Beroepsschoolartsendienst een dringende eisch! I HJITENL ANDSCH O 1 VERZICHT De Vestigingswet en Schagen Schagen liet zijn tijd voorbijgaan Raadsstukken Een krentenbrood van twee meter 4 INGEZONDEN Donderdag 3 Februari 1938 Tweede blad SCHAGEN MISSCHIEN IS NOG IETS TE REDDEN. De 'gemeente Schagen zal eerst daags hebben te beslissen, of een schoolartsendienst zal worden inge steld en besluit men t hiertoe, dan dient gekozen te worden tussohen een plaatselijken dienst en een be roepsschoolartsendienst. Voor een beroepsschoolartsendienst plei- Jen ontegenzeggelijk veel factoren. De beroepsschoolarts kan zich geheel aan zijn functie wijden, zonder met eigen prac- tijkbelangen rekening behoeven te houden en kan ook in tijden van epidemie rustig lijn functie blijven vervullen. Hij wordt door zijn ambt min of meer Specialist en krijgt een ruime, breede kijk op alles wat de hygiëne op school betreft, hygiëne hier niet op te vatten in engeren zin, doch ook alles wat de school betreft als (gebouw, verlichting, verwarming, etc. Uit den aard der zaak ook zullen zijn adviezen in het belang van het kind en zijn schoolhuisvesting bij gemeente- en ïchoolbesturen, bij onderwijzers en ouders met grootere vrijmoedigheid kunnen wor den uitgebracht, omdat hij nóch door ambtsgeheim, nóch door eigen practijkbelan Igen zal zijn aan banden gelegd. Hiertegenover staat het argument, dat een (plaatselijke arts alle kinderen kent, doch dit is o.i. niet van zeer groote waarde, daar een schoolartsendienst mede tot taak heeft afwijkingen op te sporen waarvan de ouders het bestaan niet vermoeden en welke moge lijk kunnen zijn ontstaan na een medische ibehandeling door den huisarts. Natuurlijk speelt ook de financieelc kant tVan liet vraagstuk een belangrijke rol. Hierbij dient men zich echter niet uitsluitend en alleen af te vragen hoeveel een dienst kost, maar zal men ook de kwaliteiten naast elkaar moeten zetten. Een volledige districtsschoolartsendienst zal voor Schagen kosten een bedrag van 960 waarvan de provincie de helft betaalt, zoodat aansluiting bij district Den Ileldcr een uitgaaf van f 480 zal vragen. Een volledige plaatselijke dienst, welke men met ccnig recht met de districtsdienst. zal kunnen vergelijken zal zeker belangrijk meer geldelijke offers vragen. Ook in de practijk der geneeskunde is alle waar naar zijn geld en men kan en mag van een prac- tiseerend arts niet verwachten, dat hij voor een jaarlijksche som van f 200 zijn practijk geregeld in den steek laat en een hoeveel heid arbeid verricht waarvoor een collega f 960 krijgt uitbetaald. Men zal dus voor de f 200 waar mede ons gemeentebestuur het me disch schooltoezicht denkt te finan cieren een zeer beperkten dienst krij gen. Wij kunnen ons begrijpen dat het voor Schagen als centrumgemeente niet prettig is zich bij een andere gemeente te moeten aan sluiten, maar deze bittere pil dient men te slikken, omdat men dit feit nu eenmaal aan gebrek aan eigen initiatief heeft te wijten. Ilad ons gemeentebestuur tijdig de ont wikkeling van de districtsschoolartsendien- sten in ons land bestudeerd, dan had men zeer goed en met een absoluut zeker succes een schoolartsendistrict Schagen kunnen stichten. Onze gemeente ligt daarvoor immers veel en veel gunstiger dan het excentrisch gele gen Den Helder. Vrijwel alle artsen uit de omgeving komen wekelijks in onze gemeen te, zoodat een veel inniger en beter contact tusschcn huisarts en schoolarts mogelijk zou zijn geweest. Maar mogelijk is er nog iets te redden. Hoewel thans splitsing van de districten als uitgesloten moet. worden beschouwd, staat vrijwel vast, dat het district Den Helder aan twee a drie schoolartsen gere geld werk zal verschaffen. Welnu, wat is er tegen dat een van die geneesheeren zich in onze gemeente ves tigt? Bij de pogingen om dat te bereiken, zal men vrij zeker op de medewerking van de geneesheeren uit onze omgeving kun nen rekenen, ja wij durven hopen, dat ook de inspectie op grond van de door ons ge noemde voordeelen, zal willen medewerken. En als het in het belang is van den districtsdienst, kan niet worden verwacht, dat het gemeentebestuur van Den Helder een star afwijzende houding zal aannemen. De burgemeester van Den Helder is een man met ruggegraat, die krachtig voor zijn gemeente ijvert, maar toch een voldoende breede kijk heeft om zich niet blind te sta ren op een klein plaatselijk belang, als hij daardoor een grooter, meer algemeen be lang zou schaden. Wij zijn van meening dat Schagen, dank zij zijn prachtig centrale ligging in het ka der van district den Helder nog een, zij het thans helaas bescheiden, taak kan toebe deeld krijgen, ja daarop aanspraak kan ma ken, en zoodoende de fout, ontstaan door gebrek aan het tijdig nemen van initiatief, althans nog gedeeltelijk herstellen. Wat dient onze centrnm- gemeente voor hare omgeving te doen? Over de jpor- of nadeelen van de Vesti gingswet voor het Kleinbedrijf zullen wij het in dit artikel niet hebben nóch ons verdiepen in de gevolgen, welke een vol strekte ordening van het detailbedrijf met zich zullen brengen. De wet is er, wij hebben haar te aan vaarden en zijn als goede staatsburgers verplicht haar werking royaal en eerlijk te bevorderen. De standsorganisaties van den Midden stand, de Middenstandsbonden, hebben dit blijkbaar zoo aangevoeld en over het ge- hcele land de oprichting van cursussen be vorderd, ten doel hebbemd om de aan-, staande middenstander de noodige alge- meene ontwikkeling bij te brengen, welke hij straks bij vestiging als zelfstandig pa troon zal noodig hebben. Thans is het woord aan de vakbonden! Niet alleen rust op hen de taak om hun vak in het raam der Vestigingswet te doen opnemen, maar daarnaast hebben deze bonden de plicht om den jongen midden stander en ook sommige ouderen de gele genheid te openen zich de noodige vakbe kwaamheid eigen te maken. Uit den aard der zaak zullen die gemeen ten, welke een ambachtsschool rijk zijn, hier als het ware aangewezen zijn om lei ding te geven in de opleiding voor de vak ken als metselen, timmeren, smeden, schil deren en dergelijken. Maar daarnaast blijven er'nog vele bran ches over, waar een ambachtsschool tekort schiet. Wij noemen slechts enkele, als brood- en banketbakkerij, slagerij, textielkennis (ma nufacturen en modebranche), kennis van groente en fruit (groenteboeren), van zui velproducten (melkboeren), van stooktech- niek en brandstoffen (brandstoffen'handcla- ren), leer en leerbewerking (schoenmakers, zadelmakers etc.) en zouden zonder moeite dit aantal met nog tiéntallen uit kunnen breiden. Deze korte opsomming, die aller minst de pretentie heeft om volledig te zijn, heeft slechts tot doel om goed te doen uitkomen, hoe gewel dig het speciale vakonderwijs zich straks zal moeten uitbreiden. Wij weten zeer goed, dat het bijbrengen van de noodige vakkennis in hoofdzaak zal moeten geschieden in werkplaats of winkel, maar even zeker weten wij, dat het overgroote deel der ouderen, hoezeer ook aangepast aan de eischen van de practijk, ten eenenmale te kort schiet in kennis van de moderne eischen en in geschiktheid om den leerlingen de noodige kennis bij te brengen. In deze leemte zal nu moeten worden voorzien en het zal de taak zijn van de centrumgemeenten om hier leiding te ge ven. Juist in de centra's beschikt men in het algemeen over de best geoutilleerde win kels en werkplaatsen, welke voor dit spe ciale onderwijs ter beschikking dienen te worden gesteld. Vakcursussen op velerlei gebied (wij denken b.v. aan de succesvolle bakkerscur sussen te Alkmaar) bestaan reeds maar thans is het tijd om daaraan uitbreiding te geven. Er zal al zeer spoedig een gioote vraag naar vakonderwijs ontstaan en dan dient Schagen klaar te zijn. Men wachte nu niet zoolang als met den schoolartsendienst, n.1. tot andere, meer voortvarende gemeenten, ons het gras voor de voeten hebben weggemaaid, maar sla reeds thans de hand aan de ploeg. Nu is Schagen nog de eerste. Ons ge meentebestuur kan door. de belangheb benden bijeen te roepen en leiding aan de zaak te geven, veel doen om aan Schagen in het vakonderwijs een vooraanstaande plaats te verzekeren, ja zelfs misschien de kiem leggen voor ambachtsschoolondcrwijs. Onze gemeente beschikt zeker over krach ten, die hier nuttig werk kunnen doen en de ideale ligging van Schagen kan bij energiek aanpakken belangrijk tot 6ucces bijdragen. Schagen, toont dat ge uw plichten als centrumgèmeemte begriipt en werpt u met volle kracht op het sWfoone doel om uw vooruitstrevende gemeente te maken tot het middelpunt van het vakonderwijs in Noordholland-Noord. Wijziging Algemeene Politiever ordening. B. en W. stellen voor de Alg. Politieveror dening te wijzigen en o.a. art. 9 als volgt te lezen: Op den dag van het onderzoek van verlof gangers, de zitting van den Keuringsraad, de inlevering van militaire goederen, als mede in geval van vóór-mobilisatie, alge meene of gedeeltelijke mobilisatie, is de Bur gemeester bevoegd een verbod uit te vaar digen tot het tappen van alcoholhoudende dranken voor een in elk bijzonder geval te bepalen tijd. Hij is mede bevoegd, ingeval van brand de sluiting van een of meerdere der in art. 6 bedoelde inrichtingen, (café's, etc.) hetzij voor enkele uren, hetzij voor het overige gedeelte van den dag, te bevelen. Als dan treden de verbodsbepalingen van de ar tikelen 6 en 7 in werking op het tijdstip, door den Burgemeester voor de sluiting be volen. Benoeming lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. bieden, ter voorziening in de va cature ontstaan door het vertrek van den heer J. Visser, de navolgende aanbeveling aan: 1. A. van Graafeiland. 2. A. Koning. Tijdelijke voorziening kasgeld. Bij besluit van 14 December j.1. is besloten tot het aangaan van een kasgcldleening, op grond waarvan met de Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. alhier een overeenkomst is gesloten tot het verstrekken van de be- noodigde gelden. Door Ged. Staten wordt deze credietverstrekking als een rek.-courant- overeenkomst beschouwd, die niet kan steu nen op het genoemde raadsbesluit. Boven dien wordt niet goedgekeurd het opnemen van een belangrijk bedrag in rck.-courant, daar de rente voor debet-saldi te betalen aan merkelijk hoogcr is dan de rente van kas- geldlecningen, welke thans van y2—1 varieert. B. en W. stellen daarom voor hen te mach tigen voor het dienstjaar 1938 een rek.-cou- rant-ovcrecnkomst aan te gaan, onder voor waarde: le. dat al naar gelang van de be hoefte gelden in rek.-courant kunnen worden opgenomen tot een bedrag van ten hoogste f 5000.tegen een rente van ten hoogste 1 per jaar boven het door de Ned. Bank genoteerde wisseldisconto en 2e. dat overtolli ge kasgelden in rek.-courant worden gestort tegen vergoeding van een rente van tenmin ste 1 per jaar, beneden het door de Ned. Bank genoteerde wisseldisconto en onder voorwaarde, dat voor deze creditsaldi door de betrokken bankinstelling aan de gemeente onder goedkeuring van B. en W. effecten in onderpand worden gegeven, met een surplus van 10 welke effecten door de gemeente moeten worden bewaard in een safeloket. Doorhaling hypothecaire inschrij ving. Overwegende, dat door de Woningbouwver- ecn. „Schagen'' een perceel bouwterrein is verkocht aan het Bestuur van de Ger. Kerk te Schagen, ter grootte van pl.m. 3,46 Are en dat genoemde vereen., ten behoeve van de Gemeente Schagen, eerste hypotheek heeft verleend op 16 woonhuizen met erf aan de Verl. Corn. Bokstraat, waaronder genoemd gedeelte is begrepen, stellen B. en W. voor de hypothecaire inschrijving voor zoover zij drukt op het genoemde gedeelte, door te ha len. Aankoop van een perceelsgedeel te van den heer Jb. Breet. De bezwaren van den Polder. In verband met de hoogc kosten wegens aankoop van grond en arbeidsloonen, heb ben B. en W. bij het Polderbestuur herhaal delijk aangedrongen om vrijstelling van de aan de toestemming tot demping van de Ha- lcrsloot verbonden voorwaarde, dat de ge meente zou zorgen voor het maken van een tochtsloot in verband met de afwatering van den Polder. Het Polderbestuur schrijft njet aan dit ver zoek te kunnen voldoen. Uitvoerig zet het, haar zienswijze met betrekking tot deze aan gelegenheid uiteen Waar B. en W. schrijven: „Daar inmiddels de practijk heeft bewezen, dat ook zonder de door u noodig geachte tochtsloot het water in het poldergedeeltc tusschen het Noord en den Prov. weg zonder bezwaar op peil is te houden wijst het er op, dat zulks niet heelemaal juist is. De omstandigheid, dat het water uit het betrok ken poldergedeelte een grooten omweg moet maken door de slooten ten Zuiden van de kom, kan niet anders dan tot gevolg hebben, dan dat de pomp van het gemaal meer op- voerhoogte heeft te overwinnen en meer stroom verbruikt. Als een bijkomstige om standigheid kan nog worden medegedeeld, dat door ingelanden nu reeds wordt gewe zen op uitschuring van wallen en tochten in het zuid- en zuidoostpoldergedeelte door den sterkeren stroom. Ook voor de Gemeente is een flinke doorstrooming ter plaatse van be lang, gelet op de vaak vuile slooten in de omgeving van de Stecnonpijp. Uitbreiding begraafplaats. B. en W. deel en mede, dat, nadere onder handelingen met den heer C. de Jongh geen resultaat hebben opgeleverd, in verband waarmede zij het voorstel, in de vorige ver gadering gedaan, nogmaals aanbieden. DUITSCHLAND'S EERSTE NATIO NAAL SOCIALISTISCH LUSTRUM. IN SPANJE LAAIT DE STRIJD OP, MAAR DE ANIMO VAN DUITSCHLAND EN ITALIË VER FLAUWT. HEEFT DE NATIO- N AAL-SOCIALISTISCHE SPRING VLOED ZIJN HOOGSTE STAND ACHTER DEN RUG? Volkomen onopvallend is in Duitschland het eerste lustrum van het Derde Rijk, het Rijk van Hitier, herdacht. Geheel vergeten was men den datum blijkbaar niet, maar toch, zoo heel veel mankeerde daaraan niet. En dat in een land, waar men zoo bijzonder gesteld is op uiterlijk vertoon, op grootsche feesten. Zag men geen kans nog een climax te bereiken? Of was er geen nieuws, genoeg de moeite waard om er mee voor het front te komen? We weten het niet. Maar toch, men zou geneigd zijn te zeggen: iets is er niet in orde, .Dat het in de boezem der Duitschc regee ring heftiger gist en kookt, dan men opper vlakkig veelal aanneemt, bleek nog onlangs, toen een nummer van het beruchte week blad „Der .Stürmcr" werd verboden, toen het heel kort daarna toch weer werd vrijgege ven. Men kan er zeker van zijn, dat daar over binnenskamers een oorlogje is uitge streden. De redelijke krachten, die aanvan kelijk blijkbaar den boventoon ^erden, moesten ten tenslotte toch afleggen tegen de doordrijvers, die land en volk op den duur niet anders kunnen voeren dan naar den ondergang. Intusschcn bewijst deze gang van zaken dat degenen, die in Duitschland tot op zeke re hoogte gebruik maken van hun gezond verstand, toch altijd nog een belangrijken invloed kunnen uitoefenen. Dit feit op zich zelf stemt. al behielden de heer Strcicher en de zijnen de overhand toch tot vol doening. Het was een aanval op het ultra- fascisme. De volgende zal zonder twijfel volgen. Tn Spanje neemt de bedrijvigheid der strij dende broeders weer toe. Aan de fronten zijn ze vrijwel tegen elkaar opgewassen en de daardoor ontstane wrevel uit zich in een bombardeeren van burgerbevolkingen in open steden. Franco althans schijnt zijn ge moed op deze wijze lucht te willen geven. Het meest teleurstellende van den jongstcn luchtaanval op Barcelona is, dat deze geschiedde vrijwel on middellijk nadat van regeeringszijde aan Franco het voorstel was gedaan in het vervolg geen open steden meer te bombardeeren. Nu is er niet de minste twijfel aan of zulk voorstel levert tal van moeilijkheden op, die niet heel gemakkelijk uit den weg kunnen worden geruimd. Zoo is er de vraag, wat onder open steden moet worden verstaan. Dan is er de kwestie van het baas zijn in de lucht. De partij, die in dat opzicht de toon aangeeft, zal uit den aard der zaak het minst geneigd zijn deze wijze van oorlog voeren op te geven. Het mag duizend maal waar zijn, dat door het dooden van een groot aantal non-combattanten geen invloed wordt uitgeoefend op den stand van zaken aan het front, voorloopig verkeeren we nog in een periode, waarin algemeen wordt aan genomen, dat daardoor indirect zekere re sultaten worden behaald. Het moreel van don ander heet te worden verzwakt. Nu schijnt het dat Franco over het sterk ste luchtwapen beschikt. Bovendien bevin den de meeste groote steden zich in het be zit der regeering. En zoo is het dus niet bijzonder verwonderingwekkend, dat de na tionalisten weinig geneigdheid vertoonen van het middel van het luchtbombardement af te zien. Ze zullen vermoedelijk van op vatting zijn, dat zij in de lucht het sterkst zijn, dat zij dus het mees't zouden opgeven, indien ze zich lieten verleiden tot een over eenkomst, waarbij een eind wordt gemaakt aan het bombardeeren van open steden en onschuldige burgers. Ook kunnen zij in dit opzicht stellig meer bereiken dan de regee- ring, die zich moet bepalen tot kleiner cen tra. En zoo meent men in het jongste bombardement van Barcelona te mo gen lezen, dat Franco van een meer humane wijze van oorlogvoeren niets wil weten en dat hij voorne mens is door te gaan op zijn wijze. Met het natuurlijke gevolg, dat de regee ring zich revancheert en dat de hroederkrijg in Spanje opnieuw de scherpe kantjes van een moderne oorlog begint te vertoonen. Dat is jammer. Het is nog niet lang geleden, dat men met eenig recht mocht denken, dat de zaak ten einde liep. Niettegenstaande dit weer oplaaien van den strijd in Spanje is het toch de vraag of het gevaar van een overslaan van den brand naar het verdere Europa nog zoo groot is. Vooral in Duitschland is de belang stelling sterk bekoeld. Weliswaar interes seert Mussolini zich vermoedelijk nog in hooge mate voor het Spaansche avontuur, het is de vraag of deze belangstelling zoo groot is, dat hij kan overgaan tot de ver scheping van een zoo groot contingent sol daten, dat het conflict spoedig in de door hem gcwenschte zin wordt beslist. Voor eenigen tijd liepen weliswaar geruchten in dien geest, we zullen vooralsnog moeten af wachten of ze zullen worden verwezenlijkt. De binnenlandsche moeilijkheden van Italië schijnen in belangrijke mate te zijn toege nomen den laatsten tijd. En zoo het waar is, gelijk hier en daar werd vermeld, dat de groote ontploffing, die deze week plaats had in de munitiefabriek te Segni het gevolg is geweest van sabotage, dan zou dit bcteekencn, dat de krachten, die ook in Italië een eind willen maken aan den bestaanden voor menigeen zeer onbevredigen- den toestand, langzamerhand geteld moeten worden. Ook al wenscht de Duce dit zeer zeker niet te doen. Voor de democratische landen moet het intusschen een zekere genoegdoening ople veren te kunnen vaststellen, dat in de lan den, die zich langzamerhand hebben opge worpen tot hun natuurlijke tegenstanders, al les blijkbaar minder snel voor den wind gaat, dan wel eens het geval is geweest. Ja, men zou zich voorzichtig kunnen af vragen: Heeft het nationaal-socialisme zijn hoogtepunt overschreden? Ten paleize bezorgd. In het Overijsselsche plaatsje Bor- ne heerscht de gewoonte, na een be valling een krentenbrood aan de kraamvrouw aan te bieden. Dit is voor de bewoners van Borne aanleiding geweest om ook aan H. K. H. Prinses Juliana een dergelijk geschenk te doen toeko men, zij het ,dat het ditmaal van ongewone lengte was, nl. twee me ter, met een gewicht van 75 pond. Omstreeks het middaguur kwam gisteren een deputatie, onder lei ding van den heer Spanjaard, het „gewichtige" cadeau ten Paleize aanbieden. Ook de burgemeester van de Prinselijke residentie werd niet vergeten. Hem werd eveneens een krentenbrood bezorgd, doch van minder monstrueuse afmeting. Het had intusschen toch nog het respectabele gewicht van twintig pond. Een familiedrama Engelsch gezin door geldnood tot wanhoopsdaad gedreven. De knappe achttienjarige brunette Patri- cia Elton en haar ouders werden dood in de slaapkamer van hun flat te Chichester Road in Kilbum (N.W. Londen) gevonden» Het bleek dat zij door gasverstikking om het leven waren gekomen. Patricia lag zooals de Daily Express vertelt in pyama te bed, terwijl mevr. Elton op de knie zat van haar man die in een clubfauteuil gezeten was. Beide droe gen nachtkleeren. Een brief, welke in de slaapkamer gevom den werd, vermeldde, dat finantieele moei? lijkheden de familie tot dezen wanhoops? daad hadden gedreven. Kleine zakenlieden bij Roosevelt Commissie van twaalf benoemd, Van gisteravond af zijn ongeveer achthon derd kleine zakenlieden te Washington aan gekomen voor de conferentie met President- Roosevelt. De bestuurders van kleine onder nemingen en zelfstandige zakenlieden, die uit de vele staten bijeengekomen zijn, zul len vergaderen in het bureau van Roper. Na de eerste besprekingen zal een twaalf tal woordvoerders worden uitgekozen voor de conferentie met Roosevelt. Een der voor naamste vraagstukken is dat van het stimu- leeren ecner vrije credietverlcening door de banken. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hij binnenkort in een conferentie met een groep zakenleiders, de spoorwegwetgeving zal bespreken. Bomvrije trein voor Hitier Voorzorgsmaatregelen voor Führer's bezoek aan Italië. Op zijn reis door Oostenrijk naar Italië, zal de Rijkskanselier Hitier gezeten zijn in een specialen trein, beschermd tegen kogels en bomscherven, die zeer weelderig zal zijn ingericht. In spoorwegkringen verklaart men, dat Hitler's trein de nieuwste vinding der Duitsohe wetenschap is. Men gelooft, dat ambtenaren van de Duit- sche geheime politie binnenkort naar Rome zullen vertrekken om van te voren regelin gen te treffen, en dat Hitler's bezoek ver wacht kan worden tegen het eind van Maart of in het begin van April. DE KEURING VAN HET WIERINGER- WAARD-VELD OP ZONDAG J.L. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U om eenige ruimte in Uw veelgelezen blad der Wierin- fout, die misschien het bestuur der Wierin- gerwaardcr voetbalclub aangerekend kon worden, recht te zetten. In de sportrubriek kwam een gedeelte voor, waarin erop werd gewezen, dat het veld wel iets vroeger had kunnen worden afgekeurd. Welnu, daarmede zijn wij het roerend eens. De K.N.V.B. heeft echter een consul benoemd en dat deze eerst enkel» minuten voor negenen het terrein afkeurt, heeft ook ons in de grootste moeilijkheden gebracht. Anders wordt, direct naar de om liggende plaatsen getelefoneerd, nu was alles gesloten. Inplaats, dat dus de K.N. V.B.-consu! direct volgens voorschrift om 8 uur het terrein afkeurt, is dit pas even voor negenen gebeurd, dat ettelijke tien tallen een vergeefsche reis naar Wicrin- genvaard heeft bezorgd, zeer tot onzen spijt, maar waaraan niets meer te doen was. Hopende het misverstand voldoende te hebben toegelicht en beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teekencn wij, Hoogachtend, Het Bestuur der Wicringerwaarder Voetbalclub.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5