Koning Faroek stelt belang in onzen landbouw Omgang tusschen blank en bruin Regeling van den vaccinatieplicht Zijn colbertje beviel hem niet Vervoer per slede met luchtschroef Een fatsoenlijk man, die niet met geld om kon gaan Proces om een gezonken woonschip Zaterdag 12 Februari 1938 Nederl. tentoonstelling te Caïro: Staatscommissie Zijne Majesteit verzocht eeiiige monsters melk en boter. De drooglegging der Zuidèrzee heeft de bijzondereaandacht van den Egyptischen Vorst. Men schrijft ons uit Caïro: 8 Februari bezocht de Koning van Egypte !n de ochtenduren de Nederlandsche ten toonstelling. Na de aankomst van eenige roode hofauto's reed de gesloten roode wa gen van Z.M.voor. Nadat het Egyptische volkslied was gespeeld werden de comité- leden aan Koning Faroek voorgesteld en begon de rondgang door de tentoonstelling. Z.M. legde in de eerste plaats een groote belangstelling aan. den dag voor den land bouw. Met lof sprak de Koning over het glas werk van Leerdam, waarbij hij opmerkte dat dit zeker niet onderdeed voor de glas inzending van de Frarische expositie welke ook op het. oogenblik in Caïro gehouden wordt. Ook in de inzendingen van gecon denseerde voedingsmiddelen was Z. M. zeer geïnteresseerd. Zelfs in zulke mate dat hij verzocht hem' eenige monsters melk en boter te willen doen toekomen, opdat hij zich persoonlijk van do kwaliteit zou kunnen overtuigen. De grootindustrie had ook zeer sterk de belangstelling van den hoogen bezoeker. Zeer in het bijzonder stond de koning stil bij de gezamenlijke inzending van de K.L. M. en de P.T.T. en hij volgde met groote belangstelling de in beeld gebrachte „ver korting van afstand, tusschcn Nederland en Indië." Dr. Ir. Damme, directeur-generaal der P. T.T. ontving den Koning zelf in de afdee- ling van de P.T.T., waar hij Z.M. niet alleen vertelde; van den nachtdienst der posterijen, maar ook over de automatiseering van de telefoon Bij den stand van het departement van Waterstaat bleek Z.M. volkomen op de hoogte te zijn van de drooglegging van de Zuiderzee en was hij zeer gefrappeerd door de hoeveelheid materiaal die in den Afsluit dijk is verwerkt. De werkende maquette van de sluis te ÏJmuiden en die van het Twentsche kanaal gaf Z.M. aanleiding zijn bijzondere waar deering voor den arbeid van.de Nederland- sche ingenieurs uit te spreken. Geschenken, voor den Vorstclijken gast. De Koning nam met groote belangstelling kennis van de inzendingen van zilverwerk, waarbij Ir. van Konijnenburg aan Z.M. een schip en een molen in zilver aanbood, niet alleen om te toonen wat Nederland ook op dit, gebied vermag, maar tevens als symbool: de molen als symbool van de drooglegging van de polders, het schip als symbool van de navigatie en economische ontwikkeling van ons land. In de af deeling van Philips verbleef Z.M. geruimen tijd. I-Iij bestelde hier een «radio installatie voor een auto. Na het gastenboek geteekend te hebben nam de Koning afscheid. ingesteld Bij Koninklijk Besluit van 26 Ja nuari 1938 is ingesteld een staats commissie, aan welke is opgedra gen te onderzoeken: 1. Of het wenschelijk is de bestaan de bepalingen betreffende den vac cinatieplicht, waarvan de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk, weder in werking te doen treden, en zoo deze vraag ont kennend wordt beantwoord; 2. Of het wenschelijk is deze be palingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel; 3e Of het wenschelijk is ten aan zien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en zoo ja, hoe zij behoort te luiden. Voorzitter van deze Staatscom missie is Prof. Mr. C. P. M. Ronx- me, Minister van Sociale Zaken. Personeel moest door een luik naar binnen Inbrekers hadden het deurslot geforceerd. In den vorigen nacht is'ingebroken in het pakhuis van de firma J. Dollekamp en Co., grossiers in koloniale waren, aan het Groe ne wegje no. 68 te 's-Gravenhage. Toen het personeel gistermorgen het pak huis wilde binnengaan, bleek de voordeur gesloten, doch het slot geforceerd te zijn. Men was dus genoodzaakt met behulp van een ladder door een luik boven den ingang te klimmen en zich op die wijze toegang te verschaffen. Bij het onderzoek bleek, dat de brand kast, die in het aan de rechterzijde van het pand gebouwde kantoortje stond, was open gescheurd en dat het daarin geborgen geld was gestolen. Waarschijnlijk zijn hier ge routineerde inbrekers aan het wei*k geweest Steuntrekker dreigt met bijl Ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon ternauwernood ont komen. Donderdagmiddag is*in de Engelenburg- straat te den Haag aangehouden de 42-jari ge steuntrekker H. W., als verdacht van poging tot doodslag c. q. zware mishande ling. Een ambtenaar van het Maatschappelijk Hulpbetoon was in de Engelenburgstraat op bezoek geweest. Toen hij weer op straat was, kwam plotseling M. zwaaiend met een bijl en onder het uiten van hevige bedrei gingen op hem toe loopen. Omstanders kon dén den man overmeesteren en hem de bijl afhandig maken. Hij is naar het politiebu reau overgebracht en in verzekerde bewa ring gesteld. Wat de aanleiding tot zijn daad geweest kan zijn, is nog niet bekend. IJdele kantoorbediende gestraft. De 24-jarige wèrklooze kantoorbediende J. E. R. B. moest zich gisteren voor den Haagschen politierechter verantwoorden we gens het dragne avn een militair uniform zonder daartoe gerechtigd te zijn. IIij had zich niet met een eenvoudig sol datenpak tevreden gesteld, dóch maar liefst dat van adjudant-onderofficier aangetrok ken. Met dit uniform getooid, was hij zelfs zóó brutaal, dat hij „ondergeschikten", die hij op straat tegenkwam, aanhield en hen er op wees, dat zij behoorlijk moesten salu- eeren! Een korporaal van de po li liet roepon had evenwel oen telefoongesprek afgeluisterd, j waaruit hij begreep, dat er aan het fraaie uniform een „steekje los" was en deze kor poraal heeft den kantoorbediende aange houden en gevraagd zich te lcgitimeeren. De greep bleek raak en de kantooi'bedien- de moest zijn uniform afleggen. De officier vorderde tegen hem een voor waardelijke gevangenisstraf van twee we ken, conform welken eisch de politierechter uitspraak deed. Het eerste Nederlandsche vrijwillig fili aalbedrijf „de Spar" te Amsterdam heeft namens de bij haar aangesloten zelfstan dige winkeliers in kruidenierswaren in Nederland, een adres tot den minister van Economische Zaken gericht, waarin deze organisatie den minister verzoekt de invoe rring der Vestigingswet voor de distributie van levensmiddelen op zoo gunstig moge lijke basis toepasselijk te verklaren. Op proefvlucht verongelukt Drie Duitsche vliegers redden zich met valscherm. Havas verneemt, dat drie dagen geleden een nieuw Duitsoh vliegtuig, de JU 90, dat zijn laatste proefvluchten maakte, door nog onbekende oorzaak in de buurt van Dessau is verongelukt. Drie leden der .bemanning konden zich met hun valschermen redden. Er is een doode en een gewonde. De JU 90 kon 45 passagiers vervoeren. Dit type zóu op verscheidene Duitsche lijnen in gebruik worden genomen, terwijl er ook reeds orders voor waren ontvangen uit Zuid-Amorika. DRIEDUIZEND POND VOOR EEN BEEN. De twaalfjarige Robcrt Riley uit de Free- holdstreet in Liverpoól,' rlie een been moest verliezen toen hij werd overreden door een trein heeft volgens de Daily Express voor de Rechtbank eün schadevergoeding ontvangen van 3000 pond. HET IS MOEILIJK, DEN INLAN DER TE LEEREN KENNEN. OOK DE EUROPEAAN VERLOO- CHENE ZIJN RAS NIET! Over de verhouding tusschen Europeaan en inlander treffen wij in de N. R. Ct. het volgende aan: Langdurige eenzaamheid van den Europeaan in het Indische binnen land kan leiden tot ziekelijke uit wassen als bijv. tropenkoller, die men in onze Oost in de meest ver schillende stadia kan aantreffen, zoodra men in afgelegen streken eens rond gaat speuren. Drank zucht is vaak een funeste reactie op doodelijke verveling, die tenslotte alle energie te niet deed. Machtswellust wordt een uiting van te groote flinkheid, van gebrek aan gezonde critiek zijner medemcnschcn. Men begint te denken alles te kunnen en te weten, in welke waanvoorstelling men gemakkelijk gesterkt wordt door den Inlander, die het lenvoudiger, verstandiger of beleefder vind» niet tegen te spreken. Men moet de Indische psyche leeren aanvoelen. Hieronder willen wij slechts, aldus het blad, behandelen, waarvoor de Eurooeaan komt te staan in zijn omgang met Inlan ders, speciaal met primitieven, wanneer hij tracht hun vertrouwen te winnen en op de hoogte te komen van hun zeden eii ge woonten. Een der eerste ver eisch ten voor succes is hierbij een volkomen eerlijk en betrouw baar karakter. Voldoende is deze eigenschap echter niet. Vertrouwen te winnen is een kunst, welke iemand in de praktijk maar niet zoo aan gewaaid komt. De een zal er korter over doen om ze meester te worden dan de an der, in elk geval behoeft elkeen een zeke ren tijd om de Inlandsche psyche te loeren aanvoelen. Als rechter, zendeling, missionaris' of be stuursambtenaar is het voor alles noodig de belangrijkste elementen der Inlandsche ge- dachtenwereld te ontdekken en te ver staan. Wil men het rechtsleven kunnen peilen, lager ontwikkelden op een hoogcr bescha vingsniveau brengen, primitieve overtui ging en wereldbeschouwing trachten te ver vangen door een van hoogere orde, kortom materieel en geestelijk opbouwen, dan moet ineu beginnen met in gedachten af te dalen Over de Russische steppen. Op 20 Februari zal in Moskou een tocht per slede niet luchtschroef beginnen over een afstand van 4.500 kilometer. De tocht gaat over Sjoeja, Cholmogory, Pinoga, L.ias- joekonsko.je, Oest-Tsilma, NarjanMar, Isj- ma, Siktikwar, Kottas, Weliki-Oestjoeg, Sjar- ja, Semenow en Gorki. Het doel van deze tocht is ervaring te krijgen met de sleden met luchtschroef voor passagiersdiensten en dit nieuwe vervoermiddel te popularisoe- ren, dat vooral zeer nuttig zijn zal voor verafgelegen streken, waar nog niet veel straatwegen zijn. Men hoopt de 4500 kilo meter in 25 .lot 30 d^gen af te loggen. Twee van deze sleden van het tvpe „K.M. 4", die in de „Krasni"fabriek in Gorki worden gebouwd, Worden voor deze tocht gebruikt. Een van de sleden heeft een automobiel tot de trap van beschaving, waarop de pri mitieve staat, zijn wijze van denken te volgen en langs zijn begrippen van logica hem trachten mee te voeren naar hoogere sferen. Hoe Papoea's overtuigd werden. Een aardig staaltje, waaruit de practi- sche waarde van dit principe blijkt, is het volgende: Bij een pokkenepidemie op Nieuw-Guinea was destijds geen enkele Papoea te bewegen zich in te laten enten. De medicus stuitte op algemeen verzet, dat het ergste deed vreezen voor het succes der vaccinatie. Re deneeren en uitleggen hielp niets. Tot een der mantri's met de primitieve bevolking ging praten en hun vertelde, dat er booze geesten door het land waarden, welke iedereen ziek maakten, die niet een bepaald afweerteeken op den arm had. Dit teeken kon hij hij ho.n aanbrengen. Honderen Papoea's stroomden Plotseling toe en de vaccinatie werd een éclatant succes. Het is te betreuren, dat de opleiding der meesten. wier taak het zal zijn de belangen der Inlanders te behartigen, zoo weinig in gesteld is op de eischen der praktijk. Amh tenaren worden volgepropt niet parate ken nis, missionarissen en zendelingen met kerkgeschiedenis, dogmatiek, enz. maar nog veel te weinig al is er in den laatsten tijd een kentering ten goede merkbaar wordt er bij de voorbereidende studiën aan dacht aan besteed dengenen, die in de Oost hun taak gaan vervullen, praotische wen ken mede te geven voor den lateren om gang niet de Tnlandsche bevolking. Een der beste methodes, om hij primitie ven ergens achter te komen, is te beginnen met zelf mededeelzaam te zijn en daardoor alvast wat vertrouwen in te boezemen. Venhalen over toestanden, welke eeuwen geleden in het Westen heerschten en die analoog zijn aan de huidige in de onontwik kelde inheemsche maatschappij, zullen nief nalaten belangstelling in te boezemen hij haar bevolking, welke zich eenigszins ver want zal gaan voelen met den verteller en er daardoor gauwer toe komt op haar beurt mededeelzaam te worden. Een verhaal over de Batavieren, die in holle boomstammen den Pijn kwamen af zetten, slechts gekleed in dierenhuiden, hun voorstelling over den hemel, waar men na den dood gerstebier dronk uit de schedels van zijn verslagen vijanden zai een ver trouwelijker sfeer doen ontstaan dan demon stratie van de modernste uitvindingen, wel ke hoogstens meerder ontzag of angst inboe zemen, maar instede van den onderlingen afstand te verkleinen, dezen slechts ver- grooten. motor van 40 P.K. en kan 45 kilometer per uur loopen. De ander heeft een motor van 50 P.K. en kan nog grootere snelheid ont wikkelen. De sleden kunnen brandstof voor 200 kilometer meenemen. Zij zijn gebouwd in stroomlijn, hebben een gemakkelijke ka juit met zitplaatsen voor 6 personen. Zij zijn centraal verwarmd en hebben een aparte ruimte voor bagage. DUITSCHLAND'S ZORG VOOR HET KOMEND GESLACHT. Naar wij aan de „Nationalsozialistische Partcikorrespondenz" ontleencn, bestaan op het oogenblik in den gouw „Bayerischer Osfmark" reeds 71 vaste kinderbewaar- plaatsen, waar voor 3200 kinderen gezorgd wordt.. Aan het einde van het jaar moeten echter in den gouw 200 kïnderbewaarplaab- sen voor ruim 5000 kinderen gereed zijn. Het getal der tijdelijke bewaarplaatsen ge durende de oogstmaanden zal tevens dit jaar van 160 op'200 worden verhoogd. De verkeerde methode. Overdaad schaadt intusschcn! Verschillende Europeanen meenen hun doel slechts te kunnen hereiken door zich in sommige opzichten als hun gastheer te gedragen, bijv. op tournee als zij gekleed te gaan, met de vingers te eten, gehurkt op den grond zittend, sirih te pruimen, net als hij doet, palmwijn drinken uit bamboe zen kokers etc. Men vergeet daarbij, dat ook de primitieve instinctief aanvoelt, dat de Europeaan anders is. Evenmin als een Oosterling met rasgevoel en gezond begrip van eigenwaarde er spoe dig toe" over zal gaan klakkeloos Woster- schc vormen en allures over- en aan te nemen, evenmin dient volgens hem de Euro peaan zijn ras te verloochenen. Voor dege nen, die op. deze onjuiste wijze trachten een sfeer van vertrouwen te scheppen, heeft hij instede van respect slechts minachting. Voelt de Inlander, dat achter de betoon de belangstelling werkelijke sympathie schuilt, dan zal hij spoedig over de brug komen. Uit den booze is het zich geamu seerd te toonen over zijn instellingen en ge bruiken; men mag geen teekenen van onge loof toonen aan zijn verhalen of op andere wijze zijn gevoelens kwetsen. Tafel-etlquette. Voorkeur verdient het zoo gauw moge lijk op de hoogte te komen van de be langrijkste beleefdheidsvormen, want slech te manieren onzerzijds becritiseeren de In landers evengoed als wij. Soms leidt dit wel eens tot lastige consequenties! Bij son> mige stammen in den Indischen Archipel is het in hooge mate onbeleefd, wanneer een gast na den maaltijd achterwege laat door genoeglijk maarknorren van zijn tevreden heid over het genotene blijk te geven, iets, dat men bij ons in Europa rustig kan ver zuimen zonder direct van onbeleefdheid be schuldigd te zullen worden. Bij het vragen stellen is de grootste voor zichtigheid geboden. Directe vragen bijv. zijn gevaarlijk, daar zij meestal suggereeren. Inkleeding van de vraag in Europeesch gewaad maakt, ze dik wijls voor den primitieve onbegrijpelijk; ook al is de vertaling grammaticaal volkomen juist. Vragen .welke alleen met ja of neen beantwoord kunnen worden, houden even veel gevaar in als negatieve, die men uit denaard der zaak meestal spontaan ontken nend beantwoordt. „Dansen jullie nooit hij maneschijn?" Tien tegen een, dat de Inlander van neen zegt, ook a.1 is juist de maneschijn voor hen dikwijls aanleiding tot dansen, omdat men bij stilzitten te veel geplaagd wordt door muskieten. Belangrijker dan op het eerste gezicht vaak lijkt, zijn vrijwillig gegeven inlichtingen. De Inlander wijkt hierbij vaak af van de hoofdzaak, zoodat men onwillekeurig ge neigd is hem tot orde te roepen, in principe een onjuist optreden. Langs een omweg be reikt men toch zijn doel en komt zoo steeds dichter tot dc kennis van de Inlandsche mentaliteit. Ben half jaar voorwaardelijk ge- eischt tegen filiaalhouder van boteriabriek. Een ex-depotihouder van een boterfabriek te Harderwijk stond gisteren terecht voor de vierde kamer der arr. rechtbank te Am sterdam, omdat hij verdacht werd van ver duistering van een belangrijk bedrag, dat hij als filiaalhouder had ontvangen en niet aan de directie van de fabriek had afge dragen. Er was in een tijdsverloop van on geveer een jaar een tekort van f 1691.— ont staan. Hoewel dc filiaalhouder aanvankelijk ont kend had, kwam hij thans, ter zitting met de waarheid voor den dag. Inderdaad had hij herhaaldelijk gelden ontvangen en niet verantwoord. Zijn boekhouding liet. veel te wenschen over en was niet gescheiden van die van een kruidenierszaak, die door zijn familie gedreven werd. De revenuen van den botcrhandel waren voor verdachte niet groot, de fabriek he- taalde f 1 f 1.25 provisie per 100 K.G. afgenomen boter en... daarvan moest dan *nog de vracht worden betaald aan den expediteur, die door verdachte als mede- •denolhouder werd beschouwd. Uit het getuigenverhoor kwam wel vast te staan, dat verdachte's malversaties eigen lijk meer aan slordigheid en onverstand op boekhoudkundig gebied moesten worden geweten dan aan baatzucht. Hij leefde onder hek rompen omstandigheden cn gaf weinig voor zichzelf uit. Het rcclasseeringsrapport noemde hem een fatsoenlijk man, die echter niet met geld kan omgaan. Ook tegen den rapporteur was hij blijven ontkennen, zoodat deze niet tot een voorwaardelijke straf kon advisee- ren. De officier van Justitie mr. A. A. L. F. van Dullemun requireerde een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proef lijd van drie jaar. De verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis sloot zich aan hij het requisitoir wat betreft het opleggen van een voorwaardelijke straf. Vonnis 25 Februari, Eigenaar in het ongelijk gesteld. Te Amsterdam had iemand een woon schip verhuurd, dat op 16 September 1929 evenwel door den huurder plotseling werd verlaten. Nog denzelfden dag lieten de ha venautoriteiten van Amsterdam het schip naar een rustig plekje vervoeren, waar het evenwel op 8 October daaraanvolgende zonk De eigenaar stelde nu een vordering tegen de gemeente in, tot vergoeding van de scha de, die van het zinken en onverzorgd laten het gevolg was. De Amsterdamsche recht bank wees de vordering toe. doch de ge meente ging in beroep en het gerechtshof, dat eerst'bij interlocutoir vonnis den eige naar oplegde, te bewijzen, dat onoordeel kundig meren en gebrek aan toezicht van gemeentewege de schade hadden doen ont staan, ontzegde hem hij eindvonnis de vor dering, aangezien hij naar de meening van het hof in dat bewijs niet was ge slaagd. De eigenaar teekende hiertegen cassatie beroep aan. In deze zaak heeft de Hooge Raad heden het beroep verworpen. 476e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag ll Februari 1938 Hooge Prijzen 76 met premie 3000.—. 100.— 515 17338. Prijzen van 70.— 173 817 1171 2891 2898 3091 3109 3151 4135 5984 6855 7755 7799 8147 8852 10246 10435 11205 11534 11909 12000 12336 12617 12877 12985 13181 13449 14692 14809 15329 15863 16501 16832 17522 17611 17869 Nieten 388 463 751 859 899 1101 1480 1531 1542 1828 3210 3320 3579 3680 3974 4900 4951 5530 5561 5960 5979 6584 7192 7508 7583 7648 7944 8248 8752 8800 9056 9144 9480 9836 10040 10325 10680 10865 11480 11701 11773 12697 12807 12808 12983 14362 15280 15987 16228 16780 16807 17009 17396 17525 19366 20206 '20239 20241 20387 20779 20835 Verbeteringen: 5e klasse 16e lijst: 19064 met f70.— m. z. 19061 met f 70.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9