Schuldherleiding en Plaatselijk Nieuws. Ooi Zuivel-centrale nam Deterding te veel ef renteverlaging besproken Tegen de bokswinkels Juniores-elftal samengesteld Men staart zich blind op goud 1 Zware hoofdpijn, Donderdag 17 Februari 1938 Tweede blad Langendijk „Naar de 3 omlaag met de vaste lasten", is de leuze. De heer Jb. de Vries, voorzitter van den Kring Langendijk van den Ned. Tuinders- bond, opende de in Concordia te Noordschar- woude gehouden vergadering met welkom, in het bijzonder tot den spreker den lieer iW. van Dok uit Beverwijk, die een inleiding kwam houden over het. vaste lastenvraag- gtuk en de schuldherleiding. Een kleine 200 personen waren aanwezig. De heer Van Dok, hierna het woord ver krijgend, beantwoordde de vraag of het vaste 3 as ten vraagstuk urgent is, bevestigden. Hij betreurde het echter, dat in de Schager Cou- a-ant van 8 Februari, aan den vooravond van deze vergadering werd geschreven, dat de opzet van de vergadering niet veel goeds be- floofde. Het werd gewenscht geacht, dat een krachtig niet politiek persoon opstond om deze zaak op zich te nemen. Spreker neemt idit op als een onvriendelijkheid tegenover 1de menschen, die op een ordelijke manier pogen deze zaak aan de orde te stellen. (In- ptemming.) Het platteland is practisch onteigend, al- Öus spr. De bedrijven zijn practisch overge heveld aan het bank- en grondkapitaal. De gemiddelde percentages der vaste lasten varieerden van 168,3 tot 175 Van de 50 tuinbouwbedrij ven waren 6 tnet 300 8 met 250— 300 5 met 200250 8 met 150 200 17 met 100—150 3 met 50— 100 en 3 met 50 van de tegen woordige waarde belast. De menschen hebben zich niet tot over de Doren in de schuld gestoken uit speculatie. Zij waren er toe genoodzaakt om de bedrij- tyen te behouden. Stille en openlijke executies zijn aan de Orde van den dag. De vaste lasten dienen in overeenstemming fte worden gebracht met de waarde. Het is een taak voor de tuindersorganisaties om de ïnassa-exccutie te voorkomen. Deze executies zouden tenslotte leiden tot een nationale ramp. Op wetgevend gebied heeft men tot nu toe nog niets gedaan om dezen toestand jte verbeteren. De Ned. Regcering dient te worden bewerkt om de noodige wettelijke maatregelen te nemen. Daarvoor staat in den weg de privaatrechtelijke bevoegdheid van den eigendom. Die mag niet worden aan- jgetast Wanneer de tuinders hun bedrijven nu zouden moeten verkoopen, zouden zij hun eigen.-geld verliezen. Ts dat geen aantasting ;van het privaat bezit, van het zuinig ge spaarde kapitaaltje? Ook de geldbezitters worden bang. Spr. wees op het beleggingsfonds van de banken ten de Levensverzekeringen. Paal en perk dient te worden gesteld aan Övet recht tot gokken en aan de onmogelijk beid tot werken van de land- en tuinbou wers. Het aanheffen van de kreet: „Omlaag anet den rente en omlaag met de hooge Vaste lasten", is niet zoo vreemd, zoo zet- Jte spr. vervolgens uiteen. Hierna besprak de heer Van Dok de mo gelijkheden om tot de renteverlaging te ko men. Er is wel wat optimisme noodig voor die in nood verkeerende menschen om deze dingen aan te pakken en de organi saties bij te staan. Dat de vorderingen op het platteland voor een gedeelte fictief zijn beseffen de credi teuren wel. Spr. wees op de bereidheid van den minister om medewerking te ver- leejaen aan plaatselijke commissies van (belanghebbenden en organisaties om in de ze richting te werken. Men zal steeds de behoefte heb ben van een overbruggingsfonds. Dat is wel de moeilijkheid. Het over bruggingsfonds zou spr. willen vor men uit de uitstaande provinciale- en rij kscre diëten. Als Rijk en Provincie bereid waren deze bedragen te schrappen, onder voorwaarde, dat ook particuliere banken naar verhou ding een gedeelte van hun schuld laten val len, dan zouden de resteerende bedragen van de herleide credieten kunnen dienen om het fonds te vormen. Voorts besprak de heer Van Dok de rente verlaging. Deze verlaging is wel mogelijk. Het is een rechtmatige eisch van het plat teland dat de arme menschen kunnen con- verteei'en. Ook dit moet massaal geschieden. Maak er een landelijke actie voor 3 pet. van. Maak' er een uniforme actie van. Dit kan het bedrijfsleven ten goede komen en ook ten goede van ons land. Men moet te gengaan, dat de menschen van hun bedrijf worden verdreven, zoo besloot de heer van Dok. Applaus), Vragen. De heer P. Volkers zag als noodzaak, dat de Regeering de zaak regelde. Stellen de Boerenleenbanken zich niet te veel op het standpunt der particuliere banken? De heer P. Hart, Koedijk achtte het noo dig, dat een nationale 3-procentsdag wordt gehouden, bijv. op 1 Mei. De heer Jb. Kramer, Zuidscharwoude, vroeg hoe de spreker stond tegenover een hertaxatie van de onderpanden en overname van het tekort door de Regeering. De heer A. Hoogland vroeg of de rente- achterstand ook invloed zou hebben op de herleiding. Spr. wilde nog een voorstel op den beschrijvingsbrief aan de alg. vergade ring van den Ned. Tuindersbond zien ge bracht om te komen tot de 3 pet. actie. (Instemming). De heer Van Dok beantwoordde de ver schillende sprekers. Centralisatie in de plaatselijke commissies is wel gewenscht. De Coop. Boerenleenbank is misschien wel eens wat conservatief, doordat, men de belangen van de inbrengers ook safe wil stellen. De Coop. Boerenleenbank is wel bereid tot me dewerking, is spr.'s meening. Spr. zou do nationale 3 procentsactie gaarne zien door gevoerd, maar dan op 1 April. Spr. eindigde met de opwekking: „Ga aan het werk, probeer het!" De heer De Vries concludeerde dat de aanwezigen gevoelden voor de te voeren ac tie. Het zal op de bevoegde plaats worden gebracht. Spr. wekte allen op mede te wer ken en zich te organiseeren in de standsor ganisatie. „SLAVENSCHIP" EN „OP GLAD IJS" IN THEATER ROYAL. Het is de 20th Century-Foxfilm Corpora tion, die onder de stoutmoedige productie leiding van Darryl F. Zanuck de romantiek der zeeën heeft gezocht in de film „Slaven schip", waarin Wallace Beery en Warner Baxter de hoofdrollen vervullen. Het is het relaas van een schip dat zijn laatste reis maakt, een vreesclijke reis, een dier ongeloofelijke avonturen, welker tra giek onbekend pleegt te- blijven aan den „landrot." „Slavenschip" is het aangrijpende drama van Amerika's ontwaken tegen den gruwe- ken handel in tot knechtschap gedoemde medemenschen. De film is niet alleen aangrijpend en ont roerend, het is bovendien een fotografisch kunstwerk! Men verzuime niet van deze romantische film, die vanaf Vrijdag a.s. in Theater Royal te zien is, te gaan geniten. Als tweede film wordt gegeven „Op Glad IJs," („Thin Iee") met de bekoorlijke ijs- ster Sonja Henie in de hoofdrol. SCHAGEN NIEUWS Programma voor Zondag a.s. SCHAGEN 3—OUDESLUIS 2. Aanvang half drie. J. J. Slikker G. Zwaan D. Leeuwenkamp P. Kistemaker, S. Breebaart, P. Boontjes J. Broer, J. Starreveld, J. Siemons, J. Steen Joh. Franzen. Res.: W. v. Geclen. Alkm. Boys 5Schagen 4 vertrek 9 uur. J. Oostwouder F. Nauts, C. Slikker H. Kistemaker, J. v. d. Oord, G. Lem A. Willemse, P. Slik, F Bosma, Chr. Neef- kes, L. Komen Res.: W. Domper, N. Raven. Schagen AHelder A., aanvang 10 uur. W. Gorter G. Blaaubocr R. v. Haren P. Bakker, G. C. Annevcldt, K. Molenaar P. Dekker, J. v. d. Ben, J. Slikker, T. Schoorl, H. Volten. Res.: P. Kort. Schagen B—Helder E aanvang 11.15. A. Houtkooper W. Rezelman, J. Engelsman X Molenaar, M. v. Roov, G. Broens R. Abbring, J. Kater, G. Anneveldt, K. de Boer, S. Brak Res. C. Damen, 'Adsp. Comm. FRAAIE PROMOTIE Naar wij vernemen zal de heer J. C. Rus alhier, controleur van de gewestelijke tar- weorganisatie heden tot directeur van de Tarwe Centrale te Den Haag worden be noemd. De heer Rus, die een zeer gezien figuur is in onze gemeente, zal dus metter woon Schagen verlaten. ONDERHANDSCHE VERKOOPING Het burgerwoonhuis van den heer S. A. Ivnüwer, staande aan den Stationsweg al hier, is onderhands verkocht aan den heer Vetman (Keins). Het woonhuis met erf van den heer M. C. Tuinman, staande aan het Noord is bij on- derhandschen verkoop overgegaan aan den heer C. de Jongh alhier. PROPAGANDA-AVOND BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. I Gisteravond hield de afd. Schagen van den Bond voor Staatspensionneering een propa- ganda-feestavond in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. De heer Woudenberg, voorzitter der afd., opent met een welkomstwoord, speciaal aan de medewerkers. Spr. vestigt er de aandacht op, dat finantieele redenen het uit blijven van een dergelijken avond hef vorige jaar hebben veroorzaakt. De propaganda-rede wordt uitgesproken door den heer W. van de Vall, die tot titel van zijn toespraak „De Kroon des Ouder- doms" geïnspireerd werd door een fragment uit Multatuli's „Vorstenschool", 1938, merkt spr. op, is een jubeljaar, want 3 Dec. a.s. zal het precies 25 jaar geleden zijn, dat de eerste ouderdomsrente werd uitbetaald, nl. een bedrag van f2 op het 70ste levens jaar. Toen deze uitkeering gewijzigd werd in f3 op het 65ste jaar, constateerde ik, al dus spr., dat wij naarmate de Invaliditeits wet ouder werd, steeds verder van de Staatspensioensgedachte afraakten. Onge merkt gaan onze jonge jaren voorbij, we maken ons geen zorgen, tót we bij de aan bieding van onze werkkracht op de arbeids markt plotseling bemerkten, dat we oud zijn geworden. In dezen tijd, nu we op 50-jarigen leeftijd reeds tot de arbeidsreserve gaan behooren, vallen ons de, schellen van de oogen. Het aantal Nederlanders, dat op het oogenblik naar schatting géén ouderdomsrente zal krijgenbe draagt naar spr. meedeelt, 160.000. De omstandigheden hebben genoem de mannen en vrouwen in deze po sitie gebracht. De vrouwen wacht het ergste lot, merkt de heer v. d. Vall op en hekelt in dit ver band fel het wetsontwerp-Romme tot het verbieden van arbeid voor de gehuwde vrouw. Als de vrouw oud is, mag zij van den minister wèl naar een werkhuis gaan: de vuils te,,,arbeid voor. de .gehuwde vrouw blijft, zegt spr. I Nu is het moment- om te trachten een eensgezinde actie te ontketenen, gekomen, tot het verkrijgen van een uitkeering uit de Staatskas voor elke Nederlandsche burger en burgeres. „Er is geld voor oorlogsdoeleinden, waarom geen geld voor vredesdoel einden? Is er een schooncr doel dan loon voor den arbeid? Dat eischen we van den Ncderlandschen Staat!", roept spr. uit. „Dat zullen we vech tend veroveren!" Vooral de jongeren, onder wie tegenwoor dig een slappe geest, een sigarettengeest heerscht, moeten in dezen strijd vóórgaan. De Bond voor Staatspensionneering uit in dit jubeljaar een schreeuw om recht! Een krachtig applaus beantwoordt de met warmte uitgesproken rede. Het feestelijke gedeelte van de bijeen komst wordt verzorgd door onze plaatsgenoo- ten de heer en mevrouw Groot en hun doch tertje, beter bekend onder hun artistenna- men „Jasper, Meraike en Kleine Maaike" en het Schager Dameskoor onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier. Het koor maakt terstond een goeden in druk met het „Adeste" van G. H. Boedijn en werkt zijn repertoire keurig af. Mej. de Veer zorgde voor de pianobege leiding. Jasper, Meraike en Kleine Maaike stelden hun gaven in dienst van de Staatspensioen- GRACIEUZE PAREN. JU Vrijdag 18 Februari zullen aan. deze ijs-paren in het Berlijnsche Sportpaleis elkaar het wereld kampioenschap betwisten. Links Maxi Her- ber en Ernst Baier (DuitschL), in het midden de Weensche Pausln met haar broer en rechts de Berlijner Günther met zijn partnerin Inge Koch, De nieuwe, overvette Rinso, het grote succes in de wasmachine, reinigt het vuilste goed als bij toverslag. Rinso maakt het goed helder wit en werkt bovendien veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders. Ook voor het wassen in de tobbe is Rinso het aange wezen wasmiddel. Rinso behoeft niet te worden aangemaakt en heeft een ongewoon hoog vetgehalte, waardoor het zo volmaakt reinigende Rinso sop meerdere malen achtereen kan worden gebruikt. Zodoende wast U met één pakje voor slechts 121/» ct. in anderhalf uur een volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helder wit. Rinso wasdag is de ideale wasdag. SKsü— „OVERVETTE" rinso speciaal voor de wasmachine gedachte, vooral de tooneelschets „Voor avond" geeft relief aan dezen avond. Het Westfriesche kwartiertje, dat liet program ma besluit, gaat er bij het publick grif in. Dirigent, zangeressen en voordrachtkuns tenaars moeten herhaaldelijk applaus in ontvangst nemen. De heer Woudenberg dankt ten slotte al len, ook de bondsleden, die voor entre-acte- muziek gezorgd hebben,' en niet in 't minst deii spreker, hartelijk voor de verleende me dewerking. Dan behoort deze bijeenkomst, waarvoor de belangstelling wel wat grooter had kun nen zijn, weer tot het verleden. Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Naar bindende overeenkomsten ter voorkoming van prijsbederf. In de eerste algemecne ledenvergadering van de vereeniging tot behartiging van den handel in verbruiksartikelcn, gisteren te Am sterdam gehouden, is heftig geageerd tegen de z.g. „boksers". Men kantte zich tegen het optreden van dergelijke zakenlieden, die een merkartikel tot voorwerp van verwoede prijs concurrentie maken. Ondanks ingewikkelde controlesystemen der fabrikanten slagen de boksers erin door smokkelhandel en door opkoop uit failliete boedels merkartikelen te krijgen. Tegen dit hand over hand toenemende kwaad, meende de vergadering te moe te. stellen overeenkomsten tusschen fabrikanten grossiers en winkeliers, welke overeenkom sten door den minister bindend zouden moe ten worden verklaard. Alleen dan zal het on mogelijk worden artikelen onder den prijs te verkoopen. Uaei&al Piet de Boer op de midvoor- plaats. Op Zondag 27 Februari, des morgens lt ur .zal op het Overmaasterrein te Rotter dam een wedstrijd worden gespeeld tus schen de junioreselftallen van Nederland en België. Het elftal van Nederland is als volgt door de Keuze Commissie van den K.N.V.B. samengesteld: Doel: Damme (Xerxes). Achter: Biemolt (Achilles, Assen) en Dem- mer (A.G.O.V.V.). Midden: Hogenbirk (Be Quick, Gronin gen), Moehring (Enschede) en van Daalen (D.F.C.). Voor: Colthof (H.V.V.), Engelsmans (Quick, Nijmegen), de Boer (K.F.C.), van Veen (He- racles) en de Harder (V.U.C.) Reserves zijn: van der Vegte (H.B.S.), Len stra (Heerenveen), Stam (V.U.C.) en Vroo- men (Miranda). Daarom betaalt men er te veel voor, zegt Sir Henri Deterding. Dr. Deterding schrijft naar aanleiding van een artikel in liet Hdbld., waarin gezegd wordt, dat door de vele aankoopen van goud door sommige landen, het goud veel te duur wordt voor andere „arme" landen, o.a.: Het groote angst-nublick, zich blind sta rend op 't „ideaal" Goud, realiseert zelden, dat een ons goud in een gemiddeld goede mijn in Zuid- of West-Afrika of Australië voor 5260 shillings geproduceerd kan wor den. Bij den huidigen verkoopsprijs van pl.m. 140 shillings zou dus circa 150 productie- winst kunnen gemaakt worden, ware het niet, dat de regeeringen in die landen hoo ge belastingen vorderen. Het spreekt van zelf, dat hoe hooger de verkoopsprijs van goud is, hoe meer arme goudertsen ver werkt kunnen worden, m. a. w. hoe hooger de prijs, hoe grooter de productie, doch te vens, hoe hooger de prijs hoé moeilijker 't wordt voor arme landen goud te koopen, vooral daar die landen hij een goudprijsver laging (die komen móét) het prijsverlies niet dragen kunnen, ergo goudaanbidders trachten te bewijzen, dat bij hun artikel de wet van vraag en aanbod niet opgaat, want 't onverkochte goud wordt immers door Engeland en Amerika in steeds grooter wordende quanta opgeslagen! Doch voor hoelang nog? Evenwel afgescheiden van de gevolgen van niet-leven dier onontkoombare wet, blijft het een axioma, dat geen enkele arti kei goud niet uitgezonderd op den duur voor zich een minimum-winst van ruim 100% kan eischen, terwijl de veel meer noodige levensbehoefte ternauwernood met winst kunnen worden geproduceerd als gevolg dat de waarde daarvan in te-duur- goud wordt gemeten. Het is hetzelfde alsof van een Twentsche katoenfabriek gevor derd wordt voor den ouden prijs, 170 centi meter voor den meterprijs te leveren. De crisisorganisaties in steeds onzuiverder daglicht? Behalve de Veecentrale, die, zoo wij meld den Sir Henri Deterding f 110.000.meer voor versch varkensvleeséh liet betalen dan anderen, blijkt ook de Zuivelcentrale van meening te zijn geweest, dat Sir Henri het wel kon betalen. Ook voor zuivelproducten is hem veel te veel berekend! migraine, kiespijn, zenuw- p ij n e n? Een „Mijnhardtje" helpt hierbij terstond. (Het zijn hartvormige cachets). 12 stuks 50 ct., proefdoosje 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WARMENHUIZEN, 16 Febr. Roode kool 3.90—6.60, gele kool 1.50—2, Öeensche witte kool 1.602.80, Aanvoer: 37.975 Kg. roode kool, 8025 Kg. gele kool 11.500 Kg. Deensche witte kool. WIERINGERMEER, 16 Febr. Graanbeurs. Paardeboonen 910, tar we (wit) voer 7.507.75, inlandsche rogge 77.25,. wintergerst 77.25, zomergerst 7 7.50, haver (wit) 6—6.50, groene erwten 9 10, karwijzaad 2—23, kanariezaad 9—9.50, 'bl.maantzaad 39—40, duiveboonen 9.25 9.75, Wijker valen 8—10. AMSTERDAM, 16 Febr. Veemarkt. 193 vette kalveren: le kw. 74—82 ct., 2e kw. 66—72 ct.. 3e kw. 66—64 cent per Kg. levend gewicht; 73 nuchtere kalveren f 610 per stuk, 145 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 7071 ct., zware varkens 6869 ct., vette varkens 6667 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, trage handel, vaste prij zen, eenige prima boven noteering. Nuch tere kalveren matige aanvoer, vlugge han del, prijzen onveranderd. Varkens' matige aanvoer, handel lusteloos, prijzen als Maandag.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5