PANTER RADIO „Vergissing? Geen sprake van" zegt de bemanning WEK DE GAL IN UW LEVER OP OCoOMS oCoxycd, „Groentencul tuur" Arrondissements rechtbank te Alkmaar Wat de Volkenbondsraad zal behandelen Woensdag 26 Januari 1938 Tweede blad lloe rijmt men dat wel bij mekaar...? Die prijs^ en döt sigaartje T.. Hebt U het al eens ge probeerd? - Wie voor 't eerst een PanterMignon op steekt, kan zich bijna niet voor- stellen, dat het werkelijk maar 3 cent kost. Een heerlijk mild en geurig rookertje, dat zich ook zoo echt smakelijk presentee ren laat uit het mooie, handige doosje. Steek het eens bij U. 10 stuks 30 cent. MIGNON Firma H. J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL BROEK OP LANGENDIJK. T uinbou wvcreeniging Maandagmiddag 2 uur. kwam de Tuin- bouwvereeniging „Groentencultuur" in jaar vergadering bijeen, ten lokale van den heer C Vijzelaar. Voorzitter W. J. Balder, opende met een bijzonder woord van welkom aan burge meester- SdhöMws en keurmeester J. van Die. In verband met de gebeurtenissen van het, afgeloopen jaar, werd wijlen burge meester Slot herdacht. Wat de herverkaveling van het Geestmer- Ambacht aangaat, werd opgemerkt, dat men zich in deze ernstig berade, hoe te handelen. Betreffende de proefpoldcr was voorzitter te leurgesteld over de prijs welke voor het Jancl kon worden bedongen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 196 bedraagt. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van f 401.87 en een uitgaaf van f401.09; saldo f0.78; gevoegd bij het kassaldo groot f 680.75, wérd een bezit op 1 Januari 193S van'f 681.53. Medegedeeld werd dat iederen Zaterdag van 9—11% in het betaalkantoor inlichtingen zijn te bekomen op tuinbouwgebied, ver strekt doo-r Ir. Rietsorrai of Ir. Dartels. Besloten werd medewerking le verleenen tot algeheeie rattenbestrijding met de ver schillende tuinbouwvereenigingen in het Geestmer-Ambacht. Gewenscht werd geacht opgave te verstrek ken waar men Zceuwschc blauwe aardappe len wenscht te verbouwen in verband met het besmettingsgevaar voor de Scholsche muis. Opgemerkt werd dat zulks ook gewenscht is betreffende de blauwe eigenheimers. In de plaats van den lieer H. de Graaf, we gens periodieke aftreding, werd in het be stuur gekozen de heer Jb. Wagenaar J.J.Cz. Tot bestuurslid der L.G.C. werd de heer C. Spaans herkozen. In verband met ingekomen klachten be treffende het niet hebben van zakken aan gaande enkele kooplieden bij lossing van het product, werd besloten in liet vervolg geen zakken meer mee te geven, zoodat de koop man zelf zorg drage voor materiaal. De heer Wittevcen bracht verslag uit van d«n kring correspondenten Plantcnziekten- kundigen Dienst. Er op gewezen werd dat het aanbeveling yerdient om bij het optreden der gewone aardappelziekte en alternaria de knollen hij droog weer te rooien, om besmetting te voor komen. Aangaande de draaihartigheid werd opge merkt, dit euvel gezamenlijk te bestrijden om tot goede resultaten te komen. De heer Kaas vraagt een soepeler toepas sing der keuring van het product in de goot. Aangedrongen werd op mededecling van het rapport-Leefmans inzake bestrijding draaihartigheid. Betreffende herverkaveling van het Geestmcr-ambacht werd opge wekt om persoonlijk een proef te nemen met diepspitten. De heer K. Bak-Romeijn vraagt of een koopman het gewicht aanvaarden moet wat op het bordje vermeld staat, ook wan neer. blijkt dat de betrokken aanvoerder soms bij het lossen in zakjes er één te kort komt. Hierop werd bevestigend geantwoord. Burgemeester Schelhaas spreekt. Burgemeester Schelhaas zegt, in verband met het voorzitterschap van het markt bc- stuur, geen gelegenheid voorhij te willen laten gaan, om zich op de hoogte te stellen van wat er leeft in den tuinbouw. Wat wijlen burgemeester Slot aangaat, is het mijn Innige overtuiging, zegt spr., 'dat hij zijn gaven en krachten verteerd heeft in het belang der tuinbouw, welke door zij-n verscheiden dan ook over geheel Ne derland een groot verlies heeft geleden. Steeds stond hij op de bres en zijn invloed in den Haag was dan ook zeer groot, In de toekomst zal dit zelfs nog blijken. In het kleine deel, dat ik zelf van hem heb overgekregen wensch ik al mijn gaven en krachten te besteden die God mij heeft gegeven. Het verblijdt spr. dat er zulk een groote eenstemmigheid heerscht op de vergadering waarbij de wensch werd uitgesproken dat zulks in de toekomst zoo moge blijven be staan. Eendracht maakt macht. Wat de proefpolders betreft kan spr. zich indenken dat men schade loos gesteld wil worden voor zijn land. Toch moet men waardeering hebben voor de pogingen om verbete ring te brengen in den bestaanden toestand. Wanneer de plannen nneer gevorderd zijn is het gewenscht dat ook Ir-. Mèsu uitge- noodigd wordt om in deze gemeente een lezing te houden. Wat de proef met het diepspitten aan gaat, zulks eisoht voorbereiding en is het gewenscht. dat degene die dioze proef wil zich opgeve hij het bestuur. Deze stelt zich in verbinding met Ir. Mèsu en de Ned. Heide Mij, waarna men met de plannen kome bij het gemeentebestuur, die via de inspectie, aanvrage doet, om de werken in werkver schaffing te doen uitvoeren. Sluiting volgde nadat den heer de Graaf nog dank was gebracht voor zijn arbeid in dienst der vereenigrag verricht. Zitting van 24 Jan. Schagerbrug GELD VAN VERKOCHTE LOTEN NIET AFGEDRAGEN. De volgende verd. D. G. te Schagerbrug wordt ervan beschuldigd van de harddrave rij vereeniging „Voorwaarts" een bedrag van plm. f 40.— te hebben verduisterd. Politierechter: Dat geld hoorde U niet toe? Verd.: Nee, nuaar ik wil het geld graag teruggeven. Get. W. J. van Loenen te Schagerbrug ver klaart aan verd. loten ten verkoop te heb ben gegeven v. d. Holl. Mij. v. Landbouw en van de Harddraverij vereerhiging „Voor waarts" Politierechter: Hoeveel provisie kreeg hij? Get.: Tien procent. Hij heeft f 40.- aan lo ten niet afgedragen. "Verd.: Ik deed het uit armoede, nuaar ik zal het geld zoo gauiw mogelijk terugbeta len. Politierechter: Wat. is zoo gauw mogelijk? In November heeft U het feit gepleegd en een paar wieken voor de zitting biedt U twee kwartjes aan. De officier van Justitie eascht een gevan genisstraf voor den tijd van één maand. Politierechter: Hoe karnt U zoo aan lager wal te raken; de drank misschien? Verd.: Nee hoor, geen drank! Politierechter: Zou je bereid zijn je heele lerensloop bloot te leggen? Ik geloof, dat de drank een goede stee is geweest. Verd.: Ik ben altijd ongelukkig geweest. Mr. Lodeboer schorst het onderzoek tot DEN HELDER Maandag 7 Maart om den heer Wiggers in de gelegenheid te stellen rapport over verd. uit te brengen. Harenkarspel EEN EMMER DOOR DE RUIT. Verdachte Tj. van D. te Harenkarspel staat terecht, omdat hij op 29 November al daar een emmer door een ruit heeft gegooid welke eigendom was van een zekeren Iv. Govers. Verd. erkent het tcnlaste gelegde, maar zegt, dat hij alsmaar door Govers werd ge treiterd. Get.. K. Govers komt verklaren, dat hij on- eeniigfheid kreeg met verd. en toen heeft hij me geslagen. Politierechter: En heeft U hem niet in 't gezicht 'gespuwd? Get. Nee Edelachtbare. De officier van Justitie eischt f 20.boete subs. 10 dagen. Verd.: Ik dacht dat ik niet schuldig was. Mr. Lodeboer voroodeelt verd. tot f 10. boete subs. 5 dagen. Den Helder ALS DE WIJN IS INDE MAN. De volgende verdachte H. K. te Den. Hel der moet. terecht staan, omdat hij zich al daar heeft verzet tegen den agent van po litie J. Kobes. Verdachte weet niet, of hij zich verzet heeft. Politierechter: U bent op 8 December.dron ken geweest. Verd. Dat is zoo. De officier requisitoir nemend, eischt. één maand gevangenisstraf en conform dezen eisoh wordt verd. veroordeeld. Ziting van Dinsdag 25 Januari, UITSPRAKEN. Voordat met de behandeling der straf zaken een aanvang werd gemaakt, deed de Rechtbank uitspraak in de twee vol gende zaken: Th. D., wegens diefstal, 6 we ken gevangenisstraf (eisch 5 maanden) en W. R. wegens diefstal, conform den eisch 8 maanden gevangenisstraf. De zitting van de Arrondissements Recht bank te Alkamar had gisteren al bitter weinig om het lijf. Er stonden twee zaken op de rol, wiaarvan de eerste met gesloten deuren werd behandeld. EEN RIJWIELDIEF. De tweede zaak was die tegen G. de R., van beroep koopman, wonende te Alkmaar, die ervan beschuldigd werd in Egmond a.d. Hoef en in Alkmaar een rijwiel te hebben gestolen. De zaak welke op 15 October van het vorige jaar alreeds had gediend, werd toen aangehouden, omdat de Rechtbank een psychiatrisch rapport van verd. wensch te. Verd. ondergaat momenteel een gevange nisstraf van 7 maanden in de strafgevan genis te Haarlem, wegenis diefstal van een rijwiel te Uitgeest. Als getuige wordt nu gehoord de heer J. H. Wiggers ambtenaar der Rcclasseering. Get. zegt, dat hij de Rechtbank geen voor stel kan doen om verdachte een gevangenis straf te doen opleggen onder bijzondere voorwaarden. Immers: deze verdachte wil niet naar een strafkolonie, doch wenscht in de stad te blijven. Intusschen acht get. het niet Onmogelijk, dat het best gaan zal in een bijzondere strafgevangenis, maar get. weet niet. hoe verd. daar tegenover zal staan. De Officier van Justitie, mr. G. C. B. van der Feen de Lille, requisitoir nemend per sisteert bij zijn eisch van 16 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verd., mr. H. Scholten, wil op één punt de aandacht vestigen n.1. op het feit, dat de Officier in zijn requisi toir geen rekening heeft gehouden met het psychiatrisch rapport. Daaruit toch blijkt, dat deze man niet steelt uit hebzucht, doch enkel en alleen om te stelen. Mr. Scholten zou voelen voor een. gecom bineerde straf en zou willen dat verd. onder toezicht werd gesteld van het Leger des Heils. De verdediger wil zijn cliënt in de clementie van de Rechtbank aanbevelen. De Rechtbank gaat daarop in raadkamer en de president, wijst, na terugkomst, on middellijk vonnis. Óp grond van de des tijds gehoorde getuigeverklaringen, acht de Rechtbank het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en legt verd. een gevangenisstraf op voor den tijd van 10 maanden. Verd. zegt tegen dit vonnis in hooger beroep te willen gaan. 6n U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van J 0.75. PROGRAMMA DONDERDAG 27 JAN AKI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Knipcursus. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 Kovacs Lajos' Orkest. 1.00 Zuid-Afrikaansch programma. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Solistenconcert. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. U.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 801,f m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Haarlems pianokwartet. 6.25 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.14 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest en solist. 9.00 „De dienst der Christ. Gemeente aan het Oosten", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. De agenda der honderdste zitting van den Valken bondsraadwelke vandaag, te Gen re begint en onder voorzitterschap zal staan van dm vertegenwoordiger van Iran, Musta- pha Adle bevat 26 punten. Vele dezer zijn van bestuursteeh- nischen budgetairen en organisato- rischen aard. De Raad zal zich o.m. hebben bezig te houden met het verslag der commissies van financiën en van oecomiisdhe aangele genheden, over de kwestie van de grond stoffen, de opheffing van de controle op de valuta en de contingenten, de demografi sche kwestie enz. Voorts heeft de raad in October 1937 van de Assemhlée opdracht gekregen een plan uit te werken voor internationale steun ver leening aan politieke vluchtelingen. Voorts zullen de opmerkingen van de Turksche regeering over de regelingen voor de eerste verkiezingen in het San d jak Alex- andrctfe worden bestudeerd. De commissie van 28, staande onder voorzitterschap van den belg BouFquin. komt, Maandag 31 Ja nuari bijeen. De torpedeering van de „Hanna" Piraat zou dag eo nacht op de loer hebben gelegen Angstige uren doorgemaakt tij- I dens bombardement van Barce- lona. Met den Brusselschen trein, welke om 10.51 uur aan het station Delftsche Poort te Rotterdam aankwam, arriveerde een twaalftal leden der bemanning van het, na bij Valencia, getorpedeerde 6638 ton meten de Nedcrlandsche stoomschip „Hannah". De mannen, die ternauwernood den tijd hadden gehad het veege lijf te redden, heb ben al hun bezittingen verloren. Slechts de allernoodzakelijkste kleedingstukken heb ben zij in allerijl bijeen kunnen rapen, zoo dat het niet te verwonderen viel dat ver scheidene hunner zich schaamden voor de schoenen welke zij droegen. Doch, er was niemand gewond en zoo sprong een welge moed stel zeelieden uit den trein. Dat men maar liefst niet meer dacht aan de vier dagen, welke zij in Spanje doorbrachten en waarvan er slechts één zonder bombardment verloopcn is, is begrijpelijk. In het schijnsel van een zoek licht. Hoewel algemeen bekend is, dat vóór het tijdstip van de torpedeering niets bijzonders gebeurd is, hadden verscheidene opvaren den den dag, welke aan de torpedeering vooraf ging, toen de „Hannah" Gibraltar verliet, een schijnwerper opgemerkt, die de zee afzocht en zijn schijnsel in de nabijheid van de „Hannah" liet rusten. De waarschijnlijkheid dat het Ne- derlandsche schip gezocht en gevon den was oordeelden zij groot, en bij eenige opvarenden vatte de meening post., dat de onbekende duikboot, welke de torpedo afschoot, de „Han nah" reeds gedurende een dag en een nacht gevolgd was. Een vergis sing? Daar kan geen sprake van zijn. De naam en een flinke Neder- landsche vlag waren op zij van het schip geschilderd, terwijl, ton over vloede, het Hollandsclie dundoek nog aan den achtersteven wapperde. Afgezien van de mecning van enkele leden der bemanning, was dus alles rustig tot den fatalen morgen. Kapitein zag „bellenbaan". Het was Dinsdag 11 Januari toen de kapi tein plotseling een „bellenbaan" opmerkte. Ilij gaf nog bevel het roer om te gaoien, opdat de „Hannah" evenwijdig aan deze baan zou komen te liggen, doch het was tc laat. Met een ontzettenden slag, die volgens onze zegslieden het schip met alles wat er op was een dnsdanigen schok toebracht, dat het meer dan een meter omhoog steigerde, drong de torpedo, ter hoogte van rnim 2, vlak bij de machinekamer, in de „Hannah". Niettegenstaande het feit, dat de aange richt ravage en de schok verschrikkelijk waren, bleef de bemanning uiterst kalm, zoodat mogelijk onheil wat dat betreft voor komen werd. De „Hannah" maakte onmid dellijk zware slagzij en een haastig inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat niets te redden viel. De twee reddingssloe pen werden gestreken, de gordels, die voor de hand lagen, waren in minder dan geen tijd omgedaan en zonder moeite kon de be manning het ongeluksschip verlaten. Niet te redden. Alles heeft zich in ongeveer zes uren af gespeeld. Des morgens om even over acht werd het schip getroffen en 's middags te omstreeks twee uur verdween de „Hannah" onder den waterspiegel. Tien leden der be manning waren hiervan getuige. Want na dat te hulp geschoten visschersbootjes uit Javea de opvarenden aan boord hadden ge nomen, waarna dezen bij eenige visschers huisvesting vonden, is een aantal hunner teruggekeerd om nog een poging te wageh het schip te naderen. Geprobeerd is nog de „Hannah" die dieper en dieper zonk, op sleeptouw te nemen, maar op een gegeven oogenblik moest men het schip haastig aan zijn lot overlaten, omdat plotseling het wa ter sneller en met grooter kracht ging bin nenstroomen. Bommen en olijfolie. De opvarenden hadden niets dan lof voor de wijze, waarop in de eerste plaats kapi tein M. H. de Boer voor ben gezorgd heeft cn ten tweede ondervond men overal de grootst mogelijke medewerking. Eenige benauwde oogenblikken heeft de bemanning nog in Barcelona gehad, waar in het begin van de afgeloopen week eenige bombardementen hebben plaats gehad. Acht man waren daar ingekwartierd in een hotel, vlak hij het station. Over de ver zorging waren zij best te spreken, maar het eten: olijfolie en nog eens olijfolie! Angstige morgen. Op een morsen, het was ongeveer half zes, werden zij plotseling in hun hotel op geschrikt door kreten in de gangen. Er werd heen en weer geloopen, en de deur werd opengerukt. Men beduidde hun, dat zij haastig moesten opstaan en naar bene den gaan. Beneden gekomen, waar ieder een vertwijfeld in een hoek zat., zei hun nuchter Hollandsch verstand dat zij bij een dergelijk bombardement niet in huis moes ten blijven, weshalve zij de straat opgin gen. Uren van angstige spanning hebben deze acht mannen hier doorge bracht. Drie groote vliegtuigen cir kelden onophoudelijk over hun hoofd en met korte tusschcnpoozen viel een kleine zwarte stip omlaag en iedere stip heteekende weer ver woesting en dood. Twee minuten gaans van de plek, waar de Hollan ders hijeen stonden, werd een groot huizenblok getroffen. Met afschuw in zijn stem deed onze zegs man het droevige verhaal, dat zich nauwe lijks begrijpen laat. Lijken lagen tusschen de rookende puinhoonen en angstige kre ten van vrouwen en kinderen waren niet van de lucht. Buitenlanders tegengehouden. Door de goede zorgen van kapitein en consul kon de geheele bemanning echter al spoedig dit tooneel van ellende verlaten. Zaterdag j.I. verlieten zij Barcelona en Zondag kwamen allen in Marseiïle aan. Hiermede was het ergste geleden. Maandag vertrokken zij per trein in de richting Pa rijs en ongestoord reisden zij verder tot aan de grens bij Roosendaal. Hier deed zich echter nog een oponthoud voor. De buiten landers namelijk mochten niet verder mee reizen en waren dus gedwongen, achter te blijven. Het waren twee Roemenen, een Turk. een Griek en een Pool. waarvoor ka pitein de Boer met geen mogelijkheid toe gang tot ons land verkrijgen kon. Er moest dus afscheid genomen worden. Maar' kapitein de Boer wilde deze mannen, die zinder eenig bezit waren, niet aan hun lot overlaten en stuurde de overigen verder. Als dan ook voor deze buitenlanders ge zorgd is' reist kapitein de Boer verder. Hij wordt spoedig te Rotterdam verwacht.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5