De daad en de wil S(chagen) O(nder) S(lavcrnij)? Ingezonden „Synthetische opium" Onze nieuwe luchtkruiser naar Soesterberg Tunnelbouw in Engeland Opening van de Britsche vlootbasis te Singapore De mensch in 1938! Wij niet-Roomschen moeten waken voor iedere Roomsche overheer- sching. Wij bezitten nog vrijheid van denken, welke wij niet in het „gareel van Rome" willen laten loopen Uit. principe antwoord ik nooit op teln et ukken, doch voor den Roomschcn schrij ver maakt ik gaarne een uitzondering, hoe wel zijn geestesproduct (of product van den geestelijke een zeer zwakken in druk maakt. De „martelaars"figuur, welke U, vriend Beke, tracht te zijn, wordt ver vaagd door eigen eenzijdigheid. Want wie de Roomsche bladen zorgvuldig naleest staat Versteld over de bravour waarmede de eenzijdigheid van het eigen geloof wordt gepredikt en t is voor ons. niet-Roomschen van groot belang, dat wij weten wat tegen ons is gericht Wat achter de schermen gebeurt, blijft ons natuurlijk onbekend, doch dit gevaar is minstens even groot. Mogen alle niet-Roomschen dit goed begrij pen. Do tijd van laksheid moet voorbij zijn. Door Deken Kuys is deze toestand ge schapen en hij gebruikt (of misbruikt?) zijn geloof om tot een alles overheerschen- de macht te komen. Te pas en te onpas wordt het kerkelijk leven er bij gesleept; zijn eigen Middenstandsgeloofsgenooten meeslepend in den thans heerschenden chaos. Zoo wordt het gemeentelijk en gemeen schappelijk belang vertrapt. Wat uw kerk door 20 eeuwen heen geweest is, vermag ik niet te beoordeelen, doch uw beweringen ge tuigen weer van eenzijdigheid, want de don kere bladzijden zijn legio. Leest u ook eens de critieken, dat is heel nuttig voor u: of is dat verboden kost? Wat de „Kunstkring" betreft (en dit is een van de vele verbrokkelingen welke het laatste jaar opgediend zijn) het volgende: Wij bezitten hier 'n „Kunstkring" welke zijn bestaansrecht vindt in het groote aan tal leden. Door oprichting van 'n R. K. Kunst(?)kring is "n ledenverschuiving on vermijdelijk. Beider peil zal zakken, omdat rendabiliteit met kwaliteit parallel loopt De bestaande Kunstkring heeft ook meer dan eens stukken gebracht, w.o. het „Voor ste Legioen" en van Antoon Coolen welke nu niet direct met onze ideeën strookten Wij hebben bet uit kunstoogpunt bezien en aanvaard. En als nu 'n stuk als Ferdy's bekeering" U niet zint, meent U zelfstandig te moeten worden. En waarom? Mogen de Roomsche bezoekers niet eens meer „den ken?" Kunst vraagt toch niet naar „geloof of nationaliteit." Nu wil Deken Kuisch voor Noordscharwoude, Febr. 1938. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij Qm opname in uw blad van het volgende: Zooals men in het verslag van de verga dering van den gemeenteraad van Noord scharwoude, voorkomend in uw blad van Zaterdag 12 Februari j.1. heeft kunnen lezen, heeft, bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om het reglement van het. Bur gerlijk Armbestuur zoodanig te wijzigen, dat de voorzitter niet meer zooals voorheen door •den Raad uit zijn midden, maar uit de bur gerij wordt gekozen, het A.-R. Raadslid, de heer Barten gezegd: „ik acht een vertegenwoordiger der S.B.A.P, niet geschikt om lid te zijn van het, B. A., omdat hij zich stelt op het standpunt van den klassenstrijd. Dan strijdt hij voor één partij en kan dus niet het algemeen belang behartigen." Hiertegen meenen wij met klem te moeten protestceren. Dat een lid van de S.D.A.P. wel het algemeen belang kan dienen ligt im mers opgesloten in het feit, dat honderden leden van de S.D.A.P. Raadslid zijn; ja zelfs Burgemeester zijn en zich dus naar do mee ning van de Regeering boven de partijen kunnen stellen. (De heer K. ter Laan is vele jaren Burgemeester geweest en zijn opvol ger is weer een Sociaal-Democraat.) Op grond van deze feiten meenen wij dan ook te mogen betwijfelen, of de heer Barten wel een juiste voorstelling heeft van het be grip klassenstrijd. Het zal den lezer wel dui delijk zijn, dat het voeren van den klassen strijd als zoodanig, hier niet in het geding is en buiten beschouwing moet blijven. Doch genoeg zoo, alleen deze opmerking nog: als de heer Barten meent zoo ernstig overtuigd te zijn, dat het belijden van be paalde politieke of christelijke beginse len een waarborg is voor een juiste uitvoe ring van een gemeenschapsfunctie, dan wil len wij bij deze constateeren, dat zijn on dervinding in ziin jarenlange Raadslidmaat schap weinig vruchtbaar is geweest. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, Het Bestuur der afd. Noordscharwoude der S.D.A.P. De naïeviteit van een kantoor bediende. De Rotterdamschc politierechter heeft den kantoorbediende W. F. H. bij vonnis van 1 December j.1. veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens heling meermalen gepleegd en het opzettelijk vervoeren en af leveren van opium en morphino ter waarde van ongeveer f 15. Voor het Hnagsche gerechtshof verklaarde verdachte gisteren, dat hij het goedje ge kregen had van een vriend, die bij een apo theker werkte. Verdachte meende, dat zijn vriend, een 17-jarigo jongen het in zijn laboratorium gemaakt had. De apothekprsleerling, als getuige gehoord Verklaarde, dat \V. F. H. in groote geldnood U „denken". Dom zeer dom van U om dit punt te raken geachte Heer Beke en dit doet uw prestige als onderwijzer geen goed. Gelukkig waren er Zondag j.1. vele Katho lieken (lees nu goed verschil tusschen Roomsch en Katholiek.) die dezelf de opvatting deelden, wat dc opkomst van 30 menschen op uw eerste Kunst(?)avond bewijst! Dat U het „Bal op Zondag" zoo maar op zij zet is 'n tceken van zwakte. Dit is ook, gezien de actie PilonKuijs, moeilijk goed te praten. Dit was dan ook wel het toppunt in de thans heerschende chaos onder tle ka tholieken. De stelregel: „Katholieken koopt bij geloofsgenooten", wordt nog steeds kunstmatig gevoed in en door op richting van eenzijdige vereenigin- gen. Bedenk s.v.p. goed, wij mogen wel denken! Wat uw aanhaling uit het parochieblad van 12 Februari betreft: Die tirade: doe wel aan allen, maar bijzonder aan de hnisgenooten des geloofs, is wel erg verdacht en zooals de Deken bewezen heeft, ook erg rekbaar. Schrijft u daarover niet als R.K. onderwijzer, doch als weldenkend inenscli, zonder spreu ken. Van 'n geheel anderen inhoud is het stukje van J. Tx-omp, die openlijk in verzet durft te komenen ook buiten het ga reel durft loopen. Wij niet-Roomschen zullen paraat zijn en ook blijven. Geen oogenblik van zwakte mo gen wij toonen. Het is ons niet te doen om haat te kweeken. Neen! Met de komst van Deken Kuys is deze strijd begonnen. Parti culier zou ik u vele voorheelden kunnen noemen, bij de Roomsche jeugd wordt het verschil van Roomsch en niet-Roomsch er in gehamerd. Kinderen van 5 jaar wordt het verschil voorgehouden. Ik ken ze persoon lijk. Enfin, wij vinden voorbeelden te over. En nu moeten de Deken en de heer Kolk man maar aanvaarden in welken toestand zijn hun schapen hebben gebracht. Niets is minder waar als zouden wij de zen toestand prijzen. Verre van dat! Als de heer Beke en vele van zijn geüjkdenkenden eens zoo in contact kwamen met R.K. men schen buiten Schagen, als ik, zou hij zich wel wachten om 'n dergelijk schrijven te plaatsen. Leg Uw oor maar eens te luiste ren en blijf niet in uw eigen kringetje rondloopen. U beantwoord ik niet meer, daar dit toch nutteloos zou zijn, doch voor ander is mijn inzicht misschien 'n leer. JAN BUISMAN Jr. zat en daarom om opium gevraagd teneinde die te verkoopen. President tegen verdachte: „Dus U wist, dat dit opium gestolen was." Verdachte antwoordde ontkennend. Hij dacht werkelijk, dat zijn vriend die opium in zijn laboratorium maakte. „Zeker synthetische opium", merkte dc president op. De advocaat-generaal, beschouwde den ge tuige als den dupe van den verdachte. Ilij vroeg bevestiging van het gewezen vonnis Dc verdediger, drong op clementie aan. Uitspraak over li dagen. De Fokker T 5 is met schutkleu ren beschilderd. Gisterenmorgen heeft de nieuwe, tweemo- torige luchtkruiser voor de Noderlandschc luchtmacht, dc Fokker T. 5 zijn eerste be zoek gebracht aan zijn toekomstige bestem ming. Het doel van dit bezoek gold voor namelijk de bestudecring van de schutkleuren, welke het vliegtuig zoo veel mogelijk aan het oog van den vijand moeten onttrekken, wan neer het op een open terrein staat. De T. 5 is n.1. het eerste Nederland- sche vliegtuig, dat met deze kleuren is beschilderd. Het toestel werd van Schiphol overgevlo gen door den fabrieksvlieger van Fokker, den heer Leegst ra- Van dit bezoek maakte de chef-instruc teur, kapitein-vlieger W. van Gemeren, com mandant van de Vliegschool gebruik om de T. 5 op zijn vliegeigenschappen te beproeven Geheel alleen, slechts vergezeld van een werktuigkundige, stapte kapitein van Ge- meren in den grooten luchtkruiser. Hij bleek zich daarop onmiddellijk thuis to gevoelen en zette de machine, na een vlucht van ongeveer vijftien minuten, met een bij zonder fraaie landing neer aan den grond. Het spreekt vanzelf, dat vele officieren en onderofficieren nieuwsgierig hun nieuwste aanwinst, waarmee zij straks het luchtruim zullen kiezen, kwamen bewonderen. Tegelijk met de T 5 landde ook het nieu we lesvliegtuig van Fokker, de S. 9., uitge rust met een Armstrong Siddeley Genet mo tor, om zich aan de luchtvaartafdceling Soesterberg voor te stellen. In den namiddag keerden beide vliegtui gen naar Schiphol terug. De afkondiging van de Grondwetsherziening Datum vastgesteld. De plechtige afkondiging van de Grond wetswijziging zal plaats hebben op Dins dag 22 Februari a.s., des namiddags to half drie. Zooals bekend, zal de proclama tie in alle deelen van het Rijk op een zeljüe tijdstip geschieden. Bckleedinq met Nedcrlandsch schokbeton in plaats ijzer. Be- lanrijke order in ons land ge- plaatst. Men schrijft ons uit Londen: De „Londen Passenger Transport Board" heeft besloten om wegens het heerschende tekort aan staal, proeven te nomen met be tonnen n plaats van ijzeren beklecding bij het bouwen van nieuwe tunnels. Voor de nieuwe noordoostelijke uitbreiding van haar dienst op llford, naar de nieuwe Londcnsche luchtha ven, zal genoemd bureau gebruik maken van het schokbeton procédé, zooals dit in Nederland door de N. V. Schokbeton te Zwijndrecht wordt toegepast. Men zal het in ons land stellig ten zeer ste op prijs stellen, dat deze Nederlandsche uitvinding is aangenomen door zulk een voorzichtig lichaam als de „London Passen ger Transport Board" voor zulk een princi- pieèlc wijziging in het systeem van tunnel bouw. De eerste order bedraagt 43.000 pond ster ling. Enqelsche arbeiders naar Neder land. De tunnelsegmenten zullen van zelfsprekend in Londen gemaakt worden, maar Engelsche werklieden begeven zich thans naar Nederland, om het procédé in het bedrijf der N. V. Schokbeton te Zwijndrecht te loe ren. Tevens zal het 't Nederlandsche publick interesseeren te vernemen, dat een vooraan staand Engelsch architect, nvr. J. Emberton. die op het oogenblik een nieuw Casino te Blackpool bouwt, ook, na een bezoek aan de schokbetonfabriek in Nederland, beslo ten heeft, den geheel en gevel van dit ge- 1 bouw te laten afdekken met schokbeton-pla- ten van wit graniet, alsmede het dak en de terrassen met schokbeton tegels te la ten beklceden. KORT VERHAAL SCHEIDSRECHTER IN ZWIJM. Dat er een voetballer tijdens den. wed strijd buiten gevecht gesteld wordt, is geen zeldzame gebeurtenis, doch dat men een scheidsrechter op het veld ziet sneuvelen; kan wel tot de merkwaardigste incidenten uit de sportwereld' gerekend worden. De Londetnaars, die Zondag j.1. vol en- thousiame den strijd tusschen twee elftal len volgden, werden plotseling voor een dergelijk intermezzo gesteld. Op een gege ven moment ketste de bal tegen het- hoofd van mr. A. Baylis, den arbiter, vlak daarop weerklonk een schril fluitje (dc man had n.1. de tegenwoordigheid van geest den wedstrijd te doen staken) en toen viel dc scheidsrechter in zvyijun, aldus de Dail Express. Trainers, met najtc sponsen, gewapend,, snelden toe en dc spelers knielden bij den bewustelooze neer om hem door een stevige massage te doen bijkomen. Na oenige mi nuten sloeg mr. Baylis de oogen op en keek verbaasd naar de deelnemende ge zichten om zich heen. Het duurde nu niet lang meer of de „rcf' was wéér fit genoeg om dc leiding van den wedstrijd verder op zich te nemen, Terwijl de kanonnen donderden cn de dui zenden toeschouwers juichten, heeft de gou verneur gisteren het groote droogdok te Singapore, het belangrijkste werktuig van de nieuwe Britsche vlootbasis in het Verre Oosten, geopend. De plechtigheid werd op geluisterd door de aanwezigheid van de drie Amerikaansche kruisers „Milwaukee" „Tren ton" cn „Memphis", die Zondag uit Sydney waren aangekomen. Tot dc gasten behoor den Llewellin van het departement van ma rine en de sultan van Hohorc. Voor het eerst in de geschiedenis kunnen thans Britsche slagschepen ten oosten van het Suez-kanaal in een droogdok worden geplaatst. James White. De beste advocaat van Londen verdedigde Austin Larrick. De verdachte, die sinds zijn arrestatie apathisch en onverschillig was ge weest, toonde eenige verbazing toen men vertelde, dat iemand den advocaat voor hem genomen had. I-lij was wees, bezat geen vrienden, die zooiets voor hem konden doen en verwachtte van niemand hulp. Dank zij de schitterende verdediging viel de straf licht uit. In de gevangenis, waar hij zich uitstekend gedroeg, kwam op alle bezoekdagen een ge heel vreemde heer hem opzoeken, die vroeg of hij wenschen had. Zoo mogelijk werden die dan vervuld. De naam van den heer was Austin onbekend, hij scheen notaris te zijn. Ook wilde hij niet zeggen voor wien hij op trad. Nadat de versuftheid, die gevolgd was op zijn daad, eenigsziris was voorbijgegaan, verbaasde de jongeman zich steeds meer over dien onbekenden weldoener. In weerwil van zichzelf begon hij de toekomst minder somber in te zien, nu de bezoeker hem had verteld, dat de onbekende ook na zijn in vrijheidstelling hem zooveel mogelijk zou helpen. Het was ook de onbekende, die na een jaar een verzoek om gratie door den advocaat liet indienen, onderteekend door verschillende bekende mannen. Austin Larrick, die in een vlaag van woede en wanhoop een man had gedood, die ontelbare doodsvijanden bezat, werd bege nadigd na anderhalf jaar van zijn milde straf te hebben uitgezeten. Niemand, die het slachtoffer gekend had, vond dit anders dan verheugend. Het was de notaris, die Austin opwachtte aan de gevangenispoort en hem meenam. Het was avond. De jongeman voelde zich zonderling, onwezenlijk. Sinds zijn daad was het leven hem dikwijls voorgekomen als een droom. Een angstdroom eerst en later een droom, waarin weer hoop begon te glo ren. Toen hij het groote liuis betrad waarin de ander hem bracht en wachtte, alleen, hij een enorm haardvuur tot zijn onbekende weldoener zou binnenkomen, kon hij nau welijks gclooven, dat dit alles werkelijkheid was. Ilct leek zoo onbegrijpelijk, veel te mooi om werkelijk waar te zijn! De deur werd geopend. Hij keerde zich snel om. Wat hij zich ook had voorgesteld in de uren, waarin hij trachtte zich in te denken, hoe zijn onbekende weldoener was, nooit had hij dit vermoed: dat het een vrouw kon zijn, een mooie vrouw, doch bovenal de. vrouw, van den man, dien hij vermoord had. Zij wenkte hem, weer te gaan zitten en nam tegenover hem plaats. Haar donkere, ernstige oogen kekexx hom recht aan. „Voordat wij over Uw toekomst gaan spre ken, zullen we eerst samen een glas wijn drinken," zei ze. Hij probeerde haar te danken voor alles, wat ze gedaan had, maar ze wenkte weer, dat hij zou zwijgen en belde. Men bracht wijn, ze dronken, en rookten. Toen zei ze: „U bent natuurlijk verbaasd. Ik heb mij voorgenomen U te vertellen waarom ik U zoo geholpen heb. Door mijn man te dooden, hebt U mij belet bet te doen. Ik ben U dankbaar daarvoor. Want al den tijd. dat ik zijn dood beraamde, wist ik, dat het mij vrccselijk berouwen zou. Maar ik denk. dat het dikwijls zoo zal gaan; men weet in den grond van zijn hart heel goed, dat men een dwaasheid begaat of een vreeselijke vergis sing en kan het toch niet laten. Er zijn veel menschen, die mijn man haat ten, maar niemand deed het feller en met meer reden dan ik. Laat mij niet uitweiden over de redenen. Ik wil U alleen vertollen, dat ik besloot hem te dooden, toen ik merkte dat hij ons kind op dezelfde wijze kwelde en het leven tot een hel maakte als hij het mij gedaan had. Hij bleef altijd binnen ze kere perken. Ik had geen kans mij van hem te bevrijden of hem zijn macht over liet kind te ontrukken. Er restte mij niets dan een gewolddaarl. Tk hen oen religieus voelen de vrouw. Mijn innigste overtuiging is het, dat het dooden van een menseh niet goed is te praten, in welke omstandigheden ook. Ik veranderde niet van overtuiging, ik be sloot tof iets, wat ik als verkeerd beschouw de, uit liefde voor mijn kind. Om dat kind te sparen moest ik echter de daad zoo volbrengen, dat nooit de blaam op mij kon vallen. Om mijn daad niet te verergeren moest ik tegelijkertijd alles zóó doen, dat geen blaam op een ander kon val len. Ik hoef U niet tc zeggen dat het heel lang duurde, eer ik mijn plan had opge maakt. Toen was het: duivelsch. Wij vrouwen zijn onovertrefbaar, als het op haten en wraak aan komt. Ik verzeker .U, dat ik hem zou hebben gedood en dat iedereen het voor een ongeluk zou hebben gehouden. Bovendien bad ik gezorgd voor een alibi. Mbt détails wil ik U niet lastig vallen. De bepaalde dag kwam. Ik was vast besloten. En toen gebeurde het onverwachte.» Ken der velen, die hij kwaad gedaan had en tot vertwijfeling gedreven, wreekte zich. Dat was IJ. U hebt hem gedood, niet met voorbedachten rade, doch in een vlaag van woede. U deed wat ik wilde doen en bijna op hetzelfde uur. Maar al de voorbereidin gen, die mij straffeloos zouden hebben ge maakt, waren er niet voor U. U moest boe ten. Daarom heb ik U geholpen. Daarom zal ik U altijd helpen. In den diepsten grond van mijn hart weet. ik, dat ik mijn man ge dood heb. Mijn wil doodde hem en ik zoii niet zijn teruggedeinsd. Ik zou de daad heb ben volbracht, als ze niet, door blind toeval, juist al volbracht was geweest! Ik geloof, dat er bitter weinig verschil is tusschen U, ou mij. Alleen het verschil, dat er is tus schen dat, wat door de wet gestraft kan wom den en dat, wat alleen bet geweten straft* Nu weet U alles. Bedank mij nooit, want ik? ben het die U dank schuldig is. Wij zijn op vreemde wijze door het lof verbonden. En van ons heiden ben ik de schuldigste." DRIE SPREKENDE PORTRETTEN. Zóó ziet hij er uit, de mensch van deze eeuw! Het gasmasker vóór, zit hij als de oud-testamentLsohe Job op zijn mesthoop, te midden van een barrloade zandzakken, gewapend met oen modern alarminstru ment, de luchtdruksirene, die straks pil* lend een naderenden luchtaanval zal aan* kondigen. Nog beter gewapend is deze Engelschman* aan de spits van zijn bajonet is een che misch geprepareerd blad gestoken, dat zich bij naderende gifgassen vuurrood kleurt. Star staart de soldaat naar dit signaal, dat nu nog op veilig staat. Sinqapore beheerscht het 80 K.M. lanqe en 25' K.M. breede schiereiland Malakka. en den zeeweg, die de verbinding vormt tusschen den Indisch en Oceaan en de Stille Zuid:; De nieuwe vlootbasis bevindt zich teil N.O. van de stad Sinqapore, in de. z.q. Sjang. zónewelke laatste gelegen is aan de Johorc-straat: verder zijn in de onmiddellijke bijheid van dc oude vlootbasis verscheidene moderne vcstingswerken aangebracht. Op het kaartje overziet men deze situatie* Glimlachend zet een jeugdig verpleegt- ster, ijverig lid van den Londenschcn lucht beschermingsdienst, den burgemeester van Westminster het gasmasker op. Een snapshot van de groote luchtbeschermings oefeningen in de Britsche hoofdstad. Heeft de mensch van zichzelf geen gruvz- lijk caricatuur gemaakt?

Schager Courant | 1938 | | pagina 3