POORTER5 De Vissclierij in 1937 brillen Maandag a.s. vetkoopen wij: Deze Seizoen-Opruiming duurt tot 17 Januari a.s. Wieringen C. van Geclen Schager Roosjes Zag er ernstiig ziek uit door rheumatische pijnen Dankbaar voor een goede raad „De directeur van een firma waar ik za ken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheumatische pij nen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke behandeling hij gehad had, antwoord de hij: „Allerlei en U ziet wat er van mij geworden is." Toen vroeg ik hem of hij Kru- schen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal ver anderd en bedankte mij iederen keer als ik bij hem kwam." Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ontstaan doordat zich in Uw lichaam af valstoffen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontreinigen. Kruschen Salts zorgt voor een geregelde afdoende verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f0.40, f0.75 cn fl.60 per flacon. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntrce Handels Mij., A dam .voorkomt. EEN KLEINE ACHTERUITGANG. Evenals vorige jaren zullen wij in kort bestek een jaar-overzicht geven van den algemeenen toestand in de visscherij op Wielingen. De visscherij is te Wieringen n.1. nog altijd een zeer belangrijke bron van inkomsten, hetgeen moge blijken uit de inkomsten der besommigen aan den vischafslag te Den Oever. Over 1937 Is dit bedrag ons nog niet bekend, maar naar schatting zal dit toch wederom, evenals an dere jaren, wel boven de f400.000 bewegen, alhoewel onze zegsman, een bij uitstek deskundige, als zijn totaal-indruk over het visscherij-jaar 1937 te kennen gaf, dat er een lichte achteruitgang in de visscherij valt te bespeuren. Natuurlijk waren er weer enkelen die zich in bijzondere mate in de gunsten van vrouwe Fortuna (of vader Neptunus?) mochten verheugen, maar over het alge meen waren de besommingen minder goed dan vorig jaar. De meer of minder gun stige uitkomsten worden hoofdzakelijk be- heerscht door den prijs cn de vangst van haring, paling en bot. Spiering. In Januari '37 kwam er nog slechts een geringe hoeveelheid spiering aan den af slag, zoodat de vangsten spoedig moesten worden gestaakt. Gedurende het najaar '36 was de vangst heel normaal geweest. De prijs tffcs redelijk en liep van 6—20 ct. p. p. In het najaar 1937 is er- echter geheel geen spiering gevangen. Bot. De botvangsten in de Waddenzee daaren tegen waren beduidend beter dan in 1936. De nrijzen waren helaas niet hoog en ge middeld 18 a 19 cent p. p. (v. j. 20—30 ct.) Door de grootere aanvoer was de botvis- scherij echter loonend. De binnenvisscherij op bot (in het IJssel- mecr) leverde bijna niets op. Haring. De vangsten begonnen dit jaar heel laat. Andere jaren kon nvm steevast on 1 Jan. reeds een ;,bokzoodje" bemachtigen, en werden in December zelfs reeds ecnige tal len aangevoerd, thans kwam eerst in April de eerste aanvoer. De prijs was toen echter buiten gewoon hoog. Eerst in Mei beleef den de visschers eenige gouden weken met enorme vangsten, ter wijl de prijs loonend bleef. Beneden- den minimumprijs is dit jaar zelfs geen haring weggegaan. Toch was de aanvoer in totaal veel ge ringer dan in 1936. doch de prijs mankte weer veel goed. De totale besomming bleef nochtans beduidend lager dan in 1936. (1936 was, zooals men zich wellicht her innert, een goed haringiaar). Ook thans. Januari 1938, laat de haring n<op zich wachten. Ans'ovis. Na afloop van de haringvangsten in Ju ni, deed zich nog de volgende eigenaardig heid voor. De laatste jaren was de vangst van ansjovis nihil geweest, zoodat niemand feitelijk rekende op deze visch. Men ging dus na den haringtijd gewoon over tot het binnenhalen van het haringwant, om zich gereed te maken voor de palingvisscherij. Eenige visschers die hiermede wat laat waren, kwamen op zeke- mo.t «r un hangen, dan is l leker. dat Uw brilmontuur aa< Ie allerhoogste eischen voldoet. wat afwerking, pasvorm en I duurzaamheid betreft. TTtaf O 8 T H Q s i n GL Gediplomeerd Opticien. LAGEZIJDE B 40. - TEI 23. SCHAGEN. ren dag tot de ontdekking, dat de netten veel anjovis bevatten Zij lieten de netten dus nog even staan en toen de vangsten aanhielden, gingen meerdere visschers er toe over we derom want in zee te plaatsen. De vangsten waren voor sommigen die een goed plaatsje troffen, zeer goed. Een 10-tal visschers ving zelfs overvloedig anderen daarentegen bijna niets. Eigenaar dig was voorts dat de prijs, ondanks de steeds toenemende aanvoer, opliep. Zij be woog zich tusschen de 2440 cent per kilo. Naar schatting werd wel 200.000 kilo aan gevoerd tegen andere jaren hoogstens 100.000 kilo. Dit buitenkansje heeft voor de minder goede haringoogst ongetwijfeld veel goed gemaakt. Sprot en sardien. Sprot en sardien werd in uiterst minieme hoeveelheid aangevoerd. Andere jaren kon hiermede nog wel eens aardig worden ver diend. Paling. De palingvisscherij in Sept.-Oct. met de kuil in het IJsselnieer was dit jaar niet loonend. Aan den Noordkant is de palingvisscherij nog steeds niet van betcekenis. De palingvisscherij met fuiken werd door een veertigtal visschers uitgeoefend. De vangsten waren wel minder dan vorig jaar, maar de prijs was algmeen veel beter, zoo dat de besomming tenslotte vrijwel hetzelfde bleef. De prijs beliep 2835 ct. p.p. (v.j. 2430 ct.). Naar schatting werd 200.000 pond aangevoerd. Er kwamen eenige dagen van fabelachtig hooge vangsten voor, n.1. een nacht van 45000 pond en 1 nacht van 30000 pond. Het eerste donker bracht niet veel op. Het tweede donker gaf heel mooie vang sten, Ynaar het derde donker waarvan men nog wel iets verwachtte leverde bijna niets op. Mosselen. Door een 4-tal motorvisschers werd half September begonnen met de visscherij op consumptiemosselen. De vangsten waren zóó gering dat zij in Dec. reeds genoodzaakt waren deze visscherij, welke normaal een half jaar duurt, te staken. Wat kwaliteit betreft waren de mosselen vrijwel onverkoopbaar. De eerste 6 weken waren de vangsten normaal en werd plus minus 2000 baal aangevoerd. Daarna hoog stens 5 k 600 haal. De prijs is vrijwel con stant 85 ct. p. H.L. De eendenmosselen-vlsscherij wordt nog steeds het geheele jaar door een 10-tal visschers uitgeoefend. Prijs en aanvoer blijft vrij constant hoewel de aanvoer toch ieder jaar iets minder wordt. Wulken. De vangsten van wulken waren aanmer kelijk slechter dan vorig jaar. De prijzen echter wel iets hooger, gemiddeld 15V2 cent. tegen v.j. 12*4 ct. De hoogste prijs was dit iaar 35ct., eenmaal zelfs 40 et. Door een 30-tal vaartuigen wordt van Oct. t.m. Mei aan deze visscherij deelgenomen. Alikruken. De aanvoer ls iets minder geworden. Hoog stens 2000 mud is aangevoerd. De prijs va rieerde vanf 4f 6 per H.L., alzoo vrij normaal. De vraag uit het buitenland is zeer gering zoodat bii grootere aanvoer het meer dere vermoedelijk onverkoopbaar zou zijn. Een en ander houdt verband met het feit dat de Hollandsche krukel geheel van de markt ls verdrongen door Engeland, dat elk gewenscht kwantum kan leveren. De kwaliteit is daar bovendien beduidend beter, de krukels zijn veel grooter van stuk en daardoor zeer gewild. Garnalen. Tenslotte nog iets over de garnalenvissche- rij welke na Augustus eenige maanden werd beoefend. Als gevolg van de oprichting van een garnalen drogerij te Don Oever waartoe door verschillende instanties medewerking was verleend om den visschers nieuwe be staansmogelijkheden te schennen, is een aantal visschers met de garnalen vangst be zig geweest. Deze visscherij is een 6-tal we ken loonend geweest doch daarna werden de vangsten steeds geringer. P* gemiddelde prijs was ongeveer f 1.80 de 100 kilo. Voorshands mag men van de gar- nalenindustrie te Wieringen weinig heil verwachten. Slechts wanneer de vangsten overvloedig riin zal zij eenig effect sorteeren. De eerste ken nismaking met de nieuwe industrie is echter niet bijzonder meegevallen. Wij zeiden reeds dat de totaal-indruk over 1937 niet bijzonder gunstig luidde. Laat ons hopen dat snocdig hetero tijden aan breken. in de eerste plaats voor de visscherij en de visschers in het algemeen maar voorts met het oog on de belangen van Wieringen. welke daarmede ten nauwste verband hou den. Onderwijs. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan de O. L. school te Hippolytushoef. moet worden overgegaan tot de benoeming van een 6e leerkracht. Tijdelijk is in de vacature voorzien door benoeming van Mw. I. Klimp, onderwijze res te Alk/naar. Opbrengst giften. De collectebus voor de armen in de trouwzaal alhier bleek einde 1937 f 30.56 te bevatten. Dit bedrag is gelijkelijk onder de diaconieën en/of Armbesturen der 4 Kerk genootschappen in deze gemeente verdeeld. Bouwvergunning. In 1937 werden 30 bouwvergunningen ver leend. 11 betroffen nieuwbouw van woon huizen. 1 verhouw woonhuis, 3 verbouw woon- en winkelhuis. 5 oprichten bergplaat sen. 1 garage, 4 oprichten schuren, 1 ver houw bakkerij, 1 uitbreiding kerkgebouw, 1 verhouw tot woonhuis, 1 boerderij, 1 bankgebouw. 1 oprichten werkplaats en 1^ vergunning voor het oprichten van 6 ma gazijnen. Keuring dienstplicht!'«m. De jongelieden geboren in 1919, ingeschreven voor den dienstplicht, lichting 1939 voor deze gemeente, moeten allen op 25 cn 26 Maart a.s. deelnemen aan de keuring, welke zal worden gehouden te Den Helder. Jaoht en visscherij. In het jaar 1937 werd ente Wieringen 259 consenten voor de uitoefening van de kust- visscherij uitgereikt. (In 1936 334). Voorts werden afgegeven 110 groote vischakten voor de binnenvisscherij (IJs- selmeer etc.) De consenten zijn geldig van Januari t/m December, de consenten van 1 Juli t/m 30 Juni d.a.v. In het belang van betrokkenen wordt nog medegedeeld dat Zaterdag 8 Januari (he den) van 25 uur te Den Oever consenten kunnen worden bekomen. In het afgeloopen jaar werden 13 groote jachtakten uitgereikt. Politie. Gevonden: een licht bruine heeren glacé handschoen. Verloren: een rijwïelplaatje. Inl. bij den Gem. bode. DEN OEVER. Vergadering Oranjevereeniging. Het sub-comité „Oost Wieringen" van de Oranjevereeniging vergaderde 6 dezer in huize „Postrust" van den heer Bruul, tenein de definitief vast te stellen, welke feestelijk heden gehouden zullen worden bij de a.s. blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis. Ongeveer acht uur waren alle leden tegen woordig en opende de voorzitter, de heer M. J. Bosker, de vergadering. Onder de ingekomen stukken bevonden zich de bereidverklaringen van alle plaatse lijke vereenigingen tot medewerking aan den avond welke gegeven zal worden voor de ouderen. Het oplossen van het vraagstuk „kinder feest" is heel moeilijk, vooral wat de finan- cieele zijde betreft, er is niet veel geld be schikbaar en 300 kindermonden zijn niet met weinig gestopt, daarbij komt nog dat zij ook wel iets bijzonders willen zien en hooren wat veel hoofdbrekens kost om dit op te lossen. De hoofden der scholen stelden allen prijs op films, maar dit is niet goedkoop, zelfs te duur. Besloten werd tenslotte de films op twee'plaatsen te laten draaien en de kosten te verdeelen. De tractatie zal bij inschrijving door plaat selijke winkeliers worden verzorgd. Hierbij zijn vanzelfsprekend de bekende „muisjes" begrepen, in dit bijzondere geval zullen zij Oranjekleurig zijn. De burgers, meende men, behoefden nu niet meer opgewekt te worden de driekleur uit te hangen, als zij kanongebulder en klok gelui zullen hooren. De concertzaal „Wiron" zal besproken worden en zoo mogelijk een aanvang met de versiering gemaakt, dan is dit reeds klaar. Sluiting volgde met den wensch, dat alles goed zou mogen gaan, waarnaar geheel Ne derland zoo hoopvol verlangt. Past toch op uw fiets! De heer Tjalsma die dezer dagen even boodschappen ging halen bij den kruidenier Timmerman aan de Hollebalg en zijn fiets voor het huis zette kwam tot de minder aangename ontdekking dat zijn karretje ver dwenen was. Zet uw fietsen toch niet meer onbeheerd neer want dit is de derde in en kele dagen. Diefstal. Van de week kwam de landbouwer B. te Oosterland tot de ontdekking dat er lijfgoe deren van hem gestolen waren. Het wordt er den laatstcn tijd niet veiliger op, men zij dus gewaarschuwd geen kleeren buiten te laten hangen. BARSINGERHORN Middenstandsveroeniging, Ledenvergadering van de Middeustands- verecniging Barsingerhorn in het lokaal van den heer F. Groet te Kolhorn. De voorzitter, de heer D. Gorter, opent de goedbezochte vergadering met welkom en wenscht alleen een goed 193S. Spreker me moreert de acties in 1937, welke alle een succes zijn geweest. Ook van het reisplan, dat nu nog in de kinderschoenen staat, zullen we trachten iets te maken, dat aan redelijk te stellen eischen voldoet. De notulen .van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Verlaging electriciteitstarieven. De ac tie tot verlaging van deze tarieven wordt breedvoerig besproken. Allen zeggen toe deze actie te steunen, waartoe formulieren moeten worden geteekend inhoudende de verklaring, waarbij een lid zich verbindt tot aanschaffing van het rapport tegen den prijs van 50 cent en tevens tot het afstaan van 50 van het eventueel batig saldo over het eerste iaar. dat deze actie voor hen zal opleveren. Deze actie wordt van zeer groot belang geacht voor alle electriciteits- verbruikers. Reisplan. Wederom brengt voorzitter dit plan ter tafel. Verschillende leden ge ven hun meening te kennen. Het slot van de bespreking is. dat binnen korten tijd bekend zal worden gemaakt hoeveel zegels voor de reis benoodigd zullen zijn. Van de reis zelf zal een film worden vervaar digd, waarvoor de heer Keuris een toestel! zal aanschaffen, terwijl de opname door een deskundige zal geschieden. De film zal later in verschillende zalen worden vertoond. Dit wordt een prachtige reclame geacht en succes zal zeer zeker gewaar borgd zijn. Rondvraag. De heer Visser vraagt of de leden, die nog geen bons uitgeven, daartoe verplicht kunnen worden. Voorzitter antwoordt van niet. De heer Kossen zou het gewenscht vin den, dat de reis bekend werd gemaakt per advertentie in de Schager Courant, waarbij dan tegelijkertijd alle namen van de leden, die bons verstrekken worden vermeld. Algemeen wordt dit idéé gesteund, zoo dat daartoe wordt besloten. De heer C. Droog doet nog mededee- ling, dat het bord van de A.T.O. van zijn café is verwijderd. Hierna sluiting onder dankzegging. Gevraagd, met 1 Mrt. een VAST WERKMAN, .beste melker, liefst met aan- "komende dochter, bij A. BA KEN, Belkmerweg, 't Zand. 1 Maart gevraagd: KNECHT of WERKJONGEN, goed kunnende melken en niet ouder dan 17 jaar. E. DE BOER, Middcnvlict 2, Juliana- dorp. Gevraagd, 2 Febr. EEN BOERENKNECHT, of Werkjongen (best kunnende melken) leeftijd 1520 jaar P. ERIKS, Kade, Kolhorn. Gevraagd, Febr. of Maart. TWEE KNECHTEN, liefst één van 1516 jaar, goed kunnende melken, bij J. LIEF HEBBER, Ulkeweg 65, Sloot- dorp. Gevraagd, met 1 Maart. EEN VAST ARBEIDER. goed kunnende ploegen, geen woning beschikbaar. K. BRUG MAN, Kneesweg 2, Anna Pau- lowna. Gevraagd: NET KOSTHUIS, geen beroeps, tegen Febr., Winkel of omgeving. Brieven met prijsopgaaf onder lett F32 Bur. van dit blad. Gevraagd tegen half Febr., wegens huwclij"k der tegen woordige, een NETTE DIENSTBODE, bij D. P. TIMMERMAN, Groo- tewal, Schragen. Gevraagd met 1 Maart: EEN VAST WERKMAN met Zoon. Goed kunnende melken, bij D. J. DE GRAAF, Rijksweg 79, Kocgras. Biedt zich aan: SLAGWERKER, m. xylophoon, klokkenspel en bij-instrumenten m. accordion- nist, voor de a.s. feesten. Duo POLANE. Loodsgracht 25, Den Helder. Gevraagd, met 2 Febr.: EEN BOERENKNECHT. best kunnende melken, bij J S1T.VKR, Lutjewinkel. Gevraagd: EEN DAGMEISJE, voor halve dagen, bij T. VAN BAAN, St. Maartensvlotbrug. BOERENKNECHT, of Werkjongen gevraagd bij A. SCHENK, Tin, Barsingerhorn. Biedt zich aan: NETTE JONGEN, 17 jaar, N.H., ter opleiding in manufacturcnvak, v. g. g. v. H. VRIEL1NK, Boschweg K 5, 't Zand. izoen Opruiming TAFELKLEEDEN a 10 ct. KACHELZEILEN a 5 ct. VLOERKLEEDJES k 50 ct. BLOEMTAFELS 40 ct. FAUTEUILS 13.50 - COUPONS VLOERZEIL ln alle prijzen. - COCOSLOOPER, enz., enz. Verder ongelooflijke koopjes in: DEKENS - MATRAS SEN - TAFELS - STOELEN KARPETTEN, enz., enz. Voor hen die trouwen gaan een ideale gelegenheid. Alles wordt desgewenscht gratis bewaard. Deze prijzen zijn van kracht Maandagmorgen om negen unr. - Ziet de étalages. Tapijt- en Meubelhandel, Telefoon 87, Schagen J

Schager Courant | 1938 | | pagina 7