Zwanen De band Nederland-Oranje was 50 jaren lang erg broos Geen Engelsch-Amerikaansch bondgenootschap Centr. landbouworganisatie vergaderen Weer schoten te Lienden in het IJsselmeer Chautemps rammelt met de portefeuille Wie torpedeerde de Endymion? Postvlucbten op Indic Jongeman door vreugde-schot gedood RADIO-REDE VAN Da COLIJN. AFHANKELIJK VAN TWEE STERFE LIJKE MENSCHEN. De beklemming is nu weggevallen! Het is toch eigenlijk een wonder lijk ding, dat een heel volk in ang stige spanning het oogcnblik ver beid heeft, dat een kind zou gebo ren worden, een gebeurtenis, die eiken dag in ons land eenige hon derden malen plaats grijpt, die wij zelfs in eigen familiekring nauwe lijks met grooter belangstelling te- gemoetgezicn dan thans het geval is geweest. Een wonderlijk ding, dat we geneigd zijn onze huizen te ver- 1 laten en het elkaar op straat toe te roenen, dat een nieuwe Oranjetelg geboren werd, zei de dr. II. Colijn gisteren in de radio-rede, welke hij des. middags om 2 uur hield. Voor die tot spanning gestegen belang stelling moet een bijzondere oorzaak be staan; een oorzaak, die niet uitsluitend ligt in gehechtheid aan personen, doch ook rust op andere overwegingen. En dan tast ik niet mis, als ik die bijzondere oorzaak zoek in den zeer bijzonderen band, die Nederland en Oranje met elkaar verbindt. Nederland en Oranje zijn samen gewprden, saamgegroeid tot wat zij nu zijn. Zij wortelen in dezelfde aarde en hun wortelen hebben zich in die aarjlc onder den grond ineen gestrengeld, zoodat zij tot één wortel geworden zijn. Juist om deze reden valt het ons zoo moei lijk ons in te denken in een toestand, waar bij die enge band niet meer bestaan zou. De vrees daarvoor al spraken wij het lie ver niet uit is ons niet vreemd geweest, heeft ons van tijd tot tijd zelfs wel beklemd. Van 1890 tot 1909 was onze huidige Ko ningin de eenige telg uit het Oranjehuis, waarin die aloude band met Nederland tot uitdrukking kwam. En wel schonk de ge boorte van Prinses 'Juliana in 1909 verlen ging van hoop en verwachting, de band bleef toch bijna 50 jaren lang erg broos, want het hing tusschen 1890 en 1938 alles aan een tweetal sterfelijke menschcn. Die vage beklemming is nu wegge vallen, nu het huwelijk van Prinses Juliana den kinderzegen mocht er varen en daarin schuilt de nationale zin van de algemeene volksvreugde. God heelt als het ware een venster geopend, waardoor wij weer over wijde vlakten naar builen blikken, weer in de toekomst durven staren. Aardappelregeling gunstig ont vangen. De steun aan kleine boeren ter sprake. In de jongste vergadering van de dage- lijksche besturen der drie centrale land bouworganisaties (C.B.T.B., K.N.B.T.B. en K.N.L.C.), werd oa besloten aan de regee ring mede te declen. dat de drie centrale landbouworganisaties niet ongenegen zijn de aardappelregeling over te nemen onder bepaalde voorwaarden, die ter kennis van de regeering zullen worden gebracht. In 1935 is, nadat een overleer bad plaats gevonden tusschen de drie C.L.O. en den bond van vleeschexporteurs, liet fondsgeld voor schapen en nuchtere kalveren afge schaft. Naar verluidt is het de bedoeling bet heffen van fondsgeld weder in te voeren. In Friesland en Groningen zou het fonds geld voor schapen reeds Weder zijn inge steld. Bij de uitvoering der steunregeling voor de kleine boerenbedrijt'jes, blijkt liet dat kleine bedrijfjes, die uit hoofde van de uitkomsten in groep B zouden vallen, niet kunnen wor den gesteund, indien do ondernemer de leeftijdsgrens van 66 jaar is ge passeerd. Om aan dit bezwaar eenigszins tege moet te komen is bepaald, dat zoons of dochters als plaatsvervangers voor den ondernemer mogen optre den, indien zij naar het oordcel van de gemeentelijke commissie van ad vies in staat zijn het bedrijf naar bc- hooron te leiden en te bewerken. Deze laatste bepaling brengt in het meerendcel der gevallen uitkomst, doch daardoor wordt tevens dé on billijkheid ten opzichte van de en kele bedrijfjes, waar geen plaatsver vanger aanwezig is, nog vergroot. Besloten wordt aan den minister van econ. zaken te verzoeken het daarheen te leiden, dat de enkelen, die door bovengenoemde be palingen worden gedupeerd, rechtstreeks vanwege het departement van economische zaken worden geholpen. Tragisch Voorzitter Oranjecomité tijdens aanbieding huldeblijk overleden. Gisteren, toen te Kerkrade door den voor zitter van het Oranje-Comité, de 73-jarige lieer M. Damonseaux aan den burgemeester een, rloor de Kerkradenaren gedicht en ge toonzet muziekstuk werd aangeboden, zakte do heer D. direct daarop in elkaar en was moteen dood. De lieer D, was een zeer geziene persoon lijkheid» Storm over den Haag IJzeren dak vijftig meter wegge slingerd. Groote ontsteltenis bij omwonenden. Behalve dat in de residentie eenige tien tallen vlaggen en feestversieringen werden afgerukt, gebeurde gisternacht in het Zui- derpark tengevolge van den hevigen storm een ongeluk, dab wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afgeloo- pen. De storm, werkte een groot stuk dak van een huis op den hoek, van den Moerweg, los, nam het op om het door liet luchtruim te slingeren, waaarna 'het geheele geval on geveer 50 meter verder werd neergesmakt. Het weggeslihgerde materiaal vormde te zaaien* een groot stuk plat ijzeren dak, met een gewicht van eenige honderden kilo's, voorts stukken hout, zink oh vele steencn, kleine en groote, welke op liet dak hadden gelegen. Een tiental huizen weid. ernstig bescha digd. Het mag een groot, wonder worden gelieeten, dat niemand letsel heeft gekregen. Men kan zich voorstellen, dat in dén stikdon keren .nacht het een angstaanjagend geval was, in liet hijzonder voor de bewoners in de om geving en voor die, wier huizen door het neervallende puin werden ge troffen. Angstig klonk liet geschrei der kinderen, die door liet glasgerin kel uit hun slaap werden opge schrikt en het spreekt wel vanzelf, dat ook de ouderen, zich niet zon der ontsteltenis afvroegen, wat er bo ven hun hoofden gebeurde. In allerijl was men naar buiten gekomen om gelukkig spoedig tot de ontdekking te komen, dat niemand was getroffen en de gevolgen zicli wonderwel hadden beperkt tot groote materieclc schade. Een nienwe moordaanslag. Zelfde dader als van Zaterdag? Gisternacht is in het dorp Lienden ander maal opgeschrikt door een moordaanslag. Toen de ongeveer dertigjarige heer De Lijster omstreeks half twaalf met zijn zuster uit Maurik kwam, werd hij, even voor hij zijn woning betrad, door een schot getroffen. Hij werd aan den linkerarm gewond. Bij onderzoek bleek, dat het schot gelost was met. een jachtgeweer. De politie is er reeds in geslaagd, den ver- moedélijken dader te arresteeren. Doordat deze aanslag groote overeenkomst vertoont met dien van Zaterdan is het vermoeden gewettigd, dat de thans gearresteerde ook den aanslag op den achttienjarigen Van Vessem heeft gepleegd; De man, de ruim dertigjarige V. uit Ingen, is in het arrestan tenlokaal te Lienden opgesloten en zal zoo spoedig mogelijk naar het huis van bewaring te Arnhem worden overgebracht. Op het oogcnblik ontkent V., die reeds ver hoord'is, alles,' doch de aanwijzingen'van de twee aanslagen zijn tegen hem. Ook legt V. tegenstrijdige verklaringen af. De man, elk een akte heeft om een jachtgeweer in zijn bézit te mogen hebben, ontkende later, dal hij er een had, doch de politie heeft hij huis zoeking een jachtgeweer gevonden. Buifenlandsctie journalisten vliegen Op uitnoodiging van de K.L.M. bekijken zij Amsterdam. De K.L.M. heeft de aardige gedachte ge had, de buitenlandschc journalisten, na de spannende dagen in Soestdijk, een vlucht hoven de verlichte hoofdstad aan te bieden. Gisteravond hebben de buitcnlandsche jour nalisten ruimschoots van de gelegenheid ge bruik gemaakt om uiting te geven aan hun bewondering voor Amterdam's avondlijk schoon. De „Oeverzwaluw" cirkelde geduren de eenigen tijd voven de schitterend verlich te stad. In het IJsselmeer zijn verschil lende z.g. zwanenplekken. Zij leven daar in troepen van honderden bij een. Een medewerker van de N. R. De Vereenigde Staten willen vrij blijven De bewapening zal worden aan gepast aan de handelingen van andere staten. In de vlöotcommissle van het Ame- rikaansche huis van afgevaardigden heeft admiraal Leahy medegedeeld, dat voor zoover hem bekend is geen mogendheid beschikt over schepen, grooter dan 35.000 ton; evenmin is hem bekend, dat grootere schepen op stapel zouden staan, hoewel het gerucht gaat, dat Japan grooter sche pen bouwt. Do regeering van de. Vereenigde Staten weet officieel niets van het houwen van groote schepen door Japan. De admiraal voegde hieraan toe, dat hij graag zou zien, dat de mogelijkheid voor het bouwen van schepen aan de kust van den Stillen Oceaan zou worden vergroot ten behoeve van de landsverdediging. Ook verklaarde hij, dat de Vereenigde Staten niet voornemens zijn vooreerst sche pon te bouwen, grooter dan 35.000 ton, ten zij zij hiertoe worden gedwongen door de activiteit van buitcnlandsche mogendheden Het is vrijwel zeker, dat indien andere mogendheden grootere oorlogsbodems gaan bouwen, de staten, die het verdrag van Londen hebben onderteekend, de verhou- Dc C.S.A R.-affaire Nieuwe arrestaties. Gisterochtend zijn te Parijs twee luite nants-kolonel van de reserve van het Fran- schc leger, Benoit en Cachier gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de C.S.A.R. In hun woningen zouden bijeen komsten gehouden zijn. Zij worden beschul digd van medeplichtigheid; aan het onrecht matig invoeren van wapens en liet ongeoor loofd bezitten van springstoffen. Glijdende loonschaal niet in het arbeidsstatuut. Bij de behandeling van het nieuwe arbeidsstntimt' in de Fransche Ka mercommissie voor arbeidszaken heeft minister president Chautenups gisterenmiddag verklaard, dat hij volstrekt weigert de glijdende loon schaal op te nemen in het statuut Voorts drong Chautenups aan op be spoediging der zaak en verklaarde hij, dat wanneer de Kamer een andere redactie van het statuut wenscht, dc uitwerking daarvan door een andere regeering moet ge schieden. Wanneer principieele meeningsverschillen in deze aangelogenheid tusschen de commis sie en de rogeoring aan den dag treden, zal hij in de Kamer de kwestie van vertrou wen stellen. Aan het slot van de zitting d'er commissie is een delegatie van de C. G. T. onder lei ding van Jouhaux geraadpleegd. Jouhaux verklaarde, dat de vakvereenigingen het er hoe sterk zich ier een vegetatie van hoofd zakelijk fonteinkruiden (en wel Potamoee- ton pectinatus). ontwikkeld heeft. Een dichte massa planten, een uitgebreid veld vor mend, dat den golfslag onmogelijk maakte, lag dicht voor de kust. Thans merkten wij daarvan niets, maar des te beter bleek ons uit de aanwezigheid van niet minder dan ongeveer 800 wilde zwanen, hoe dicht het fonteinkruid hier in den bodem geworteld moet zijn. Immers al deze vogels voeden zich in hoofdzaak met hetgeen er van de fonteinkruiden en andere zoetwaterplanten te vinden is. Vooral de worteldeelcn maken zij van den bodem los, en zoo ontstaan er tallooze gras- of krabkuilen. dingsclausule zullen toepassen. Noord-Ame- rika moet in staat zijn om onder alle om standigheden de landing van vijandelijke troepen op het vasteland van Amerika te weerhouden. Reactie. Ten aanzien van de gisteren door admiraal Leahy voor de marinecommissie afgelegde verklaringen, heeft het staatsfjepartement verklaard, dat men een groot deel zijner uit eenzettingen beschouwt als 'n verdedigings rede tegen aanvallen op het vlootbouwpro- gram. Zijn mecningen zijn niet onvoorwaar delijk de uitdrukking van de opvatting van de civiele overheid. Staatssecretaris Huil zelf heeft geweigerd een standpunt te bepa len ten opzichte van Leahy's verklaringen. Hij verwees dc journalisten, die desbetref fende vragen stelden, naar den v^ootcomman- dant zelve. In regeeringskringen vreest men klaarblijkelijk, dat de uiteenzettingen van Leahy, volgens wie de Monroe- leer slechts door de Vereenigde Sta ten heschprmd kan worden, door de Latijnsch Amerikaansche staten zou kunnen wordenb eschouwd als een terugkeer to't het Amerikaansche im perialisme. Men wijst er derhalve op, dat admiraal Leahy slechts heeft willen aantoonen, dat een evcntueele landing van vreemde troepen in midden- of Zuid-Amerika ook de Ver eenigde Staten kan bedreigen en dat der halve van tevoren iedere landing van vreem de troepen op het Amerikaansche vasteland moet worden verhinderd. Senator Borah heeft in den Senaat gepro testeerd tegen de woorden van Eden, welke kunnen worden opgevat als zou er 'n bond genootschap bestaan tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De Senator legde er den nadruk op, dat Amerika zich niet moest binden aan de po litiek van andere landen. njet eens mee kunnen zijn, dat de Staat zich binnen hot kader van de collectiever- dragen de regeling van de betrekkingen tus schen de werkgevers en werknemers aan-ma tigt. Jouhaux eischt regelmatige herziening van loonen en salarissen, in verband met schommelingen van de kosten van levens onderhoud. Britsche patrouilledienst uitge breid. Samenwerking met an dere mogendheden? Het La gerhuis wil een oplossing. Volgens de laatste, nog niet beves tigde berichten, zijn bij den onder gang van het Engelsche schip „En dymion" negen menschen. o.w. de kapitein en een vrouw, om het le ven ne komen. Slechts vier opvaren den werden gered. Vier Britsche torpedobootjagers zoeken naar de duikboot, die 't schip getorpedeerd heeft. De naam van den Zweed- schen waarnemer is Larssen. Vertrek van Aankomst t« tenrelsl !Ran* 1 Febr' ISinKap' 1 Fcbr- tew") |Athane 1 Fcbr- |A'da™ 1 Fabr- 5SU lAthcna 1 Fabr' lJodhp-1 Febr' (thufsreis) |J°dhp' 1 Fabr' Kd' 1 Fabr- i (heenreis) IA'dam 1 Fabr' |Nape,s 1 Febr" 1 °en"eis) lBand' 1 Fcbr' lSin*aP' 1 F"br- Het Lagerhuis stelt vragen. Het Britsche kabinet zal in zijn hijeen- komst op Woensdag alle omstandigheden bestudeeren, die in betrekking staan tot het torpedeeren van het Britsche schip „Endy mion" in de Middellandsche Zee, aldus ver neemt Reuter. Bovendien zullen heden in het Lagerhuis vragen gesteld worden over deze zaak. Onder de leden van het parlement heerscht de krachtige wensch nauwkeurig aan het licht te brengen van welken oorsprong de onderzeeër is geweest, die de „Endymion" heeft aangevallen. Voldoening wordt tot uit drukking gebracht over het feit, dat de Britsche patrouilleering in de Middelland sche zee uitgebreid zal worden. Men gelooft, dat zich thans acht Britsche destroyers buiten Cartegena bevinden. Ook bestaat de mogelijkheid van nieuwe bespre kingen tusschen de mogendheden, wier sche pen in de Middellandsche Zee patrouilleeren» GAF ITALIë ONDERZEEëRS AAN FRANCO? Voorts heeft de Spaansche ambassadeur te Londen op het Foreign Office een nota over handigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de hernieuwde hulp ter zee van de Italiaaai- sche regeering aan Franco. Hierdoor wor den de internationale overeenkomsten ge schonden. De Spaansche regeering 'beschul digt Italië de torpedojagers Aquila en Falco aan Franco te hebben gegeven, de schepen voeren thans den naam Velasco Ceuto en Velasco Melilla. Evenzoo zijn de torpedoja gers Allessandro Powerio en Guelielmo Pe- pe, alsmede de Italiaansche onderzeeërs Mo- la en San Jurja aan Franco gegeven. De beide onderzeeërs liggen te Solier op Majo- rea. „Het is niet waar." Naar aanleiding van de in het buitenland verspreide berichten het aan de Spaansche kunst gezonken Britsche s.s. Endymiion door een Italiaansche duikboot is getorpe deerd, wordt uit Rome van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Italiaansche duikbooten de Italinsche territoriale wateren niet ver laten hebben. Ook zegt de Italiaansche lega tie dat niets bekend was omtrent een gift van vier torpedojagers en twee onderzeeërs door de Italiaansche regeering aan Franco. ORANJEFEEST TE MIDDELHARNIS WREED VERSTOORD. Vier gewonden. Crt. heeft deze plekken bezocht en vertelt in dit artikel van zijn in teressante ervaringen. Het is voor den vogelliefhebber een bui tengewone attractie in den winter een be zoek te brengen aan de wilde zwanen, die sinds de afsluiting van de Zuiderzee op verschillende plaatsen langs de kust van het IJsselmeer zijn aan te treffen. Ook vroe ger, vóór de afsluiting, kwamen deze prachtige vogels in de Zuiderzeekom, doch de verzoeting van het water (practiscli is het water immers thans reeds volkomen zoet) en de daarmede verhand houdende ontwikkeling van de flora, in het bijzonder van door de zwanen gezochte planten, heeft blijkbaar een groote verandering gebracht in de verspreiding der overwinterende dieren. Zoo kennen wij thans reeds ettelijke plaat sen, waar de troepen zwanen regelmatig zijn aan te treffen, in hoofdzaak langs dc Veluwekust, het Kampereiland en de Zuid- riesclie kust, terwijl aan de Westzijde al leen zwanen voorkomen bij Wervershoof- Andijk. Ook worden ze gesignaleerd aan de kust Stavoren—Afsluitdijk, waar ze vroeger niet te vinden waren. Dezer dagen zijn wij eens gaan kijken hij een der meest bezochte zwanenplekken, na melijk hij Koophuizen ten Noorden van Harderwijk. Eenige maanden geleden wa ren we er ook, en we kondén toen zien, In een broeden onregelmatigen troep van ongeveer 1500 2000 meter lang, honderd èi twee honderd meter uit de kust. lagen daar do zwanen hijeen, oude en jonge dieren Een indrukwekkend gezicht, onder den hoogen bluavven hemel, „een koepeldak van kris tallijn". lagen daar de sierlijke blanke die ren, de halzen recht gestrekt. Talrijke families vielen er te onderschei den, een paar oude vogels met een, twee, of drie jongen, kenbaar aan hun donker grauw kleed. Hoewel de troep voortdurend bijeen bleef, splitsten zicli er toch telkens kleine vluch ten af, die soms Noordwaarts of Zuidwaarts gingen, misschien naar een andere voedsel plaats, waar zich ook honderden vogels be vinden. Dikwijls kwamen ze dicht langs ons heen. rustige vliegers, de zwarte poo- ten tegen het witte lichaam gestrekt. Natuurlijk letten wij goed op of wij kun nen onderscheiden, want er zijn hier twee soorten te ontmoeten, de groote, de gewone wilde zwaan, en de kleine, maar al verschil len zij wat in grootte en in de verdecling van het geel en zwart op den snavel, het blijft altijd moeilijk om precies te zeggen, waarmee men te doen heeft. Zelfs bij dit helle licht viel het ons niet mee. Voor ons waren het vrijwel alle kleine zwanen, de Cygnus hewfcki, die toch wel de meest voorkomende zwanensoort in het IJs selmeer is. Reeds in 1926 vestigde dr. C. B. G. ten Kate uit Kampen daarop de aandacht Stappen van de Britsche regeering? De Britsche regeering, die den aanval op de „Endymion" door een onbekende duik boot als een ernstig incident beschouwt, overweegt thans, welke stappen moeten worden gedaan. Men legt er den nadruk op, dat voor het eerst sedert de overeen komst van Nyon een Britsch schip tot zinken is gebracht. De regeering heeft nooit erkend, dat Franco het recht zou hebben tot blokkade van de Spaansche kust, daar nooit de rechten van oorlogvoerende zijn toegekend. wat de verblijfplaatsen ter hoogte van het Kampereiland betreft. De groote, zwaan schijnt wel hoofdzakelijk te komen bij scher pe koude. Weliswaar heeft er reeds vrij veel ijs in het IJsselmeer gelegen, doch fel koud is het nog niet geweest. Van den vrij hoogen grintzandwal langs het deel der kust bij koophuizen men kan er met den auto komen heeft men een prachtig gezicht op de zwanen. Bij geschik- ten wind hoort men de vogels ook druk roepen, ietwat holklinkende korte stooten, volstrekt niet onaangenaam voor het oor. Het gekökkcr is vooral op zachte voorjaars dagen'zeer druk de vogels blijven tot in Maart, ja zelfs tot ver in April en dan kan het daar een luidruchtig en fraai schouwspel zijn van elkaar het hof makende zwanen. Ook nü zagen wij al verschillende exemplaren in „pronkhouding", al kan men deze typische zwanenfiguur eigenlijk wel al tijd observeeren. Behalve de geelbekken komt ook" nog de knobbelzwaan in het IJsselmeer voor, doch in heel gering aantal. Er zijn pogingen gedaan om het aantal zwanen, dat zich in het IJsselmeer bevindt, te tellen, door enkele dagen aaneen overal de zwaneplekkcn op te zoeken. Men lcwam daarbij tot een totaal aantal, dat niet veel meer dan 2000 bedraagt. Natuurlijk kan zoo'n aantal een volgenden dag belangrijk af- of toenemen, hetgeen van allerlei facto ren afhangt. In elk geval is het overwinte ren in zooveel honderdtallen een interessant verschijnsel. Nu de jacht, op zwanen stil ligt zeer terecht vinden dc bedreigde die ren, die in het binnenland al haast geen- geschikte voedselgronden meer aantreffen, in het IJsselmeer nog veiligheid en voedsel, meer dan aanvankelijk na de afsluiting, wel ke de zeegrasvclden deed verloren gaan, werd gedacht. Dat zal ook na de inpoldering van het N.O. deed nog jaren het geval kun nen zijn. Over hét algemeen schijnt de vogelstand in het "IJsselmeer nog betrekkelijk weinig te hebben geleden. Bepaalde soorten als de rot gans hebben zich echter veel mee_T naar het Noorden .teruggetrokken» De viering van den nationalen feestdag is in het dorp Goederereede wreed verstoord door een ernstig on geluk, dat een jongeman het leven kostte en waarbij vier anderen kwetsuren opliepen, gelukkig niet van ernstigen aard. Omstreeks half drie zouden, aldus de Tel., op de Markt vreugdeschoten worden gelost, waarvoor een oud kanon, dat Sinds jaren hij volksfeesten wordt gebruikt, was gereed ge zet. Tegen 't tijdstip, dat de schoten zouden worden afgevuurd, hadden talrijke bewoners, onder wie zeer veel jongeren, zich op de Markt verzameld. De menschen stonden dicht om het kanon geschaard en keken met belangstelling toe, hoe het kleine kanon met buskruit geladen werd en een prop papier in de uitlaat werd aangebracht De spanning steeg toen de man, 'die Het' geschut bediende, het kruit tot ontploffing bracht voor het eerste schot. Tot grooten schrik sprong echter het kanon met een ont- zettenden slag uit elkaar. De ontsteltenis was algemeen en ieder maake dat hij wegkwam. Naast het kanon lag het lichaam van den 28-jarigen F. den Eerzame, die door de wegvliegende deelen ern stig aan het hoofd getroffen was. Verder waren vier der omstanders gewond aan hoofd, armen en beenen. Men waarschuwde terstond den dokier van Goedereede, dr. Jongebreur, die zeer kort na het ongeluk ter plaatse verscheen. Zijn hulp kon Den Eerzame echter niet meer redden; de jongeman was zoodanig gekwetst, dat hij op slag dood moet zijn geweest. De andere gewonden bleken er vrij goed afgekomen te zijn. Geen hunner behoefde naar een ziekenhuis te worden overge bracht. Naar wij vernemen moet de gemeente-1 veldwachter gisteren nog gewaarschuwd hebben, dat, de hoeveelheid kruit, die men voor het eenige eeuwen oude stuk geschut aanwendde, te groot was en dat voor de vei ligheid een geringer kwantum moest wor den gebruikt. Doodelijke val van een ladder Rukwind eischt slachtoffer, Tijdens de feestviering te Gouda is ten gevolge van een rukwind gistermiddag een veertien meter hooge ladderwagen, waarop de 33jarige monteur der gemeente-lichtfa brieken, J. van P. uit Gouda stond, die be zig was lampen voor de feestverlichting op de markt aan te brengen, omgeslagen. De man, die zich op ruim tien nwster hoogte bevond, kwam met den ladderwagen op cle «taenen terecht. Hij overleed kort daarna,

Schager Courant | 1938 | | pagina 2