Tsining door Chineezeo heroverd Het kabinet-Chautemps afgetreden Bedrijven verantwoordelijk voor werkloosheid DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Bonnet weigerde wisselcontróle Zes of elf maanden oefentijd 1 Ooze staatsschuld naar het 3 pCt. type Conversieleening van 1700 millioen Houdf de „normale" werkloos heid op, dan springt de regeeripg bij EERBERICHT Japanners lijden zware verliezen De inwijding van de vlootbasis te Singapore Nieuw proces voor vervaardiging van papier Laan. Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 14 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10469. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. ..bolland» Noorderkwartier" FRANKRIJK Het Kabinet Chautemps heeft he dennacht zijn ontslag bij den presi dent der republiek ingediend. Dat beteekent waarschijnlijk, dat samenwerking tusschen de radicaal socialisten (onze V.D.-ers (red.)) en socialisten niet langer mogelijk blijkt. Het werd met den dag duide lijker, dat de socialist Blum en de zijnen niet bereid zouden zijn de economische gevolgen van hun eigen beheer te dragen. In een hartstochtelijke rede, die hier en daar den vorm kreeg van een aanklacht tegen de groote vakvereeniging de G.C.T. herinnerde Chautemps er gisteren aan, dat in December de financieele toestand op den weg naar kalmte was, uitgezonderd enkele incidenten. Sedertdien heeft zich iets voor gedaan: de wisselmarkt is onrustig gewor den. doch niets in den financieelen toestand rechtvaardigd dit. De hegrooting is in even wicht en de schatkist is in staat liet hoofd te bieden aan alle driemaandelijkscbe ver plichtingen. In sommige buitenlandsche kringen is men bezorgd door een bankstaat van de Fransche Bank, doch een zeker be drag was alleen een bewijs van de aflossing van een leening. Verder was er een sociale agitatie, welke systematisch werd uitgebuit. Men kondigde een algemeene staking aan en de sociale ongeregeldheden stelden de ze nuwen van het land zeer op de proef. Deze beproevingen zijn thans evenwel voorbij. Dank zij de maatregelen van de regeering duurde de staking van de openbare diensten niet voort. De mi nister-president sprak vervolgens met kracht tegen, dat hij een dubbele rol zou hebben gespeeld. Hij be schouwt de conflicten van de ar beiders met een memschelijk oog, doch hij zal geen opstand van de ar beiders in overheidsbedrijven tegen den staat toestaan. Zijn arbitrage is ernstig bedoeld. De mi nister-président acht zich verder gelukkig dat de staking in de Goodrich fabrieken zon der bloedvergieten is geëindigd. Ook de zee liedenstaking te Rouen is gelukkig geëin digd, doch de terugkeer van dergelijke in cidenten moet voorkomen worden. De mi- hister-president verlangt dat de kamer een arbeidswet aanneemt, welke den socialen vrede zal verzekeren. De arbeiders zullen waarborgen voor den arbeid ontvangen, doch hiertegenover moeten zij erkennen wat het parlement voor hen doet en afzien van ieder onwettig optreden, hoezeer dit ook te ver ontschuldigen schijnt.. Spreker verklaarde met nadruk, dat indien sommigen door zullen gaan met het bedrei gen van den binnenlandschen vrede, de volle zwaarte der wet op hen zal vallen. Vervolgens behandelde de minis ter-president de zaken, welke op het oogenblik in handen van den rechter zijn en voegde hieraan toe, dat men zorg moet dragen voor de zenuwen van het land. De communistische leden van de Kamer onderbreken hier de rede van Chautemps om de leden van de rechterzijde te belcedi- gcn. Chautemps vervolgde en zeide, dat ten aanzien van de ernstige misdaden geen eensgezinde waar deering voor den minister van bin- nenlandsche zaken bestond. Er be slaat in het land een soort morcelc ziekte, welke zich uit in een afwe zigheid van geloof in de bestem ming van het vaderland. Spreker acht zich gedwongen een oproep te doen tot het geheele volk, opdat het wete, dat zijn vrees ongegrond is. Vervolgens zeide spreker, dat gesproken wordt over een controle op de wisselmarkt. Hij is van meening. dat de regeering haar plechtige verzekering moet. hernieuwen, dat geen uitgaven zullen worden gedaan, zon der dat deze gedekt worden door inkomsten. Bij den aanval op den franc zou men ze kere dwangmaatregelen kunnen venvach ten, doch men kent de mcening van spre ker, deze maatregelen zouden niet het ge- wenschte resultaat hebben. In dit moeilijke uur stelt de regeering de kwestie van vertrouwen. De minister-president verklaarde vervol gens, dat indien hij slechts zijn rust zocht, hij niet zulk een groot vertrouwen zou vragen, doch op sommige tijden is het de plicht van den man, niet zich af te vragen of hij moet dienen, doch om te dienen wan neer hij een groot vertrouwen heeft van het parlement, de afschaduwing van het volk. Spreker wensrht, dat de uitspraak zoo dui delijk mogelijk zal zijn. Hij heeft een on wankelbaar vertrouwen, dat het volk met Zijn traditie van orde en discipline, zijn be- CHAUTEMPS. dachtzaamheid en zijn deugden van land lieden zichzelf zal weten te redden. „Wij moeten thans bewijzen", zoo besloot de minister-president, „dat wij allen eens gezind zijn om het volk den weg te wijzen naar zijn plicht en zijn heil'". Deze rede van Chautemps werd door het centrum, en links luide toegejuicht. Betooging te Parijs. loonen". „Onze Omstreeks zes uur gisteravond trokken vijftienhonderd geëmployeerden van het transportbedrijf over de Parijsche boule vards onder het zingen van de internatio nale en het uitroepen van kreten, als: „Onze loonen". Gedurende een half uur was het verkeer in de war. De politie verstrooide de betoo- gers, die zich vijandig uitlieten over den algemeenen-bond van Fransche werkgevers en over zekere leden van de Csar. Bij een oefentijd van zes maan den zouden jaarlijks 10 millioen kunnen worden g espaard. Het vermeerderde contingent eischt grondige oefening. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de Dienstplichtwet: Met de voorgestelde vermeerdering van de jaarlijksohe lichting van 19.500 tot 32.000 manschappen konden verschillende leden zich vereenigingen. Afwijzend stonden zij evenwel tegenover het voorstel den eersten oefentijd voor onbereden wapens tot elf maanden te verlengen. Deze leden meenden dat een eerste oefentijd van zes maanden, voldoende is, met verdeeling van de groote lichting over vier ploegen. Alsdan zou huns inziens jaarlijks een bedrag van f 10 milli oen worden bespaard, terwijl de kosten voor den bouw van kazernes e.d. tot en kele millioenen guldens zouden kunnen worden teruggebracht. Enkele andere leden sloten zich bij dit betoog aan. Vele leden verklaarden, met de hierboven weergegeven opmerkingen niet te kunnen instemmen. Heeft men, zoo verklaarden zij, geen bedenking tegen vermeerdering van het contingent, dan eischt de consequentie, dat de gelegenheid worde gegeven, niet alleen om de aldus vorgrootc weermacht van vol doende en moderne bewapening te voorzien, doch ook om door een zeer grondige oefening van de man schappen te zorgen, dat het leger, zoo noodig, in staat zij voor de zelf standigheid van het land den strijd tegen eenen aanvaller aan te bin den. De vestiging van garnizoenen. Ecnige leden, vooropstellende, dat de re geering zich bij de keuze van nieuwe gar nizoensplaatsen uiteraard alleenlijk laat leiftep door militaire en strategische over wegingen, keurden nochtans af, dat van rijkswege aan de betrokken gemeenten voorwaarden zouden worden gesteld,bij voorbeeld wat betreft het beschikbaar stel len van oefeningsterreinen, zooals, naar verluidt, ten aanzien van Amsterdam is ge schied. Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Financiën besloten tot de uitgifte van een 38-jarige Staatslee- ning met gelijke aflossingen, waar in alle aflosbaar te stellen 4 lee ningen, te weten de leeningen 1931, 1933 I, 1933 II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, welke lee ning derhalve ongeveer 1700 milli oen groot zal zijn. De houders van obligatiën der ge noemde leeningen zullen bij de toe wijzing rechf van voorkeur hebben. De rentevoet is bepaald op 3 pet. ge durende de eerste 10 jaren en op ZYz pet. voor den verderen duur van den looptijd, terwijl de uitgifte tegen den koers van 99 V2 pot. zal geschie den. Het ligt in het voornemen het prospectus in het begin der volgen de week verkrijgbaar te stellen. De inschrijving zal worden openge steld op 27 Januari a.s. bij de beken de bankinstellingen en bij het agent schap van het ministerie van finan ciën te Amsterdam. Toelichting van den minister op 't voorontwerp verplichte werk loosheidsverzekering. Een taak voor de bedrijfsraden. De minister van Sociale Zaken heeft, zooals gemeld, bi] den Hoogten Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet inzake de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. Uit de toelichting op het voorontwerp blijkt dat de minister een stelsel van ver zekering voor normale werkloos heid in de plaats wenscht te stellen van de bestaande vrijwillige verze kering en wel op ojn. de volgende gronden. Onder het systeem van vrijwillige ver zekering blijkt slechts een deel van de ar beiders bereid de daarvoor noodige offers te brengen. Degenen, die zich buiten de vrijwillige verzekering plaatsen hebben echter bij werk loosheid van de gevolgen daarvan te lijden en moeten alsdan een beroep op de over heid doen. die voor groote lasten geplaatst wordt, vooral in een tijd van dalende con junctuur. Verplichte verzekering heeft daarenboven het voordeel, dat de werkgevers in deze verzekering kunnen worden betrokken. De verplichte verzekering tegen de gel delijke gevolgen van normale werkloosheid zal in het systeem van den minister in de eerste plaats moeten worden uitgevoerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij de voorkeur boven de uitvoering door overheidsdiensten. Bedrijisraden kannen werkloo- zenkassen oprichten. Ingevolge het voorontwerp wordt in de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taak op ht gebied der werkloosheidsverzekering toegedacht. Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bcdrijfs- raad en wordt deze geschikt geacht om een werkloozcnkas te beheeren, dan kan met machtiging van de Kroon aan de be drijfsraden worden vergund een werkloo zcnkas op te richten. Het risico voor de normale werkloosheid, die zich in de bedrijven voordoet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Het ontwerp gaat er dan ook van uit, dat de werkgevers premies betalen voor deze verzekering, terwijl zij gehouden zijn de helft van die premies op de arbeiders te verhalen.Voor een overheidsbijdrage is in het systeem van den minister geen plaats. De geldende taak van de overheid vangt zijns inziens eerst daar aan, waar de normale werkloosheid ein digt. Neemt de werkloosheid een zoodanig karakter aan. dat buiten gewone oorzaken haar invloed doen gelden, dan dient de verantwoorde lijkheid niet uitsluitend op het be drijf, maar op de gemeenschap in haar geheel gelegd fe worden. Ook de land- en tuinbouwarbeiders zullen onder de verzekering vallen. De schreeuwende N.S.B, En het lidmaatschap der Indi sche ambtenaren. Vragen aan den minister. De heer Bruineman heeft aan den minister van Koloniën de volgende schriftelijke vra gen gesteld: Heeft, de minister kennis genomen van het verslag van de in December a.p. gehou den groote wapenschouw der N.S.B. te Ba tavia (Bat. Nieuwsblad van 20 December a.p.), waarin de "volgende passage voorkomt: „Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuintjes van Den Haag, de schuttin gen omverwerpen en tenslotte het Binnenhof opmarcheeren om die zaal binnen te trekken, waar thans de volksontbindende krachten nog be zig zijn hun werk te verrichten. Dit gaat echter niet. Maar men zal dc zaak op grootscher wijze aanpak ken. Wij zullen blijven strijden, tot dat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uitschreeu wen, onfatsoenlijk desnoods, opdat die slaapmutsen, slijmeringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden totdat de rood zwarte bloedvlag geeselend door de Jordaan trekt ton toeken dat het Ne derlandsche volk is opgestaan?" Is het den minister bekend, dat de juist heid van dit verslag #van N.S.B.-zijde niet is betwist, zoodat dus mag worden aangeno men, dat het hier uitgesprolcene weergeeft het in die partij heerschende sentiment om trent het wettig gezag? Indien deze meddeeeling juist is. komt het dan, gezien de wijze waarop door genoem de partij in een koloniaal land over de volks vertegenwoordiging wordt gesproken, nog wel juist voor, dat in Indië den ambtenaar geoorloofd is lid van bedoelde organisatie te zijn? SNEEUWPARADIJS te St. Moritz Olt nummer bevat 8 pagina's DB BILT SBINTi Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, met nog regen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opklarend. Birometcritud heden morgei 8 nir 769 Volgens Chineesche frontberichrten zouden de Ghineesche troepen gis teren Tsining, dertig Km. ten Z. W. van Jantsjau gelegen, heroverd hebben. De Japanneczen hebben vol gens deze berichten zware verlie zen geloden. Ook de Japansohe opmarsch langs den Loenghai-sjxionveg is, nadat Chineesche versterkingen in den strijd waren geworpen, onder zware verliezen voor beide partijen tot staan gebracht, en zelfs zouden de Japanncezen teruggedrongen zijn. Tweeduizend Japanneezen gedood. Volgens een telegram uit Hankau aan de Chineesche ambassade te Londen zouden tij dens de straatgevechten, die voorafgingen aan de ontruiming van Tsining door de Chineesche troepen, 2.000 Japanneezen ge dood zijn. De Chineesche troepen zouden bovendien de steden Tsjoetsjau, Yangjen, en Kovangping in Zuid Hopci heroverd hebben en de Jaj>ansche verbindingen langs den spoorweg Peiping-Hankau bedreigen. In tusschen zouden de Japanneezen onder de burgerbevolking van Tsining een schrik bewind uitoefenen. Hoiho gebombardeerd. Gisteren verschenen twee. .Tapan- sche oorlogsschepen voor Hoiho op het eiland Hainan. Onmiddellijk ste gen vijf vliegtuigen van de oorlogs bodems op en wierpen hommen op Hoiho en Kioentsjau. De inwoners hadden tijdig dekking gezocht, zoo dat slechts zes personen werden ge dood en acht gewond. De vliegtui gen keerden naar dc oorlogsschepen terug, die vervolgens weer weg- stoomden. Het Japansche consulaat te Tsingtau geplunderd. Het consulaat-generaal van Japan te Tsingtau is in den tijd dat de plaats door de Japansche inwoners verlaten was, ge heel geplunderd. Han Foe Tsjoe gearresteerd? Volgens een nog niet bevestigd bericht uit Ghineesche bron zou Han Foe tsjoe, de gou verneur van Sjanto gearre steerd zijn omdat hij Tsining zou hebben overgegeven en om dat beweerd werd, dat hij zwakken tegen stand zou hebben geboden aan den spoor weg van Tsinan naar Yentsjau. Maatregelen van de regeering te Kanton. De Chineesche autoriteiten van Kanton hebben de bevolking aangespoord alles in brand te steken, wanneer de Japansche troepen naderen. Op verschillende plaatsen in Kanton zou benzine zijn opgeslagen om dit brandstichten te vergemakkelijken. Drie Amerikaansche kruisers zul len tegenwoordig zijn. Op uitnoodiging van de Britsche regee ring heeft het Amerikaansche departement van marine besloten drie kruisers naar Sin gapore te zenden, teneinde de Vereenigde Staten aldaar te vertegenwoordigen bij de inwijding van de vlootbasis. Een geleerde te Pittsburg (V.S.) heeft de uitvinding bekend gemaakt van een nieuw proces voor de vervaardiging van papier, o.a. voor kranten, en synthetische katoen uit stroo en ander afvalrnateriaal van het land bouwbedrijf. De uitvinder beweert, dat zijn ontdekking een revolutie in de papierindu* ■strie tengevolge zou kunnen hebben*

Schager Courant | 1938 | | pagina 1