TRIUMPH PIJN! Crisis en oorlogsproductie ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET ABDIJSIROOP MAGGI5 JUS Nederland bouwt bruggen! Economische beschouwing Echt en goed ie Alkmaar. Zaterdag 12 Februari 1938 Tweede blad DAN OOIT IS HET MAATSCHAP LEVEN INGESTELD OP OORLOG. Dat <)e oonjunctuuir niet iets doods is, niet 3et« stars, hebben we reeds herhaaldelijk ge schreven. Wel zijn er menschen, die het blijk baar als hun hoogste ideaal zouden beschou wen een samenleving od te kunnen bouwen, waarin geen beweging meer zit, doch ze doen 'daarbij denken aan een dokter, die meent, dat voor den mensch alle gevaren voor ziek te, pijn of smart zouden zijn opgeheven, in dien deze mensch zou kunnen geraken tot een periode van vólkomen rust in ieder op zicht. Intusschen verandert de conjunctuur dage lijks, wekelijks, maandelijks, jaarlijks. Ze wordt beter en slechter en de minister of president, die het geluk heeft te mogen re- geeren in een periode, waarin alles naar bo ven gaat, wordt een groot man genoemd. Hij heeft succes en, zoo zijn bescheidenheid hem er toe brengt te erkennen, dat niet alles uit sluitend en alleen het resultaat is der door hem getroffen maatregelen, een deel van het succes zal hij stellig gaarne aanvaarden als iets vanzelfsprekends. Het is toch im mers zoo: hij heeft zijn best gedaan en het is gelukt. Op deze wijze uitte zich onze minister president, dr. Colijn, gedurende de laatste verkiezingscampagne. Aldus ook uitte zich van tijd tot tijd Roosevelt, de president der Vereenigde Staten, die door zijn maatregelen wist te bewerkstelligen, dat eindelijk de ach teruitgang weer plaats maakte voor een nieu we periode van opbloei. Doch ziet. De tijd ging door. En ook de door hem zoo moeilijk bevochten opbloei liep ten einde. Zonder dat zijn maatregelen noemenswaard waren veranderd. Een nieuwe depressie brak zich baan. Op onrustbarende wijze namen weer de werkloosheidscijfers toe, daalden de productiecijfers. En Roose velt, die zich de verbetering van gisteren heeft laten aanleunen als zijn werk, staat voor de noodzakelijkheid te toonen, dat hij vandaag tot hetzelfde in staat is. Dat hij de zijn Poeders alleen wanneer zij de hand- JSfTSftbSSSS Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ct. grootmachtige is, die de conjunctuur kan dwingen. Natuurlijk zal hem dat niet ge lukken omdat het beheerschen der conjunc tuur iets is, wat ver boven de kracht van een enkelen mensch uit gaat. Hij kan dit evenmin als het beheerschen van eb en vloed. Bij dalend tij kan hij zich weliswaar vleien met de gedachte, dat dit zakken van het water voortspruit uit door hem getrof fen maatregelen, zoodra hij anders wil dan de natuur, zal hij dra bemerken, dat de be weging van het water met zijn wil weinig te maken heeft. Zoo ook is het met de beheersching door den mensch van de conjunctuur. Over de oorzaken der conjunctuurbewegin- gen is in den loop der jaren al heel wat ge schreven, zonder dat de geleerden het er nog over eens "zijn. Dit komt, doordat men er hij voorkeur één oorzaak voor wenscht te zoe ken, terwijl er vermoedelijk in werkelijkheid weinig te vinden is, wat niet van invloed is. Ten deele liggen deze invloeden buiten den mensch, als bij voorbeeld storm, hagel, windrichting, vorst, overstrooming, enz., enz. Het behoeft geen betoog, dat deze natuur verschijnselen van doorslaggevend gewicht zijn voor een meerder of minder groote pro ductie. Daarnaast echter zorgt de mensch er door Waarom hoest Ge zoo? Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij boesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardlgen aard zijnde ■werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt. werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel. die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". AKKER's versterkte Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.4°, 14.2'1. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. zijn steeds wisselende neigingen en behoef ten voor, dat nimmer sprake is van stabili teit. Belangrijker zijn de óók steeds wisselen de behoeften en begeerten van volkeren. Terwijl bij de milliarden menschen de kans groot is, dat de verschillende afwijkin gen elkaar zullen ;opheffen, terwijl boven dien door prijsdalingen of prijsstijgingen ge makkelijk verschuivingen kunnen worden verkregen van het eene artikel naar het an dere, zijn veranderde opvattingen van een heel volk veel eerder bij machte een ern stige storing te weeg te brengen. Zulk een ernstige storing werd een aantal jaren geleden veroorzaakt door het opko mend autarkisch streven, dat invoeren en daarmee ook uitvoeren afsneed, dat de bin- nenlandsche productie verlegde en dat ze ker heel wat werkloosheid heeft veroor zaakt. We mogen intusschen wel aannemen, dat de ergste verschuivingen In dit opzicht hebben plaats gehad. Verandering en dan waarschijnlijk verandering ten goede zal slechts plaats hebben, wanneer successieve lijk weer wordt begonnen met de afbraak der autarkische maatregelen. Zoover zijn we thans echter nog niet heen. Wanneer we in den afgeloopen tijd dus een verbetering van den algemeenen toe stand konden waarnemen, moet de oorzaak daarvan voor zoover het veranderde be hoeften of verlangens van heele volkeren betreft elders worden gezocht. Als zoodanig kunnen worden aangewezen de bewapeningswedloop en het streven tot het aanleggen van zoogenaamde oorlogs- voorraden. De bewapeningswedloop heeft een oogen- blik zeer in het bijzonder de metaalindustrie doen opleven. Het gevolg was, dat een groot aantal werkloozen arbeid vond. Het totaal uitbetaalde loon steeg, zonder dat echter de productie voor consumptie grooter was ge worden, aangezien de door deze menschen verrichte arbeid in zooverre onproductief was, dat zij voor consumptie niet in aan merking kwam. Het resultaat moest zijn een aantrekken der goederenprijzen, een al- gemeéne opleving derhalve, die ook inder daad heeft plaats gehad. De braadpanj voelt zich achteruit gezet... Bij het jus-maken is ze nu haast niet meer nodig. Want von één MAGGI* Justoblet hebt U in 5 minuten een heerlijke, geurige, bruine jus zonder er vlees voor te braden. Al naar gelang der bereiding kunt U MAGGI* Jus bij de meest verschillende ge rechten gebruiken. MAGGI* Jus bevat dezelfde ingrediënten als eigengemaakte vlees-jus, iseven smakelijk, doch goedkoper! Per tablet voor co. t, jus 6 cent. In wezen echter belastte de geheele bewa peningsindustrie de productieve voortbren ging. Dit feit, zoomede het steeds duurder worden der oorlogsproductie als gevolg van de stijgende grondstoffenprijzen, en van de uitbreiding, die niettegenstaande alles aan de bewapening werd gegeven, heeft ten ge volge gehad, dat de terugslag eerder kwam, dan velen zullen hebben vermoed. Daarnaast mag men zich afvragen of de omstandigheid, dat sorïimige regeeringen zonder twijfel hebben getracht iets als een goederenvoorraad te vormen een reserve voor oorlogstijd niet een zoodanige bijzon dere vraag heeft te weeg gebracht, dat het economisch Jeyen, nu aan dit streven (wel licht uit gebrék aan middelen een eind is gekomen, daarvan den terugslag onder vindt. Meer dan ooit 1s het maatschappelijk le ven ingesteld op oorlog cn alles wat daar mee in verband staat. Het edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. (Zitting van Vrijdag 11 Februari). Alkmaa r. EEN ROEKEIOOZE WIELRIJDER. HEEFT IEMAND VAN RECHTS KOMENDE STEEDS VOORRANG? Als eerste verdachte staat terecht een zekere N. J. A. St., wonende ie Alkmaar die ervan wordt beschuldigd, op 3 December j.1., des middags om 3 uur op het Zeglis ie Alkmaar, den weg links te hebben afgeslagen, zonder een teeken te ge ven, subs. de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben gebracht. Verdachte was op een fiets gezeten, waarop een mand met brood. Verdachte zoet, dat hij vóórdat hij over stak, heeft achterom gekeken. Hij zag toen links van den weg eep auto naderen, maar die auto was nog ver genoeg om over te steken. Als eerste getuige wordt gehoord K. v. d. Berg, wonende te Alkmaar. De kantonrechter, mr. Boerrigter, vraagt, of get. liet. geval gezien heeft. Get.: Ja zeker, ik stond in m'n deur. Toen de fietser wegreed, kwam de auto 'SAHnJffétff B'èïr:'w'a& niets gebeurd, als de auto aan den goeden kant had gereden. Dé raadsman van verd., mr. van Leeuwen, vraagt, get. of de automobilist niet aan den wielrijder heeft gezegd, dat hij de schade zou vergoeden. Get.: Direct; de man was' bewusteloos en ik zei: „Kom d'er maar niet an, want hij kan wel eens gewond'zijn. Toen de wielrij der bijkwam, zei de automobilist, dat hij do schade zou betalen. De volgende get., de heer J. Burger uit Harenlkarspel zegt, dat hij gezien heeft, dat de auto den wielrijder aanreed. De fietser was toen den weg al over. Als get. k décharge wordt gehoord mevr. Reurslag. Kant.: Heeft u gehoord, dat de automo bilist de schade zou betalen? Get. a décharge: Ik zal alles wel beta len, als jou maar niets mankeert, dat heb ik gehoord. De tweede get. a décharge is C. Freeke, wonende te Alkmaar. Kant.: Heeft u iets van de aanrijding gezien Get. a décharge: Ik zag iets an komme vlicge, toen vloog der iets op en dacht ik, dat er iets van de auto afvloog. Maar nee., bet was een fietser. De Ambt. van het O. M., mr. de Bruyes Taok, vordering nemend, is van oordcel, dat de schuld hier volkomen bij verd. ligt. De wielrijder stapt op, ziet eon auto komen en steekt toch over. Door deze roekeloos heid heeft verd. zijn leven in de waagschaal gesteld. Dat de auto geheel links heeft gereden, kan de ambt. niet aannemen, daar is de weg daar te smal voor. De ambtenaar eischt f 6.boete subs. 3 dagen. De verdediger van verd., mr. van Leeu wen, kan het met den ambtenaar van het O. M. niet eens zijn. Volgens pleiter is niet de verdachte de schuldige, doch de auto mobilist. Aan de hand van oen gemaakte teekening toont mr. van Leeuwen een en ander aan. Spr. meent, dat zijn cliënt ge makkelijk had kunnen oversteken, als de automobilist maar recht door was gereden. Uit alles blijkt, dat. de automobilist nooit aan den goeden kant van den weg heeft gereden. Pleiter dringt aan op vrijspraak. De anili. van het O.M. repliceert en per sisteert bij z.n eisch. De verdediger, mr. van Leeuwen, blijft er Rheumatfek 9 Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. laaf U toch wrijven met den geneeskrach- ligen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. akkers Kloosferbalsem dringt tot diep in de weefsels doori DE NIEUWE BRUG BIJ DORDRECHT VERMOEDELIJK DIT JAAR IN GEBRUIK. Vermoedelijk nog dit jaar zal ook de nieuwe brug over de Maas bij Dordrecht in gebruik worden geno men en daarmede zal de schakel, voor het verkeer tusschen Noord- en Zuid Nederland zijn voltooid. In JVfe uur tijd zullen de automobilisten van Rotterdam naar Antwerpen kun nen rijden. Een recordtijd wanneer men bedenkt, dat het nog niet zoo heel lang geleden is dat men voor het zelfde traject 4 k 5 uur moest reserveeren. Nederland bouwt bruggen! Met de vol tooiing van de brug over de Moerdijk is een aanzienlijke verkeersverbetering feit ge worden, doch de schakel was nog niet ge sloten. Het snelverkeer bij Dordrecht im mers ondervond nog veel oponthoud, omdat er van de veerpont gebruik moest worden gemaakt. Niet zelden stonden er de auto's en fille te wachten. Verandering in den toe stand was dringend noodzakelijk en het De partement van Waterstaat nam dan ook plannen in overweging voor den bouw van een brug over de Maas. De teekeningen van het Bureau voor Bruggenbouw te Den Haag werden goedgekeurd en eenige jaren gele den is men met den bouw begonnen. Thans hoopt men tegen het einde van het jaar de lang gekoesterde wensch van vele automo bilisten: geen gebruik van veerponten te moeten maken, in vervulling te doen gaan. Gisteren hebben wij het werk in oogen- schouw genomen. De geheele brug bestaat uit drie deelen waarvan er twee bijna vol tooid zijn, n.1. de dubbele basculebrug en de z.g. vakwerkbrug. De laatste vormt het middenstuk. Het is in Juli 1937 naar Dor drecht vervoerd en op de pijlers geplaatst. Do brug had te Nijmegen als montagebrug dienst gedaan bij het overbruggen van de Waal in 1935. In economisch opzicht heeft men door van dit stuk gebruik te maken veel kunnen besparen bij den bouw van de Nijmeegsche brug. De heer, J. Bodegraven, opzichter van Rijks Bruggenbouw was zoo welwillend ons rond te leiden. Wie over een in aanbouw zijnde brug loopt, zooals deze moet geen hinder van zenuwen hebben. Toen wij de arbeiders aan het werk zagen moesten wij onwillekeurig denken aan de foto's waarop Amerikaansche werklieden staan afgebeeld, die op een der ijzeren binten op de veer tigste étage van een in aanbouw zijnde wolkenkrabber bezig zijn hun lunch te gebruiken. De arbeiders, die hier werken hebben evenmin als hun collega's aan de overzijde van den oceaan, last van ruimtevrees. Een onplezierige wandeling. De heer van Bodegraven verzocht ons hem te volgen naar de teekenkamer, die onge veer in het midden van de brug gelegen is. We volgden hem, en we moeten liet toege ven dat af en toe de angst ons bekroop. Er scheen schier geen einde te komen aan de zen ijzeren weg van waar men links en rechts in de diepte de Maas ziet stroomen. Het was geen prettige wandeling, temeer niet omdat er vrij sterke wind stond. Giste ren zoo vertelde de heer van Bodegraven, zijn we begonnen niet, liet aan bréngen van het fundament voor de plaatliggerbrug, die de verbinding zal vormen tusschen de vak werkbrug en den oever te Z wij nd recht. Aan de Dordtsche zijde is men bezig met het monteeren van de dubbele bascule brug, waarvan Vrijdag j.1. de eerste liggers zijn geplaatst. Dit onderdeel is een brug op zich zelf. Het kan worden geopend wanneer de zeesch'epen moeten passeeren; de kleinere vaartuigen kunnen gemakkelijk onder de brug doorvaren. Een autobaan van 11 meter breed. De brug heeft een breedte van 20 meter, waarvan er elf als autobaan gebezigd zul len worden. Er is dus ruimte genoeg voor een vierbanigen verkeersweg, zeer ten ge rieve van het snelverkeer. Aan weerszijden komit er een baan voor voetgangers en fiet sers, die 4V2 meter breed is. Wat de con structie betreft vertoont deze brug veel overeenkomst met die over den Moerdijk, alleen de verdeeling van het ijzer aan de zijkanten wijkt aanzienlijk af. De aanleg van de brug beteekient niet alleen een ver betering van het verkeer, maar ook, niet in onbelangrijke mate, heeft hij werk ver schaft aan een groot gedeelte van de Ne- derlandscihe industrie, want niet minder dan twaalf ondernemingen hebben aan den bouw deelgenomen en voor zoover het mo gelijk was heeft men aan elke onderne ming een apart onderdeel toegewezen. Het voetgangersverkeer is met den aan leg van de nieuwe brug geenszins gebaat. Zij ligt buiten de stad. Komende uit Dordrecht is men veel sneller aan de over zijde van de Maas met behulp van de veer- pont. De gemeente Dordrecht zal dan ook ten gerieve van de voetgangers een pont in de.,vaar.t Jouden., Weinig grondwerk. Was het grondwerk bij den bouw van de Mocrdijkbrug van grooten omivang, hier zal men niet, zooveel behoeven te graven. Op den Zwijndrochtschcn oever moeten er eenige wegen worden omgelegd. Hiermede is men reeds begonnen. Ook aan de Dordt sche zijde is het grondwerk slechts van beperkten omvang. Ook hier zal er een betonviaduct van 450 meter Lengte worden aangelegd. Er wordt aan den bouw van de nieuwe brug stevig gewerkt. Men weet im mers dat autorijdend Nederland met ver langen uitziet naar het ©ogenblik dat de brug zal worden opengesteld; dat de wensch linea recta van en naar het Zui den in vervulling kan gaan. bij, dat de automobilist niet beheerscht heeft gereden, anders had hij kunnen stoppen. Mr. Boerrigter sluit dan het onderzoek en zal over een week vonnis wijzen. Heerhugowaard. TRIPLEX INPLAATS VAN GLAS. Verd. D. de B. wonende te Iloerhugo'waard wordt ervan beschuldigd, dat hij op 9 De cember heeft gereden te Alkmaar met een plaat triplex inplaats van een ruit in de cabine, waardoor hij geen uitzicht had. De verd. voert ter verdediging aan, dat hij juist op weg was naar een garage, 0111 het in orde te laten brengen. Kant.: Goed, maar U heeft er toch mee gereden- van Heerhugowaard af. Dan had U ook zonder ruit kunnen lijden. Verd.: Ja, maar het regende hard. Kant.: Dat moet U er maar voor overheb ben. De ambt. van het O.M. eischt f 3.boete subs 3 dagen, waarna de Kantonrechter verd. veroordeelt tot f 1.— boete subs. 1 dag. 't Zand. EEN KLEMMETJE VOOR EEN BUNZING. De volgende verd. J. v. Str., uit 't Zand moet voor .het hekje verschijnen, omdat hij zich te Barsingerhorn 's nachts met een electrische lantaarn in het veld is geweest. Verd.: Ik was niet in het veld. Op eon weg, die niet voor het verkeer is bestemd, heb ik een paar klemmetjes gezet. Ambt. O. M.: Nu, dan zijn we er. Dat is stroopen. Verd.: Stroopen niet; als ik nou een ge weer bij me had gehad! Ambt. O. M.: De Egmonders hebben ook alleen maar een lantaarntje. Dat schijnt heel goed te gaan. Mr. de Brueys Tack acht liet wettig cn overtuigend bewijs absoluut bewezen en eischt f 25.boete, subs. 25 da gen, met inbeslagneming van den lantaarn. Verd: Ik kan me niet voorstellen, dat. ik daar heb loopen stroopen, ik heb alleen maar een klemmetje gezet voor een bunzing. Ambt. O. M.: Een klem mag U ook niet zeilen. Mr. Boerrigter veroordeelt verd. tot f 15,— boete. subs. 15 dagen Handen geheel verstijfd. Nu 83 jaar en even recht alsof hij 21 was. „Ik wil U laten weten, dat ik sinds een paar jaar Kruschen Salts gebruik. Voor dien tijd waren de gewrichten in mijn handen geheel verstijfd en op één van mijn vingers zat een groote knobbel. Dit is nu allemaal verdwenen. Mijn handen zijn absoluut zon der pijn en mijn vingers even recht alsof ik pas 21 was. Ik hen hiervoor zeer dank baar, want ik ben nu bijna 83 jaar." S. H. te S. Gezwollen pijnlijke vingers zijn het ga- volg van een rheumatische aandoening. De oorzaak hiervan is meestal een teveel aan urinezuur in Uw organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw lichaam van alle schadelijke stoffen terwijl zij tevens voorkomen, dat deze zich ooit weder ophoo- pen, daar zij Uw inwendige organen op na tuurlijke wijze tot geregelde werking aan sporen. De dagelijksche dosis houdt U fit en U voelt, zich jaren jonger. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers eir erkende drogisten a f0.40, f0.75 en f 1JJ0 per flacon. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, dc naam Rowntree Handels Mij., A dam, voorkomt. Wieringerwaard. VERVOER VAN BRIEVEN. Verd. C. M., wonende te Wieringerwaard moet terecht staan, omdat hij brieven, we gende minder, dan kg. van Wieringer waard naar Alkmaar heeft vervoerd. Verd.: D'er waren geen enveloppen om en ik wist niet, dat je die losse briefjes niet mocht meenemen. De ambt. van het O. M. eischt f 2.— boete subs. 2 dagen: met teruggave van de brie ven aan de rechthebbenden. Verd. Ik wist het niet en heb er genoeg kosten aan gehad, want ik moest alle moge lijke menschen telefoneeren. Kant.: Dus U heeft aan de telefoon uitge geven, wat U aan de posterijen heeft te kort gedaan. Het vonnis luidt 50 ets. boete, subs. 1 dag.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5