'n Uitkomst voor U Het jaar 1938 is begonnen Hoe leven de vijf rijkste vrouwen ter wereld? ABDIJSIROOP Opticien Teriep Stop dien hoest IO VOOR IO? TRIUMPH VIRGIN IA CICARETTES AKKER's verstèrkte De moeilijkheden van Artis miMlMliirailBBilH geen twee Brillen Economische beschouwing onder weinig belovende omstandigheden U moet 'n „triumphator" in smaak wordenRook - Zaterdag 8 Januari 1938 Tweede blad VROUWELIJKE DOLLARKONINGINNEN. MEVR. CARNEGIE DEED INKOOPEN. „Het la een last om rijk te zijn"; ziedaar de uitspraak van vele mil- Jionnairs en wij gclooven het graag. Wat niet wegneemt, dat de meesten onzer wel bereid zijn, zoo noodig, het „lijden" van zoo'n Croesus-leven te vedragen (Van een bijzonderen medewerker.) Om zoo hier en daar eens een kijkje te ne men in het leven van de rijkste vrouwen ter wereld, zullen wij de „groote vijver" moe ten oversteken, want het behoeft, nauwelijks betoog, dat deze uitverkorenen in het land der onbegrensde mogelijkheden gezocht moe ten worden. En nu mogen wij uitlatingen als de hierboven aangehaalde al met een korrel zout nemen, aan den anderen kant moeten wij ons het leven dezer dollarprin sessen nu ook weer niet zoo voorstellen als de vele films ons willen doen gclooven. Van de vijf rijkste vrouwen ter wereld zijn het eigenlijk alleen de leden van de befaamde Woohvorth-familie die herinnerin gen aan het „filmbestaan" opwekken; de an deren daarentegen leven doorgaans even een voudig als u en ik. Er zijn er hcusch bij die nog nooit een scheiding aanvroegen of in èen vliegtuig zaten en die nog nooit een heele nacht doordanslen of naar bed gin gen zonder hun kinderen een goedcnnacht- kus te hebben gegeven! En toch is er niet eentje onder hen, wier vermogen onder de 25 miilioen dollar blijft Een Jaarlijksch inkomen van an derhalf miilioen dollar. Toen Frank Woolworth, de stichter Üer Wereldberoemde „Woolworth-warenliuizen" zijn oogen sloot, behoorden drie vrouwen tot Zijn erfgenamen, terwijl zijn bezittingen niet min.der dan 2700 warenhuizen omvatten. 2099 van deze winkels waren niet anders dan een getrouwe copie van de eerste en de groote bekoring die er van dat eerste, in de zesti ger jaren gestichte warenhuis uitging, was voornamelijk het feit dat geen enkel artikel meer dan vijf cent kostte! En daarom werd zelfs de armste huismoeder er klant. Maar de ontvangsten van al die „kleintjes" wa ren voor den ondernemenden Frank voldoen de om zijn tweede, derde, vierde, tiende, honderdste warenhuis te openen! En toen hij overleed bleef er voor zijn twee dochters een jaarlijksch inkomen van anderhalf miilioen dollar over. Grooter verschil dan tusschen deze twee zusters Jessie en Helen is nauwelijks denk baar. Helen was ernstig: schrander en lee- iijk; Jessie daarentegen lichtzinnig, overmoe dig en knap. Helen trouwde toen zij 24 was met. een advocaat met goede toekomst en Jessie ging er toen zij 18 was met een jonge man. James Donahnse van door, die behalve erg knap, ook bijzonder charmant was Hoe de zusters haar geld be steedden. lle'.en en haar man lieten in Washington een sneeuwwit paleisje bouwen en in Long Island, de badnlaats der millionnairs, een aardige villa Zij leefden er stil en voornaam En toen hun dochters groot waren werden zij vanzelfsprekend in de voorname kringen opgenomen. Jessie en haar cchtgenoote lieten drie pa leizen in drie verschillende steden bouwen en in Palmbeach een slot van een grilligcn grot vorm. Op de door hun georganiseerde soirees stroomde de champagne als water en er werd baccarat gespeeld met inzetten van duizenden dollars. Maar de voor naamst en der verscldllende gezelschappen •bleven bier allengs meer weg, naarmate de speeltafel-evenementen veelvuldiger voor kwamen. „Hindert niet", verklaarden de ech tclieden, „wij zullen ze wel bekeeren!" In Southainpton installeerden zij een landgoed met een zwembassin dat zijns gelijke schier nergens kent, maar ook hier bleven de ver tegenwoordigers der „eerste society" weg. Toen liet het jonge echtpaar het idylische landgoed in den steek en ondernam een wereldreis. Toen zij in de Nieuwe Wereld te- ZONNEBAD IN DE BERGEN. rugkwamen, schitterden er drie nieuwe ro bijnen in Jessie's brillanten-collier; de drie robijnen uit den kroon van de Tsaren-familie. Flacon 90 ct., f 1.50,f2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. BEWAPENING EN AUTARKIE VOEREN DEN BOVENTOON. Het nieuwe jaar is begonnen en met meer of minder grooten moed heeft de mensch zich opnieuw aan den arbeid gezet. Arbeid is noodig voor hem om in zijn dagclijksche behoeften te kunnen voorzien. Hij kan er dus niet buiten, maar er zijn omstandigheden, die tengevolge kunnen hebben, dat hij met meer of minder lust aan het werk gaat. De mensch hoopt op succes, zijn verlangen gaat uit naar verbetering. Lijkt het onmogelijk in dit opzicht iets te bereiken, dan maakt zich pessimisme van hem meester, dan zal de ware toewijding ontbreken. En vaak mag men het als een geluk beschouwen, dat de toekomst een gesloten hoek is, waarin de mensch niet vermag te lezen, omdat een nauwkeurige kennis van alles wat ons te wachten staat van zulk een verderfelijke» invloed zou kunnen zijn, dat er van lust tot het verrichten van arbeid wel eens weinig sprake meer zou kunnen zijn. Met de onont- sluierde toekomst is ons echter de hoop ge bleven, de hoop op hetere tijden, die eenmaal zullen aanbreken en die maakt, dat de mensch steeds verwacht., dat de zon zal door breken, ook al is het hondenweer, al plenst de regen bij stroomen naar beneden en al is het licht geen oogenblik van de lucht. Intusschen is de jaarwisseling langzamer hand de gelegenheid bij uitstek geworden voor een terugblik over afgeloonen periode. Niet alleen om tc constatceren of de toestand aan de gestelde verwachtingen hoeft voldaan, l)ovenni om na te gaan, hoe het verloop is geweest. DEN HELDER En voornamelijk interesseert daar bij de beweging van de conjunctuur geduren de den allerlaatste» tijd. Immers, een be weging, die eenmaal is begonnen pleegt niet plotseling van richting te veranderen. Wan neer een opwaarische beweging ten einde loopt, begint ze eerst geleidelijk aan lang zamer te worden. Ten slotte is een rustpunt bereikt, waarop de beweging in tegenoverge stelde richting wordt hervat. Bevinden we ons dus op een gegeven oogenblik in een stijgende lijn, dan valt met zekerheid te voorspellen, dat deze nog wel cenigen tijd zal voortduren en voor het al lereerste begin zijn de vooruitzichten dus bemoedigend. In verhand met sommige zich baanbrekende geestesstroomingen, valt voorts in enkele gevallen wel een verwach ting uit te spreken omtrent dc mogelijke kor tere of langere duur van eenige optredende verbetering. Hoe ziet het er nu uit voor 1938? Beginnen we met te zeggen, dat in onze dagen moeilijk van een meer of minder al- gemeene conjunctuurlijn kan worden gespro- kon. Dit is het gevolg van het autarkisch streven, dat in dc tegenwoordige wereld meer en meer opgang heeft gemaakt en dat nu autarkie, dat wil zeggen zelfverzorging van een volk, als een voorwaarde wordt be schouwd voor de militaire kracht van een staat, voorloonig zeker niet veel kans heeft om te verdwijnen. We zullen er op moeten rekenen, dat verschillende machtige rijken op autarkie zullen blijven aansturen en die nen dus vooralsnog de daaruit voortvloeien de gevolgen te accepteerén. Vrouwefeist..... Maand esochens vrouweoptocht Alle waive an de flort Loupe achter kindersnorre Vrouwebiene gaan dat snort! Dikke waive, dunne waive Ouwe waive, jonge waive Duzend vrouwe op de loop! Uitverkoop Hoor ze kraaie, zien ze graale 't Ien nóg mooier as et aar! Koupies! Koupies! Nou ken 't laie, Vrouwefeistdag, iens in 't jaax! Kwaje waive, taaie waive Saaie waive, haaie waive Duzend vrouwe op de loop! Uitverkoop Zien ze klijten op een houpie Zien ze graipen nei der houfd As een aar et koslijk, koupie Kj-ek voor heurlie neuze rouft! Mooie waive, dooie waive Waize waive, graize waive Duzend vrouwe op de loop! Uitverkoop Zien ze sjouwe, al die vrouwe Winkel in en winkel uit Koop! Of 't zei je zóó berouwe, Graip je andeel in de buit! Kou we manne... louwe manne Skreeuwende manne, peeuwende manne Van die regen in de droop... Uitverkoop VAN HET GEELZWARTE FRONT. Interessante strijd op de Loet: SchagenAlkmaar. Morgenmiddag komt Alkmaar, het aloude Go Ahcad bij Sparta op bezoek; Alkmaar, de ex-derde klasser, van welke club velen meenen, dat zij het beste voetbal speelt van de vierde klasse A. En dit is wellicht waar ook. Want al mocht de ploeg tot heden maar matige successen boeken, de gelijke spelen, welke zij behaalde tegen de koploopers W. Waard en B.K.C. wijzen erop, dat Alkmaar heel wat meer in haar mars heeft, dan dat men uit haar bescheiden positie op de rang lijst zou mogen afleiden. De techniek van de Kaasstadbewoners is zeer goed, zij spelen bovendien doortastend; aan schotvaardig heid schijnt het echter te mankeeren. En dit gemis is hun reeds meermalen noodlottig geworden. Intusschen zou er uit de laatste 5—0 zege op Strandvogels kunnen blijken, dat er in dit opzicht wat veranderd is. Het is duidelijk, dat, wil Sparta haar kleine kampioenskans behouden, zij de zaken van meet af, energiek zal moeten aan pakken. Nochtans is het een geruststelling, te weten, dat onze jongens tegen elftallen, die werkelijk voetballen (en niet gooien en smijten) immer hun beste spel plegen te ontwikkelen. En juist daarom zien wij den strijd met vertrouwen tegemoet. Den toeschouwers staat in ieder geval een prachtigen voetbal middag te wachten! Om 10 uur speelt Schagen 4 nog tegen Alkmaarscho Boys 5. Deze gevolgen komen daarop neer, dat zal worden getracht in het algemeen zoo wei nig mogelijk producten uit het buitenland te betrekken. Dient men toch over te gaan tot import, dan koinen in de eerste plaats in aanmerking grondstoffen en onder deze grondstoffen weer in de eerste plaats die, welke noodig zijn voor dc oorlogsindustrie. In aanmerking nemende, dat autarkie meer en meer zijn oorsprong vindt in het streven om in tijd van oorlog volkomen onafhanke lijk te zijn van het buitenland, dan behoeft dit de voorkeur geven aan grondstoffen noodig voor de oorlogsindustrie verder niet te verwonderen. Onze gcheele interna tionale samenleving berust langzamerhand op militairisme. Natuurlijk zouden de autarkie-landen bij voorkeur ook de bcnoodigde grondstoffen niet uit het buitenland betrekken. Ten einde ook dezen invoer te voorkomen wordt druk gewerkt om te komen tot een synthetische bereiding van allerlei stoffen, waarhij deze in den regel veel duurder komen. Over dit bezwaar wordt echter gemoedereerd heenge stapt. Wel heteekent het in wezenbetrek kelijk weinig productieve arbeid en daarom een verlaging van het wclstandspeil van het betreffende volk, hot voordeel van de mili taire onafhankelijkheid wordt hooger ge steld cn hiermede is de zaak geslist. Dc groote opleving in de conjunctuur, die we in het afgeloopen jaar hebben gekend, strekt zich dan ook in hoofdzaak uit over alles, wat in betrekking stond tot de bewa- peningsindustrie en de daarvoor noodzake lijke grondstoffen. Merkwaardig is intusschen, dat ook deze opleving in den loop van 1937 tot, staan kwam cn gevolgd werd door een inzinking. Het is zeer zeker niet een vertraagd tem po in de bewapening, waarin d't verschijnsel zijn oorzaak vindt. In verschillende groote landen als Engeland cn Amerika is dit tem po eer opgejaagd en men mag aannemen, dat do andere rijken wel niet zullen zijn ach tergebleven. Waarschijnlijk is het dus, dat dc productie voor andere dan militaire doel einden is teruggeloopen, wat zeer zeker ver- Belangstelling uit het geheels land. Zeer groot ls het aantal blijken van sympathie en aanbiedingen van daadwerkelijke hulp, die Artis, in ■deze voor het genootschap zoo moei lijke dagen aan het einde van de eerste eeuw van zijn bestaan, uit geheel Nederland mocht ontvangen. Dit feit rechtvaardigt het vermoeden, dat een eventueel beroep op steun voor Artis van particuliere zijde, naast hulp van over heidswege, niet tevergeefsch te zijn. Inzonderheid moge hier vermeld worden, hoe dezer dagen zoowel uit Amsterdam als uit andere plaatsen in Nederland, een aan tal personen, juist naar aanleiding van de moeilijke financieele omstandigheden, waar in het genootschap verkeert, den wensch te kennen hebben gegeven begunstiger of lid van Artis te worden, dan wel het ge nootschap te steunen door houder (resp. houdster) van een persoonlijke toegangs kaart of buitenlidkaart te worden. Moge dit voorbeeld bij velen navolging vinden... Dat ook bij hen, die als gewone bezoe kers entree geld voor den tuin of het aqua rium van Artis betalen, sedert het alge meen bekend worden van de financieele moeilijkheden van het genootschap, de be langstelling voor Artis zeker niet gedaald is, kan blijken uit het feit, dat liet aantal bezoekers van den tuin en het aquarium in December 1937 resp. 134 procent en 154 procent bedroeg van de overeenkomstige getallen voor December 193G. Kindje verbrand Kan kokende koffie omverge trokken Donderdagavond trok het kindje van vijf maanden van de familie Stegeman te de Meele, bij Nieuw Leusen, een kan kokende koffie om. In zorgwekkenden toestand werd de baby, nadat door dokter Schuringa de eerste hulp was verleend, naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Gisterochtend is het kindje overleden. meer noodig. Eén paar glazen voor ver zien en lezen ner naar f 4.bii Oogonderzoek gratis. te SCHAGEN. Ziekenfondsleverancier. klaarbaar is omdat de enorme bedragen, noodig voor de bewapening uiteindelijk door de burgers moeten wórden opgebracht wat echter een uiterst triest beeld werpt op de toenemende verarming over de geheele wereld. Ons land en zeer in het bijzonder ons ge west, heeft aan (le wereld weinig grondstof fen te bieden. In hoofdzaak en vooral wan neer we te doen krijgen met landbouwende en veeteeltdrijvende streken, gelijk in den kop van Noord-Holand, komen voor den ex port in aanmerking fabrikaten, hier be staande uit landbouw- cn zuivelproducten. Men behoeft er zich dus niet bovenmate over tc verwonderen, dat de rede van den voorzitter van de K. v. K. v. Hollands Noor derkwartier veel pessimistische en weinig optimistische klanken deed hooren. En wan neer we zien, dat dc toestanden ten aanzien van de veehouderij cn de zuivelproductie re delijk goed, dat wil zeggen iets verbeterd, werden genoemd, dan mag men zich, de omstandigheden in aanmerking genomen, daarover bijna verbazen. Wat staat ons voor 1938 te wachten? Kans op een opruimen der handelsbelem meringen we hebhen daarover onlangs dr. Colijn kunnen hooren bestaat er niet. of nauwelijks. Factoren van miliairen aard blij ven den boventoon voeren en daarmee valt aan een beëindiging der autarkie niet te denken. De bewapening wordt overal voort gezet, de bestaande oorlogen zijn nog niet ten einde. Verarming aan alle kanten. Voor ons Nederlanders, Jils producenten van-betrekkelijk dure fabrikaten stellig een slecht bogin. Echter, de toekomst blijft ononthuld. Wel licht doen zich in den loop van het jaar 1938 nieuwe gezichtspunten voor, wendt zich alles ten goede. De hoop daarop mogen we blijven koeste ren. Al is er voorloopig weinig, dat als een voedingsbodem voor een gerecht vaardigde hoop kan worden beschouwd. Origineele weldadigheid. Intusschen was Helen's dochter getrouwd, ook de jongste „n tezamen met hun moeder wijdden zij zich met geestdrift aan het op richten van allerlei nuttige inrichtingen voor weezen, zuigelingen en arme kinderen. Jes sie daarentegen stichtte nooit een dergelijke inrichting, maar wel kan 't gebeuren dat zij op straat een straatarm mensch ont moette, hem meenam naar de dichtstbijzijnde groote zaak en van top tot teen in de nieu we kleeren liet steken om hem vervolgens net zoo lang van geld te voorzien totdat hij een werkkring had gevonden. En het moet gezegd dat zij met Kerstmis aan alle groote Amerikaansche weeshuizen de mooiste ca- deaux voor de kinderen en aan andere in stellingen heerlijk eten liet bezorgen. Winkelbediende maakte een fla ter. In den herfst van het vorig Jaar ver scheen er een dame met, sneeuwwit haar in een dier voorname New Yorksche win kelzaken die gewoonlijk in een reusachtige étalage maar één vaas of ander kunstvoor werp laten zien. „Voor een oudcrwetsch huis heb ik een haardscherm noodig", zei de da me. De elegante winkeleigenaar „taxeerde" zijn klant en bracht haar naar dc goed koopste afdeeling. „Ik wilde wel iets aar- digers, b.v. zooiets als dit", zei de dame en wees op een origineel Chincesch haard scherm. „Ik vrees slechts dat het U iets te duur zal zijn, mevrouw", merkte de eige naar op en noemde met een glimlach de inderdaad enorm hooge prijs, ,,'t Is goed k,wam het antwoord, „stuurt. U mij die naar lliis". Opnieuw nam de antiquair zijn klant tersluiks op en vroeg zoo beleefd mogelijk om een kleine vooruitbetaling. Toen hij vervolgens de handtcekening op de hem aangeboden chèque bekeek, werd hij zoo rood als een kool. De inkoopende dame was de weduwe van Andrew Carnegie, een der rijkste vrouwen der wereld welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ,.code\ne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", Mevrouw Carnegie is de eenige millionnaire die met rust wordt ge laten en onopgemerkt kan leven. Omtrent haar zomer- en winterver blijven en zelfs over haar schenkin gen en studiebeurzen bewaren de Amerikaansche kranten het stilzwij gen. Natuurlijk heeft zij voor die rust moeten vechten want toen An drew Carnegie gestorven was werd zij door journalisten belegerd met vragen als: „Wat zegt U van het vrouwenkiesrecht?", „Wie maakt Uw japonnen?" „Wat zijn Uw lieve- lingsspijzen" enz. Maar mevrouw Carnegie zegevierde; zij weigerde iedere inlichting en ten slotte liet men haar met rust Millionnaire opent een boeken- winkeltje. In 1929 wrerd er in een zijstraat van de Madison Squaire een bescheiden boekwin kel geopend. „Young Books" stond er op het raam, maar niemand wist dat de eige nares van deze zaak een der rijkste vrou wen op aarde was: Joan Whitney Payson. Haar millioenen stroomden als de petro leum van haar overleden vader, maar dat verhinderde mevrouw Payson niet het leven van een vrouw van den middenstand te lei den. Zij baadt haar vier kinderen met geest drift zelf en... toen Fred Astaire cn Ginger Rogcrs dezen zomer bij haar logeerden heb ben zij dapper meegeholpen. De kinderen waren dol op sprookjes en zoo kon het ge beuren dat moeder er zelf een schreef. Spoe dig volgden er meer; de uitgevers gaven haar werkjes uit cn tenslotte opende zij zelf een drukbeklante zaak waarvan zij ruim schoots zou kunnen leven, als zij het niet van haar millioenen „moest" doen Doris Duke was precies veertien Jaar oud, toen zij in aanwezigheid van haar moeder, voogd en oom® met de vuist op tafel sloeg en uitriep: „Ik laat mijn bezit niet verkoopen!" De familieleden die na den dood van haar schatrijken vader de erfenis bespraken, keken elkander onthutst aan. Alleen Doris' voogd glimlachte. „Ik respecteer den wensch van de kleine", zei hij en zoo gebeurde het dat Doris in het bezit bleef van een schier eindeloos grond gebied in New-Yersev. waar zij o.m. sana toria liet bouwen. Dhris was nog een kind toen haar vader stierf en ondanks zijn schenking van 100 miilioen dollar voor een universiteit bleef er voor haar nog zulk een reusachtig vermogen over dat zij te recht het „rijkste kind ter aarde" werd genoemd. Ook zij studeerde aan dc universi teit van haar vader. Enkele jaren geleden trouwde rij met James Cromwell en het jonge paar onderneemt regelmatig groote en romantische reizen. Alleen spijt het hun... dat de wereld zoo klein is; waar moeten zij over 10 jaar naar toe als „alles gezien is"? Hun eenige hoop bestaat hier in: dat er tegen dien tijd een vliegtuig- verbinding met de maan is!

Schager Courant | 1938 | | pagina 5