ONS PRINSESJE HEET BEATRIX De geboorte-aanjiftnan de Oranjetelg Geboorte-acte Het drijvende poolstation in gevaar DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER van Prinses Beatrix iui EDEN, den eersten Februari negentienhonderd I n ack* en dertig, beeft Zijne Koninklijke Hoogheid Ontroerende plechtigheid op paleis Soestdijk Beatrix. Wilhelmina Armgard, Prinses Beatrix-fonds gesticht WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938, 81e Jaargang. No. 10485. Laan. Schagen, Tel. 20. tJitgove tfer N.V. VJitg.-Mij. „HollontK Noorderkwortier" (M'Coin'ant Q9 de gelukkigmaakster DE PRINS TOONT ZELF DE JONG GEBORENE AAN DE GETUIGEN. OUD-HOLLANDSCHE KRUIDEN WIJN WORDT RONDGEDIEND. Gistermiddag om half zes heeft de officieele geboorte-aangifte van Prin ses Beatrix ten Paleize Soestdijk plaats gehad ten overstaan van den burgemeester der gemeente Baarn, Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, den minister-president dr. H. Colijn en den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De ontvangst van Baarn's burge meester en de getuigen. Burgemeester van Reenen begaf zich om enkele minuten voor half zes, gekleed in zijn ambtsgewaad en met den keten om, per auto naar het paleis. De auto reed het Soes- terhek in en de burgemeester betrad het Paleis door den Soestervleugel. Daar werd hij ontvangen door den secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel en door 's Prinsen ad judant, kapitein de Roo van Aldewerelt. Beide heeren geleidden jhr. van Reenen naar een der zalen in het oude gedeelte van het paleis, waar ook de heeren Colijn en Bee laerts van Blokland zich bevonden, beiden gekleed in zwarte jas. Hier werd een oogen- blik gewacht en toen werden de autoriteiten verzocht zich naar de nieuwe eetzaal in de Baarnsche vleugel te begeven. Waar de plechtigheid plaats had. In deze eetzaal heeft de plechtigheid van de geboorte-aangifte plaats gehad. De zaal ligt aan de achterzijde van 't Paleis en geeft een wijd uitzicht over de gazons en de vij vers, onderbroken door hoog opgaand hout van hot park. De zaal zelf is in lichte tinten gehouden, lichte gordijnen, lichte stoffeering en fraai ameublement, waarvan de stoelen met le der. eveneens in lichte kleuren, zijn over trokken. Toen de drie autoriteiten, de heide mi nisters en de burgemeester de eetzaal bin nentraden, waren de lichten aangestoken. Niemand bevond zich in de zaal. De Prins komt binnen. Na enkele minuten wachten gin gen de deuren open en trad Prins Bernhard binnen. Hartelijk begroette Z.K.H. dedrie heeren, die hem hun gelukwen- schen aanboden met de geboorte van Prinses Beatrix. Eonige oogenblikken onderhield de Prins zich met de heeren Colijn en Beelaerts en met den burgemeester en zei de toen, dat hij de baby zou gaan halen. Prins Bernhard verdween, doch keerde 'direct daarna terug, nu met Zijn jonggebo ren dochter in zijn armen en toonde haar den burgemeester. Prinses Beatrix lag op een- kuss'en van crème zijde. Zij is zoo ver zekerde de burgemeester ons later, in een onderhoud, dat wij met hem hadden en waarin hij ons verschil lende bijzonderheden mededeelde een flink kind. 52 c.M. lang en ze ven pond wegende. Blauwe oogen en blond haar, zooals de meeste ba- bies, zijn ook de kenmerken van Onze jonge Prinselijke Bahv. De Prinses een voorbeeldige Baby. Gedurende de plechtigheid van de geboor te-aangifte, welke slechts enkele minuten duurde, heeft, Prinses Beatrix geen kikje gegeven. Stil lag zij op het kussen, haar oogen dicht en deze slechts een oogenblik op slaande, te wachten in de armen van haar Vader, die overgelukkig en met trots Zijn eerste Dochter aan den burgemeester en daarna ook aan minister Colijn en aan den heer Beelaerts van Blokland toonde. Het was een ontroerend moment, dat op allen, die er bij tegenwoordig waren, diepo indruk gemaakt heeft, toen Prins Bernhard met het Kind in Zijn armen zeide: >,De namen van onze Dochter zijii: Beatrix, Wilhelmina, Armgard." Daarna bracht Prins Bernhard Zijn Dochter buiten de eetzaal en gaf Haar over aan een nurse, die de Baby weer naar boven bracht. De Prins keerde onmiddellijk weer in de eetzaal terug om de ver dere formaliteiten der geboorte-aan gifte te vervullen. Een aardig moment was het, toen de Prins met de Baby de zaal verliet. De ministerpresident, dr. Colijn, deed de deur open en zeide daarbij, lachend tot den Prins: „Ik mag de eerste zijn, Koninklijke Hoog heid, die de deur voor Prinses Beatrix open doet." De Prinses maakt het uitstekend. Toen de Prins bij de heeren Colijn, Bee laerts van Blokland en den Burgemeester was teruggekeerd, werd nog even gepraat over de blijde gebeurtenis zelve. Prins Bern hard zeide, dat Prinses Juliana het uitste kend maakt en was vol lof over de toewij ding van den dokter en de verpleegsters. Toen werd de plechtigheid voor een oogen blik onderbroken door een aardig tafereeltje, wat een oud-Hollandsch gebruik is en dat thans ook in ons Prinselijk gezin in eere is gehouden, namelijk het aanbieden van een kopje kandeel. Een lakei trad binnen en bood in kleine kopjes met oranjespreuken er op, de geu rige oud-llollandsche kruidenwijn aan. De Prins dronk de gezondheid van de drie aanwezige heeren, waarop zij de gezondheid van Prinses Beatrix dronken. Het gewichtige oogenblik. Na dit genoegelijk intermezzo stelde burge meester aan Prins Bernhard eenige vragen verband houdende met de vaststelling van de akte der geboorte-aangifte. Daarna werd deze voorgelezen en allereerst geteekend door den Prins, die in zijn duidelijk handschrift met de vulpen, welke hij voor een oogen blik van Minister Colijn leende, teekende: Bernhard, Prins der Nederlanden, Prins van LippeBiesterfeld. Daarna.teekende Miftister Colijn, vervolgons jhr. Beelaerts van Blok land en tenslotte de ambtenaar van den bur gerlijken stand, burgemeester Van Reenen. Hiermede was de plechtige geboorte-aangifte geëindigd. Het gemeentebestuur van Baarn had van de Kroon voor deze bijzondere gelegenheid toeslemming gekregen een speciaal register der geboorte-alcten in te stellen. Dit register is gebonden in zacht blauw linnen: Op den band taat in goud gedrukt: Register van geboorte-akten der gemeente Baarn. Het zal worden bewaard in het gemeente-archief. De Prins heeft zijn dochter reeds gefotoqrafeerd. Prins Bernhard heeft een foto van het ge zelschap gemaakt. Hij vertelde daarbij ook aan den burgemeester, dat hij zijn Dochter ook reeds gekiekt had. Een uur na hun aankomst verlieten de heeren Colijn, Beelaerts en Van Reenen het Paleis. De heeren Colijn en Beelaerts keer den onmiddellijk per auto naar Den Haag terug. Het was een intieme, doch aangrij pende plechtigheid geweest, welke op de drie autoriteiten, die geroepen wa ren er bij tegenwoordig te zijn, een diepen indruk gemaakt'heeft, niet alleen vanwege de groote eer, welke hun te beurt viel dit te mogen bijwo nen, doch ook door het huiselijk, een voudig en genoegelijk karakter, dat deze plechtigheid, welke voor Neer- lands land cn volk van historische beteekenis is, droeg. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van LippeBiesterfeld, oud zes en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, amb tenaar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burge meester van Baarn, verklaard, dat op Maandag den één en dertigsten Januari negentienhonderd acht en dertig, des voormiddags ie negen uur, zeven en veertig minuten, Hem en Zijner Gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid. Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhel mina der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van LippeBiesterfeld, enzoovoorts, enzoo- voorts, mede wonende te Baarn, in het Koninklijk Palels, gelegen aan den Amstejdamschen straatweg nummer één binnen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd: PRINSES VAN ORANJE-NASSAU, PRINSES van LIPPE—BIESTERFELD. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van: Hendrikus Colijn, oud acht en zestig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende te 's-Gravenhage, en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zes en zestig jaren, kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke overeenkom stig de wet is voorgelezen. De charme, welke van Prins Bernhard reeds uitging, toen Hij als Verloofde van Prinses Juliana ons land binnenkwam, wel ke zich nog duidelijker vertoond heeft, toon Hij als Echtgenoot van onze Prinses met Haar in het afgeloopen jaar door het leven is gegaan, trad ook thans weer duidelijk aan het licht, nu Hij als Vader zijn eerste plicht volgens de Nederlandsche Wet ver vulde. Hulp aan kraamvrouwen en zieke kinderen. Naar wij vernomen, heeft het Na t ionaal Fonds voor Bijzóndere Noo den, dat ondei de hooge beschei ming van Hare Majesteit de Konin gin staal en Hare Koninklijk* Hoogheid Prinses Juliana zijn eere voorzitster mag noemen, in overleg met het Prinses Juliana Nood fonds van „Simavi" besloten in te stellen het Prinses Beatrix-fonds. De uit vreugde en dankbaarheid uit het geheele Koninkrijk te schenken gelden zul len in dit fonds vloeien. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en het Prin ses Juliana Noodfonds zullen hieruit gelij kelijk kunnen putten. In Nederland zal door het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, hetwelk alle lagen der bevolking bereikt, individueel steun worden verleend, ingeval door ziekte van kinderen, of door kinderrijkheid van het gezin bijzondere behoefte is ontstaan. In de Indien zal het Prinses Juliana Noodfonds steun bieden aan alle instellin gen, welke hulp verleenen aan kraamvrou wen en zieke kinderen. De toestand van Prinses Juliana Naar de Prins gisteren tijdens de plech tigheid van de geboorte-aangifte heeft me degedeeld, maakt Prinses Juliana het uit stekend. Wij vernemen, dat de beide Grootmoe- ders van de jonggeboren Prinses en Prins Bernhard bij de bevalling van Prinses Ju liana aanwezig zijn geweest. De Moeder van den Prins heeft zelf actief deelgenomen aan de verpleging van Hare Koninklijke Hoog heid. EERBERICHT DB BILT S BINT Verwachting: Stormachtige tot krachtige Zuidwestelijke tot N.-Westelijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opkla ringen, kans op regen of hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Nog buiig. DE BETEEKENIS VAN DE NAMEN DER PRINSES. - De twee laatste namen der jong geboren Prinses, Wilhelmina Arm gard, zijn die der beide Grootmoe ders. De eerste naam staat njet in verband met eenig familielid, doch is uitsluitend gekozen om de mooie beteekenis van dezen naam. Bea trix beteekent namelijk: gelukkigmaakster, De Prinses zal genoemd worden: Prinses Beatrix Wanneer Prinses Beatrix een maal geroepen zal worden den Troon te bestijgen, zal zij desverkie- zende dit kunnen doen onder haar tweeden naam: Wilhelmina. De Sovjet-Russische Noordpoolexpe ditie meldt, dat als gevolg van «en plotselingen cycloon, die zes dagen duurde, de ijsschots, waarop zich het kamp bevindt, gescheurd Is en dat de expeditie thans opgesloten zit op een schots van 270 bij 180 meter en afgesneden is van haar tweede bases en haar voorraadmagazijn. Papanin, de leider der expeditie, heeft Moskou verzocht, zich niet bezorgd te maken. Het hoofdbestuur van den Noordelijken zeeweg heeft een nader telegram van Pa panin ontvangen, waarin deze meldt, dat door ,een storm die zes dagen geduurd heeft, het ijsveld van het drijvende Pool station gisteren om acht uur in den mor- gen scheuren heeft gekregen van een halve tot vijf kilometer. Het poolstation bevindt zich op een brokstuk van het ijsveld ter lengte van 300 m. en ter breedte va.n 200 m. Twee depots en een technisch depot met bijkomstige materialen zijn van het station afgesneden. Uit het brandstoffendepot, waar ook de huishoudelijke artikelen waren opgeslagen, is alles van waarde gered. Onder de woon- tent zijn sporen van scheuren merkbaar. Papanin W. seint, verder. „Wij zullen naar het sneeuwhuis verhuizen. Zullen vandaag nadere positie opgeven. Verzoeken in geval afbreken der verbindingen geen verontrus ting." De nadere positiebepaling is inmiddels ook van Papanin ontvangen. Deze was gister morgen 74 graden 16 minuten noorderbreed te, 16 graden 24 minuten westerlengte. Een verslaggever van Tass heeft van het hoofdbestuur van den noordelijken zeeweg nog vernomen, dat zich den laatsten tijd in de Groenlandzee een cycloon ontwikkeld heeft. De krachtige noordwestenwind heeft de ijsschotsen uit een geêchoven. Dïentenge volge is ook de ijsschots van het drijvende poolstation gebarsten. Voor Papanin zelf en de voortzetting van zijn werk vormt dit echter geen groot ge vaar. Er is echter besloten de Papaningroep eerder af te halen. Op 2 Februari vertrekt de chef van de expeditie van Schmidt naar Moermansk. Het inladen der vliegtuigen op den ijsbrekor TaLmyr is gereed. Het schip is geheel gereed voor den afvaart.. Door het scheuren der ijsschots wordt het afhalen der poolonderzookers eenigszins ge compliceerder, aangezien het overgebleven deel van den ijsschots niet groot genoeg is voor een vliegtuiglanding. Wanneer de ijs- schotsen uiteengcschoven blijven, zal de „Taimyr" trachten het station te naderen. Wanneer door een verandering van de wind richting de schotsen weer tegen elkander aan geschoven worden zullen vier man van den Papanin-groep in de omgeving een groo- tero schots opzoeken, waar de vliegtuigen kunnen landen. Het is ook mogelijk dat de vliegtuigen zelf een geschikt landingsterrein nabij 't kamp zullen zoeken en dan verbinding zullen or ganiseeren met de poolonderzoekers door middel van rubberbooten. De groote erva ring van het personeel van het drijvende poolstation geeft de zekerheid, dat zij er in zullen slagen, den besten plaats voor hun woonhuis te vinden. Wanneer het dan noo- dig mocht zijn het radiostation te verplaat sen, zal tijdelijke verbreking der draadlooze verbinding mogelijk zijn.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1