Plaatselijk Nieuws. zeggen, dat de triumphator de waarheid of wijsheid in pacht heeft, maar wel dal er voor de totstandkoming van den mccrdcrheidswil een zeker bewijs noodig is, op zichzelf reeds een waarborg tegen willekeur. De evenredige vertegenwc mliging moet worden gezien als een machtige minderhe denbescherming, omdat voorheen bij het kiesdistriclenstelsel steeds zeer veel stemmen dor minderheden verloren gingen. Als andere vormen van minderhedenbe scherming noemt spreker het recht van ini tiatief, van interpellatie en amendement, ter wijl vooral de bescherming van onze grond wet, welks wijziging een 2/3 meerderheid ver- eischt, als zoodanig is op te vatten. Tenslotte wijst spreker er op, dat onze re- gceringsvorm historisch is gegroeid en dat door onze gehcele vadcrlandschc geschiede nis als een oranjedraad loopt, de strijd om geestelijke vrijheid en volksinvloed. Het antwoord van de vraag waarom wij geregeerd worden op de wijze zooals wij ge regeerd worden, ligt in de historie. De strijd onzer voorvaderen voor onze vrijheid, zoo eindigt spreker, houdt voor ons een opdracht in, een opdracht, die ik met Potgieters woorden aldus zou willen ver tolken: HOLLAND! Grauw is Uw hemel en stormig Uw strand, Naakt zijn Uw duinen en effen Uw velden, U schiep natuur met. een stiefmoedershand, Toch heb ik innig U lief, o mijn land! Al wat gij zijt, is der Vaderen werk; Uit een moeras wrocht de vlijt van die helden, Beide de zee en den dwing'land te sterk, Vrijheid een tempel en Godsvrucht een kerk. Blijf, wat gij waart, toen ge blonkt als een bloem; Zorg dat Europa den zetel der orde, Dat de verdrukte zijn wijkplaats U noem'. Land mijner Vad'ren, mijn lust en mijn roem'. En wat do donkere toekomst bewaart, Wat uit haar zwangere wolken ook worde, LauwTcn helrooren aan 't vleklooze zwaard, Land, eens het vrijst' cn gezegendst' der aard'. Na afloop heeft de heer Loggers een krach lig applaus voor zijn boeiende rede in ontvangst te nemen. Een korte pauze volgt, waarop de gele genheid tot vragen stollen wordt geopend. Dc heer Mr. Breebaart, burgemeester van Zijpe, wil aan den heer Loggers vragen of hij zich in alle opzichten en onder alle om standigheden wil uitspreken vóór democra tie of dat hij ook van mieening is, dat er omstandigheden kunnen zijn, welke tijde lijke uitschakeling van de democratie wen- schclijk maken. Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstands- vereem'ging Verlichting van de Gracht wordt voorloopig nog niet verbeterd. Vijftig gulden voor het Oranje- Comité. Almiha-geld blijft voor andere doeleinden bewaard. Ir. Haga zal over de electriciteits- tarieven komen spreken. Slechte busverbinding met Zuid- Zijpe. In hot lokaal van Mevr. Wed. Jb. Blaau- bocr vergaderde gisteravond bovengenoemde vcrecniging, onder presidium van den heer M. C. Tuinman, die in zijn openingswoord een 30-tal aanwezigen het welkom kon toe roepen. Spr. sprak do beste wcnschcn uit voor de loden, maar wilde dit zeer voorzich tig doen, omdat, zij, die van de economische toestanden studie maken, niet. te optimistisch zijn gestemd. Spr. bracht in herinnering het verscheiden van de heeren J. K. Boontjes cn J. A. van Ketel, heiden verdienstelijke leden van de vcrecniging. De notulen, gelezen door den tweeden secretaris, den K. Roggeveen, werden hierna onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deed hierna medodeeling van den uitslag van het gehouden referendum ten aanzien van de in do vorige vergadering besproken verkoop-attractie (reisbonnen- plan). Hierover ontspon zich een uitgebreide discussie, waarbij ook het zelf-initiatief ne men lot een attractie van één der bestuurs leden ter sprake kwam. Medegedeeld werd vervolgens, dat als le den hebben bedankt dc heeren N. Spierdijk en J. Schoorl Pz. Inzake de electrisclie verlichting van de Gedempte Gracht, had het Gcm. Bestuur medegedeeld,dat door de te hoogs kosten niet tot deze verlichting zou kunnen wor den overgegaan. De heer Buiskool voegde hier nog aan toe dat aan dc wenschen van de vereeniging ook nog niet gedeeltelijk kon worden tegemoet gekomen in verhand met de in onderzoek zijnde plannen tot overdracht van de gem.- bfldrljvcn. Betreffende den Middenstandsspoedcur sus, deelde dc Voqrzitter mede, dat hier voor nog slechts een tiental aangiften wa ren ingekomen. Ook voor jongere mcnschen zal nog een cursus in het leven worden ge roepen. N.a.v. een medodeeling omtrekt het saldo van de Alrniha, welke volgens den Voor zitter op oen spaarbankboekje zou worden belegd, zcide dc heer Buiskool, dat Alge meen Belang had besloten, haar aandeel aan het Oranje Comité te schenken en wel als bijdrage in dc kosten van het ter gele genheid van de geboorte van een Prinses of Prins te houden feest. Volgde het jaarverslag van den eersten secretaris., den heer W. I). Niestadt, waarin een economisch overzicht van het afgeloo- pen jaar werd gegeven en nog eens te meer werd gewezen op de noodzaak van organi satie. Bovendien werden natuurlijk de be- Spr. vestigt er de aandacht op, dat de de mocratie tevens is een aristocratie (kra ton regeeren, aristoi de besten), maar wanneer liet volle nu niet meer in slaat is om de besten te kiezen kortom, „wanneer er kerels gevraagd worden," (gelach) zou het dan niot wenschclijk zijn een autocratie in hei, leven te roepen.? Spr .doet uitkomen dat dit ook in het oude Rome geschiedde. Kan de lieer Loggers zich ermee vereeni gen in geval van nood een tijdelijke dicta toriale macht in te stellen met name om mogelijke ontaarding van de domoratie in anarchie te voorkomen? De heer Ir. Lienesch vraagt nadere inlich tingen over de vicieuse cirkel in de ver schillende rcgceringsvormen, waarover de heer Loggers sprak. Den heer Breebaart antwoordt de heer Loggers, dat een goede democratie de taak heeft bij ontaarding onmiddellijk maatre gelen te nomen. Spr. gelooft, dat men door het instellen van een autocratisch regiem van kwaad tot, erger komt te vervallen. Spr. meent, dat wij de juridische middelen be zitten om die ontaarding tegen te gaan. Spr. is het niet den heer Breebaart vol komen eens, dat de democratie tevens is een aristocratie: een regeering van de bes ten. Den heer Lienesch antwoordt de heer Loggers, dat ondanks den kringloop der regeeringsvormen, waarover de philosophen der oudheid spraken, de democratie toch steeds naar boven is gekomen en dat er hier geen sprake is van een kringloop. De heer Breebaart geeft nog een nadere toelichting op zijn vraag: Spr. wilde tijde lijk een autoritaire macht instellen zonder iets aan het democratische stelsel te ver anderen. Spr. wijst hierbij op de bevoegd heden van den president van Amerika. De heer Loggers antwoordt hierop: wie zal de vereischte volmachten geven? liet is dan noodig dat er iemand opstaat die de vol machten tot zich trekt. Spr. is van oordeel, dat men de autocratie geen kans moet ge ven. Het volk moet zelf zijn oogen den kost geven en zelf de noorlige veiligheidsmaat regelen nemen. Het vrijheidsbesef moet zor gen, dat het gezag niet ontaardt in dicta tuur. De voorzitter sluit hierop de discussies, waarop het woord gegeven wordt aan don heer Nobel, die dankt voor het vriendelijk wel komst woord. Spr. richt zich vervolgens tot den heer Loggers cn wijst op de philosophen, die de heer Loggers in zijn rede heeft aangehaald. Philosophen zijn een kostbaar bezit, ver klaart. spreker en zegt daarop, een uitspraak van Spinoza aanhalend, dat de hoer Loggers gesproken hooft tot het hart en daarin licht heeft gebracht. De voorzitter dankt daarop den heer Log gers voor zijn leerzame lezing en met het uitspreken van don wensch alle aanwezigen volgende weck terug te zien lrij de lezing van den heer Ruiter, sluit spreker de verga dering. langrijkste feesten uit het afgeloopen ver- eenigingsjaar gereleveerd. De vergadering betuigde op hartelijke wij ze haar instemming met het keurig gestel de verslag. Uit do rekening over het afgeloopen jaar bleek, dat er een batig saldo was van f 129.23; hiervan moet evenwel nog onge veer f41) worden betaald. De hegrooting sloot tot een bedrag van f810.23, met een post onvoorzien van f 137.73. Een cn ander werd door een commissie nagezien cn in orde bevonden: décharge van den tweeden penningmeester, den heer A. M. Kosscn, volgde. Bestuursverkiezing. Aftredend waren dc heeren W. D. Niestadt, D. Wit en M. Wis- sclcerke, die allen met grootc meerderheid van stemmen werden herkozen. Ballotage nieuwe leden. Aangenomen wer den de heeren J. Raven cn Koorn (II.A.B.O.- café). Het saldo van de Almiha. De heer Schmalz bracht verslag uit over de winkelweekfeesten; het batig saldo, dat de tentoonstelling had opgeleverd, bedroeg f 154.81. De heer Buiskool hoopte, dat de Midden- slandsvereeniging evenals de Hanze en Al gemeen Belang, haar aandeel in het batig slot aan het Oranje Comité zou Willen overdragen; uitvoerig bestreed spr. den voor zitter, die liet geld liever voor midden- sin M'lshelangen wilde reserveeren. De heer Wissekerkc zette het standpunt van het Bestuur uiteen. Van verschillende zijden werd het Bestuur erop gewezen, dat de komende feesten wel degelijk voor den Middenstand van belang waren, cn dat men het zich tot een eer moest aan rekenen een bijdrage aan een dergelijk feest te mogen leveren. Na langdurige discussies, welke soms een heftig karakter droegen, werd tenslotte besloten het aandeel van de Almiha-geldcn dat aan deze vcrecniging toekomt niet aan het Oranje Comilé ter beschikking te stel len; er wanen 18 stemmen tegen, 11 vóór en 3 blanco uitgebracht. Een voorstel om f 50 uit de verecnigings- kas beschikbaar te stellen voor de a.s. fees ten, werd hierna aangenomen. Deelname aan de actie tot ver laging der electriciteitstarievcn. Dc heer Niestadt, voorzitter van liet comi té tot bovengenoemde actie, lichtte het voor stel lot deelname nader toe. Bij deelname moeten do leden zich schriftelijk verbinden een rapport, door Ir. Haga te dezer zake uit gebracht, f 0.50, te koopen. Bovendien moet over het eerste jaar van het slagen van dc actie 50% der te bereiken verlaging aan Ir. Haga worden" vergoed. De heer Jansen vroeg of ook actie zal wor den gevoerd tegen dc „schandalig hooge" meterhuur. De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer Wissckcrke wilde Ir. Haga uit- noodigen voor hen een lezing te doen hou den. Do heer Kossciï oordeelde zulks niet noo dig. Dc heer Buiskool betwijfelde, of de lieer Haga wel op de hoogte was van onze gc- mecn te-begrooting. Bovendien worden er weer onderhandelingen gevoerd inzake de overname van het bedrijf, zoodat de actie op losse schroeven zou komen te staan. Besloten werd den heer Haga voor een lezing uit tc noodigen. De rondvraag. De heer van Weelde zou graag willen, dat een brief aan B. cn W, werd gericht met het verzoek de lusten en lasten van de marktstallcn te deelen. De voorzitter zeide, het verzoek van den lieer van Weelde tc willen inwilligen. De heer Buiskool gaf den heer van Weelde in overweging eens met den burgemeester tc praten. De lieer van Weelde zeide, dit te hebben gedaan. Spr. heeft den burgemeester mede- gedeeld, dat hij van plan was een verzoek lot verplaatsing van de stalletjes bij den Raad in te dienen. Toen heeft de burge meester gezegd: Ga je gang (Hilariteit). De heer W. Schmalz klaagde over de bus verbindingen met Zuid Zijpe. De heer Buiskool deelde mede, dat nog steeds aan verbetering wordt gewerkt, spr. raadde aan een schrijven tot de Rijksvcr- keersinspecteur te richten. Voorts vroeg de heer W. Schmalz maatre gelen legen personen, die bij den plaatse- lijken middenstand schulden hebben, en el ders hun inkoopen doen. De heer Niestadt merkte op, dat de actie via de zwarte lijst zou kunnen geschieden; overigens heeft de zaak de aandacht van liet. Bestuur. De heer Niestadt gaf ten slotte nog in overweging grondig kennis te nemen van de Vestigingswet Kleinbedrijf; zij zal die per ingrijpen, dan is te voorzien. liet ver baasde spr. dat zoo weinigen uit Schagen aan den betrcffenden cursus deelnemen. Hierna sluiting. DE AANSLUITING BIJ DEN DISTRICTS- SCI-IOOLARTSENDIENST Een verzoek naar den Raad om de laqcre scholen te doen aan sluiten. Dezer dagen vergaderden alhier de ver tegenwoordigers der ouders van de leerlin gen der Openbare Scholen, R.K. School en Christelijke School om door het voeren van een gemeenschappelijke actie voor Schagen oen schoolartsen dienst te verkrijgen. Na een korte toelichting van Dr. A. L. v. d. Sluis, was men unaniem van oordeel, dat het nu de gunstigste gelegenheid Is voor onze gemeente, om zich aan te sluiten bij do districts-schoolartscndicnst te Den Hel der. Voor een jaarlijksoh bedrag van plm. f 500 immers, kan men dit alleszins nuttige schoolartscn-toezicht verkrijgen voor alle leerlingen van bovengenoemde scholen, ter wijl ook de scholen voor voorbereidend la ger onderwijs onder een meer eenvoudig toe zicht zullen vallen. Besloten werd een gemeenschappelijk schrijven te richten aan de Raad der Ge meente Schagen met het verzoek, genoemde scholend-te doen aansluiten hij de districts school artsendienst te Den Helder en het be- nood'igde bedrag, groot plm. f 500 op de hegrooting tc plaatsen. Moge deze door zoo- velen reeds lang gekoesterde wensch, einde lijk in vervulling gaan! HERHALINGSOEFENINGEN. De volgende personen zijn opgeroepen om voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te komen: Willem Frederik Gerhard Gerdes op 31 Januari 1938 te Den Helder en Rcns Ni colaas Rempt. op 28 Maart 1938 te Haarlem. VERLOTING. Aan de afdecling Schagen van de Ned. Arb. Sportb. is door B. en W. vergunning verleend tot houden van een verloting tot versterking der kasmiddelen. Het aantal uit te geven loten bedraagt 600. INGEKOMEN PERSONEN GEDURENDE DE MAAND DEC. 1937. Egbcrtjc Wemmenhove, E 56, van 's-Gra- venhage; Maartjc Kolle, B 110, van Velsen; Wapke Brouwer, E 101, van Wieringen; Ali- rta M. van dor Fluit, C 83, van Oude Nie-, dorp; Marti cn Geel en gezin, C 115b, van Wieringen; Cornet is van Liempt en gezin, C 95c, van Wormer; Naatje Bekker (wed. W. Praat), C 14, van Heerhugowaard; Wil lem Bos. B 74, van Twisk; Dirkje Vis (ècht- genoote K. Roggeveen), E 51, van Woerden; Jaótje Dol, D 113, van Andijk; Aaltje Kui per (echtgenöote P. Wit smeer), D 21, van Anna Paulowna; Gerardus W. Poiesz, B 6, van Sneek: Maria Anna Jansen, H 21, van Nieuwe Niedorp: Maria Jongma, C 95, van Gouda; Jacobn Stevens. E 110, van Enschede Reinuwtje Mooij, E 139', van Callantsoog; Marinus Kleppe, Veldstr. 11, van IToorn; Christina Johanna Bccude, F 20, van Rot terdam. Vertrokken personen qedurende de maand December 1937. Jan Holcma, naar Anna Paulowna, Bene den buurt 11; .Tentje Wemmenhove, naar Maart iesdijk, B. v. d. Zijplaan 26; I-Icndri- cus Dekker cn gezin, naar Egmond aan Zee, Voorstraat 78; Pictor Keetman, naar TTarenkarspel, Dirkshorn F 31, Francisca Maria van der Palm, naar Rotterdam, Dier- gaardcsingcl 25b; Willemine den Adel, naar Bergen (N.H.) Zuid laan 10; Dirk Kuiper naar Amsterdam, Oplcid.-sc.hip „Pollux" Ooslerdokkadè; TMemvertje Buisman, naar Alkmaar, Laat 81; Wilhelmina van der Rel, naar Haronkarspel, Dirkshorn B 03; Dirk Ruig en gezin, naar Alkmaar, Kin- heimstraat 25; Jan den Das en gezin naar Castricum, Schouterbosch 41; Catharina G. Portogies naar Amsterdam, Leidsche Kruis straat 18 hs.; J. van Stipriaan en gezin naar Amsterdam, Jacob Calskade 20 lis. Uit onze Omgeving WIERINGEN DE ARBEIDSBEURS GAAT NAAR DE O.L. SCHOOL. De Arbeidsbeurs, welke tot heden onder gebracht is in het Waaggebuow, gaat over naar de oude O.L. School, welke daarvoor eenigszins is veranderd. Men krijgt, daar een veel grootcre ruimte ter beschikking. JAARVERGADERING GEITENFOKVER- EENIGING „DOOR EENDRACHT STERK". Jaarvergadering van de Gei ten fok vereen. ..Door Eendracht Strek" in café ScheKus te Mippolytushoef? Aanwezig 15 leden. De voorzitter, de heer L. Ros, opent met welkom en laat over liet korte bestaan der veroeniging een optimistiselien toon hoo- rcn. Het ledental is toegenomen tot 3S. De secretaris J. Besscling, brengt het jaar verslag uit en leest de notulen, welke on der dankzegging worden goedgekeurd. Het blijkt dat de vereeniging zich heeft aangesloten bij de Holl. Mij. v. Landbouw afd. Wieringen. De heer C. Hille brengt financieel ver slag uit. Alle bescheiden werden in orde bevonden. De penningmecsted en secretaris wordt dank gezegd voor hun werk. Er is een batig saldo van f 3.85. Over de financiën worden verschillende besprekingen gevoerd. Er zal in den loop van het jaar over ongeveer f Só.beschikt moeten worden en de vergadering is ér dan ook in beginsel vóór, een feestavond met verloting te organiseeren. waaruit men dan die haten lioopt te kunnen putten. Uit de lijst der bokkenihouders blijkt, dat 91 geiten zijn gedekt. Ter sprake komt o.m. het werk van dé stamboekhouders. Volgens het reglement mogen geen bokjes worden aangehouden, en zullen deze hij geboorte bij het bestuur moeten worden ingeleverd. De ooilammeren zullen moeten worden ingeschreven in het betreffende register. Ook zij vermeld, dat bij geboorte der lammeren dit binnen 48 uur moet worden opgegeven bij den stam boekhouder. De rondvraagt levert niet veel op. ITet be stuur wordt opdracht gegeven den propa- ganda-avond verder uit te werken. De bokkenhouder Schreuder te Den Oever die zooveel in het belang der vereeniging heeft gedaan, door een bok te houden voor slechts tien gulden in een heel jaar, welk bedrag* veel te laag is, zal een ver goeding worden verleend van f 10.per jaar extra. Hierdoor is hij toch nog onge veer f 25.per jaar voordeeliger uit dan een ander. Een woord van waardeering voor dezen steun is hier dan ook op zijn plaats. Hierna volgde sluiting, waarbij de voor zitter woorden van opwekking uitte om de vereeniging te steunen. Even verbeteren. In ons blad van j.1. Zaterdag leze men in het verslag van de vergadering der IToll. Mij. van Landbouw op den zestien den regel in de plaats van „Dat ontsmetten is in vele opzichten nadecliger": „Nat ontsmetten is in vele opzichten nadeeliger." LANGENDIJK DE SCHULDHERLEIDING IN HET GEESTMERAMBACHT. Gisteren word in het A.B.B.-gebouw aan don Koningsweg te Alkmaar een vergadering gehouden, welke was belegd door liet gew. bestuur der,S.D.A.P., en. onder leiding stond van den heer v. d. Vall. De heer W. van Dok. wethouder van Be verwijk, heeft een inleiding gehouden over „Saneering van den Grond en dc Financiën en hoe daartoe te gerakbn. De inleider wees op den slechten toestand waarin de tuinbouw verkeert. Het platteland loopt al jaren op krukken. De heer Van Dok besprak de neiging om deze krukken weg te nemen. Aan do hand van cijfers uit het rapport van ir. Rieizema constateerde spr., dat de tuinbouw perma nent op de krukken (de steun) is gaan steu nen. Verder toonde hij aan de wenschelijk- hcid van het verkrijgen van z.g. vastland, waardoor men meer mogelijkheden zou heb ben voor het telen van andere producten. Hoe langer hoe meer echter verwordt den toestand. Er is zoo goed als geen vrije ar beid meer. De arbeiders worden aan dc tuin ders cadeau gegeven. Er wordt niet meer ge keken in de richting van den opbouw maar van den steun. Spr.'wees op de concurrentie, welke de conserven, die in tijden van over vloed voor niets worden ingeblikt, aan de versche groenten aandoet. Ordening op dat gebied is noodig. Door de financieel e verwording hebben de tuinders geen hoofd voor organisatie en op bouw. Do vaste lasten houden hen neer. Hoe denkt de minister er over, dc pogingen te organiseeren om het vaste lasten probleem tot een oplossing te brengen? Spr. ging uit voerig na, wat er op dit gebied zob.il is ge probeerd. Wettelijke maatregelen zijn niet te verwachten, maar de Minister overweegt, hoever er iets te doen is over hel bedrag tus- schcn 60 en 100 door bemiddeling van' plaatselijke organisaties. Als er werkelijk iets is te doen tusschen de 60 cn de 100 is er wel iets te berei ken. Wanneer men voor een vastgcloopen toestand staat, wil de crediteur medewer ken, is spr 's ervaring. De groote moeilijkheid is steeds geweest dc benoodigde financiën te krijgen voor den afkoop der schulden. Met de medewerking van Rijk en Provincie is allicht iets te be reiken. De wijze waarop deze z.g. instituten voor bedrijfssaneering zouden moeten wer ken zou b.v. zoo kunnen zijn, dat de be schikbare fondsen desnoods beheerd wor den onder toezicht van het Rijk en de Pro vincie. De taak dezer commissies zou o.m. kunnen zijn de hypotheken terug te bren gen naar verhouding van de rcöelc waar de van het onderpand: verder het terug brengen der schulden tot normale proporties en hieraan vast te koppelen het herstel van het hedrijfscrediet. De geldelijke steun van de overheid zou kunnen bestaan uit dc uitstaande credieten welke door Rijk en Provincie verleend zijn. Deze credieten dienen tc worden afgeschre ven voor zoover ze geen waarde hebben, maar voor de rest gerealiseerd ten behoeve van het fonds benoodigd bij de schuldhcr- leiding. Na ecnige gedachtewisseling over dit belangrijke onderwerp be sloot men tot stichting van een comité ter voorbereiding van een instituut van Schuldherlciding in het Geestmerambacht. Het secretariaat van dit comité wordt waargenomen door den heer W. Dutter tc Koedijk. Het verplicht veilen van andijvie Over het verplicht veilen van andijvie is in den loop der lataste jaren heel wat te doen geweest. De ahdijviekweekers waren, en zijn nog,-van meening, dat bet verplicht veilen van andijvie niet bevorderlijk was voor den afzet van het product, zooals mon dat aan den Langendijk gewend is tc ver- koopen. Met ingang van 1 Januari 1938 is het verplicht veilen van breekpeen opgeheven, hoewel de teelt van dit product nog wel is gebonden aan de tecltvergunning, zoodat men niet vrij is, zooveel peen te zaaien als men wensch t. Opmerkelijk is echter, wat „de Tuinde rij" meent, dat de reden is voor het vrij geven van deze veilingsplicht. Deze reden is. volgens dat blad:-„In ver schillende streken van ons land werd deze veilingsplicht in meerdere en mindere mate ontdoken; en als mon op monster veilde, hetgeen was toegestaan,had men meestal met reeds verkochte partijen te doen,. Bewijzen hiervan waren niet altijd even. gemakkelijk aan te voeren en het een en ander was steeds een bron van onaange naamheden. Thans is hieraan een einde gemaakt. Wil men verkoopen, men ga zijn gang, maar wonscht men voor den vergoer dingsprijs en voor den eventueelen steun in aanmerking te komen, dan zal de peen ter veiling moeten, worden aangevoerd en moeten voldoen aan de cischen. De andijviekweekers die dit gelezen, heb- ben, zullen hierdoor wel een klein beetje hoop hebben gekregen, dat oolc voor de an- dijvie nog eens het verplicht veilen wordt opgeheven. Want wat hierboven wordt geschre ven van het reeds verkocht zijn van de partijen peen, is geheel van toepassing op de andijvie uit deze streek. Wanneer micn in plaats van breekpeen andijvie zou schrijven, zouden de kwee kers volmondig de waarheid hiervan erkent* nen. Misschien heeft men, wanneer op vrij stelling van dé veilingsplicht voor andijvie wordt aangedrongen, en „de Tuinderij" hier de juiste reden heeft aangegeven, kans', dat aan het verlangen der Langendij'ker andij viekweekers wordt voldaan. NOORDSCHARWOUDE. Sjoelen. Ie klas: Jac. do Laat—J. Duijves 12 2 6 14,561437 137; P. NiemanG. v. Rijn 1 1 18 1096—1366 lli/3—SV?; A. Duijves—G. Smit 10 1 9 1493—1428 KE/o—9V2. 2c klas: D. DrostJ. Bccnken 14 6 1565 —1336 14—45; II. Aarts—P. Pool 16 1 3 1620 —1412 101/,—31/G P. Dissel—J. v. Dort 10 2 8 1479—1472 11—9. 3e klas: K. Luijtjes—C. Put 8 12 1167— 1249 812; H. LigtcnbergJo Jansen. 8 2 10 856904 911; Jo JansenTI. Ligteniberg 15 1 4 1401—1170 151/0-41/2. HARENKARSPEL ALS DE KTiOKKEN LUIDEN EN DE SIRENE LOEIT. Door het gemeente-bestuur zal aan de scholen f 0.25 per leerling beschikbaar wor den gesteld ter feestelijke viering van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. De officiöcle bekendmaking zal geschieden door een omroeper, rlc klokken zullen wor den geluid en in Tuifjcnhorn zal voor het eerst de sirene in werking worden gesteld. Op den openharen feestdag, zooals men weet den dag volgende op dien van de ge boorte, zullen de drie muziekcorpsen in on ze gemeente elk in zijn dorp, de algcmecne feestvreugde verhoogen door hun opgewekte -klanken. Naar wij vernomen wordt er op dien dag gelegenheid gegeven tot dansen in alle za len. Er wordt op gerekend, dat van elk huis de vlag wordt uil gestoken. AANBESTEDING. Vrijdag 1.1. is ten Raadhuize aanbesteed het maken van bruggen in het nieuwe rij wielpad door „de posten" Er was maar één inschrijving n.1. van den heer D. Dam, timmerman te Dirkshorn. Ingeschreven werd voor f 5576.Het werk was begröot op f 4400.9 De gunning is aangehouden. POLITIE. Gevonden: Een kinderhandschoen en een zakmes. Inlichtingen bij de gemeente politie. HOOGWOUD Ongelukkige val. Zondag fietsten de rijksveldwachter Kamp cn zijn ochtgenoote langs de R.K. Kerk, juist toen de mcnschen de kerk verlieten. Door onoplettendheid van een kbrkgangster, die op dat moment links van den weg reccl, word mevr. Kamp aangereden, die daardoor ten val kwam, waarbij zij haar hand zoo danig kneusde, dat zij zich onder doktersbe handeling moest stellen. Werkverschaffing begonnen. Nadat de wcrkloozen een drietal weken hebben gestempeld, is Zaterdag j.1. de stcun- ve'rléening stopgezet en is weer met de werk verschaffing. (verbreeding van dc Pade) een aanvang gemaakt. 7AJPE SCHAGERBRUG. Viering blijde gebeurtenis. Wij vernemen, dat op den dag, volgende op dien waarop de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin zal plaats hebben, een Kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk alhier wordt gehouden. Deze dienst, welke een bijzonder karakter zal dragen, vangt aan 's morgens om 10 uur. Ook voor dc schooljeugd zal de gebeurte nis niet ongemerkt voorbijgaan. Op den'mid dag, volgende op den dag. waarop een Prins of een Prinses zal zijn geboren, worden de kinderen der o. 1. school onthaald, terwijl er tevens (in het schoolgebouw) kinderspe len zullen plaats hebben. WINKEL Instituut voor Arb. ontwikkeling. Zondagavond vond voor hef Instituut voor Arb. Ontwikkeling te Winkel een filmver- tooning plaats in het lokaal van den heer de Bruijn, mét als hoofdfilm „Op hoop van Zegen". Voor dezen avond bestond heel veel belangstelling en loon de heer van Zoonen uit Oude-Niedorp deze bijeenkomst opende was dc zaal bijna geheel bezet. De aanwezigen hebben volop genoten van dit prachtige filmwerk en menige bezoeker zal een traan hebben gelaten. Na sluiting door den hoer van Zoonen had nog een gezellig hal plaats onder leiding van de fam. Kos.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6