BAL BAL Plaatselijk Nieuws. Geheimen van het Paascheiland P. DE NIJS Het vertrouwdste adres Schager Roosjes Het rijwielpad Texelsche schapenstam boek in Noord-Holland Marktberichten Dankbetuiging. Met deze betuigen wij onzen bartel ijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, be toond bij het, overlijden van onzen besten Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, den heer P. TIMMERMAN. In het bijzonder aan den Wel edel Zeergeleerden Heer Dr Nanninga, voor zijn hulp en bij stand, Zuster Boks voor de lief devolle verpleging, den Weleer waarden lieer Ds. Eikcma voor zijn troostvolle woorden tot ons gesproken, en ten slotte aan de Begrafenis Ver. „Schagen" voor de nette teraardebestelling. Uit aller naam, Wed. T. TIMMERMAN— de Jongh. Roggcvcenstraat, Schagen, Febr. 1938, Dankbetuiging Hiermede betuig ik, ook na mens mijne Kinderen, mijn bartel ij ken dank aan het Mu- ziekgezel schap „Cal 1 antsoog", Buren, Vrienden en Kennissen voor de vele blijken van be langstelling op mijn tachtigsten verjaard'ag ondervonden. KLAAS TEN BOEKEL. Callantsoog, Febr. 1938. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ter gelegenheid van ons 12Jï-jarig Huwelijks feest ondervonden, onzen har- telijken dank. C. VADER. N. VADER—Blaauboer. Dirkshom, Febr. 1938. Zondag 13 Febr. Burgervlotbrug. Muziek van „The Cheese Boys" .Stemming ensemble. Aanvang 7 uur. tegen iedere concurrentie voor reparatie ,is en blijft Uw adres M. BOERSEN, LAAGZIJDE B 28 SCHAGEN ZONDAG 13 FEBRUARI in zaal FEIJS te Oude Niedorp Aanvang 7 uur. Te koop: Flinke KIPPENBOET, 5 bij 3 M. Tevens te koop ge vraagd een klein Rashondje, liefst zwart. Br. met .prijsopg. aan D. v. d. BEL, Winkel. Te koop: Een beste VERSCHE KOE, Melklijsten ter inzage en een Stierkalf. J. JIMMINK, Ruige- weg, Schagerbrug. Te koop: TUINBOONEN, witkiem, goedgek. door N.A.K H. KUIPER, Dirkshorn. Wie heeft ongev. 1 H.A. TEELTVERGUNNING voor kool en ongev. 1 H.A. voor vroege aardappelen over? Br. onder lett. H28 Bur. van dit blad. Er biedt zich aan: Een KRAAMVERZORGSTER. Te bevragen bij P. ZEEMAN, Middenvliet 18, Anna Paulowna Te koop: EEN BERGPLAATS, 5X6 M. met gegalv. golfpla ten gedekt, staande bij smede rij Struik, Slootdorp. Te bevra gen W. UITTERD1JK, Aanne mer, Wieringerwaard. Prijsopgaaf gevr. van ongev. 2100 kg. EIGENH. POOT- AARDAPPELEN. Br. m. prijs en maat, gekeurd of nabouw aan Jb. KREIJGER, Ewijcksvaart 10, Anna Pau lowna. Te koop: 5 ZWARE GANZEN, met gent. C. VADER, Dirks hom. Te koop: Mooi gebl. Em. For nuis, lengte 78 c.M., gl. boven- pl. Ook gr. en kleiner maten, in em. en gegoten aanwezig. Billijke prijs. A. SN AAS, Mo lenweg K 67, Schagen. NAAIWERK AAN HUIS gevraagd. Brieven onder letter A, Poststation Oude Niedorp. Te koop: Goèdgek. EARLY MILLER HAVER lste nabouw, bij J. P. KREIJ GER Ewijcksvaart 10, Anna Paulowna. Uit onze Omgeving ANNA PAULOWNA Holl. Mij. v. Landbouw. De Pachtwet. Voor de derde maal in een week kwam de afd. van de H. M. v. L. in Veerburg bijeen. De vorige malen voor landbouwfilm en laat ste cursuslcs-staatsinrichting. Nu voor een lezing van lr. Kleinhout,, adj. secr. van de H. M. v. L. over de Pachtwet. De afd. voorzitter was verheugd toch ook nu weer velen welkom le kunnen heeten. De bedrijfstelling van 1930 zoo begon Ir. Kleinhout ongeveer, beeft uitgemaakt dat ongeveer 50 pet. van den cultuurgrond door pachters, de andere 50 pet. door eigenerfde boeren wordt geexploiteerd. In den loop der jaren kwamen slechts kleine schommelin gen in dit percentage voor. De strijd over de verhouding tusschen pachter en verpach ter is door liet groote aantal pachters dus altijd een belangrijke zaak geweest. Vroeger, toen het streven bestond van re- gecringswcgc niet of zoo weinig mogelijk in te grijpen, was er groote contractvrijheid. Nu (dc sociale verzekeringen zijn er ook een voorbeeld van), wil men ben, die zich sociaal-economisch niet voor 100 pet. kun nen laten gelden, steunen en beschermen. Het doel vau de Pachtwet is dan ook vooral, den pachter een redelijk bestaan te verze keren. Alle overeenkomsten tusschen pachter en verpachter over het gebruik van hoeve of los land vallen onder dq nieuwe pachtwet, Spr. gaf eenige voorbeelden van wat wel en niet onder de Pachtwet valt. De zetbaas, die behalve loon ook oen gedeelte van de op brengst krijgt, valt er niet onder, ook niet bij, die rente betaalt van den koopsom van bet land, omdat hij nog niet over den koop som beschikt, maar toch mettertijd eigenaar wordt, maar wel als de bepaling in de over eenkomst wordt opgenomen, dat de rente betaler nooit eigenaar kan worden. Pachtduur. Een van de belangrijkste bepalingen in de nieuwe Pachtwet is wel, dat de ver pachting plaats heeft voor onbepaalden tijd. Zonder opzegging loopt de verpachting door, maar de verpachter kan na 10 jaar opzeggen, met een opzeggingstermijn van ten hoogste 18 maanden en tegen een ge schikt tijdstip. Met beider goedvinden kan een korter opzeggingstermijn opgenomen worden in het contract. Opzegging. In bijzondere gevallen is natuurlijk op- zegging binnen de tien jaar mogelijk. B.v. als de pachter niet handelt als een goed pachter betaamt. Ook kan ontbinding plaats vinden wegens familieomstandigheden, bij dood van pachter oi verpachter. Eigendomsverandering ver breekt echter een pachtovereenkomst niet. Vindt men het onderling goed een tijds duur in het contract op te nemen, dan geldt die toch niet wettelijk. Buitensporige bepalingen. Mondelinge overeenkomsten zijn niet gel dig voor de wet. Bij geschil is dan de ver pachter wel, de pachter niet gehouden tot schadeloosslelling! De gezegelde en geregistreerde overeen komst moet binnen S dagen na het opma ken in handen van den Pachtrechter worden gesteld, die nagaat of er „buitensporige be palingen" in zijn opgenomen. Recht op vergoeding. De pachter kan recht op vergoeding doen gelden voor aangebrachte verbeteringen, mits ze in de laatste 10 jaar zijn aangebracht. Hij heeft echter geen vrijbrief, tot het aanbren gen van wat hij verbeteringen vindt ,hij moet z'n pachtheer in kennis stellen van voorgenomen verbeteringen. Gaat de ver pachter er niet mee accoord, dan kan de Pachtrechler uitmaken of de verbeteringen noodzakelijk zijn. Wisseling van pachtprijs. Vermindering van den gccontracteerden pachtprijs is mogelijk voor 1 jaar of 1 seizoen bij buitengewone omstandigheden die dus buiten het gewone bedrijfsrisico vallen. Uitvoering der wet.' Voor de uitvoering der wet komt bij Jeder Kantongerecht een Paclitkamer. Kantonrech- ter-Pachtrechter is voorzitter. In de Pacht komor hebben oorts zitting 2 landbouwdes kundigen en zijn verder pachters en verpach ters in gelijke verhouding vertegenwoordigd. Overgangsbepalingen. Contracten, gesloten na 1 Jan. 1936 zullen nog gedurende, twee jaar na het in wer king treden der nieuwe wet, behcerscht worden door de bepalingen der oude wet. Waren ze voor 1 Jan. 1936 afgesloten, dan dienen ze hun tijd uit, maar na 1 Jan. '43 moet alles onder de nieuwe wet vallen. Vragen. Moet elke overeenkomst door den Pacht rechter gezien worden? Men kan niet door straf gedwongen worden een overeenkomst aan het oordeel van den Pachtrechter te onderwerpen. Bij geschil en beroep op den rechtèr wordt zoo'n onderlinge overeen komst echter niet erkend maar .de gunstige bepalingen die er voor den pachter in mochten staan blijven wel van kracht, die, welke gunstig zijn voor den verpachter, niet! De nu bestaande mondelinge overeen komsten worden gelijk gesteld met de schriftelijke; na 2 jaar vallen ze onder de nieuwe wet. Er wordt door sommigen thans voor 1 of 2 jaar tegen hoogen prijs gepacht, in de veronderstelling, dan heb ik recht om het land in pacht te houden en dan zal de pachtrechter later de pacht wel lager stel len. De Pachtrechter stelt niet lager, kan al leen zeggen dat hij de pacht te boog vindt en als de verpachter niet wil verlagen, wordt dan geen nieuw contract gesloten. Nadat nog was meegedeeld, dat Ir. Klein hout, eiken laatst en Donderdag vam de' maand in Schagen zitting, heeft en dan be reid is 'voor speciale gevallen inlichtingen te verschaffen, sloot de heer Rezelman, den spreker complimenteerend voor de wijze waarop hij het onderwérp behandelde. KOEGRAt JULIANADORP. Holl. Mij. van Landbouw, afd. Den Helder. Lezing van Mr. J* A. Nelemans. „De Nieuwe Pachtwet". De voorzitter I. J. Schroevers opent met een kort woord deze door slechts 22 leden be zochte vergadering, en heet in het bijzon der mr. F. A. Nelemans welkom, die on middellijk het woord verkrijgt. Er is, aldus spr., dringende behoefte aan een regeling van de pacht, gezien de dichte bevolking van Nederland, ten opzichte van de beschikbare cultuurgronden, waardoor de pachtprijzen hoog werden opgevoerd. Thans wil de regeering door ingrijpen de gulden middenweg bewandelen. Zij tracht dit o.a. te bereiken door, behoudens enkele uitzonderingen, pacht Y°<>r onbepaal den tijd mogelijk te maken. Na bot retnissierecht te hebben behan delt, bespreekt spr. het beëindigen der pacht: le door het verstrijken van den overeengekomen termijn, dusl alleen, in dien er een tijd bepaald is; 2e. is hij voor onbepaalden tijd aangegaan kan de overeenkomst niet eenzijdig worden opgezegd. De opzegging dient tenminste 18 maanden voor dien datum, met ingang waarvan wordt opgezegd, te geschieden. Uiteindelijk komt alles vrijwel bij dc Pachtkamer terecht. Is men het met de uit spraak hiervan niet eens, dan staat beroep open op het Gerechtshof te Arnhem (tijd 1 maand.,) cassatie hierop is niet mogelijk. Daarna werd gepauzeerd en was er gele genheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd door 5 personen gebruik gemaakt. De heer C. J. Maters deelde nog mede, dat naar aanleiding van de vergadering, welke besloot om pogingen aan te wenden de nood- slachtplaats niet naar den Helder over te brengen, door de diverse vereenigingen een commissie is samengesteld. Voor de afd. den I-Iclder van de Holl. Mij. van Landbouw hebben wij aangewezen den heer P. Pluis- tcr. Goedgevonden wordt, dat deze zitting blijft nemen. Hierna sluiting. Z1JPE DERDE POSTBESTELLING. Met ingang van 12 Febr. zal ook van het kantoor te Petten'een derde postbestelling uitgaan voor de kom en de naaste omgeving BURGERBRUG UITSLAG DAMWEDSTRIJD Bij den Donderdagavond gehouden dam- wedstrijd tegen St. Pancras om den Uit den Roogaardwisselbeker, wist D.T.V.O. alhier, 20 punten te behalen. St. Pancras verkreeg 18 punten, terwijl de strijd aan 1 bord onbe slist bleef. Vermoedelijk echter zal deze ten gunste van D.T.V.O. uitvallen. SCHOORL Het is wel iets ongewoons als een voudige vreedzame plattelandsbewo ners in grooten getale bijeenkomen om uiting te geven aan hun ontstem ming over een raadsbesluit. Dit zeld zame verschijnsel beleefde Schoorl gisteravond, waar velen, gehoorge- vende aan den oproep van het co mité van actie tegen het rijwielpad, samenkwamen in de zaal van den heer Timmerman. De Voorzitter, de heer C. A. Beudekcr deelde mede, dat het comité zich in verbin ding had gesteld met verschillende instan ties en gaf daarna de meenitig van het co mité over de mededeclingen van den burge meester. Dat er van wijziging van de plan nen in het huidige stadium geen sprake meer kon zijn, was volgens 't comité on juist: in principe heeft de raad tot een rij wielpad besloten, doch er staat nog niets definitief vast. De heer Kos vraagt: Waarom dit rijwiel pad? Om een anderen weg te ontlasten? Er is oorspronkelijk gezocht naar een werkob- ject Voor een zekere groep van dc bevol king zon het dus goed zijn. Maar dit gaat ten kostte van een veel grootere groep. Het ru9tige, landelijke langs den Achterweg zal verloren gaan en> dat is het juist, wat de gasten zoeken. De bestaande weg, is in het seizoen voor het verkeer niet voldoende. Wat is er nu te veel, is het de wandelaar, de fietser of de auto (bus)? De burgers langs den weg zou den het meest gediend zijn met dc fietsers en wandelaars. Spreker zou voor het auto verkeer een weg door den polder wenschen, vanwaar men ook een prachtig gezicht op de duinen heeft De heer Geurts ziet geen bezwaren in het pad zooals het thans geprojecteerd is; hij meent zelfs voordeelen te mogen verwach ten. Op de vraag van den heer P. J. C. Maars of men eenig idéé heeft van de kosten van zoo'n weg voor auto's, antwoordt de heer J. Kos, dat, waar geld is voor vernietiging er ook geld te vinden zal zijn voor een weg. Het is hier nooit geprobeerd; wat elders kan, moet ook hier kunnen. De heer T. Meedcndorp bekijkt de zaak uit het oogpunt van dorpsbelang. Het lan delijke en de rust heeft de opkomst van Schoorl bevorderd. Het fietspad mag er niet komen ten koste van de wandelaars. De heer P. Wiegman, wien het schenden van natuurschoon bijzonder ter harte gaat, richtte zich in scherpe bewoordingen tot den heer Geurts, van wien hij meende te mogen verwachten, dat hij als onderwijzer met de kunstenaars mee zou strijden voor het behoud van natuurschoon. Ook de heer Brusse liet nog een cri de coeur hooren over het schenden van natuur schoon in Schoorl. Motie. Na een hier en daar nog al verward dis puut, kwam de voorzitter met de volgende motie: De vergadering, van meening, dat de strijd togen het rijwielpad langs den( Achterweg tot het laatste moet worden gevoerd, verzoekt het comité zijn actie voort te zetten. Met op 3 na algemeene stemmen werd deze motie aangenomen, zoodat de strijd on- vennoeid zal worden voortgezet, De jaarvergadering. Het Texelsch, Schapenstamboek hield gis teren zijn jaarvergadering onder leiding van den heer A. Brak te St. Maarten. Medegedeeld werd, dat de heer R. L. Wai- boer te Anna Paulowna gekozen is tot Vice- Voorzitter. Aan het jaarverslag hebben wij ontleend, dat 1937 voor de verecniging weer een zeer gunstig jaar is geweest. Het aantal aange sloten fokkers is gestegen van £62 tot 310. Deze fokkers zijn in het bezit van 5268 ooien en 403 rammen. Kind 1935 waren deze cijfers 2607 en 189 De wolcontrolc omvatte 250 ram men- en 2347 ooienvachten, tegen 159 en 1403 in 1936, RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Januari 1938 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank hoekjes ingelegd f 41.901.91, en terugbetaald f 27.495.18, derhalve meer ingelegd dan te- ugbctaald f 14,406.73. liet aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 36. NIEUWS VAN DE RADIOCENTRALE. Het zal nog wel even duren, voor de nieu we radiocentrale aan de Loet „officieel" in gebruik wordt genomen. Deze week echter is het den lieer Willemse mogelijk gewor den uit het nieuwe perceel de programma's door te geven. Reeds nu krijgt men den in druk van een ultramodern bedrijf, waarop Schagen straks met recht trotsch kan zijn. CORRESPONDENTIE. C. A. B. te Schagen. Uw uitgebreid in gezonden stuk kan heden Zaterdagmorgen door de zeer vele copic, die geen uitstel ge doogde, niet worden geplaatst. Tot Maandag dus. De Red. Het percentage vachten van prima kwali teit neemt zeer toe. In 193-4 was dit percen tage nog slechts 53 en in 1937 07.2. De bestede prijzen voor fokdieren op de tentoonstellingen te Den Burg en Alkmaar gaven redenen tot voldoening. Naar het hui tonland gingen 6 zendingen. Ter bevordering van het aanhouden en ra tioneel opfokken van jonge rammen werden premiekeuringen georganiseerd, die zeer in den smaak vielen. Toegekend werden 39 pre- miön a f 10.— te Den Burg en 57 te Alkmaar. Van deze 90 geprimeerde ramïamimeren wer den er 67 ingeschreven, 20 werden aan fok kers huiten de provincie verkocht, 5 gingen er naar Frankrijk en een viertal kwam te recht hij niet-leden. De rekening 1937 sluitend op een bedrag van f 15428.74*/?, met een voordeelig saldo van f 2792.35*4, werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren T. Bakker, Spijk, Texel, en K. Hogetoom Dz., N.-Beemster en wel in de plaats van dc heeren A. Brak te St. Maarten en C. A. Witte Pz. te Zuid-Haffel, Texel, die niet herkiesbaar waren. Besloten werd de post „prèmiëh" ter be vordering van heil aanhouden en rationeel opfokken van jonge rammen tot f1250.te verlioogen en hoogstens 50 ramlammeren, die te Den Burg en hoogstens 75 ramlamme ren, die te Alkmaar ter keuring worden aan gevoerd, een premie van f 10.toe tc kennep. Verder werd besloten op de gebruikelijke wijze mede te werken aan de jaarlijksche in de provincie te houden fokdagen. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 7057.33V2- Aan de afdeeling Alkmaar van de H.M.v. L. zal worden voor gesteld den schapenfokdagte Alkmaar nog aanmerkelijk belangrijker te maken. Besloten werd aan alle ramlammeren, die op de keuringen die onder auspiciën van het Stamboek worden gehouden worden aangevoerd den eisch tc stellen, dat hunne moederdieren een behoorlijke lammeren- productie moeten hebben. Aan de- commissie voor den sehapenfok- dag op Texel zal voorgesteld.worden de ru briek schapen met 2 ramlammeren te'splif- ecn in lammeren van voor 1 April en na 31 Maart geboren, terwijl aan de afd. Alk maar van de ILM. v. L. zal worden geadvi seerd de rubriek schappn met meer dan 1 lam te verdoelen in ooien met een ooi en 1 ram en ooien met 2 ramlammeren. De lieer E. Dz. Govers deed zoor belang rijke mededeclingen over de in 1937 gehou den wolkeuringen en verdedigde liet stand punt van het bestuur tegenover de voorstel len inzake het stellen van minimum eischen aan rammenvachten n.1. om daar in elk geval nog 3 jaar mee te wachten en die periode te bezigen om te onderzoeken, of het in het belang der schapenfokkerij ge wénscht is minimum-eischen te stellen en zoo ja welke. Op enkele vragen van de heer W. Nobel deed de heer Govers nog cenige mcdedeelin- gen aangaande het Vleesch-Exp. Bureau. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoor d volgde sluiting. Zes kraters liggen ooi den V van het vulkanische eiland. Prof. E. Bnanchi van dc universiteit te San Francisco heeft de Chilocnscihe regee ring bewogen, het eiland tot natuurmonu ment te verklaren om het tegen een ver dere uitplundering van oudheidkundige schatten te beschermen. Prof. Branchi houdt zich roods 17 jaren met dc beslu- d cc ring van de problemen van dit eiland bezig. Hét heeft het Paascheiland meerma len bezocht. Van dc Chilccnsc'he haven Valparaiso uit, onderneemt slechts een keer in het jaar een klein stoomschip de reis naar het eiland. De top van het vul kanische Paascheiland heeft ongeveer den vorm van een driehoekige hoogvlakte. Zes kraters liggen om dezen top. Deze hébben zich thans in kleine meren veranderd Vele steenen beelden, van 4 tot 18 meter hoogc alsmede en aantal vernielde graven vormen de rest van een verdane wereld. Dat de huidige Polynesische bevolking de schepster van deze geweldige beeldhouw werken is, moet als uitgesloten worden beschouwd. Bjj de ontdekking van het ei land vond Roggeveen nog slechts 200 in boorlingen, die het eiland „tG-pito-tc-lvcii-at of ook wel „Rapa Nyi" noemdem Onbekende natuurrampen Deze heelden, die schitterend gemodel leerd zijn, rusten op vlakke steenen plat formen. Men heeft slechts uitbeeldingen van mannen gevonden. In het dal tusschen de vulkanen slaan ongeveer 100 van der gelijke beelden, terwijl eenige exemplaren nog onvoltooid op den bodem, liggen. Een natuurramp moet deze mon- schcn in groote haast van hun werk weggeroepen hebben. Verschillende werktuigen natuurlijk van primi tieven aard zijn op den grond naast de halfvoltooide beeldhouw werken blijven liggen. Vast staat wel, dat om het Paascheiland vroeger vele vruchtbare eilanden, waar schijnlijk de overblijfselen van een eens samenhangend continent. lagen. Alleen reeds liet feit, dat men op het Paasch eiland zelf geen hoornen vindt, maar dat er wel houten voorwerpen gevonden wor den, bewijst, dat dit hout van elders is gekomen. De schepper van de steenen monumenten moeten in ieder geval groote zeevaarders geweest zijn, zooals reeds uit de constructie hunner huizen, die halt huis, half omgekeerde boot zijn, valt op te maken. Welk ras van groote intelligentie daar gewerkt en zijn «sporen nagelaten heeft, blijft intusschcn voorloopig nog een raad sel. Natuurrampen hebben klaarblijkeliik een eens bloeiend staatswezen vernietigd. Er bleef slechts een uitstervend volk op een verlaten eiland over. NIEUW ONDERZOEK OP HET DOOR ROGGEVEEN ONTDEKTE EILAND. OVERBLIJFSEL VAN EEN GROOT WERELDDEEL. Het eenzame Paascheiland in den Stillen Oceaan heeft wegens de daarop gevonden reusachtige stee nen monumenten en andere over blijfselen van een raadselachtig hoogonfwikeld volk reeds sinds zijn ontdekking tijdens het Pa'aschfeest van het jaar 1722 door onzen Hol- landschen zeevaarder Roggeveen im mer weer nieuwsgierigheid en be wondering opgewekt. Onze corres pondent schrijft in zijn hrief over de resultaten van het laatste onder zoek, ingesteld door professor Bran chi van de universiteit te San Fransicso: Het raadsel van het Paascheiland, dat door de inboorlingen Rapa Nyi (Navel der We reld) wordt genoemd, is door de nieuwste onderzoeken, in het bijzonder van de Ame- rikaansclte expeditie Fahlenstock, zooveel dichter bij zijn oplossing gebracht, dat mrn thans algemeen geneigd is de bekende steenen monumenten, de molvai. aan de cultuur van oen geheel verdronken conti nent. toe te schrijven. Tiet schijnt dus, dat dit vulkanische Paascheiland slechts liet overblijfsel van een groot werelddeel is. dat zich in voorhistorische tijden tusschen Zuid-Amerika en Orcanië uitstrekte. Op het orwenblik liggen tusschen het eiland en de dichtst hij gelegen continentale kust (Chili) 3600 K.M. zee. De geleerden beweren, dat de nieuwste vondsten het bestaan van een oeroude cultuur van een tal rijk volk bewijzen. Deze cultuur zou niet op een eernaam eiland in den Stillen Oceaan kunnen ontstaan, maar moet zich op een thans ver dwenen continent ontwikkeld heb ben. ZONDAG 13 FEBR. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Dinsdagavond 8 uur: vergadering £hr. Vrouwen vereen. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Gecstérweg la), voorin. 10.15 u. en 's "av. 7 uur. Ds. Rnijs. Ned. Herv. Evang. Slootdorp, 9.30 utir, Ev. K. Kieviet. Middenmeer, 2 uur, Ds. IJzerman, van Heemskerk, II.A. Wieringerwcrf, 7.30 uur, Cand. Nijdam. Middenmeer, 7.30 uur, Jongel. Samenk. i. h. Dorpshuis. Ger. Kerk. Slootdorp, 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Slootdorp, 2 uur, Cand. J. C. Streefkerk. Middenmeer, 9.30 uur, Cand. J. C. Streefkerk Middenmeer, 2.30 uur, Ds. C. v. d. Vliet. WATIMENHUIZEN, 11 Febr. Roode kool 3.70—6.30, gele kool 1.502, Decnsche witte kool 1.50—2.40, uien 11.80, grove uien 11.50, stek uien 9.10. Aanvoer: 40.500 Kg. roode kool. 8223 Kg. gele kool, 3575 Kg. D. witte kool. 625 Kg. uien. ALKMAAR, 11 Febr. Ivaasbeurs. KI. Edamnipr 40 plus. aan bod 2200 stuks, verkocht 2010 stuks, mid den-prijs 21.50t-22 hoogste prijs 23,--;Gom. missie 40plus, aanbod i'iO' stuks, verkocht 75 stuks, prijs 22.50 per 50 Kg. Totaal: aan bod 2400 stuks verkocht 2QS5 stuks. Aan wezig i fabriek. ALKMAAR. 11 Febr. Op de heden gehouden Kaasmarkt wa ren aanvoer on prijzen als volgt: Kleine fabriekskaas 23.50 en kleine boerenkaas 22.50. Totaal 23 stapels, wegende 30000 Kg. Alles met rijksrnerk. Handel vlug. ALKMAAR. 11 Febr. Aardappelen 2.40, andijvie 1517.50, an- pelcn 47, Bloemendaler kool 3 30—3.70, boerenkool 4.70—6, bieten 3.20, gele kool I.502.60. groene kool 3.305.90. knnlselde- rie 2—3.80, peren 3—6.50, prei 2.90—5 20. pe terselie 2.104.30, rabarber 12.reo-'o kool 36.20. selderie 12 80, sprui'en 2."0—5.30 uien 11—13," wortelen 2 50 -3.60. boswortelen 47, witlof 46, idem II 3—4. ALKMAAR, 11 Febr. Op de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen las volgt: 18 HL. voertarwe 7.758, rogge 7.25. 115 HL gerst 6.507. gerst rhev. 7,507.00. 268 TIL. haver 5.50~-7.40. zaaihaver 8.30. 63 TIL hóonen. w, o.: paarde 99.60. bruine 1012. citroen 1014, duiven (zaai) 12, 8 75—10 en witte hnonen 2122 50. 1-0 HL diversen; 10 HL blamvmaanzaad. 36.10. 50 HL erwto<\ w.o.: kleine groene 9—11. groóte groene 18, grau we 15—26 en vale erwten 12—15. Totaal aan voer 535 IIL. Alles per 100 Kg. BROEK Op LANGEND!JK. 12 Febr. Uien 11.60—12, drielingen 10 ^6—10 <0. gr. II.30-11.80. stek 7.40—8. neen 2.50-2 89. kl. peen 1.30—1.40. kroten 3 40—4.10, roode kool 4.70—6.30, gele kool 1.50—2.3, D. witte kool 1.80-8.70. NÖORDSCTIARWOTTDE, 12 Febr. BI. eigenheimers f3.30, uien f 11.80—12.30, drielingen f 10.20—12.50, grove f 11.80—12.10, peen f2.80—3, kroten f 1.60—1.70, roode kool f3.60—4.30. Groene kool f .10; gele kool 1.50—2.20 d, witte kool 1.70—2.90 Savoye kool 1.80

Schager Courant | 1938 | | pagina 3