Stalin predikt de socialistische wereldrevolutie lier eischt meer Nazi- invloed ie Oosteerijk Hongersnood Sneeuwstorm met cycloonvaart boven bat Kanaal bedreigt Nanking Verscherpte actie van de Komintern verwacht DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER DINSDAG 15 FEBRUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10196. Laan. SchaKen. Tel. 20. Kftjarr <fer N.V. Uitg.-Mi". „Rollonds Noorderkwartier- Verklaring baart opzien in Polen In de Prawda wordt een schrijven gepu bliceerd van een propagandist en jong-com- munist uit het district Mantoerowo in het gebied Koersk, Iwanof genaamd, die Stalin verzoekt hem ophelderingen te geven over het probleem van de overwinning van het socialisme in één enkel land. Het antwoord Van Stalin wordt daaronder afgedrukt. Stalin zegt: het lijdt geen twijfel, dat het probleem van de overwinning van het so cialisme in één enkel land in dit geval in ons land twee verschillende kanten heeft. Aan den eenen kant omvat het probleem Her overwinning van het socialisme in ons land de kwestie der wederzijdsche betrek kingen tusschen de klassen in ons land. Dat is het gebied der binnenlandsche betrekkin ken. Kan de arbeidersklasse van ons land ide tegenstellingen met onzen boerenstand overwinnen en zij de bourgeoisie van ons Jand verslaan, en met eigen krachten een nieuwe, klassenlooze, maatschappij, een jyolledige maatschappij opbouwen? Dat zijn de problemen, die verbonden zijn tmet den eenen kant van het probleem der pverwinning van het socialisme in ons land. Bijgevolg kunnen en moeten wij met eigen krachten onze bourgeoi sie overwinnen en de socialistische maatschappij opbouwen. Trotzki, Si- nofjef, Kamenef en andere heeren, die later spionnen en agenten van het fascisme werden, ontkenden, de mogelijkheid van den opbouw- van het socialisme in ons land zonder voorafgaande overwinning der so cialistische restauratie in andere landen, in de kapitalistische landen. 'Aan den anderen kant omvat het probleem Her overwinning van het socialisme in ons land de kwestie van de wederzijdsche betrek kingen tusschen ons land en andere landen. Dat is het -gebied der buitenlandsche, in ternationale betrekkingen. Kan het zegevie rende socialisme van één enkel land, landen overwinnen, evenals het zijn binnenlandsche bourgeoisie overwonnen heeft? Met andere woorden: kan men de overwinning van het socialisme in ons land definitief achten, d.w.z. -vrij van het gevaar van een oorlogs- overval en van pogingen tot herstel van het kapitalisme? Kan men, uitgaande van de veronderstelling, dat de overwinning van het Socialisme in één enkel land aanwezig is, terwijl in de omringende wereld krachtige kapitalistische landen zijn, zich volledig ge waarborgd achten tegen het gevaar van een militaire inval (interventie) en dus tegen po gingen tot herstel van het kapitalisme in ons land? Het Leninisme geeft op deze vragen een ontkennend antwoord. Inderdaad, het zou be lachelijk en dwaas zijn de oogen te sluiten ten aanzien van het feit der kapitalistische omsingeling en te denken, dat onze buiten landsche vijanden, bijv. de fascisten, niet zullen trachten bij gelegenheid een oorlogs- overval op de Sovjet-Unie te ondernemen. Het gevaar van militaire interven-» tie en pogingen tot restauratie ont kennen, terwijl een omringende ka pitalistische wereld bestaat, kunnen alleen botterikken of verkapte vij anden, die hun vijandschap willen verbergen onder opschepperij en die trachten het volk te demobiliseeren, Kan men echter de overwinning van het socialisme in één land als defi nitief beschouwen, wanneer dit land door een kapitalistische wereld om ringd is en wanneer niet volledig gewaarborgd is tegen het gevaar .van interventie en restauratie?, Het is duidelijk, dat dit niet kan. Het probleem der overwinning van de bin nenlandsche bourgeoisie is door ons reeds opgelost, aangezien onze bourgeoisie reeds geliquideerd is en het socialisme reeds in hoofdzaak is opgebouwd. Dit is bij ons de overwinning van het socialisme, of nauw keuriger, de overwinning van den socialisti- schen opbouw in één enkel land. 'Wij zouden kunnen zeggen, dat Heze 'overwinning definitief is, wanneer ons land zich op een eiland bevond en wanneer het niet zou liggen tusschen een omrin gende menigte van andere kapitalistische landen. Aangezien wij echter niet op een eiland leven, maar in een „systeem van staten", waarvan een belangrijk gedeelte vijandig staat tegenover het land van het socialisme en het gevaar van interventie een restauratie doet opkomen, zeggen wij open en eerlijk, dat de overwinning van het socialisme in ons land nog niet defi nitief is'. Het probleem van de volledige beveiliging van ons land tegen de gevaren van buitenlandsche militai re invallen kan slechts langs d,en STALIN. weg van vereeniging van oprechte pogingen van het internationale proletariaat met nog oprechter in spanning van ons geheele Sovjet volk tot oplossing worden gebracht. Men moet de internationale verbin dingen van de arbeidersklasse der U.S.S.R. met de arbeidersklassen der burgerlijke landen versterken en hechter maken. Men moet den poli- tieken steun van den kant der ar beidersklasse der burgerlijke landen aan de arbeidersklasse van ons land organiseeren voor het geval van een oorlogsoverval op ons land, gelijk ook iedere steun van den kant van de arbeidersklasse in ons land aan de arbeidersklasse der burgerlijke landen georganiseerd moet worden. Men moet ons roode leger, onze vloot en onze roode luchtmacht met alle middelen versterken en hecht maken. Men moet ons geheele volk in een toestand van gereedheid voor mobilisatie ten aanzien van het gevaar van den oorlogoverval houden, opdat gee nerlei „toeval" en geen kunstgrepen van on ze buitenlandsche vijanden ons kunnen overrompelen. Polen ongerust. Het schrijven van Stalin aan Ivanof heeft opzien gebaard in Poolsche politieke krin gen, die verklaren niet verrast te zijn door de aankondiging, dat het tweede deel van het sowjetprogramma, actie bij het proleta riaat der andere naties. Deze kringen ver klaren: „Wij hebben altijd sceptisch ge staan tegenover de vredelievende verkla ringen van Litwinof en hebben daar nooit een opgeven van de oude stelling van den communistischen oorlog, die de wereldre volutie bepleit, in gezien." Zij zien dan ook in deze verklaring van Stalin een teeken, dat de politiek .van Litwinof wordt opge- gegeven. Men voegt hieraan toe, dat de binnenland sche toestand en vooral de economische moeilijkheden, die thans in Rusland heer- schen, het eerst aanleiding hebben gegeven tot deze afleiding naar buiten. Na deze verklaring, zoo concludeert men hier, moet men een uitgebreide actie van de komintern verwachten, niet alleen tegen de fascistische landen, maar ook tegen de democratische landen, aangezien Stalin geen onderscheid meer maakt tusschen beide. Deze aotie zal des te gevaarlijker zijn, daar Stalin duidelijk het voornemen heelt haar te steunen met het argument van zijn ge wapende macht. Polen is echter gereed voor iedere gebeurlijkheid en zal zich krach tiger dan ooit verdedigen tegen iedere uit Moskou komende propaganda. Weer bommen op Madrid De niet-inmengingscommissie struikelt over een woord! Weer zijn op Madrid verscheidene granaten terecht gekomen. Eenige personen werden gewond, De vergadering van de niet-ïnmengïngs- commissie, die oorspronkelijk morgen zou plaats hebben, zal naar de Londensche cor respondent van de N.R.Ct. meldt, waarschijn lijk eerst aan het einde van deze week plaats hebben. In het Engelsche Lagerhuis heeft Eden op de vraag, waarom er heelemaal geen schot kwam in de zaak der terugtrekking van vreemde vrijwilligers in Spanje, het volgende geantwoord: Men is het er o.m. niet over eens kunnen worden wat onder den term „aanmerkelij ke vorderingen" verstaan moet worden. De ze term werd gebruikt in het Engelsche voorstel tot terugtrekking der vrijwilligers. Eden kon niet zeggen, wanneer men het eens zou wordenl. Weensche arbeiders ongerust! Mussolin? ontevreden 1 Van de geheimzinnige sluier, welke de besprekingen te Berohtesgade bedekte, wordt hier en daar een tipje opgelicht. Het is nu wel duidelijk, dat Hitler blijkbaar om zijn bin nenlandsche positie te versterken in zijn rede van aanstaanden Zondag een groot diplomatiek succes wilde aankondigen, dat dan zou moeten bestaan in een verder doordringen der Nazi-macht in het Oostenrijk- sche regeeringsapparaat. Daartoe stelde Hitler de eisch, dat Schusch nigg op de post van Minister van Oorlog, Veiligheid en Binnenlandsche Zaken Nazi's zou aanstellen. Het schijnt dat de Oosten- rijksche bondskanselier dit vierkant heeft geweigerd. De besprekingen, welke in het begin in zeer vriendschappelijke geest wer den gevoerd, kwamen toen op het doode punt. Men neemt aan dat de Führei tenslotte aan Schuschnigg heeft verzocht om hem vóór 20 Februari het definitieve besluit der Oostenrijksche regeering te doen weten. Direct na aankomst te Weenen en na beraadslaging met zijn adviseurs, schijnt Schuschnigg een beroep op Mussolini te hebben gedaan, teneinde op die wijze een tegenwicht tegen, de Duitsche inmenging te zoeken. Niet duidelijk ïs het of de Duce geheel op de hoogte was met de strekking van de Duitsche eischen Het schijnt dat Musso lini ontstemd is over de richting, welke Hitler met zijn politiek jegens Oostenrijk inslaat en men mompelt dan ook dat de nieuwe Duitsche minister van Buitenland sche Zaken met spoed na ar Rome is ver trokken. om de geslagen wonde weer te helen. Toch Kabinetshervorming? Volgens 'de laatste berichten zou heden een kabinetshervorming uitgevoerd worden. Het tijdstip, waarop de ministerraad bijeen zou komen, is nog niet bekend. Seiss Inquart zou in de Oostenrijksche regeering worden opgenomen. Hitler zal dan a.s. Zondag nogmaals de onafhankelijkheid en souvereiniteit van Oostenrijk erkennen. Men mompelt, dat Schuschnigg er In heeft toegestemd de monarchistische bewe ging onwettig te zullen verklaren en de vriendschappelijke aard der verhouding tot Tsjecho-Slowakije te erkennen. De krijgsoperaties bij den Loene- Hai spoorwegen. Chineesche te genstand blijft heftig. Drie keer bood Japan vrede aan. Te Nanking wordt een kwart mil- lioen Chineesche vluchtelingen met den hongerdood bedreigd, aangezien de Japansche autoriteiten nog steeds geen levensmiddelen in de stad bin nenlaten. Bovendien zullen volgens de laatste berichten de levensmidde len, welke ter beschikking staan van de internationale commissie voor de vluchtelingenwijk te Nanking bin nen vier dagen zijn uitgeput. Behalve dat de internationale commissie zich voor de schier bovenmenschelijke taak geplaatst ziet, de vluchtelingen te voeden, heeit zij ook het drei gende gevaar van epidemiën te be zweren. In de stad bevinden zich thans nog slechts twee Amerikaan- sche dokters. De krijgsoperaties. De Chineesche militaire leiders zijn te Hankau bijeengekomen. Zij hebben ernstig besloten, althans tijdelijk, stand te houden in ten eerste, Sinsiang, gelegen aan den spoor weg PeipineHankau, ongeveer 100 K.M. ten N. van Loenghai, ten tweede, Tsjengtsjau, het punt van samenkomst der twee spoor lijnen en het doel van den Japanschen op- marsch, en, ten derde, Kaifeng, aan den Loengh ai-spoorweg, 80 K.M. te O. van Tsjeng- tsau. Men voorspelt echter een spoedigen val van Sinsiang. 1 Chineesche aanvallen. Overigens schijnen de laatste 24 uur de •Chineesche troepen niet zonder succes te hebben geopereerd. Nabij Hof ei, worden De Japanners zijn ten noordwesten van Fenjang, op bovenstaande kaar tje in den linkerbovenhoek zichtbaar, de Hwa-ho-rivier overgestoken. HUIZEN EN EUROPA EN TEISTERD. SCHEPEN AMERIKA IN GE- Derfigduizend vruchtboomen ontworteld METERSHOOGE SNEEUW IN BELGIë. Achttien diagen 'achtereen woedt reeds een orkaan in Californië. Dui zenden gezinnen zijn" dakloos. De dijken van de San Joaquin in Cali fornië zijn bezweken, waardoor dui zenden hectaren grond onder water staan. Een dorp werd geheel door de bewoners ontruimd. In de streek van San José zijn dertigduizend vruchtboomen ontworteld. Het treinverkeer tusschen Portland en San Francisco is gestaakt, wegens den zwa- ren sneeuwval. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw drie meter hoog. Het havenhoofd hij Duinkerken bedreigd. De storm, die reeds twee dagen ïn het kanaal en op de Noordzee woed de, is gisteren in kracht toegeno men en kreeg bij Duinkerken de snelheid van een cycloon. Geduren de 24 uur konden de schepen de ha ven niet binnenkomen óf uitloopen, zoodat de veerdienst op Folkestone gestaakt moest worden. De pieren werden door de geweldige gol ven ernstig beschadigd en men vreest zelfs, dat het oude havenhoofd zal worden weg geslagen. 'Aan de Engelsche kust. Een verblindende sneeuwstorm over het kanaal deed vele schepen een schuilplaats zoeken in de Engelsche havens» Een bergingsvaartuig uit Folkstone heeft gisteren zeven leden der bemanning van de Engelsche stoomboot „Tartary", die bij Win- terton gezonken is, aan boord genomen. Dorp van de buitenwereld afge sneden. De bewoners van een klein dorp aan de Engelsche kust, Horsey, dat door het water van de buitenwereld werd afgesneden, zijn gered, wegens een dijkdoorbraak bij Denver was eenige ongerustheid ontstaan, doch vrij willigers slaagden er in het gevaar te kee- ren. De in de laatste dagen aangerichte schade wordt op vele honderduizenden ponden ge schat Poolsch schip vaart door sneeuw ■storm. In Zuid Polen woeden felle sneeuwstormen, verscheidene telefoon en telegraaflijnen werden hierdoor verbroken. Het Poolsche schip Batoren is op weg van Gdynia naar New York door een sneeuwstorm, welke twin tig minuten duurde, gevaren. Toen het schip te New York aankwam, was het bedekt met een laag ijs van dertig centimeter dikte. Auto's in België ingesneeuwd. Te Verviers (België) heeft het zoo over vloedig gesneeuwd, als in jaren niet is voorgekomen. Te Waimes bereikte de sneeuwlaag een gemiddelde hoogte van 1 meter. Op sommige plaatsen zelfs van 2 m. De autobus, die den dienst onderhoudt tus schen Elsenborn en Verviers is in de sneeuw vastgeloopen. Men heeft een beroep moeten doen op een hulpploeg om het voer tuig weder vrij te maken. Op den weg van Bolland naar Herve zijn verscheidene auto's ingesneeuwd. Uit Jemappes wordt gemeld, dat tijdens den storm het dak van een woning is afge rukt. De bewoners vluchtten het huis uit Kort daarop stortte de woning in, doch ge lukkig zijn geen slachtoffers te betreuren» Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Krachtige tot ma tige Oostelijke tot Noordoos telijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt Verdere vooruitzichtent Nog weinig verandering. Chineesche troepen geconcentreerd, vermoe delijk om een aanval te doen op de Japan sche vleugels. De Japansche troepen rukken snel op om de Chineezen den weg te ver sperren. Men verwacht binnen enkele da gen een beslissenden slag bij Hofei. De Japansche luchtmacht heeft gisteren met eenig succes de provincie Kwantoeng bestookt. De Chineezen hebben Wantsji heroverd. Echter hebben de Japansche troepen in de streek van Woehoe aanzienlijke verster kingen gekregen. Na een hevig bombarde ment hebben zij eenige plaatsen, die verle den week door de Chineezen bezet waren* weer heroverd. Japanners over den HwaL Volgens berichten van het zuidelijk front zijn de Japansche troepen in groot verband op drie plaatsen over den Hwai getrokken. De verliezen der Japansche troepen zouden volgens deze berichten betrekkelijk gering zijn. Vliegmachine in een..... zaal De nieuwste sensatie. De bekende Duitsche vrouwelijke piloot Hanna Reitsch vertelde aan een medewer ker van de „B.Z.^am Mittag" van heden, dat zij vanaf Zaterd'ag a.s. in het programma van een. revue, die i. d. Deutschlandohalle te Berliin gegeven wordt in de zaal zelf vlieg- demonstraties zal geven. Dat is inderdaad een sensatie op luchtvaartgebied, omdat het de eerste maal is, dat een vliegmachine in 'n gesloten ruimté gevlogen wordt. Zij heeft reeds uitstekend geslaagde proeven geno men door op het middenterrein van de zeer groote Duitschlandhal op te stijgen tot bijna onder het dak, dan een rondje te vliegen en ten slotte weer loodrecht te dalen tot op dezelfde plaats, waar zij opgestegen was. Dit Focke-toestel heeft geen draagvlak ken, maar slechts twee naar links en rechts uitstaande horizontale schroeven, die een voorwaartsche snelheid tot 200 k.m. een stil staan in de lucht, een vrijwel loodrecht op stijgen en landen en een langzaam achter waarts vliegen mogelijk maken. Men verzekert, dat de demonstraties in. ccn gesloten ruimte voor het publiek niet het minste risico zullen hebben, daar het toestel niet boven de tribunes zal komen, maar uitsluitend boven het middenterrein blijft. Ministersdochter verloofd met huisschilder Hij mocht In haar steun halenl auto zijn Miss Ishbell MacDonald, de dochter van den verleden jaar gestorven Britschen oud premier Ramsay MacDonald, heeft zich ver loofd met een huisschilder. Haar aanstaan de was een bezoeker van de landelijke her berg, die Miss MacDonald exploiteert. Men is achter de verhouding gekomen, toen de jonge man herhaaldelijk met Miss MacDo- nalds auto reed, om zijn steun te innen, in de perioden dat hij geen werk heeft. Naar men zegt is iedereen in het dorp, waar Miss MacDonald woont, in zijn schik, want de gelukkige a.s. bruigom moet een gezellige ronde kerel zijn, die net zoo dol is op het buitenleven als Miss MacDonald zelf. 5000 brieven voor Niemöller De zaak in een pijnlijk stadinm. Kwijtschelding van straf? Het bericht, dat het proces tegen Ds. Nie möller met gesloten deuren wordt behandeld, heeft overal in Duitschland zooveel medege voelen gewekt, dat de brieven bij den predi kant binnenstroomen. Sedert den aanvang van het proces hebben hem niet minder dan 5000 brieven en berichten bereikt. Ds. Niemöller blijft weigeren een advocaat van den staat te erkennen. Hij zou nog steeds een ongeschokt vertrouwen in zijn eigen ver dedigers hebben. Naar verluidt, zal thans één waarnemer van de belijdeniskerk bij het proces worden toegelaten»

Schager Courant | 1938 | | pagina 1