Een Oostenrijksch- Duitsch persincident Visscherij een landsbelang DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Mussolini tevreden Vliegtuigen duurder dan kruisers Critieke toestand in Midden China De zee beukt Engelands kust Luchtvaartbrigade in oprichting <v€%hi lUiill DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10498. Laan. Schatten. Tel. 20. Uitgave der N.V. Uitg.-Mii1. „Hollands Noorderkwartier" Goering voorziet reeds de gelijkschakeling De nieuwe persvrede tusschen Duitschland en Oostenrijk is inge luid met een dissonant en te Wee nen is men daarover zeer verstoord. Voor bedoelden dissonant zorgde de Duitsche „National Ztg.", het blad van Goering, dat het accoord met Oostenrijk ziet als een „étappe" en alvast gewaagt van den „volgenden stap der Duitsch-Oostenrijksche paci ficatie", dewelke brengen zal de „unificatie der binnenlandsche poli tiek, de gelijkschakeling van het Duitsche volk binnen de grenzen der beide landen". De „National Ztg." werd daarom gisteren in Oostenrijk verboden. Men verklaart te Weenen, dat er in de overeenkomst met Duitschland slechts spra ke is van goede betrekkingen tusschen bei de landen en geenszins van een gelijk op trekken. Uit goedingelichte bron wordt vernomen, clat dit incident diplomatieke gevolgen zal hebben. Er zouden te Berlijn stappen wor den gedaan tegen de taal van het Duitsche blad, die hier beschouwd wordt als onver- eenigbaar met de Oosten rij ksche onvatting van de nieuwe Duitsch-Oostenrijksche over eenkomst. De gezant van Oostenrijk te Ber lijn, Tauschitz, zou zelfs opdracht hebhen gekregen, de persoonlijke aandacht van den Fuehrer op dit incident te vestigen. De opwinding over de taal van de „Natio nal Ztg." is te feller, meldt Havas, wijl dit htad, dat de spreekhuis is van Goering, een der weinige Duitsche dagbladen is, welke, krachtens het accoord van 11 Juli 1936, in Oostenrijk mogen worden ingevoerd en ver spreid. Dit blad is dus in de gelegenheid, recht streeks de openbare meening van het Oos- tenrijksche land te bereiken en het is zon der meer duidelijk, dat als een dergelijk Duitsch orgaan dat in Oostenrijk als offici eus wordt beschouwd, gewaagt van de ko mende1 „gelijkschakeling", verklaringen van de Oostenrijksche regeering over.de hand having van 's lands onafhankelijkheid en een souvereine binnenlandsche politiek veel zoo niet alles van hun betpekenis verliezen. Dat de regeering Schuschnigg zich intus- schen beijvert om den volke voor te houden, dat aan de onafhankelijkheid van Oosten rijk niet is en ook niet wordt getornd, is begrijpelijk. Men stelt de vrijlating der politieke ge vangenen en het toelaten van nationaal-so- cialisten tot het Vaderlandsche front voor als een vrijwillige daad, teneinde de bin nenlandsche eenheid tot stand te brengen en de vrede te verzekeren. Ook Duitschland luidt de klok der verzoe ning en stelt hot resultaat van de bespre kingen te Berchtcsgaden voor als 'n vrijwil lige overeenkomst tusschen twee souvereine staten. Mussolini, die ongetwijfeld tegenover Duitschland een diplomatieke nederlaag heeft geleden, zet ook maar een vroolijk ge zicht. hoewel het hem toch wel zwaar te moede zal zijn nu de Pruisische laars zoo dicht hij de Brennerpas komt. De Bomeinsche correspondent van het Hsb. seint dat de Italiaansche regeering zeer verheugd is over de resultaten van de besprekingen te Berchtesgadcn. Zij was tot in de kleinste details inge licht over wat er gebeuren ging en. zij heeft trouwens nooit getwijfeld aan de mogelijkheid van efm goede verstandhou ding tusschen Berlijn en Weenon. Zoowel de as RomeBerlijn, als de Romeinsche protocollen zijn thans sterker dan ooit te voren. Seyss Inquart naar Berlijn. Van gezaghebbende zijde te Weenen wordt vernomen, dat de nieuwe Oosten- rijsche minister van binnenlandsche 'zaken Seyss Tnouart, gisteravond om 18 uur 30 naar Berlijn is vertrokken. Vrees voor betoogingen der tri- omfeerende nazis. Bij het tot stand komen van het amnestie- besluit waren ongeveer 700 politieke gevan genen in arrest, met inbegrip van de per sonen. die in voorloopige hechtenis zaten. Het aantal loopende processen wordt ge schat op 2500. - Gelijk reeds gemeld, zal de amnestie óók gelden voor talrijke veroordeelden uit de processen in verband met de gebeurtenis sen in Juli 1934, o.a. voor dr. Rintelen en de inspecteurs van politie Gotzmann en Seeligmann, terwijl ook dr. Tavs van de amnestie zal profiteeren. Uit !het concentratiekamp Woellersdorf zullen ongeveer 40 personen ontslagen wor den. Er wordt echter niet gedacht over een Opheffing van het concentratiekamp. Belangstelling van Engeland en Frankrijk. De Britsche ambassadeur te Berlijn, heeft zich gisteren naar Wilhelmstrasse begeven om zich op de hoogte te stellen van den stand der betrekkingen tusschen Duitsch land en Oostenrijk. Tevens vestigde hij den aandacht op de belangstelling van Engeland voor het handhaven van de onafhankelijk heid en onaantastbaarheid van Oostenrijk. De Fransche ambassadeur heeft tot twee maal toe een onderhoud gehad met von Rib- bentrop. In het Lagerhuis heeft Eden gezegd nog niet over voldoende gegevens te beschikken om een oordeel uit te spreken over de binnenlandsche veranderingen in Oostenrijk en zeide slechts dat Engeland met groote opmerkzaamheid de ontwikkeling in Cen traal Europa volgde. De Duitsche „stammen" m Eu ropa. Uit de voldoening over de resultaten van de bespreking te Berchtesgadcn, waaraan men in Duitsche leidende kringen uiting geeft, blijkt dat men zich geen illusie moet maken over de beteekenis der te Weenen genomen maatregelen. De concessies, door Oostenrijk gedaan ten behoeve van „de ont spanning tusschen Duitschland en Oosten rijk", zullen een gunstig thema voor Hitlprs rede in den rijksdag leveren. Do gemeen schap der verschillende „Duitsche stam men", over Europa verspreid, is een on derwerp dat Hitier niet in zijn rede zal laten ontbreken. In den bewapeningswedloop kan Neder land helaas niet geheel ten achter blijven, merkte de heer van Rappard (lib.) gisteren in de Eerste Kamer op. De verlangens der Regeering zijn beschei den genoeg, t.a.v. de maritieme verdedi ging zelfs te bescheiden. Gelukkig is de mi nister voorstander van een harmonische vloot. Wat sommige gepensionneerden verkondigen over de vervanging van kruisers door vliegtuigen, is niet de meening van de geheele ma rine en zeker niet die van de be roeps-officieren. Men slaat trou wens. aldus spr., de plank mis als men meent, dat op den duur vlieg tuigen goedkooper zijn dan kruisers. Spr. is voorstander van een krachtige ar- tillcriebewapening der kruisers, In Indië moeten we eengen tijd op eigen kracht kunnen drijven. Onze vloot moet in staat zijn, de verbin dingslijnen van den vijand aan te tasten. We moeten ook beducht zijn op het gevaar dat anderen zich van voorraden wil voor zien. OPMARSCH DER JAPANNEEZEN DUURT VOORT. WREEDHEDEN TE NANKING. De opmarsch van de Japanneezen bij de Loenghai-spoorweg duurt voort Er zou volgens Japansche berichten een bres zijn geslagen in versterkte Chineesche stellingen. Er wordt ver woed gevochten. Critieke toestand in Midden-China. De laatste berichten uit Sjanghai en Tokio toonen aan, dat in den langgerekten strijd voor en tegen de Japansche overhecrsching in Midden-China een zeer critiek stadium is bereikt. In een conferentie van Chineesche militaire leiders te Hankau zou besloten zijn, alles in 't werk te stellen om zich op de lijn SinssiangTsjechsjauKaifeng staande te houden tegen den hernieuwden Japanschen opmarsch, uit het noorden naar den Loeng- hai-spoorweg. Men vraagt zich af, of de Chi- neezen, ten einde raad, wellicht de dijken van de Gele Rivier zullen doorsteken en het land onder water zullen zetten, om de Ja panneezen te stuiten. Het water in de rivier is thans op het laagste peil, aangezien de sneeuw in Tibet bevroren is, maar het peil is voldoende om uitgebreide overstroomingen te veroorzaken, indien de noordelijke dijk zou worden doorgestoken. Wei wei bezet. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche roepen gisteren Weiwei hebben bezet. De Japansche troepen zijn hier door tegenover drie divisies van het leger der Chineesche regeering gekomen. Chineesche successen. Volgens officieele Chinoesche berichten zijn de Chineezen Tsining binnengerukt. De Ja pansche opmarsch in het zuidelijke gedeelte van den spoorweg TientsinPoekau wordt geremd door herhaalde Chineesche aanval len op de achterhoede, waardoor de verbin dingslijnen verbroken worden en vele Ja pansche soldaten 'neuvelen. Hoewel de Chi neesche troepen zware, verliezen hebben ge leden, zijn de Japannors er nog niet in ge slaagd de Chineezen uit den „IJzeren Gor del" ten noorden van Weiwei te verdrijven. vrouwen blijven Chineesche vechten. De leidster van het opleidingskamp voor Chineesche meisjes, kapitein Yiyun Tsjen, heeft verklaard dat zoolang de oorlog zal duren, de Chineesche vrouwen zullen hel pen in den strijd. Mejuffrouw Tsjen ver klaarde verdèr, dat maatregelen genomen De situatie bij den Lunghai-spoorweg. Het pijltje geeft de richting van den Japanschen opmarsch aan. Een orkaan woedde aan het begin van de ze week langs de Engelsche kust. Dorpen werden geïsoleerd door het opgezwiepte w ater, badplaatsen liepen hevige schade op. Hierboven ziet men de badhokjes van Whitstable als kaartenhuisjes ineenge- drukt. Vele bewoners van de geteis terde dorpen zochten een toevlucht op zol der. Uit Horsey wordt gemeld, dat Roy Ra ndal een drie en twintigjarige melkboer den geheelen nacht moest doorbrengen op het dak van zijn wagen. De politie die het water, in een roeiboot gezeten, afzocht, vond den man in zijp. netelige positie en bevrijdde hem. worden om de vrouwen van China te mo- biliseeren. De oudere vrouwen zullen ach ter blijven om voor de kinderen te zorgen en in de fabrieken te werken om de jongere vrouwen in staat te stellen naar het front te gaan voor de verschillende diensten al daar, zooals geneeskundige dienst, verple ging en propaganda. Wreed Japansch optreden te Nanking. Van officieele Chineesche zijde wordt me degedeeld, dat ongeveer veertig procent van Nanking door brand is vernield. De Japansche soldaten hebben de twee groot ste hotels geheel geplunderd. Alles is door hen weggenomen, zilverwerk, glas, dekens, toilet-artikelen, electrische geleidingen en zelfs badkuipen. Ook worden de Japansche troepen be schuldigd niets te doen voor de voedselvoor ziening. zoodat 250.000 menschen door den hongerdood worden bedreigd. Ook te Nantau zijn de Japansche militai ren wreed opgetreden. Meer dan vijfduizend Chineezen zijn uit dit gebied naar het front gezonden om hier versterkingen aan te leg gen voor de Japanneezen. Wat het kost! Volgens de Japansche pers heeft het Mi nisterie van Financiën de supplementaire begrooting van leger en vloot vastgesteld op 4.800 millioen yen. Bergen, Waalhaven en Soester- berg krijgen luchtvaartiegimen- ten. Naar het Rott. Nieuwsblad bericht, zullen binnenkort officieele mededeelingen worden gedaan over ingrijpende veranderingen bij de militaire luchtvaart. Er zal een luchtvaartbrigade ko men, ter vervanging van de lucht- vaartfdeeling, bestaande nit 3 lucht vaartregimenten, een te Bergen, een te Waalhaven en een te Soesterberg. In Soesterberg zal een opleidingsregiment komen, omvattende de opleiding tot vlieger en waarnemer, zoomede tot mitrailleurschut- ter. Uit de twee regimenten te Bergen en Waalhaven komt de oorlogsformatie. Onge- Dit nummer bevat 8 pagina's J EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting. Matige Oos telijke wind. helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt Verdere vooruitzichten* Nog weinig verandering. BarometeriUnd hedenmorgen 8 oer 777 reekend de reserve, zal de sterkte van de re gimenten te Rotterdam en Bergen ieder 100 vliegtuigen bedragen Totaal zal de luchtvaartbrigade een 500 vliegtuigen omvatten. Er zal onderscheid worden gemaakt tusschen vliegtuigen voor de luchtverdediging en voor vliegtuigen ten dienste van het veldleger. Bij het veldleger krijgt iedere divisie- groep 10 verkenningsvliegtuigen, 8 artille rie-waarnemingsvliegtuigen en eenige vlieg tuigen voor de pantser-divisie, terwijl bij den staf 24 jachtvliegtuigen komen. Het le luchtvaartregeiment zal in eer ste lijn bestaan uit 24 éénpersoons-jacht^ vliegtuigen, 48 jachtkruiservliegtuigen type G 1, 16 bombardementsvliegtuigen en 12 strategische verkenningsvliegtuig-afdeelin- Voorts wordt aan elk luchtvaartregiment een compagnie luchtvaarttroepen toegevoegd Aan het hoofd van elk lucht vaartregiment komt een luitenant-kolonel te staan. Het hoofd van de luchtbrigade zal zijn een kolonel of een generaal-majoor. Het 2e luchtvaartregiment wordt gesplitst in twee groepen, met aan het hoofd een majoor. Het is aan te nemen, dat de personeele sterkte der regimenten eenige honderden manschappen zal bedragen. Wat Bergen betreft, is het, zegt de Alkm. Crt., wel uit gesloten te achten, dat daa_r een nieuwe kazerne zai komen, immers de bezetting der regimenten bestaat grootendeels uit of ficieren en onder-officieren, waarvan de meesten zijn gehuwd. De Nederlander eet gemiddeld slechts zeven pond visch per jaar! Een zoute haring gaat er altijd inl Het mag verwondering baren, dat een zóó echt Nederlandsch en zóó oud bedrijf als de visscherij in zijn veelzijdige beteekenis in het eigen land zoo weinig bekend is, zeide mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Ned. Visscherij Centrale in een gistermiddag te Vlaardingen ge houden vergadering, welke onder auspiciën stond van de „commissie tot bevordering van het vischver- bruik." Men weet wel, dat wij een respectabele :ee-vloot bezitten, doch men weet niet veel neer. Men weet b.v. niet, dat de zee- en zoetwatervisscherij jaarlijks aan in rond ge tal 50.000 visschers arbeid geven, om van het groot aantal arbeidskrachten aan de wal niet eens te spreken. Op het stuk der arbeidsintensiviteit neemt het bedrijf der visscherij wellicht de eerste plaats in. Sprekende cijfers. Welke Nederlander weet, dat de totale waarde der in 1936 aangevoer de visch (met inbegrip van door vreemde schepen aangevoerde visch) f 18.000.000 vertegenwoordigt en dat de visch op onze handelsbalans voor de uitvoer in hetzelfde jaar een cij fer aangaf van ruim f 12.000.000 (in 1927 bijna f 28.000. 000). Voor 1936 was het overeenkomstige cijfer voor onzen boterexport f 36.000.000. De beteekenis voor vaardij. de koop- Realiseert men zich wel zoo ging spr. verder dat aan de visscherij als direct ge- interesseerde bedrijven vastzitten: scheeps werven, touw- en nettenindustrie, kuipe rijen, ijsfabrieken e.a., om van het groot verbruik van kolen, olie, zout e.d. niet te spreken?? Heeft men wel eens bedacht, dat zonder visscherij de Nederlandsche koop vaardij moeilijk tot één der toonaangeven de in de wereld had kunnen uitgroeien, omdat uit de visscherijwereld een belangrijk deel der opvarenden van onze koopvaardij schepen de jaren door steeds is gerecru- teerd? Spr. zette uiteen, dat de visscherij een wezenlijk bestanddeel van ons volks huishouden uitmaakt. Ook de regeering zoo ging hij voort is in onze dagen gaan begrijpen, dat het behoud van de visscherij een landsbelang is. 7 Wet het binnenland betreft, weten we, dat het verbruik onbevredigend en voor uitbreiding vatbaar is. Het gemiddeld jaarlijksche vischverbruik per hoofd van de bevolking zou hier te lande in dezen tijd volgens schattingen 3% Kg. zijn, in Engeland 27% Kg., in Duitschland 1.8 Kg. Het cijfer voor het gemiddeld vlecschverbruik was in 1935, 18.9 Kg. Deze cijfers spreken voor zich zelve. Bij de bestaande verhoudingen hier te lande, achtte spr. op zich zelf een bevre digende uitbreiding van het vischverbruik mogelijk zonder dat daarbij zou behoeven te worden gevreesd, dat onze veeboeren en slagers in opstand komen! Wat men ver haalt, is lekker! Als sprekend voorbeeld noemde hij mos selen. Men kan zeggen, dat nagenoeg onze geheele productie naar België en Frankrijk gaat en dat, terwijl het betreft een zeer goedkoop volksvoedsel van de eerste soort. In Parijs eten de Hollanders de „moules mariniers" met graagte. En waarom dan thuis niet? Ten aanzien van het gebruik van ha ring, zeide de heer Kiewiet de Jonge, dat de positie der haringvisscherij beduidend minder ongunstig is geweest dan die der overige takken van onze visscherij. In de alerlaatste jaren is de aanvoer van zoute haring gestegen. In 1935 waren het cr"e- veer 550.000 kantjes, in 1936 meer dan 750.000. Niettemin ish et seizoen 1937 aan gevangen zonder oude voorraad van betee kenis. Weliswaar zijn de priizen in deze jaren over het algemeen niet bevredigend geweest, doch dat doet aan de beteekenis van deze feiten weinig af. De export van versche haring vertegen- woodrigde in 1936 een bedrag van bijna f 850.000. De zoute haring noteerde in dat jaar een cijfer van ruim f 5.000.000, een to taal van f 6.000.000. dat is 50% van de waar de van onzen visch-export in 1936. Spr. meende te kunnen zeggen, dat voor de toekomst der haringvisscherij geen zorg behoeft te bestaan. In 1937 werden bijna een milloen kantjes aangevoerd of bijna het dubbele van 19v35. De gemiddelde prijs zakte tot f 7.50 per kantje. In 1929 was deze prijs f 17. Spr. bepleitte tenslotte samenwerking on der de bedrijfslieden, en sprak zich uit te gen een van bovenaf opgelegde regeling.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1