De Russische ijsbrekers in nood Profest tegen teeltheffing op vroege aardappelen Korting op Volkenbond en Vrede vergaderen Nieuw ministerie in Rusland Kunstmatige eiwitstoffen Postvluchten op Indië Ford wil zicb met arbeiders verzoenen Harry Staal verliest in Engeland De moeilijkheden van een red ding in den donkeren Poolnacht Zal Molokof slagen? Het telegram uit Moskou, dat drie groote vliegtuigen worden uitge rust om een deel van do opvaren den van de ijsbrekers Malygin, Sad- ko en Sedof af te halén, kan, aldus de N.R.CrU, als een indirecte en ge deeltelijke bevestiging opgevat wor den van de geruchten over de kritie ke situatie, waarin een twaalftal Russische vaartuigen, dat met ruiin duizend menschen aan boord benoor den de Nieuw Siberische eilanden ingevroren zit, verkeeren zou. Deze geruchten zijn het eerst in omloop gekomen in de kringen van Noorsche ken ners van de IJszee, die zich uit den aard der zaak sterk voor de Russische werkzaam heden in de Poolstreken, de wetenschappe lijke zoowel als de commerciecle, interes- seeren en hoewel or reeds een dag of wat geleden in verschillende Scandinavische hla- den ruchtbaarheid aan gegeven Js, heeft men er van Russische ziide op het telegram over de uitrustig van de vliegtuigen, het zwijgen toe gedaan. Tegenstrijdigheid in de telegram men uit Moskou. Wat vooral de aandacht getrokken heeft is de tegenstrijdigheid, die men in een twee tal telegrammen uit Moskou over de ge noemde ijsbrekers heeft meenen te ontdek ken. Naar het eerste telegram te oordeclen zijn de drie ijsbrekers reeds in den herfst het Poolijs ingegaan om zich, blijkbaar voor wetenschappelijke onderzoekingen, met het ijs mee over hot Poolbassin te laten drijven. Den 23sten September was hun positie 75° 15' N. Br. en 132° 20' O.L. en na negen we ken in Noord-Oostelijke richting gedreven te zijn, bevonden zij zich don lsten Decem ber op 78° 20' N. Br. en 141 gr. 44' O.L Of schoon nven op grond van dit telegram mag veronderstellen, dat de ijsbrekers en hun uitrusting en hun bemanning op de moei lijkheden en den langen duur van een drijf tocht in 't ijs voorbereid waren gewaagt nu het jongste telegram van een expeditie met een viertal vliegtuigen onder leiding van Molokof om levensmidelen en kleeren naar de ijsbrekers te brengen en zoo mogelijk in één keer niet minder dan 120 personen af te halen. Er schijnt daarom gegronde re den té zijn om aan te nemen, dat de drijftocht anders verloopt dan men verwacht had, dat er bijzon dere moeilijkheden ondervonden worden en dat de opvarenden wel licht in groot levensgevaar verkee ren. Door plotseling invallenden win ter verrast. Wat de acht of negen andere schepen be treft, die eveneens op bijna tachtig graden Noorderbreedte benoorden de Nieuw-Siberi- sche eilanden in het Poolijs vastzitten, kan meegedeeld worde, dat zij op hun vaart door den Noordelijken Zeeweg in Septem ber door don plotseling invallenden winter verrast werden. Enkele andere schepen, die daar toen ook vast liepen, zijn door ijsbre kers bevrijd. Maar de overige acht of ne gen kondon geen haven moer bereiken en zijn geleidelijk aan steeds verder de Poolzoo ingedreven. Het Kopenhaagsehc blad Politi- ken verzekert, dat deze vrachtschepen niet uitgerust zijn voor een maandenlangen drijf tocht in het ijs. De kans, dat zij geen weer stand kunnen bieden aan de persing van hot ijs, moet zeer groot geacht worden en bovendien waren de voorraden levensmidde len en steenkolen niet zoo groot, dat de op varenden zich ermee zouden kunnen redden tot het in het voorjaar licht genoeg wordt voor reddingsoxpedities mot vliegtuigen. Maar ook als de opvarenden bijtijds ontzet worden, zullen de schepen volgens het ge noemde Deenschc blad verloren zijn, omdat zij zonder steenkolen niets kunnen begin nen. En bunkeren mot behulp van vliegtui gen Is moeilijk denkbaar. Men neemt aan, dat Molokof en do an dere vliegers niet alleen zullen trachten op varenden van de ijsbrekers, waarvan in het telegram sprake was, af te halen, maar ook den in gevaar verhoerende bemanningen van de vrachtschepen hulp te bieden. Molokof heeft reeds gewezen op de bijzondere moeilijkheden, die men zal ondervinden, nu er in het donker van den Poolnacht gevlogen zal moeten worden. Men acht het echter noodzakelijk, dat eerst op de Nieuw-Siberische eilanden een basis station wordt ingericht, van waar uit de vliegers hun verkennings vluchten zouden kunnen verrichten. De afstand tot de in het ijs heknel- de schepen is dan ongeveer 500 kilo meter en er blijft voor groote vlieg tuigen dus nog een flinke marge, maar er moet ook rekening mee ge houden worden, dat do toestellen als alles goed gaat op den terug tocht zwaar beladen zouden zijn. Zijn de radio-installaties van ver schillende schepen inderdaad defect, dan kan het uiterst moeilijk wor den, deze schepen te vindon, terwijl bovendien het gemis van een radio verbinding het landen op het ijs uiterst riskant zou maken. Een landing bij donker op onbekend ijs zou alleen met eenige kans op succes uit gevoerd kunnen worden, wanneer er onder de opvarenden lieden zijn, die verstand van vliegen hebben en daarom een geschikte plek voor een landing kunnen opzoeken, die dan met vuren afgebakend zou moeten wor den. ONZE OOST. De 3-3'/2 pCt. Staatsleening 1938 Blijkens een in onze kolommen opgeno men aankondiging wordt de gelegenheid geopend tot inschrijving op de 3-3^ pCt. Nederlandsche Staatsleening 1938. Deze lecning is groot f 1.(>72.000.000. Roeds is f 623.000.000 ervan geplaatst en deelneming ten bedrage van f 257.000.000 is roeds ver zekerd. De leening is verdeeld in stukken van f 1000, f 500 en f 100. De aflossing ge schiedt in 38 gelijke jaarlijksche termijnen, versterkte aflossing voorbehouden. De rento dezor leening is betaalbaar 1 Maart en 1 Sentcmber; zij beloopt tot 1 Maart 1948 3 nCt. en voor den vorderen duur van den looptijd 3^ pCt. De koers van uitgifte is 09K pCt, Deze looning is vrijgesteld van couponbe lasting. De inschrijving kan geschieden tot op Donderdag 27 Januari a.s. van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. bij de in do advertentie ge noemde bankinstellingen en bij het Agent schap van hot Ministerie van Financiën te Amsterdam. Een recht van voorkeur is toegekend aan de houders van obllgatiën der 4 pCt. Stnats- leeningen 1931, 19331, 103311, 1034 en 1936, welke, behoudens buitengewone omstandig heden, op 16 Februari a.s. aflosbaar zijn. De storting moot geschieden op 16 Febru ari a.s. vóór 12.30 uur ten kantore alwaar is ingeschreven, tegen inontvangstneming van reccpiseen, welke zoo spoedig mogelijk kosteloos tegen definitieve schuldbewijzen zullen worden verwisseld. Het prospectus en de inschrijvingsformu lieren zijn verkrijgbaar bij de inschrijvings kantoren. Stijgende rijksmiddelen De rijksmiddelen brachten volgons het Hsb. in December f 37.605 millioen op te gen f 33.648 millioen in December 1936 en f 31.143 millioen als 1/12 der ramdng. In twaalf maanden bedroegen de totale ontvangsten f 436.835 millioen (vorig jaar 370.925 millioen) bij 373.725 millioen als 12/12 der raming. Wat de koperbelastingen betreft, was eind December in totaal 110.564 millioen op kohier gebracht tegen 102.383 millioen op 31 December 1936. Inbraak in ambachtschool Schoolgeld ontvreemd. Gistermorgen ontdekte men ln de ambacht school aan den Postjesweg te Amsterdam dat er tijdens het weekeinde ongewenseht bezoek was geweest. De kasten waren opengebroken en een en ander was overhoop gehaald. De buit was ongeveer f 80.- een bedrag dat Zaterdag van de jongens als schoolgeld was ontvangen. Het bestuur der voilingsvereoniging „Wes- terlee" te De Lier, (Z.H.) heeft zich met een schrijven tot den minister van Economi sche Zaken gericht, waarin het ernstig be zwaar maakt togen de heffing op de teelt van vroege aardappelen en in het bijzonder tegen de verhooging dier heffing, waarbij er tevens op wordt gewezen, dat gedurende het jaar 1937 ongeveer twee millioen kg. vroege aardappelen ter veiling zijn aange voerd. Adressant wijst er op. dat de resultaten der vroege aardappelteelt zeker niet gunstig zijn en waar geen enkel tuinbouwartikel is belast, deze heffing als een drukendc be lasting wordt gcvoold. Waar mede op deze teelt een extra beper king van 15 pet. is toegepast, verzoekt adres sant den minister bedoelde heffing te laten vervallen, in ieder geval deze niet hooger te willen stellen dan f 30.- per H. A. Pinda-man werd boos Ossenaar met steen te lijf gegaan. Zondagmiddag is een opvliegend pinda mannetje, dat blijkbaar een wrok koesterde tegen het gezin v. E. te Oss in zijn woning in de Korenstraat binnengedrongen, waar hij de heer des huizes met een steen te lijf ging, aldus de N.R.Crt. De huisgenooten slaagden er in v. E. te ontzetten en den in dringer bulten de deur te werken. Van E. was aan den arm gewond en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De marechaussee heeft tegen den Chinees proces verbaal opgemaakt. Daar niemand den man kan verstaan weet men de reden van zijn zonderling gedrag nog niet PUBLICATIE INSCHRIJVING BAK- EN BRAADVET. De Nederlandsche Zuivclcentrale, afd. Margarine Vetten en Oliën, Nnssaulaan 6 te 's Gravenhage, maakt bekend, dat zij een inschrijving heeft geopend voor de lovcring van bak- en braadvet. De inschrijving staat open voor alle be langhebbenden. die bij genoemde Centrale zijn georganiseerd. De termijn van inschrijving sluit Donder dag 3 Februari 1938, des voormiddags te 9 uur. Degenen, die belanghebbende zijn, tevens bij de Nederlandsche Zuivelcentralo georga niseerd, doch geen uitnoodiging en formu lieren hebben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Nederlandsche Zulvelcentrale, afd. Margarine, Vetten en Oliën wenden. 's Gravenhage, 17 Januari 1938. (Adv.) De uitlatingen van de N.S.B. niet strafbaar geacht Omtrent de uitlatingen op den N.S.B.-land- dag te Batavia, welke in de laatste dagen ter sprake zijn gekomen, kan nog het vol gende worden meegedeeld: Het hoofdparket heeft voorshands in de uitlatingen van den organisafieleider op dezen landdag geen strafbaar feit gezien, omdat op deze uitingen gezien de situatie waarin do N.S.B. zich bevindt en gezien de algemeene houding van de N.S.B. in Indic tegenover het gezag moeilijk anders dan botte rethoriek zonder werkelijk intenties was aan te merken. Spoorwegpensioenen Men schrijft ons van de zijde van het gep. spoorwegpersoneel: De verwachting, die het gcp. spoorwegper soneel koesterde, dat bij do j.1. gehouden be handeling van de verkeorsfondsbegrooting in do Tweede Kamer, de sinds 1 April 1936 on rechtvaardig opgelegde 10 pensioenkorting eindelijk weder zou worden ingetrokken, is niet4 bewaarheid. De ingediende motie Van Houten, die de intrekking, beoogde, werd met 58 tegen 25 stemmen verworpen. Trots de intrekking van het Kortingsvoor- stel voor het gep. Overheidspersoneel en 't weder rechtdoen nnn het gep. Indisch perso neel, 's is betrokkenen van harte gegund, heeft echter Ie meerderheid der Tweede Ka merleden 't gcp. Spoorwegpersoneel in deze zeerh arde uitzonderingspositie gelaten.Trots ook de ingetreden devaluatie. De Minister heeft motieven gebezigd die voor ons als ingewijde, niet juist zijn, ook in zake de bijdrage in het pensioenfonds, door genoemd personeel. Waarheid is dat het spoorwegpensioen fonds een groot wiskundig te kort heeft, echter buiten de schuld van het personeel, die daarover nooit zeggenschap heeft gehad. Dit tekort is mede ontstaan door de buiten gewoon groote afvloeiing van personeel welk personeel wachtgelder had behooren te zijn en de exploitatiekosten hadden moeten druk ken. Deze kosten worden nu op het pensioen fonds afgeschoven. Waarheid is ook, dat de Regeering hare verplichtingen tegenover het pensioenfonds in 1912 en 1930 op zich geno men, niet heeft' vervuld, waardoor het wis kundig tekort enorm is vergroot en waarheid is verder dat de rechten en verplichtingen in beide pensioenwetten (Overheids—Spoorweg personeel) gelijk zijn cn ook bij de Rijks- en Indisch gep. worden hooge pensioenen uitbe taald, terwijl door de afvloeiing van do spoor- weggep. vele heel lage pensioentjes worden uitgekeerd cn het overgroot e deel beneden GO blijft, waarop nog 10 is gekort. Om ook aan de spoorweggep. eindelijk weer recht te doen zou geen 1 Vè millioen doch hoogstens 1 millioen noodig zijn. Hoeveel moeile zij ook deden deze zaak ernstig en eerlijk te bezien, zij blijven er bij dat het gep. spoorwegpersoneel die weleer dikwijls onder zeer moeilijke omstandighe den zijn plicht deed, cn daarvoor conige kec- ren een dankbetuiging ontving, in een uit zonderingspositie gehouden wordt, waarte gen zij protesteeren en waarin zij niet kun nen berusten. Daarom is hun hoop opnieuw gevestigd bij de behandeling van de wijziging van dé pensioenwet voor Spoorwegambtenaren 1925, door den Minister aangekondigd. Beleediging van mr. van Schaik Cassatieberoep van den leider van Zwart Front verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren liet cassa tieberoep verworpen van Arnold Meijer, leider van „Zwart Front", die door het ge rechtshof te 's Gravenhage tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld wegens smaad jegens mr. van Schaik, toen deze als minister de naturalisatie van Mannheimer bevorderde. De macht over zijn stuur kwijtgeraakt Wielrijdstsr te Amsterdam ern stig verwond. Gisteravond om half negen is in de Uitcr- waardenstraat te. Amsterdam de 24-jarigo mejuffrouw W. Pare door een auto aange reden en zeer ernstig verwond. Voor haar uit reed een wielrijder met een scherpe lantaarn, waardoor een autobestuurder, die van tegenovergestelde richting kwam, ver blind werd. Hij raakte het stuur kwijt en kwam in aanraking met mej. P. Het meisje is met een schedelbasisfractuur naar hot Wilhclmina Gasthuis vervoord, waar zij in den loop van den avond is ovorleden. Mej. P. was verbonden aan de financleele redactie van het Algemeen Handelsblad. Geestelijke verwarring te Tokio Verklaring van Chineeschen ambassadeur te Londen. Over de besprekingen te Amsterdam. Bij zijn terugkomst uit Amsterdam heeft de Chinecsche ambassadeur te Londen de vertegenwoordiger van Reuter in een inter view mcdogodccld, dat hij van Soen Fo het laatsto nieuws uit zijn land wilde verne men en hem rapport wilde uitbrengen over den toestand in de verschillende Europee- sche landen. In zijn antwoord op een vraag aangaande dc Japansche verklaring zeide do Chinec sche ambassadeur, dat hij het niet noodig achtlc iets te zeggen behalve dat dat de verklaring duidelijk de geestelijke verwar ring bewees, welke thans te Tokio heerscht. Actie voor Nederlandsche verte genwoordiging op dit congres. Als lid van hot uitvoerend comité van de Internationale Vredes Campagne en het Internationaal Verbond van Vercenigingcn voor Volkenbond cn Vrede, heeft de heer Arnold Forster gistermiddag voor de pers een en ander verteld over de a.s. Volkeren- Vredesconferentie, welke van 1114 Fe bruari te Londen zal worden gehouden. De strijd tegen den oorlog is thans, aldus spr., in een urgent sta dium gekomen door het Japansch- Chineesche conflict en de houding van de volkeren hiertegenover zal het voornaamste onderwerp van de conferentie uitmaken. Spr. meende, dat, wil men den vrede redden, men China moet redden, omdat een slagen van de Japansche krijgs verrichtingen, ontketening van een grooteren oorlog bcteekent. Vooral Nederland met zijn kwets bare ligging in Europa en zijn ge vaarlijke situatie in Nederlandsch Oost-Indic is de kwestie zeer be langrijk. Het doel van het bezoek van den heer Forster aan Holland is nu de belangstelling van de Nederlandsche bevolking voor het probleem te winnen, opdat ook Nederland op genoemd congres vertegenwoordigd zal zijn. Van hier vertrekt de heer Forster naar de Scandinavische landen. Voorts is een technisch comité ingesteld, dat de economische verhoudingen van de verschillende landen bestudeert en advies uitbrengt over eventueel te nemen maatre gelen, zooals boycot, enz. Lid van dit comité zijn o.a. Ed. Herriot en sir Arthur Saltes, terwijl ook vermoe- lijk een Nederlandsche afgevaardigde in dit comité zal zitting nemen. Molotof met de vorming belast. Vermakelijke critiek der afge vaardigden. De Hoogste Sovjet is begonnen met behandeling van de kwestie der be noeming van een nieuwen raad van Volkscommissarissen. Molotof trad af als voorzitter van den Raad. Onmiddellijk hierna heeft hij opdracht ontvangen een nieuwe regeering te vormen. De voorzitter van de commissie van bui- tenlandsche zaken Zhadanof,, prees de poli tiek van den volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Litwinof. Spreker verlang de evenwel een krachtiger optreden tegen Japan aan de grenzen in het Verre Oosten. Hij schaakt te veel. Afgevaardigde Bagirof leverde vervolgens een vrij scherpe critiek op het optreden van den commissaris van justitie Krvlenko dien hij ervan beschuldigde zijn tijd door te brengen met schaken en bergtochten. Jadnof deed vervolgens een aanval op het beheer van den commissaris van riviertrans port, Pachomof. Hij verbaast er zich over, dat volgens dezen commissaris altijd de vorst de schepen belemmert te varen. ITij stelt echter voor hem nog eenigen tijd aan te houden om te zien of hij zijn werk ver beteren zal. Een andere afgevaardigde noem de den president van het comité der kun sten, Kcrjcntsef, „een gemakkelijk te ver vangen kantoorjongen". De vergadering nam vervolgens een resolutie aan, waarin ver trouwen uitgesproken wordt in Molotof en den huidigen Raad van Volkscommissaris sen. De zitting werd toen opgeheven. Vrij reizen. De leden van de Opperste Sovjet hebben gisteren ook besloten, dat zij vrij reizen zul len hebben. Hun vergoeding zal duizend roebel per maand bedragen, alsmede hon derd vijftig roebel per dag voor onkosten tijdens de zittingen. Do voorzitters van heide kamers krijgen ieder driehonderd duizend roebel voor on kosten. Interessante proefnemingen van een tweetal Zweedsche profes soren. Twee Zweedsche geleerden, pro fessor E. Hammarsten en Dr. G. Aegren van de chemische faculteit van het Caroline Instituut te Stock holm, hebben kort geleden eenige op merkelijko proefnemingen gedaan, en de mogelijkheid onderzoght om eiwitstoffen op kunstmatige wijze te vervaardigen. De resultaten van het voorlooplg onder zoek hebben sterk de aandacht getrokken, en de twee geleerden zijn uitgenoodigd in het voorjaar naar dc Vereenlgde Staten te komen om hun laatste proefnemingen met hun Amerikaansche collega's te besprekch. Het onderzoek dat vier jaren in beslag genomen heeft, beteekent ongetwijfeld een nieuwen stap voorwaarts naar de oplossing van het vraagstuk der eiwitstoffen. Het is de eerste maal,- dat men erin geslaagd is een eiwit, of een daarop gelijkende substan tie, te verkrijgen uit een toebereidsel, dat van den beginne af geheel vrij was van eiwitstoffen. De eiwit-achtge substantie, bleek ln vele opzichten van denzelfden aard te zijn als een werkelijke eiwit-substantie. Vertrek van Aankomst te (heenreis) !Sin*ap- 17 ,an |Band' 17 ,an' (heenreis) |,odhp- 17 ,an' lRa™ 17 ,an' UeruKrcis) lBa*d' 17 ,aP' lA,hene 17 JES331 IA1«-17 Jan- Kra 17 Ian- (terugreis) lBan* 17 Jan' lIodhP- 17 IaP' Sis) Hm 18 Jan. Bond moet beschuldigingen in trekken. De Ford Motor Company heeft den Bond van Arbeiders in de automo biel-industrie Uawa het eerste vre desaanbod gedaan sedert deze bond in November j.1. de staking heeft afgekondigd in de montagefabriek te St. Louis (Missouri). De rechtskundige raadsman van Ford heeft medegedeeld, dat zijn maatschappij een lijst zou opstellen van de arbeiders, die in dienst zijn geweest en weder kunnen worden aan genomen, waaronder ook de leden van de. Uawa, doch met uitzondering van hen, die verdacht worden van gewelddadigheden. Te vens zal de Mij. toestemmen in fabrieksver- kiezingen voor het aanwijzen van een ver tegenwoordiger der arbeiders. Hiertegenover is aan den bond verzocht, de stakingen te herroepen en alle beschuldigingen van onbil lijke arbeidspraktijken in te trekken. Amerikaansche uitgevers niet naar Duitsch congres „De Duitsche boekhandel gekne veld Achtenveertig vooraanstaande uitgevers te New York hebben medegedeeld, dat zij niet zullen deelnemen aan het internationale congres van uitgevers van boeken, dat te Leipzig zal worden gehouden. Zij hebben een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat in Duitschland de boekhandel even als de kranten gekneveld is en dat geen Duitsch uitgever uiting zal durven ge ven aan een andere meening dan die, welke door do nationaal-socialistische autoriteiten wordt opgelegd. Veldtocht tegen het grootkapitaal De fascistische pers in Italië valt krachtig de kapitalisten aan, die zitting hebben in den raad van beheer van verscheidene on dernemingen. De Popoio d' Italia schreef, dat deze ka pitalisten zitting hebben in den raad van be heer van twintig, dertig, veertig maat schappijen te gelijker tijd te Milaan, Tu rijn, Rome en Genua. Zij moesten de gave van alomtegenwoordigheid hebben, doch deze heeft niemand. Het blad acht het niet noodig namen ,te noemen, het is niet om de namen te doen, doch om het systeem, dit is in strijd met het beginsel van betere verdeeling der rijkdommen. Volgens dc Popoio di Roma kunnen derge lijke toestanden door het fascistisch be wind niet worden toegestaan. Uaetlkd Engelsche Cup. De ontmoeting tusschcn Chesterfield en Bradford City voor den Engdschen Cup, welke do vorige week in een gelijk spel was geëindigd, werd gisteren overgespeeld en eindigde in een 2—0 overwinning voor Ches terfield. fialUen. Goed gevecht van onzen landge noot tegen Frank Hough, Voor zevenduizend toeschouweral heeft gisteravond in het Empress Stadion, te Londen, Harry Staal, de Nederlandsche kampioen zwaargewicht, een gevecht ge leverd tegen den Engelschen candidaat- kampioen Frank Hough. De match ging over tien ronden van drie minuten en ein digde in een puntenexverwinning voor den Engelechman. Dit neemt niet weg dat Staal op een buitengewoon goeden wed strijd kan terugzien. Hough was tien kilo gram lichter en ook veel sneller clan Staal, doch onze landgenoot gaf voortreffelijk par tij. Hij wist zijn tegenstander met uitste kende linksche en rechtscho directe stoo- ten geregeld to stoppen. Het was jammer dat Staal in de achtste ronde een oogbles sure kreeg, want dit verzwakte zijn op treden eenigszins. In de laatste ronde even wel heeft Staal zeer hevig gevochten. In dien de match onbeslist was geëindigd, zou de verhouding waarschijnlijk heter zijn weergegeven. Staal werd na afloop door het publiek luid toegejuicht. Slaal zal in de komende maanden 11a do genezing der blessure wederom verschillen de malen in Engeland in don ring komen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2