Doodsgevaar voor de werkende vrouw Vestigingswet Kleinbedrijf Eischen door den minister nader vastgesteld Pseudo-erfgenaam moet geld toe betalen In navolging van Nederland Ir. Mussert zal voor het Hof terechtstaan Wilde eenden door lood vergiftigd Bisschop van moordaanslag beschuldigd )apao krijgt het hard te verduren Overgangsmaatregelen voor oudere middenstanders WELKE DIPLOMA'S GEVEN VRIJ STELLING VOOR DIVERSE VAK KEN? De minister van economische za ken heeft hij beschikking van 5 februari 1938 de diploma's vastge steld, welke. algehcele vrijstelling geven van het examen handelsken nis. Degenen die over één dezer di ploma's beschikken worden, ingo volge art. 4lid 2, van het Vcsti- gingsbesluit slagersbedrijven, geacht te voldoen aan de minimum eischen van handelskennis. Bij overlegging van bovengenoemde diplo ma's aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal deze zonder meer aannemen, dat men de vercischte handelskennis bezit. Deze beschikking zal in de toekomst gel den voor alle bedrijven. In de tweede plaats is thans vastgesteld, dat de volgende diploma's, akten en over gangsbewijsstukken op het examen handels kennis vrijstelling zullen geven voor: a. boekhouden en handclsrekencn. Practijkdiploma boekhouden afgegeven door: 1. De Federatie van Handels- en Kantoor bedienden vereenigingen; 2. door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap; 3. door do Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie ge naamd „Liteh"; door de Vereeniging van Leeraren In 't Boekhouden; 5. door de Stichting Handelsexamens, tot 1935 afgenomen door de R.K. Vereeni ging van Leeraren tot Bevordering van het Handelsonderwijs; 6. Einddiploma 3 of 4 jarige handelsdag school. b. Noderlandsche taal en handelscorres pondentie: Ovcrgangsbewijs naar de 4e klasse H.B.S.; Diploma 3 jarige H.B.S.; Einddiploma 3- of 4-jarige handelsdag school; Practijkdiploma voor een der talen afge geven door de onder: a. genoemde vereenigingen, federatie of "Stichting, einddiploma (M.)U.L.O.-school, overgangsbewijs naar de 4e klasse Gymna sium of Lyceum, akten L.0. Binnen korten tijd zullen nog nader be slissingen bekend gemaakt worden in hoe verre hierboven nog niet genoemde diplo ma's voor bepaalde vakkon vrijstelling ge ven van het examen. Zulks is onder meer het geval met de diploma's van de han delsavondscholen. Voorts kan worden gemeld, dat de minister de overgangsmaatrege len speciaal voor onderen in het be drijf heeft vastgesteld. Dn minister maakt hierbij gebruik van hem bij het Vestigingsbesluit slagersbedrijven gegeven bevoegd heid om een verklaring af te ge ven, dat men aan de minimnm- eischcn van handelskennis voldoet (art. 4, lid 2, snb c.) Voor ccn dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 minstens 32 jaar zijn. indien zij: a. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij 5 jaar in detailhandel, ambafht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een gevostig- den ondernemer ten aanzien van de opvol ging van hun vader, mits zij 5 jaar in de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 op traden als vennoot in een gevestigde on derneming en 5 jaar in detailhandel, am bacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest; d. filiaalchefs, die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en reeds 5 jaar in de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest. Hieruit blijkt, dat iemand die op 1 Juli a.s. minstens 32 jaar is en aan de hierbovenvermcldc ver- eischtcn voldoet, onder overlegging van bewijsstukken een verklaring van den minister kan vragen. De afgifte van deze verklaring brengt derhalve mee, dat de bezitter van de verklaring vrijgesteld is van het examen handelskennis. Eenvoudiger examen voor de jongeren met practljk. Voorts is nog bepaald, dat zij die op 1 Juli 193S den 25-jarigen leeftijd bereikt hebben, een eenvoudiger examen mogen afleggen. Dit examen zal alleen mondeling zijn. Het schriftelijk gedeelte wordt vervan gen door een bijzondere toetsing van de reeds door hen in de praktijk opgedane er varing. Voor een zoodanig examen komen echter alleen in aanmerking, zij, die kun nen bewijzen dat zij minstens 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest. Gift van H.M. dc Koningin voor „Artis" Naar wij vernemen, heeft het Artis Red- dings Comité van H.M. de Koningin een belangrijke gift ontvangen voor de verjon ging van Artis. De millioenen van de Mijdreohtsche weduwe. Eenige maanden geleden is de Mijdrecht- sche kweeker J. B.. die tweemaal door het Amsterdamsche gerechtshof is veroordeeld wegens valschheid in geschrifte in vrijheid gesteld. Hij had bij zijn strijd om de mil lioenen nagelaten door mevrouw van Wie- ringen te Mijdrecht, naar het oordeel van rechtbank en hof valsche stukken ge bruikt in het civiele geding met de erfge namen, die er weinig lust in hadden om het kapitaal van de oude dame aan B. af te staan. Zooals' men weet, deed de pseudo-erfge naam het voorkomen alsof de rijke weduwe groote landgoederen aan hem verkocht had. waarvoor hij de koopsom die in de honderdduizenden liep nog moest incas- seeren. Voorts maakte hij aanspraak op huis en meubelen van de erflaatster en vertelde bovendien, dat hij met mevr. van Wielingen, een arbeidsovereenkomst was aangegaan, waarbij hij een jaarlijksch loon van f15.000.zou genieten, dat hem echter noe niet was uitbetaald! Deze laatste aan spraak werd hem in een tweede proces betwist. Het AinsterdamscH gerechtshof heeft thans de eischen van den kweeker afgewezen, o.m. op grond van het feit, dat de procureurs van appellant zich in beide gevallen aan de zaak onttrokken hadden en dientengevolge de echtheid van de stukken, waarop appellant zich be roept niet kon worden bewezen. Broerse werd veroordeeld in de kosten van beide processen, te samen tot een be drag van f 600. Inplants zich met de millioenen van de Mijdrechtschc weduwe te kunnen verrij ken, moet dc inan nu geld toe betalen Dijken en dammen in het Derde Rijk. Naar wij vernemen, heeft Duitsöhland in de afgeloopen vier jaren 5015 H.A. ingedijkt, dam men ter lengte van 14.5 K.M. aan gelegd en 127.775 H.A. aan de Noordzeekust door waterbouw kundige werken voor den land bouw geschikt gemaakt. Hooger beroep van de zijde der justitie. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie te Amsterdam, appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Amster dam, waarbij ir. A. A. Mussert. de leider der N.S.B. is ontslagen van rechtsvervol ging. Dc Officier van Justitie is' van meening, dat tot in hoogste instantie dient te wor den uitgemaakt of in het onderhavige go- val (het bekende incident op het Blauwe Zand) het beroep op noodweer inderdaad opgaat. Op dezen grond heeft de Officier appèl aangeteekend. Hoogstwaarschijnlijk zal ook Melchers. in appèl gaan tegen het veroordeel end vonnis der rechtbank, waarbij hem een geldboete van f 15.is opgelegd wegens mishande ling van ir. Mussert. Eisch voor Duitsche werkende vrouwen Een nieuwe Duitsche verordening betref fende den arbeid van vrouwen bepaalt, dat deze tot hun 25ste jaar slechts dan in eenig hedrijf zullen mogen werken, wan neer zij khnnen bewijzen, dat zij tevoren minstens een jaar in den landbouw, In de huishouding of bij de ziekenverpleging hebben gewerkt. Slachtoffer van de kogeltjes voor andere vogels bedoeld. Speciale ongevaarlijke kogeltjes worden thans geconstrueerd. In de Vereenigde Staten heeft mien een hoog sterftecijfer gevonden voor eenden, ganzen, snippen en ander waterwild tengevolge van het op pikken van de looden hageltjes, welke in moerasgebieden bij het ja gen neervallen. Deze hageltjes komen met de opgepikte kiezelsteentjes in de vogelmaag. die van sterke samentrekkende spieren is voorzien teneinde het ingeslikte voedsel met behulp van de opzettelijk ingeslikte steentjes tc vermalen. Nu worden echter tevens do hageltjes langzaam vermalen en wordt dit fijn verdeelde lood als het door do ingewan den gaat. geabsorbeerd, hetgeen de oorzaak is van een ernstige en op den duur meest al doodelijke lood vergiftiging. Het vergiftigingsproces. De op deze wijze vergiftigde dieren krij gen eerst een typische groene diarrhec, daarna een verlamming van de vleugel- spieren. zoodat de slagpennen over den grond sleepen en ze niet meer kunnen vliegen. Tengevolge van de voortgaande ver giftiging door het verdere vermalen van dc hageltjes gaat dc verlamming hoe lange^ hoe verder, zoodat het dier totaal hulpe loos wordt en sterft. Met behulp van Röntgenfoto's heeft men dit proces ook in wendig duidelijk kunnen volgen. Het Bureau of Biological Survev heeft op dit treurige verschijnsel reeds in 1919 de aandacht gevestigd. De onderzoekingen van Wcttmore toonden aan, dat de aanwezig heid van zes hageltjes no. 6 in de maag altijd fataal was. Onlangs heeft Kalmbach aangetoond, dat slechts ccn ingeslikt ha- geltje bij eenden den dood door loodvergif- tiging tengevolge kan hebben. Proeven met andere hageltjes. Teneinde deze vergiftigingen te voorko men, heeft men proeven genomen met ha geltjes van loodalliagcs; deze worden ont leed en vallen spoedig uiteen, zoodra zc met water in aanraking komen. Men vond toen, dat alleen lood-magnesium hageltjes aan dezen eisch in voldoende mate volde den. Proefnemingen met wilde eenden, die men wat fijn loodpoeder had ingegeven, toonden aan dat de vogelmaag zich gewoon lijk binnen 48 uren van zulk fijn verdeeld materiaal bevrijdde en dat dergelijk mate riaal dan ook zeer vlug de darmen passeer de, zonder dat lood vergiftiging optrad. Men maakte toen een reeks alliages van lood met 0.25 tot 4 pet. magnesium en gaf dat den wilden eenden in. Het bleek dat lood met 2 pet. magnesium in een vogel maag vlug genoeg ontleed wordt om nadeel of dood door loodvergiftiging te voorkomen. Verhoogde men het gehalte aan magnesium, dan had de ontleding vlugger plaats, maar dan worden de hageltjes te duur en te licht. Hagels van lood met 2 pet. magnesium heb ben ongeveer hetzelfde gewicht, of liever dezelfde dichtheid als gewone jachthagcl. Als men do hagels van lood met 2 pet. magnesium slechts 24 uur in water legt, worden ze reeds ontleed, krijgen scheuren en vallen al gauw uiteen. In het veld of in moerassen is het water min of meer zuur, het geen met de golfbeweging van het water, dergelijke hageltjes nog spoe diger doet uiteenvallen, meestal nog vóór het waterwild tijd gehad heeft, ze in tc slikken en anders gebeurt de ontleding binnen 48 uur in de maag. Het is moeilijk een bolvorm aan deze hageltjes te geven. Daar het voorkómen van deze loodvergif tiging uiteraard ook van het grootste belang is voor de gezondheid van de jagers zelf, en 6cn loodmagncsium alliage van 2 pet. mag nesium geen bolvormige hageltjes vormt bij liet. druppel proces, heeft men machines ge construeerd, waardoor men cylindrische schijfjes van dit materiaal door mechani sche rollers den gcwenschtcn bolvorm geeft, zoodat deze hagel vermoedelijk weldra hoe langer hoe meer in gebruik zal komen. Heulde het hoofd der Russische kerk te Gorky met de Troszkiis- len? De metropoliet Theophanus, hoofd der Russische kerk te Gorky, die onlangs in hechtenis is genomen, wordt door dc „Is- westia" beschuldigd van een samenzwering tot moord op leiders uit regeering cri partij. Het blad beweert, dat de samenzweer ders muniticvoorradcn verborgen hielden, pakhuizen in brand gestoken hebben en sabotage hebben gepleegd in de Gorky Auto mobielfabrieken. Zij zouden in verbinding gestaan hebben met Trotzkiisten, en agen ten geweest zijn van fascistische spionnage- diensten. Het is nog niet bekend, wanneer het proces begint. Godloozenactie heeft succes. De „Iswestia" herinnert er tevens aan, dat twintig jaar van god!oozenpropaganda geleid heeft tot een vermindering van het aantal godsdienstige gemeenten van 100.000 tot 30.000. Geen gouden brillen meer in Duifschland Het gebruik van goud voor het vervaardigen van brilmonturen en vulpenhouders is in Duitschland verboden. Deze maatregel geldt niet voor uitvoerartikelen. De goederen stijgen onrustbarend, De gevolgen van den oorlog beginnen reeds merkbaar te worden in Japan. Alle goede- renprijzen stijgen. Dc prijzen voor kunstmest zijn sinds 1936 met 26 pet. gestegen, vloeibare brandstof met 31 pet., graan met 12 pet., en metalen zelfs met 52 pet. Het ernstig tekort op de handelsbalans te verminderen en de waarde van de yen te handhaven op 1 sh./2 zijn de twee grootste problemen voor de Japansche regeering en het bedrijfsleven. Medegedeeld wordt, dat de regeering zaï ophouden met goudverschepingen naar het buitenland, zooals zij sinds Maart heeft ge daan, teneinde de internationale betalingen in evenwicht te brengen. In plaats daarvan zal een scherper con- trole op den wisselhandel worden toege past. Op alle manieren zal worden getracht den vrijhandel te verzekeren. Een verklaring van Baron Go In een onlangs gehouden rede voering zeide baron Goh, de presi dent der Japansche Oeconomische federatie, dat Japan geplaatst is voor de ernstigste crisis, die het ooit heeft kend. Baron Goh drong er op aan de oorlog»- leeningen der regeering op ruime wijze te steunen, dit is volgens hem oneerlijk voor de in evenwicht brenging der internationale betalingen. Verschil tusschen sterfte van mannen en vrouwen wordt steeds kleiner IN NOORD. EN ZUIDHOLLAND STERVEN DE MINSTE ZUIGELINGEN. HYGIèNE OP HET PLATTELAND NOG NIET BEVREDIGEND. DE MEESTE MENSCHEN OVERLIJDEN AAN KANKER EN HARTZIEKTE. Het verschil in sterfte tusschen de bewoners van kleine en groote gemeenten is gedurende de laatste jaren steeds kleiner geworden. Dit is een gevolg van de verdere toe passing der hygiënische methoden op het platteland. Het bovenstaande lezen wij in de zoo juist verschenen uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de sterfte van het Xederlandsche volk in 193G. De sterfte bleef in dit jaar ongeveer gelijk aan het gemiddelde van de laatste vijf jaren. Merkwaardig is' het verschijnsel, dat gedurende de laatsle eeuw het verschil tusschen de sterfte van mannen en vrouwen stééds klei ner is geworden. Zoo stierven er in de periode 1840—1S49 per 1000 per sonen gemiddeld 2.06 méér mannen dan vrouwen; in 1930 bedroeg dit verschil nog slechts 0.13! De oorzaken hiervan zijn in de eerste plaats de meerdere bescherming van den man tegen de gevaren voortspruitende uit het beroep, en in de tweede plaats dat de vrouw door de toenemende beroepsarbeid meer dan vroeger aan die gevaren is blootgesteld. Afnemende zuigelingensterfte. De zuigelingensterfte is weer afgenomen. Bedroeg deze per 100 levend-geborenen in 1934 en 1935 rosp. 4.26 en 4.00, in 1936 is die gedaald tot 3.S9. In Limburg en Noord- Btabant is ze nog altijd het hoogst (4.88 en 4.80), in Zuid- en Noord-I-Iolland het laagst (3.03 en 3.27). Op het platteland hebben de vereenigin gen, die de zuigelingensterfte bestrijden, echter nog een zware taak, want in dc kleine gemeenten, sterven nog steeds meer babies dan in de groote. In plaatsen met meer dan 100.000 inwoners bedraagt het cijfer per 1000 3.03. in gemeenten met 5000 cn minder inw. 4.35 Gelukkig is dc zomerslerfte-top der zui gelingen. het schrikbeeld van vroeger, thans geheel verdwenen. Integendeel, de top zit nu in de wintermaanden. (Februari, Maart en April), hoofdzakelijk een gevolg van de sterfte aan de ziekten van de adem halingsorganen. Blijkbaar sterven vele zuigelingen in de wintermaanden aan ziekten .van de. adem halingsorganen, welke vermoedelijk reeds zeer lang aan die ziekte leden, doch in het najaar nog voldoenden weerstand bezaten, dank zij den invloed van den zomer. Doch langzamerhand vermindert deze weerstand, het proces in de ademhalingsorganen wordt erger, ook al doordat in den winter de zuigeling meer binnenshuis is, en dus minder frissche lucht krijgt. Totdat tenslotte het kind geen vol doenden weerstand meer bezit en te gronde gaat. Het is ie hopen, dat de vereenigingen voor zuigelingenbescherming, die tot nu het grootste deel hunner aandacht en werkkracht aan den zomertop hebben be steed, thans zich met volle kracht werpen op dc bestrijding van den wintertop. Sterfte aan kanker neemt toe. Uit de verdeeling van de sterfte- gevallen naar de doodsoorzaken blijkt, dat als voornaamste doods oorzaken ook in 1936 genoemd moe ten worden kanker met 15.07 pet., hartziekten met 15.77 pet., hersen bloeding met 7,68 pet., longontste king met 7.19 pet. en ouderdom met 6.29 pet. Aan tuberculose zijn 5.76 pet. van alle sterfgevallen te wijten. Zooals bekend, neemt de sterfte aan kanker toe. Men heeft dit wel beschouwd als iets schijnbaars. Dank zij de bete re diagnostiek zouden er meer ziektege vallen als kanker herkend worden. Speciaal de sterfte bij de vrouwen- is toegenomen en wel in deleeftijdsgroepen boven de 75 jaar, terwijl bij de mannen, de toeneming optreedt hoven de 80 jaar. We zien in de laatsle jaren een toene ming van de ziekte van het hart; deze bedroegen per 10.000 inwoners in de jaren 1934. 1935 en 1936 11.84, 13.31 en. 13.60. Dit kan niet alleen 't gevolg zijn van een veroudering der bevolking (een zeer groot deel der hartziekten komt na genoeg uitsluitend in den ouderdom voor). Het aantal doodgeborenen is In 1936 niet noemenswaardig gedaald.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8