Uit Langendijk Veertien menschen van den hongerdood gered MWy is die 'zjuXtite. OMGEVINGNIEUWS Maandag 17 Januari 1938 Tweede "blad W1ER1NGERWAARD Door de Belgische Congo. In samenwerking met het bestuur van dc iafd. Wieringerwaard v. d. H. M. v. Land bouw hield de Bond v. Boerinnen en Platte landsvrouwen Zaterdagavond een openbare vergadering met als spreker de heer Lode van Gent. te Utrecht. Ruim half acht heette de presidente mevr. Kater-Sleutel de talrijke aanwezigen welkom en deelde mede dat de heer Van Gent een telefoontje had gegeven door bandenpech niet op tijd te kunnen zijn. Na ruim een half uur te hebben gewacht, kwam hij zeer gehaast de zaal binnen en w^rd met handgeklap ontvangen. Het. onder werp voor dezen avond was „Een reis door Belgisch Congo, lief en leed in Centraal Afrika", verduidelijkt door lichtbeelden, waarvoor de heer Tjallema met de projectie- lantaarn aanwezig was. Spr. was 5 maanden in Belgisch Congo geweest, waarvan 2 maanden in de oerwou den. De Belgische Congo kan men eenigs- zins vergelijken met de Ned. kolonie in In- dië, doch op geen stukken na zoo beschaafd De Congo werd in 1873 ontdekt en werd in 1909 aan den Belgischen slaat geschonken. In de Belgische Congo die 2.350.000 km. groot is en 10 millioen inboorlingen telt, kunnen de ongeveer 20 duizend blanken nog niet veel terecht brengen van beschaving, want aan de hand van lantaarnplaatjes hebben wc kunnen constateercn dat beschaving zeer Veel te wcnschcn overlaat. We maakten ken nis met diverse stammen van negers, dwer- den, menscheneters, terwijl de heer Van 'Gent ons na de pauze heeft verteld en laten zien van de gebruiken van die mcnschcn en .van hun buitengewone negerkunst. Klceding, versiering,maskers enz. enz. jwerden achtereenvolgens vertoond. Het was bijna elf uur geworden toen de Voorzitster den spreker dank bracht- voor zijn interessante lezing, waarna sluiting volgde. Jeugdclub bijeen. Lezing over Zweden. De op Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Jeugdclub van Landbouw en Maatschappij in de zaal van den heer R. Breed was uitstekend bezocht. Ruim 20 dames en even zooveel hoeren waren aan wezig. De voorzitter, de heer C. Bakker, sprak dan ook zijn genoegen daarover uit De keurig gestelde notulen van den heer 'Jb. Kater werden onder dank vastgesteld. Medegedeeld werd dat 2 leden naar Bak- keveen zijn vertrokken en 4 leden den cur sus te Pui-merend bijwonen. Dan is het woord aan den heer Rezel- ïïian, om voor de pauze een inleiding te houden over Zweden waar groote welvaart tijdens de wereldcrisis is en vertelt over het cooperatiewezen, theoretisch en prac- tisch onderwijs, de landbouw met zijn wereld bekende veredelingsinstituten, de sterk doorgevoerde democratisccring, de enorme hout- en ertsexport en. zoo vele typische volksgebruiken, die mén daar nog in ecye houdt. Spr. vertelde ons veel van zijn boottocht van Amsterdam naar Gotenberg. Graanbouw en veehouderij wisselen el kaar af. Volgens den heer R. deden de vee bedrijven in Clareberg, waar hij op een boerderij verbleef, niet onder voor de be drijven in Wieringeenvaard. De geheelc veestapel van 60 koeien was geheel t.b.c.- vrij en bestond uit goed stamboekvee. De melk werd verkocht voor 15 a 16 cent per Liter, doch moest op een afstand van 15 K.M. dagelijks worden geleverd. De ver houding tusschen stad en land is veel beter dan bij ons. De groote welvaart in Zweden geldt niet. geheel en al het platteland. Dc loonen zijn er niet, hooger dan bij ons, dóch werkloosheid is er practisch niet. Den 12en Augustus kwamen Jan Kruit en Chris v. d. Kolk met de Fiat te Gothenberg, om hem te bezoeken. Zij waren natuurlijk erg welkom en ook van hun .gezamenlijke reis naar Stockholm heeft de heer R. ons veel interessants verteld. Voor afwisseling werden een paar gra- mofoonplaatjes afgedraaid van Zweedsche muziek hij gelegenheid van feesten. Na de pauze werden een groote serie lan taarnplaatjes op het witte doek gebracht, welke-werden toegelicht. Het was inderdaad een gezellige avond. Een hartelijk applaus was wel een bewijs dat de aanwezigen wel hebben genoten. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd nog gebruik gemaakt. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat L. en M. op 29 Jan. een propaganda-avond houdt en bij die gelegenheid Cen topncel- stukie zal opgevoerd worden. Vier nieuwe leden traden nog toe. HARENKARSPEL naar aanleiding dezer te voeren actie wor den gesteld, waarna men vervolgens besloot aan dc actie deel te nemen. Voorzitter deelde nog mede dat vanwege onze afdoeling en de plaatselijke L.T.B. ge zamenlijk een verzoekschrift is ingediend bij de Directeur-Generaal der Posterijen om hier in Waarland een Post-station te vesti gen. Eveneens is een verzoek verzonden aan de N.V. Nederiandsche Spoorwegen tot het behoud van het station Noordscharwoude. Dit laatste adres is uitgegaan van alle in het algemeen belang werkzaam zijnde ver- eenigingen, en waarbij B. en W. hun mede werking hebben verleend. Een dergelijke ac tie zal eveneens gevoerd worden door de gemeenten Nieuwe Niedorp-Oude Niedorp en Hcerhugowaard. Een en ander wordt door de vergadering ten zeerste op prijs gesteld. Hierna sluiting. gië (1.281.000 kg.) De uitvoer uit Noordhol land beliep slechts 308.000 kg. tegen 525.000 kg. in Dec. van 1936. Dit moet wel hieraan worden toegeschreven, dat de oogst niet overvloedig was en ook wel aan de omstan digheid, dat door de hoogc prijzen vorige maanden al veel was verkocht. GEEN AARDAPPELS MEER NAAR ENGELAND. De afdeeling Essex de Nationale Kweekers federatie heeft aan het Hoofdbestuur dezer organisatie gevraagd, stappen te willen doen, om te komen tot een algeheel invoerverbod van aardappelen, o.a. uit Nederland in ver band met het voorkomen van den Colorado kever in ons land. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering Schaakclub. De Schaakvereeniging „Schaakmat", hield haar jaarvergadering in het lokaal van den heer G. Hop. Voorzitter de heer K. de Vries. Uit het jaarverslag van den secretaris, den NOORDSCHARWOUDE. 2e klas: Wit Zwart M. KuilmanK. de Vries M. KuilmanG. Moraal 4e klas: Jb. BakkerH. v. d. Ham Jb. BakkerG. Goudsblom Prom. deg. Ie klas: Dr. J. de WitG. Zwier Th. BruinK. Bierman K. BiermanG. Zwier Prom. deg. 2e klas: P. de Ruiter—J. S. Wagenaar H. KuiperP. de Ruiter J. DeutekomJ. S. Wagenaar Prom. deg. 3e klas: J. Kout—J. Kamper Jb. MolenaarJ. Visser Schaken. 1—0 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 0—l afgebr. 1—0 afgebr. OUDKARSPEL. Brand. Gistermorgen even na zessen ontdekte mevr. De Boer een begin van brand achter in de woning, eigen-dom van en bewoond Onder Vrienden Oudkarspel: J. Schrieken (360) 142 put.; A. Eeccn (353 128 pnt.; P. Kostelijk Tz. (389) 147 pnt. Totaal (1096) 416 pnt. Gezellig Samenzijn Zuidscliarwoude: Th. Rijper Sr. (416) n.g.; G. Mettes (432) 130 pnt.; Th. Rijper Jr. (451) n.g. Totaal (1309) niet compleet. Op Maat Zuidscharwpude: P. Molenaar (453) 147 pnt.; P. Goet (362) 131 pnt.; C. Berkhout (426) 131 pnt. Totaal (1241) 409 pt. Tweede klasse: Gezellig Samenzijn Zuidscharwoude: F. Muileboom (343) 106 pnt.; W. Bergen (347) 139 pnt.; A. Rijper (362) n.g. Totaal (1052) 245 pnt. Op Maat Zuidscharwoude: J. J. Reijne (379) 131 pnt.; P. v. d. Welle (420) 140 pnt.; J. Leeuwrik (405) 90 pnt. Totaal (1204) 361 pnt. Vriendenkring Noordscharwoude: T. Kos telijk 106 pnt.; L. Mallekote 135 pnt.; L. Dek ker 131 pnt. Totaal 371 pnt. Personeele wedstrijd: Tweede klasse: J. Bruin, Gez. Samenzijn Zuidscharwoude 361 118 pnt.; G. Langendijk, 12 cachets 50 cf. P roefdoosje 2 cachets 10 ct. BijApoth.enDrog- WAARLAND R.K. MIDDENSTAND Dezer dagen vergaderde de R.K. Midden- standsvereeniging afd. Waarland ten lokale „De Posthoorn" van den heer Com. van Op- hem. Dc Voorzitter de heer Jac. Bccmstcrboer opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. De notulen werden orivoranderd vastge steld. Vervolgens werden behandeld eenige inge komen stukken. Hierna brengt de voorzitter in bespreking de actie welke men voornemens is te voe ren inzake te komen töt een meer recht vaardiger vcrdeeling en verlaging van elec- triciteitstarieven in Noordholland. Voorzitter leest hierna voor de notulen van de op 16 December 1937 te Alkmaar in het hotel ,,'t Gulden Vlies" gehouden verga dering van afgevaardigden van afdeclin- gen der drie Middenstandsbonden in Noord- I-Iolland, waarbij werd besloten om het voor stel van de Commissie in de afdeelingen Ier sprake tp brengen, en alle afdeelingsle- den er van te overtuigen, dat zij zich achter de actie moeten scharen. Voorzitter meent dan ook dat wij in deze niet moeten achterblijven en adviseert aan deze aclie deel te nemen. Do kosten tot deel neming zijn gering. Verschillende vragen en opmerkingen OPVOLGER VAN WIJLEN P. SLOT. In plaats van wijlen P. Slot te Broek op Langendijk is tot lid van het Bestuur van liet Centraal Bureau der Veilingen benoemd den onlangs gekozen voorzitter van de Pro vinciale Veilingsorganisatie van Noordhol land, de heer J. P. Nijssen te Santpoort, die tevens als tweede ondervoorzitter van het Dagelijksch Bestuur werd gekozen. Tot lid van het Bestuur van het Uitvoer Controle Bureau is in plaats van wijlen P. Slot benoemd de heer Mr. G. Kolf te Gcldcrm-alsen. OMZET NOORDERMARKTBOND. De omzet aan de veiling van den Noor- dermarktbond te Noordscharwoude heeft in het afgeloopen jaar bedragen f 1.142.239 te gen f 1.048.834 in het daaraan voorafgaande In Dec. '36 was dc omzet f 37.392, in Dec. '37 echter f 140.280, zoodat de vooruitgang eigenlijk alleen op rekening komt van de laatste maand Als men de gevolgen van de devaluatie in aanmerking'neemt, dan is er nog weinig reden tot optimisme. DE TEELTREGELING 193S. Overeenkomstig de Crisis-Tuinbouwbe- schilcking 1038 I mogen ook thans weer de Eigenheimers op tuinbouwteeltvergunnin- gen worden geteeld. In tuinbouwkringen wordt' dtt'4toegejuicht, da'arhct nu mogelijk is voor een deel dc teelt van Eigenheimer om te zetten) iin- de nveor voorhet binnen land gewensebte Eigenheimers. De teelthef fing voor vroege aardappelen is definitief op f 50 per II.A. gesteld. Uit. de besprekin gen, in de Tweede Kamer aan deze heffing gewijd, is wel op te maken, dat, ondanks den heftigen tegenstand door verschillende organisaties, hieraan wel niet te ontkomen, zal zijn. De verplichting tot veilen vin vroege aardappelen komt met ingang van 15 Juli a.s. te vervallen, zoodat na dien da tum het veilen niet meer verplichtend is. Deze wijziging is van beteekenis, daar vroe ger de verplichting tot 31 Juli gold. MAXIMUM-F ACTUURPRIJZEN. De imximum-facUiurprijzen voor uitvoer naar Duitschland zijn voor uien (middel maat) van f 10 op f 13 per 100 kg. ver hoogd, voor drielingen van f 7 op f 10. Die voor spruiten zijn van f IS tot f 15 verlaagd. UITVOER VAN UIEN. In de afgeloopen maand heeft de uien- export slechts 10.870.000 kg. tegen 20I295.000 in dezelfde maand van 1936. Bijna alles ging naar Engeland (9.050.000 kg. en Bcl- heer G. Moraal, vernemen wij dat de club nog niet is toegetreden tot den K.N.S.B., om reden de meeste leden er tegen waren. Het clublokaal in de consistorie werd te klein, waarom men naar een andere lokaliteit moest uitzien. De clubavonden worden nu gehouden in het lokaal van den heer G. Hop. 10 Schaakklokken zijn aangeschaft, terwijl door Dr. Wilmink aan de vereeniging een klok cadeau werd gedaan. Het verslag van den penningmeester den heer Koorn, gaf aan, dat er een voor- declig saldo was van f2.39. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de hoeren K. de Vries, G. Moraal en D. Koorn met nagenoeg algemccne stemmen herko zen. Besloten werd om 1 avond per maand een theorieavond te houden onder leiding van de heeren Bierman, Stins en Klinkert. Men besloot met 25 tegen 7 stemmen, om zich nog niet bij den Iv.N.S.B. aan te slui ten. Voor de leden die zomers niet spelen, za' de contributie vanaf 1 September geind wor den. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan zal een nedcrlaagwedstrijd gehouden worden. Hierna sluiting. Bonte Avond A.N.G.O.B. In „Concordia" werd gisteravond een bonte avond gehouden.van de afdeeling Langendijk van den Algem. Ned. Geheel Onth. Bond. Voor dezen avond, waaraan door het en semble André Menist werd medegewerkt, bestond een tamelijke ^belangstelling. Door den heer C. dé Jong Sr. werd de avond geopend, waarbij spr. er op wees, dat voor 40 jaar terug de geheelonthouding voor het eerst aan den Langendijk werd gepro pageerd. De goede naam van het gezelschap Me nist was reeds een waarborg, dat dezen avond goed zou slagen. Joh. Blazer gaf weer zijn mooie cellospel, terwijl André Menist eenige liedjes aan de piano voordroeg, welke zeer in den smaak vielen. Een nieuwe ster was voor ons mej. Lynette Andrew, die eenige mooie gedichten "decla meerde. Verder werden zeer tot genoegen der aan wezigen nog een paar tooneelstukjes voor gedragen door het ensemble, welke het pro gramma lot een mooi geheel maakten. Door den heer Wiese werd een vlotte pro- paganda-rede uitgesproken. Na de pauze werd nog een satirisch klucht spel opgevoerd, n.1. „Dc Fuik", van Otto Ze- gers, terwijl als slot van dezen goed geslaag den avond nog een verloting werd gehouden Wij gelooven wel dat de afd. van den A.N.G.O.B. met genoegen op dezen avond terug kan zien. door den heer I-I. C. Eradus. Mevr. de B. heeft de bewoners, die nog in bed lagen, dadelijk, gewekt, zoodat het gezin, bestaan de uit man, vrouw en een kind zich nog juist op tijd wist te redden. Men heeft echter hoegenaamd niets kunnen meene men. Zelfs was er geen tijd om iets aan te trekken. Het huis stond spoedig in lichter laaie cn de brandweer, welke spoedig ter plaatse kwam, heeft zich er voornamelijk toe bepaald, de belendende perceelen nat te houden, aangezien aan blusschen niet viel te denken. In ongeveer een uur tijds was het geheele huis en de inboedel verbrand. Alleen de muren staan nog overeind, ter wijl daarbinnen alles is verkoold. Naar men ons mededeelt, heeft iemand nog kans gezien, het radiotoestel van den heer E. uit de brand te redden. Dat zal dan ook nog wel het, eenige zijn, dat is overgebleven. De burgemeester, de heer A. J. Wijn- vetdt, was bij het blusschingswerk aanwe zig. Over den oorzaak van den brand tast ■men in het duister. De storm. Zaterdagmiddag heeft de storm hier aar dig huisgehouden. Op den Oosterdijk wer- denden eenige palen van de radiiocentrale vernield, zoodat de draden over den weg hingen. Dat de wind heel wat kracht ont wikkelde, blijkt wel uit 't feit, dat iemand van den dijk in het water is gewaaid. Hij zag kans zelf weer op het droge te krab belen. Kolven. Zaterdag werd in de kolfbaan van den heer C. Vis alhier een onderlinge wedstrijd gehouden door de kolfclub „Volharding", ter aanwijzing van de spelers voor de wedstrij den om den Keizer-, Koning- en Prins- titcls. Deze wedstrijden hadden een zeer aangenaam verloop en hadden den volgen den uitslag: (Er werd gespeeld in 6 partijen). Eerste klas: (Keizer) 1. P. Langendijk 297 p.; 2. P. Gelder 263 p.; 3. C. Vlug 262 p. Tweede klasse: (Koning) 1. L. Stokman 279 p;; 2. K. Kat 249 p.; 3. C. Plakman 226 p. Derde klasse: (Prins) le groep: J. Deute kom 246 p.; 2. K. Dekker, 214 en 3. F. Moeijes 213 p.: Tweede groep: 1. C. Vis, 232 p.; 2. H. Bakker 1S3 p.; 3. C. Blokker 177 p. Langendijker Kolf bond. Dc westrijden van den Langendijker Kolf- bond werden gisteren voortgezet in de baan van den heer C. Vis te Oudkarspel. De uit slagen luidden als volgt: Korpswedstrijd: Eerste klasse: Vriendenkring Noordscharwoude: C. Lan- gedijk Pz. (412) 143 pnt. G. Deutekom (455) 140 pnt.; G. Hop (416) ng.. Totaal (1279) 283 pnt. Volharding Oudkarspel: P. Gelder (417) 144 pnt.; P. Langendijk Cz. (414) 140 pnt.; C. Vlug (388) 138 pnt. Totaal (1219) 422 pnt. HELDHAFTIGE VLUCHT VAN LUITENANT SPRADBORROW BOVEN HET ONHERBERG ZAME LABRADOR. Een sinds 38 dagen verdwenen en voor verloren gehouden expeditie van Canadeesche houtvesters, is dooi den vliegerluitcnant G. P. Sprad- borrow na lang zoeken eindelijk ge vonden. De veertien leden van de expeditie konden door hem in geheel uitgeputten toestand uit de sneeuw en ijswoestijn van Labrador gered worden. Dc expeditie van veertien mannen, over wier lot geheel Canada 38 dagen lang in angst heeft gezeten, begon haar marsch dooi de wouden ten oosten van den Hudsonbaai, waar verschillende opmetingen cn andere werkzaamheden moesten worden verricht, reeds in den zomer van het vorige jaar. Men hield indertijd reeds rekening met de mogelijkheid, dat do mannen in het hoo- ge Noorden zouden moeten overwinteren cn gaf hun derhalve een daarop berekende uit rusting mede. Ook van levensmiddelen wa ren zij- wel voorzien, zoodat men eigenlijk luid mogen aannemen, dat de expeditie zon der incidenten zou verloopen en de loden na gedaan werk ongedeerd zouden terugkeeren. Helaas is het echter geheel anders geloo- pcn. Van liet begin af aan werd de expeditie door het ongeluk vervolgd. Zoo ging er b.v. een groote hoeveelheid levensmiddelen ver loren, waardoor de expeditie al spoedig in nood kwam te verkeeren. Het eerste S.O.S.-sein. In ieder geval ving men reeds eind Octo- bcr in Quebec een noodsein op, waarin dc leider van de xpeditie dringend om hulp vroeg. Levensmiddelen en medicamenten wa ren dringend noodig. Op verzoek van de competente autoritei ten kregen daarop eenige militaire vliegers de opdracht, pakketten levensmiddelen uit de lucht aan de expeditie toe te werpen. Epii deel dezer pakketten werd ook door de leden van de expeditie geborgen, maar de overige gingen verloren en bleven in de wildernis onvindbaar. De laatste berichten van de veertien naar Labrador getrokken mannen kwamen eind November binnen. Zij luidden niet gunstig. Ook deelde men mede, dat de winter dit keer zijn intrede wel zeer vroeg hield, zoodat aan een tijdigen terugkeer niet te denken viel. Van dat oogenblik af zweeg het radiotoe stel. Van dag tot dag hoopte men, weer iets te hooren. Maar niemand meldde zich. De bezorgdheid werd grooter. En toen er 30 da gen verstreken waren, besloot men er twee patrouilles vliegtuigen op uit te sturen. Dichtgevroren rivier moest vliegveld dienen. tot De een na den ander keerden de vliegers van hun tochten weer, zonder ook maar het geringste spoor van de verdwenen expeditie te hebben gevonden. Men stond voor een raadsel. Toen men reeds alle hoop opge geven bad, meldde de Canadeesche vlieger luitenant G. P. Spradborrow zich vrijwillig aan om er nog eens op uit te trekken. En hem is het inderdaad gelukt, de reeds dood- gewaanden te vinden en te redden. Om deze redding te bewerkstel ligen, moest de moedige vlieger op twee dagen zes maal vele honder den kilometers afleggen, waarbij hij iederen keer twee mannen van de expeditie aan boord nam. In de na bijheid van liet provisorische winter kwartier van de expeditie lag na tuurlijk geen landingsplaats. Derhal ve moest Spradborrow op een dicht gevroren rivier in de nabijheid van liet kamp neerdalen, wat hem niet slechts /zijn machine, maar ook het leven had kunnen kosten. Maar do dappere manocuvre gelukte hem vijf maal, zoodat hij alle deelnemers van de expeditie, die door - honger en koude reeds geheel gebroken wa ren, te hergen. Zware beproevingen. Kelly Chamney een van de geredden, heeft intusschen verhaald van de ontberin gen, die de leden van de expeditie te door staan hebben gehad. „Toen de eerste koudegolf over Labrador frak" vertelt hij „trachtten wij met grooten spoed 'n blokhut te bouwen. Maar bij gebrek aan dc noodige gereedschappen, konden wij de kieren niet dichten, zoodat de sneeuw storm vrij in onze hut blies. Ook mos hielp slechts weinig. In de lange nachten werd het door de verhongerde dieren opgevreten. Toch waren sneeuw en koude nog wel te dragen geweest. Maar de honger, dien wij ge leden hebben, was verschrikkelijk. Welis waar waren wij reeds vroeg met een rationce- ring der levensmiddelen begonnen, maar dit kon ons slechts voor eenige dagen helpen. Op zekeren dag hadden wij absoluut niets meer. Eerst schoten wij nog een paar magere konijnen. Maar daarna werden onze mcn schcn fc zwak om nog op. jacht te gaan, Eenigcn van ons scheurden papier in kleine stukjes en kauwden daar op. Dat is natuur lijk geen voedsel, maar in ieder geval brengt het de maag eenigszins tot rust. Het was ten hoogste tijd, dat de dappere Spradborrow ons eindelijk vond." Vriendenkring N. Scharwoude 133 pnt.; J. Du Burck, Op Maat Zuidscharwoude 142 pnt. Derde klasse: Jb. Strijbis, Onder Vrienden Oudkarspel 69 pnt.; Gez. Samenzijn Zuid scharwoude: P. Bergen S5 pnt, J. Engeringh 110 pnt. De cijfers tusschen haakjes geven dg to taal-score aan in de drie reeds geslagen se ries. WINKEL Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer W. van Essen behaalde het praktijkdiploma boekhouden op het in Dec. 1.1. gehouden examen door «le Vereen, van Leeraren in de Handelsweten schappen te Amsterdam. Hij was leerling van den heer J. Zwager man te Nieuwe Niedorp. W1ERINGERMEER De mid-winterstormen. De Bilt had het dit keer met de storm- aankondiging zeer juist geraden. En waar dan de poder, nog altijd, door de nog te ge ring voorkomende bebossching, de wind uit eerste hand ontvangt, genoten we Zater dag (toen de elementen danig van anker waren geraakt), volop. Tijdens een tarten- den rukwind vloog cen stapel stroopakken, opgetast bij de dorschmachine aan het be drijf A. J. de Bond, .omver. Het ongeluk wilde dat juist eenige personen bezig wa ren daarachter te schaften. De heer Joh. Lühr, dorschmachinist, kwam als bij toovcr- slag onder de vallende stx-oopakken te recht. Toen hij bevrijd was uit zijn benarde positie, klaagde hij over zware rugpijnen. Onv.erwijld werd een medicus ontboden en werd de getroffene per auto naar huis ver voerd. Gelukkig bleek het ongeval, dat zich aanvankelijk vrij ernstig deed aanzien, nog betrekkelijk goed te zijn afgeloopen. Boven dien werden nog eenige rijwielen gekraakt. Ettelijke schaftkeetjcs waren voor den orka- nischen wind een speelbal en moesten het danig ontgelden. Het armbandhorloge terug. Een der seizoenarbeiders had den afgeloo pen zomer zijn polshorloge verloren. Dezer dagen werd het exemplaar geheel onder in cen vak duivenboonen, tijdens het dorschen teruggevonden. Het uurwerk bleek van het broeiproccs geen hinder te hebben onder vonden. Het zal aan den eigenaar worden te ruggezonden. MIDDENMEER. Jaarvergadering Wieringermeer Fanfare, In Hotel Smit hield bovengenoemde Mu- ziekveroeniging Zaterdagavond onder lei ding van haar voorzitter, den heer K. D. Meindevtsma, de jaarvergadering. De op komst was, ondanks het slechte weer goed. De Voorz. heet de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den beschermheer, Ir. B. Prummcl, memoreert, daarop in het kort de geschiedenis van de vereeniging. Het stemt tot blijdschap, dat de financieel© uitkomsten gunstig waren. Ook het repe- tiliebezoek stak dit jaar zeer gunstig af bij het voorgaande.' Hierop volgden jaarverslagen van den secretaris, alsook van den penningmeester. Het ledcncijfer had een kleine daling on dergaan, terwijl het financiecle boekjaar kon worden gesloten met een batig saldo. Een nieuw Reglement. Aangeboden werd een nieuw reglement, dat na lezing werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Periodiek aftr. de heer P. Janninga; werd met groote meer derheid van stemmen herkozen. Lidmaatschap W.-Friesche Bond. Mede met het oog op de meer gunstiger periode voor het houden der Bondsconcoursen, werd besloten toe te treden tot den West- frieschcn Bond van Fanfarecorpsen. Het eerste lustrum. Waar dit voorjaar de W.Meer Fanfare 5 jaren heeft bestaan, hoopt men dit feit feestelijk te herdenken. Hierna sluiting. WIERINGEN De Oranjefeesten. De feesten voor de a.s. blijde gebeurtenis zijn alhier door onze Oranjevereeniging reeds ontworpen. 's Middags zal „Harmonie" een rondgang maken door het dorp, waarna een kindermid dag zal worden gegeven. 's Avonds is er cen feestavond in Cinema „De Haan,,, alwaar „Harmonie", dir. P. Kreij- ger, „O.K.K.", dir. P. Jongkind, „Zang- en Vriendschap", dir. Jb. I. Hovenier, hun beste beentje voor zullen zetten. Waarschijnlijk zal dan tevens een histo risch filmpje vertoond worden. 's Avonds wordt in Concordia een Oranje- bal gegeven. Direct na het bekend maken van de blijde gebeurtenis zullen de kerk klokken 15 min. geluid worden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5