Raad Heerhugowaard Woensdag 2 Februari 1938 Tweede blad ZIJ WILLEN JAPANS TOEKOMSTIGE LEGERAANVOERDERS WOR DEN In Japan bestaat een gebruik van honderden jaren oud, waar bij kinderen van 3 tot 7 jaar op hun verjaardag de tempel bezoeken, in hun beste pakjes gestoken. Thans bidden, zij het geweer bij den voet, den degen geveld Een korte plechtigheid. De president, nir. A. M. Ledeboer, opent de ziting met een woord van dankbaarheid .voor de geboorte dezen morgen van een prinses. De tijding heeft ons, aldus zegt spr., zoozeer overvallen, dat de zitting van heden niet kon worden uitgesteld. De Rechtbank zal morgen echter geen ziting houden. Het Nederlandsche volk verheugt zich; liet Ne derlandsche volk is diep doordrongen van deze blijde gebeurtenis. Spr. zegt, dat de ge- heele Rechtbank mt dankbaarheid is ver- .vuld en dat in de toekomst vertrouwd wordt op de hulp van God. De zitting wordt dan geopend. Den Helder. LET OP UW WOORDEN! Behandeld wordt een zaakje tegen Hille- I gonda Pr., wonende te Den Helder, die de i huisvrouw van Rozenboom heeft beleedigd en eveneens een beleedigingszaakje tegen i mej. Froukje van W:, Den Helder, die mej. Snor eenige minder mooie woorden heeft toegevoegd. Zij worden resp. veroordeeld tot f 8 boete, subs. 4 dagen en f 12 boete, subs. 6 dagen. Den Helder. 1 DIEFSTAL VAN GOEDEREN UIT VER BRANDEN BOEDEL. Hendrik R. en Hendrikus R., beiden wo nende in Den Helder, zijn niet verschenen. Zij staan terecht, omdat zij aldaar van H. P. Uipkes, die een zaak heeft in theedoe ken, overalls,, handdoeken, enz., goederen uit een verbranden boedel hebben ont vreemd. Gct. Uipkes, voorgeroepen, zegt, dat hij brand in zijn zaak heeft gehad en dat deze goederen door de verdachten werden weg gehaald. Spr. is daarop opmerkzaam ge maakt. De Officier,, requisitoir nemend, wijst er op, dat Hendrikus R. al meermalen werd .veroordeeld wegens diefstal en dan nog wel diefstal van goederen, welke in der haast waren opgeslagen. Mr. v. d. Feen de Lille eischt tegen Hen drikus R. een gevangenisstraf van 4 mnd. en tegen Hendrik R. een gevangenisstraf van 1 mnd. Politierechter tot deurwaarder: Pak die boel eens uit, het zit in die zak. Get.: Het is verbrande boel en ik heb er niets meer aan. De politierechter, vonnis wijzende, veroor deelt elk der verdachten tot 1 nnland ge vangenisstraf. Den Helder. VERDUISTERING. De volgende verd, Joh. W. A. uit Den Helder is ook al niet verschenen, die een bedrag van f 270.zou hebben verduisterd, waarmede hij te samen met get. G. Lange- dijk zaken zou doen. Gct. G. Langedijk uit Amsterdam zegt, dat hij inderdaad tezamen met verd. zaken zou doen. Hij fourneerde daarvoor totaal een bedrag van f 270.doch niet met de bedoeling, dat hij dit geld in zijn zak zou steken. Politierechter: Deze verdachte is al reeds vroeger voorwaardelijk veroordeeld. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, eischt tegen verd. 4 maanden gev. en deze wordt overeenkomstig dezen eisch veroordeeld. Nog dit jaar grootendeels van stroom voorzien. Welkom werkverschaffingsobject Het rijk neemt aandeel in de kosten. Toen de dorpen in de Wieringemveer in 1932 gereed kwamen, zijn deze onmiddellijk van electriciteit en leidingwater voorzien, waarvoor de provinciale Noordhollandsche bedrijven werden ingeschakeld. Waar het hier aanvankelijk een onrendabel gebied be trof, bleef het rijk tegenover de provincie aansprakelijk voor 'n exploitatietekort. Wat de waterleiding betreft is dit tekort door voortgezette bebouwing inmiddelsin een overschot omgezet, terwijl ook de verliezen op de electrieiteitsvoorziening in de dorpen tot ex minimum zijn teruggeloopen. Naar mate de bebouwing aan de buitenwegen toe nam, deed zich de behoefte aan leidingwater sterk gevoelen, vooral in die gedeelten van den polder, waar goed bronwater niet kon worden aangehoord. Met financiéele mede werking van rijk en provincie kon de water leiding aanleg ook in de buitenwegen in het afgeloopen jaar worden verzekerd. Een belangrijk deel is reeds van een bui zennet. voorzien, waarop aansluiting moge lijk is tegen nonmale tarieven, welke ook in het overige verzorgingsgebied van het provinciaal waterleidingsbedrijf van Noord Holland gelden. Eenzelfde behoefte trad op ten aanzien van electrische energie, zoowel voor licht als voor kracht. De belangrijke kapitaalsuit gaven, welke aan de stroomvoorziening ver bonden waren en de onzekerheid omtrent de te verwachten afname van electrische ener gie, maakten bet bezwaarlijk een winstre kening op te zetten, waarvan met. eenige waarschijnlijkheid mocht worden verwacht, dat zij de practische werkelijkheid zou be naderen. Na moeizame onderhandelingen- tusschon de directie van het P.E.N. en de directie van de Wieringer meer is thans overeenstemming be reikt, omtrent de basis waarop de electrieiteitsvoorziening practisch te verwezenlijken is. Het rijk zal in de aanlegkosten met een belangrijk bedrag partacipeeren, terwijl de provincie naast een deel der aanleg kosten het exploitatierisico op zich neemt. De stroomvoorziening zal geschieden met een eenfasig kabelnet met een distributie- spanning van plni. 3000 volt, ter lengte van ongeveer 240 k.m. terwijl bij elk gebouw of groep van gebouwen transformatie plaats vindt in 220 dan wel 380 volt. De electrieiteitsvoorziening in de Wieringermeer vormt een welkom object voor werkverschaffing en dit is ook een van de redenen, welke mede op de beslissing om daartoe over te gaan van invloed zijn ge weest. Binnen enkele maanden zullen de werken aanvangen, zoodat op het Maandagmiddag vergaderde de gemeen teraad onder vorozitterschap van den bur gemeester, den heer Sutman Meijer. Aan wezig waren alle leden behalve de heeren Tromp en Quant, die bericht van verhin dering hadden gezonden. De Voorzitter opende de vergadering met een toepasselijke rede, welke door de aan wezigen staande werd aangehoord. Vreugde is er vandaag in geheel ons va derland, nu in den morgen van Maandag zich de blijde mare verspreidde, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een Prinses dei- Nederlanden. Hier en ver over zee, in het moederland en onze koloniën, en in vreemde landen, waar Nederlanders wonen, gaat een jubel lied op nu het voortbestaan van oiis Oranje huis door de geboorte van een nieuwe Oranjetelg is verzekerd. Geen wonder, dat Nederland, hetwelk door de eeuwen heen is verbonden aan het Huis van Oranje, de jonggeboren Prinses met vreugde begroet. Temidden van de economische rampspoe den, van verdeeldheid en verwarring, vindt on,S, volk i,n Oranje zijn eenheid. Meer dan eens heeft, de les der geschiedenis ons ge leerd, hoe het Nederlandsche volk een levens element verloor voor zijn bestaan als onaf hankelijke Natie, indien het los was van Oranje en hoe telkens opnieuw ons Neder landsche volk tot betere tijden terugkeerden, zoodra het weer met Oranje verbonden werd. Wie de les der geschiedenis ter harte neemt, beseft hoe groot bezit het heden ge boren koningskind ook voor ons volk is en daarom is er reden voor vreugdebetoon. In het beieren der klokken en het wapperen der vlaggen klinkt het vreugdelied van heel ons land en met dit vreugdelied heeft ook Heerhugowaard van harte ingesetmd. Over de wijde uitgestrektheid van onze ge meente hebben vanmorgen als kerk klokken hun jubel uitgegalmd en vanuit vele woningen lot langs buitenwegen en pa den wapperde de Hollandsche driekleur fier in den wind. Het is mij een groote voldoening juist op dezen dag u als vertegenwoordigers der bur gerij te kunnen toespreken. En nog grootere vreugde is het mij uit uw naam en dus uit naam der ingezetenen van Heerhugowaard eerbiedige en de meest hartelijke gelulcwen- schen te kunnen uitspreken voor de jong geboren Prinses der Nederlanden en voor haar Prinselijke Moeder en voor Hare Ma jesteit de Koningin, die het een bijzondere groote vreugde en trols zal zijn, dat Ilaar een kleindochter is geschonken. Vanuit deze zaal, waar wij op dezen ge- denkwaardigen dag bijeen zijn, klinke de innige bede, dat God zegene liet .jonggeboren Oranjekind, opdat het ons land en ons volk ten zegen zal zijn. Hierna werden de n;otulen der vorige ver gadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Adres van het Comité tot oprichting en instandhouding eener R.K. schooi voor Voorbereidend Lager Onderwijs in de Paro chie van de H. Familie te Heerhugowaard, houdende het verzoek om subsidie voor 1938 voor bovengenoemde school. B. en W. stellen voor op gelijke voorwaar den als in 1937 een subsidie van f 3 per leer ling te vcrleencn tot een maximum van f 150.per jaar. Aldus besloten. Mededeelingen. Ged. Staten hebben bij hun besluit van 22 December 1937 vastgesteld: le. De gemeenterekening over het dienst jaar 1935; 2e. Do rekening van het G.E.B. over het dienstjaar 1935. Ged. Staten hebben goedgekeurd op 22 December 1937: le. Het raadsbesluit tot. aankoop van een perceel grond van P. Bas. 2e. Het raadsbesluit tot. conversie van een gcldlcening niet de Nutsspaarbank te Amersfoort, groot f21.000. 3e'. liet besluit van B. en W. tot ver huur van een perceel grasgewas aan A. Pankras te Harenkarspel. Op 29 December 1Ö37: le. Het raadsbesluit tot het aangaan van kasgeldleeningen in 1938. 2e. Het raadsbesluit tot verhuur van het Gemeentelijk Sportterrein aan de Voctbal- vereeniging S.V.W. Ged. Staten hebben dë ontvangst bericht van de verkcersverórdening, vastgesteld bij besluit van 9 December 1937. Al deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Gemeentefondsbelasting. B. en W. sellen voor ten behoeve van het belastingjaar 1938-'39 75 opcenten op de Ge meentefondsbelasting te heffen. Aldus be sloten. Veldwachterswoning. B. en W. stellen voor, de woning bewoond door den gemeenteveldwachter aan te wij zen als verplichte ambtswoning, dit in ver band met de hooge kosten die aan de ver bouwing van deze woning zijn verbonden. Aldus besloten. Fraude- en Risicoverzekering. Bij raadsbesluit van 9 November 1937 werd aan B. en W. machtiging verleend de ge,mcente aan te sluiten bij de .Fraude-risi- co-onderlinge der Vereeniging van Neder landsche gemeenten. Aangezien per 1 Ja nuari '1938 de wijzigingen der, Gemeentewet in werking getreden zijn, kan thans vol daan worden aan artikel 170, 2e lid der wet, waarbij de Raad verplicht wordt een regeling vast te stellen, omtrent verzeke ring van de gemeentegelden tegen bena- decling door plaatselijke ambtenaren en be dienden of door anderen. Op grond hiervan bieden B. en W. een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. De opheffing der zekerheidsstelling van den Gemeente-ontvanger wacht op nadere regeus, welke bij K.B. gesteld zullen wor den; de zekerheid van den administrateur van het G.E.B. zal opgeheven worden, zoo dra do contracten met de Fraude-Risico-On derlinge gesloten zijn. Aldus vastgesteld. Voorschot exploitatie-vergoeding Bijz. scholen. B. en W. stellen voor, de navolgende voorschotten voor 1938 te verleenen. Schoolbestuur van de Parochie v. d. H. Dionysius: f 10.52 X 262 1.1. f2756.24. Schoolbestuur van de Parochie van de H. Familie: f 10.25 X 1653^ 1.1. f 1743.69. Schoolbestuur van de Parochie v. h. H. Hart: f 10.52 X 239^ 1.1. f2516.91. Schoolbestuur van de Hulpverecniging voor Chr. Nationaal Onderwijs: f 10.52 X 76 1.1. f790.52. Aldus goedgekeurd. Openbare Lagere School III. Onder verwijzing naar het prae-advies met ontwerpbesluit stellen B. en W. voor te be palen, dat, om voldoende lager onderwijs in een genoegzaam aantal scholen voor open baar onderwijs in de gemeente Heerhugo waard te geven, de instandhouding van een openbare lagere school in het Noordelijk ge deelte der gemeente gevorderd wordt. De heer Dekkers dankt B. en W. voor het door hun uitgebracht prae-advies. Het is in derdaad van groot belang dat deze school behouden wordt. Ook do heer Groenland kan zicli hiermede volkomen vereenigen. Aldus wordt besloten. Land arbeiders wet. In verijand met een ingekomen verzoek van de vereeniging ingevolge de Landsarbei- dei'swet om een voorschot van f 3400.ten behoeve van het uitgeven van een plaatsje voor A. Loos, stellen B. en W. voor het ge vraagde voorschot te verleenen. Aldus besloten. Electrieiteitsvoorziening. Onder verwijzing naar het advies van dc Commissie van Bijstand, stellen B. en W. voor, tot kabellegging in den Middenweg nabij den Hasselaarsweg over te gaan en op den hoek van den Hasselaarsweg een edcl- steenverlichtingspaal met dubbel armatuur te plaatsen. Aldus besloten. Bezoldigingsverordening. B. en W. stellen voor de wedde van den 3e ambtenaar ter secretarie te brengen op f 900f 100.— niet vier jaarlijksche verhóo- gingen van f 50.en dienovereenkomstig de bezoldigingsverordening te wijzigen. De heer Ruiter, die onlangs is aangesteld lot Chef van de afdeeling Maatschappelijke steun, lieeft hierdoor een groter verantwoor delijkheid en uitgebreider werkzaamheden gekregen waarmede zijn huidig salaris niet in overeenstemming is. De Raad kan zich hiermede volkomen ver eenigen. Tehuis voor Ouden van Dagen. B. en W. stellen voor hun college te machtigen om over te gaan tot slooping van de aanbouw van het tehuis voor Ouden van Dagen, welke vroeger als badinrichting gebezigd werd. Aldus besloten. Na sluiting werd ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis de feestwijn rondgeschon- ken en hieven de raadsleden nog eenigen tijd gezellig bijeen. Uit onze Omgeving LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND Gisteravond vergaderde het Kringbestuur van den Nederlandschen Tuindershond in hotel „Concordia", o. 1. van den heer Jb. de Vries. Het financieel verslag van den penning meester, den heer L. Kalverdijk gaf aan, dat ontvangen was f 95.45, uitgegeven f45.93 saldo in kas f 49.52. Verleden jaar was het saldo f 40.26 een vooruitgang van f9.26 dus. Vervolgens wordt het jaarverslag uitge bracht en goedgekeurd. Mr. Buiskool uit. Schagen deelde mede, een lezing te willen houden over de nieuwe Pachtwet, n.a.v. een ontvangen uitnoodiging Men besloot in het midden van Februari een vergadering te beleggen met als spre ker de heer W. van Dok te Beverwijk over het vaste lastcnvraagst.uk. Men werd uitge- noodigd voor een vergadering over de loon- contracten op Woensdag 2 Februari. Besproken werd de vaststelling van een collectief contract met de arbeidersorganisa ties. Na eenige discussie werd men het eens, over een voorstel om een vast loon van f 15 vast te stellen aan een bepaalden arbeids' tijd, bijv. van 6t tot 6, met bijbetaling van de overuren tegen 30 cent. Men besloot de vaststelling van jon- gensloonen te steunen. Bij de gehouden bestuursverkiezing deelde dc heer L. Kalverdijk mede, te bedanken als secretaris-penningmeester wegens druk ke werkzaamheden. Tot stemming overgaande werd de heer A. Jongsma te Koedijk met bijna algemeene stemmen gekozen. Bij de bespreking van de voorstellen voor de algemeene vergadering kwam men tot de bespreking van de ledenwerf-actie. Deze zal men steunen. Actie voor de verbetering van de aardap pelenregeling wordt wel gewenscht geacht. Bij de rondvraag informeerele de heer A. de Geus hoe het stond met dè vertegenwoor diging in de Pachtbureaux. Geantwoord werd, dat men daar één ver tegenwoordiger heeft. De heer Hoogland deelde mede, dat de rente, wanneer ze boven 4*^ is, door de Hypotheekbanken verlaagd zal worden als men dit vraagt, in verband met een bepa ling van de wet. Hierna werd nog besproken het door den Minister bedoelde overleg voor de terugbren ging van de schulden der tuinders. In hotel „Concordia" alhier vergaderde gisteravond do vereen. „Onderling Hulpbe toon", onder voorzitterschap van den heer J. Kuiper, Aanwezig 47 leden. Voorzitter opende en memoreerde het overlijden van de hoeren P. Smit en J. Hee- man. Het bestuur heeft het voornemen, geen adviseurs te benoemen, daar het aantal do nateurs zeer sterk is teruggeloopen. De heer Kansen las de notulen, weilke wer den goedgekeurd. De heer K. van Dijk bracht het financieel verslag uit, waaraan wij ontleenen, dat de ontvangsten f 2415.44 waren, de uitgaven f 2369.83 In kas was dus f 45.61 Hot reserve fonds is teruggeloopen van f 3603.96 tot f 3548.64. Aan ziekengeld heeft men f 1672.29 uitgekeerd, van de heele leden in 61 geval len aan 54 leden, met 245 uitkeering'en, in totaal 1219 ziekendagen V. d. Halve leden in 22 gevallen aan 16 leden, 89 uitkeeringen 465 ziektedagen. Dit verslag werd vastgesteld. Het jaarverslag vermeldde dat het leden tal is teruggeloopen van 222 tot 210. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren A. de Geus P.A.Z. en D. Bruin Pbv. her kozen. Hierna werd het bodeloon vastgesteld en wel op 10 pet. van de entributie. De bode was met alg stemmen herbe noemd. Ter gelegenheid van de geboorte van de Koninklijke Prinses werden de aanwezigen door het bestuur getracteerd op een sigaar. Het bestuur stelde voor, het ziekengeld onveranderd te laten, op f 7.50 per week en f 3.90 voor de halve lden. In de tweede pe riode krijgen de heclc leden f 3.90 p. week. Daarna sluiting. NIEUWE NIEDORP Zondag gaf de Gymnastiekvereniging HerculesHébé een uitvoering in de Prins Maurits. De zaal was geheel bezet. Het uitgebreide programma van niet min der dan 17 nummers werd op fraaie wijze afgewerkt. In prettige afwisseling gaf iedere afdeeling meisjes en jongens its ten beste. Alles werd onder de uitstekende leiding van mevr. De Wecrd—Sepers vlot en correct af gewerkt. Het nummer hoog-brug der dames trok onze bijzondere aandacht. Er werd uitste kend werk geleverd. En wij waren benieuwd naar het volgend nummer hoog-brug van de heeren en ook in deze werden wij niet te leurgesteld Keurig werden de oefeningen uit' gevoerd. Wij constateerden bij-de heeren veel verbetering. Ook 't nummer hoogrek, werd op een enkele mislukking na heel goed uitge voerd. Ook hierin was een belangrijke voor uitgang te bcsneuren. Ook deze leiding is bij den heer Lont in goede handen. HerculesHébé kan op een uitstekend ge slaagden avond terug zien. Bergen. EEN DURE KLAP. Verd. J. A. M. wonende te Bergen wordt ervan beschuldigd een zekeren Dekker een .vuistslag in het gezicht te hebben gegeven. Verd. zegt, dat Dekker hem een halve her senschudding had geslagen. Politierechter: En toen wou je hem na tuurlijk te pakken nemen. Waarom speel je eigen rechter en ga je niet naar den burge- meester. Verd.: Dat wist ik niet. Politierechter: Bergen is wel geen wereld stad, maar u kon dat toch weten. Gct. P. C. Dekker komt verklaren, dat verd. en z'n vrienden er steeds met z'n auto yan door gaan. Verd.: Ik heb de auto niet weggenomen, maar m'n broer. Politierechter: Maar jij zat er in. Je hebt al twee maal een strafbaar feit gepleegd; je schijnt niet veel om straf le geven. De Officier van Justitie zegt in zijn requi- einde van dit jaar reeds het grootste deel van het bewoonde gebied in de Wieringermeer over electrische energie zal kunnen beschikken. De tarieven zullen aansluiten aan die, welke ook elders in het door het P.E.N. verzorgde gebied gelden. Met deze beslissing is wederom een be langrijke stap gedaan in de richting van ver dere vervolmaking van de bewoonbaarheid van de Wieringermeer, welke door de boe renkolonisten met groote voldoening wordt begroet. ■sitoir, dat dit jongmensch niets geeft om geldboeten en daarom eischt spr. een ge vangenisstraf van zeven dagen. De politierechter veroordeelt verd. conform den eisch. „Hallo, krijgen we nog wat?"

Schager Courant | 1938 | | pagina 5