Allerhande Brandstoffen handel. „Japannees kan men geen vuurwapen toevertrnuwen Europa in boeien van ijs en sneeuw Bommen op Hangtsjau's vliegveld De spil Rome-Berlijn basis van de Europeescbe vrede v. d. Wal's Modebladen!! Bruid van Faroek zal gesluierd zijn SPORT Predikbeurten De lagunen van Venetië met ijs bedekt Ito Londensche Times publiceert volgens de Msb., een reeks interes sante berichten over de ontzettende koude, waardoor verschillende lan den in Europa op het oogenblik ge teisterd worden. In Frankrijk en Italië zijn ver scheidene menschen door de vorst gedood. In Marseille is sedert vijf jaar voor het eerst wedèr sneeuw gevallen en de lagunen van Venetië zijn met ijs bedekt. Zelfs aan de fonteinen van Rome hangen ijs kegels. In Hongarije is 't de laatste zeven tig jaren slechts twee maal zóó koud geweest als nu en in het grootste deel van Duitschland is de temperatuur verre beneden nul ge daald. De Parijsche correspondent van bovenge noemd blad schrijft, dat Koning Winter is doorgedrongen tot de warmste hoeken van Frankrijk. in Marseille is Woensdagmorgen ruim 12 centimeter sneeuw gevallen, tengevolge waarvan het verkeer onderbroken werd. Ook aan den anderen kant van Frank rijk heeft het flink gesneeuwd, o.a. in Bordeaux, Périgueux en Montauban. la Jict centrum van Frankrijk is het Canal du Bcrri bevroren enoolt de kanalen in de Klzas liggen dicht. Do Loire voert pakijs naar de zee en de schippers zijn gewaarschuwd, dat de toe stand op de rivier gevaarlijk is. Ook Italië wordt door een ontzettende koudegolf geteisterd. De lagunen van Venetië zijn op verschil- lende plaatsen bevroren. Drie personen zijn daar door de vorst gedood. In een dorp nabij Milaan moest men een oude kerk tot den grond toe laten afbran den, omdat de brandspuiten, doordat het water bevroren was, niet konden werken. In Zuid-Italië neemt de koude nog steeds in hevigheid toe. De Romeinen, die niet aan zulke lage temperaturen gewend zijn, loopen haastig door da. straten, met hun kragen op. Aan tal van de beroemde fon teinen van Rome hangen ijskegels. In Duitschland, aldus meldt de Berlijn- sche correspondent van het Londensche blad schijnt de temperatuur overal heneden het nulpunt gedaald te zijn. Vele rivieren, waar onder de Main, zijn dermate met ijs be dekt, dat het scheepvaartverkeer erdoor be lemmerd wordt. Brunswijk, waar twintig graden vorst CHINA Japansche opmarsch te toeng wordt voortgezet. Sjan- Gistermiddag zijn het vliegveld van Hangtsjau en de stad Woetsjang door 22 Japansche vliegtuigen ge bombardeerd. Drie der toestellen zouden zijn ge- troffen door granaten uit luchtaf weergeschut der Chineezen. Eén toestel zou neergehaald zijn nabij Hangtsjau. Voor de Japansche bombardementsvlieg tuigen genaderd waren, stegen zeven Chi- ncesche bommenwerpers op. Nadat de Japansche toestellen verdwenen waren, daalden alle zeven tiestellen weer neer. De correspondent van Reuter was ge tuige van don overval. Hij meldt, dat geen schade van beteekenis schijnt te zijn aan gericht op het vliegveld. De Japanneczen hebben voorts nog een luchtaanval gedaan op Hanjang. Het daar gevestigde arsenaal is echter niet getroffen. Japansche vliegtuigen hebben gisteren ook Kiautsjau (provincie Sjantocng) ge bombardeerd. Kiautsjau ligt veertig k.m. ten westen van Tsingtau. Er bevinden zich thans ecnigc buitenlandsche zendelingen. heerscht is op het oogenblik het koudste plekje van Noord-Duitschland. Uit het ge- bergto in het Zuiden des lands worden nog lagere temperaturen gemeld. De intense koude, waardoor Hongarije reeds een dag of veertien geteisterd wordt, wordt volgens berichten uit Boedapest nog steeds strenger. Gisteren vroor het te Boe dapest 36 graden F. en in Oost-Hongarije 46 graden F. De temperatuur nadert hier snel de records, welke in Februari van het jaar 1929 werden gevestigd. Ook in Polen is het ontzettend koud. Te Warschau beeft men gisteren een tempera tuur van 22 graden beneden nul genoteerd. In het Zuid-Oosten van Polen is zij tot be neden de 30 graden onder het vriespunt ge daald. Gayda over de aanstaande con ferentie le Boedapest. In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda naar aanleiding van de aan staande conferentie van de onder teekenaars der Romeinsche protocol len: „Daar de protocollen geheel aan •hun doel beantwoorden, kan geen nieuwe overeenkomst verwacht wor den. Men zal slechts de protocollen en de onderlinge betrekkingen aan den nieuwen toestand in Europa aanpassen. Bij het bestudecren der problemen in het Donaubckken zullen de Duitsche belangen, roods bevestigd in de DuitschItaliaanschc overeenkontst van Berlijn, erkend moeten worden. De betrekkingen tusschen Oosten rijk en Zuid-Slavie zijn reeds voortreffelijk, terwijl die tusschen Hongarije en Zuid-Sla- vië spoedig opgehelderd zullen zijn. Van bijzondere beteekenis zijn op dit oogenblik de betrekkingen met Roemenië, welks hinncnlandschc reorganisatie niet al leen gunstig schijnt voor een vriendschap pelijke samenwerking met Italië, doch ook voor een aanzienlijke opheldering in het Do naubckken. Uit de openhartige verklaringen van don Roemconsehen minister-president is onmiddellijk gebleken, dat de Roemeen- sche regccring toenadering tot Italië wcnscht In de betrekkingen tusschen Roemenië en Oostenrijk kan gemakkelijk opheldering wor den gebracht. Ten aanzien van Hongarije moet natuur lijk de kwestie der minderheden aangesne den worden, omdat die tot de grondproble men der Roemeensche belangensfeer behoort en een belangrijke factor voor stabilisatie in het Donaubokkon is". Gayda wijst er vervolgens nogmaals op, dat in de eerste plaats de spil Rome-Berlijn ter sprake zal komen, die van principieele beteekenis is ook voor het nieuwe, opbou wende dool van den Europeeschon vrede en den weg wijst voor vele andere staten, welke baar hechtheid erkennen en haar doel begrijpen. De erkenning van Franco levert eveneens een gewichtig richtsnoer voor geheel Europa, evenals hef anticommu nistische pact en de houding van Italië en Duitschland tegenover den Volkenbond. De dure oorlog Belastingverhooging in Japan. De Japansche regecring heeft beslo ten de belastingen te verhoogen, zoo dat. 300 millioon meer geind zou kun nen worden. Een derde deel zou moe ten worden opgebracht door de thans geldende speciale belastingen, die bestemd zijn tot dekking van de kos ten der campagne in China. Het des betreffende ontwerp zal tijdens de volgende parlcmcntszitting worden ingediend. De regeering is van mee ning, dat de uitgifte van schatkist biljetten niet tnocr voldoende is ter dekking van de militaire uitgaven. China blijft wapens invoeren Voor een bedrag van twintig millioen dol- Inrs is oorlogstuig, o.m. zwaar geschut, door China besteld op 10 December j.1. bij wapen fabrieken in liet buitenland. Desbetreffende Chineesche berichten maken er melding van, dat o.m. 10.000 der modernste geweren, een groot aantal zware en lichte mitrailleurs en 100.000 gasmaskers zijn besteld. Voorts wordt verklaard, dat de wapenleveringcn China langs twee wegen zullen binnenkomen, n.1. door Joennan, via Tndochina, en door Rus land, Sinkiang en Kansoc. Twee derde ge deelten der aankoopsprijs is bij het plaat sen der bestelling betaald, het laatste derde deel zal bij afleveringen betaald worden. de japansche opmarsch in de prov. sjantoengE 1 uoers. I TANGSJAN rPathau Vraagt steeds: eerste kwaliteit Beleefd aanbevelend, LUTJEWINKEL. Te koop: Een Kunstmest strooier; strooit alles, voor den prijs van f 60.—. Gebruikte Wielploeg f 12.—, 1 Melotte Wendploeg f55.—, bij CORN. DISSEL, Landbouwstraat 124, Schagen. Wegens gebrek aan opvolger ter overname aangeboden: Een van oudsher, in fl. dorp geves tigde, best beklante, z. goed be staan opleverende Slechts voor ser. gegadigden bockeninzagc toegestaan. In verkoop: H. A. VEUGER's Zakencentrale „Nrd.-Hoiland", Schagen, Bokstr., hk. Roosstr. VOORZIEN VAN WERKMAN dank voor de vele aanbiedin gen. K, GOVERS, Schager- waard. Te koop: Prima PHILIPS HOOGTEZON, model 5014, prijs f 35. J. BROER- SF.N, Stctwcg 26, Bakkum. B. z. a.: Vertrouwd' CHAUFFEUR, voor alle voork. werkz.h. Br. no. 882 Bur. van dit blad. VASTE ARBEIDER gevraagd, goed kunnende mel ken en ploegen. A. ROT, Wie- ringerwaard. Gevraagd, 1 Maart: VAST WERKMAN, met aankomenden zoon, best kunnende melken, bij S. HOOGSCHAGEN,. Westfriesche Dijk, Schagen. B. z. a.: Flinke BOERENARBEIDER, ook met bouwerij bekend, Br. a. H. WELNER, p.a. J. DE BEURS, Dijk, Obdam. 1 Maart gevraagd: KNECHT of WERKJONGEN, goed kunnende melken en niet ouder dan 17 jaar. E. DE BOER, Middenvliet 2, Juliana- dorp. Te koop: Een Harp, Stoelen, 3 2-pers. Ledikanten, 2 Kippen hokken, Deuren en Tuingrond te huur, bij J. KEIJZER, Kreil, Barsingerhorn.. NETTE HUISHOUDSTER. gevraagd, in klein gezin. Brie ven onder letter DL43 Bur. van dit blad. Boekhandel TRAPMAN Japansch blad over: beleedigingen." „Britsche Onder het opschrift „Britsche belee digingen" publiceert de Japan Ti mes een artikel, waarin gezegd wordt, dat Japan zoo vaak beleedigd is door het Britsche volk en in het hij zon der door de Britsche pers se dert het uitbreken van het huidige Chineesche incident, dat „wij geen verbazing meer gevoelen over iets, dat door Britten gezegd wordt." De vrees, dat de groote macht van het Brit sche rijk, verkregen over de geheele wereld door zijn imperialistische agressie in de voorbije eeuwen, geleidelijk verloren zal gaan door het ontwaken en opmarcheeren van an dere dan Britsche volkeren en rassen, schijnt invloed uit te oefenen op de Britsche hou ding ten aanzien van de recente ontwikke lingen in China. Uit vrees, dat een Japan sche overwinning op de Chineesche troepen zijn invloed in het .Tangtsedal zou kunnen verminderen, heeft Engeland alles gedaan om China te helpen en Japan afbreuk te doen, met volkomen over 't hoofd zien van de oorzaken van het huidige incident en van de toestanden in China. Dit hoofdartikel van de Japan Times is geschreven naar aanleiding van een hoofdar tikel in de Londensche Times van 16 De cember j.1., waarin commentaar geleverd werd op het incident bij Woefloe (Lady Bird) ö.a. in de volgende bewoordingen: „Met uitzondering van een kleine, be schaafde, leidende klasse, kan aan geen Ja pannees het dragen van vuurwapenen wor den toevertrouwd" en „afgescheiden van op timistische Japansche bcwerin -n, is er geen bewijs, dat de. Chineesche legers vernield of mank geslagen zijn". Het huwelijk van koning Farock en Zoel- fikar, de jonge dochter van een der hof dames, dat is vastgesteld op 21 Januari, zal plaats hebben overeenkomstig don ou den Mohammedaanschen ritus. Op advies'van 'skonings raadsleden in godsdienstige aangelegenheden zal de bruid den traditioneelcn sluier dragen en zich niet in het openbaar vertoonen. De plechtigheid in het. Koebbe-paleis zal zich dan ook kenmerken door grooten een voud en niet door Oostcrsrhe praai. Er worden geen buitenlandsche casten uitge- noodigd. wel zal de koning den diploma tioken vertegenwoordigers een banket aan bieden. Meer feestbetoon zal er onder de bevol king zijn. Tn geheel Egvpte zal n.1. eenige dagen achtereen het huwelijk van den jongen koning gevierd worden. Rechtsche compagnie vernietigd Huizengroep bi) Madrid opge blazen. Gisterochtend hebben de regeeringsfroe- pen in den sector Carabanchel een huizen groep. de „handelskolonie" genaamd, in de lucht laten vliegen. Zonder dat de recht- schen het merkten, was een krachtige mijn aangebracht midden onder het huizenblok. Door de ontploffing is 'n geheele compagnie van de reehtschen vernieligd. Onmiddellijk na de ontploffing gingen de dvnamiteros tot den aanval over en onder dekking van het vuur der automatische wapens hebben zij de nieuwe stelling bezet. Dappere automobiliste Zij redt haar twee kinderen uit haar te water gereden auto Te Leiden is Woensdagavond tengevolge van de gladheid van den weg, de 38-jarige mevr. C. A. v. B. uit Acrdcnhout met een door haar bestuurde auto, waarin nog twee kinderen van 8 en 10 jaar gezeten waren in hot water van het Utrechtsche Jaagpad ge reden. Mevr. van B. wist, aldus de Msb., zich zelf uit de auto te redden cn heeft vervolgens haar twee kinderen uit de aulo»getrokkcn. Met behulp van iemand op den walkant werden alle drie op het droge gebracht. De auto is later opgehaald. KOSTER DOOR KOLENDAMPVERGIFTI GING GESTORVEN. Gistermorgen heeft men den koster van de R.K. Kerk der St. Theresiaparochie te Borne bewusteloos in de stookplaats van de centrale verwarming gevonden. Hij bleek door kolendampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. Het slachtoffer laat een vrouw en zeven kinderen achter, K.N.V.B. Vierde klasse B. Bergen heeft nu weer eens een kansje om te winnen. Monnikendam komt op bezoek, waarvan uit reeds met 7—2 werd gewon nen. Verder: UitgeestZilvermeeuwen; MeervogelsZaanlandia; Verkade—Wcst- zaan Q.S.C.—K.V.V. N.H.V3. Eerste klasse A. Vrone ontvangt K.F.C. 4 (2 uur) waarvan ze kan winnen, hetgeen haar tevens een plaatsje zou doen stijgen. Eerste klasse C. N. N'iedorp 2 ontvangt Hollandia 3. Het uiterst bereikbare is gelijk spel. Tweede klasse B. Alkmaar 2 deed Koedijk het genoegen Mcvo te kloppen (10). Ditmaal is Koedijk echter vrij, terwijl Mevo zich tegen Aker sloot herstelt. D.T.S. 2 is eveneens vrij. Tweede klasse F. Schagen 2 speelt ook weer eens en wel uit tegen And. Boys, de hekkesluiters, het geen niet teveel zorg mag geven. V.C.L. is er blijkbaar geducht uit en het zou ons vertrouwen geven als ze er thuis Strand- vogels 2 onderhield (2 uur). Verder: Ou dendijkSijbekarspel en Hollandia 4Hem. Sijbekarspcl vergaart weer twee punten. Derde klasse D. Aartswoud, momenteel zelfs tweede, doch met groote achterstand op het o.i. onbereik bare Sporters 2. gaat naar Hauwert. We zullen het mooi werk vinden als A. daar ongeslagen vandaan komt. Derde klasse F. Ursem Heeft na de nederlaag van Bergen 2 vrij veld gekregen. Koedijk 2 zal ook wel van Ursem moeten verliezen. Dirkshorn is thuis, bij goeden wil, in staaf Schoor! 2 te slaan. Vrone 2 brieft in Casfricnm niet te verliezen van CSV 3 Bergen 2 herstelt zich thuis tegen Mevo 2 (10 uur). Vierde klasse D. Won DTS 3 op 't nippertje van Spoor- vogels. Oudorp deed het royaler tegen Graft- dijk 2 (40). Zondag om 10 uur de big- match Oudorp 2D.T.S. 3 die D.T.S. bij ver liezen uitschakelt. Schagen 4 ontvangt Alk. Boys 5 (10 uur) tegen wie zo geducht aan pakken moet. Tenslotte: Akersloot 2Spoor- vogels. Vierde klasse G. V.CL. 2 ontvangt Strandvogels 3 (12 uur) waarhij de mogelijkheid om revanche te ne men aanwezig is. Junioren C. Bergen a gaat op bezoek hij Z.V.V. b. Waar thuis reeds met (51 werd gewonnen, hebben we wel vertrouwen in dit uitstapje. Adsniranten. Afd. K: Alkmaar aSehoorl a (12 uur). Afd. L: Bergen bC.S.V. a (12 uur); Mevo aD.T.S. b (12 uur); Koedijk aAlkmaar b. Afd. N: N. Nicdorp aHollandia a (12.30). Afd. O: V.C.L. a—N. Niedorp b (10.30). Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA De werkloosheid. liet aantal ingeschreven werkloozen in onze gemeente bedraagt thans 567, nl. 546 landarbeiders, 6 timmerlieden, 3 schilders, 4 metselaars. 3 opperlieden, 1 smid, 1 beva ren machinist, 1 chauffeur, 1 loodgieter en 1 handelaar. De blijde gebeurtenis. Door het bestuur der Oranjevcreeniging te Kleine Sluis, gisteravond vergaderend in Veerhurg, is besloten ook hier feest te vie ren bij dc blijde gebeurtenis in het Konink lijk Huis. Op den avond van den geboorte dag zal op het raadhuisplein een vreugde vuurboom branden. Op den algemeenen feestdag worden des morgens kinderfeesten gehouden en 's avonds, half acht spreekt in Veerhurg Ds. Vorstman een korte rede uit, wordt een zang- en dansnummer uitgevoerd, waarna gezellig samenzijn en feesthal met attracties volgen. Men besloot een kleine entrcé te heffen ter dekking van dc onkos ten en de leden der Oranjevcreeniging daar op 50 reductie te verlcenen. Bij de slui ting sprak vonrz. den vvensch uit, dat do ingezetenen op den feestdag algemeen de vlag zullen uilsteken. Biljarten. Op uitnoodiging van de biljartverccni- ging „Obdam" speelden de liccrcn Hoogland en Slikker een propagandawedstrijd om 500 oar, cadre. Voor den aanvang heetfe dc voorzitter der genoemde vereeniging de talrijke aanwezigen en in het bijzonder de beide spelers welkom. Bij de pauze, dus toen de eerste 250 car. waren gemaakt, was Slikker 30 punten voor. Daarna liep hij uit en bij 450 voor Slikker had Hoogland 325, doch met een serie van "6 haalde deze goed op. Hij kon echter nie«t gelijk komen. Slikker antwoordde bovendien direct met een serie van 45 en toen hij de 5Q0 volmaakte stond Hoogland op 445. Het publiek gaf den spelers een hartelijk applaus en de voorz. sloot,, bedde spelers dankend voor hun spel ter propageering van de biljartsport. Schaken. De schaakclub „Anna Paulowna" speelde tegen „Schaakmat" II uit Den Helder en won met 64. De gedetailleerde uitslag luidt: Anna Paulowna Schaakmat II G. A. Preijde-^G. Mcnsing 10 P. KomenJ. Janssen VtV* C. Wit—E. N. Heijligenberg 01 Th. v. d. Waal—C. van Poelje 0—1 A. Komen—J. Fels KK C. KeijzerD. Dijkshoorn 10 J. JongejansK. de Waard 10 C. de Graaf—B. de Jong 10 D. RezelmanW. Kemper 10 B. HummelTI. v. d. Bosch 01 6—4 HEER HUGOWAARD VEENHUIZEN. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een Voorzitter van den Polder Veenhuizen, aftredend de heer C.. Zuurbier, (wegens he reiken van den leeftijdsgrens), werd geko zen de heer A. Appel Cz., lid van het Dage- lijksch Bestuur van dezen Polder, terwijl tot Hoofdingeland werd herkozen de heer J. Oudhuis. HOOGWOUD AARTSWOUD. Polderomslagen. De omslagen van de verschillende polders over 1937 alhier zijn als volgt vastgesteld: Weclpolder f9.—; Kolk van Dussen f8.en Braakpolder 17.50, alles per H.A. NIEUWE H1EDORP Simultaan-séance Schaken. De Schaakclub Nieuwe Niedorn speelde simultaan tegen den heer Noë uit Aartswoud. De belangstelling zoowel van spelers als pu blick was goed te noemen. Aan niet, minder dan 14 borden had de heer Noë strijd te le veren. De Niedorpers boden heftigen tegen stand, zoodat de simultaanspelei zich tót het uiterste moest verweren om een goed resultaat te verkrijgen. Dat de strijd zwaar geweest is, daarvan ge tuigt de uitslag: de heer Noë wist 7 partijen te winnen, verloor van de heeren Zander, Gelder, Koster en Booij en speelde remise met de heeren Lem, Cappon en Smit. Het resultaat van Cees Smit en Charles Cappon is zeer fraai, daar beiden nog jeugdige scha kers zijn, 16 éi 17 jaar oud. Woensdag 12 Januari speelt Nieuwe Nie dorp een wedstrijd in Spanbroek tegen de Schaakclub van dien naam. ZONDAG 9 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel St. Maarten, geen dienst. Bergen, 's av. 7 uur, Ds. v. d. Kioboom. Geref. Kerk. Slootdorp, voorm. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. H. Avondmaal. Nam. 2 ur, Ds. C. v. d. Vliet. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. Rijnders van Hilversum. HELDER, 6 Januari 1938 Aangevoerd 13440 kipeieren en 325 eend eieren. 4S51 kg. 340—390; 5254 kg. 350 400; 55—57 kg. 370—430; 58—60 kg. 400—460; 61-63 kg. 310-450; 64-67 kg. 400-460; Eendeicren 300340. Alles per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN. 6 Jan. Aangevoerd: 40.000 kipeieren: 5456 Kg. f 3.70-3.95. 56-58 Kir. 13.80-4. 58—60 Kg. f3.95—4.10. 66-62 Kg. f4—4.10. 62—65 Kg. f4.304.50. eendeicren f3.20 'per 100 stuks. WARMENHUJZEN. 6 Jan. Roode knol f3.70—6.60, gele kool f 1.5(4— 2.50. Deensrhe witte kool f2.503.30. drie lingen f7.60. uien f9.1010.10. grove 8.80 9.20, peen 2.90—3. Aa'nvoer: 61.200 Kg. roodo kool. 16.500 Kg. gele kool. 33 2.00 Kg. Deensche witte kool, 8200 Kg. uien, 3800 Kg. peen. HOORN, 6 Januari 1938 .1 stapel fabrieksbaas f 22.50; 2 stapels klei ne Roerenkaas f 21; samen 3 stapels wegen de 1242 kg. Handel goed. BROEK OP T ANGENDÏJK. 7 Jan. Aanvoer: 10.000 Kg. uinn 0.10—10.10, drie lingen 7.10—7.80. grove 8.609.60, gele nep 8.60, stek 5.90—6.20. 3500 Kc. uien 2.50— 3.20. kleine peen 1.20. 13000 Kg. roode kool 2.60-6. 5600 kg. savove kool 2.203; 54000 kg. eelc kool 1.50—2.40; 36000 kg. d. witte kool 1.30— 3.20; 75 kg. bloemkool 7.80; dito tweede soort 2.50 NOORDSCITARWOUDE. 7 Jan. Uien 9.609.70. drielingen 8.60, grove 9.20 9.50. peen 2.50—3.10. kleine neen 0.70-1.10. Kroten 4.10; roode kool 4.007.40 groene koon 2.30 gele kool 1.50—260 d. wite koo' 1S0—3.20 Boternoteering De commissienoteering voor Nedeilandsehe boter is heden vastgesteld op f 0.80 per kg.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6