Geen eensgezindheid in Japans legerleiding Dolle raids op tal van steden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Plotse'ioq vuren aan bakboord Moeilijk transport door het Merwedekanaal Verrassende snoekbaars vangsten Joodscb beroep op „de beschaafde volkeren" Chineezen ontruimen Haitsjau MAANDAG 24 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10477. Laan, Schagen, Tel. 20. üitgavfr tfet N.V. jUitg.-Mij*. „Vlollonds Noorderkwortier" Generaal Matsoei tart de mogendheden Regeering te Tokio machteloos tegen de militairen. Het Japansche tijdschrift „Kaizo" publi ceert een interview met generaal Matsoei, den chef der Japansche troepen in China, die daarin een helder overzicht geeft van zijn voornemens ten aanzien van Sjanghai en van de organisatie in Midden-China. In beginsel, aldus Matsoei, erken ik niet de neutraliteit der buitenlandsche conces sies, en versta ik het wel, om zelf de Chi- neesche souvereiniteit over die concessies uit te oefenen. Ik heb nooit orders aan mijn regeering gevraagd en alles wat hier ge beurt speelt zich af onder mijn volkomen verantwoording. De vreemdelingen, zoo ver volgde hij, zuilen gedwongen worden het Japansche gezag te erkennen, wanneer de Japanneezen met vastberadenheid gaan op treden. Onder de Chineezen van Sjanghai was reeds èen neiging ontstaan om het vol dongen feit te erkennen, toen het ongeluk kige incident met de „Panay"'plaats greep, dat een hinderpaal vormde voor de verwe zenlijking van mijn plan. Ik denk evenwel, dat de groepen, die zich binnenkort zullen vormen, deze politiek zullen begunstigen. Wij behoeven de vreemdelingen niet onnoodig in hun gevoeligheden te kwetsen, maar wij behoeven hen ook niet te vreezen. Japan moet zijn kracht toonen, zooals het dit deed tijdens het défilé zijner troepen in de concessies. In de toekomst zal het de gunstige gelegenheid aangrijpen om iets van dezen aard te doen. Vervolgens verklaarde Matsoei, dat er aanduidingen zijn, dat China zijn strijdgeest verliest, en vrede verlangt. Misschien zullen de gevechten ten einde zijn na kleine ge vechten langs den spoorweg Tientsin-Poe- kau-Loénghai. Rekening houdend met de mentaliteit van de Chineezen moet Japan zich evenwel niet haasten en den tijd gele genheid laten de zaken te regelen. Op de vraag over de opportuniteit van een aanval op Groot Brittannië antwoorde Mat soei „Wij zullen alleen doen, wat wij moe ten doen." Drie stroomingen in de Japan sche legerleiding. Een Havas-vertegenwoordiger heeft met een Japansche persoonlijkheid een onder houd gehad over de verklaringen van ge neraal Matsoei in de „Kaizo". De geinter- Duitsch schip op de Maas door Deenschen stoomer aangevaren. Een gat van 2K meter in het achterschip. Gistermorgen is in de Amsterdamsche ha ven aangekomen het Duitsche s.s. „Wolf ram", met een groot gat aan bakboordzijde in het achterschip, echter zoo hoog boven de waterlijn dat het. schip geen water maak te. In den vorigon nacht te circa één uur heeft de „Wolfram", metende bruto 6000 reg. ton en behoorende tot den Afrika dienst van de Woermann Linie te Hamburg, en op weg van West-Afrika via Amsterdam naar Ham burg ter hoogte van het Maaslichtschip een aanvaring met het Deensche s.s. „Mercur" Uit Esbjcrg. Hoe de aanvaring precies kon geschieden is niet geheel duidelijk, hoewel het weer hei ig 'was en het zicht niet schitterend, kon van mist niét gesproken worden. De uitkijk van de „Wolfram" ont dekte plotseling vuren aan bakboord Het naderende schip bleek dwars op den koers van de „Wolfram" te lig gen en blijkbaar, zoo althans is de lezing van de Duitsche opvarenden, beeft de uitkijk aan boord van de „Mercur" niet voldoende opgelet en pas toen hij zeer dicht bij de „Wolf ram" was het Duitsche schip ge zien. Toen was het echter reeds te laat om een aanvaring te voorkomen. De „Mercur" stootte met de boeg tegen het achterschip van de Wolfram. Of de Deen zelf schade aan zijn voor schip heeft opgeloopen weet men niet, doch de schade aan boord van de „Wolfram" bleef beperkt tot een gat. van circa, twee en een halve meter hoogte, over welken af stand de platen van het achterruim zijn opengestooten. Dank zij het kalme weer kon het schip zonder verdere vertraging zijn reis naar Amsterdam voortzetten, waar het. ligging heeft gekozen aan de kop van de Handelskade. Ook de Deen heeft zijn reis vervolgd. viewde verheelde niet dat uit deze verkla ringen blijkt, dat tusschen de verschillen de legergroepen eenig verschil van meening bestaat over de vraag, hoe in China verder moet worden opgetreden. Het Kwantoeng- legcr, dat in de sterke overtuiging leeft, dat de eigenlijke vijand Rusland is, wilde onmiddellijk na de bezetting van Mand- sjoerije niet overgaan tot uitbreiding van zijn actie in China, die verlangd werd door zekere economische kringen en een deel van den generalen staf. Niettemin won dat denkbeeld steeds meer veld en zoo kan men nu drie stroomingen onderscheiden. Er zijn menschen, die de krachten willen concentreeren in Mandsjoe- rije en Mongolië en de oogen op de Russische grens gevestigd willen houden. Anderen willen de voorloo- pige regeering te Peiping geconsoli deerd zien, zonder d!at in andere stx*e- ken van China krachten verspild worden. Dat is ook de opvatting van Teraoetsji. Een derde strooming wil geheel China bevrijd zien door de oprichting van nieuwe regeeiïn- gen, die rekening houden met het volkskarakter en de gesteldheid van het land in de verschillende streken, waarbij centralisatie vermeden moet worden. Deze strooming vertolkt de idéé der pan-Aziaten, waarvan Mat soei de bekendste voorvechter is. Dit verschil van inzicht zou duidelijk tot uiting zijn gekomen bij de regeeringsconfe- renties, die sedert begin Januari gehouden zijn. Er zou te Tokio geen gezag zijn, dat sterk genoeg is om een uniforme leiding te geven. De Japansche actie zou dan ook be paald worden door de groep, die op een ge geven oogenblik de beste positie heeft. Ook de vredeskansen moeten daarvan afhanke lijk zijn. Schietpartij bij een kinderkolonie Naohtelijke incidenten in Palestina. De nacht van gisteren werd in Palestina door verscheidene incidenten gekenmerkt. Een kinderkolonie was het voorwerp van een schietpartij, zonder dat er echter slachtoffers te betreuren waren. Een gewapende bende heeft verdei: op den weg naar Hebron een autobus aangehouden, doch daar er alleen Arabieren en geen Joden in zaten, kon zij haar weg vervolgen. Een detachement mili tairen, dat bericht, kreeg van de incidenten, is er op uitgetrokken om de schuldigen op te sporen. Naar voorts vernomen wordt, hebben de inwoners van de in het gebied van Hebron gelegen dorpen het Britsche hooge commis sariaat laten weten, dat zij de dorpen zouden verlaten, indien de autoriteiten zouden door- daan met strafmaatregelen tegen hen te ne men. HET ZOMERHUIS VOOR HET PRINSELIJK PAAR. Mededeeling van jhr. mr. C. Dedeï. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verzoekt ons, zeer nadrukkelijk tegen te spreken het bericht, dat hij in opdracht van Prins Bern hard het terrein de „Schuur van Bothol", in den Vinkeveenschen polder geheel of gedeel telijk zou hebben aangekocht. Wel heeft jhr. Dedel voor zichzelf bedoel de gronden als jachtterrein gekocht. Van verbouwing van de schuur is geen sprake, laat staan, dat het juist zou zijn, dat het in de bedoeling zou liggen hier een zo merhuisje voor het Prinselijk Paar in te richten. Zeven milimeter ruimte om te manoeuvreeren Het transport van de groote sluisdeuren bestemd voor Wijk-bij-Duurstede door het Merwedekanaal, van Zeeburg naar Vrees wijk heeft groote moeilijkheden opgele verd, welke dank zij de buitengewoon gun stige weersomstandigheden en de vakkun digheid van het bedienend personeel konden worden overwonnen, zoodat het is gelukt de sluisdeuren te brengen tot een paar hon derd meter voorbij Utrecht, ter hoogte van de Liesbosch, onder de gemeente Jutphaas. Zaterdagavond zijn de sluisdeuren door de sluizen te Zeeburg in het Merwedekanaal gesleept, waarna men in de duisternis doorvoer tot Nigtevecht, waar men den nacht doorbracht. Zondagochtend te half zeven zette men den tocht voort en weldra bleek het, dat het passeeren van de verschillende draaibruggen grootere moeilijkheden zou op leveren, dan men had verwacht. Te Loener- sloot o.a. vorderde de passage door de draai brug meer dan een half uur, waardoor het verkeer over den Amsterdamschen straat weg ernstige stagnatie ondervond. Het kostte veel moeite om de sluis deuren, welke 13.98 meter breed zijn, door den 14 meter breede vaargeul te sleepen. Daarbij kwam, dat men te Utrecht nog minder ruimte had want hier zag men zich genoodzaakt om bij een ruimte van slechts zeven millimeter te manoeuvreeren! Nadat, de draaibrug van den Jutphaaschen weg was gepasseerd, verankerde men de sluisdeuren teneinde den nacht door te brengen. Vandaag hoopt men Vreeswijk te kunnen hereiken. Op den verderen tocht naar Vreeswijk zal men gebruik maken van den nieuwen zij tak van het Merwedekanaal, daar de oude sluizen in Vreeswijk te smal zijn om deze sluisdeuren door te laten. Men verwacht, dat het transrurt. niet vóór morgenavond te Wijk-bij-Duurstede zal aan komen. Russische marinewerf in het Verre Oosten? Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt van betrouwbare zijde te hebben ver nomen. dat. het Russische volkscommissa riaat; van marine besloten heeft een reus achtige marinewerf te houwen in Wladiwo- stok, waar slagschepen, kruisers cn andere linieschepen zouden worden gebouwd. Het agentschap voegt hieraan toe: de Russische marine streeft er op het oogenblik naar haar bewapening in het Verre Oosten uit te brei den en verwacht, van Engeland daarbij de levering van onderzeeërs en andere hulp schepen. IJsselmeervisscherij Bij den aanvang van de vergadering der contactcommissie voor de IJssolimeervisschers dood de voorzitter mededeel ing ómitrenit het gunstige verloop van de visscherij op het ÏJsselmeer in het afgeloopen jaar. De vischopbrenigst bedroeg in 1937 met uitzondering van den aanvoer te Wieringen f 1.330.000 tegen f1.092.440 in 1936, een vooruitgang van f 237.560 of 21 procent. In het bijzonder werd gewezen op de toeneming in de opbrengst van snoekbaars. Deze bedroeg in 1937 71.147 kg. en f 23.043 tegen 8373 kg. en f 2709 in 1936. Groote vraag naar snoekbaars. Besproken werden de. afzetmogelijkheden van zoetwatervisch. Van desktindiige zijde werd er op gewezen, dat de snoekbaars in de voornaamste exportlanden niet gecontin- gonteerd is en dat groote vraag bestaat naar snoekbaars, welke een gewicht hoeft van on geveer 1 kg. en hooger per stuk. De snoek baars, welke slechts de minimum maat van 40 c.m. heeft bereikt is in het algemeen lichter dan 1 kg. Verschillende aanwezigen gaven te kennen, dat, gezien die gunstige vooruitzichten, in het volgende jaar verscheidene visschers met de snoek- haarsvisscheirij zouden beginnen. Men achte het een gelukkig ver schijnsel dat deze visschers in die wintermaanden de snoeltbaarsvis- scherij kunnen uitoefenien. Bescherming van den zoetwater- vischstand. Naar aanleiding van den door verschillen de visschers naar voren gehrachten wensch om wijziging te brengen in het voor de kuilvischerij verboden gebied vooral omdat men't onbillijk acht,datdoor dezen maatregel niet-kuilvisschers bevoordeeld worden, wees de heer Van Hengel, inspecteur, er nog eens in het hijzonder op, dat de inperking van de kuil vissche rij uitsluitend ten doel heeft de bescherming van den zoetwa.tervischst.and. Men merkte op, dat in het voor de kuil visscherij verboden gebied jonge zoetwater visch in groote hoeveelheden wordt aange troffen. In een buitengewoon congres te Jeruza lem, waar o.m. aanwezig waren Weizmann, de voorzitter van de zionistische unie en van de Jewish Agency, leden van den na- tionalen raad en de uitvoerende commissie, voorzitter van Joodsche gemeenten en Jood- schc kolonies in Palestina, is goedkeuring gehecht aan een beroep op „de beschaafde volkeren", waarin gewezen wordt op den nood der Joodsche bevolking in Duitsch- land, Roemenië en Polen. Steun wordt ge vraagd voor het beëindigen van de vervol gingen, waarvan de Joden het voorwerp zijn. In een motie wordt herinnerd aan de verwachtingen, die de aanbevelingen van de koninklijke commissie wekten en wordt ge protesteerd tegen de beperkende maatrege len ten opzichte van de immigratie, welke het nationaal tehuis maken tot een Ghetto in Arabisch land. De motie vraagt verder een einde te ma ken aan de tegenwoordige overgangsperio de en de openstelling van het land voor de massa's der emigranten. In een aangenomen resolutie wordt dit streven gedefinieerd als dc wensch van alle Joden zichzelf te bestu ren in volledige vrijheid en in hun eigen vaderland. SPANJE Met vliegtuigen en oorlogsschepen Bommen vielen zelfs op Fransche dorpen Wraak en weerwraak waren gedu rende het afgeloopen week-end de motieven, waarom tal van steden een heftig bombardement te verduren kregen. In een communiqué van het mi nisterie van defensie wordt medege deeld, dat gistermorgen om 10 uur 37 vijf rechtsche oorlogsschepen, waarbij twee ltaliaansche torpedo bootjagers, die kort geleden bij de rechtsche vloot zijn ingelijfd, Valen- cia hebben gebombardeerd. Er vielen veertig granaten in de stad. Door on nauwkeurigheid bij het richten der schoten is het bombardement niet doeltreffend geweest.. Slechts weinig schade werd aangericht. Generaal Queipo de Llano heeft bekend gemaakt, dat Sevilla gistermorgen een lucht bombardement. heeft ondergaan. Onder de slachtoffers telt men drie vrouwen, elf kin deren en tien mannen. Vermeld werd, dat; vijf ton hommen op de militaire doelen der stad werden geworpen. Wat de krijgsverrichtingen betreft, zcide de generaal, dat hij niets te vermelden had, van geen enkel front, maar dat gisteren vier regcerings vliegtuigen waren neergehaald. Gistermiddag hebben veertien rechtsche vliegtuigen een luchtaanval op Puigcerda aan de Fransch-Spaansche grens onderno men. Zij lieten tot tweemaal toe op ver scheidene plaatsen een dertigtal bommen vallen. Eén hiervan kwam terecht op een hotel, waarbij een aantal personen om het leven kwam. Tweemaal vlogen de machines over Fransch grondgebied, waarbij zij boven Osseja en Angoustrine een tiental bommen lieten vallen. In de Fransche dorpen werd echter nie mand gewond. Het doel van het rechtsche bom bardement van Puigcerda schijnt te zijn geweest de spoorwegverbinding met Frankrijk te verbreken. De spoorlijn zou inderdaad zijn ver nield. Bovendien zijn verscheidene villa's ver woest. Het bombardement duurde tien mi nuten. De vliegtuigen keerden toen hoven Fransch gebied en verdwenen. Ook Figuei- ras is gebombardeerd. Daar zijn het station en het centrum der stad getroffen. 'Ook is Salamanca aan het eind van de vorige week gebombardeerd door twintig regeeringsvliegtuigcn. Er werden tientallen bommen van zwaar kaliher geworpen. Volgens mededcelingen van zekere personen zouden 225 menschen ge dood zijn en meer dan 400 gewond. Twintig bommen zouden op de stad ge vallen zijn, een vijftiental in den naasten omtrek. Twee hommen kwamen terecht in de nabijheid van het hotel, waar vrijwel al le buitenlandsche vertegenwoordigers zich gevestigd hebben. Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede. dat tot het bombardement van Salamanca besloten was door het republi- keinschc opperbevel als antwoord op de stelselmatige aanvallen der luchtmacht van Franco op de Middellandsche Zeekust. Intern. Brigade naar Teruel. Van regeeringszijde wordt mede gedeeld dat de internationale bri gade naar Teruel is gezonden. Het Amcrikaansche bataljon heeft een geheel escadron Moorsche cavalerie vernietigd. De strijd duurt nog voort- Het nieuwe offensief tegen Teruel. dat de strijdkrachten van Franco vorige week Maandag hebben ingezet, is van een bui tengewone kracht. De rechtsche troepen zijn op verschilende punten opgerukt en hun voorhoeden bevinden zich in het Zuidwes ten op enkele honderden meters der stads muren, in het Westen op nauwelijks een kilometer en in het Noorden op vier K.M. Rechtschen in Estremadura ver slagen. Aan ..ot front van Estremadura hebben de regeeringstroepen de legermacht van Franco tot tweemaal toe teruggeslagen, waarbij deze zware verliezen leed. De re geeringstroepen wisten alle onlangs ver overde stellingen te behouden. Verster kingsbrigades blijven verdedigingswerken aanleggen. Dit nummer bevat 8 pagina's s EERBER1CHT DE BILT S BINTi Verwachting zwakke tot mati ge. later wellicht toenemen de Zuidwestelijke tot Zui delijke wind, betrokken, la ter kans op eenige regen, weinig verandering in temp. Verdere vooruitzichten: Betrok ken. zacht met later kant op eenige regen. CHINA Japanners door plofselingen aanval verrast Sedert eenige dagen is de Chineesche bezetting van Haitsjau, oorspron kelijk het oostelijke eindpunt van den Loenghaispoorweg, ten noordoos ten van Kiangsoe, begonnen de plaats te ontruimen. Vóór hun terug tocht echter hebben de Chineesche troepen de haven van Lienjoen, den toegang van zee tot Haitsjau, geblok keerd door twee stoomschepen van 1500 ton tot zinken te brengen. De luchtafweerbatterijen zijn eveneens door de terugtrekkende troepen mee genomen. Een Chineesche aanval heeft succes. De rust aan het front van den Tientsin- Pockauspoorweg is gisteren verbroken door een bij verrassing door de Chineezen ge- openden aanval. De Chineezen beweren Liangsiatien op 13 mijn ten zuiden van Jentsjau te hebben heroverd, doch dit is nog niet bevestigd. Voorts zijn de Chineezen tot het offensief overgegaan met Tsining als doel, waarheen zij uit het westen en zuiden oprukken. Sporadische gevechten worden geleverd ten zuiden van Penghoe. Gisteren hebben Chineesche vliegtuigen tweemaal een aanval gedaan op Woehoe. Volgens Japansche mededeelingen echter werd geen schade aangericht en vielen geen slachtoffers. Tsjang-Kai-Sjek handhaaft de discipline. Het Chineesche telegraafagentschap Cen^ tral News meldt, dat binnenkort de ver oordeeling venvacht kan worden van den voormaligcn gouverneur van Sjantocng, generaal Han Foe Tsjoe, door het hoog mi litair gerechtshof, dat reeds verscheidene zittingen heeft gehouden. De minister van oorlog, generaal Jing- Tsjin-IIo, is door Tsjang Kai-Sjek benoemd tot voorzitter van het rechterscollegc, dat over Han vonnis zal vellen. Han Foe-Tsjoe is 11 Januari op last van Tsjang-Kai-Sjek aan het front van Sjan- toeng gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van 't niet opvolgen van militaire bevelen en het verzaken van zijn plichten. Wanhoop leidt tot gehoor zaamheid aan een dictator Felle aanval van Amerikaansch minister op het fascisme. De Amerikaansche minister Ickes heeft gisteren in een rede een feilen aanval ge daan op de dictatoren. Hij verklaarde, dat de landen, waarin de vrije meeningsuiting was onderdrukt, en in verband met ras, gods dienst en politieke overtuiging een wreede discriminatie tegen de eigen onderdanen werd toegepast, voor het buitenland niet op vallend goede buren waren. Het was volgens Ickes niet geheel toevallig, dat de fascistenleiders, die niet gewoon zijn, in eigen land hun beleid te verdedigen, zich niet om de wereldmeening bekommeren. Slechts wanneer zij wanhopen, zeide spr. verder, offeren de men schen hun vrijheid op aan e-en dicta torschap van rechts of links, in ruil voor de illusie te leven. Ickes betoogde dat het gevaar voor de de mocratie gelegen was in de toenemende con centratie van economische macht over den arbeid, de levens en de rijkdommen van an dere landen in handen van een kleine auto cratische klasse.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1