst en A. R. B. Thomas ieder 1 pnt. De uitslagen in het promicr-reserve-tour- nooi waren: Groep A: PrinsHammond 1—0. Groep B: Van DocsburghLandau YzYz', Cole—Schelfhout YzYz- Het tournooi in groep B. is door Landau gewonnen met 7 pnt., tweede was List met 6Yz pnt. en derde van Doesburgh met 6 pnt. De Rotterdamsohe jeugdige schaker Fransje Damon werd in de tweede klasse van zijn gioep tweede. Twee inzittenden verdronken Gisteravond om negen uur is te Nieuw Amsterdam (Drente) een per sonenauto met drie inzittenden in de Hoogeveensche vaart gereden, waar bij twee hunner om het leven zijn gekomen. De verongelukte wagen is een huurauto uit Coevorden, welke bestuurd werd dooi den garagehouder Broekman. Passagiers waren de heeren Wicrsema uit Coevorden en Planting uit Nieuw-Amsterdam, beiden scliildcrpatroons, die een vergadering van vakgenooten te Assen hadden bijgewoond. Even voordat het ongeluk gebeurde, had een vierde inzittende, eveneens een schilderpa troon, hij zijn woning de auto verlaten. Op korten afstand van de brug over de zijtak van het kanaal zou de auto rechts af moeten slaan, doch de chauffeur, die ter plaatse niet bekend was, heeft waarschijn lijk de hem gegeven aanwijzing verkeerd opgevolgd, hetgeen zou blijken uit de om standigheid, dat de linker richtingwijzer was uitgestoken. Do wagen kwam hierdoor in het kanaal terecht, schoot door het ijs, en verdween ongeveer in het midden van het kanaal onder dc oppervlakte. Half bulten het portier Dc heer Planting, die naast den be stuurder zat, sloeg een ruit in, wist zich uitd en wagen te werken en zwom vervol gens naar den kant, waar hij door band- reiking op het droge gebracht kon worden. De chauffeur moet nog getracht hebben zich te bevrijden, doch dit mocht hem niet gelukken, Men vond men half buiten het porfier hangend met ernstige verwondin gen aan een der handen. De heer Wier- sema, die arhterin zat. verdronk eveneens jammerlijk. Onmiddellijk na het ongeluk kwamen van alle kanten omwonenden en voorbijgangers toeloonen. Sommigen hunner begaven zich te water, doch zij konden de auto, welke geheel on der de oppervlakte was verdwenen, niet be reiken. Dat was ook het geval met eenige schippers, die met hun roeibootjes zich niet spoedig genoeg een weg door het dichtge vroren kanaal konden banen. Het duurde geruimen tijd, voordat men eindelijk dc auto naar den wad kon sleepcn, waarna de beide personen eruit gehaald werden. Dc dokters Uffen en Hoving hebben nog lan gen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dez mocht niet meer helpen, zoodat slechts den dood kon worden geconstateerd. Dc heer Planting, die geen letsel had, ii naar zijn woning vervoerd. Do lijken van de twee omgekomenen zijn naar de marechausseekazerne te Nieuw Amsterdam gebracht. De heer Broekman was 54 jaar, de heer Wiersema 55. Beiden waren gehuwd. De auto is later uit hot water getrokken. Zeven verpleegsters geschorst. Zeven verpleegsters van het High Teams Ziekenhuis in het Engelsche plaatsje Ga- teshead zijn geschorst na een onderzoek naar een vroolijk feest dat op Kerstavond in het verblijf der leerling-verpleegsters werd ge houden ter gelegenheid van het meerderja rig worden van een der zusters. Alle zeven verpleegsters weigerden te ant woorden op de vragen, die hun werden ge steld door het Bestuur. Zij weigerden ook te reageeren op de beschuldigingen, dat ster ke drank binnen de inrichting was gebracht en dat vier zusters hun verblijven zonder toestemming hadden verlaten. Dr. L. L. Westrope, medisch asistent aan het instituut had het Bestuur gemeld, dat „de toestand van enkele verpleegsters niet zoo was als het behoorde". Mag een verpleegster alcohol drinken? Een andere assistent ontkende, dat dc verpleegsters dronken waren geweest, meldt de „Daily Express". Deze zegsman verklaar de: „Het feest begon 0111 half twaalf des avonds en iedereen was in bed om ongeveer 1 uur 's nachts. Er waren drie flesschen port, een flesch sherry, een kleine flesch whisky en een verjaardagstaart. Dit alles werd tusschen twintig zusters verdeeld. „De hecle zaak komt hierop neer: „Mag een verpleegster, wanneer ze niet aan het werk is, een glas port of sherry drinken en plezier hebben net als andere menschen?" Het onderzoek in deze zaak duurt voort. BRUID WAS ÉÉN MINUUT TE LAAT. Huwelijk kon niet doorgaan. In een kerk te Vauxhall (Jersey, Enge land) zou gisteren een huwelijk worden ge sloten. Pas klokslag drie uur verscheen de bruid. Eén minuut later was zij klaar om tc worden getrouwd. Maar in Jersey mag een wettig huwelijk niet na drieën 's middags gesloten worden. De kerkelijke autoriteit verbood de plechtig heid, de moeder van do bruid viel flauw, do gasten gingen uiteen en de bruid ging naar huis 0111 het vandaag nog eens te pro- boe ren Amerika versterkt luchtmacht op Hawai Naar oficieren van de marinc-vlicghaven te San Dicgo medegedeeld hebben, zou nog steeds doorgegaan worden met het verster ken van Hawaï. Nog dit jaar zouden de al daar gestationneerde vlooteenheden versterkt worden en de luchtmacht, uitgebreid met 42 viermotorige lange afstandsvliegtuigen. Achttien dezer machines zouden 19 Januari on twaalf eind Juli van San Diego vertrek ken. De rest zal eind November opstijgen. „WELVAART EN VEILIGHEID DES LANDS IN GEVAAR", ZEGT CHAU- TEMPS. Minister-president Chautemps heeft gisterochtend de volgende verkla ring afgelegd: „In de afgeloopen we ken hebben de arbeidsconflicten een hoogte bereikt, welke sedert lang niet meer gekend is. De toestand, welke hierdoor is geschapen is ge vaarlijk voor de welvaart en de vei- ligheid van Frankrijk. Dit mag niet voortduren. De regeering kan dit niet toestaan. De organisaties van werkgevers en werkne mers geven elkaar de schuld. Aan de eene zijde zegt, men: weigering om de arbitrale uitspraken to volgen on de vrijheden der vakbonden te eerbiedigen en aan de andere zijde: systematische agitatie en schending van dc wetten. In ieder geval is zeker, dat het herstel van de sociale orde absoluut noodzakelijk is. Na het financieel herstel wil de regcering arbeiden aan het economisch herstel en aan het herstel van de sociale or de. Zij doet derhalve een beroep op de ver tegenwoordigers van werknemers en werk gevers, om onder leiding van de regcering bijeen te komen en nieuwe overeenkomsten tot stand te brengen en formeel te verkla ren, dat deze in het vervolg zullen worden nageleefd. De regeering zal aan de op deze wijze tot stand gekomen code van socialen vréde de sanctie van dc wet geven door het aan het parlement voor te leggen. Alle burgers, ongeacht hun ideo logie of klasse, moeten zich onder werpen aan de souvereiniteit van de wet. Om dit te bereiken zal de re geering niet aarzelen al haar ver antwoordelijkheid in te zetten. De arbeiders der Goodrich-fabrieken, die te Argenteuil bijeengekomen waren, om te beraadslagen over de scheidsrechterlijke uitspraak van Chautemps, zijn weer uiteen gegaan. zonder een beslissing te hebben genomen. Zij zullen heden opnieuw bijeen komen. Sedert eenige dagen leggen ook de bank bedienden zekere ontevredenheid aan den dag, daar zij van meening zijn, dat de aan passing huner salarissen onvoldoende is. zoowel ten opzichte van de kosten van le vensonderhoud als ten opzichte van dc herziening der salarissen van andere cate gorieën van cmployé's Omstreeks het mid daguur hebben in verband hiermede hier en daar betoogingen plaatsgevonden, i Een betooging. die door de bankbedien den op dc effectenbeurs zou worden ge houden, is echter niet doorgegaan. Vertrek van Aankomst te Jodhp. 3 Jan. Rang. 3 Jan. |Jodhp. 2 Jan. Rang. 6 Jan. |Bag(L 2 Jan. Singap. Jan, Ibis (heenreis) Nandoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Oehoe v terugreis) Reiger (heenreis) Jan v. Gent', (terugreis) iSSU, lA'dam 8 ,an- I De Nandoe is wegens motorstoring te Bag dad gebleven. De Oeverzwaluw, met reser ve-motor aan boord, is te Bagdad aange komen en zal heden naar Schiphol terug- kceren. Dc Ibis is wegens motorstoring te Ran- goon blijven staan. Van de Oehoe, welke gisteren te Jodhpur werd venvacht, zijn nog geen 1 binnen. j Athene 6 Jan. jA'dam G Jan* Alex. 6 Jan. Basra 6 Jan, |Band. 5 Jan. |Bangk. 5 Jam A'dam 6 Jan. Napels 6 Jan, Band. 6 Jan. LSingap. 6 Jan, berichten Britsche versterkingen bij het Suezkanaal Een -Engelsch avondblad meldt, dat de Britsche militaire autoriteiten besloten heb ben te Geneffa, een aan het kanaal van Suez ten zuiden van Ismailla gelegen plaats, een militair vliegveld aan te leggen, dat grooter zou worden dan een der andere vliegvelden in het nabije oosten. De Britsche minister van luchtvaart, wien daaromtrent vragen werden gesteld, heeft zich er toe bepaald te kennen te geven, dat op grond van het Engelsch-Egyptisch ver dra? zekere eenheden der Koninklijke lucht strijdkrachten naar de kanaal-zone moeten worden overgebracht. Dc minister van handel geeft geen com mentaar op het bericht, dat de Egyptische regcering een financieele bijdrage zou ver- leenen in de kosten van den aanleg van het vliegveld. Hij verklaart niets te weten omtrent een cventueele gebruikmaking van het burger vliegveld te Port Said voor mi litaire doeleinden. Japansche censoren te Sjanghai Kamers in telegraafkantoor bezet. Voor liet eerst in de geschiedenis zijn Ja- lansche censoren aangesteld bij de Eastern Vort hem en Commercial Pacific Tclegraaf- Matschapp. te Sjanghai. De censoren wer den officieel voorgesteld door een attaché van de Japansche ambassa.de, die beleefd mededeelde, dat de censoren hun taak aan vaardden overeenkomstig de mededeeling van den Japanschcn consul-generaal. Zij heb ben hun plaats gekregen in kamers naast de instrumentkamers van iedere maat schappij. Duitsche minderheid in Zuid-West Afrika Gelijk bekend verlangt Duitschland dc ko loniën terug, welke het na den wereldoorlog ontnomen zijn. Een der sterkst begeerde streken is het vroegere Duitsche Zuid-West «Afrika. Reuter meldt, dat van de totale be volking van de 30.677 Europeanen in deze streken slechts 9.632 onder elkaar de Duit sche taal spreken, en hiervan zijn 6.244 Zuid-Afrikaanschö of Britsche onderdanen. Een door het bestuur van Zuid-West Afrika samengesteld overzicht toont aan, dat de be- olking voornamelijk uit de volgende ele menten bestaat: Afrikaansch of Nederlandsch sprekend: 18.128. Engelsch sprekend: 2.395. Tweetalig: 281 en Duitsch sprekend: 9.632. Van de totale bevolking zijn 21.151 perso nen geboren als Zuid-Afiikaansche of Brit sche onderdanen en zijn 5.886 tot Zuid-Afri- kaanschc of Britsche onderdanen genatura liseerd. DE MARIA-VERSCHIJNINGEN TE HEEDE. R.K. Ziekenhuis te Osnabriick houdt de meisjes in observatie. Ecnigen tijd geleden berichtten wij, dat een viertal kinderen uit Heede, een Duitsch dorp dicht bij onze grens, wonderlijke visioenen hebben gehad. Zij zagen eiken avond op het kerkhof Maria-verschijningen; het volk liep ie hoop en knielde neer, als de kinderen de verschijning zagen. De kinderen zijn daarna in een inrichting te Goettingen in observatie genomen en het plan was, ze daarna naar een katholiek te huis in Osnabriick te transportecren. Naar de Msb. thans verneemt, zijn de klei nen nog steeds niet in de ouderlijke woning te Heede teruggekeerd. Thans weet de „V.K.P." het volgende me de te doelen; „Nadat de ouders verschillende koeren tevergeefs stappen onderno men hadden om hun kinderen weer thuis te krijgen, zijn naar wij uit zeer goeden bron vernemen, door bemiddeling van Z.II. Exc. Mgr. dr. Willi. Berning, bisschop van Osna briick, cle kinderen thans in liet R.K. ziekenhuis tc Osnabruck op genomen. Vrijdag voor Kerstmis heeft Mgr. Ber ning de kinderen uit Göttingen gehaald en deze zijn eersten Kerstdag te gast geweest in het bisschoppelijk palcis. Onze zegsman, die. aldus het blad, zeer nauw verwant is met een der betrokken families, gaf een ontkennend antwoord op onze vraag, of het waar was, dat voor ieder kind 900 mark als onderzoek- en ver- plegingskosten moest betaald worden, zoo als een der R.K. dagbladen de vorige week vermeld heeft. De kinderen mochten vrij, in dien zij het kerkhof niet meer zouden betreden. Wel bevestigde hij onze mcdedee ling, dat de kinderen vrijgegeven zouden worden, indien ze een stuk onderteekenden, waarin de verplich ting lag opgesloten, niet meer het kerkhof (te Heede) te zullen betre den. Dit laatste weigeren de kinde ren resoluut, zoodat wanneer de autoriteiten hun handelwijze niet herzien, het nog langen tijd kan du ren voordat de kinderen in hun ouderlijk huis zullen zijn terugge keerd. Tevens deelde men ons mede, dat de schoolmakkertjes der kinderen het plan hadden opgevat om per auto-car naar Osna briick te gaan op denzelfden dag, dat de meisjes daar zouden komen doch dat hier van moest worden afgezien op hevel der autoriteiten." Graf van eersten Pharao gevonden Naar uit Cairo aan de Daily Telegraph and Morning Post wordt gemeld, is te Sakkara een graf gevonden, dat waarschijn lijk de oorspronkelijke laatste rustplaats was van Aha Menes, den eersten koning van de eerste dynastie der historische ko ningen van Egypte, waarvan hij dc grond legger was. Omtrent de periode, waarin hij regeerde, verschillen de geschiedkundigen van meening, doch deze gaat, naar alge meen aangenomen wordt, terug tot onge veer 3500 jaar v. Chr. Roemenië erkent Abessinië's verovering Nienwe gezant ie Rome. De Rocmeensche regcering heeft den Italiaanschen gezant te Boeka rest officieel medegedeeld, dat zij besloten heeft tot benoeming van een nieuwen gezant aan het Quiri naal, wiens geloofsbrieven gericht zullen zijn tot den koning van Italië en keizer van Abessinië.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2