Regeeringscrisis in Roemenië in Duitschland verwacht DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Weerspannigheid onder oude legerofficieren Hitier gast van den Keizer-Koning Het vergiftigingscomplot in Frankrijk Het kabinet Goga afgetreden Madrid weer gebombardeerd Nieuws van Papanin Japan thans vijfde deel van China bezet Vlammendrama in Joegoslavisch dorp Nieuw wereldrecord 400 meter schoolslag VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10193. Laan. Schaden, Tel. 20. Uitgave <Jer N.V. Uitg.-Mij'. „Hollonds Noorderkwartier" Geen opstand ol onlusten Geruchten over sluiting der grens tegengesproken Een volksstemming op 27 Maart Nationaal-Socialistische kringen te Berlijn verwachten niet, dat zich iets zal voordoen in den geest van een opstand of van onlusten. Toegegeven wordt echter, dat er eenige weerspan nigheid heerscht onder oude leger officieren, in het bijzonder in gebie den als Pomperen en Oost-Pruisèn, waar de officieren voortkomen uit fa milies, die zijn groot gebracht in de tradities van het oude leger. Uit verschillende gegevens kan worden afgeleid, dat in zekeren om vang officieren, die niet sympathi- seeren met het nieuwe regime, in den loop van den tijd verwijderd zullen worden. Geruchten over relletjes te Ber lijn tegengesproken. In het buitenland doen geruchten de ron de, dat zich gisteren te Berlijn op straat ongeregeldheden hebben voorgedaan. Deze geruchten hebben in officieele krin gen groote verbazing en ergernis gewekt. De correspondent van Reuter heeft tij dens een rondgang door de ergste arbeids- buurten van Berlijn kunnen vaststellen, dat alles kalm was. De slraten boden een nor malen aanblik. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een eigen bericht, waarin het verklaart, dat bedoelde geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn en iederen grond missen. Arrestatie van Duitsché officieren. Naar Reuter mededeelt, komen te Londen berichten binnen, volgens welk te Warschau mededeelingen zouden zijn ontvangen over de arrestatie van Duitsche legerofficieren in steden nabij de Poolsche grens. In de beide gamizoensteden Stolp en Allenstein zijn, naar men zegt, talrijke arrestaties verricht onder de officieren, die tot de oude Pruisi sche arist ocraten families behooren. Deze officieren zouden ontevreden zijn naar aanleiding van de jongste wijzigingen' in het legercommando. Berichten over ongeregeldheden of een op standige beweging in de districten Stolp en Allenstein worden van geen enkele betrouw bare zijde bevestigd en zijn, naar men ge looft, op zijn minst overdreven. DuitschOostenrijksche grens ge sloten. Uit Weenen verneemt Beuter, dat de Duitsche autoriteiten sedert Woensdagmid dag de DuischOostenrijksche grens op be paalde punten practisch gesloten hebben. Naar vernomen wordt, is de grens tusschen Duitschland en Opper Oostenrijk volkomen gesloten en is het normale verkeer over de Tvroolsche grens gestaakt. Slechts enkele personen mochten onder streng toezicht de grens passeeren. Het sluiten der grens gaf te Weenen tot sensationeele geruchten aanleiding, volgens welke zich in Duitschland binnenlandsche moeilijkheden zouden voordoen en er zelfs ongeregeldheden zouden zijn uitgebroken. Daar het niet mogelijk is deze geruchten te controleercn, moeten zij met het grootste voorbehoud worden aanvaard. Nadere berichten melden, echter dat na Militaire schouwspelen in voor- bereiding. Hitier zal zich in de eerste week van Mei naar Italië begeven, waar hij de gast zal zijn van den Koning in het Quirinaal. Zijn verblijf in Italië zal niet langer dan zes da gen duren. Van Rome, waar te zijner eere een groote militaire revue gehouden zal worden, zal Hitier een bezoek brengen aan Civita Vecchia, waar hij het werpen van bomimen door een escadrille vliegtuigen te *ien zal krijgen. Hef tweede doel van de reis zal gewijd zijn aan een bezoek aan Napels en een vloot- schouw aldaar. Vervolgons komt een bezich tiging van Folklore te Florence en in Tos cane. Het schijnt, dat. geon enkele beslissing ge nomen is ten aanzien van een rede van Hitlier aan het Italiaansche volk, welke een tegenhanger zou vormen van de rede van Mussolini tot honderdduizend Duitr •chers op het Meiveld in Berlijn. een onderzoek dat zich uitstrekte tot ver scheidene punten van de grens, zoowel van officieele als door particuliere telefoonge sprekken is vastgesteld, dat gisteravond om tien uur niets te bespeuren jvas, dat zou wijzen op sluiting der grens tusschen Duitschland en Opper-Oostenrijk. Ook aan Fransche, Zwitscrsche en Bel gische zijde zijn de Duitsche grenzen nor maal open, zonder eenige beperking, terwijl van een bijzondere bewaking niets was te bespeuren. Moeilijkheden met het garde- regiment? Naar de Berlijnsche correspondent van de Star meldt, heerscht er eenige onrust in de kringen van het beproefde Berlijnsche garderegiment, dat gewoonlijk de escortes en eerewachten voor Hitier verschaft. De officieren van dit regiment zijn allen oude monarchisten. Het is niet bekend, wel ke maatregelen zijn genomen. VOLKSSTEMMING OP 27 MAART. Speciaal over de koloniale eischen? De correspondent van het Hsbl. weet me de te deelen, dat Hitier in zijn rede in de zitting van den Rijksdag op a.s. Zondag zal mededeelen, dat er op Zondag 27 Maart een plebisciet zal worden gehouden over de bui- tenlandsche politiek der regeering o.a. over de koloniale eischen. Albertini heeft pech! Nog vóór zijn recordvlucht be gint, wordt zijn toestel vernield. De Italiaansche vlieger Albertini, die het ten name van Clouston staande record Lon denKaapstad wilde verbeteren is, toen hij op het Fransche vliegveld Le Bourget wilde dalen, daarbij biecht neergekomen. (Alber tini was op weg van Horlanini (Italië) naar Londen en wilde te Le Bourget een tusschen- landing verrichten.) De bemanning bleef gelukkig ongedeerd; het toestel werd echter vernield. Zoo is dus Albertini niet eens aan zijn re cordpoging toegekomen! Het proces Niemöller Volgende week hervat? Het proces tegen ds. Niemöller zal, naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, de volgende wc k hervat worden, De naam van den toegevoegden verdediger is nog niet be kend geworden. Frontzicht op het groote Britsche slagschip „Nelson", dat dezer dagen de haven van Lissabon bezocht en in de Middelandsche Zee gestationneerd wordt. Nieuwe beschuldiging. De bladen melden uit Bayonne, dat na een nachtelijk verhoor een nieuwe be schuldiging is ingebracht tegen den markies van Portago, den student Mart.iny Borne- jo, den electricien Escaureaza en Arana, die dezer dagen alle vier, verdacht van medeplichtigheid aan het. vergiftigingscom plot in Zuid-Frankrijk, werden gearres teerd. Zooals men weet, wilden de samen zweerders, daartoe opgestookt, door een Spaansc'hen nationalistischen kapitein, door middel van bacillenverspreiding een groot aantal slachtoffers maken. De vier arrestanten worden nu ook verdacht van overtreding van de wet op vergiftige stoffen. Markies Portago, de leider der bende, verklaart onschuldig te zijn. Men&ehelijke marmotten. Het is niet. de eerste keer, dat, aldus de Msb., tijdens den Spaanscben burgeroorlog de beschuldiging wordt geuit, dat bacillen als strijdmiddel worden gebezigd. Men her innert. zich wellicht nog, dat in Augustus 1937 bekend werd, dat twee Fransehen te Irun ter dood waren veroordeeld, beticht van een poging ziektekiemen achter het nationalistische front in Spanje te ver spreiden. Men sprak toen van „imensche- lijke marmotten", omdat de twee mannen zelf met de slaapwekkende bacillen zouden zijn „geladen". Dat de poging geen succes heeft gehad, staat vast. Of zij succes had kun nen hebben, daarover is indertijd heel wat geschreven. Alle geraadpleegde deskundigen van het Instituut Pasteur achtten het onmogelijk, dat iemand de kiemen van een besmette lijke ziekte zou kunnen meedragen en ver spreiden zonder er zelf last van te krijgen. Een andere veronderstelling was, dat de twee Fransdhen slechts met gedistilleerd water waren ingespoten en dat de heele zaa'k neerkwam op een luguber soort op lichting. Een regeering van nationale concentratie onder leiding der Kerk reeds weder gevormd. De regeering-Goga, die nauwelijks een maand aan het bewind is, heeft haar ontslag ingediend. Goga heeft gisterenmiddag een on derhoud met den Koning gehad, doch volgens Reuter is het nog niet zeker, of deze het ontslag zal aan vaarden. Onmiddellijk na het bekend worden van Goga's aftreden heeft de Koning den Kroon raad bijeengeroepen. Reeds hedennacht werd de samenstelling van de nieuwe regeering gemeld, welke zal staan onder leiding van den Patriarch Mi- ron Cristea. Ten aanzien van de samenstelling dezer nieuwe regeering meldt Stefani nader, dat besloten was een regeering van nationale concentratie te vormen onder leiding van het hoofd der Roomeensche kerk, Patriarch Miron Christea. Als ministers zonder porte feuille zullen aan deze regeering alle oud premiers deelnemen, met uitzondering van Goga, die geweigerd heeft. Mironescoe, de vice-premier, is reeds eenmaal premier ge weest en heeft ook reeds de portefeuille van buitenlandsche zaken beheerd. Belangrijk is het feit, dat Antonescoe de Antonesco. portefeuille van Oorlog heeft, hetgeen mag wijzen op een blijvende orienteering in de Fransche richting. Dat de regeeringswïjziging te Rome en Berlijn niet op groote symphatie kan reke nen is begrijpelijk. In Goga zag men een bondgenoot. Miron kan moeilijk als een fascist worden be schouwd, zoodat de positie der fascisten veel minder sterk is geworden. SPANJE Geringe successen van rechts. Van de Spaansche fronten komt heden weinig belangrijk nieuws. Rechtsche berich ten spreken van succesvolle aanvallen der Francotroepen. Groote wijzigingen in de stellingen hebben zich echter niet voorge daan. Madrid gebombardeerd. Gisteravond om kwart over elf zijn de rechtsche batterijen wederom begonnen de hoofdstad .te bombardeeren. De granaten schijnen hoofdzakelijk neer te komen in de wijk van het station van Atocha en Paseo. Een half uur na het begin van liet bombar dement scheen er een pauze in te treden in het vuren. Aan het front van Alfambra. is het rechtsche offensief voortgezet. Link- sche aanvallen werden afgeslagen. De recht- schen hebben veel oorlogsmateriaal buitge maakt, zegt een Havasbericht uit Salaman- ca. Regeeringstroepen in actie. In een communiqué van het ministerie van defensie wordt medegedeeld, dat dc re geeringstroepen een vijandelijken aanval in den sector van Guadalajara hebben afgesla gen en de rechtschen gedwongen hebben in wanorde terug te trekken. Rechtsche vlieg tuigen hebben gisteren Segorbo, Monzon, Barbastro, Peniscola en Alcosebro gebombar deerd. In het laatstgenoemde dorp hebben de vliegtuigen een hospitaaltrein bestookt. De kwestie der vrijwilligers. De Fransche pers behandelde gisteren uit voerig de kwestie der vrijwilligers. Men kant zich tegen de eindelooze bespre kingen. Men oordeelt, dat. Italië de „machi ne op achteruit heeft gezet", omdat Grandi uit het veld geslagen is door Edcns scherp omlijnde vragen. IJSSCHOTSEN NIET VERDER GESCHEURD. IJsbreker „Taimyr" strijdt te gen storm en sneeuw. De ijsschots, waarop zich het drij vende „Poolstation" bevindt, is niet verder gescheurd. De temperatuur is voor deze poolstreken vrij zacht. Nadat de draadlooze verbinding met de „Papanin" wegens een mag- netischen storm was verbroken ge weest, is ze gisteren weer tot stand gekomen. De toestand schijnt wat verbeterd te zijn. De wind is gaan liggen, hetgeen voor de expeditie zeer belangrijk is, daar de ijsschotsen onder den uitsluitenden invloed van den stroom naar de kust van Groen land drijven en zich aaneensluiten. De ijsbreker „Taimyr", die reeds tot in de ijsvelden is doorgedrongen, heeft met zware stormen en sneeuwval te kampen gehad, waardoor hij gisteren zijn route heeft moe ten wijzigen. Thans is ook de ijsbreker Ermak van Kroonstadt vertrokken om assistentie te verleenen. 2000 matrozen van de Baltische vloot hebben 3000 ton steenkolen geladen. Twee vliegtuigen bevinden zich aan boord van de Ermak. De directeur van den Noordelijken Zee weg, prof. Otto Schmid't, heeft zich aan boord van de Ermak ingescheept. Hij zal de reddingswerkzaamheden leiden. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTj Verwachting: Stormachtige tot krachtige, later afnemende, Noordwestelijke tot Noor delijke wind, half tot zwaai bewolkt, regen- en hagelbui en, met natte sneeuw en kans op onweer, kouder. Verdere vooruitzichten: Buiig Vastbesloten verzet der Chl« neesche strijdkrachten. Volgens een voorzichtige raming hebben de Japanneezen thans meer dan 818.000 vierk. mijlen van het Chineesche grondbezit, d.i. 15 deel bezet. Ongeveer een derde der Chi neesche bevolking, nl. 125.717.000 personen, zijn door den oorlog ge troffen. Meer dan 60 millioen men- schen zijn gevlucht. Volgens te Hankau verspreide berichten worden thans aan de I-Ioeai hevige gevech ten geleverd. De Chincezen probeerden het den Japanneezen onmogelijk te maken de Hoeai over te steken. Zij hebben nieuwe versterkingen ontvan gen. Het schijnt, dat dc Japansche opmarsch naar Soetsjau tijdelijk is gestaakt.. Verder hebben de laatste twee dagen de Chineesche strijdkrachten drie vasberaden pogingen on dernomen, hetop 32 k.HL z.w. van Hangts- jau gedegen Focjang te heroveren, doch telkens werden zij teruggeslagen. Volgens berichten van Chineesche zijde, zijn de ver liezen aan heide zijden groot. Het buitenlandsche legioen. Omtrent het veelbesproken buitenlandsche legioen in China wordt verklaard, dat het bestaat, uit 315 Sovjet-Russen, 152 Amerika nen, 124 Franschon, 55 Britten en vijf ande ren. Hiervan zijn ongeveer 550 vliegtuigbe- stuürdcrs of deelnemers aan de luchtverde diging. Naar men zegt betaalt de Chineesche re- gecring premies van 1000 pond tot. 2000 pond voor ieder omlaag geschoten Japansch vlieg tuig. Zes en dertig bruilofts gasten omgekomen STAK AFGEWEZEN MINNAAR HET VUUR AAN? In het dorp Sretniza (Joego-Slavië) bij Mostar zijn zesendertig perso nen bij een brand om het leven ge komen. De brand ontstond tijdens een bruiloft in een boerenwoning, waar ongeveer honderd gasten bijeen waren, die door een paniek werden aangegrepen. Binnen korten tijd was het houten huis, dat van een stroodak was voorzien, volkomen in de asch gelegd. Onder de zesendertig slachtoffers bevinden zich ook de bruidegom en zijn ouders. De bruid werd zwaar gewond. Men vermoedt, dat een afgewezen minnaar hef. vuur heeft aangestoken» Duitsche zwemmer Heina maakt een tijd van 5 min. 43,8 sec. Tijdens de internationale zwem wedstrijden, welke gisteravond te Kopenhagen zijn gehouden, heeft de Duitsche zwemmer Arthur Heina een nieuw wereldrecord over 400 meter schoolslag gevestigd, door dezen af stand in den tijd van 5 min. 43,8 sec. af te leggen. Het oude wereld- en Europeesch record slond op naam van den Deen Finn .Jensen met een tijd van 5 min. 45 sec., gevestigd op 7 Maart 1936 te Duisburg.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1