PANTER iilt Nieuws. De Wethoudersverkiezing WEK DE GAL IN UW LEVER OP Sloan's Arrondissements rechtbank te Alkmaar A MIGNON LIniment Kees Kruit voor de Rallye gestart CACAO VAN RINGERS Woensdag 19 Januari 1938 Tweede Wad (ZITTING VAN DINSDAG 18 JANUARI.) Uitspraken: Willem G. te Ben Helder, wegens dief stal van electriciteit. Vonnis conform den eisch (3 mud. gevangenisstraf); Simon de B. te Alkmaar, wegens aanrijding op het Oudorperdijkje. Eisch f 25 boete subs. 15 dagen. Conform den eischveroordeeld; Ja- cobus R., te Amsterdam en Godfried Johan- nes R. te Amsterdam, wegens beleediging van een ambtenaar in functie. Eisch f 25.- subs. 15 dagen. Vrijgesproken; Tennis V. te Amsterdam wegens idem. Eisch f 50.subs. 25 dagen. Vrijgesproken. Op de rol kwamen slechts drie zaken voor waarvan de eerste er nog een was met ge sloten deuren. Hoorn. HI.T LIET ZICH GEMAKKELIJK OVER HALEN. 'Als verdachte wordt dan voorgeroepen Theunis D. uit Hoorn, die terecht moet staan, omidat hij in een woning waarin hij Is binnengegaan als venter een portcmon- naie heeft zien liggen, waaruit hij eenige dubbeltjes hoeft genomen en toen on heotcr- daad door de vrouw des huizes werd betrapt De president, mr. A. M. Ledeboer vraagt verd. die oppennen blijkt, te zijn, of hij het hem ten laste gelegde erkent. Verd.: Ja zeker Edelachtbare. Pres.: En heeft, u de portemonnaie laten liggen? Verd.: Ja, ik heb er alleen een paar dub beltjes uit genomien. Voorgeroepen wordt dan mej. Cath. Doo- deman, huisvrouw van J. Desaunois. Get. vertelt, dat zij op 3 November van het vorige jaar een venter aan de keuken deur kreeg, zij zag juist, dat verd. een por temonnaie, welke op dctafel lag, teruglegde en eenige dubbeltjes in z'n hand had. Zij bekapte den man dus op heeterdaad. De tweede getuige de reclasseeringsamh- t en a ar, de heer J. H. Wiggers, zegt., dat verd. iemand is, die zich gemakkelijk laat overhalen. De jongen heeft vroeger nooit gevent, maar hij heeft zich er heel aardig hij aangepast. Gct. meent, dat verd. wel te helpen zou zijn, als bom verboden werd voortaan te venten. Temeer, omdat de mian nu is getrouwd. De pres. merkt op, dat verd. in 1930 ook al eens is veroordeeld en vraagt hoe hij nu weer tot dit feit gekomen is. Verd. Ik weet het zelf niet. De officier van justitie, mr. G. C. B. van der Feen de Lille, requisitoir nemend, noemt de juridische constructie van dit feit eenïgszins moeilijk. Door verdachte s beken tenis is evenwel bewezen, dat hij eenige geldstukken welke hem niet toebehoorden uit een portemonnaie hoeft genomen. Wat de strafmaat betreft wil de officier onder oogen zien, de ontzettende last, welke er vooral ton plattelande van venters wordt ondervonden. Waarborgen, dat het hij een voorwaar delijke veroordeeling beter zal gaan, zijn er niet; ook niet als verd. het verbod wordt opgelegd, om te venten, mr. v. d. Fecn eisclit. een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek van 1 maand preventieve hech tenis. Verd.: Ik hen nou getrouwd; het was een fout van me, dat weet ik, maar ik zal be ter oppassen. De verdediger van verd. mir. J. A. E. Buis kool uit Schagen kan zich levendig voor stellen, dat juist tegenover dezen verd. een clemente houding moet worden aangeno men. Met een voorwaardelijke vcroordee- ling is naar pleiter meent de maat schappij ook gediend. Pleiter wijst er de Rechtbank nog op, dat, zijn vrouw in Maart de eerste baby verwacht en zou het vreeselijk vinden, als dan de man in de gevangenis zat.. Mr. Buiskool hoopt, dat de Rechtbank bij haar vonnis met deze factoren rekening wil houden en vraagt voor zijn cliënt ccn voor- Maar er zitten twee laagjes in! Anders zou het eigenlijk nog niet duur zijn. De Panter Mig non is zoo'n fijn sigaartje, dat het eigenlijk gerust eens zoo veel mocht kosten. We kunnen het niet beter beschrijven, dan „een afterdinner in vestzakfor maat". Als het U niet onver schillig is wat U rookt, is Panter Mignon net iets voor U. 10 stuks 30 cent. FIRMA H. <S J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL verhelpt U snef met Sloan's. Alleen maar oetten op de stramme plaatsen. Niet wrijven! Weldra doorstroomt nieuw, frïsch bloed de pijnlijke plek ken. Stramheid en pijn wijken. De spieren ontspannen zich en worden weer lenig. In een minimum van tijd' voelt U zich weer iong en in staat tot de langste wandeling! doodt"'pijn,/ waardelijke veroordeeling met bijzondere voorwaarden. De president bepaalt de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen. Huisduinen. EEN ZIELIG GEVAL. De laatste zaak is die tegen R., wonende te Huisduinen, die ervan wordt verdacht in November en December 1937, je ld en sieraden te hebben gestolen ten nadeele van een zekeren E. M. te Den Hel der. Verd. erkent het hem ten laste gelegde. Pres: Hoe kwam je daar nu toe? Verd.; Ik was aan het' biljarten geslagen en had caféschulden. Pres.: En wat deed je voor je beroep? Verd.: Ik ben venter. Pres.: Een venter, die caféschulden heeft? Het is mooi, hoor. Je hebt vroeger al eens een voorwaardelijke veroordceling wegens diefstal gehad. Mr. Ledeboer leest dan de verklaring van de niet verschenen getuige E. M. voor. Hieruit blijkt, dat verd. als hij kwam te venten, zag waar get. haar geld bewaarde. Telkens wist hij eenige bedragen te ontvreemden en later ook en kele sieraden. DEN HELDER De Officier van Justite bracht in zijn requisitoir naar voren, dat verd. blijkbaar goed had opgelet, waar get. haar geld op borg; hij heeft herhaalde malen bedragen' uit de kast weggehaald. Mr. v. d. Feen noemt het eigenaardig, dat op één recht zitting twee gevallen na elkaar worden be handeld van venters die zich aan ander mans goederen vergrijpen. In 1934 is verd. voorwaardelijk veroordeeld en nauwelijks is de proeftijd om. Nu rekent hij mis schien weer op een voorwaardelijke straf en als dan ook die tijd weer is verstreken, probeert hij het opnieuw. Zoo blijven we in een kringetje rondloopen. De Officier voelt dan ook ditmaal niets meer voor een voor waardelijke veroordeeling en eischt acht maanden gevangenisstraf. De verdediger van verd., mr. G. A. de Lange uit Alkmaar noemt dit een tragisch geval. De jongen, die pas 24 jaar is, komt uit een goed Christelijk gezin en doet zelfs aan sociaal werk. Maar helaas begaf hij zich op het duistere pad der misdaad. Misschien vindt de rechtbank termen als nog een andere straf toe te passen, omdat er voor den ergsten zondaar nog hoop is. De persoon waar hij den diefstal pleegde heeft hem reeds vergeven; ook zijn familie heeft'dat gedaan en wil hem verder helpen. I-Iij heeft een meisje in Den Helder, die hom, ook na het gebeurde, niet in den steek heeft willen laten. Pleiter wil daar om aandringen op de uiterste clementie. Uitspraak heden over acht dagen. De Machtige! In het. Gerechtsgebouw te Alkmaar troont in een afzonderlijke kamer „De Machtige!" Om duidelijk te zijn: hij is de baas van de Rijksveldwachters. Men begrijpe ons echter goed: hij is niet de opperste baas, want. zoo hoog is hij nog niet geklommen, maar hij is dan toch de baas van de veldwachters, die liet gebouw, waar Vrouwe Justitia zetelt, frequenteeren. Nu is het een goede gewoonte, dat men de nederige persmenschen niet. in de gang laat wachten, doch hun toestaat in de kamer van den Machtige te verblijven, als de deu ren van de zittingszaal gesloten worden. Van die goede gewoonte, welke bovendien getuigt, van beleefdheid tegenover hen, die naar de Rechtbank komen, om daar hun werk te doen, werd ten opzichte van onzen persoon een uitzondering gemaakt. Wij mochten dit heiligdom niet betreden, omdat het er anders te vol werd! Ofschoon wij zeer goed begrijpen uit welken hoek hier de wind waait, hadden wij toch niet kunnen veronderstellen, dat hier De Machtige zijn macht zou toonen. Natuurlijk blijven we even gezond, al missen wij dan ook zijn gast vrijheid en wij redden ons ook wel. Maar wij willen toch niet nalaten hier onzen hart- grondigen dank uit te spreken voor de groo- te vriendelijkheid welke De Machtige ons blad in het algemeen en onzen persoon in 't bijzonder heeft betoond. Intusschen wenschen wij Den Machtige van ganscher harte beterschap toe. Mocht ooit zijn weg eens naar onze woning voeren men kan nooit weten niet waar! dan zullen wij van onzen kant hem zeker niet op de mat laten staan. Gistermiddag is Kees Kruit in ge zelschap van dr. de Wit uit Oud karspel onder groote belangstelling gestart voor de Rallye de Monte Carlo. Al vroeg in den middag was de kleine Ballila, waarmee de tocht wordt gemaakt voor den bloemenwinkel van Kruit neer gezet; voor- en achterop een uitdagend rood schild met witte letters en cijfers: 141 Rallye de Monte Carlo. Overigens is er niets bijzonders aan het wagentje te zien en het valt den toeschou wer moeilijk zich in te denken, dat dit nietige auto'tje, dat bijna verdwijnt tus- schcn de steeds groeiende massa omstan ders, oen tocht van vele duizenden, afmat tende kilometers kan maken, van Holland naar Zweden, van Zweden naar de Ri- vicra, van de Rivièra naar Holland en dat alles voor het grootste gedeelte aan één stuk, dag en nacht, door sneeuw en ijs, door hoog- en laagvlakten, door de kille Noordelijke nevels en door de milde lucht van het zonnige Zuiden, Startklaar. Ja, er is toch iets opvallends aan deze bittige Ballila: achterop is een groote schop gebonden; hopenlijk is die nooit noodig. Op de kap werd een extra-schijnwerper aange bracht. Dr. de Wit, die het eerst buiten komt. demonstreert hoe dzee vernuftige lamp in alle richtingen kan worden gedraaid. Er wordt gefilmd en gefotografeerd. Dr. de Wit staat ons even te woord. „We rijden eerst naar Venlo om het tra ject voor de terugreis vast wat te verken nen. Vandaar gaan we over Hannover naar Umiea in Zweden, de startplaats." Kleedingstukken enproviand worden nog ingeladen (het is verwonderlijk hoeveel er nog in die kleine ruimte kan worden ver stouwd) Eindelijk verschijnt Kees Kruit in de deuropening. Hij lacht vergenoegd. Nu- zal de reis dan toch beginnen. Dr-. de Wit neemt nog gauw afscheid van familie cn kennissen. Het is tien minuten voor vier. Dan klappen de portieren dicht, dr. de Wit achter het stuur, motor gestart en te vreden zoemend zwenkt „141 Rallye de Mon te Carlo" de Laan op om den strijd aan te binden met de elementen, slechte wegen en alle tegenwerkende machten, die de snelle donderrooden Balilla met haar onver saagde bestuurders in haar vaart zullen trachten te stuiten! Goede reis, succes enbehouden thuis komst. Gemeenfebegroofing van Scbagen voor het dienstjaar 1938 Burgemeester en Wethouders hebben thans den Raad de begrooting voor 1938 aangebo den. Deze begrooting is sluitend gemaakt zonder belastingverhooging of raming van buitengewone ontvangsten. Dit was voor 1937 wel het geval;'toen moest worden beschikt over f5000.uit het vernieuwingsfonds van het Electriciteitsbedrijf. De financieele toe stand van de gemeente is echter nog aller minst gunstig, hetgeen doo'r Burgemeester en Wethouders in de memorie 'van toelichting cn in de memorie van beantwoording van de nota van opmerkingen van Gedeputeerde Staten ten aanzien der ontwerp-begrooting verscheidene malen naar voren wordt ge bracht. De in 1937 ingetreden verbetering van den economischen toestand heeft voor de gemeente nog geen merkbaar gunstig gevolg gehad. In de belastingontvangsten is nog zeer weinig verandering in gunstigen zin ge komen, hetgeen trouwens pas in de begroo ting voor 1939 ten volle tot uitdrukking zou komen. De verminderde uitkeeringen ingevolge de wet op de Financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten zijn voor de financiën van zeer veel gemeenten funest. De gemeente die na de wijziging van genoemde wet in 1935 naast de vaste uit- keering een zoogenaamde garantie-uitkee- ring krijgen, zien jaarlijks hun uitkeerin gen belangrijk verminderd. De gemeente Schagen heeft thans nog een garantie-uit- keering van pl.m. f 9000.welke uitkec- ring in de jaren 1939 tot en met 1943 elk jaar 1/5 gedeelte lager wordt. De uitgaven voor steun, werkverschaffing en armenzorg vorderen nog steeds zeer groote bedragen; deze uitgaven zijn ongeveer geraamd tot die voor 1937. In de uitgaven voor steun en werkverschaffing wordt van het Rijk een subsidie geraamd van 34.6 pet. Uit verschillende posten van de begroo ting blijkt, dat Burgemeester en Wethou ders trachten de financieele zelfstandigheid van de gemeente te behouden. Onderschei dene onderhoudspostcn van gemeente- eigtcndommion zijn tot minimum bedragen geraamd. De uitgaven voor het openbaar onderwijs worden zoo laag mogelijk ge houden. Uit den post „kosten van de gemeente- reiniging blijkt, dat Burgemeester en Wet houders hebben besloten niet te voorzien in de vacature ontslag van C. A. M. I-Ien- drikse. De gemeentereiniging zal worden gereorganiseerd in dien zin dat wordt voorgesteld de berging van vuilnis aan het Wad te beëindigen en het vuilns we derom als voorheen op de belt aan de I-Iale te storten. Hieromtrent, merken Bur gemeester en Wethouders in de memorie van toelichting het volgende op. Het voor stel wordt gedaan om de volgende rede nen»: le. Door het rijden van de vuilnis auto over het daarvoor aangelegde pad van biels heeft dit voertuig zooveel te lij den, dat reeds meermalen ingrijpende re paraties moesten plaats vinden. Aanleg van een pad van zoodanige heharding. dat dit euvel wordt voorkomen, zal met kun nen geschieden dan met. hoogc kosten. Wordt het. rijden over het zeer hobbelige pad van biels bestendigd, dan zal de ge- Toen Lijsbeth een jeugdige schoone was beschouwde ze een kopje chocolademelk als een bij zondere tractatie, waard om in haar dagboek vermeld te worden. Als U tegenwoor dig een kop chocolade drinkt, en U proeft.... dat is cacao van Ringers, dan schrijft U het misschien niet in Uw dagboek, maar een bijzondere tractatie vindt U het toch zeker ook! Groen etiket i K.G. 1.56 Oranje etiket 1|i K.G. 1.82 Gedecor. bus 1|i K.G. 2.C" Kleinere bussen naar verhouding. ievenS voacliaam en licht vertcerbaew Bij 't „baas zijn In Uw eigen huis" Blijft U soms véél verlangen, Met Mexicaansche honden is 't Toch vaak slecht, hazen vangen, Eén is er, die blijft U de baas Die geeft geen stof tot klagen, De distributie-radio Die zal U nimmer plagen. (Auteursrecht voorbehouden), meente spoedig genoodzaakt zijn, een nieu we auto aan te schaffen die dan echter in verband hiermede een korte levensduur beschoren zal zijn. 2e. De afstand van de kom der gemeente naar het Wad geeft voor den vuilnisdienst een aanzienlijk tijdverlies. Aan de zooveel dichter bij de kom gelegen Hale is alleen al uit dit oogpunt verre de voorkeur te ge ven. 3e. Tegenwoordig is op het Wad ccn man werkzaam voor vuilnisverspreiding en sorteering cn een op. de Hale, voor den ton- nendienst en de opruiming van het woon wagenkamp. Voorts is op hot Wad een man gedurende 4 dagen per week bezig met gra ven van een nieuwe geul, enz. Bij overplaat sing van den vuilnisdienst naar de Hale kan een man uitgespaard worden. In verband hiermede wordt voorgesteld in de vacature ontstaan door het afkeuren van den werk man Hcndrikse, niet te voorzien. Wordt de vuilnisdienst wederom naar de Hale teruggebracht, dan ligt het in de be doeling van B. en W. een flinken aarden wal fe doen aanbrengen als afscheiding tus schen de stortplaats van het vuilnis en het woonwagenkamp. De woonwagenbewoners zullen dan geen hinder meer hebben van de vuilnisverbranding. In dit verband spijt het B. en W. de moe ten opmerken, dat de woonwagenbewoners de goede zorgen der gemeente niet gewaar- derd hebben Zoo hebben zij o.a. de aange brachte beplantingen grondig vernield en van de privaten een gebruik gemaakt, waar over het beter is het zwijgen te bewaren. De conversie van de verschillende gemeen telijke leeningen heeft voor 1938 een voor deel gebracht van f 2500. Dat de bcgroo- ting weinig ruimte biedt blijkt ook uit den post onvoorziene uitgaven, die op f 1100 is geraamd. CHRISTELIJK NATIONALE SCHOOL- VEREENIGING Maandagavond hield bovenstaande veree- niging haar jaarvergadering. Voorz. liet zingen Psalm 121:1, las Marcus 4 120, ging voor in gebed en riep allen een hartelijk welkom toe. De notulen van de vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd, ingekomen stukken behandeld, waarbij ook een schrij ven van B en W., houdende de mededeeling dat de' schoolartsendienst aan den plaatse lijken geneesheer was opgedragen, wat groo te verwondering wekte, daar de vergadering vorige keer bijeen, juist in principe had besloten wel voor schoolartsendienst te zijn mits het werkelijk een schoolartsen dienst is, waar dan nu de gelegenheid voor open is om aan te sluiten bij het District Den Helder. Het Jaarverslag van den penningmeester alsmede van het Suppletiefonds werden uit gebracht en goedgekeurd, de commissie voor het nazien der boeken brengt verslag uit cn stelt voor beide penningmeesters dé charge te verleenen voor het gehouden be heer. Ter vergadering komen dan Dr. v. d. Sluis cn de heer Setels om te hespreken het te verzenden verzoekschrift uitgaande van de O. L. School en beide bijzondere scholen ter verkrijging van aansluiting bij den districts schoolartsen dienst te Den Helder. Het be sluit van B. en W. wekt nog meer ver wondering bij de vergadering op, nu wordt vernomen dat B. en W. er mede in kennis waren gestold dat dit verzoek zou komen. De vergadering blijft bij haar eenmaal genomen besluit, in principe te zijn tegen een plaatselijken schoolartsendienst, omdat deze niet naar behooren kan werken vooral juist daa^ de school zooveel buiten-leerlin gen heeft, kan het geen plaatselijken dienst zijn. Bestuursverkiezingen worden gehouden, de ouderavond vastgesteld en besproken, waarna de rondvraag nog besprekingen op leverde. Na Psalmgezang gaat penning meester voor in dankgebed en sluit voorzit ter de vergadering onder dank aan allen, die zoo trouw zijn opgekomen. KIESVEREENIGING „SCHAGEN BELANG". Nieuw bestuur gekozen, In het bestuur van bovenstaande kiesver- eeniging waren door overlijden en bedan ken vijf vacatures ontstaan. In de gisteren gehouden algemeene vergadering werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Rus, M. C. Tuinman, W. Niestadt, J. G. van Barnevled en L. van Rijswijk. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 15 Januari 1938 stonden in deze gemeente 136 werkloozen ingeschreven, waarvan: 37 in de steunregeling, 6 in de centrale werkverschaffing, 41 in de gemeen telijke werkverschaffing (baggerregeling), 4 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 48 werkloozen uit hun bondskas trekken. ARBEIDSBEMIDDELING. Op Maandag 17 Januari 1938 stonden in deze gemeente 149 personen als werkzoe kenden ingeschreven, waarvan: 41 grond werkers, 15 timmerlieden, 2 metselaars, 3 opperlieden, 2 schilders, 1 afschrijver, 8 ar beiders-chauffeurs, 1 ijzervlechter, 1 lijn- werker-monteur, 1 stoffeerder, 1 machinist, 59 landarbeiders, 12 losse arbeiders, 1 kan toorbediende en 1 magazijnbediende. De vrijzinnigen stellen den heeï Wissekerke candidaat. De vrijzinnige raadsfractie heeft gisteravond besloten voor de open gevallen wethouderszetel te candi- deeren den heer M. Wissekerke. Dit beteekent dus dat aan het beroep op medewerking der sociaal-demo craten tot het benoemen van hun candidaat, den heer Bijlsma, geen gevolg zal worden gegeven. De vrijzinnige raadsfractie heeft lieden aan de fractie der S.D.A.P. daarover het volgende schrijven verzonden: Mijne Heeren, In antwoord op Uw schrijven van d.d. 11 Jariuari jl. doelen wij U beleefd mede, dat wij van oordeel zijn, dat wij de candidatuur van den heer Wissekerke moeten handha ven. Ter toelichting moge het navolgende dienen: Toen de samenwerking met Uwe fractie tot stand kwam, is afgesproken, dat na eventueel aftreden van den heer Orsel, die met onzen steun tot wethouder werd benoemd, Uwe fractie, ter vervulling van ever.tueele vacatures zou stemmen op een door ons aan te wijzen candidaat uit onze fractie. Van de zijde van Uwe fractie werd dit gemotiveerd met de mededeeling dat on der de candidaten op Uw lijst geen geschik te personen voor bezetting van een wet houderszetel waren. Inmiddels is niets ver anderd, zoodat. het indertijd door Uwe frac tie aangevoerde argument nog van kracht is. Het was dus volkomen regelmatig, dat wij den heer W. voor de bezetting van den vacanten zetel aanwezen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat wij niet bereid zouden zijn tot benoeming van een candidaat der S.D.A.P. mede te werken, mits de S.D.A.P. een geschikt persoon voor deze functie zou kunnen aanwijzen. Wij zijn overigens overtuigd, dat door de benoeming van den heer Wissekerke aan de democrati sche gedachte geen afbreuk wordt gedaan, zoodat wij vertrouwen, dat ook U Uw stem op den heer W. zult uitbrengen. Op samenwerking met Uwe fractie blij ven we prijs stellen. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in- gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Het stempelen op den nationalen feestdag De minister van sociale zaken maakt be kend, dat, wat de dagelijksche aanmelding (het stempelen) van werklooze arbeiders be treft, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis de volgende gedragslijn kan worden gevolgd. Wordt het bericht be kend tijdens de bureau-uren, dan kan het stempelen worden gestaakt. Voorzoover het gemeentebestuur den daarop volgenden dag dus den eigenlijken feestdag, de gemeente lijke bureaux sluit, kan alsdan ook vrij van; stempelen worden gegeven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5