PANTER QCoom's eCcrovöt Epn Roomsch-Rood bewind? Schagen viert feest A MIGNON SCHAGEN De verkeerde tactiek der Vrijzinnigen Katholieke middenstand moet het gelag betalen Reeds gedurende enkele dagen vin gen wij geruchten op omtrent een toenadering welke op initiatief van de R. Kath. tusschen de Raadsfrac ties der Sociaal-Demooraten en der Katholieken was tot stand gekomen. Zooals valt te begrijpen, is van dergelijke geruchten zeer moeilijk bevestiging te ver krijgen, zoodat \yij publicatie voorloopig ach terwege lieten. Doch ziet! onverwacht krijgen wij en nog wel van onverdachte zijde een verklaring, welke moeilijk anders dan als een bevesti ging kan worden opgevat. Het Schager Dag blad, het lijfblad van Deken Ivuijs, schrijft een vrij fel artikel tegen zijn r.k. dagblad concurrent „De Noorderpost", welk blad met het oog op dewethouderskeuze zich afkee ring had betoond van een Roomsch initia tief tot samengaan met de socialisten. Wij moeten, had „Do Noorderpost" ge- Schreven, niet naar de rooden toegaan. Dat verzwakt onze positie. Wij dienen te wach ten tot zij bij ons komen. Het blad van Deken Kuijs is het met die opvatting allerminst eens. Het schrijft: „De door „De Noorderpost" gegeven ad viezen getuigen van een totaal gemis „aun helder inzicht, omtrent de ccnigst „juiste oplossing der crisis!" En verder: „Wij kunnen onze lezers met absolute „zekerheid mededeelen, dat de S.D.A.P. „geen enkele poging heeft gedaan om in „contact te komen met R. Kath., doch „dat integendeel de Kath. fractie con- „tact heeft, gezocht bij en verkregen „heeft met de Soc.-Dem." Na enkele scherpe aanvallen tegen zijn geloofsgenoot, zegt dan het R.K. Sch. Dag blad: „De R.K. Kicsvereeniging heeft in „overleg met de fractieleden contact ge vocht en verkregen met de S.D.A.P. „Kon dat dan anders? Neen! Beide „fracties zijn geweigerd door de Vrij zinnigen; maar ook beiden zijn er in „hart en nieren van overtuigd, dat de „belangen der gemeentenaren in het al gemeen schromelijk verwaarloosd wor den onder het huidige regiem! Er moet „beslist worden: óf dat regiem wordt „grondig gewijzigd óf het moet verdwij nen. Socialisten cn Katholieken zijn het „beu, meer cjan zat.!" En dan: „En of die tweede wethouder nu soci- „alist of katholiek is, doet op dit oogen- „blik- niet ter zake"; de vraag is al leen of het hun ernst is met hun streven naar verbetering in het be leid; wij zijn overtuigd, dat dit bij beiden het geval is. En daarom zul len zij samengaan. Aan deze beschouwing van den spreek trompet van den geestelijken leider der ka tholieken in onze gemeente behoeft weinig te worden toegevoegd. Wij weten dat van R. Kath. zijde het com promis is voorgesteld, dat de S.D.A.P. mor gen op den heer Klaver zal stemmen. Bij ccn volgende wethoudersvacature krijgt dan de S.D.A.P. haar man. Dc socialisten heb ben dit voorstel nog niet geaccepteerd. Het is wel in het Bestuur besproken, maar de mecningcn waren verdeeld en wellicht zal in dc ledenvergadering van hedenavond wel dc definitieve beslissing vallen. Als dit compromis wordt aanvaard, en daar is kans op, zou hiermede voor de naaste toe komst elke vrijzinnige invloed in het dage- lijksch bestuur der gemeente zijn buitenge sloten. Zoo hoeft dan de verkeerde tactiek onzei vrijzinnige raadsfractie en vrijzinnige kics vereeniging dc genadestoot toegebracht aan dc politiek zeer krachtige positie der vrijzin nigen in onze gemeente. Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen, dat het een onbereikbaar (en ook ondemo cratisch!) ideaal was om te trachten met slechts 4 raadsleden beide wethouderszetels te bezetten. Dit druischt zoozeer in tegen elk nuchter inzicht in de krachtsverhou dingen dat het spaak moest loopen. Zij, die zich gedupeerd govoelen zullen bij elkaar kruipen. Een nor maal, zuiver menschelljk verschijn sel, dat men had kunnen voorzien en waarvoor duidelijk genoeg is gewaar schuwd. Nu kome men niet aandragen met de Ie genwerping, dat het onverantwoordelijk zou zijn geweest om aan de verkiezing tot wet houder van een man met de capaciteiten als van den heer Bijlsma mede te werken. De heer Bijlsma is door zijn partijgenooten op normale wijze candidaat gesteld en voor zijn avances op dc politieke ladder kunnen nooit de vrijzinnigen verantwoorde lijk worden gesteld. Die hebben bij een mengaan met rood den candidaat dier par tij te aeccptceren cn de S.D.A.P. en niemand anders draagt voor de kwaliteiten van haar candidaat dc verantwoordelijkheid. Waren do vrijzinnigen ingegaan op het tweemaal herhaald verzoek der sociaal democraten. om hun candidaat te steunen, dan was do vrijzinnige wethouderszctel, ook voor dc toekomst, veilig gesteld en had men na de verkiezingen in het volgende jaar. elkaar wederom op normale wijze kunnen vinden. Thans ziet men zich geplaatst tegen ccn rood-roomsche combinatie en kan men slechts om zijn houding goed te praten, wij zen op eeft te verwachten eclatante stembus overwinning der Vrijzinnigen, die toch nooit zóó kan verloopen dat men alleen baas is, Ken vn-banque politiek is er nu gespeeld, welke wij ten zeerste in strijd achten met le vrijzinnige belangen in onze gemeente en een aanfluiting van de democratische gedachte. Ook voor de Katholieken is de thans ge schapen toestand echter vol voetangels en klemmen. Het is mogelijk, dat de fel fanatieke groep katholieken, welke Deken Kuijs om zich heeft verzameld, victorie kraait; zéér de vraag is het of de meer gematigde katho lieken met dit Hosannah instemmen.. Het is immers een bekend feit, dat de katholieke middenstanders alles behalvs gesticht zijn over den scherpen strijd, wellic Deken Kuijs in onze gemeente heeft doen ontbranden. De actie „Katholieken koopt bij Katho lieken", welke natuurlijk in besloten kring wel onverminderd zal worden aangemoe digd, heeft veel kwaad bloed gezet. Het samengaan van den Deken met den heer Pilon. inzake Schagen's verdorvenheid, waarvan deze heeren zelfs aan onze regee ring mededeeling hebben gedaan, heeft nieuwe brandstof aan het vuur toe gevoegd en het opmerkelijk stilzwijgen der beide katholieke raadsleden, toen des De- ken's adres in dc Raadszaal in behandeling kwam. was weinig minder dan een slag in het gezicht van den hoogsten geestelijke in ons Dekenaat.. Verder is het ons bekend, dat de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" aan alle drie de Roomsche bladen, t.w. de Noor derpost, het Schager Dagblad en het Paro chieblad, een schrijven heeft gezonden, om zich in hun uitingen te matigen, daar de R.K. Middenstand van Schagen dagelijks schade ondervindt van de te scherpe Room sche actie. Welnu, voor wie Schagen en zijn sterk vrijzinnige omgeving goed kent, is het dui delijk, dat er weinig toe noodig is om de verhoudingen tot een voor den R.K. Midden stand zeer ongewenschte scherpte toe te spitsen. Als de vrijzinnigen, vertegenwoordigend het overwegend deel der burgerij, zij het door eigen verkeerde tactiek, uit het Dage- lijksch Bestuur der gemeente worden ge- stooten, kon dit wel eens tot een scherpe reactie leiden. In gematigde katholieke kringen geeft men zich van de gevaren dezer tactiek wel dege lijk rekenschap, hetgeen mag blijken uit een artikel in de R.K. „Noorderpost", waarin de schrijver pleit voor saamhoorigheid. Daar dit blad steeds vrij goed de meening van den R.K. Middenstand vertolkt, is het zeker zaak van zijn uitingen kennis te ne men. De redactie schrijft o.a.: „Onze gemeente is een kleine gemeen schap van 4000 zielen. Daaronder zijn „er van verschillende godsdient en van „verschillende politieke richting. Ech- „ter zijn wij een gemeenschap. Daarom „is het zaak van de eerste orde, dat „wij zoo goed mogelijk met elkander in „vrede trachten te leven". Zie hier een meening weergegeven van een groep katholieke kiezers, die met steeds stijgende onrust een, door hun Priester ont ketende actie zien groeien, een meening welke wij gaarne als do onze aanvaarden. Wij willen niets liever dan verdraag zaamheid bevorderen: de laatste jaren zijn daarvan het bewijs. Maar wil men strijd, wil men als kleine katholieke minderheid de wet voorschrij ven, welnu, dan hebben wij nog nimmer den strijd gevreesd en zullen dat ook nu niet doen. Het kan en mag niet dat het vrijzinnig bestuur van Schagen wordt opgeofferd aan het onnatuurlijk verbond, dat staat gesloten te worden en dat op den duur geen ander gevolg zou hebben dan de almacht van De ken Kuijs en zijn agressieve groep in het Schager gemeentebestuur. Waar zoo onomwonden door de spreek trompet des Heeren Kuijs verkondigd wordt: „Drijft al wat vrijzinnig is uit het bestuur der gemeente", spreekt het vanzelf, dat juist al wat vrijzinnig denkt cn voelt zich op dc bres zal stellen. Het is ondenkbaar dat een dergelijke overheersching zal worden geduld en zeker dient alles wat links denkt, van welke kleur en schakeering dan ook, zich er goed reken schap van geven wat dreigt te gebeuren. Laat. men toch niet de nadruk leggen op ondergeschikte dingen, niet teveel kijken naar de verschillen van dit oogenblik, doch over de gevoeligheden weten heen te stap pen. Men houde het oog gevestigd op het drei gend gevaar. Democratisch links denkend Schagen S.O.S. Plechtige proclamatie van de Blijde Geboorte vanaf het Raad huis. Schoolkinderen zenden geluk- wensch naar het Koninklijk Pa leis. Oranje vuurwerk biedt een fan tastisch schouwspel. Het begin Half twee in den nacht... Storm loeit over onze plaats, de vlaggen dreigen los te ruk ken van de stokken, de regen plenst in strn len neer. Midden op de Gedempte Gracht ligt een stuk van de vaderlandsche driekleur, afgerukt in flarden De wind giert en brult en met groote moeite tornen wij tegen den storm op naar het redactiebureau. Geen mooie inzet van een zoo schoonen lag Koraalmuziek. Acht uur! Het is droog, helder weer, de wind giert evenwel met nog weinig verminderde kracht. Vanaf den eerslen omloop van den kerkto ren klinkt koraalmuziek. Op de markt luiste ren velen toe. Vier dappere blazers, leden van onze Harmoniekapel, spelen onder lei ding van den heer Jac. Jansen, plechtige wijzen: Het Oude Wilhelmus: Dankt nu al len God; Wilt heden nu treden en tot be sluit nog eens het Oude Wilhelmus. Op groo- ten afstand kan men de muziek hooien. Daar versterven de laatste klanken in den storm de eerste plechtigheid van dezen dag, den nationalcn feestdag, is achter den rug. Om kwart voor negen maakt de Harmonie haar eersten rondgang; een evenement, dat zich steeds in een groote belangstelling mag verheugen en ook nu weer velen op de been brengt. De jeugd host achter het korps aan zwaait met vlaggetjes en oranjewimpels. DE OFFICIEELS OPENING. Rede van den Burgemeester. De klok was weer abuis Om kwart over negen zijn we raad- huiswaarts getogen om naar de rede van den Burgemeester te luisteren. De torenklok geeft geen medewer king en blijft doodleuk op 8 minuten voor negen staan. Tot groote hilari teit bewerken twee mannen op den eersten omloop de weerbarstige wij zers net zoo lang met een groot en stok. tot ze ongeveer den wettelijkcn tijd aanwijzen. De Harmonie kort den wachttijd met oeni- ge vroolijko marschcn. Ongeveer half tien verschijnen dc burgemeester cn de leden van het Oranjecomité op het bordes. Gesteund door den radio-versterker van den heer Groot, spreekt de burgemeester dc aangekon digde rede uit. Oranje en Nederland één! Het is mij, aldus spr. een zeldzaam voor recht op een dag als deze, een enkel woord tot U allen te mogen richten. Na maanden lang reikhalzend naar de groote gebeurte nis te hebben uitgezien, is deze wcrkclijk- heid geworden. Als altijd leeft ons volk mee met het Koninklijk Huis, thans in vreugde, zooals helaas de laatste jaren zoo dikwijls in smart." In dit verband herinnert spr. aan het overlijden van Prins Hendrik en Ko ningin Emma, die men zoo graag het bele ven van deze gebeurtenis had gegund. Ver volgens geeft spreker aan, hoe de geboorte niet alleen louter blijdschap mag verwek ken, maar ook van groote bcteekenis voor ons land geacht moet worden, omdat daar door het voortbestaan van het Oranjehuis verzekerd is. Immers, Oranje en Nederland zijn één, door dc eeuwen heen, sinds de grondlegger van 'onze vrijheid door de groote zwijger, zijn leven voor ons vader land gaf. Ia groote trekken schetste spr. de beteekenis van de stadhouders Maurits en Frederik Hendrik, cn de groote rollen, dia stadhouder Willem III en Willem IV in onze geschiedenis hebben gespeeld. Na de Fransche overheersching, het tijdperk van verval, bloeit de Oranjeliefde weer op. Tenslotte vergelijkt spr. den geboorte dat van de Koninklijke Moeder, Prinses Juliana in 1909, met dezen dag. Moge, aldus bestuit spr. zijn met aandacht aangehoorde rede, het nu zijn als toen. Dat ook deze erfge naam van den troon ons vaderland tot zege moge zijn. Leve ons Vorstenhuis! Hierna speelt dc muziek het volkslied, daarna deze korte plechtigheid weer tot het verleden behoorde. Kerkdienst. In de Ncd. Ilerv., de Gereformeerde Kerk en vanwege de Evangelisatie worden des morgens herdenkingsdiensten gehouden, waar resp. ds. Eikema, ds. Boerkoel uit Watergraafsmeer en ds. Boeke uit Haarlem voorgaan. In de Ilcrv. Kerk verleent het Kerkkoor onder leiding van den heer J. Hovenier me dewerking. De middenstand en de feesten. Dc middenstand zou de middenstand niet zijn, als ze dezen dag, waarop veel men- schcn op de been zijn, niet paraat was. Ve le smaakvolle etalages. De banketbakkers hebben fraaie stukken van marsepain en chocolade vervaardigd. VOLKSSPELEN. De animo voor de georganiseerde volks spelen door de buurtcommissies is, voor wat het aantal deelnemers betreft zeer goed te noemen. Het gure weer doet het geen genoegen zijn, als toeschouwer er lang bij te toeven. Het is dan ook in den mid dag vrij kalm op straat, en van een blijde feestroes is nog weinig te bespeuren. Wij laten hieronder de verschillende uitslagen van de spelen volgen: Buurtver. Molenstraat, kinderspelen op Maandagavond in de Habo-garage. Meisjes tot 10 jaar, Balloopen: le prijs Nelly Sneekes, 2e prijs Truus Sneekes. Meisjes tot 14 jaar, Touwspringen: le pr. Trien Huibers; 2e prijs Mien Bos. Jongens tot 10 jaar, autoped-race: le pr. Constant Pul; 2e prijs Arn. Pul. Jongens tot 14 jaar, Zakloopen: le prijs Klaas Roos; 2e prijs Cor Kolle, Buurtver. Ged. Gracht Hinderrace voor paren op bakfietsen: le prijs f 10. dc heer A. Bijlsma en Mevr. Groot; 2e prijs f 5, dc heer G. Lem en Mej. I.em. Buurtver. Do Loet. Fietsenrace voor hee ren, Ezelspel voor dames. Prijzen voor gehuwde heeren: le prijs L. Koomon, bon van f 1.beschikbaar gesteld door A. M. Kassen; 2e prijs Jb. Deutekom, bon van f 1.—, beschikbaar gesteld door K. Middelbeek. r Prijzen voor ongehuwde heeren: le prijs T. Oudejans, bon van f 1.beschikbaar gesteld door H. Willcmse;; 2e prijs R. Rus, worst, beschikbaar gesteld door Jb. Kuiper Prijzen voor gehuwde dames: le prijs Mevr. L. Schoehuisde Leeuw, een taart beschikbaar gesteld door K. Kistemaker; 2e prijs Mcyr. Pannekeet—Ligthart, een bon, beschikbaar gesteld oor J. G. v. Barneveld, Prijzen voor ongehuwde dames; le prijs Mej. M. Jonkman, luxe Naaimandje, be schikbaar gesteld door W. Keesman; 2e pr. Mej. L. Oudejans, 1 pot jam, beschik baar gesteld door Jb. Molenaar. Ook de lagere prijzen waren door Loet bewoners beschikbaar gesteld. Kindervoorstelling in Theater Royal. Theater Royal werd des middags in bezit genomen door de schoolkinderen, die door dc commissie, welke de nationale feesten al hier organiseerde, vergast worden op een filmvoorstelling. De zaal is tot het laatste plaatsje bezet door een joelende en tierende kinderschaar, als Mr. Dr. J. A. E. Buiskool om 2 uur een kort openingswoord spreekt, waarin hij de beteekenis van de vorstelijke Geboorte voor ons land uiteenzet. Onder luid gejuich en applaus wordt op voorstel van den spreker besloten, een telegrafischcn geluk- wcnsch van alle Schager schoolkin deren naar het Koninklijk Huis te zenden. Na het zingen van het Wilhelmus draait men de nationale film „Willem van Oranje". Het moet ons van het hart, dat deze rol prent ons wel wat zware kost lijkt voor de jeudige toeschouwers. Wèl hebben ze aan dachtig gekeken cn geluisterd, doch wij ge- looven dat deze kinderfeestmiddag in wat luchtiger toon had moeten worden gehou den. Een gejuich stijgt uit de zaal op, als op het witte doek de Geuzen dc poort van Den Briel rameien en het wordt bepaald storm achtig in het theater op het oogenblik dat de Spanjaarden zóó maar van Alkmaar's wal len naar beneden tuimeldenvan Alk maar begint de Victorie! De pauze wordt doorgebracht met het snoepen van chocolade en beschuitjes. Een paar komische films besluiten den uitste kend geslaagden middag, aan het eind waar van eik kind aan den nationalen feestdag ccn mooie herinneringsbekcr mee naar huis krijgt. Veldloop door Schagen. Om half vijf begint de veldloop door Scha gen. De start is bij café Kamp op het Noord. Velen hebben zich" naar hier begeven, om de loopers te zien vertrekken. Ook burgemeester Cornelissen is ter plaatse. De eerste ploeg loopers, mannen van 16 30 jaar staat gereed voor dc start.. Klaar? Af! Vier en twintig jonge kerels snellen naar voren. De route is als volgt: Noord, Loet tot Prov. weg, terug tot café van Erp, Slotplein, Torenstraat, Torcnplein, Lau- riestraat, hooge brug, Landbouwstraat, Sta tionsweg, Molenstraat, Ged. Gracht, finish hij het Raadhuis. Dc publieke belangsteling verplaatst zich naar de finish. Daar schieten de loopers juist bij café van Erp het Slotplein op. Joh. Fran sen is koplooper. Daar zijn zij alweer uit, het gezicht verdwenen. Wc wachten nu hij de finish. Langzaam verstrijken de minuten. Majoor Holcma houdt de belangstellenden op een afstand. Ja, de eerste looper komt er aan! Met een goede eindspurt passeert hij de finish; het is Ab. de Wit, de bekende Scha- gcn-voetballer. Hij is de anderen tamelijk ver vooruit. Maar daar zijn ze al. Piet Stam, Joh. Fran sen en Rein Kok. Langzamerhand komen ook de overigen binnen. 18 loopers hebben de race beëindigd. Het wachten is nu op de tweede groep, mannen boven de 30 jaar. Lang wordt ons geduld niet op de proef gesteld. Meijboom komt als eerste aan. Met groote tusschonpoo- zen gaan de deelnemers door de finish. Als Jb. de Jongh, oud 63 jaar de eindstreep heeft bereikt, juicht het publiek. Bij deze race zijn drio loopers uitgevallen. Doet IJ dat ook eens! Dat wordt een gewoonte. Maar een goede gewoonte. Als U iedere morgen een doosje Panter Mignon bij U steekt, dan begint de dag altijd goed. Panter Mignon is een sigaartje, dat U over de kleine onaange naamheden van 't leven heen helpt, dat U in een prettige stemming houdt, waardoor het werk beter vlot en dat het ge not van een rustig oogenblik verdubbelt, 't Is een bijzonder smakelijk sigaartje in een al leraardigst doosje. 10 stuks 30 cent. FIRMA H. J.VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL Prijsuitreiking, Men gaat nu naar Hotel Igesz, waar onder groote belangstelling door Mr. Dr. J. A. E. Buiskool de prijzen worden uitgereikt en de winnaars gecomplimenteerd met hun pres taties. De oudste deelnemer, Jb. de Jongh, mag een eereprijs in ontvangst nemen. Onder de tonen van het „Lang zal-ie leven", beklimt Jaap het podium, waar hij op hartelijke wij ze wordt toegesproken. Een driewerf hoera wordt op hfm uitgebracht. We laten hier den volledigen uitslag vol gen: Groep mannen van 1630 jaar: le prijs f 10.A. de Wit: 2e prijs f5.— P. Stam, 3o prijs f2.50 Joh. Franzen, 4e prijs f 1.B. Kok. Groep mannen boven 30 jaar: le prijs f 10, Meijboom; 2e prijs f5.L. Komen; 3e prijs f2.50 J. Keet; 4e prijs f 1.Jb. Deutekom. In zijn slotwoord dankt de heer Buiskool allen, die den veldloop door Schagen zoo buitengewoon goed hebben doen slagen. Men geeft zich dan over aan een hospartij op den gladden dansvloer. De avond. Gevolgd door een hossende schare, mar cheert de Harmonie des avonds om half acht door de straten en vat dan post op de Markt, waar aanstonds het groote Oran je-vuurwerk wordt afgestoken. Vele honderden zijn getuige van het fan tastische schouwspel, dat zich dra in het nu koude en donkere hart van Schragen voltrekt. Om acht uur wordt de kerk schilderach tig verlicht door het sproeiende vuur, dat met donderende knallen aan de hooge mas ten ontspringt. Het is soms alsof iemand met een vurigen stift enorme goudenregen- boomen tegen den koelen kerkgevel prent. En in dien goudenregen cirkelen kleurige zonnen en verschieten sterren. Dan weer stralen in een rose lichtzee duizenden hel dere steretjes; hoog aan den hemel sissen pijlen, spiralen cn toortsen. Oranje is de hoofdkleur van het spran kelende, luidruchtige lichtspel. En als een waardig slot verschijnen daar, omgeven door een vloed van flitsend licht, tegen de donkere lucht de woorden: „Leve het Oranjekind", waarvan de letters, wanneer de menschcn zich reeds in de straten ver spreid hebben, nog tcer-rood nagloeien. Inderdaad: een schitterend vuurwerk. DEN HELDER VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Spoedcursus Middenstandsdiploma De spoedcursus voor het middenstandsdi ploma algemeene handelskennis "vangt aan Donderdag a.s. des avonds 7 uur in de O.L. School te Schagen en wordt georganiseerd door onze Handelsavondschool. Nadrukkelijk wijzen we op de uitnemende zorgen door directeur en schoolbestuur aan deze speciale spoedopleiding besteed. Het onderricht zal gegeven wowlen op 2 avonden per week met 6 lesuren, terwijl niet minder dan drie leeraren hunne medewet king verleenen. Door den heer D. Brouwer wordt onder richt gegeven in boekhouden en voorzoover noodzakelijk handelsrekenen door den heer A. Koning worden de lessen in Nederl. han- delscorrespondeurtlie verzorgd, terwijl de beer J. J. de Vries ten slotte de noodzakelij ke kennis bedrijfsleer, handels en wetsken- nis zal onderrichten. Zooals men ziet is niets onbeproefd ge laten om den cursus zoo in te richten, dat de leerlingen in Juli 1938 de grootst moge lijke slaagkansen krijgen. Ten slotte wijzen we er op dat de spoed cursussen, ingevolge departementale beslis sing, uitsluitend toegankelijk voor hen, die op 1 Juli 1938, 25 jaar en ouder zijn en ver der nog voldoen aan bepalingen, waarover het schoolbestuur gaarne verdere inlichtin gen verstrekt. BLOEMPJESDAG VOOR EEN NUTTIGE VEREENIGING. Door de afdeeling Schagen der Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Gra fische Vakken in Nederland zal op Donder dag 3 Februari alhier een bloempjesdag wor den gehouden ten bate der verpleging van aan tuberculose lijdende typografen, hun vrouwen en kinderen en eveneens voor het verplegen van mannen, vrouwen en kinde ren in Rust- en Herstellingsoorden. Reeds gedurende 27 jaren heeft deze ver eeniging haar nuttig werk verricht. Opge richt in 1910 te Amsterdam, is zij tot 70 af- deelingen over het gansehe land uitgegroeid. Voor 15 jaar opende zij haar Sanatorium voor tuberculcuse mannen te Eerbeek en voor 6 jaar het Herstellingsoord voor man nen en vrouwen en het Kinderhuis te Zeist. Deze inrichtingen zijn echter niet alleen opengesteld voor de menschen die op de drukkerijen werkzaam zijn, doch ook patiën ten van andere beroepen kunnen aldaar ter verpleging worden opgenomen. Vele jaren heeft deze vereeniging, met toenemend suc ces haar arbeid voortgezet. De verplegings- oorden, die werden opgericht konden geheel worden afgeschreven, zoodat geen renteop brengst den verpleegprijs beinvloedt, en dus zeer laag gesteld kan worden. Helaas is sinds eenige jaren een kente ring gekomen. Door de groote werkloosheid en financieele achteruitgang bij de mede werkers en donateurs zijn de inkomsten en uitgaven niet langer in evenwicht te hou den. Subsidies van openbare lichamen wer den nimmer verstrekt. Gelukkig dat in vele plaatsen door het houden van bloemenda gen getracht kan worden de zoo noodzakelij ke verpleging voortgang te doen vinden. In het vorig jaar werden verpleegd 298 patiën ten gedurende 20063 verpleegdagen. De winst en verliesrekening sloot echter met een nadeelig saldo van f 8604.01. Door deze vereeniging te steunen met het koopen van een klaverbloempje wordt zeker een goed werk verricht.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6