Naar een Puitsch-OostenfijksGhe tolunie Engeland Dok Italië beschouwt de loden als vreemdelingen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Hoe Papanin gered werd en Oostenrijk Seyss Inquart bij Hit Ier Wat Duitschland wenscht en verwacht Oostenrijks arbeidersklasse zweert Schuschnigg trouw J Japansche opmarsch tot staan gekomen De geheimzinnige Boetenko VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938. Laan, Schagen. Tel. 20. CfSgfrrr <fcf N V. Uitg.-MT- Noorderkwartier-^ Hitier heeft gistermorgen den nieu wen nationaal-socialistischen minis ter van binnenlandsche zaken van Oostenrijk, Seyss-ïnqaart te Berlijn ontvangen en in tegenwoordigheid van von Ribbentrop en den Oosten- rijkschen gezant van Tauschitz een onderhoud met hem gehad, dat een uur duurde. Volgens Un. Press heeft Seyss-Inquart den Fuehrer ingelicht over het verloop der ge beurtenissen in Oostenrijk en de huidige si tuatie in 's lands hoofdstad. Verder werden maatregelen besproken, welke geëigend zijn, het accoord van Berch- tesgaden in alle bijzonderheden ten uitvoer te leggen en speciaal werd de door beide landen te voeren perspolitiek besproken. Over de maatregelen, welke zullen getrof fen worden over de handelspolitiek van bei de landen zullen later de noodige bespre kingen worden gevoerd. In sommige Duitsche politieke krin gen verluidt reeds, dat waarschijn lijk nog vóór den zomer een tolunie tusschen Duitschland en Oostenrijk tot stand zal komen, echter niet de formeele „Anschluss". Een militaire unie tusschen beide landen wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Een der eerste maatregelen ïn Oostenrijk zal, naar men te Berlijn aanneemt, de opne ming zijn in het Vaderlandsche Front van de totdusver illegale Oosten rij ksche S. A., wier aantal op 150.000 man zou moeten wor den geschat, Ook verwacht men de aanstel ling van verscheiden nationaal-socialisti- sche dignitarissen op hooge partijposten. Ko lonel Adam zou als perschef van het bonds- land wel spoedig hebben afgedaan. Gewelddadig verzet tegen de door de na zi's in Oostenrijk gewenschte koersverande ring verwacht men in Duitsche N.S.D.A.P.- ngen niet. Ware er verzet te duchten, zoo .•.ent, men, dan was dit Zaterdagavond of V.c dag j.1. wel reeds tot uitbarsting geko- m. :i. Ook Oostenrijk uit den Volken bond? Men k'an in Duitschland ook nog de mee ning vernemen, dat er 'nu groote mogelijk heid bestaat, dat Oostenrijk den volkenbond zal verlaten, reden waarom het ook over bodig zou zijn, dat de volkenbond zekere stappen zou doen in de Oostenrijksche kwes tie. Anderzijds is men van meening, dat Edens zinspeling op „eeoige plichten" van den volkenbond in verband met Oostenrijks integriteit en onafhankelijk bestaan, nog strubbelingen zullen veroorzaken. De Duit- schers zijn overtuigd dat voor de confe rentie te Berchtesgaden noch Frankrijk noch Engeland een vinger hebben uitge stoken. om de Oostenrijksch-Duitsche over eenkomst te voorkomen, zoodat zij nu niet inzien, hoe de volkenbond iets meer zou kunnen doen dan beleefd informeeren, hoe alles in het werk is gegaan. Goering op jacht in Oostenrijk. Zooals men weet, ligt het reeds sinds October in het voornemen van Goering, een reis naar Oostenrijk 1e ondernemen, waar toe hij door Guido Schmidt voor een jacht partij in Tirol is uitgenoodigd. Ia Duitsche politieke kringen zegt men. SEYSS-INQUART. dat Goering dit jachtbezoek wellicht in Maart zal afleggen. Het bezoek dat Seyss-Inquart onmiddellijk na zijn benoeming tot Oosten,rijksch Minis ter van binnenlandsche zaken aan den Führer heeft gebracht toont duidelijk de innige verbondenheid aan, welke in het vervolg tusschen de binnenlandsche poli tiek der twee Duitsch sprekende naties zal bestaan. In Seyss-Inquart ziet men. waarschijnlijk terecht, den opvolger van Schuschnigg en dus den komenden dictator van Oostenrijk en zijn bezoek aan Berlijn is dan ook vol beteekenis. Bezwaar tegen verlaten der ijsschots De Regime fascistawil hen uit verantwoordelijke posities verdringen. De „Regime fascista" levert com mentaar op het officieele communi qué van de „Informazione Diploma- tica" inzake de houding van de Italiaansche regeering ten opzichte van de Joden. Het blad schrijft, dat op posten van het landsbestuur, in instellin gen waar de jeugd wordt opgeleid, in de pers en op de beurs geen man nen meer geroepen kunnen worden, die van een ander ras zijn en een ander vaderland hebben. In het zakenleven zullen nog Joden kun nen werken, op voorwaarde, dat zij niet handelen tegen de economische leiding van het land evenals andere vreemdelingen^ die in Italië hun geld hebben belegd in industri eele maatschappijen en verzekerings-maat- schappijcn. Hetzelfde zal het geval zijn voor de yrije beroepen, Hoe Rome Hitier zal ontvangen De voorbereidende werkzaamheden en plannen voor 't bezoek van Hitlcr aan Ro me, Napels en Florence zijn nagenoeg vol tooid. In Rome zal een geheel nieuwe ver lichting worden aangelegd. Bovendien wordt een nieuwe toegang aangelegd tot den weg door het antieke Rome, waardoor de Fueh rer waarschijnlijk zijn intocht in Rome zal houden. De gast van den koning. Te Rome zal de Fuehrer eerst als de gast van den koning in het Quirinaal zijn intrek nemen. Na een bezoek aan Napels zal hij bij zijn terugkeer te Rome hoogstwaar schijnlijk als eeregast van den Duce zijn in trek nemen in een der historische paleizen van Rome. Ter eere van den Fuehrer staat een groote militaire parade op de Via del Impero te Rome op het programma. Voorts zal Hitier in de gelegenheid worden gesteld, demon straties van de verschillende deelen der Italiaansche weermacht in de omgeving van Rome bij te wonen. Te Napels zal o.a. een groote vlootparade worden gehouden. Voorzitter Eenheid door Democratie treedt af De heer Lonwes opvolger. Dr. H. Faber te Schiedam heeft gistermid dag naar aanleiding van een tusschen hem en de commissie van redactie van het pro- paganda-orgaan gerezen conflict medege deeld, dat hi, het voorzitterschap van de Ne- derlandsche beweging voor Eenheid door De mocratie neerlegt. De heer H. D. Louwes uit Ulrum treedt thans in zijn plaats als voorzitter op. Breedvoerige commentaren. De publicatie van. de Internazione Deplo- matica over het Joodsche vraagstuk en de fascistische regeering wordt te Rome breed voerig gecommentarieerd. Tot de veronderstellingen over de plaat sen in de wereld, waar Joden zich zouden moeten vestigen en die buiten Palestina zouden moeten liggen, behoort die, waarbij gedacht werd aan Ethiopië, welker exploi tatie buitenlandsche medewerking niet zal uitsluiten. Men doet uitkomen, dat er verschil is tus schen de fascistische en de nationaal-socia- listische opvatting en dat de Italiaansche traditie nimmer stelselmatig anti-semiisch is geweest. 6.000 uit Duitschland gevluchte Joden heb ben het recht gekregen zich in Italië te ves tigen en er een beroep uit te oefenen. Overigens merkt men op, dat de eerste Italiaansche vrijwilliger, die in Abessinië is gevallen ,een Jood was evenals de eerste Italiaansche legionair, die in Spanje den dood heeft gevonden. De anti-semitische strooming vindt van officieele zijde dus geen steun. De extremis tische bladen zetten nochtans hun campagne yoort, „Het is hier nog wel drie maan den nit te honden". De verbinding door de lacht tus schen het kamp van Papanin en den ijsbreker „Taimyr" is van nu af ver zekerd. Nadat Woensdag, zooals reeds gemeld, een klein amphibie-vlieg- tuig, bestuurd door Tsjerewitsjing, er in geslaagd was, op de ijsschots van Papanin te landen, heeft gister de piloot Vlassof met het vliegtuig U 9 eveneens het kamp weten te be reiken, waarbij de leden der expe ditie van levensmiddelen werden voorzien. Beide vliegers hebben medegedeeld, dat Papanin en zijn gezellen een goede gezond heid genieten en vol goeden moed zijn. Zij schijnen zoo goed aan hun omgeving ge wend te zijn geraakt, dat zij bezwaren ma ken, reeds nu hun ijsschots te verlaten en Papanin heeft er bij den commandant van de „Taimyr" op aangedrongen, dat eerst het wetenschappelijke materiaal en zijn aantee- keningen in veiligheid worden gebracht. Hij voegde hieraan toe: „Wij kunnen het hier nog wel drie maanden uithouden, wanneer dit noodig zou zijn. Het ijs is goed en er zijn voldoende levensmiddelen". De piloot Vlassof heeft, naar de „United Press" nog meldt, een half uur met Papa nin en zijn gezellen gesproken, nadat hij bij hun kamp was geland. Hij heeft hun veertien mandarijnen en zes flesschen bier gebracht. Men venvacht, dat de bekende Russische Poolondcrzoeker, professor Schmidt, die zich aan boord van den ijsbreker „Yermak" bevindt., zich op 20 'Februari per vliegtuig naar Papanin zal begeven. De eerste ontmoeting. De vlieger Wlassof heeft omtrent zijn be zoek aan het kamp van Papanin het vol gende verteld: Toen ik boven de ijsvelden vloog, zag ik een grijze vlek, zooals Papanin die voor on zen start per radio beschreven had. Wij daal den eenigszins en beschreven op een hoogte van ongeveer 50 meter twee begroetingscir- kels boven het kamp. Om ons het kamp dui delijker zichtbaar te maken, hadden de le den van het kamp hun kleedingstukken te voorschijn gehaald en aan stokken opgehan gen, terwijl zij ook fakkels ontstoken hadden. Het kamp van Papanin bevindt zich op een kleinen ijsschots, die omringd is door ijs blokken. Het doet denken aan een boeren hofstede met een muur van ijs er om heen. In het kamp staan een motor en twee ten ten. De kampbewoners gesticuleerden om ons te verwelkomen en riepen ons iets op opgewonden wijze toe. Papanin, die een film apparaat in de hand had, filmde onzen vlucht. Hij wees ons de richting naar het vliegveld, dat op twee kilometer van den ijs schots ligt, en liep ons tegemoet. Wij land den. Ik liep op Papanin toe. Mijn adem stok te van overweldigende vreugde, tranen sprongen mij in de oogen. Het is moeilijk te spreken over de gevoelens tijdens deze on gewone ontmoeting. Vele malen omhelsden Papanin en ik elkander. Hij is door de Pool- winden gebruind, en heeft zich een baardje laten staan. Papanin en ik gingen naar het vliegveld. Hier begroette mijn metgezel Do- rofejef Papanin. Wij overhandigden den kampbewoners brieven van hun verwanten en geschenken van de bemanning van den „Taimyr", Moskousch bier en sinaasappels. Papanin zeide ons opgewonden dank en gaf ons de groeten mee voor de leden van onze expeditie. Toen begon het te sneeuwen en wij moesten snel opbreken. Wij namen af scheid van Papanin en vlogen terug naar den ijsbreker „Moerman". Het draadloos telegram, dat op 16 Februari over den vlucht van Tsjerewitsjny naar het kamp van Papanin verzonden was, blijkt tengevolge van slechte atmosferische omstan digheden verminkt te zijn. Tsjerewitsjny, die op 16 Februari gestart was om het kamp van Papanin op te zoe ken. raakte in den sneeuw en was gedwon gen door het slechte weer te landen op een ijsschots ten noorden van den „Moerman". Op 17 Februari ontdekte de vlieger Wlas sof de landingsplaats van Tsjerewitsjny en maakte naast diens toestel een landing. Het bleek, dat dit vliegtuig met zijn koud gewor den motor niet starten kon, weshalve Wlas sof den piloot en zijn metgezel, Karabanof naar den „Moerman" meenam. Vervolgens steeg Wlassof weer op en wees den „Moer man" den weg naar het vliegtuig van Tsje rewitsjny, dat op den ijsschots was achter gelaten. Wlassof bleef toen nog vier uur in de lucht om den „Taimyr", die op weg is naar het kamp van Papanin den weg te wijzen. EEN VERKLARING VAN EDEN. Gisteren heeft Minister Eden in het Brit- sche Lagerhuis een verklaring afgelegd, welke ongeveer in de volgende bewoordin gen was vervat. Aan wat in de bladen is verschenen kan ik toevoegen, dat de Britsche gezant te Weenen op de hoogte is gesteld van de bij eenkomst tusschen den kanselier en den heer Hitier, en wel op 11 Februari, dus aan den vooravond van die bijeenkomst. De Britsche regeering is niet verzocht haar meening uit te spreken over of raad te geven in verband met die bijeenkomst. Hoewel ik op het oogenblik niet in staat ben de gevolgen van de overeenkomst nauw keurig te beoordeelen, kan ik zeggen, dat de regeering de ontwikkeling der gebeurte nissen met de grootste aandacht volgt en dat den Britschen ambassadeur te Berlijn reeds is opgedragen de Duitsche regering te wijzen op de belangstelling, die de Brit sche regeering koestert en altijd heeft ge had voor de Oostenrijksche kwestie. In antwoord op verdere vragen van Attlee over de Britsche houding nopens de inte griteit en onafhankelijkheid van Oostenrijk zeide Eden, dat de Britsche regeering steeds bereid is tot overleg. Jegens Tsjechoslowakije heeft Engeland steeds de meest vriendschappelijke gevoe lens gekoesterd en het is op de hoogte met de verdragen, welke Tsjechoslowakije met andere landen verbinden. Een vraag van Winston Churchill, of de Volkenbond geen verplichtingen en ver antwoordelijkheid heeft tpn onzichte van dp onafhankelijkheid pn integriteit van Oos tenrijk beantwoorddp Eden bevestigend en hij voegde er bij: gezien de speciale omsfar digheden en in verband met de verklaring van Stresa zijn wij bereid met anderen te zamen op te treden, doch bet ligt. niet on onzen weg daartoe het initiatief te nemen. Geofrev Mander (lib.) vroeg of de Oosten rijksche regeering de laatste dagen aan de Britsche had gevraagd of en zoo ja in wel ke mate hulp zou worden verleend, indien Oostenrijk tegenstand bood. Eden zeide, dat zulk een vraag nimmer aan de Britsche re- gcering was gedaan. Bellinger (labour) vroeg nog of de minis ter ruggespraak hield met. andere ondert.ee- kenaars van de overeenkomst van Stresa, waarop Eden zeide: ja, ik ben in bespreking met de Fransche regeering. De verklaring dat Engeland bereid is om in verband met de verklaring van Stresa, tezamen met anderen op te treden is zeer duidelijk een wenk aan Italië. Dat Engeland nog steeds bezig is te ruk ken aan de spil Rome-Berlijn, moge ook blijken uit de verklaring welke Lord Ha- lifax in het Hoogerhuis heeft afgelegd. Zij was geheel gelijkluidend met die van Eden in het Lagerhuis doch de Lord voegde ern og aan toe, dat de politiek van de Brit sche regeering nog steeds wordt geïnspi reerd door de besluiten van de Slresaconfe- rentie. De doeltreffendheid van deze besluiten is evenwel afhankelijk van de loyale samen werking van alle partijën, n.1. Frankrijk, Italië en Engeland en niet Engeland alleen. Voor zoover de besluiten van Stresa betrek king hebben op de onafhankelijkheid van Oostenrijk, kan de Britsche regeering op het oogenblik nog niet zeggen in hoeverre dit wordt getroffen door de jongste overeen komst tusschen Oostenrijk en Duitschland. De regeering houdt evenwel nauwkeurig het oog gericht op de ontwikkeling van den toestand. Wat betreft Italië zeide Lord Halifax dat met den goeden wil aan beide zijden het niet moeilijk moet zijn de goede betrekkin gen tusschen beide landen te herstellen, wel ke zoo lange jaren hebben bestaan en wel ke volgens zijn overtuiging door beide vol ken worden gewenscht. Orde in eigen huis in volledige vrijheid510 politieke gevan genen vrij. De gevoelens, die bij de arbeidersklasse gewekt zijn door de ontwikkeling der Duitsch Oostenrijksche betrekkingen, vinden uitdruk king in een resolutie, die aangenomen is door de voornaamste gedelegeerden van het eenige vakverbond van Oostenrijksche ar beiders en bedienden. Deze resolutie geeft Schuschnigg wederom de verzekering van den algemeenen steun der arbeidersklasse bij zijn pogingen tot beveiliging van de toekomst van Oostenrijk. Zij eindigt aldus: „De Oostenrijksche arbeiders zijn voor den vrede, maar niet tot iederen prs. Wij, Oos tenrijkers, willen zelf de orde in ons huis verzekeren volgens onzen zin en in volle dige vrijheid. De Oostenrijksche arbeiders klasse zal, zonder onderscheid v. ideologie ën binnen haar grenzen, haar weg zonder compromis tot de uiteindelijke ovenvinning vervolgen." Gisterenmiddag zijn de eerste personen, die onder de amnestie vallen ,uit de hech tenis ontslagen. In totaal bedraagt het aan tal politieeke gevangenen te Weenen 510. Alle ontslagenen moeten een formulier tekenen, waarin er op gewezen wordt, dat zij zich voortaan van alle politieke activi teit moeten onthouden Velen hunner zullen naar Duitschland vertrekken, dat de door Oostenrijk niet langer gewenschtet huis vesting zal verleenen, Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT) Verwachting: Matige tot zwakke Oostelijke tot Noordoostelij ke wind, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geeni neerslag, lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. Verdere vooruitzichten!: Tempe ratuur om het vriespunt des nachts, overdag jets zachter Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 778 Gelukkige strategische bewegin gen der Chineesche troepen. Volgens mededeelingen van het Chineesche hoofdkwartier voeren de Chineesche troepen belangrijke stra tegische bewegingen uit, ten einde de Japansche pogingen te verijdelen de Chineesche troepen, die den Loentsjau-spoorweg verdedigen, te omsingelen. Volgens deze mededeelingen zou de Japansche opmarsch naar het Noorden door de provincie Anhwei reeds tot staan zijn gebracht en langs den Tientsin-Poikau-spoorweg zouden de Japanners zelfs iets naar de Hwai-rivier zijn teruggetrokken. Japanners in verlegenheid. De Chineesche generaal Joe Soe Tsjoeng heeft zijn troepen over de Tienlsin-Pockau- spoorliju geworpen in Oostelijke richting, terwijl het vijlde Kwansi-leger een van het Noorden naar het Zuiden loopende front linie vormt ten Westen van Ting Joean en ten Zuiden van de Hwai-rivier. Deze beide fronten loopen parallel, waardoor de Japanners in verlegenheid zijn gebracht. De basis van de frontlinie der Chineesche operaties ligt momenteel in Koetjen, veer tig kilometer ten Noorden van Peng Poe, terwijl de voorhoede 23 kilometer naar het Zuiden ligt. Bovendien loopen nog linies van het Zuiden naar het Noorden, hetgeen met op zet is gedaan, voor het geval de Japansche troepen door de frontlinies zouden breken. In dit geval zouden zij door de secondaire linies in de flank bedx-eigd worden. Men verwacht, dat deze strategi sche Chineesche bewegingen den Japansche opmarsch ten zeerste zullen bemoeilijken en hun op marsch naar Soetsjau in gevaar zullen brengen. Amerika ansche troepen vertrekken. Het Amei'ikaansche' departement van bui tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het zesde regiment mariniers van de Ver. Staten uit Shanghai is vertrokken, om naar Hawaii te gaan. Er is een minnelijke schikking tot stand gekomen, waarbij de Japanners erin hebben toegestemd, geen patrouilles meer in den Amerikaanschen verdedigingssector te zen den. Gelukkig aan de Sovjet-greep ontsnapt, zegt Rome. Dood, beweert Moskou. De plotselinge verdwijning van den Sovjet gezant te Boekarest. Boetenko, heeft veel stof doen opwaaien en het raadsel dat zijn vertrek omspint, is nog niet opgelost. Uit Rome komt bericht, dat hij daar is aangekomen, blij aan de greep der geheime Russische politie te zijn ontsnapt. Hier heeft Boetenko allerlei minder fraai nieuws over het Sovjet-regiem gelanceerd. Uit Moskou komt thans de mededceling, dat de zaakgelastigde zich in het geheel niet in Italië bevindt, en dat hier sprake is van een „Witgardist", die zich voor Boe tenko uitgeeft. De sovjet-regeering is er dan ook van overtuigd, dat Boetenko zich nog in Roeme nië in de macht zijner ontvoerders bevindt en dat hij misschien reeds vermoord is. De Sovjet-regeering handhaaft haar protestno ta van den tienden Februari derhalve geheel en blijft op de algeheele inwilliging harer eischen staan. Tegelijkertijd heeft Litwinof, aldus de of ficieele mededeeling, den Roemeenschen zaakgelastigde te Moskou verzocht, zijn re geering er van in kennis te stellen, dat de Sovjët-gezant te Praag naar Boekarest is ge.zonden om het verdere onderzoek in de zaak Boetenko gade te slaan en zoo noodig inet de Roemeensche regeei'ing onderhande lingen te „voeren,

Schager Courant | 1938 | | pagina 1