I T i H U ©- I [lil jir jf DE Beste Jongens en Meisjes Ik was al bang, dat jullie nog zó in feest roes zouden zijn, dat ik weer zo'n ongeluk kig stapeltje briefjes kreeg als verleden week, maar nee hoor... het zijn er heel wat meer geworden! Natuurlijk hebben jullie het allemaal over één onderwérp, dat je hart vervult; het is ditmaal niet Keuveltjesavond, ook niet Sin terklaas of het rapport, wat de meesten van jullie deze week gekregen hebben. Het is het Prinsesje van Soestdijk, de kleine Beatrix, waar over geschreven wordt en eigenlijk zou ik deze maal alle briefjes met één ander briefje kunnen beantwoorden. Bij voorbeeld zo: „Ja, ik heb óók feest gevierd, zij het dat 't bij de krant een drukte van jewelste was. En ik heb óók beschuiten met muisjes gegeten en Oranje gedragen. En het zou mij heel wat waard wezen, net als jullie allemaal, dat rozige Prinsenkind in het Soestdijkse wiegje eens echt te zien. Naast het wiegje te staan..." Want dat zijn zo'n beetje de vragen en opmerkingen, die er in de briefjes van deze week staan, maar ik doe het niet zo, omdat m'n vrienden en vriendinnen dat helemaal niet leuk zouden vinden. Het boek werd deze week gewonnen door: TRIENI RENTENAAR, Heerhugowaard (Noord). En nu de briefjes. Nellie Kisteoiaker, St. Maartensbrug. De lengte van je briefje, nieuwe vriendin, kon er hét mee door. Het was, om zo te zeggen, de middelmaat. Maar al het de vol gende maal een stukje groter is, mag dat best hoor. Gefeliciteerd met je rapport. Betsie de Goede, Dirkshorn, Zie je wel, dat ik het goed wist dat je in geen tijd had meegedaan! Ik had je allang gemist. Maar ik vindt het leuk dat je weer terugkomt. Het raadsel kan ik niet oplossen. Hoor ik dat nog van je? Herman Liefhebber, Anna Paulowna. jy hebt wel geboft Herman: niet naar het feest geweest en" tóch het snoepgoed gekre gen. Je bent een geluksvogel hoor. Gerard Jonker, Dirkshorn. Ik begrijp Ibest, dat jullie het druk gehad hebben met dat Oranjefeest, Gerard, en ik heb het jullie dan ook helemaal niet kwalijk genomen dat er vorige maal zo weinig briefjes waren. De groeten aan je zusje hoor. Piet de Vet, Schagen. Zeg Piet, de volgende maal moet je mij toch eens vertel len, waarom je het eigenlijk in St. Maarten prettiger schoolgaan vindt dan in Schagen. Hoor ik dat? Gerrit van Gulik, Den Haag. Wat zal jij genoten hebben Gerrit in het Haagje, toen dat daar allemaal zo prachtig versierd was. Ik benijd je echt erom. En... dan nog poffertjes toe. Waren ze fijn? Pieter Gerrit Noot, Schagerbrug. Ja, daar heb je gelijk in Pieter, er waren de vorige week niet veel goede oplossingen. Een schijntje maar. Doch daar was reden voor! Jack van de Cappelle, Schagen. Dat is geweldig aardig Jack, dat jouw vader en moeder gisteren jarig zijn geweest. Dat is dus altijd bij jullie thuis dubbel feest. Sjonge... sjonge... wat was ik graag even een kopje koffie en een je weet wel... ko- jmen halen. Feliciteer je je ouders van mij Miek Leguit, Schagen. Dat krantje van de Popeyclub heb ik wel eens gezien en er staan inderdaad soms erg moeilijke raadsels in. Zo moeilijk zijn ze in de kinder krant nog niet hè? Dag Miek! Hilda Bestevaer, Ik wist niet dat de kippen en de haan van die leuke namen by jullie hadden Hilda: Prikkie, Piepertje en Hendrik. En ook niet, dat dat trio wel eens op je hoofd zat. Je houdt zeker heel veel van beesten, niet? Trynie Delver, Schagen. Dat vind ik ook Trijnie... je vriendin wint te taart en je krijgt, omdat die zo ver wegwoont, niet eehJ de kans om een stukje mee te peuzelen. Erg jammer! Janie en Japie Klomp, Stolpervlotbrug. Ja, ik heb ook genoten op het Oranjefeest, jongens, maar... ik had het tegelijk erg druk ook. Maar ik deed het werk met hart en ziel, want wie zou er niet blij zijn als daar op Soestdijk zo'n kleine hummel in haar wiegke ligt te kraaien? Johanne de Veer, Schagen. Wat is Am sterdam groot, he, Johanna. Was je niet bang bij die kruispunten voor al die wagens en auto's? En ben je niet onder de tram gekomen...? Maar nee, ander had ik na tuurlijk geen briefje van je gehad. Klaas Borst. Fijn dat het boek zo naar je zin was, Klaas. Ik dacht wel: dat is nu net een boek voor onze Klaas. En zie: ik had dus goed geraden. Dag Klaas! Hendricus Peetoom, Oudesluls. Zeg Hendricus, dat dochtertje van die neef en nicht van jou, dat op dezelfde dag als onze Beatrix geboren is, heet dat nu ook Beatrix? Of heeft het een andere naam gekregen? Jan Brommer, Barsingerhorn. Ajax is maar 1 punt achter, Jan, en als de wedstrijd van DWS gewonnen wordt, dan staan ze bovenaan en worden ze vast en zeker kam pioen. Misschien ook wel kampioen van Ne derland, maar dan zal ze toch van clubs als Feijenoord en Heracles moeten winnen, wat ik nog lang niet geloof. Jacoba Kuiper, Schagen. Je hebt ge lijk Jacoba... een vlo komt hruin in bed. Ik had het fout geraden. Dat babyjurkje, wat je aan het maken bent, zou ik wel eens willen zien. Is het snoezig?? DóAéLag! Janie Broekhuizen, Schagen. Die Oranjefilm, waar je over schrijft, heb ik ook gezien, Janie. Wat was hg mooi, hè? en spannend! Maar hij was toch weer droevig ook, vond je ook niet. Trynie de Boer, St. Maartensbrug. Je had een mooi rapport Trijnie en wat hebben jullie toch aan dien meneer Boll een aardige meester. Ik heb er zó een nooit gehad, dat weet ik wél! Trieni Nierop, Sint Maartensbrug. Nee, dat weet ik, dat het meester Boll is met een B voorop. Ik ken hem wel, hoor! Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja Nellie, wat jij schryft over Rikus Peet oom, de vriend van Kees, zal wel zo in elkaar zitten, dat hij bij z'n raadsels geen briefje insluit. Ik sla nooit één vriend over, maar... dan moeten ze ook mg wat schrij ven. Dat Kees en Nellie! Thgs en Johannes Baas, Schagerbrug. Jullie hebben een fijn Oranjefeest gevierd, lees ik, en daar ben ik blij om. Vooral nu jullie nog pryzen gewonnen hebben ook. Boffers! Henk en Cor Modder, Schagerbrug. Handenarbeid op school...? Nee, dat heb ik nooit gehad. Dat was nó. mijn tyd. Ik heb het altijd jammer gevonden, want je kunt soms van die aardige dingen maken. Corrie Keyzer, Schagen. De foto's van onze Beatrix vind ik heel mooi, maar ik zou ons Prinsesje nog liever eens zien zoals ze echt is. In levende lijve. Jij ook?? Geerie en Mijnie de Jongh, Kolliorn, Alweer een paar vriendinnen, die mij vra gen of ik ook aan het feesten ben geweest. Om zo te zeggen: tussen de bedrijven door, want bij de krant was het „hoogspanning"... Marietje en Wim Boontjes, Stolpen. Dat was leuk voor jullie broertje, dat hij ziek was en tóch lekkers kreeg van het Oranje-feest. Was het Wim zelf, die ziek was of een ander broertje Lieze Borst, Barsingerhorn. Nee, nu was je briefje fijn lang Lieze en keurig geschreven ook. Maar dat is geen wonder voor iemand die een 8 voor schrijven op haar rapport krijgt. Doe je mijn groeten terug aan Catrien en Marie? Adriaan en Anne Goedhart, Schagen. Ja, dat was fijn, dat jullie allemaal direct vrij-af van school kregen. Ik heb jullie naar buiten zien komen... het leek wel of er een duivenhok leegfladderde. Nelie Lak, Hoogwoud. Zo... zo... heeft die vader van jou voor Jacob Hamel gespeeld Dó.t had ik wel eens willen zien. En riep hrj toen ook steeds: „Nu...!!!" Trieni Rentenaar, Heerhugowaard. Inenten...! vond je dat zo vervelend. Kom, kom, zo erg is dat toch niet. Het doet bijna helemaal geen pijn! Ik kan me voorstellen dat je gelachen hebt met die film, waarop een aap een koe melkt aan z'n staart! Frits Schene, Dat is het eerste briefje wat ik van Frits krijg, maar niet alleen dat het maar een „kortje" is, hij ver geet ook nog z'n adres te vermelden. Stel je nu voor Frits, dat jy het boek gewonnen had. Dan wist ik met eens waar je woonde en ging het je neus voorbij! Betsy Hart, Oudkarspel. M'n felicita- tie's met je rapport Betsy, dat was wat je noemt: dik in orde, zèg! En dan... wat heb jij een verjaardag gehad. Om jaloers op te worden en dat ben ik ook, hoor! A. Pranger, Breezand. Wel bedankt voor je grote brief hoor. Dat was zo'n beetje een hele familie-beschrijving. Ik weet nu precies hoe het bij jullie thuis is. Tot volgende week! Jacob, Jannie en Helmoet Schoorl, Lage- dyk, Ja, ja... dat had ik toch maar weer goed geraden hè, met Sparta? Jullie wisten nog niet dat die Kindervriend zo'n goeie sportvoorspeller was! Maar je ziet het. Zeg tegen Helmoet dat z'n kuif er van de week afmoet, want anders hangt hij volgend jaar op de grond... Corrie en Jannie Wardenaar, Dirkshom. Dat was een best rapport Corrie, waar jij mee thuisgekomen bent. Met negens en achten erop... daar heb je vast wel een dub beltje voor gekregen, is het niet? Hillie Kant, Dirkshom, Dat was een meevaller Hillie, dat je tot 10 uur meemocht naar die feestavond. Had je de andere mor gen geen reuze slaap? Guda Schouten, Schagen. O... o... o... Guda, wat ben jij een optimist! Guda zegt: het wordt al weer aardig koud en misschien gaan we volgende week allemaal op de schaats. Nu... uitgesloten is het niet, maar ik denk dat je je vergist. Jan Stöve, Schagerbrug. Dat was jam mer Jan, dat jij niets met het feest gewon nen hebt. Maar misschien mag je de riem, die Flip in de wacht sleepte, wel eens dra gen. Of is hij te nauw voor jouw dikke buikje? Rika Keyzer, Schagen. Bedankt voor je gezellige en lange brief Rika. Je bent een schat hoor. En natuurlijk... het eerste blaadje van die kalender van jou heb ik af gescheurd. Wat is hij toch mooi, ik moet er iedere morgen even naar kijken en denk dan aan Rika Keyzer. DóAégü Gretha Hartog, Ik ben het met je eens, Gretha als je iets koopt, dan is 't veel aardiger, als je dat doet van geld wat je zelf opgespaard hebt. En vooral voor je grootvader! Trijnie Ruig, Schagen. Ja, hoor eens Trijnie, de raadsels kunnen nu eenmaal niet altijd even makkelijk zijn. Als dat zo was, zou ik de taart of het boek zo wel onder jullie kunnen verdelen. Iedere week een ander. Maar dat zouden jullie zelf zeker ook niet leuk vinden, denk ik. Nelly de Graaf, Schagerbrug. Ik geloof niet, dat ik jou vergeten ben, als je het raadsel goed hebt ingezonden Nelly, daar geloof ik niets van. Maar als je me volgende week schrijft, krijg ik dan een groter briefje van je? Ja... Antje Wiering. Ja Antje, de Kinder vriend houdt heel veel van bloemen en hij heeft ze bijna altijd thuis in de kamer staan. Bloemen maken je huis levend. En in de tuin staan de sneeuwklokjes, net als by jullie. Bram v, d. Welle, Kolhom. Nee, twee dagen vrij heb ik niet gehad Brammetje. maar ik heb wél genoten van de vreugde van al die mensen, die op straat waren en net deden of ze allemaal jarig waren. Jacob Zwaag, Breezand. Nee Jacob, ik ben al lang weer beter en gelukkig maar, want dat ziek-zijn is niets gedaan. Ik hoop er tenminste de eerste jaren weer af te zijn. Bedankt voor je mooie brief hoor! Dirk Landman, Breezand. Een nieuwe vriend, dat vind ik aardig. Maar Dirk als je weer schrijft, kun je dat beter op een briefje doen. Op een briefkaart staat zo. weinig, weet je... Zo, ik zie dat Dirk het laatste briefje ge schreven heeft en ga er een punt onder zet ten. Tot volgende week. KINDERVRIEND. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL!JE Horizontaal: Dam, tafel, el, rij, leren, ren, Nel. Verticaal: Dalen, af, merel, tel, lyn, el, re. Goede oplossingen ontvangen van: Hendricus P., Oudesluis; Jacob Z., Bree zand; Antje W., Schagerbrug; Henny W., Oudesluis; Nelly de G., Schagerbrug; Trijnie R„ Schagen; Jacoba, K., Schagen; Jan S., Nw. Niedorp; Klaas B., Schagen; Johanna de V., Schagen; Nelly v. W., Schagen; Jannie en Jopie K„ Stolpervlotbrug; Hilda B., Schagen; Miek L., Schagen; Jack v. d. C., Schagen; Gerrit N., Schagerbrug; Gerrit v. G., Den Haag; Kees H„ Lutjewinkel; Cor, Bram, Aafje en Annie W., Lutjewinkel; Piet de V., Schagen; Gerard J., Dirkshorn; Her man L., Anna Paulowna; Marietje en Wim B., Schagerbrug; Gerie en Mijnie de J., Kol- horn; Corrie K., Schagen; Henk en Cor M., Schagerbrug; A. B., Schagerbrug; Thijs en Joh. B., Schagerbrug; Nelly en Kees E., Keinsmerbrug; Trieni N., St. Maartensbrug; Trijnie de B., St. Maartensbrug; Jan B., Barsingerhorn; Janie B., Schagen; Gretha H., Schagen; Nelie L., Hoogwoud; Lieze B., Barsingerhorn; Nellie P., Kolhorn; Betsie de G., Dirkshorn; Nellie K., St. Maartens brug; Rika K., Schagen; Jan S., Schager brug; Guda S., Schagen; Hillie K., Dirks horn; Jannie W., Dirkshorn; Jannie, Jacob en Helmoet S., Schagen; Alex P., Breezand; Betsy H., Oudkarspel; Frits S., Schagen; Trieni R., Heerhugowaard; Dirk L., Bree zand; Bram v. d. W., Kolhorn. NIEUW RAADSEL. Dit is weer eens wat anders, 't' Lijkt mis schien niet zo eenvoudig, maar toch als je even je beste „raadsel"beentje voorzet, zal je zien dat het erg meevalt en dat het wat leuk is om het op te lossen. X X X X Xlief oud vrouwtje. XXX XX: vis. X X X X X: voedsel. XX XXX: scheur. X X X X X: voertuig. X X X X X: gedeelte van iets. X X X X X: deel van een wiel. X X X X X: afdeling op tentoonstelling of fancy fair. X X X X X: ligplaats v. schepen. X X X X X: wapen. X X X X X: plaat. XXX XX: schoof; bundel koren-aren. X X X X X: geest. XX XXX: kleur (speciaal v. haren). X X X X Xgids op zee. X X X X X: slang. X X X X Xnaaigerei. 17 woorden van 5 letters. De vierde let- ter(s) van boven naar beneden gelezen, vor men de haam van 'h vermaard Ne. dich ter uit onze Gouden Eeuw, Wat de dieren in het bos aan het Prinsesje brachten Eddie Eekhoorn zat in een hoge denne- boom en keek met z'n scherpe kraaloogjes naar de lange schoorsteen in de verte; want die moesten hij en zijn .touw Ella om de beurt in de gaten houden, zo hadden de andere bosdieren besloten. De schoorsteen behoorde bij de zuivelfabriek van het dorp, en wanneer in het verre paleis het kindje was geboren waar héél het land zo naar verlangde, dan zou de fabrieksfluit wel vijf minuten achter elkaar in werking worden gesteld, zodat alle mensen het blijde feit direct wisten. Als de wind deze kant uit was dan kon men het ook in het bos wel horen en anders zou het toch te zien zijn aan de ontsnappende stoom. Daarom zat een der eekhoorns trouw op wacht en als het zover was zouden ze springend van de ene boomkruin in de andere in een wip op de plek zijn waar de dieren vergaderden. Dat was besloten na lang en veel ge praat, want een bijeenkomst van het dieren- volk is geen kleinigheid! Alle beenten knor den en mekkerden en tjilpten door elkaar, en ze zouden nooit tot een eind gekomen zijn als het grote edelhert niet met z'n hoef zolang op een boomstronk had geklopt, dat allen verschrikt zwegen. Toen was het hert meteen opgetreden als voorzitter en die rol was hem toevertrouwd. Hg had keurig uit eengezet wat er in de mensenwereld zou gaan gebeuren en daarna gevraagd of de dieren mee wilden doen aan een gemeen- schappelyk geschenk. Dat wilden ze allemaal, want ze kenden als bewoners van het Veluwebos immers de prinses heel goed, ze hadden haar vaak zien wandelen of rijden 's zomers, als zij op het Loo woonde. En omdat ze wisten, dat de prinses zo heel blij zou zijn met haar klein Prinsesje, wilden ze tonen dat het ook by de dieren feest zou zijn. Dus: een cadeau. Maar wat? Het was winter; véél hadden de dieren zelf niet. De eekhoorn had in de herfst beukenootjes ver zameld en gul bood hij aan er de mooiste uit te zoeken; maar wat heeft een klein kindje daar nu aan „Een lekkere kool", zei Hansje Haas. „Wat worteltjes", meende Koos Konyn. Van alles werd opgesomd; maar lekkere hapjes voor dieren zijn voor mensenkinde ren toch niet geschikt. De beesten werden er verdrietig van; zouden ze nu niets kun nen bedenken? Toen kwam het hert op een goed idee. „We moeten de hulp inroepen van de men sen, anders wordt het niets. Boer Berend, die aan de rand van 't bos woont, die zal ons helpen. Weet jullie hoe? We zullen hem aanbieden nuttig werk voor hem te doen. De vogels zullen de schadelijke insecten uit z'n moestuin vangen en verder beloven we allemaal van zyn gewas af te blijven. Het haasje zal niet van zijn kool snoepen, de spreeuwen blijven weg uit de boomgaard en niemand eet van z'n graan en het voer van de kippen. Als ruil vragen we een kalfje." „Een kalfje?" riepen de beesten verbaasd. „En dan?" „Dan wordt dat ons eigendom. We zorgen er goed voor en als het een mooie flinke koe is geworden, dan sturen we de koe mag worden van het Prinsesje. Want de koe mag worden van het Want eerst is het kindje nog zo héél klein en heeft het geen enkel geschenk nodig. Maar later, als het een beetje groter geworden is, moet het lekkere melk drinken en pap eten, en dèn zal blijken dat we een goede keus heb ben gedaan". Zo besloten de dieren met algemene stem men en nu de eekhoorns het bericht hebben overgebracht, dat het hele land met biya- schap heeft vervuld, vieren ze in hun bos een vrolijk feest. Want Boer Berend heeft het goed gevonden en het kalfje is nu hun kameraadje tot de tijd is aangebroken, dat het namens alle dieren naar het paleis zal vertrekken. Agnès E. C. Langerhorst. Dc zwevende oliekogel Als we olie op water gieten, dan blijft de olie drijven en breidt zich als een vette laag uit boven op het water. Gieten we olie in spiritus, dan zinkt de olie naar be neden en vormt een laag op de bodem, on der de spiritus. Dat komt omdat olie zwaar der is dan spiritus, maar lichter dan water. Hiermee kunnen we nu een aardige proef nemen, die als we een beetje omzichtig te werk gaan ook wel zal slagen. We vullen een hoog cylindervormig glas voor de helft met water en gieten daar heel langzaam en voorzichtig alcohol (spiritus) op. Als we nu een kleine hoeveelheid olie op de bovenste laag alcohol gieten, dan zinkt die olie naar beneden. Totdat ze op de laag water komt, daar blijft ze op drijven. Nu zou je verwachten, dat er een laagje olie kwam tusschen de Icohol en het water maar dat is niet het geval. De olie vormt een volkomen ronde kogel, die op de grens van water en alcohol blijft zweven. Natuur lijk moet de olie ook weer uiterst voorzich tig op de alcohol worden gegoten, zodat er niet te vee' beroering ontstaat in de vloeistoffen De kogel moet zowat de grootte hebben van een stuiter of een kleine walnoot. VAN j ED BU luMHiaiiaa G AR RICE RROUGHS A llJl S/ÉËk st No. 58. Togen het ondergaan van de zon begroeven ze Ciayton naast de graven van zijn oom en tante, de voormalige Lord en Lady Grey- sloke. En het was op verzoek van Tarzan, dat er drie salvo's werdén afgevuurd over de laatste rustplaats van „een dapper man, die de dood moedig onder de ogen heeft gezien." De vader van Jane.die vroeger predikant was geweest, leidde de eenvoudige dienst. Het was een eigenaardig gezelschap, dat om de groeve van de jonge Engelsman geschaard stond. Er waren Franse officieren en matro zen, Engelsen en Amerikanen, een rij van wilde Afrikaanse dapperen en de boven allen uitstekende gestalte van Tarzan van de Apen. Het was dit toneel, dat Lord Tennington en „Thuran" zagen, toen ze door de jungle naar het strand kwamen. „Wat Is daar aan de hand?" vroeg Tennington aan „Monsieur Thuran". Het kleine gezelschap wandelde nu naar het kamp terug, waar Tarzan sprak met de kapitein van de kruiser. Toen „Thuran" naar de troep keek en de grote reus zag. aar zelde hg en werd bleek. Het leek hem onmo gelijk, dat hij hier voor het voorwerp van zijn haat stond, voor Tarzan. De aapman vroeg de kapitein om het vertrek van de kruiser enkele dagen te willen verschuiven, omdat hij enkele mylen het binnenland in, zijn bezittingen wilde halen en de kapitein voldeed gaarne aan dit verzoek. Op dat mo ment klok er een schot uit het bos. Er was een vlam, een knal van een geweer en een kogel bestemd om het hart van Tarzan te doorbo. en su'r.le door de lucht. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15