w ORANJEFEEST Moordaanslag ,\.et ctö<^ De Japanners zouden Tsining prijsgeven te Warmenhuizen de don juan Radioprogramma De reorganisatie van den Volkerenbond OUDESLUIS Schager Roosjes Indringer brengt bejaarde vrouw een drietal steken toe. Vannacht is te Warmenhuizen een moordaanslag gepleegd op de reeds bejaarde mevrouw Meyer-Klaver. Zooals buiten veel het geval is, hing de sleutel der buitendeur aan een spijker, op dat de verschillende leden van het gezin gemakkelijk kunnen binnenkomen. Een onbekende heeft deze sleutel van het haakje afgehaald, daarmede de voordeur geopend en mevr. M. drie steken toegebracht, waarvan één in de hals. Twee logétjes, die beneden bij de vrouw sliepen, maakten door hevig schreeuwen alarm, zoodat de heer M, die zich boven reeds te ruste had begeven, zich naar bene den haastte. Hij dacht, eerst, dat de kinderen droom den, doch bemerkte spoedig dat het hier .ernst was. Toevallig kwam juist een getrouwd zoon van het echtpaar aanloopen, die onmid dellijk Dr. van Hesteren waarschuwde. Deze achtte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis in Alkmaar noodzake lijk. Op onze informatie hedenmorgen deelde men ons mede, dat de oude vrouw het ge lukkig goed maakt en een vrij rustigen nacht heeft gehad. De aanslag wijt men aan wraak over het verzet der bejaarde vrouw tegen omgang van een dochter met een jongeman. Er is reeds een arrestatie verricht. VERGADERING VEEFONDS Maandagavond hield bovengenoemde ver- eoniging haar jaarvergadering in het lokaal van den heer L. Mosch. Na opening volgde .vaststelling der notulen. _Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek dat was ontvangen f 934.92 uitgegeven f 881.24, batig saldo al- zoo f 50.68. Vorig jaar was in kas f 571.72, zoodat het kassaldo op 't oogenblik bedraagt i 632.40 De klassen der koelen zijn vastgesteld als volgt, klasse a 250.— b 225— C 200.— gul den. Voor de pinken: klasse a 120.b. 105. C 90.gulden, voor de kalveren wordt een dubbeltje per maand betaald vanaf 1 Augus tus Het bestuur werd machtiging verleend de klassen naar goeddunken te verhoogen of te .verlagen. De heer Q. Jonker werd met algemeene ^temmen tot bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer S. van Wonderen of kooien die aan tongblaar ster ven, ook worden uitbetaald, daar dit vol gens reglement niet zoo is. Na eenige besprekingen werd besloten, vee, dat aan mond- cn klauwzeer sterft, uit te betalen en dit niet onder de besmettelijke ziekten te rekenen. -Hierna sluiting. BARSINGERHORN KOLHORN. Oranjefeest. Na den rondgang door ons dorp door de Harmonie-vereeniging stroomde de zaal van den heer F. Groet vol. Na de opening door den voorzitter van het Oranje-comité, werd de feestrede uitgesproken door burgemeester Loggers. Hierna werd een gevarieerd pro gramma uitgevoerd, waaraan verschillende verecnigingen modewerking verleenden. Mej. Kistemaker floot; bal tot slot. ANNA PAULUWNA Hoe we verder feestten. In Veerburg, zoowel als in Vlas- en Koren beurs en in de zaal van den heer Borst in Breezand, waren avonden van muziek, zang, voordracht, dansliedjes, enz., kortom gezel lige bonte avonden vooraf gegaan. En er wa ren sprekers in alle zalen, ook des middags op de officieele receptie. Telegrammen en brieven zijn er verzon den om uiting te geven, dat wij, bewoners van Anna Paulowna, er een beetje trotsch op zijn, dat liet Prinsesje is geboren in dat dec.1 van het Paleis, dat de Anna Paulowna-vleu- gel wordt genoemd! De kinderen hebben hun feest gehad met film en tractatie. Kortom, er is in Anna Pau lowna gefeest, zooals Burgemeester Lovink, die in verschillende zalen een slotwoord sprak, het zoo graag zag. FEUILLETON. 33. roman door e. phiUips- oppenheim Hij vertrok, een lange, in het zwart ge- kleede gestalte een man met een open hart en manieren bijna herderlijk, maar toch liet hy altijd -een indruk achter van een zekere terughouding, van iets, waarover hy altijd een streng stizwygen bewaarde. Pe ter Cradd lag zich af te vragen welk stand punt de man zou innemen tegenover den gods dienst, dien hy zoo op den achtergrond hield. Die eene preek had hem niets wyzer ge maakt. De zuster wekte hem uit een eenigszins onprettige droomerij. „Uw thee, Mr. Cradd," zei ze, hem het blad aanreikende. Zij was hem bij het overeind zitten behulp zaam en toonde neiging tot talmen, maar hij moedigde haar niet aan. Gedurende dezen langen, langen middag kon er ieder oogenblik iets gebeuren, en als dat gebeurde, wenschte ty alleen te zyn, Hy stak een sigaret aan, en BURGERBRUG. HET ORANJEFEEST. Zooals dit alhier bij feestelijkheden hef Oranjehuis betreffende, gewoonte is, werd door allen meegedaan, en is het een echt gezellige dag geworden. In café Langedijk gaf Jan Buisman met zijn kleinkunst ensemble een voorstelling welke werd afgewisseld door een dansje. In café Schrieken hield men van 3 uur doorloopend prijsbiljarten, waarvoor zeer veel animo bestond. WIER1NGERWAARD Het Oranjefeest. De geboorte van onze Prinses werd ook in onze gemeente met groote geestdrift ontvan gen. Zeven minuten na de geboorte waren de bulletins aangeplakt, binnen een halfuur was de vaderlandsche driekleur aan de open bare gebouwen en vele anderen uitgestoken. Op den nationalen feestdag werden de schoolkinderen 's morgens onthaald* terwijl in 't bijzijn van Burgemeester Kaan en zijn Echtgenobte eenige liedjes werden gezongen. Een blijvend aandenken blijft nog in petto. Des middags werd er een kerkdienst gehou den waarin de heer Körndorffcr Godsdienst onderwijzer, een keurige rede heeft gehou den met als onderwerp „Eenheid van het volk in vreugde". Door de Ned. Herv. Vrou- wenclub was de kerk en preekstoel prachtig versierd. De Zangverecniging „Apollo" zong. De muziekverceniging „Ons Genoegen" heeft 's avonds nog een kleine rondgang e-emaakt. De bedoeling was om de route door de geheele kom te nemen, doch het weer liet dit niet toe. De stemming kwam en bleef er hierdoor al in. Burgemeester Kaan zeide dan ook in een door hem gehouden speech, dat Wieringer- waard wel eens stug cn stijf wordt genoemd, doch het tegendeel blijkt nu toch waar te zijn. HEER HUGOWAARD Op verzoek van de Coop. Graanmalerij „De Goede verwachting" te Hcerhugowaard werd Maandag 31 Jan. een voordrachtavond ge geven, opgeluisterd met films door liet Landbouwkundig Bureau van de N.V. Ver- eenigde Kalimaatschappij te Amsterdam. De vorzifter, de heer A. Schrooder opent de bijeenkomst met een felicitatie aan het Koninklijk Huis en spreekt verder een woord van welkom in 't bijzonder aan den heer Balk, vertegenwoordiger der Maatschappij. De spreker sprak zijn voldoening uit over het stijgende gebruik van kali als meststof en zei dat de algemeene meening dat kali op kleigrond overbodig was door bet tegen woordige veelvuldig gebruik op kleigrond werd tegengesproken. Spr. toonde aan de hand van verschillende lantaarnplaatjes de groote verschillen tus- schen planten op gronden met een volle dige bemesting en op gronden welke aan Kaligebrek leden cn met succes want de verschillen waren duidelijk te zien. Hierna kwam een film van de overal in ons land verspreide kaliproefvelden. Spreker ging verschillende soorten kali na en achtte Kali 20% en Kali 40% voor de tuinbouw niet zoo geschikt wegens hlin cliloorgehalte. Spr. was er voor de kwaliteit der gewas sen op de eei-ste plaats te stellen en de kwantiteit op de 2e plaats. Ook werd aan bevolen gemalen Kainiet te gebruiken bij de bestrijding van onkruid in uien en gla diolen. Na de pauze werd een film vertoond van de mijnen en fabrieken waar kali gewonnen en gefabriceerd wordt. Tot slot nog een teekenfilmpje genaamd „tiet Bietenoproer" wat nogal de lachspie ren in bewging bracht. Verder werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen; waarvan in ruime mate gebruik gemaakt werd. SCHAGEN ZAKENNIEUWS. De lieeren Raven en Lingeman, de wel bekende autoverhuurders en instructeurs, maakten gisteren per advertentie zéér veel nieuws bekend! Het belangrijkste nieuwe, de twee D.K.W. automobielen, hebben wij eens bekeken en beproefd. Handige wagen tjes, die D.K.W.-tjes, soepel optrekkend, met een zeer eenvoudige schakelinrichting op het dashboard. Prettig zitten doen ze ook en uit ervaring is ons bekend, dat ook bij groote afstanden de bestuurder niet ver moeid wordt. Uit de advertentie hebben on-' ze lezers kunnen opmaken, dat de verhuur prijs van deze spiksplinternieuwe wagen tjes zeer billijk is. Als steeds, wanneer R. cn L. iets nieuws „op de markt" brengt, zal de animo een rit met het Auto Union- product te maken, wel weer zéér groot zijn! DONDERDAG S FEBRUARI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.3c Omroeporkest. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Het Aeolian-orkest. 3.00 £niples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Solistenconcert. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 9.45 Concertgebouw-orkest, en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Orgelspel. Hilversum II, 301,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Cello en piano. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelconcert. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich- ten. 8.10 Gemengd Koor „Sursum Corda", Leiden, Utrechtsch Stedeiyk Orkest, en solisten. 8.50 Paedagogische causerie. 9.20 Vervolg concert. 10.40 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. Spoorweg KantonHongkong ge bombardeerd. Volgens Chineesche berichten zou een der vijf colonnes, die naar Tsi ning oprukken, de muren der stad bereikt hebben. De Japanneezen zou den volgens deze berichten voorberei dingen treffen om de stad te ontrui men. Spoorweg KantonHongkong ge bombardeerd. Gisteren hebben 41 Japansche bommenwer pers, die'in zeven groepen vlogen, de spoor wegverbinding tusschen Kanton en Hong kong hevig gebombardeerd. Door tientallen bommen werden de sporen tusschen Kanton en Kaulocn, alsmede tusschen Kanton en Ilankau opgeblazen en de telegraaf- cn tcle- foonleidingen vernield. Twaalf op groote hoogte vliegende machines bestookten de N.W. buitenwijken van Kanton. De Chinee sche luchlafwcerbatterijen openden onmid dellijk het vuur doch troffen geen doel. Japan's moeilijkheden langs den Tientsin-Poekau spoorweg. De Japansche troepen zijn er niet in ge slaagd een verbinding tot stand te bren gen langs den spoorweg Tientsin-Poekau. De Japansche troepen vielen ter sterkte van drie divisies aan weerszijden van den spoorweg aan. Aangezien de Chineezen vele bruggen hebben vernield, is het vervoer voor de Japansche troepen zeer moeilijk. Hulde aan de Duitsche instruc teurs. De woordvoerder van de Chineesche re- gecring heeft hulde gebracht aan de Duit sche militaire adviseurs van de Chineesche regering, die het Chineesche leger hebben gereorganiseerd. De woordvoerder verklaar de, dat vele van deze adviseurs veteranen uit den wereldoorlog zijn. Het werk van de ze deskundigen is een bewijs van de vriend schap tusschen China cn Duitschland. Scherp verzet tegen de voorstel len van Nederland Zweden en Zwitserland. Het voorstel van Nederland, Zwe den en Zwitserland, dat bij monde van den Zweedschen gedelegeerde Uden, werd gedaan om Artikel 16 van het Volkerenbondshandvest, het befaamde artikel waarin de ver plichting tot het uitoefenen van sancties is vastgelegd, te vervangen door een facultatief artikel, zoodat elke mogendheid al of niet naar ver kiezing aan de sancties zou kunnen deelnemen, is op krachtig verzet gestooten. Vooral Lilwinoff, de Russische vertegen woordiger, kwam tegen het verzwakken van Art. 16 op en noemde dit artikel de hoek steen van den Volkerenbond. Paul Boncour sloot zich namens Frank rijk bij deze Russische zienswijze aan. Hij zeide, dat opheffing het geheele gebouw zou doen ineenstorten. Voorts zette Paul Boncour uiteen, dat de dwingende voorschriften van art. 16 door de practijk reeds zoo buigzaam geworden zijn, dat men niets behoeft te veranderen en niets te interpreteeren. Met de van verschil lende kanten naar voren gebrachte vrees is dus reeds praotisch rekening gehouden. Men kan in den tegenwoordigen toestand aan de economische sancties hun groote waarde riiét'lbntnemé'n. EbbnörnïSöfte1'sancties zijn op zichzeil niet orfdoeltreffènd, het heeft den Vol kenbondsstaten echter aan vastbera denheid ontbroken. Tal van sprekers sloten zich daarop aan en velen drongen zelfs op krachtiger ma ken van de sanrtiebepalingen aan, Eden, daarna het woord verkrijgende, zeide, dat Art. 18 practisch al facultatief was en achtte het verkeerd naar buiten den schijn te wek- k'on, alsof de sanctiebepalingen nog onge schokt zijn, terwijl ieder weet, dat niemand zich in geval van nood aan het dwingende karakter zal houden. Drijvende kraan omgeslagen Drie man te Hamburg nog onder water. Aan de Aziëkade tc Hamburg, is gistermor gen een groote drijvende kraan door den storm gegrepen en op drift geraakt. Het ge vaarte maakte slagzij cn verdween gedeelte lijk onder water. Aan boord bevonden zich zeven of acht man. De brandweer wist zich tot het bo ven het water liggende deel van bet vaar tuig toegang te verschaffen en vijf man te bevrijden. Twee of drie anderen daarentegen bevin den zich in een verblijf onder water. Dui kers stellen pogingen in het werk de op- geslotenen te redden. Voor de vele blijken van be langstelling, bij de geboorte van onze Dochter ondervonden, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. B. WAIBOER. I. WAIBOER—Kater. St. Maartensbrug, Febr. '38. Wij zijn Donderdag weer op de Laan met: Rud Sach's Ploegen - Kunst meststrooiers - Zigzag Eggen. BietenmolensStalkruiwagens. Vraag onze speciale aanbie ding gebrnikte Hooibouw- werktuigen en Zelfbinders. CORN. DISSEL. - Schagen, Zaal BUISMAN. HEDENAVOND: Te koop gevraagd: Een nog goede luxe of Yi tons VRACHTAUTO. Brieven met opgaaf van jaar tal, merk en prijs onder letter A, Poststation, St. Maartens brug^ Te koop: Een zoo goed als nieuwe GASGEYSER tegen elk aannemelijk bod, bij JOH. CASTRICUM, Schagcn. VOETBAL. Zwaluwen elftal samengesteld Voor den wedstrijd tegen de Roo de Duivels. Het Zwaluwenelftal, dat op 9 Februari a.s. in het Olympische Stadion te Amster dam een lichtwedstrijd tegen de Roode Dui vels zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Miohel (V.S.V.) Achter: Caldenhove (D.W.S.) en van der Linden (N.A.C.) Midden: B. Paauwe (Feyenoord) Ande- riessen (Ajax) Peters (P.S.V.) Voor: Drager (D.W.S.)Vente (Fbijenoord), Bijl (Ajax), Aukema (Ajax) en van Beek (B.V.V.) PURMEREND, 1 Februari. Koeien, totaal 305 stuks. 175 vette koeien 5868 ct. per Kg., geldekoeien f 160—210 per stuk, melkkoeien f 1S0—300 per stuk, stieren 5S60 ct. per Kg., 10 paarden f90 180 per stuk, 20 vette kalveren 3060 ct. per Kg., 300 nuchtere kalveren f 718 per stuk, 214 vette varkens per Kg. 5860 ct., 28 magere varkens f 2545 per stuk, 20Q biggen f 1525 per stuk, 700 schapen f 17 34, 18 bokken f 414 per stuk PURMEREND, 1 Febr. Coop. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 60.000 eendeieren f 3.70—3.85, 85.000 kippen eieren: 65-66 Kg. 4.20—4.25, 63—64 Ks. 4.10 -4.20, 60-62 Kg. 3.80-4.05, 53-50 Kg. 3.75 —3.85. 5657 Kg. 3.70—3.75, 5355 Kg. 3.60 —3.70, 50-52 Kg. 3.50—3.60. ALKMAAR. 31 Jan. Aardappelen 2.50, andijvie 1321.50, ap pelen 3—7.50, Bloemendaler kool 2.90—3.60, boerenkool 3.505.30. bieten 3.—, gele kool 1.502.60, groene kool 3.305.60, knolsel- derie 2—3.50. peren 35.50. prei 3—5.70, peterselie 3.30—4.60, rabarber 12.5015.50, roode kool 3—6. selderie 1.502, spruiten 2.50—5.50. uien 9.50—13, wortelen 2.90—3.30, waschwortelen 48. witlof I 89.50, wit lof II 6—7. BROEK OP LANGEND!.IK, 2 Febr. Uien 11.60—11.80, drielingen 10.20—10.30, grove 11.20—11.40, stek 8—8.20. 3000 kg. Rode kool f 3.20—5.60; 10.000 kg. gele kool f 1.50—1.90; 2000 kg. d. witte kool f 1.50—2.10 NOORDSCHARWOUDE, 2 Febr. Uien 11.80—11.90, drielingen 10.30-10.40, grove 11.7012, peen 3.20, kl. poon 1.20. Kroten f 3.40—3.70; roode kool f 3.70—5.90 gele kool f 1.50—2.10; d. w. kool f 1.70—2.90 ging met het hoofd zoo ver mogeiyk achter over liggen, dat hij door het bladerdak van den olm een stukje van den blauwen hemel kon zien. Aldus lag hy te droomen. Zyn ver driet was geen werkelijk verdriet. De droom gestalten van dingen, die nooit bestaan had den of hadden kunnen bestaan, bezaten niet de macht om te smarten of te grieven. Het weer openen van zijn oogen werd veroor zaakt door een licht gekners buiten den tuin muur, alsof een chauffeur bedaard de rem men aanzette. Hij richtte zich in zijn stoel een weinig in. De zon schitterde op de glim mende deelen van een grooten gesloten auto. Een lakei, met een kokarde op zijn hoed, had tuinhekje geopend. De gestalte van zyn droomen zei in het voorbygaan iets tegen den man, en liep over het grasveld op Peter Cradd toe. Alles scheen zoo onverklaarbaar en toch natuurlijk. Zij kwam met uitgestoken handen, diepen ernst op haar gezicht, en slechts een zweem van een lief glimlachje krulde haai lippen. Terwyl zij naderde, had hij tyd om haar te aanschouwen. Zij droeg een citroen- kleurig linnen costuum, met een zwarte sjaal rond den hals; in het voorbygaan had zij een hoedje van dezelfde kleur aan den lakei in bewaring gegeven. „Hoe handig van u om zoo gauw weer beter te worden!" riep zy. „Ik vernam dat u vandaag weer beneden zou komen, en liet my toen hierheen ryden." Hij kon onmogelijk woorden vinden. Haar twee handen sloten zich om zijn eene gezonde, en zij wierp een meewarigen blik op zijn ver bonden arm. „En dat alles .alleen om myn schilderstuk te redden," ging ze voort. „Beste man, ik hoop, dat het die moeite waard was. Wan neer ik er ooit de allerlaatste streken aan kan doen, wanneer ik my ooit in de stemming van die paar laatste minuten kan terugwer ken, zal het dat misschien worden. Dan gaan wy er in de Academie allen te zamen naar kijken. Hoe jammer, dat men schilderstuk ken niet aan iemand kan opdragen! Dan zou ik dit zeer zeker opdragen aan u." De zuster kwam haastig met een stoel aan loopen. Louise zette zich op haar gemak naast den patiënt. „Ik ben blij, dat u gekomen is," zei hy, zoodra ze alleen waren. „Ik verlangde naar uw komst." „Dat hoopte ik," antwoordde zij. „Ik kan slechts een paar minuten blijven, maar die paar minuten waren mij een behoefte. En nu ik hier ben, weet ik niet goed wat tegen u te zeggen, vreemde man." „Hoe komt dat?" vroeg hij. „Misschien omdat ik niet weet wie of wat u is, of hoe u gekomen is aan iets, dat in het lichaam van Peter Cradd huist, maar dat u er al jaren in verborgen gehouden hebt. Be grijpt u, ik herken u in 't geheel niet meer als Mr. Peter Cradd. Met mij op het eiland was u een geheel ander man. Toen je daar stond, beste, brave man, met opeengeklemde tanden, en al je onervarenheid, die je taak nog zwaarder maakte, den stryd aanbinden de met dien verschrikkelyken storm, meende ik verscheidene menschen te herkennen, maar nooit Mr. Peter Cradd." H!j zuchtte. „Zeg mij wat ik doen kan om geheel vry van mezelven te worden," vroeg hy. „Ik walg van dien ander. Kent u byge- val iemand, die een persoonlykheid te koop heeft, een huid, waai ik in kan kruipen, een lichaam, dat ik kan steler en er een nieuw leven mee beginnen?" Zij bewaarde verscheidene oogenblikken het zwijgen. Zy had steeds openlyk zyn hand vastgehouden, zeer tot misnoegen van de zuster, die uit het raam van de slaapkamer keek. „Wat zouden wy kunnen doen?" vroeg ze eindeiyk. „Wij zouden in een waanwereld kunnen leven, maar helaas kunnen twee men schen in een wereld niet alleen leven. Ik denk zoo'n onleesbaren roman over je te schryven, onmogelijk stukje mensch." Hij trok een leelijk gezicht. „Ik geloof niet, dat ik een stukje mensch genoemd zou mogen worden." „Wat wilt u dan ietr menschelijks, iets met een levend vuur In zich, dat niets ge meen heeft met Mr. Peter Cradd, of met zijn zesenveertig moeizame jaren? Ik ben ge komen om u te bedanken. U was de soort man, dien een vrouw in storm en gevaar gaarne aan haar zijde heeft. Wordt gauw beter." „Gaat u nu al weg?" vroeg hy verwonderd. Zij knikte. „Ja. Ik kwam alleen héél even naar u kijken, om u die paar woorden te zeggen, en om een blik in die aardige blauwe oogen te werpen. Woorden kunnen somtyds alles bederven, weet u." Zy raakte zijn hand met haar lippen aan, stond op en nam haar rok bijeen; toen liet ze haar oogen een seconde over de zee dwa len. Het was „haar ladyschap" die sprak, toen zij meteen langen, slanken vinger wees. „Om te bedenken, dat die onschuldige zil veren strook zoovee! drama's in het leven op haar geweten heeft," mijmerde zij, „dat zij ons zelfs gedurende die paar minuten den gloeienden hartstocht van leven en dood inge boezemd heeft! De grootste dingen zijn ons geopenbaard," waarde Peter Cradd. Vergeet ze niet te spoedig." Een wuiven met de hand, en ze was ver dwenen. Hij keek haar na, sprakeloos en on- geloovig. Het scheen onmogelijk. Zy had nau welijks een minuut daar gezeten, toch stond die lakei by het hek. zijn hand aan zijn hoed. Daar waren het geopende hek, de eerbiedige chauffeur, de glinsterende koperen en nikke len auto-onderdeelen, en één seconde bewoog een blanke hand zich achter het raampje. Hy lag zoo onbeweeglijk op zijn stoel, dat de zus ter haar plaats achter het gordyn verliet, en ging kijken of alles goed met hem was. HOOFDSTUK XIV. Peter Cradd beschikte weldra weer over de volle kracht van een blakende gezondheid, gebronsde ledematen, en gezwollen spieren. Zijn arm genas merkbaar vlug. Niet lang daarna, hanteerde hij opnieuw de roerpen van zyn zeilboot op het water, of maakte hy verre eenzame wandelingen naar de Punt, maar hy lag dagelijks met een boek gedurende een paar uur in de duinen, met het gezicht naar den wind, den Smaak van de zee altyd in zyn mond. Hij ontwikkelde een verbazende be kwaamheid om te lezen. Hij leerde de kunst om den zin van gedachten te verstaan, zonder met de woorden te treuzelen. Plaatsen, epi soden, somtyds moeilyk bevattelijk, gingen aan zyn geestesoog even snel voorbij als in het brein van den schryver. Eerst toen hij aan de stylisten kwam, toen hy Pater c' Matthew Arnold, Symons en Le Galiene las, bleef hy met verrukking stilstaan by de aesthetische schoonheid van de fyn gemodelleerde zinnen, by de met dien zin voor poëzie en met de uiterste toepasselijkheid gekozen woorden, waarmee onze weinige eigen groote schrijvers het moderne Fransch en de oude klassieken getart hebben. Hy bereikte een algemeene geestelijke ontwikkeling, die hem zelf ver baasde, en ook Barnslow, die hem nu en dan gezelschap hield. Hy wieip zich op de leerstel lingen van de moderne philosofen e? pseudo- philosofen, zooals Carlyle en'Wells, dacht er over .ia, zifte, en onthield alleen datgenen wat hy wenschte te onthouden. Vanaf het eerste oogenblik dat boeken in zyn leven kwa men, nam de dichtkunst de eerste plaats in zijn verbeeldingskracht in. Wanneer de zon scheen, stak hij een boek in zijn zak. Regende het het regende op vele dagen dat boek was daar steeds. Couranten interesseerden hem nauwelijks. Daarover las de vicaris hem de les, maar hij schudde alleen het hoofd. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7