Beste Jongens en Meisjes Vogeltjes in de winter Ziezo, daar ben ik voor de eerste maal in het Nieuwe jaar. Ik merk, dat jullie nog- niet allemaal met buikpijn van het oliebollen- en appelflappen eten in bed liggen, want er zijn weer heel wat briefjes. Ik heb er een vluchtige blik ingeworpen «n zie dat er in bijna ieder briefje een harte lijke nieuwjaarswens staat en dat de meeste vriendinnen mij beklagen met de ontstoken kaak (die al weer beter is!). Daar bedank ik jullie dan maar vast in 't algemeen voor. En nu gaan we weer fris en wel aan de gang: met nieuwe raadsels, nieuwe briefjes en... nieuwe taarten en boeken. Het boek van deze week is gewonnen door: CORRIE en RIKA KEYZER, Laurierstraat E 20, Schagen. En nu de briefjes: Janie Broekhuizen, Schagen. Nee, de échte winter laat ons lelijk in de steek Janie. Het blijft maar kwakkelen. Maar... we hoeven de hoop nog niet op te geven. Het is nog geen Maart. lef je Eriks, Schagerbrug. Wat ze in Amsterdam tegen een lantaarnpaal zeggen? lef je... ik denk niets, want dat doen ze bij ons in Schagen ook niet. Het boek „Wies Ongeluk" ken ik niet. Wél dat van „Jan Ongeluk". Gerrit Wit, Nieuwe Niedorp. Zo, Ger- rit wil jouw Opa wel zijn fiets ruilen met die mooie van jou? Ik kan het me voorstellen, maar... niet doen hoor. Hij is té mooi! Dag Gerrit! Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Dank je wel voor' de vriendelijke wensen Nellie en Kees, ik hoop dat ze maar uitko men ook. Fijn dat moeders verjaardag zo leuk geweest is, zég! Corrie en Rika Keyzer, Schagen. Dat was me nu eens een fijne verrassing voor me Corrie en Rika, die kalender. Ik wist niet wat ik er van denken moest toen die grote dikke envelop op m'n tafel terecht kwam. Wat is hij mooi geplakt, zeg, ik ben er heel blij mee. Hij hangt al op m'n slaap kamer en iedereen vertel ik van wie hij is. Wil je ook je moeder bedanken voor het aardige idéé? Guurtje Koster. Guurtje, hartelijk be dankt voor je prachtige Nieuwjaarskaart. Dat was een dure, zeg. Ik ben er erg blij mee. Dééég! Jan Brommer, Barsingerhorn. Nee Jan, die boeken waarover je me schrijft, ken ik niet, maar ik twijfel er niet aan of ze zyn heel mooi. Hou je zoveel van lezen? Jacob, Jannle en Helmoet Schoorl, Schagen Of ik van voetballen houd? Nou... eerüjk ge zegd, kijk ik er liever naar dan zelf mee te doen. Maar ik kan me best voorstellen dat jonge mensen een paar uur achter het leder aanhuppelen. Want het is een mooi speL Siem de Vet, Oudkarspel. Ja, het is leuk als je naam in de krant staat Siem, en vooral voor je neef, die in het ziekenhuis in Gelderland ligt. Is hij erg ziek? Ik hoop dat hij weer gauw thuiskomt, want als je jong bent is het niets gedaan. Wat jij! Jan Stöve, Schagerbrug. Wat de krant dit jaar weer voor verrassingen zal brengen, is nog niet bekend, maar het zou me niets verwonderen of er zal wel weer iets leuks komen. Enfin... uitkyken maar. Marietje en Wim Boontjes, Schagerbrug. Nee, het heeft niet gevroren en dat is heel erg jammer, want mijn schaatsen liggen ook klaar en het vet is er al afgehaald. Maar tj&&&&... we kunnen het niet dwingen. Nico Honig, Schagen. Zo, mag je nu weer konijnen houden Nico? En wanneer worden ze geslacht? De Kindervriend is dol op konijnenbout en als er eens een konynen- staartje overschiet... hij houdt zich aanbe volen! Mary Janne Bregman, Burgerbrug. Ik kan me voorstellen dat jullie een heer lijk Kerstfeest gehad hebben. Vast heel ge zellig, zo onder elkaar. En de mooie ansicht heb ik ontvangen. Ik vond het heel leuk en heb hem opgehangen boven m'n bureau Daar hangt nu al een hele verzameling. Wim Schoorl, Barsingerhorn. O, o, O, wat een klein briefje Wim. Jij was zeker nog in vacantie-stemming, denk ik. Of was het anders Nelie Brommer, Anna Paulowna. Heb je veel postzegels Nelie? Ik heb ze vroeger ook gespaard, wel een jaar of 7 lang en ik heb een mooie verzameling. Ik kan er niet toe komen om ze weg te geven. Johanna de Veer, Schagen. Bedankt voor de goede wensen Johanna. En... weder- keerig hoor! Bep en Trien Tjjsen, Anna Paulowna. wel bedankt voor je tekening die ik van de week ontvangen heb. Ik stel het op hoge prys en ik bewaar hem zuinig. Détéég! Jaap Smit, Dlrkshorn. Ja, in de Alk- maarsche overdekte heb ik wel eens ge zwommen, en méér dan één keer ook. Je vond het zeker reuze-leuk, zoo middenin de winter te kunnen spartelen. Coba Kuiper, Schagen. Heerlijk dat je zo'n goed rapport had Coba. Ga zo door en je wordt een bolleboos. En wat moeder zei van dat tweemaal overlezen... daar had ze groot gelijk in! Ada Pronk, Schagen. Oliebollen en ap pelflappen... zeg Ada, je brengt me het water in de mond. Ik ben er stapel op. En of ik wel eens in Den Helder ben geweest? Ja, daar kom ik zo nog wel eens een keertje. Jacob Zwaan, 't Zand. Je vader heeft het bij het rechte eind Jacob: ook in Febru ari kan er nog sneeuw of ijs komen. En... méér dan je lief is zelfs. Corrie Keyser, Den Burg, Texel. Wat een dikke brief Corrie en wat keurig ge schreven. Nu, ik kan zien dat je daar je best op gedaan hebt. En m'n kaak is ook weer beter. Gelukkig maar, maar ik kreeg niets dan pap, soep en een geweekt beschuitje in thee:. Brrr... geef mij maar een konijnen boutje! Jan Keyzer, Anna Paulowna, Dat was me een hele tocht met de boot Jan, zowaar een wereldreis voor jou. Je hebt je natuurlyk kostelyk geamuseerd! Guda Schouten, Schagen. Nee, aan ontstoken kaken is niets leuks aan... goeie- morgen... daar kan ik van meepraten. En vond je het raadsel zo makkelijk? Dan vol gende week een érg moeilijk! Jannie Stins, Schagerbrug. Zo..., heb ben jullie zo gelachen in Schagerbrug, om- datik Annie Bakker Arie genoemd heb. Jk&é.... als er A. staat kan dat evengoed Appie als Aaltje betekenen. Dientje Meyer, Amsterdam. Leuk, dat je op de korfbalclub gekomen bent. Dientje. En kun je de korf al goed vinden? Aagje Jansma, Petten. Ja Aagje, op kantoor bewaren wij ook de postzegels en voor het zelfde goede doel als jij. Ik begrijp dat je er veel krijgt als je een broer op secretarie hebt. Jan en Annle Bellis, 't Zand. Zo, zo,... nu, Jan en Annie, ik denk dat jullie niet de enigen zijn die dat wensen... Corrie en Jannie Wardenaar, Dirkshom. Ja, Tarzan blijft maar mooi en er zyn er heel wat, die schrijven dat ze de afleverin gen en bewaren. Dat is een leuk idée. Alie Smit, Schagen. Je hebt gelyk met het raadsel Ali, maar je begreep zeker waar het abuis schuilde? Jannie Slagmolen* Utrecht. Ja, die kaak-misère van me is over. En daar ben ik even blij om als jij! Reken daar op! Neli Lak. Wel bedankt voor je vriende lijke brief en je hartelijke wensen Neli. Dat ze allemaal mogen uitkomen! Govert van Zandwijk, Anna Paulowna. Ja, Oud-en-Nieuw heb ik uitgezeten en... tot ongeveer 4 uur in de morgen. Toen rolde ik om van de slaap en heb m'n mandje op gezocht. Wat had ik een maf! Betsy Hart, Oudkarspel. Jy bent een eer lijke meid Betsy: je schryft: „ik heb liever vacantie dan dat ik naar school ga", en... nu, zo was het met de Kindervriend vroeger ook wel eens... Piet de Vet, Schagen. Heerlyk dat je vriend uit het ziekenhuis gekomen is Piet en dat jullie nu weer samen kunnen spelen. Is het leuk op St. Maarten Carlientje Bloothoofd, St Maartensbrug. Kolossaal Carlientje... om half twee naar bed op Oudejaarsavond... nu, dat kon best toe. Je hebt zeker een gat in de dag gesla pen Zaterdags? Cor en Maartje Wit, St. Maartensvlotbrug Een kerstfeest in de kerk is altijd het mooiste Cor en Maartje, daar is dan zo echt die fijne stemming, die zich niet onder woor den laat brengen. Maar je begrypt me wel! Ma Vethman, Wieringerwaard. Ja, ja, die vergissing, daar weet ik alles van, dat hebben de Bregmannetjes me al geschreven. En ook jij bedankt voor de mooie kaart hoor Heel aardig van je. Miek Leguit, Schagen. Dat was een heel mooi rapport, Miek, ik wordt er nog haast jaloers op! En dat koraal van Oom Piet, ja, dat zal wel mooi wezen. Heeft hij je ook verteld hoe koraal ontstaat. En... mijn hartelyke groeten terug aan juffrouw De Vries hoor! Niet vergeten. Jack v. d. Cappelle, Schagen. Ja, dat vond ik ook altijd aardig hoe ze zo'n kerst boom aansteken. Eerst één kaarsje en dan met zo'n knetterende draad al de andere. Jopie Tiesssen, Petten. Ja, die Jaap Boon bofte eventjes met z'n fiets... de ge luksvogel. En of ik oliebollen lust? Praat me er niet van... ik was er bijna ziek van! Eefje van Loenen, Noord-Scharwoude. Honderd eenden wil ik er nog by hebben, ja, dat is zo, maar dat woord „eend" moet je naturlyk niet in de betekenis opvatten van „domme eend", maar van „vreemde eend". Mientje van Essen, Petten. Die vader van jou, hé, om altyd de vulpen mee te ne men. Die heeft zeker heel wat af te schrij ven, niet? Maar met potlood kun je ook netjes schrijven hoor! Dag! Jacomyntje van Ryn, Wester-Moerbeek. O Jacomyntje... wat vind ik dat aardig van je: ze schrijft me, dat ze het zo leuk zou vinden als ik eens een hele dag op visite kwam en dan mag ik zelf zeggen wat ik wil eten. Nu, dat eten weet ik wel: boerekool met worst, of een konijnenboutje. Maar de tij d... hoe moet ik daaraan komen? Maar... ik houd het in herinnering! Grietje Berkenpas, Schagerbrug. Mooi postpapier, dat van je nichtje, Grietje, en daarom heb je zeker ook zo mooi geschre ven? Schrijft je nichtje niet aan mij Klaas Borst, Schagen. Ja, ik heb ook vacantie gehad, Klaas, maar niet zo lang als jullie. Lange niet! Maar dat gaat ook niet als je ouder bent! te Dat is jammer. Een vriend of vriendin, ^die me een aardig gedicht stuurt, maar vergeet naam en adres te vermelden. Hoor ik dat nog? Hier is het gedicht: Hoe of U heet, wie of U bent Toch vind ik U een leuke vent, En wens U toch op al Uw wegen Voor 't nieuwe jaar veel heil en zegen. Bennard v. d. Hoven, Schagen. Heb- rapport was dik in orde hoor. Daar wa ren ze thuis zeker wel blij mee, niet? Gerrit van Gulik, Den Haag. Bedankt voor de vele goede wensen, ook van je va der en moeder. Doe ze wederkerig terug! Annie Busé, Anna Paulowna. Sneeuw ballen en oliebollen, .dat is net kostje voor ons Annie. Ik wou alleen déér al om, dat het iedere week éénmaal Nieuwjaar was. En jij? Trien Nierop, St. Maartensbrug. Jij hebt heel leuke feestdagen gehad, Trien, dat merk ik wel en wat een post kreeg je! Ko- losaal, 12 ansichten eij nog kaartjes ook! Nelie Speur, Wieringen. Ja Nelie, ik ben het met je eens, dat het met de sneeuw en ijspret lelijk misgelopen is in de vacan tie. Maar... nog niet getreurd! Wie weet... wie weet... Iefje Rademaker, Wieringerwaard. Zo, woon jij 4V2 km van school, Iefje? Dat is een heel stuk en je mag blij zijn, dat je een fiets hebt. Want om dat te lopen valt niet mee! DM&g! Hillie Kant, Dirkshorn. Ja Hilie, je was net op tijd, maar veel scheelde het niet, of je briefje was blijven liggen tot volgende week. Maar ja, het rijn ook van die drukke dagen geweest! Zo vrienden en vriendinnen, ik ben er door! Tot volgende week. KINDERVRIEND. OPLOSSING RAADSELS VORIGE WEEK Bus, muis, esch, Mei, Jet, mes, Best. Beschuit met Muisjes. Goede oplossingen ontvangen van: Marietje en Wim B., Stolpen; Trien N., Schagen; Gerrit v. G., Den Haag Annie B., Anna Paulowna; Bernard v. d. H„ Schagen; Klaas B., Schagen; Gerdien, D„ Schager brug; Jacomijntje v. R., West er-Moerbeek; Mientje v. E., Petten; Jopie T., Petten; Jac. v. d. C., Schagen; Ma K., Wieringerwaard; Cor en Maartje W., St. Maartensvlotbrug; Evalientje B., St. Maartensbrug; Piet de V., Schagen; Betsy H., Oudkarspel; Govert v. E., Anna Paulowna; Nelie L., Schagen; Jan nie S., Utrecht; Ali S., Schagen; Corrie en Jannie W., Dirkhorn; Jan en Annie B., 't Zand; Aagje J.( Petten; Jannie S., Scha- De winter, die wij meestal wel prettig vin den al houden de mees ten meer van de zomer, is voor de vogeltjes meestal een moeilijke tijd. Zulke zachte win ters, als wij de laatste tijd gehad hebben, zijn nog niet zo erg, maar er zijn toch elk jaar wel een paar dagen vorst en daar hebben de vogels de meeste last van, want dan is de grond zo hard dat ze geen eten uit de aarde kunnen pikken en de plasjes, waar ze van drinken zijn be vroren. Ook als er sneeuw ligt kunnen ze weinig vinden om te eten. In het begin van de winter zijn er nog wel bessen aan de bomen, struiken, lijsterbessen, mei doornbessen, rozebottels enz. Maar als die ook opraken, begint het er in het koude jaargetijde lelijk voor ze uit te zien. Dan komen de vogels ook vaak dicht bij de huizen der mensen, in de tuinen en par ken, ook zulke vogels die anders te schuw zijn om zich te wagen, 't Is of ze weten en voelen, dat wij mensen hen wel willen helpen. En dat doen de dan ook wat graag, hè jongens en meisjes? We zetten voeder huisjes neer voor de zangertjes, liefst op een beschut plaatsje, en overdekt tegen de regen. En daarin strooien we de lekker nijen: allerlei zaden, hennepzaden, zonne- pitten, maiskorrels en ook broodkorstjes en kruimeltjes. Maar geen brood dat in melk of water is geweekt, dat beschimmelt gauw of wordt zuur en is dan geen lekkernij meer. Weet je waar de vogels ook heel veel van houden? Van vet! Als jullie met Kerst mis een kerstboom hebben, kun je na de Kerstdagen de vogels tracteren door de boom een poosje in de tuin te zetten en de takken te overgieten met gesmolten vet. Als het gestold is, zullen de vogels er op af komen en ervan smullen! Maar denk er om, als je eenmaal begint met de vogels in de winter te voederen, moet je gerbrug; Guda S., Schagen; Jan K., Anna Paulowna; Corrie K.. Den Burg, Texel; Jacob Z„ Abbestee; Ada P., Schagen; Koba K., Schagen; Rika K., Schagen; Jaap S., Dirkshorn; Nellie B., Groenveld; Bep en Trien T., Anna Paulowna; Johanna de V., Schagen; Nelie B., Anna Paulowna; Wim S., Barsingerhorn; Mary Janne B., Burger- brug; Jan S., Schagerbrug; Siem de V., Oudkarspel; Jacob, Jannie en Helmoet S„ Schagen; Jan B., Barsingerhorn; Nelly en Kees E., Keinsmerbrug; Gerrit W., Terdiek; Iefje E., Schagerbrug: Jannie B., Schagen; Bram v. d. W., Kolhorn; Bets v. Halm, Schagen; Cor en Maartje W., St. Maartens brug; Ab M., Barsingerhorn; Jannie B., Burgerbrug; Maarten M„ Barsingerhorn; Jan en Trijnie B., Nieuwe Niedorp; Betsie Q., Schagen; Trien F., Lutjewinkel; Miek L., Schagen; Eefje v. L., Noordscharwoude; Kees H., Lutjewinkel; Jan S., Winkel; Hillie K., Dirkshorn; Jaap H., Bergen N.-H.; Iefje R., Wieringerwaard; Nelie S., Wieringen; Dientje M., Amsterdam; Corrie en Rika K., Schagen; Nico H., Schagen; Leendert V.( Dirkshorn; Nelie K., Burgervlotbrug. NIEUW RAADSEL X Familielid. X i - Vogel (onder andere naam beter bekend). X Bloem. X a Bozer (slimmer). X a r r Waterbewoner. X r Allemaal. X Gedroogde korenhalm. X a Soort been van dieren-tan- den. X Jongensnaam. De beginletters van boven naar beneden vormen een woord, dat tegenwooridg nogal eens gebruikt wordt, en waar radio-liefheb bers naar verlangen. het ook trouw volhouden! Ze vinden altijd het plaatsje weer, waar ze voedsel kunnen krijgen en rekenen er op, dat ze het daar ook vinden. En zelf heb je er het meeste pleizier van, als je elke dag je vriendjes ziet terugkomen en zich te goed doen. Als de mussen al te brutaal worden, moet je ze maar eens wegjagen. Waar veel mussen zijn, blijven vaak de andere vogels, mees jes en lijsters, weg. En die hebben dikwijls nog meer hulp nodig dan die kwajongens van mussen, die overal nog wel wat op halen. Marietje wist er niets van af „Zeg eens gauw," zei onze meester, En hij deed de kaart al dicht, „Kom, vertel me gauw, Marietje, Waar de Orinoco ligt." ,,'k Weet het heus niet," zei Marietje, En ze keek nogal bedeesd. ,,'k Heb hem echt niet opgeborgen, 'k Ben niet in die kast geweest." EDG AR RICE BURROUGHS No. 34. Toen Tarzan de tempel binnentrad, voelde hij, dat vele ogen op hem gericht waren. Hij hoorde een geschuifel. Een vertrek had zeven pilaren en vele prachtige decoraties van zui ver goud. De vloer van een ander vertrek was geheel van dit kostbare metaal. Zijn krijgs lieden kropen bij elkaar en smeekten om te ruggebracht te worden naar het zonlicht. Ze waren bang voor de geesten der overledenen, die hier rondzwierven. Tarzan lachte en'ver zocht hen terug te gaan naar de frissche lucht Enkelen van de krijgers haastten zich aan dit verzoek te voldoen. Maar Busuli en ande ren aarzelden, heen en weer geslingerd tussen de trouw aan hun koning en de onweerstaan bare vrees voor het onbekende. Toen gebeurde er onverwachts iets. dat aan alle aarzeling een einde maakte. Uit de stilte, vlak by hen, klonk dezelfde vreselijke kreet, die zij die nacht gehoord hadden! Als èèn man draaiden de krijgslieden zich om en renden door de ver laten hal. Tarzan van de Apen stond daar, alleen gelaten, met een grimmig lachje op zijn lippen, te wachten tot de onzichtbare vijand zich op hem zou werpen. Doch weer heerste de stilte alom. Toen liep hij naar de verste hoek van de tempel, waar hij voor een ge sloten deur stond. Weer klonk de waarschu wende kreet. Misschien lag daar achter die deur het geheim van de schat. Toen hy zijn schouder tegen de deur zette, werd de kreet heel dringend herhaald. Voor zijn reusachtige kracht, ging de deur krakend en langzaam open. Tarzan voelde voor zich een speer en ging de ruimte binnen. Plotseling werd de deur achter hem gesloten en tegelijkertijd grepen vele handen uit allerlei richtingen hem vast, (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15