IOM I SHERLOCK HOLMES Greta Garbo's laatste MARIEWALEWSKA Licht! Opname! Wie zijn de populairste Nieuws uit de studio's Romantiek? Harde wer kelijkheid. Het bioscooppubliek houdt van romantiekHet ziet zijn sterren graag in een aureool van stralend licht, als wezens uit een andere wereld, omgeven door alle luxe, die een menschenkind zich kan wen cellenEn de reclame zorgt wel, dat de bioscoopbezoekers deze schoo ne schijn als werkelijkheid blijven aanvaarden Och, waarom zou hij zich ook in zijn gemakkelijke fcau- leuil gezeten bekommeren over on barmhartige regisseurs, over de pij niging der felle schijnwerpers, over het koel-zakelijke, waaraan in wer kelijkheid alle romantiek onderge schikt gemaakt wordt Licht.' Opname! Voor ons de ster in haar schoonste gedaante, voor de ster zelfeen lange harde werk dag van concentratie, van zich ge heel geven, uren en uren achtereen! Als de schijnwerpers aangloeien De Nederlandsche première van Marie Walewska, Garbo's laatste film is gehouden op 11 Februari 1938 in de Amsterdamsche theaters Alhambra, Corso en Royal. De eerste lofzangen uit het buitenland houden o.a. in: „Alles overtreffend spel, brillant geregisseerd, een der indrukwekkendste, histori sche films. (New York Herald Tribune.) Garbo, het mysterie Hoe langer hoe meer op historisch terrein. - Na „Ko ningin Christina" thans de onoffi- cieele vrouw van Napoleon I. OE grooter een actrice wordt, des te moeilijker de keuze van haar rollen. Im mers, elke nieuwe rol wordt dan van te voren al een figuur, waarnaar men de ont wikkelingsgang van het talent zal afwegen, zooals elke nieuwe roman var. een alreeds beroemden romanschrijver of het vers van een vermaard dichter. Garbo's rollen bewegen zich hoe langer hoe meer op historisch terrein. Haar ko ninginnen en vooraanstaande personen uit vroeger tijden worden steeds talrijker. Dit keer heeft men in de romantische zijden van Napoleon's leven een figuur gevonden, Ook Roland Farno, de jonge Ne derlandsche acteur, die reeds eer der met Greta Garbo optrad, werkt in deze film mee. zoo vol tragische zelfberusting en trouwe aanhankelijkheid cn opofferingsgezinde lief de, dat Garbo's talent er zich op zijn grootst in kon ontplooien. Marie Walewska heette de „onofficieele" vrouw van Napoleon den Grooten, zij was een Poolsche gravin, die den keizer vanaf zijn eerste bezoek aan Oost Europa in 1S0G terzijde stond, zonder dat de officieele annalen der historié van Garbo als Marie Walewska haar durfden te gewagen. Een figuur als Napoleon, zijn verlangen naar liefde, zijn verlangen naar een zoon, zijn verlangen naar een vrouw, die hem om hemzelf lief had en niet om zijn macht, kan eigenlijk alleen vanuit het perspectief van een Marie Walewska begrepen worden. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de Me- tro-Goldwyn-Maycr film Marie Walewska eigenlijk een film met twee sterren van eer ste grootte moest worden: Greta Garbo's Marie Walewska en den Napoleon van Charles Bovcr. Wat deze laatste betreft, men staat er versteld van hoe deze uitnemend begaafde acteur, Franschman van origine, in staat was, niet alleen om een uiterlijk frappante gelijkenis met den tot wereldmacht geklom men kleinen korporaal te creëeren, maar ook Innerlijk die driftige geladenheid, dat bruuske en intuïtief geniale, kortom dat ty pisch Napoleoneske leven weer te geven, dat in de film Marie Walewska van den Na poleon niet maar een figuur, doch een ka rakter en een waarachtige mensch her schept. Tal van zeer vooraanstaande spelers der Mctro-Goldwyn-Mayer studio's comparecrcn in deze grootc en door Robert Z. Leonard scenisch breed opgezette film,' soms zelfs maar een kleine episode, waarvoor zij hun talent in dienst stellen. Zoo ziet men h.v. Reginald Owen als Talleyrand, Dame May Whitty als Napoleon's moeder I.aetitia en in vlijmscherp gegeven incidenten een stervende grenadier van den grooten Fran schen acteur Vladimir Sokoloff cn als de jonge Rapf, do onevenwichtige anarchist, die een vi'uchtelooze aanslag op Napoleon De almachtige stem van het Amerikaansche publiek beslist, wie de eeretitel „de populairste van het witte doek" mag dragen ELK jaar opnieuw sinds 1932 hebben een aantal redacteuren van het Amerikaansche filmweekblad „Mo tion Picture Herald" in den tijd van 1 September tot Kerstmis een bijzonder soort werk te verrichten, dat groo- te nauwkeurigheid cn onpartijdigheid ver- eischt. In die maanden wordt immers vol gens een ingewikkeld systeem, waarbij alle theaterdirecteuren en alle kranten van Ame rika samenwerken, de lijst van de tien po pulairste sterren van het jaar cn de daar op volgende 15 eereplaatscn samengesteld. Hierbij beslist niet de critische voorkeur van een of andere criticus/noch ook de in vloed van een maatschappij, doch slechts de almachtige stem van het publiek. Eén ster is er, die sinds 1932 telkens in de lijst van de „ten best" heeft gefigureerd: Clark Gable. Opnieuw en voor het derde jaar in successie staat hij als de meest ge liefde mannelijke ster bovenaan. Echter op den voet gevolgd door Robert Taylor, die twee jaar geleden nog op de 83e plaats stond, verleden jaar op de 4e en thans op de 3e. Voor het eerst verschijnen dit jaar in de lijst van de tien beste ook William Powell cn Myrna Loy, elk afzonderlijk, hoewel ze hun populariteit in hoofdzaak aan hun Clark Gablesinds 1932 aan de spits teamwork danken. Myrna Loy staat tevens onder de volwassen vrouwelijke sterren no. 1 als „the lady of the screen." De keuze van Myrna Loy wordt trouwens onderstreept door een aparte filmverkie zing" van de beide grootste Amerikaansche kranten „Chicago Tribune" en „New York Daily News", welke samen met een syndi caat van 54 andere nieuwsbladen Myrna Loy als de populairste ster van het oogen- blik beschouwen. Het schijnt trouwens, dat dergelijke film- verkiezingen over de heele wereld min of meer correspondeeren. Tegelijkertijd hebben de Engelsche theaterdirecteuren de popu lariteit van hun sterren getoetst, waarbij dus tevens alle op den voorgrond tredende figuren van de Engelsche filmindustrie me- De nieuwe detecti vefilm met Hans Een der nieuwè Ufafilms, die thans in ons land draaien is de film Sherlock Holmes. - Behalve, van Hans Albers zal men ook van Heinz Rühmarfs groote komische gaven kunnen ge* nieten. jj Heinz Rühmann werd op 7 Maart als zoon van een hotelier in Essen geboren. Na de lagere school in zijn geboortestad en in Wanne i.W. doorloopen te hebben, heeft hij les gehad van den tooneelspeler Fritz Basel in München. Hij begon zijn tooneelcarrière als jeugdige jeune-premier. Via Hannover Bremen en München kwam hij aan het Deut sche Theater- in Ber lijn. Hij debuteerde voor de film in „Das deut- sche Mutterherz", een rolprent uit de stomme periode. Zijn groot talent werd het eerste door de Ufa opgemerkt en zij gaf hem een hoofdrol in „Die Drei von der Tankstelle" met Lilian Harvey en Willy Fritsch. Verder noemen wij nog „Inbrekers", „Bommen op Monte Carlo", „Streep door de rekening", „Ik en de keizerin", enz. dedongen. Niettemin staat ook hier Clark Gable No. 1 als de populairste mannelijke ster, terwijl in dezelfde eerelijst van tien niet alleen William Powell en Robert Tay lor figureeren, maar ook Jeanette Mac-Do- nald (7e plaats) en Laurel en Hardy, die de 10e plaats moeten deelen. Behalve bovengenoemde bladen heeft ook het Amerikaansche vakblad „Variety" op grond van een enquête onder de buitenland- sche distributie-bureaux der Amerikaansche firma's een lijst samengesteld van de ster ren, die juist buiten de Vereenigde Staten de meeste aantrekkingskracht voor het pu bliek bezitten. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1. Gary Cooper 2. Greta Garbo 3.Clark Gable 4. Shirley Temple 5. William Powell - Myrna Loy 6. Fred Astaire - Ginger Rogers 7. Robert Taylor 8. Mariene Dietrich 9. Paul Muni 10. Jeanette MacDonald pleegt, de jonge Neder landsche acteur Roland Varno, die reeds een maal in een Garbo-film („Zooals Gij mij Be geert") met de groote Zweedsche diva is op getreden* DE NIEUWE PLANNEN VAN PARAMOUNT. Gevangenisfilm< Paramount zal binnenkort beginnen met de productie van het gevangenisdrama „Fe- deral Pen", dat zich afspeelt in de beruchte Leavcnworth Penitentiary, een der Ameri kaansche gevangenissen voor zeer gevaar lijke misdadigers. Ray Milland, Francos Farmer en Akim Tamiroff zullen de hoofd rollen spelen in de film, die door William LcBaron persoonlijk geproduceerd wordt, Record-bezetting, Een record aantal artïsten heeft medege werkt aan Paramount's „Big Broadcast of 1938", waarvan de opnamen zoo juist beëin digd zijn, en die thans in de montage-kamer is. W. C. Fields, Martha Raye, Dorothy La- mour, Shirley Ross, Ben Blue, Beb Hope, Grace. Bradley, Leif Eriksche, Lynne Over man, Rufe Davis en Dorothy Howe spelen de; hoofdrollen, geassisteerd door Lionel Papc, Russell Howe, Billy Daniels, Michacl Brooks, Jack Hubbard, Leonid Kinskv, Stan ley King, Irving Bacon, Patricia Wilder, Rebecca Wassem en James Craig. Buiten dien treden er de volgende „specialiteiten" in op: Kirsten Flagstad, Tito Guizar en Shep Fields en zijn orkest. Leo Robin en Ralph Rainger schreven de muziek, LeRoy Prinz organiseerde de grootsche balletten en Mitchell Leiscn voerde de regie. Harold Lloyd, Er wordt hard gewerkt aan Harold Lloyd's nieuwe film voor Paramount, „Professor Beware". De komiek is zoo juist met zijn staf teruggekeerd uit Kernville, waar men veertien dagen lang buitenopnamen ge draaid heeft. Lloyd heeft zich nu in het atelier begeven, doch zal zich over 4 h 5 weken opnieuw met het opnemen van scè nes in de vrije natuur gaan bezig houden, en wel in de San Bernardino vallei cn in de haven van Los Angeles, Elliott Nugent .voert de regie. i

Schager Courant | 1938 | | pagina 16