Bouwvergunningen Woningwet. Roemeensche regeeriog in het nauw Dc scheepsramp in Sydney 500 schilderijen vervalscht Nieuwe Amerikaansche geldpo'itiek Hoofdstad door vulkaan bedreigd De bewapeningswedloop ter zee Het mocht niet in de krant Kruiswoordraadsel Schager Roosjes Ma&iu opereert achter de scher men. Tatarescu heeft weer een kans. De nieuwe Roemeensche regeering heeft In haar kortstondig bestaan het reeds kwaad te .verduren gehad! Gistermiddag 1 nar kwam een be richt door nit Weenen, waarin werd gemeld, dat de nieuwe regeering reeds weer was afgetreden en Tata rescu een nieuw kabinet zou vor- TATARESCU, oud-premier. Een officieele tegenspraak uit Boekarest yolgde echter spoedig. De mededeeling, dat het bericht op geen enkelen grond berustte, moet echter met een korreltje zout worden genomen. Het staat wel vast, dat Maniu, de leider der boerenpartij, hevig achter de schennen heeft gevochten en zijn beschul digingen aan het adres van Miron Christea, den nieuwen premier en Tatarescu, niet zonder gevolg zijn gebleven. Waarschijnlijk is, dat de premier zijn ontslag heeft inge diend, maar koning Carol dit niet heeft aanvaard. Liberale steun aan Maniu. Maniu zou er in geslaagd zijn bij de libe rale partij eenige steun te vinden en tracht daarom een crisis uit te lokken. Naar Un. Press meent, staat Carol II van avond voor een van de meest beslissende oogenblikken in zijn bewind. Binnen 48 uur moet hij beslissen, of hij de koninklijke dic tatuur nog meer wil verscherpen, dan wel terugkeeren naar een partij bewind. De ijzeren garde beschuldigd. Bratiam, de leider der conservatieven heeft de ijzeren garde openlijk beschuldigd van het treffen van voorbereidingen voor een re volutie. Deze verklaring heeft in het ge- heele land sterk de aandacht getrokken. Groote Fascistische Raad bijeen Naar wij uit Rome vernemen, zal op 4 Maart a.s. de Groote Fascistische Raad bij eenkomen. Het is mogelijk, dat voor dien tijd vraagstukken van den eersten rang, zooals de.ItaliaanschEngelsche en de Italiaansch- Spaansche betrekkingen, alsook het probleem van Midden-Europa sterker aandacht zullen vragen. Ook Zwitsersche P.T.T. bloeit Millioenenwinsten. De Zwitsersche posterijen hebben in het jaar 1937 een winst gemaakt van 22.668.607 francs, terwijl de ge raamde winst 12.901.000 francs be droeg. De inkomsten beliepen 143.967.472 francs, de uitgaven 121.298.865 francs. De inkom sten van telegraaf en telefoon bedroegen 106.125.343 francs, terwijl de uitgaven 43.099.209 francs beliepen. Het saldo bedroeg derhalve niet minder dan 63.026.134 francs. Door afschrijvingen werd de netto winst op de posterijen terug gebracht tot vijftien millioen francs en die op telegraaf en telefoon tot tien millioen francs. De totale netto-winst, welke aan den staat kon worden afgedragen, bedroeg derhalve 2o millioen francs. Vijf „groene muizen de wereld om Vertrek In Maart. Havas meldt uit Rome, dat in Italië voor bereidingen getroffen worden voor een tocht om de wereld, door vijf driemotorige toe stellen, die van hetzelfde type zijn als de „Groene Muizen" die kort geleden den Zui delijken Atlantischen Oceaan naar Rio de Janeiro overgestoken zijn. De machines, die naar men gelooft, in Maart zullen vertrek ken, zullen in Oostelijke richting vliegen en o.a. ook Japan aandoen. 101 communisten voor den rechter Monsterproces in Polen. Gister is te Dubno in Polen een aanvang gemaakt met een monsterproces tegen 101 communisten, die van ondergrondsche actie beschuldigd worden. Driehonderd getuigen zijn gedagvaard. Men denkt, dat het proces ongeveer drie weken zal duren. Levensgevaarlijke reddingspo gingen. In aansluiting op ons bericht betreffende de omgeslagen veerboot in de haven van Sydney (Australië) waarbij tal van. perso nen werden gedood, kunnen wij nog me- dedeelen, dat de veerboot een salonvaartuig was niet twee dekken. Het schip bevond zich in de nabijheid van den Amerikaan- schen kruiser „Louisville", die juist de liaven verliet. De boot begon eensklaps over te hellen. De oorzaak van het gebeurde staat op het oogenblik nog niet vast, maar een feit is het, dat het vaartuig kapseisde en snel begon te zinken. Onder de opvarenden ont stond een paniek. De meesten sprongen in het water, om niet met de veerboot in de diepte te vrdwijnen. De matrozen van de „Louisville" aarzel den geen oogenblik op radicale wijize hulp te verleenen. Zij sprongen in het water, hetgeen op zichzelf al gevaarlijk is, daar zich in de haven van Sydney dikwijls haaien vertoonen. De matrozen slaagden er nog in verschillende ruiten van de zin kende salonboot in te slaan, ten einde den passagiers het verlaten van het vaartuig mogelijk te maken. Ook ap het land was alles in rep en roer. Alle ambulances werden op de kaden ge concentreerd, waar zich inmiddels ook duizenden verzameld hadden, die het schouwspel ontzet gadesloegen. Er is druk werk geweest voor de ambulances. Vijf en zestig personen werden, na aan 'den wal te zijn gebracht, naar de ziekenhuizen ver voerd; vijftien hunner, die ernstig gewond waren, bleven er in verpleging. Gelijk reeds gemeld worden nog 24 per sonen, vermist, Men neemt aan dat deze ongelukkigen geen kans hebben gezien tij dig van de veerboot te komen en eveneens in de diepte verdwenen zijn. Zwendel in Polen. Te Warschau werden zegt de N.R.Crt., den laatsten tijd tal van valsche doeken van bekende Poolschc. schilders als Axcntowicz, Kossak en Falat geconstateerd. Daar deze vervalschingen zeer zorgvuldig waren uitge voerd. vermoedde men reeds aanstonds, dat zij afkomstig waren van leerlingen van de genoemde schilders. Dank zij de waakzaam heid der kunsthandelaren in de Poolschc hoofdstad is het thans gelukt de verval- schcrs op te sporen. In een voorstad van Warschau bood een jongeman doeken van Kossak en Axcntowicz voor bijzonder lage prijzen ten verkoop aan. Om bun echtheid te bewijzen, wees bij on de waarmerk van bet Genootschap voor Schoone Kunsten te Warschau. Toen men de schilderijen op hun echtheid onderzocht, bleek men te doen te hebben met uiterst kunstig nage maakte doeken. De verkooper van deze doeken was een jonge schilder, Andreas Zakrzewski, een vroegere leerling van den schilder Axento- wicz. Hij werkte samen met twee vroegere leerlingen van Kossak en Falat. In totaal hebben zij niet minder dan 500 doeken ver valscht, waarvan een groot aantal hun weg naar het buitenland heeft gevonden. Zakr zewski heeft bekend, dat bij zelf het ver maarde werk van Axentowicz „Meisje met Kaars" ongeveer tachtig maal heeft geco- pieerd en tegen goede prijzen van de hand gedaan. Goudsterilisatie in Amerika be perkt. Minister Morgenthau heeft gisteren, na de door hem gehouden conferentie verklaard, dat de sterilisatie van goud door de schat kist voortaan zoodanig beperkt zal worden, dat sléchts goud zal worden gesteriliseerd, voor zoover dit uitgaat boven een voortaan toegelaten stijging der reserves van de Fed. Res. banken van 100 mill. per kwartaal. Dat wil dus zeggen, dat een stijging van de bankreserves met 100 mill. per kwartaal zal worden toegelaten en slechts het meer dere zal worden gesteriliseerd. Dit besluit is van terugwerkende kracht per 1 Januari 1938. Dienovereenkomstig is thans 30 mill. goud gedésteriliseerd door het deponeeren van 30 mill. goudcertifi caten bij de Fed. Reserve Banken. Steengroeve ingestort Dertig arbeiders bedolven. Aan den voet van het Matra-gebergte (Hongarije) is een steengroeve ingestort', waardoor dertig arbeiders werden bedolven. Tot nu toe werden vijf arbeiders met ernsti ge kwetsuren geborgen. Fransche onderscheiding voor de Lufthansa De Deutsche Lufthansa heeft voor haar inzendingen op de wereldtentoonstelling te Parijs een Grand Prix gekregen. ORMSBY GORE GAAT HEEN. De Engelsche minister van Koloniën, Ormsby Gore, heeft gisteravond in een rede voering verklaard, dat de tijd snel naderde, waarop hij zich uit het Parlement zou te rugtrekken. Australische autoriteiten zoeken nieuwe hoofdstad voor Nieuw- Guinea. Van officieele zijde wordt uit Sydney be richt, dat dezer dagen een commissie is be noemd, welker taak het zal zijn een nieuwe hoofdstad voor Nieuw-Guinea aan te wijzen. Deze commissie zal bestaan uit drie perso nen, n.1. den bestuurder van Nieuw-Guinea in de periode 19311933, brigadier-generaal T. Griffiths, een technisch en een financieel adviseur. Deze commissie van drie zal reeds spoedig van Australië naar Nieuw-Guinea vertrekken. Zooals bekend, werd in November 1.1. be sloten tot de ontruiming van de tegenwoor dige hoofdstad van Nieuw-Guinea, Rabaul, aangezien zij in de gevaarlijke zone van vul kanische uitbarstingen is gelegen. Amerika wordt gedwongen de leiding te nemen. De Amerikaansche schout bij nacht Clark H. Woodward, commandant van het derde marinedistrict, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dak de Vereneigde Staten ten spoedigste een redelijk nationaal verde digingsprogramma moeten opstellen, ten einde „gangster dictators" den kop in te drukken en te voorkomen, dat Amerika het Abesinië of China wordt van het westelijk halfrond. Hooge ambtenaren gaven te kennen, dat de Vereenigde Staten, als gevolg van de vierkante weigering van Japan om zijn be doelingen ten aanzien van het vlootbouw- programma bekend te maken, wellicht de leiding zullen nemen in den grootschcn wedloop van vlootbouw, welke de geschie denis tot dusver gekend heeft. Een wondermachine Berekent h la minute van levende boomen. inhoud De bepaling van het volume van levende boomen was tot dusver een probleem. Dit is zoo juist opgelost door de rekenmachine, die een Zweed, kapitein Alvar Drangel, heeft geconstrueerd. De machine heet „cubus" en is door het Zwcedsche Departement van Landbouw aan nauwkeurige proefnemingen onderworpen, welke uitnemende resultaten hebben afge worpen. „Cubus" is een bijzónder sport rekenma chine zonder telwerk. Zij is niet ontworpen voor de gewone rekenkundige bewerkingen Het apparaatje geeft evenwel binnen vijf se conden den inhoud van een boom tot in tienduizendste m3. nauwkeurig aan, indien men beschikt over vijf gegevens. Voorzien van andere schalen kan het toe stel ook voor verschillende andere bereke ningen dienen, o.a. voor het maken van schcepsbcstekken en voor omrekening van vreemd geld. Professor Kluyver overleden Groot taalkundige. Tc Groningen is op 79-iarigen leeftijd over leden Prof. Dr. Albert Kluyver. Prof. Kluy ver was een onze bekendste taalgeleerden, die o.a. als ouvolger van wijlen Prof. de Vries, de leiding had bij de samenstelling van het stam-woordenboek van de Vries en Te Winkel. De overledene was schrijver van de meest bekende werken op taalkundig ge bied en was drager van tal van binnen- en buitenlandscho onderscheidingen. Prof. Kluy ver was een der leiders van de dialecten commissie van de Kon. Academie voor We tenschappen, die zich o.a. den laatsten tijd bezig houdt met onderzoek van de samen stelling der dialecten in de Wieringenmeer. Maar zij gapte in hst groot.... Zij was op beeterdaad betrapt, de 27-ja- rige huisvrouw uit Velsen, toen zij in een warenhuis te Haarlem een groot aantal ar tikelen in haar boodschappentasch liet ver dwijnen, zonder ze te betalen. In twee da gen tijd had zij kans gezien onderjurken, pantalons, sokophouders, portemonnaies, sjaals en dergelijke goederen „gratis voor niks" naar Velsen te brengen. Toen de po litie een huiszoeking hield, nam men abu sievelijk ook ander linnengoed mee, maar dat kreeg de vrouw eerlijk terug. Gister stond zij voor den politierechter te huilen, zegt de Tel. De officier van Justitie zag in haar het type van de winkeldievegge, die alles steelt, ongeacht of ze het noodig heeft of niet. Nu dit kwaad hand over hand toe neemt, eischte hij zes weken gevangenis straf. Dat komt er nu van, zei de politie rechter, „dat had u van te voren ook wel kunnen weten. Wie steelt komt in de ge vangenis. Waar moet dat nu met u naar toe?' Geeft u mij een voorwaardelijke straf. Het geschiedde. Veertien dagen voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en teruggave van den in beslag genomen buit, plus een geldboete van tien gulden. Komt het niet in de krant? Dat moet u niet aan mij vragen, antwoordde mr. Top heel verbaasd en hij voegde er aan toe: „Waarom zou de krant zoo iets verzwijgen? Uw naam komt er niet in, en het is goed dat ook andere mcnschen eens hooren wat bun te wach ten staat, als ze zoo iets doen als u hebt gedaan. Goede oplossingen ontvangen van: P. D., Schagen; W. B., Anna Paulowna; J. D., Schagen; Jb. L., Den Oever; A. M., Oude- sluis; K. B., Schagen; J. P., Dirtkel; G. H. D., P. S., A'dam W.; J. C. v. S., Burgerbrug; G. Bergen; A. N., A'dam-C.; A. N., Oudesluis; W. Dd., N. Niedorp; J. C. v. S., Burgerbrug; D. B., Valkkoog; M. N.—S., Schagen; Wed. S., Oudkarspel; A. H., Oude Niedorp; C. J. T., Anna Paulowna; T. R.B., Schagen; J. B. S., Schagen; J. R., Schagen; J. K., Oudesluis; J. G., Kolhorn; J. V., Anna Paulowna; C. M., Schagen; N. S., N. Niedorp; P. C. K., Krom menie; L. de-M., Warmenhuizen; Gr. J., Oude sluis; W. C. S., Andijk; W. M. B. de B., Scha gen; F. B., Schoorldam; T. L., Burgerbrug; B. Z., Anna Paulowna; K. S., Wieringerwaard; C. S., Nieuwe Niedorp; A. W., Barsingerhorn; G. C. D., Schagen. Voorts 2 „naamlooze" in zendingen. Wie waren dit? De prys ad 2.50 werd deze week gewonnen door: Mej. T. LANGEDIJK, Burgerbrug A 33. De kleinste narcis ter wereld Kan in een vingerhoed bloeien. Op de „Winterflora", de groote bloembol lententoonstelling te Haarlem is een zgn. minimus-narcis te zien. Dit is de kleinste narcis ter wereld, zij kan in een vingerhoed bloeien. Uit onze omgeving NIEUWE NIEDORP Partij kool gestolen. In den afercloopen nacht is een partij roo- de kool gestolen uit de schuur van den heer H. P. aan den Ooievaarswcg. De vermoedelijke daders is men reeds op het spoor. HEER HUGüWAARD Uitbreiding St. Willibrardus- stichting te Heiloo. In eenige dagbladen werd bericht, dat de uitbreiding van de St. Willibrordus- Stichting te Heiloo' in eigen beheer zou worden uitgevoerd. Dit bericht behoeft in zooverre verbetering, dat de uitvoering van het werk is opgedragen aan den heer P. Bot, aannemer alhier, die het werk zal uitvoeren voor dc som van f 378.000. Het hoofdgebouw en de groote koepelkerk zullen aan het gebouwencomplex een fraai aanzien gegeven, GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN. Gevonden: een voernap, een rood wollen kinderhandschoen en een rood zijden haar- strik. Verloren: een reserveband met velg en een trajectkaart v. een autobus. WIER1NGERW AARl) De kruidenierszaak van den heer G. de Jong aan dc Nieuwcslure is bij onderhand- sclien verkoop overgegaan aan den heer G. Kouseband Jz. te Breezand. WINKEL Zondagavond werd in het lokaal van den heer Zeeman te Lutjewinkel een openbare uitvoering gegeven door de gemengde zang- vereeniging Wcst-Frisia onder leiding van den beer Nico Snel te Alkmaar. Jammer was het dat niet meer belangstel lenden deze uitvoering hebben bijgewoond, want het gebodene stond op zeer goed peil. „Du bist mein" van Max Stange, een duet 'morgedra^n door den heer en mevr. G. Blaauboer-.Tonk werd zeer goed gezongen, evenals „Het Gouden Brilletje" en „De Schooier" van Manna de Wijs-Mouten resp. gezongen door mevr. M. Buis-Grin en den heer N. Peetoom. Na de pauze werd een komische Operette ..Pas op voor de Studenten" van A. Mos mans ten tooneele gebracht, welke zeer in den smaak van de aanwezigen viel. Een ge zellig bal besloot dezen avond. SCHAGEN TWEE BOOTEN IN DE HAVEN GEZONKEN Tengevolge van den hevigen storm is in het laatst der vorige week, in de haven, een kleine schuit, van Meur's baggerbedrijf N.V., losgeslagen en gezonken. Ook een jacht van den heer Butter alhier, dat even eens ligplaats in de haven had, verdween in de diepte. Beide schepen zijn nog niet gelicht. WARMENHUIZEN. 14 Febr. Roode kool f 3.60—7, gele kool 1.50—1.90, Decnsche witte kool 1.302.50. Aanvoer: 24.000 Kg. roode kool, 6300 Kg. gele kool, 1525 Kg. Deensche witte kool. PÜRMF.REND. 15 Febr. Veemarkt. Koeien, totaal 375 stuks. 125 vette koeion 6072 ct. per Kg., geldekoeien f 160210, melkkoeien f 180—300, per stuk, stieren 58—06 ct. per Kg., 10 paarden fS0 175. per stuk, 26 vette kalveren 30—60 ct. per Kg., 780 nuchtere kalveren f 7—18 per stuk. 173 vete varkens 0.590.61; 40 magere 26 46; 275 biggen 16—26; 900 schapen 20—36; 24 bokken 4—13, Zaaigranen Wij bieden U aan: Origineele, gekeurde en onge keurde Granen en Pootaard- appelen. Gras-, Klaver- en Bietenzaden. Ontsmettingsmiddelen Germi- san en Tutan, P. WAIBOER. Schagerbrug. Tel. 11 BURGEMEESTER en WET. HOUDERS van WIERINGER. MEER brengen onder de aan dacht van belanghebbenden, dat voor woningen en andere gebouwen, welke in de ge meente Wieringermeer zijn op gericht, zonder de volgens de woningwet vercischte vergun ning, vóór 20 Februari 1938 als nog bij hen schriftelijk bouw vergunning moet worden aan gevraagd. Te huur: KOOLLAND, Te bevr.: H. D. WILKEN, Groetpolder, Winkel. Te koop: EEN BAKFIETS en een beste MELKGEIT, P. BROERSMA, Winkel. Te koop: EEN AFGEKALFDE VAARS, T.b.c.-vrij. S. KRIEK, Stoomge maal, Aartswoud. Wegens ziekte direct gevraagd NOODHULP, DIRK RAAT, Schagen. Te koop: Een versche KALFKOE en een KUIKALF, 't.b.c.-vrije stal, bij J. KAMP Jnz., te Winkel. Te koop: Een beste afgekalfde VAARS met goed melk, bij Wed. P. NIEUWLAND, Grasweg 40, Anna Paulowna. Te koop gevraagd: EEN HOND, niet oud en die voldoet aan de maat voor trekhond. Adres: J. HART, Nieuwe Niedorp. Te koop: ZWARE VOERHAVER, a f3.25 per 50 kg. C. BOEKEL, Walingsweg, Wieringerwaard. ROTTERDAM, 14 Febr. Binn. granen en peulvruchten: Gerst Chev. f7.60—7.90, ha ver f 66.75; rogge tot f 7.65; erwten, kleine groene f 8.5010.75; Schokker erwten f 15-> 15.50; extra kw. erboven betaald; bruine boo- nen f 810.50; alles per 100 Kg. BOTTERDAM, 14 Februari. Vlasmarkt. Aanvoer: 16.500 Kg. blauw, schoon 6575 ct., 3000 Kg. Gronin^sch 63 72 ct., 7400 Kg. Hollandsch geel 0575 ct., 1S00 Kg. dauwroot 5359 ct. per Kg. Han del traag. Kooplust matig. Beste kwaliteit prijshoudend. Mindere soorten verlaten, na genoeg alles werd verkocht. ROTTERDAM, 14 Febr. Fijne zaden. Lijnzaad (zaai) hl.bloem 89, idem witbloem 1111.50, mosterdzaad (geel) 14—15, karwijzaad 2223, blauw- maanzaad 38—39. AMSTERDAM, 14 Febr. Veemarkt,. 438 vette koeien: le kw. 72 —80 ct., 2e kw. 66—70 ct., 3e kw. 52—64 ct. per Kg. slachtgewicht; 89 melk- en kalf- koeien f 1S0250 per stuk, 32 vette kalve ren: 2e kw. 72—80 ct., 3e kw. 60-68 ct. per Kg. levend gewicht; 95 nuchtere kalveren f611 per stuk, 40 schapen f20—32 per stuk, 476 varkens: vlecschvarkens, wegende van 90110 Kg. 7071 ct., zware varkens 6869 ct., vette varkens 6667 ct. per Kg. slachtgewicht; 5 paarden f 100—150 per st., Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen ruime aanvoer, handel stug en prijshou dend. Melkkoeien, behoorlijke aanvoer, ma tige handel en constante prij>zen.. Vette kalveren korte aanvoer, gedrukte handel en vaste prijzen. Nuchtere kalveren behoor lijk- aanvoer, vlugge handel en vaste prij zen. Schapen korte aanvoer, gedrukte han del en prijshoudend. Varkens ruime aan voer, zeer trage handel, prijzen iets lager. Paarden weinig aanvoer en handel. AMSTERDAM, 14 Febr. Binnenl. granen (boercnnotecring): rogge f 7.35—7.65, chev. gerst f 7.50—7.75; win tergerst f 7.40—7.65; haver f 6.256.40; duiveboonen f 910; paar deboonen f 89; groene erwten f 8.50—9.50, alles per 100 Kg., karwijzaad f 11.2511.50, blamvmaanzaad f 17—19, beide laatste per 50 Kg. ALKMAAR. 14 Febr. Aardappelen 2.60, andijvie 12—17, appe len 4.50—9, Bloemendaler kool 3.boeren kool 3.60—7.50 bieten 3—5.20, gele kool 1.50 2.40, groene kool 36, knolselderie 23, peren 35, prei 3.405.60, peterselie 35, rabarber 12—13.50, roode kool 3,00-6.40. selderie 1.502.60, spruiten 2.50—6, uien 1213. wortelen 1.502.60, wascbwortelen 4—6, witlof I 4.50—6, idem II 1.50-3. BROEK OP LANGEND!JK. 15 Febr. Uien 12.1012.60. drielingen 10.90. grove 11.80—12.10, stek 8.30, peen 2.80—3.10, klei ne peen 1.10—1.50, roode kool 4.30—6.80, Savoye kool 320. gele kool 1.50—3.10, D. witte kool 1.80—3. NOORDSCHARWOUDE. 15 Febr. Bevel. 2—2.60. uien 12.40—12.90. drielin gen 10.60,. grove 12.20—12.70, gele nep 9.—, peen 2.80—3.20, kleine neon 1—1.30. Taaie gele kool f 4.20, gele kool f 1.50— 2.40, D. witte kool f 2—2.90.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7