Op de drijvende ijsschots Een halfjaar tegen oud burgemeester geëischt Klap met een bijl gegeven Vrouwen contra Minister Romme Postvlucbten op Indië Vrijheidsbond" wordt „Liberale Staatspartij" Papanin en de zijnen in gevaar Bijgaand kaartje geeft de situatie weer, waar zich volgens de jongste berichten het drijvende Noordpoolstation zou bevinden. Op dit betrekkelijk kleine ijsveld bevindt zich een wetenschappelijke Russische pool expeditie welke 21 Mei '37 door een vlieg tuig in de omgeving van de Noordpool werd gestationeerd. Deze 4 geleerde menschen zouden belang rijke wetenschappelijke waarnemingen ver richten voornamelijk in het Noordpoolbek- ken. Voor de geleerden van alle landen en de intelectucele mcnschhcid hadden deze onderzoekingen een groote waarde; men wist zoo goed als niets van dc gesteldheid van het Poolgebied. Vier moedige Poolvorschers,. Papanin, Kreukel, Sjirsjof en Fedorof namen de taak op zich ongeveer een jaar lang in dit ruw onherbergzaam oord te vertoeven, en alles trachten vast te leggen wat tot nu toe voor «ie wetenschap onbekend was Tot hun taak behoorden waarnemingen van het weer, voor het opstellen van vaste weerberichten, het vaststellen van de hydro logische gesteldheid van het middenpunt in het poolgebied; waarnemingen over de drift van het ijs dat zich voortdurend in de rich ting naar Groenland beweegt. Onderzoekingen over den toestand van het Noorderlicht zouden verricht worden alsme de controleerlingcn van het zoutgehalte van liet water. De ijsschots waarop de expeditie gehuis vest was werd in de driftstroom opgeno men en legde een weg af in 8 maanden on geveer zooals het kaartje weergeeft. De pijltjes geven de richting van deze stroom weer; De drift nam in snolheid toe hoe meer het eenzaamheidseiland zich in de Groon- landsche zee voortbewoog; de schots brok kelde gestadig af door 't opelkaar stooten van massieve ijsvelden. Men dacht eerst aan het gevaar dat het drijvende Poolstation tegen de*Oostkust van Groenland zou stooten. Eenige dagen geleden kwam een radio be richt van de expeditie binnen, dat de ijs schots waarop zij zich bevonden gebarsten was: een cycloon welke in de Groenlandsche zee zich had ontwikkeld had veel schade aangericht. Hulp zal nu van alle zijden verleend wor den. Een verkenningsvaartuig de „Moerma nets" maar geen ijsbreker dus, bevindt zich in de nabijheid van hot Jan Mayeneiland, maar kan niet tot daadwerkelijke hulp over gaan. Op 2 Februari j.1. vertrok Prof. Otto Smiidt de leider van de Noordpool expeditie uit 'Moermansk met den ijsbreker „Taimyr"; op dit schip bevinden zich vliegtuigen wel ke zullen trhehten in de nabijheid van het drijvende station te landen, mits de ijs velden hiervoor nog groot genoeg zullen zijn. De ijsbreker zelf zal trachten door te dringen tot den uiterste rand van het ijs veld. De Decnsche radiostations zullen hun me dewerking verlecnen als mede de Pool stati ons welke als luisterpost alles zullen door zenden. Vol spanning volgt men die berichten hoe men de moedige overwinteraars van deze gevaarlijke slijtende ijsschots zal redden. Wegens omkooperlj en verduis tering. Gister diende voor het Haagsche Ge rechtshof in hooger beroep de strafzaak te gen den oud-burgemeester van Ouddorp, den 46-jarigen G. J. F. G. du S., die wegens verschillende knoeierijen in zijn functie van burgemeester gepleegd, door de Rotterdam- sche rechtbank veroordeeld is tot een ge vangenisstraf van zes maanden, na een eisch van een jaar. Eén van de voornaamste knoeierijen was de volgende: Een schipper van de N.V. Beurtvaarton- derneming Ouddorp had geld van zijn pa troon T. Tanis, verduisterd cn de burge meester had geen proces-verbaal laten vol gen, doch gezorgd dat de familie van den schipper den benadeelden directeur schade loos stelde; deze die tevens kolenhandelaar was, schreef uit dankbaarheid f 100 van de kolenrekening van den burgemeester af „Ik heb hem (den directeur)wel driemaal gevraagd of hij een pro ces-verbaal wilde hebben", zeide ver dachte, „maar hij zei, dat hij liever zijn geld terug had!" Ook ontkende hij de f 100 geaccepteerd te hebben. Zeven maal was het faillisse ment van den burgemeester aan gevraagd. Vorder zou verdachte gelden, voor uitkce- ringon bestemd, verduisterd hebben. President: „Als de menschen, die recht op bijslag in de pensioenen hadden, bij u kwa men klagen, kregen ze nog geen geld. Er is zelfs bij de stichting en den Commissaris der Koningin over geklaagd. U verkeerde in financieele nood. Er zijn negen vonnissen (civiel) in deze zaak tegen u gewezen en later js zeven maal uw faillissement aange vraagd! Verdachte: „Tk erken, dat ik slordig ben geweest, ik bob de uitbetalingen te laat ge daan. Maar ik heb het. geld niet ten eigen bate aangewend. De menschen, die over de uitbetaling klaagden, zijn opgestookt!" Getuigenverhoor. De getuigenverklaringen werpen meer licht op de eigenaardige practijkcn van den burgemeester. Een werkzoekende zou f 200 betalen aan verdachte, mits deze gunstige inlichtingen over hem aan een bepaalde firma zou ver strekken. Toen do werkzoekende niet be taalde, werden er anonyme brieven over hem geschreven en de man, die zich be dreigd voelde, liet f 30 bij het hoofd der ge meente bezorgen. Met betrekking tot de verduisterde uit- tceeringsgelden zcidc één der getuigen, dat hier meer van nalatigheid dan van verduis tering sprake was, Requisitoir. De procureur-generaal eischte aan het slot van zijn requisitoir bevestiging van het vonnis, uitgesproken door de Rotterdamsche rechtbank, waarbij du S. tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Waarom werden de Glenn Martins niet in Nederland gebouwd? Minister van Defensie verant woordt zich. Ten aanzien van den aanmaak van materiaal voor de defensie bij de Nederlandsche industrie deelt de minister in de mem. v. antw.t inza ke de defensiebegrooting mede, dat, mede in verband met debelangen van de industrieel© verdedigings- voorberciding, de betreffende op drachten zooveel als maar eenigs- zins mogelijk is aan de Binnenland- sche industrie worden gegeven. De opmerking betreffende het risico, dat door Nederlandsche vliegtuigfabrieken wordt gedragen bij de ontwikkeling van een bepaald vliegtuig-type, vindt reeds beant woording door het feit, dat een zoo belang rijke bestelling van het bedoelde vliegtuig type werd gedaap, dat het risico daardoor ruimschoots is gedekt. Ten aanzien van de Glenn Martin bommenwerpers voor Indië moge worden aangetoekend, dat deze voor 'te Indische landmacht werden aangeschaft Met het oog op den vereischten spoed was er geen andere keuze, aangezien in Neder land geen type was ontwikkeld, dat voor het gestelde doel zou kunnen dienen, en ook overigens de leveringstermijn aan enge grenzen moest worden gebonden. Het arbeidsconflict bij Spoorijzer Voorstel van den rijksbemidde laar. De partijen betrokken in het conflict bij de N.V. Spoorijzer te Delft vergaderden gis termiddag onder leiding van den rijksbc- middelaar prof. Josephus Jitta. Aan het einde der besprekingen heeft de ze den vertegenwoordigers der directie van Spoorijzer in overweging gegeven op korten termijn met een voorstel te koipen, Ander zijds verzocht de rijksbemiddclaar aan de arbeidersorganisaties 't door haar gestelde ultimatum een weck op te schorten om de wederpartij gelegenheid te geven zich om trent een en ander te beraden. Onderofficieren kunnen geen officier worden Schoolonderwijs onvoldoende. Het ligt niet in het voornemen van de re geering den overgang van onderofficieren naar liet. officierskorps mogelijk te maken, omdat het. door de onderofficieren genoten schoolonderwijs in het algemeen niet vol doende waarborgen biedt, dat de opleiding tot officier met vrucht kan worden gevolgd, aldus lezen wij in de Mem. van Antw. op' het Voorl. Verslag over de begrooting van Defensie 1938. Om f 400 loterijgeld. Een 60-jarige Amsterdamsche winkelier, kreeg het gistermiddag in zijn koffie- en theezaak in de Gerard Doustraat te kwaad met een 46-jarigen man. Op het moment, dat de gemoederen het kookpunt bereikt hadden, haalde de bezoe ker een kleine handbijl uit zijn zak en diende den ander daarmee een harden slag op het hoofd toe. De dader koos onmiddel lijk het hazenpad, doch de winkelier, die he vig uit het hoofd bloedde, kon nog juist een agent, die zich op slechts enkele meters af stand van den winkel bevond, bereiken, wien hij den dader aanwees. Na een korte achtervolging wist de agent den man aan te houden. Het bleek, dat de winkelier twee kleine hoofdwonden had opgeloopcn. In het politiebureau verklaarde de dader, dat hij f 400.aan loterijgeld te vorderen had van den winkelier. Reeds herhaalde malen had hij hem tot betaling gesommeerd doch telkens zeide de winkelier niet in staat te zijn het bedrag te betalen. De „Ladoga" vlot De „Aldan" heeft weinig kans. Het Russische stoomschip „Ladoga", dat bij het assistentie verleenen van de gestran de „Aldan" eveneens bij Terschelling aan den grond was geloopen, is omstreeks mid dernacht, bij hoog water, door sleepbooten van de firma Doeksen vlot getrokken. Getracht zal nog worden ook het andere Russische schip vlot te krijgen, alhoewel de kans hierop wegensafnemende tij vermin dert. DIENSTWEIGERAARS WAREN TOT NU TOE BEVOORRECHT! In verband met het door de Regecring in gestelde werkkamp voor dienstweigeraai-s op het eiland Rozenburg, vermeldt de Mem. van Antw. op het Voorl. Verslag over de De fensiebegrooting 1938 het volgende: Indien men de overbrenging van de dienst weigeraars naar een werkkamp wil beschou wen als een achteruitgang in hun positie, dan wordt deze hierdoor gemotiveerd, dat bet gcwenscht is een einde te maken aan de bevoorrechte positie, welke de dienstwei geraars tot dusver, in vergelijking met dc dienstplichtigen, genoten. Nieuw Muiderpoorfstation te Amsterdam Nabij de Berlagebrug. In een gistermiddag gehouden persconfe rentie zijn eenige mededeelingen gedaan over den voortgang der nieuwe spoorweg- werken in Amsterdam Oost.. De totale kosten van deze werken bedra gen 28 millioen, waarvan rijk cn gemeen te samen 18 millioen betalen. Het Muider- poortstation zal o.a. worden vervangen door een nieuw station nabij de Berlagebrug, waar de spoorweg van Utrecht en het Gooi samenkomen. De spoorwegovergangen in Amsterdam Oost, ernstige verkeersbelemme- ringen, zullen verdwijnen. De fundeering van het nieuwe station Muiderpoort is reeds gereed. Van de stelling gevallen Doodelijk ongeval te Rotterdam. Bij het- verrichten van werkzaamheden aan het s.s. „Aldebaran" is de 34-jarige stel lingwerker H. van de Menve, van een stel ling geslagen, te water geraakt en verdron ken. Het lijk is later opgehaald. Toenemend verlies van humus een wereldziekte? Reeds 44 millioen HA. door stof stormen verwoest I Voor de Nederlandsche Vereeniging tot be vordering der Biologisch-Dynamische Land bouwmethode, sprak gisteravond in Den Haag de lieer E. Pfeiffer over: „De vrucht baarheid der aarde". Spreker herinnerde aan de „Black Bliz- zards" (stofstormen) in Noord-Amerika, wel ke tot voor een tiental jaren bijna onbekend waren, doch welke de laatste jaren tot een groot gevaar zijn geworden. De oppervlakte van bet bebouwde land Is tot zulk een losse en bewegelijke massa ge worden, dat in periodes van droogten de humuslaag door de winden vele honderden mijlen ver wordt weggevoerd. Op deze wijze zijn belangrijke stukken bouwgrond in woestenijen herschapen. Tot nu toe is reeds 1/3 gedeelte van de geheele bebouwbare op pervlakte door dit verschijnsel aangetast. Meer dan 44 millioen hectaren zijn geheel verwoest, Het doet denken aan dc rampen, welke in den bijbel vermeld worden. Nog merkwaardiger zijn do overstroomin gen van dc rivieren dc Öhio en de Mississip- pi. Haar hoogste peil stijgt nog elk voorjaar aanmerkelijk. Het raadselachtige daarbij is, dat de meteorologen in die drie jaar geen toeneming van rjen regenval rapporteerden. Het. water stroomt snel en in groote hoe veelheden dalwaarts. Oorzaak hiervan is: de beschermende humuslaag is verwoest, waar door het bindende element in den bodem „HET IS AAN DE VROUW, OVER VROUWENARBEID TE BESLISSEN". Niets kan de minister onderne men tegen luierende, en boe melende vrouwen, zegt Mr. Wendelaar. Het comité tot verdediging van de vrij heid van arbeid door de vrouw heeft gister avond in de groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam een openbare verga dering belegd om te protesteeren tegen het voorontwerp van wet-Romme, beoogende het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Het was stampvol en eenige hon derden konden geen plaats meer krijgen. Het gehoor bestond uiteraard in meerder heid uit vrouwen. Prof. Mr. C. P. M. Romme Minister van Sociale Zaken De presidente van het comité, méj. Mr. Marie Anne Teilegen, zei, dat de meeste vrouwen met een gevoel van beklemming kennis hadden, genomen van den inhoud van het voorontwerp-Romme. De vrouwen voelen zich bedreigd door het plan van den minister, dat een ondragelijke aantasting is van de persoonlijkheid van de vrouw. Mej. Mr. E. Ribbius Pelitier, lid van de Eerste Kamer, gaf een uiteenzetting van den inhoud van het voorontwerp. Dc minister beoogt bescherming van het gezin, maar het oogstwerk, waarmee de landarbcidersvrouw dikwijls de te geringe gezinsinkomsten helpt uitbreiden, kan de minister niet verbieden. Hier, waar de kin deren aan hun lot moeten worden overge laten, maakt de minister zich opeens niet meer bezorgd over het welzijn van het ge zin, maar wel in die gevallen, waar gemak kelijk voor een goede plaatsvervangster kan worden gezorgd. Zoo zal de vrouw uit het wetlelijk beschermde bedrijf worden wegge drongen naar de vrije, onbeschermde beroe pen. Het is aan de vrouw, over vrouwenar beid te beslissen! Mevr. Ch. L. Polak-Roscnberg citeerde de woorden van den minister, dat de taak van de vrouw de verzorging van het gezin is. Het zijn juist de bridgende, teasende en klct sende vrouwen, die de minister met zijn wetsontwerp niet kan bereiken. Het gaat niet om het aantal uren, dat de vrouw in het gezin doorbrengt, maar om don geest, die zij er brengt in de uren, die zij er door brengt. Dc moderne jongeman, aldus de secr. van de Vrijz. Dem. Jongcrenorg., apprecieert 't in het geheel niet, dat de jonge vrouw wordt teruggedrongen in de positie van haar groot moeder of overgrootmoeder. Dc jongeren zullen zich dan ook krachtig tegen dit wets ontwerp verzetten. Mej. Tellcgen, las de rede voor, die een Belgische afgevaardigde had willen houden, hetgeen echter verboden was. In haar voor gelezen rede hield de vertegenwoordigster der Belgische vrouwen met academische op leiding een vurig pleidooi voor het recht der vrouw. De vrouwen in België van alle gezindten en van alle stonden hebben een krachtigen strijd aangebonden voor dc rech ten der vrouw, en uit dezen strijd zijn zij niet alleen te voorschijn getreden als over winnaars, doch zelfs sterker dan tevoren. Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de liberale staatspartij, en lid va# de tweede kamer zeide, dat de minister er niet mee beoogt de bescherming van de zwakken, bij ontbreekt en het 'water niet meer vastge houden wordt. Wind en watererosies veroor zaken een meedoogenloos vernielingswerk. „Dustbowl" (het stofgebied) breidt zich naar het oosten uit met een snelheid van 60 K.M. per jaar. Wat spr, in 1933 voorzag is' heden treu rige werkelijkheid geworden. Thans is het toenemende verlies van humus en de toe nemende zuurgraad van den bebouwden bodem een wereldziekte. In Sertao (Noord-Brazilië) telde men in 1937 meer dan honderd duizend menschen, die voor den honger vluchtten. Australië wedijvert met deze rampen. Men zou kunnen mecnen dat Holland met zijn waterrijke bodem veilig zou zijn, ware het niet dat ook hier de toeneming vap den zuurgraad en vele andere degencratie- verschijnselen te denken geven. De ontbossching in de wereld neemt hand over hand toe. Volgens de onderzoekingen van 't Oostenrijksche boschwezen zullen de voor de industrie beschikbare houtvoorra den van Europa binnen 40 jaar uitgeput zijn. De drang naar steeds groolere oogsten bevorderde éénzijdige landbouwmethoden, waardoor de structuur van de humuslaag achteruit ging. Het eenige wat kan helpen is een bodem- behandeling die de humus spaart, het op geven van éénzijdige bebouwing (bijv. te veel graan na elkaar), verbeterde organi sche bemesting, benevens voldoende her- bebossching en gelijkmatige verdeeling van bosch en bouwland, Reiger ^heenreis) Emoe (heenreis) Buizerd (heenreis) Ibis (terugreis) Gier (heenreis) Torenvalk (terugreis) Pelikaan (heenreis) Vertrek van |jodhp. 2 Febr. |Rang. 7 Febr. Jjodhp. 7 Febr. |Bagd. 7 Febr. |Alex. 7 Febr. |Rang. 7 Febr. A'dam 8 Febr. Aankomst te [Allah, 2 Febr. [singap. 7 Febr, [Rang. 7 Febr. [Athene 7 Febr, [Basra 7 Febr. [jodhp. 7 Febr. heeft er geen enkele sociale bedoeling mee, ook doet hij het niet ter bestrijding van de werkloosheid. De minister doet het .uit beginsel. Allen, die bier aanwezig zijn, hebben het recht zich uit beginsel vierkant er tegen over te stellen. De minister kan niets on dernemen tegen de luierende, slonsende en boemelende vrouwen. Spr. verzet zich tegen dit overheidsin grijpen in het gezinsleven op grond van zijn liberaal beginsel. De minister gaat vijftig jaar terug en wil de vrouw terugdringen naar de keuken en de kinderhuizen, Maar al wat in Nederland jong en frisch voelt, wil zelf bepalen, hoe het zijn hoogste plichten jegens God en de natuur moet vervullen. (Luid applaus.) Ook mej. Bruining, voorzitter Ier V.P.R.O. sprak nog. Is de bedoeling van den wetge, ver, dat Prinses Juliana haar taak over draagt aan Ilaar Gemaal?, vroeg zij. Dank zij het medewerken van de moeder, kunnen in vele gezinnen ook de meisjes een opleiding krijgen en komen ze niet later, zoo als maar al te vaak voorkomt, ten laste van de broers, die daardoor soms jaren lang geen gezin kunnen vormen. Bij de conclusie van mevr. Van Amstel (chr.-hist.) is/ dat dit voorontwerp in zijn principieelen grondslag in tegenspraak is met den geest der Heilige Schrift. De vrouw ontving haar roeping als mensch bij schep pingsordening en uit haar taak als mensch vloeien alle andere taken voort. Ook Christus zag de vrouw in eersten aanleg als mensch cn niet als geslachtswezen. De vrouw is eerst mensch, dan gc- slachtswezen. In de Christelijke wereldorde gaat persoonlijkheid boven geslacht". Na het slotwoord van de voorzitster werd besloten een protesttelegram te zenden aan den minister van Sociale Zaken. Staatkundige taak der partij dient herzien. In de jaarvergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", welke dezer dagen in Utrecht gehouden werd, kwam het rapport betreffende een beginselprogram aan de orde, dat de commissie van voorbereiding onder leiding van jhr. ii'. O. C. A. van Lidt de Jeude heeft samengesteld. De commissie was van oordeel, dat de geldende beginselverklaring onge wijzigd moest worden gelaten, omdat in de bestaande grondslagen van het Nederlandsche liberalisme haars in ziens geen verandering dient te wor den gebracht. De algemeene verga dering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Zij was echter met de commissie van oor deel, dat voor de instandhouding van het li beralisme een voortdurende herziening van. haar staatkundige taak in vooruitstrevenden zin noodig is, in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke structuur. Daar om meende zij, dat in dezen tijd liet accent van de liberale politiek verlegd diende te worden. De partij wenschte het voeren van een principieele liberale politiek en in verband daarmede werd de naam verkort tot „De Liberale Staatspartij". De lastige kraag van de legerjas Proeven met nieuwe modellen. De minister vestigt in de Mem. van Ant woord op het Voorl. Verslag over de Defen siebegrooting ten deze de aandacht op do door hem ingestelde commissie, welke se dert. 1 October 1937 werkzaam is om na te gaan, op welke wijze o.m. verbeteringen in het model van de veldjas zouden kunnen worden aangebracht, waardoor het uiterlijk aanzien zou worden verbeterd cn de bezwa ren, welke tegen den staanden kraag be staan, zouden worden ondervangen. Een voorproef met drie modellen, die uit verschillende proefmodellen zijn gekozen, zal bij een aantal legerondcrdcelen worden genomen. Het model, dat het best bij deze proef zal blijken te hebben voldaan, zal ver volgens op grooter schaal worden beproefd. Paarden in het leger onmisbaar! Voortschrijdende motoriscering Ondanks de motoriseering van de weermacht is liet reeds in vredes tijd aanwezig zijn van een voldoend aantal paarden een eerste eisch. Het ligt niet in het voornemen der regee ring tot afschaffing der bereden eskadron over te gaan, zoo lezen wij verder in do Mom. van Antw. op het Voorl. Verslag over de Defensiebegrooting. De motoriseering zal zich niet beperken tot het. korps rijdende artillerie. Het is niet buitengesloten, dat in de toe komst motoriseering van (een deel) der divisie-artillerie zal worden overwogen. Voorshands ligt echter een zoodanige reor ganisatie niet in het voornemen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2