Het sterke Roode Leger De melkweg in het roode licht Radioprogramma de don on juan c het laatste ogenblik een man met een huilend kind van ongeveer een jaar aan boord was gekomen. Onmiddellijk begaf Tarzan zich aan boord van een roeiboot en het gelukte hem de Kin- said nog in te halen. Het duurde niet lang Duidelijk wantrouwen in de militaire leiders ZELFS DE GENERAAL ONDER CURATEELE. SOLDATEN KRIJGEN PERMISSIE VOOR ONGEHOORZAAMHEID. „Ons leger is het sterkste en beste van alle legers ter wereld", beweerde Posern, de procureur van het Lenin- gradsche gebied, dezer dagen te Moskou. Hier kunnen wij stoutmoedig ver klaren, dat de landen, die wind zaaien, storm zullen oogsten. Velen moeten nadenken, voor zij optreden tegen de Sovjetunie! In het bijzon der geldt dit 'voor hen, die gedwon gen zijn de orde in de gelederen van hun eigen leger met behulp van artillerie en vliegtuigen te handha ven, zooals dat dezer dagen gebeurd is bij een mogendheid, die ons niet al te vriendschappelijk gezind isl Wanneer zoovelen het voornemen hebben op te treden tegen de Sovjet- Unie zal het Roode Leger onder lei ding van Worosjilof ze volkomen vernietigenl" Het is in verband met deze recente uit spraak, interessant,, eens iets meer te ver nemen over de organisatie van het Russi sche leger. De pas verschenen Statuten van den internen Dienst in het Roode Ar beiders- en Boerenleger" bevatten de nieu we dienstvoorschriften, welke in het begin van dit jaar voor de Sovjetsoldaten van kracht zijn geworden. Wij stippen uit deze bepalingen het vol gende aan: Geen „jij en jóu" meer tegen de soldaten! I-Iet is verplicht, dat de roode soldaat in de toekomst met „U" wordt aangesproken, dat de militairen elkaar thans ook buiten den dienst moeten groeten, dat in de toe komst iedere officier, die in oorlog of vrede een bevel over moet brengen aan een hem onbekende formatie, zich voor den commandant van deze formatie moet legiti- meeren Een in geval van oorlog wel zeer be denkelijke bepaling is, dat de sol daat een „misdadig" bevel van zijn WOROSJILOW, generaal van het Roode Leger. superieur niet behoeft uit te voeren. „De soldaat", aldus luidt bet nieuwe dienstvoorschrift, „is verplicht de bevelen van zijn supieuren onvoor waardelijk uit te voeren, behoudens klaarblijkelijk misdadige. Wanneer een klaarblijkelijk misdadig bevel gegeven wordt, heeft de soldaat de plicht 't bevel niet uit te voeren en moet hij daarvan melding maken bij een hoogergeplaatst officier of commissaris." De positie der politieke commis sarissen. De grootste en belangrijkste veranderin gen tegenover den vroegeren toestand bren gen echter de bepalingen over de positie der politieke commissarissen bij de troepen. De instelling van den politieleen commissaris bij het leger stamt zooals bekend uit den tijd van den burgeroorlog, toen zij door de partijleiders ter bewaking van de dik wijls uit het tsaristische leger overgenomen militaire commandanten noodig geacht werden. Reeds bij de e-erste, met den naam van den toenmaligen commissaris van oor log Frunse verbonden legerhervorming (1924) werden de bevoegdheden van den politieken commissaris bij het leger aan zienlijk beperkt, terwijl in de daarop vol gende jaren de kundigstc legerleiders er steeds naar streefden, den commissaris ge heel van de eigenlijke militaire leiding uit te schakelen. Ter rechtvaardiging van dit streven werd natuurlijk aangevoerd, dat de nieuwe officiersstand geheel uit trouwe bolsjewiki zou zijn gerecruteerd. Men kan zeggen, dat deze tendens onder invloed van den intusschen aan den beul overgeleverden Toesjatsjewski in 1936 op de geheele linie overwonnen had. Juist deze ontwikkeling echter, die tenslotte wel op de schepping van een officierscorps in Europeeschen zin had moeten uitloopen, wekte den argwaan van den almachtigien dic tator, die onmiddellijk zijn tegen maatregelen nam door de decretee ring der „oorlogsraden" in de mili taire districten en de bloedige „li quidatie" der generaliteit. Sindsdien is de politieke commissaris weer gerehabiliteerd, geheel in den zin van het dualisme en de militaire lei ding. Het nieuwe dienstvoorschrift stelt den politieken commissaris in alle eenheden van het leger met den militairen commandant geheel gelijk. De politieke commissaris heeft bovendien de taak van een oppasser. Hij heeft de troepen tegen alle contra-revolutionnaire invloeden te beschermen en de „saboteurs, Trotzkisten en spionnen" te ontmaskeren, „die de vijand steeds in onze rijen 'zal schuiven, zoolang nog de kapitalistische omsingeling van de Sovjet-Unie bestaat." Over die kapitalistische omsingeling heeft Stalin dezer dagen, zooals wij in een hoofdartikel meldden, nog een hartig woordje gesproken en hieraan toegevoegd: „Men moet ons roode leger, onze vloot en onze roode luchtmacht met alle middelen versterken en hecht maken." Het „oog" van de partij. Het wantrouwen tegenover de militaire commandanten spreekt uit elk woord van deze bepalingen. Het wordt daardoor om zoo te zeggen zelfs officieel vastgelegd en verdiept. De machinerie der controle houdt zelfs voor de hoogste militaire instantie, het commissariaat van oorlog, geen halt. Ook bij het commissariaat bestaat een „oorlogsraad", hoewel de op-perbevelheb ber van het leger. Worosjilow, (als lid van het politieke bureau van de partij!) veel eer als politicus dan als militair te be schouwen is. Hem ter zijde staat het „oog" van de communistische partij, waar toe ook de nieuw benoemde chef van het bolsjewistische bestuur van het Roode Leger, Mechlis, een bijzonder vertrouwens man van Stalin, behoort Plantengroei op Mars aangetoond Onderzoek met roodgevoelige platen verraste de sterrekundi- gen. Voor den Amsterdamschen Weer- en Ster1 rekundigen kring heeft dr. E. A. Kreiken gisteravond een lezing gehouden over de Amerikaansche sterrewachten. De groote sterrewachten treft men in het westen van het Amerikaansche Continent aan en dit is daarom zoo opmerkelijk, omdat het oostelijk deel der Vereenigde Staten het eerst ontgonnen werd en de voornaamste in- tellectueele centra haast uitsluitend tot dat gedeelte beperkt zijn. Het observatorium op de Mount Wilson is zoo genoemd naar een van de oude pioniers De astronomen wonen niet op de sterre- wacht, maar in het aan de voet van den berg gelegen Pasadena, waar het kantoor der sterrewacht is gevestigd. Bij zijn bezoe-lc aan deze sterrewacht werd spr. bijzonder getroffen door de pogingen om fotografische platen, die sterkroodge- voelig zijn, tot toepassing te brengen. Het onderzoek naar den structuur van het melkwegstelsel wordt in hooge mate bemoeilijkt door het voorkomen van de kosmische stof wolken, die het centrum van liet stelsel, dat in de richting van liet sterrenbeeld Sagittarius. moet lig gen, vrijwel ontoegankelijk voor di recte observatie maken. Het lag voor de hand dat vroeg of laat po gingen ondernomen zouden worden, het melkwegstelsel met roodgevoe- lige platen te onderzoeken. Hiermee is op de Mount Wilson een begin ge maakt en het resultaat is huiten- gewoon belangwekkend. Streken, die op de blauwgevoelige platen bedekt zijn met nevels en verduisteringen, vertoonen i nhet roode licht een volkomen egaal veld. Zelfs de donkere nevel Inophiu- chus is zoo goed als onzichtbaar Bolvormige sterrenhoopen, die blijkens vroegere nor male foto's bijna geheel verduisterd werden door nevels, blijken heldere en zeer rijke groepen te zijn. Plantengroei op Mars. Spr. bezocht ook het Lowell Observatory te Flagstaff (Arizona), waar men zich voor namelijk wijdt aan het onderzoek van de planeten. Opvallend is het schitterende platenma teriaal, dat voor een ortderzoeker van varia-* bele sterren van onschatbare waarde moet zün. Zoo zijn er eenige platen van de pla neet Mars, waarop men veranderingen kon constateeren, die alleen door de aanwezig- ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8,00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 „Bij de 70ste verjaardag van Henrf Polak", causerie. 2.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. «.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Schaakles'. 3.45 Residentie-orkest en soliste (Gr.opn.). 4.30 Esperanto-Uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Boekbespreking. 6.00 Orgelspel en zang.. 6.30 De Wielewaal, en causerie. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbellezing. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek, declamatie, en het Noviteiten- orkest, en solist. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten. 10.40 Orgelspel. II.00 Gramofoonmuziek. 11.15 C. Steyn's accordeonorkest, m.m.v. solist, 11.45 Berichten. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11,30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist ea 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje. 4.05 KRO-Orkest, en gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6,45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Het zien van de natuur", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gevarieerck programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportoverzicht. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. heid. van plantengroei verklaard zouden kunnen worden. Welk een rijk veld voor de fantasie zou daardoor weer geopend worden. Dr. Kreiken illustreerde zijn lezing met een kleurenfilm over de sterrewachten, waarin enkele fotografische resultaten van het observatoriumwerk waren ingevoegd. of hij had zich aan boord gehesen en liet zien langs de trap naar de kajuit zakken, zonder dat hij zijn aartsvijand Rokoff had gezien, die hem grijnzend stond na te kijken. (Nieuwe spelling.) No. 3. Daarna riep het meisje de huisknecht en samen holden zij de auto achterna, die zich juist in beweging zette. Het meisje wilde op de treeplank springen, maar de boef gaf haar een duw, zodat zg bijna viel. De arme kleine Jack gilde van schrik. Lady Greystoke vertelde on middellijk aan Tarzan, wat er gebeurd was. Terstond begaf deze zich in zgn auto naar de kade, doch bij de loods gekomen, deelde men hem mede, dat de „Klnsaid" het enige schip was, dat zo juist zee had gekozen, en waar op FEUILLETON. X 47. 'TON. e. philllps- oppenheim In Dover schenen speciaal aangewezen kruiers op hun bagage te wachten, en aan boord bracht een voorkomende steward de twee mannen naar hut hut. Reggie stond er ten tweede male paf van. „Ik geef je mijn woord, dat ik nog nooit op die manier gereisd heb," verklaarde hij. „Zoo vorstelijk als het maar kan! Wil je dat gedurende de geheele reis volhouden?" „Min of meer, hoop ik," gaf zijn reisgenoot ten antwoord. „Als je voor de eerste maal iets doet, moet je het royaal doen Peter Cradd maakte weinig gebruik van zijn hut, want het was een buitengewoon fraaie dag, en hij bleef op het dek zitten. Voor het uiterlijk althans, scheen hij zich her steld te hebben, en zijn hand beefde nauwe lijks, toen hij de bekendmaking las, die zijn oog scheen te trekken: „Het huwelijk zal voltrokken worden tus- schen Sir Arthur Durcott, Baronet, van Bla- keney Abbey, Norfolk, en Miss Louise Barns- low, dochter van wijlen Deken Barnslow, van Norwich, en zuster van de Reverend George Barnslow, Vicaris, Blakeney." „Het huwelijk zal voltrokken worden Ja, zoo dacht hij, zoo was het leven alles werd yoltrokken. Zooals het behoorde, de aan elkaar passende stukken van de legkaart, en- zoo ging het ook met de mannen en vrouwen. Hij vouwde de courant op, en staarde naar de zee. De hartstocht van den vorigen avond was van hem afgevallen. Plij voelde zich vol komen kalm en bedaard. Hij koesterde jegens niemand een wrok. Hij voelde zich alleen een weinig beschaamd tegenover Eula. Hij hoopte alleen, dat zij zijn geschenk zou aannemen. Hij dacht meer aan haar en George dan aan zijn eigen verdriet. Een ellendige geschiede nis, dat beminnen en niet beminnen. Hij ging zelfs zoo ver van na te pluizen of zijn vroe ger leven in den tredmolen niet verkieslijker geweest was, toen hij links noch rechts be hoefde te kijken, en eenvoudig voortsjolcte naar het kerkhof. Een steward sprak hem vol eerbied aan. „Pardon, Mr. Cradd, als u mij uw paspoort wilt geven, zal ik de formaliteiten om te lan den voor u in orde bren'gen. De andere heer in uw hut is niet erg lekker, en heeft een flesch champagne besteld. Hij heeft gevraagd of u die soms met hem komt ledigen." Het schoot Peter Cradd eensklaps te bin nen, dat hij sinds zijn diner van gisteren niets genuttigd had. „Ik zal liever een lunch gebruiken," zei hij. „Dan zal ik u den eetsalon wijzen, sir." Gedurende het overige deel van de reis was Peter Cradd een normaal mensch. Hij betrad den vreemden bodem met een zekere nieuws gierigheid, verbaasde zich over wat hij zag, pruttelde over het schokken van den trein naar Parijs, bekeek een paar Fransche illus traties, waarmee Reginald hun coupé bezaaid had, en vond ze vrijwel misselijk. Hij luisterde naar het programma, dat de jonge man voor hun vermaken opgemaakt had, met zoovee) belangstelling als waartoe hij in staat was. „Wanneer je mijn raad opgevolgd hadt," zei Reggie, „had je dit uitstapje behooren te maken met Maisie en Eula ook nog van de partij. Eula is wel wat koud, maar ze heeft een oogje op jou, en ze zou dolgelukkig ge weest zijn. Beiden kennen Parijs, en ze zouden ons als een wapenrusting omsloten hebben. Maar, met ons beidjes, kunnen wij de bloe metjes nog beter buiten zetten. Je kunt nooit weten." „Neen, je kunt nooit weten," was zijn met gezel het volkomen met hem eens. „We gaan in het Café de Paris dineeren," vervolgde Reggie. „Wel wat ouderwets, mis schien, maar daar komen de mooiste vrouwen en het gaat er typisch toe. Dan een uurtje naar het Casino de Paris, en tot slot de Folies Bergères. En daarna begint de avond pas goed." „Wat bedoel je met „dan begint de avond pas goed"?" vroeg Peter Cradd achter dochtig. „Monmartre, natuurlijk. Daar heb je die oude gelegenheden, de Rat Mort en de Ab- baye, en nog een stuk of zes kleinere, waar je je zult amuseeren. Hoe lang blijven wij hier, waarde gastheer?" „Dat kan ik niet zeggen," luidde het vage antwoord. „Ik heb niet veel lust om plannen te maken. Vind je dat erg?" „O neen, ik heb geen haast, als we zooveel tijd voor ons hebben. Maar ik wil dat je je in Parijs amuseert, waarde Mr. Cradd. 't Is niet meer wat het vroeger was, maar je kunt er toch nog pleizier hebben. Waar stappen wij ook weer af, zei je?" „Hotel Crillon." „Dat is in ieder geval een goed begin. Ben je slaperig?" „Ik ga wat slapen," antwoordde Peter Cradd en sloot de oogen. In het Hotel Crillon had Reggie nogmaals gelegenheid zich te verbazen. „Hoe heb je dat alles zoo fijn kunnen be denken?" vroeg hij aan Peter, toen zij, na een bad genomen en zich verkleed te hebben, in den dien avond voor hem bestelden coupé stapten. „Je bent pas een paar maanden een rijk man, en je doet alles als een vorst. Niets vergeten. Onze appartementen zijn de mooiste van het heele Crillon." „Ik vond ze ook zeer weelderig," antwoord de Peter Cradd, „maar je moet bedenken, dat ik vroeger altijd in armoede geleefd heb." „Ja, dat weet ik, maar 't is niet het geld, dat het kost," hernam Reggie, „maar die ver duivelde handigheid om het beste van alles te kunnen krijgen." Peter Cradd glimlachte droevig. Ja, hij had zeker er voor gezorgd, dat hij van alles het beste krijgen zou. De aanleiding was vol doende geweest om een zekere genialiteit in hem te ontwikkelen. „Het lijkt er veel op alsof mijn kamer voor een dame in orde gebracht was," merkte Reg gie huichelachtig op. „Allemaal van dien vrouwelijken rommel en rozen genoeg om een broeikas te vullen." „De rozen .werden voor den salon besteld," legde Peter Cradd uit. „Bloemen zijn een van mijn liefhebberijen Reggie scheen in het Café de Paris een van de persona grata te zijn, en zij kregen een van de beste tafeltjes. Zij waren om tien uur met hun diner ge reed, en na een tweede likeurtje, was het half elf, eer zij zich naar het Casino de Paris op weg begaven. Zij namen een loge, en Peter Crad keek lusteloos naar de kaleidoscopische tentoonsteling van lenige naaktheden. Ver volgens slenterden zij door de wandelgangen, en Reggie hield niet op met groetjes en lonk- jes te wisselen met een blijkbaar onbegrensd aantal oude bekendheden. „Ik zal eens wat voorstellen," zei hij om twaalf uur. „Wij laten de Folies Bergères in den steek, en nemen goede plaatsen in de Abbaye. Dat is de eenige plaats waar de waarlijk chique cocottes komen." „Ik geloof niet," protesteerde Peter Cradd een weinig moe, „dat ik iets voor cocottes voel ik ben er althans vanavond niet voor in de stemming. Ik spreek bovendien geen Fransch en..." „Je redeneertrant is uitmuntend," erkende Peter Cradd. „Wat die jonge dames betreft kan ik niet veel variatie aan hea vinden. De eenige Engelsche woorden, die ze schijnen te kunnen, zijn zulke als „lieverd" en .schat" en ze hebben in het leven slechts twee wenschev.: hun dorst te lesschen of zoo gauw mogelijk thuisgebracht te worden. Wanne-r ze zoo spoedig naar huis willen, waarom gaan ze dan ten eenenmale uit?" Reggie schaterde van het lachen en zelfs Peter Cradd moest glimlachen. „Je bent niet zoo slim als je er uitziet, kerel", zei Reggie. „Maar toch ben ik het met je eens dat ze vrij eentonig zijn. Heb maar geduld. Er zal wat beters komen op- Zij gingen den heuvel op. Reggie werd in de Abbaye als een verloren zoon ontvangen. „Uw vriend is ook een aardige man," zei een jonge vrouw, die Julie scheen te heeten en zich naast Peter Cradd zette. „Zullen we eens dansen, of gaat u liever naar huis? Ik zal u ergens anders brengen prettiger dan hier." „Dan ga ik mee," zei Peter, met een zijde- lingschcn blik op Reggie. „We gaan met ons beidjes weg." Zij stond op, en verlieten onopgemerkt het lokaal. Toen hij in de garderobe zijn overjas m ontvangst genomen had, zei hij evenwel: „Ik dank u voor uw voorstel, maar ik ben vanavond te moe, en ga het liefst dadelijk naar mijn hotel. Mag ik intusschen dit kleine geschenk aanbieden?" Zij keek naar de twee biljetten van duizend francs, die hij haar in de hand stopte, en slaakte een uitroep van blijdschap. „Ja, ik zal u laten gaan,gaf ze toe. „U is zeer aardig. Komt u morgenavond terug?" (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7