THEÜTER m nni in Non-Stop New-York Oranjefeest Vergadering Schermerhorn FEEST Plaatselijk Nieuws. Belastingfraude Successen der Japanners Opnieuw Brifsch schip getorpedeerd Franco geeft zijn land een regeering Gevechten in Palestina Ledenvergadering 20 op stam staande Iepenboomen Burgerbrug HEDEN (Dinsdag 1 Febr.) GROOT P. LANGEDIJK op 2 Febr. in het Noord-Holl. Koffie huis gaat even goed door. OUDESLUIS Groot Oranje- DANSEN. Inleiding VOORDRACHTEN. Groot MASKERADE-SUL uitgesteld Dinsdag 8 Februari. Postvlucbten op Iodië SS -lSinRap-31 31 (tawrïï)' 31 Ian' lMhon6 31 ,an- CHINA Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Ja pansche luchtmacht een aanval heeft ge daan op Lojang, de voornaamste stad van Honan. Meer dan 12 Chineesche vliegtuigen, werden neergeschoten, terwijl ook een loods en' verscheiden op het veld staande vlieg tuigen vernield werden. Naar verluidt zouden de Japansche troe pen de Chineesche stellingen ten westen van Mingkwang hebben doorbroken en thans oprukken langs den spoorweg Tient sin—Poekau in de richting van Pengfoe. Geen nieuwe Japansohe ambas sadeur naar China. Kawagoe, de Japansche ambassadeur in China, die teruggeroepen was, is te Tokio aangekomen. Men meent te weten, dat geen ambassadeur naar China zal worden ge zonden voor het bewind van Tsjang Kai Sjek door een nieuwe krachtige regeering vervangen is. China voert zilver uit. Het s.s. „Ranpura" is te Woolwich aange komen met -ilvercn munten uit China ter waarde van twee millioen pond sterling. Volgens de „News chronicle" zijn in dc laatste negen of tien weken Chineesche zil veren munten tot een bedrag van 18 millioen pond naar Engeland gebracht, waarvan een deel was bestemd voor de betaling van oor- lögsaankoopen. De moord op de Kath. missiona rissen. De vertegenwoordiger van het Japansche leger, majoor Jokojama, heeft bij den ver tegenwoordiger van de Fransche ambassade te Peking, Lacoste, zijn verontschuldigingen aangeboden voor den moord op de Katho lieke missionarissen van Tsjeng Ting Foe, waaronder zich de Nederlandsche bisschop mgr. Scliraven, bevond. De Japansche autoriteiten zullen schade loosstelling betalen aan de missie. SPANJE Door onbekend onderzeeër. Reuter meldt uit Londen, dat een onbekend Britsch schip gistermor gen op zestien mijl buiten Cabo TI- noso in de Spaansche wateren door een onderzeeër is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Vijf opvarenden verdronken? Radio Bandona deelt in een later bericht mede, dat een onderzeeër op zestien mijl van de kust een Engelsch steenkoolschip, dat zich naar Cartagena begaf, tot. zinken heeft gebracht. Onder de slachtoffers be vindt zich een controle-agent van do niet- inmengingscommissie, een Zweed, voorts de gezagvoerder van het schip, een officier en de tweede machinist. De andere leden der bemanning zijn gered. De Chineezen vieren nieuwjaar dobbelen en tooneelvooretellin gen verboden. Niettegenstaande de viering van het Chi neesche nieuwjaar zijn de regecringsbu- rcaux gisteren open gebleven. In verband met den oorlog werd weinig werk gemaakt van dc viering. Gelukkig voor de bevolking deed de Japansche luchtmacht gisteren geen aanval, hoewel men hiervoor vreesde. Vermoedelijk maakte de mist het vliegen onmogelijk. Generaal IIo Tsjen Tsjoeng, de gouver neur van riopch, heeft strenge orders ge geven om het dobbelen te verbieden. Ook mogen geen tooneelvoorstellingen gegeven worden, aangezien dit verspillen van tijd en geld in de huidige omstandigheden niet kan worden toegestaan. Ten einde zooveel mogelijk verlies van levens te voorkomen, bij de luchtbombarde menten, heeft de Chineesche regcering de gevangenen, die wegens kleinere misdrij ven gevangen zaten, in vrijheid gesteld. Reeds zijn meer dan tweeduizend perso nen los gelaten. FRANCO. De namen van de ministers zijn nog niet officieel gepubliceerd. De leider van den staat zal tegelijk minister president wor den en met hem voraien de ministers de na tionale regeering. De leider benoemt uit hun midden den vice-president en den secretaris van de regeering. Elke minister zal worden bijgestaan door een onderstaatssecretaris. De verschillende afdeolingon zullen staan onder een chef, overeenkomstig de vroegere directeuren-generaal. De afdeelingen van het ministerie van buitenl. zaken, zullen zijn: buitenland sche, politiek, internationale verdragen, be trekkingen met het' vaticaan en ten slotte het protocol. He ministerie van oorlog zal drie onder staatssecretarissen krijgen n.1. voor oorlog, marine en luchtvaart. Generaal Franco zal opperbevelhebber van de geheele weermacht blijven en tevens het ministerie-presidium bezetten zoodat hij dic tator van het nationalistische Spanje zal zijn. Engeland als pleiter voor menschlievenheid Nieuwe Britsche stappen in ver band met de bombardementen van open Spaansche steden. De berichten over uitbreiding van de luchtaanvallen op de Spaansche steden en het groote aantal slachtoffers dat deze eischcn, hebben te Londen diepen weerzin gewekt. Naar men weet, is in den afgeloopen zomer op initiatief der Britsche regeering een internationalen oproep tot de beide par tijen in Spanje gericht, waarin er cp hu manitaire gronden op aangedrongen werd geen open steden en objectieven van geen militair karakter te bombardeeren. Naar men meent te weten, overweegt de Britsche re geering, welke maatregelen thans nog geno men zouden kunnen worden om het bom bardecren van de achter het front gelegen steden tegen te gaam Zichzelf tot dictator uitgeroepen Generaal Franco heeft de ontbin ding van de technische staatscom missie gelast en bevolen een regee ring te vormen. Deze regeering zal uit een minister-president, ministe rie van buitenlandsche zaken, van justitie, Van oorlog, van openbare orde, van binnenlandsche zaken, van industrie en handel, van landbouw, van opvoeding, van openbare werken en vakvercenigingen bestaan. Amerika trekt versterkingen uit Sjanghai terug Niet meer noodig.' Het Amerikaanschc departement van ma rine deelt mede, dat de 1500 marinesoldaten, die in Augustus j.1. uit San Diego naar Sjanghai gezonden waren ter versterking, naar Honoloeloe zullen worden overge plaatst. Zij zullen IS Februari uit Sjanghai vertrekken, waar zij niet langer noodig zijn. Er blijft een regiment van 60 officieren en (luizend man te Sjanghai. Deze troepen zijn hier reeds sedert 1927. Frankrijk gaat zijn oorlogs vloot verbeteren Minister William Bertrand heeft o.a. ver klaard, dat het voorbeeld van wijsheid en matiging dat de Fransche vloot heeft gege ven voor 1938 geen weerklank heeft gevon den en langer dit te handhaven zou de Fransche belangen ter zee ernstig schade doen, evenals de Fransche koloniale zaak. De minister is voornemens de regeering hier mede op de hoogte te stellen en haar voor te stellen geëigende maatregelen te nemen. Bij het aanvaarden van zijn taak heeft de minister aan het hoofd van de marine een beproefd militair gevonden, alsmede plan nen welke er op wachten te worden uitge voerd. Zoodra dus de financiën ter beschik king zullen worden gesteld, zal de vloot ver beterd worden; zékere oudere eenheden zullen dan binnenkort vervangen worden. Britsche troepen slaags. Britsche troepen, die zochten naar een bende gewapende Arabieren, raakten bij Jening, vijftig mijl ten noorden van Jeruza lem, plotseling slaags met de Arabieren. De luchtmacht werd gewaarschuwd en deze nam deel aan het gevecht. Men gelooft, dat de Arabieren verliezen hebben geleden. Voet&at Roode Duivels gekozen Voor den wedstrijd tegen de Zwaluwen. Het elftal der Roode Duivels, dat op 9 Februari a.s in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Zwaluwen zal spelen, zal in de volgende opstelling aantreden: Doel: Braet (C. S. Brugge). Achter: Ileyman (Olympique Charleroi) en Seys (Beerschot"». Midden: Van Alphen (Beerschot), Gom- mers (Beerschot) cn Van den Kerckhove (White Star). Voor: Vlaemynckx (Union St. Gilloise) Ceuleurs (Beerschot), Mondele (Dnring) Isenborghs (Beerschot) en De Mulder (White Star). vertoont HEDENAVOND, direct na afloop Vuurwerk de spannende detective-film: nii^gtiiiiiiiiPigyiiingemi imai' fiw^iiiiiija^iiiiigaani ESIBBIBag I Bül IMIMIIM Een avonturenfilm vol verrassende wendin gen, het hoogtepunt vindend in een der moderne viiegbooten boven den Oceaan. - Entrée zaal 40 cent. Balcon of Loge 70 ct. AFD. NIEUWE NIEDORP. Vacantie Kolonies op DONDERDAG 3 FEBR. a.s., nam. 7# uur, in de Prins Maurits. AGENDA: Rekening. - Bestuursverkie zing. - Diversen. HET BESTUUR. Het Gemeentebestuur van NIEUWE NIEDORP biedt te koop aan: Inlichtingen bij den gemeen te-opzichter. Aanvang 7 uur. Vele Attracties. Cabaret Bulsman. DE van WOENSDAG 2 FEBRUARI in de versierde zaal van BUISMAN. 's Middags vanaf 3 uur: 's Avonds half acht: Daarna: Muziek van de versterkte Band The Musical Player. Geheel nieuw. OUDERAVOND O. L. school wegens Nationale feestdag tot Te koop: 2 jonge STAMBOEKZEUGEN, met 8 en 6 Biggen, de acht ge merkt., bij P. GROOT Mz., Kolk, Aartswoud. Te koop: BLAUWE EIGENHEIMER POTERS. bij W. KAAN, Veerweg, 14, An na Paulowna. Onze Oost. Het defensie-uitvoer recht in den Volksraad Naar de N. R. Crt.. bericht, zijn in den Volksraad de voorstellen voor het defensie uitvoerrecht behandeld. Enkele militaire ex perts betwijfelden of de door deze uitvoer verkregen gelden, ook werkelijk door de re geering voor de defensie zullen worden aan gewend en meen dep dat nog ingrijpender maatregelen noodig zullen zijn. Anderen wil den bepaalde producten als rubber, koffie en tabak uitsluiten en waren van oordeel, dat enkele volksgroepen door de nieuwe maatregel te veel belast, zullen worden. Een definitief besluit is niet genomen. Dr. Philips optimistisch. Dr. Philips, de directeur dor Philips fabrie ken, heeft in een interview met een Aneta- vertegenwoordiger, aan boord van dc Christi- aan Huygens, op weg naar Indië verklaard, optimistisch te zijn over den algemeen eeo- nomischen toestand in onze Oost. Hij achtte de huidige inzinking slechts van zeer tijde lijk karakter. De „zuivering" in Sovjet-Rusland Nieuwe terechtstellingen. Vijf leiders vaü een contra-revolutionnaire organisatie te Fiflis zijn ter dood veroordeeld, beschuldigd van het samenzweren tegen het Sovjet-bewind en het pogen Georgie van de Sovjet-Unie los te scheuren. werd gesproken door den heer Aalders. Heden Dinsdag wordt het eigenlijke feest gevierd. Echt feestelijk doen de étalages aan. Verschillende zaken en ook particulieren hebben mooie versieringen en illuminaties aangebracht. De Wjneer fanfare maakte een rond gang. Hedenavond om 5.30 ongeveer zullen met een groote optocht de festiviteiten worden ingezet, waarna de feesten zullen worden gehouden in de prachtige zalen van Hotel Smit te Middenmeer. In verschillende ker ken hadden gisteravond reeds dankdiensten plaats. Naar het concours. De W.Meer Fanfare zal deelnemen aan het op Pinkster-Maandag te Hyppolitushoef te houden nationaal concours. Zijn duim gewond. Dc heer O. had bij het snoeien van boom en het ongeluk zicll in den duim te kappen. Hij moest zich onder dokter's behandeling stellen. LANGBNDUR Hij wilde het graf onderhouden.... Brutale oplichterstruc in Den Haag. De Ilaagsche politie arresteerde een 36-ja- rig steenhouwer, die er in geslaagd is ver schillende gegoede families op te lichten. Hij vervoegde zich bij adressen, waarvan hij wist dat kortelings een nabestaande was overle den, met kwitanties van vijf gulden, voor on derhoud van het graf. Later bleek men dan bedrogen te zijn, want van eenig onderhoud van het graf was door den man in kwestie geen sprake! Uit onze omgeving WIERINGERMEER NOG MEER NIEUW BLOED IN DE HAZENFAMILIE Gisteravond arriveerde in Schagon een nieuwe zending Poolsche hazen, die even eens in de Wieringermeer zullen worden uitgezet. Naar men ons van deskundige zijde ver zekerde is de mogelijkheid van infectie met een, ook voor de mensch, gevaarlijke ziekte ten eenemale uitgesloten, daar de knagers zoowel in Polen als in Duitschland door de veoartsenijkundigc diensten grondig zijn on derzocht en vooral onze Oosterburen geen luis hun grens laten passeeren als niet met volkomen zekerheid vaststaat, dat ze vrij van gevaarlijke zicktokiemen zijn. Feeststemming In onzen Polder. Toen gisterochtend de blijde nationale tijding bij onze polderbestuurders bekend werd, wapperde in een ondeelbaar oogen- bl'k van vele daken ons nationale dundoek, Do schooljeugd der W.meerschool, hoofd de beer J. G. J. Aalders. was buitengewoon verrast, zoodat in allerijl nadat eenige nationale liederen in school waren gezon gen een optocht werd geformeerd naar den Juliana-boom, rondom welke de jeugd eenige liederen heeft gezongen. In liet Gymn.gebouw werd de traditio neele beschuit met muisjes geserveerd. Hier Hoe de blijde tijding ontvangen werd. De tijding, dat H.K.H. Prinses Juliana het leven had geschonken aan een dochter werd aan den Langendijk met vreugde ontvan gen. Allerwegen zag men spoedig vele vlag gen wapperen. De kerkklokken hebben spoedig hun zwa re stemmen over het land doen weerklin ken om het groote nieuws bekend te ma ken. Het was een fleurig beweeg langs de straten, waar de schoolkinderen, die dade lijk vrij kregen, sommige groepjes vroolijk zingend, het hunne toe bijdroegen. Naar wij vernemen, hebben alle Langen- dijker gemeentebesturen reeds een felicita- tietelcgram naar dc gelukkige ouders ge zonden. Zij, die daarvoor in aanmerking komen, zullen met een tractatïe, bestaande uit vleesch en vet. worden bedacht. NOORDSCHARWOUDE TOONEELVER. „J. J. CREMER". Zondagavond werd in „Concordia" een op voering gegeven door de Tooneelver. „J. J. Cremcr" uit Haarlem van het stuk „Geen dubbeltje in z'n zak" waarmede deze veree- niging op de gehouden tooneelwedstrijd te Medemblik zooveel succes geoogst heeft. Heel jamimer was het, dat de belangstel ling voor dezen mooicn avond niet grooter was, want er werd vlot en schitterend spel gegeven. iCHOORL Want Needrland kent geen nood Zoolang Oranje leeit. (Bilderdtjk). De trots wapperende vlaggen verkondig den gistermorgen overal de blijdschap van de Schoorlaars over de geboorte van een prinsesje, 's Namiddags verzamelden velen zich in het kerkgebouw om daar gezamen lijk het groote gebeuren in dankbaarheid te herdenken. Na het „Juich aarde, juich", van Psalm 100, herdacht de voorganger Ds. A. J. P. Boelce, het heuglijke feit in treffende woor den. Een koortje en de aanwezigen zongen verder hun blijdschap en dankbaarheid uit in verschillende liederen. De prediker be sloot met een bede voor de jonggeborene, dc moeder, den vader en de grootmoeder. NIEUWE NIEDORP BELANGRIJKE VERGADERING. Op Donderdag 3 Febr. a.s. zal alhier een. ledenvergadering worden gehouden van de afd. Vac. Kol. De voorzitter en secretaris, de heeren Dr. de Boer en P. Pluister die aftreden als be stuursleden wensehen niet meer in aanmer king te komen. Het wordt gewenscht ge acht het bestuur met damesleden aan te vullen. Verder zal de rekening worden nagezien en de uitzending van kinderen worden be sproken. B. z. a., per begin of 15 Maart een BOERENARBEIDER (geh.) v. tijdelijk, of vast, best kun nende melken en ook goed met kool- en tuinbouw op de hoog te, v.g.g.v. Liefst tusschen Alk maar en Den Helder. Adres te bevr. bij A. KEPPEL. Noord- scharwoude, Ag. v. d. Blad. rek van Aankomst ta (tcrupreTsl |NaPels 3' Jan-1 A riam 31 Jan. Oieenreisl |IoilhP' 31 Ian' lRanK- 31 Jan- .heenreis) lLyon 30 ,an- IAthene 30 Jan. Rang. 31 Jan. Jodhp. 31 Jan. Nandoe (thuisreis) Emoe (heenreis) A'dam 1 Febr. SINT MAARTEN POSTBESTELLING. Met ingang van 31 Jan. is een derde kom- bestelling ingevoerd. De le bestelling heeft plaats om 8 uur, de tweede om 12.10 en de 3e om 18 uur. Waarschuwing van den Officier van Justitie te Alkmaar. De Officier van Justitie te Alkmaar deelt ons mede, dat het hem is ge bleken, dat in de gemeente Schagen en omgeving in de laatste jaren'door velen is geknoeid met het doen van hnnne aangiften voor de belastin gen. In bun eigen belang wordt hen aangeraden zich ten spoedigste tot de betrokken belasting-autoriteiten te wenden ten einde foutief gedane opgaven te herstellen. RONDGANG HARMONIE. Onze Harmonie Kapel heeft gisteravond ondanks de ongunstige weersomstandighe den, een eerste rondgang gemaakt. En met succes! Een juichende menigte volgde ons populaire muziekcorps, dat lustig marsehen en vaderlandsche liederen blies. Op verschil lende plaatsen werd halt gehouden cn sere nades gebracht. WARMEN HUIZEN. 31 Jan. Roode kool 34.90. gele kool 1.502, D. witte kool 1.802.60. Aanvoer: 7000 Kg. roo de kool. 1300 Kg. gele kool, 5800 Kg. Dccn- sche witte kool.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6