Plaatselijk Nieuws. Centrale Hengstenkeuring voor Zeeland te Goes Raad Schagen Begrooting der gemeente Schagen V arkensfokkerij Eerste lustrum La Norda Stelo Maandag 21 Februari 1938 Tweede blad Toen we Donderdagavond om tien uur fcooveel te Schagen uit den trein stapten, (trof het wel zeer eigenaardig, dat reeds door de Schager Courant tot ons de vraag werd gericht of voor de Wieringermeer de zwartschimmelhengst Nico van Melo was aangekocht. Zeker ook in Goes verspreid den zich deze geruchten, geruchten die we haast durven onderstellen met een zekere opzet uit den duim waren gezogen. Neen, geachte lezers, een Nico van Melo is nóch verkocht naar de Wieringermeer nóch naar de Haarlemmermeer en we betreuren het, dat door, om 't zoo uit te drukken, door min derwaardige handelspractijken, die helaas gelukt zijn ook, de goedgeloovige kooper bij den neus wordt genomen. Althans, zoo is onze indruk van het opgedischte verhaal. Nico van Melo blijft in Zeeland, doch zijn halfbroer, Guido van Melo, die men liever zag vertrekken gaat naar Zuidholland. Te gen den aanvang der keuring dan lag het Goeschë keuringsterrein daar als een hel der wit laken en gestaag dwarrelden de kleine witte sneeuwvlokken naar beneden, doch allengs helderde het op en gedurende de kampioenschappen straalde de Februari zon zelfs. Een uitgelezen dag met een steeds aangroeiende belangsteling. Hoe kan dit ook anders. In de paardenwereld is im mers flinke opleving te bespeuren. Hoewel de kwaliteit van het materiaal weer best was, heeft het verloop en vooral het slot, de finale dus, ons niet die bevrediging ge geven, die we de laatste jaren gewend zijn. iWij toch hadden een ander kampioen ver wacht. Doch daarover later. Prompt op tijd werd aangevangen met de keuring der driejarige hengsten, groote en kleine maat. Evenals in 1937 bleek ook thans weer dat Clairon de la Lijs een kweekvader van groot formaat is. Vooral in de groote maat blonk hij weer uit en be zetten meerdere van zijn zoons de kopplaat- sen. In de kleine maat was het Primera, die op vele van zijn nakomel.ngen zijn stempel had gedrukt. De driejarigen van de groote maat was feen collectie machtige dieren, doch de kop van 1937 vonden we machtiger, indruk wekkender dan thans. Een Nico van Melo laten we in dat opzicht buiten beschou wing. Stak zelfs hoofd en schouders boven zijn concurrenten uit. Een dergelijke hengst, wordt zelden geboren en hoewel een goed (paard 'n goede kleur heeft, hadden we zijn ijzcrschimmelige plunje toch gaarne ver wisseld voor 'n gloednieuw voskleurig pak je. Ook Aveniz van Anthoniahoeve, die de tweede plaats bezette, is een hengst van groot formaat. In een kind van Bienvenu de Try. De Clairon-zoon Guido van Melo bezette de derde plaats. En dan? Ja, dan hadden we Jaap van Luntershoek geplaatst. Is nog iets veulenachtig misschien, doch' wordt een machtig paard met grof foéen-i werk. Bezette nu de achtste plaats. Van de •Clairon-zoons Sidney en Claironzoon is de eerste ons te gewoon en matig in het ach terbeen, de tweede te ondiep met matig stuk voorbeen om in de bovenste regionen thuis te behooren. De driejarigen van de kleine maat ver toonden uit den aard een grootere unifor miteit. Over het geheel zouden we in deze klasse meer vaderdieren hebben willen zien. Bij de plaatsing hadden we César du Melo een zoon van Clairon aan den kop ge zet of een paar plaatsen teruggewezen om in de volgorde der primeeringen iets meer lijn te krijgen. Nu paste hij niet geheel, bij de Primera-zoons Primus, Nickel, Frans, Floran en Primera II en de Espoir-zoon Doré du Qiiai. Een' geweldige prestatie van Primera om in deze klasse vijf zoons kop- plaatsen te doen bezetten.. De categorie vierjarigen groote en kleine maat had ook in iedere afdeeling een uit gesproken kophengst. Die der groote maat in Carlo van 't Kerkje, die der kleine maat in Clairon van Hoek. Clairon heeft het ontegenzeggelijk beter gedaan dan Carlo. Caiio is ons te smal gebleven voor en achter. Clairon is echter uitgezwaard tot een hengst van buitenge woon groot formaat. In de groote maat noteerden we nog Floris van Ooslburg en Harold, resp. zoons van Herseur en Clairon, machtige vaders, waarvan Floris een schouder heeft, zooals zelden wordt gezien. Ook Harold is mach tig, doch iets weck, terwijl Floris in zijn achterbeen beter kon zijn. Zooals reeds gezegd, blonk Clairon van 'Hoek bij de kleine maat uit. Buitengewone hengst. De vijf- en zesjarigen van groote en klei ne maat was, vooral wat de kleine maat betrft, niet overwegend. De groote maat telde de aanstaande kampioen Acron van Avenis onder de ingeschrevenen. Beste hengst, mooie lijnen, doch kon in zijn beenwerk feller, machtiger. Gaulois een Belgische import gaf hem de eerste plaats niet cadeau. Machtige hengst met best voor been en vlot. Doch dan was ook de lamp hier uit, want als een Audeux van Eikelenbosch de derde plaats verdient is de rest niet veel meer. We kunnen ons niet indenken hoe men er in vredesnaam toe kan komen zoon onsoor- tige, smalle hengst als eien Audeux nog plaatsen. Neen dan hadden we Robert. van 'Jeidorp, hij mag een likje ouderwetsch zijn, liever en nog al heel wat liever ook geplaatst. Bij de oudere hengsten mistten we de oude bekenden Gascou en Primera, aie de provincie hebben verlaten, zoomede meerde re oude bekenden. Beide rubrieken telden weer een kop hengst. De kleine maat in Avenier van Wil- ]y een volle broer van Elegant van Hollands Noorderkwartier en de groote maat in Mig non du Fosteau, een Belgisch import. Avenir had het al heel gemakkelijk. Werd in buitengewone conditie voorgebracht. Bij de groote maat ging het tusschen de imports Mignon en Bloc der Lix Linces. Mignon is een machtige diepe breede hengst, met een hoewel korte toch een iets zwakke rug. Hiermee waren dus de diverse klassen Afgewerkt en werd begonnen met de kam1 pioenschappen, waarvoor werden terug ge roepen: „Carlo van 't Kerkje, Clairon van Hoek, Acron van Avenir, Dessert van Waarde, Avenir van Willy en Mignon du Fosteau" Voor Dessert was de opgave te zwaar, even als voor Carlo en volgens onze meening ook voor Acron. Wij hadden ons de zaak zoo gedacht. Een werkelijke kampioen zat er één in en die ééne was Clairon van Hoek. Dat. zou een waardige, machtige kampioen geweest zijn; een kampioen volwaardig aan zijn kampioen-voorgangers. En nu kunnen we ons verplaatsen in de gedachtengang, dat men liever een oudere hengst voor de eereplaats aanwijst dan een vierjarige. We gaan daarin zelfs mee, maar dan was aan gewezen geweest, hoewel van Belgische orgine Mignon du Fosteau, met als reserve Avenir van Willy, doch geen Acron. Mist voor een kampioen de markt, die er van kampioenen dient uit te gaan. Nu kreeg dus Acron de hooge onderscheiding met de stuk ken betere Clairon als reserve. Tenslotte werden de kampioenen van voor gaande jaren voorgebracht. Een nimmer te vergeten moment was dit voorbrengen van dezen grooten uit de groo- ten; een moment dat het bloed weer even sneller deed vloeien. Een grootsch besluit. En hiermede viel voor de zooveelste maal het gordijn. Vergadering op Vrijdag 25 Februari 1938, des namiddags te kwart voor twee uur. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit, tot verhuur van terrein aan de haven aan Meurs en Co's Baggerbedrijf. Ged. Staten, goedkeuring 8e begrootings- wijziging 1937. Aanneming benoeming lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim door den heer A. van Graafeiland. Jaarverslag 1937 van de afdeeling Scha gen der Noordhollandsche Vcrceniging „Het Witte Kruis." Vaststelling bedrag per leerling als be doeld in art 55bis der L. O. Wet 1920.. Vaststelling gemeente- en bedrijfsbegroo- tingen dienst 1938. Opmerkingen der Commissie tot het nazien der gemeentebe- grooting 1938 en het antwoord van B. en W. De door den Raail dezer gemeente in haar vergadering van 14 Januari jl. be noemde Commissie tot het nazien der ge- meentebegrooling 1938, bestaande uit de heeren Jb. de Vries, S. Stam en Bijlsma, begint in haar rapport met het uitspreken van haar overtuiging dat bij het samen stellen dezer bcgrooting groote moeilijkhe den waren ter overwinnen en zwaait B. en W. hulde toe voor het feit dat het is mo gen gelukken om zonder belastingverhoo- ging een sluitend geheel Ie krijgen. Uit den aard der zaak liet de weinige speling, welke de begrooling laat zien, aan de Commissie weinig gelegenheid om be langrijke veranderingen voor te stellen. Zij wijst er, wat dc inkomsten betreft op, dat de huur en pacht van gemeentelande- rijen met f211.68 kan worden verhoogd, dat de bijdrage in de kosten van bouw van een gebouwtje voor bereiding van consumptie ijs f 10 hooger kan worden gesteld en dat met het oog op het overlijden van den di recteur der lichtbedrijven en het daarvoor in de plaats stellen van een tijdelijken functionnaris f800 zal kunnen worden be spaard. Het Noordhollandsch Groot Yorkshire Var- kensstannboek hield Vrijdag zijn jaarverga dering in het Gulden Vlies te Alkmaar. De Voorzitter, de heer Jb. Posch te Stom- petoren, wees in zijn openingswoord op de bevredigende financieele uitkomsten der var kensfokkerij en -houderij in '1937, hoewel de meeste varkenshouders een zoodanig kleine toewijzing hebben, dat zij daarvan weinig hebben kunnen profiteeren. O.a. werd medegedeeld, dat het in de be doeling ligt in het loopende jaar voor het stationneeren bij diverse becrenhouders 60 jonge beeren aan te koopen voor hoogstens f $0.per stuk. Goedgevonden werd zich aan te sluiten bij den LTM. te Hoorn, wanneer de finaneieole verantwoordelijkheid zich niet, verder uit strekt dan tot het betalen eencr contribu tie, welke jaarlijks vooruit moet worden vast gesteld. Aan het jaarverslag hebben wij ontleend, dat het ledental gestegen is tot 562, zoodat dit met meer dan 100 is toegenomen. Ook werden in 1937 beduidend meer beeren, zeu gen en biggen ingeschreven. De toename be droeg 30 De Selectiemesterij mag zich nog steeds in een toenemende belangstelling verheugen. Het aantal bezoekers was ruim 550. Het aan tal toornen, dat premiewaardig werd ver klaard, neemt toe. Gedurende de eerste ia- ren was dit 38.2 in 1936, 4-3.7 en in 1937 56.1 Dank werd gebracht aan den heer De Haan voor de goede zorgen, die hij in 1937 ook weer aan de mesterij heeft besteed. Ter aanmoediging tot het koopen Van prima mannelijk fokmateriaal Met de verhooging van landhuur zouden B. en W. accoord kunnen gaan, maar de gebruiker van het IJscogebouwtje is waar schijnlijk zelfs onmachtig om de geraamde f 10 per jaar te betalen. De man valt ge deeltelijk onder armenzorg. Ook van de door de commissie voorgestel de hoogere inkomstenraming van f800 uit de lichtbedrijven willen B. en W. niets we ten, zij achten dit, mede met het oog op de kwestie van overdracht van één of eventueel beide bedrijven een vooruitloopen op de fei ten. Ten aanzien van de uitgaven steflt de commissie voor de f 125.uitgetrokken voor onderhoud woonwagenkamp te ver minderen met f 100.—, een nieuwe post van f 500.uit te trekken voor een school- artsendienst. en de post jaarwedden van 't ■personeel ten dienste van het beheer der openbare werken te verminderen met f 1100.—, om,dat de commisie van meening is dat de heer Klerk, die per 1 Mei a.s. wordt gepensionneerd, niet behoeft te wor den vervangen. B. en W. zijn, voor wat betrft de bespa ring op het onderhoud van het woonwagen •lcamp, van meening, dat minstens het ge raamde bedrag van f 125.noodig is. Al leen al het opknappen van de slootjes om het terrein vraagt dat bedrag. Ook B. en W. vielen het meest voor aan sluiting bij den districtsschoolartsendiienst Den Helder, doch meenen dat de financiee le toestand der gemeente het niet toelaat cn blijven bij hun voorstel om de waarne ming op Ie dragen aan den gemeentegenees heer tegen een vergoeding van f 200.per jaar. Het niet vervullen in de openvallende functie van gemeentetimimerman achten B. en W. niet wel mogelijk. Dan stelt de commissie nog voor het her steller» en verven van het hek rondom de kerk, te verdeelen over twee jaar, hetgeen een besparing op de begrooting geeft van f 100.—. Hiermede gaan B. en W. accoord. De commissie wil ook den. post onder houd van straten en pleinen verlagen, en wel met f 234.—. B. en W. achten dit niet mogelijk, daar de beoogde besparing zou gaan ten lcostc van de voltooiing der in 1935 aangevangen demping van de Loet. Op voorstel der commissie zullen, de uri noirs op de Markt niet van een overdek king worden voorzien, hetgeen een- bespa ring; van'f 90.beteekent. Met het oog op de destijds gedane toezeg- ginge meent de commissie dat de subsidie voor de R.K. Bewaarschool met f 100.— dient te worden verhoogd. B. en W. zeg gen, dat geen belofte is gedaan en hand haven hun voorstel. Strijd is er tusschen het voorstel der com missie om den heer Vlottes, ambtenaar be last met de uitvoering van de steunregeling cn werkverschaffing een salarisverhooging te geven van f 200, en B. en W., die niet meer clan f 170 willen geven, cn dit alles zins voldoende achten. De commissie wil den veldwachter Lie- vens een even hooge rijwiclvergoeding ge ven als aan de andere functionnarissen. B. en W. achten f 15' voldoende, daar Lievens tijdens den nachtdienst'geen gebruik van zijn fiets mag maken. Ten slotte is de commissie van oordeel, dat de post .onvoorzien' te laag is geraamd en moei worden verhoogd met, f 123Ö.G8. Ook B. cn W. achten den post, zoo krap, maar zien geen kans om de middelen aan te wij zen, waardoor zij kan worden versterkt. Los van de hegrootingscijfers wijst de com missie er op dat de veiligheid van het ver keer eischf, dat de brug, de zgn. Steenen Pijp, vervangen wordt door een duiker. B. cn W. zullen deze zaak nog eens bezien. De voorgestelde vuilverbranding aan de Hale kan de bewondering der Commissie niet wegdragen. Zij vreezen veel overlast voor de bewoners van Kanaalstraat en Noord en zien cr een handicap in voor ves tiging van industrieën aan de haven. liet college van B. cn W. achten de be zwaren niot zoo groot. Hen bereikten nim mer klachten. Een bestendiging van de vuil- stortlng aan het Wad zou dc aangebrachte bezuinigingen te niet doen cn de begrootïng een geheel ander aanzien geven. Recapituleerend komen B. en W. tot de conclusie, dat. dank zij door de Commissie aangegeven wijzigingen een voordeeltje kan worden geboekt van f 849.74. Daar echter, in verband met in vorige vergaderingen ge nomen besluiten, en nog gedane voorstellen een grootere uitgaaf wordt geraamd van f 1206.45, valt een nadeelig verschil te over bruggen van f 356.71, dat B. en W. voorstel len te dekken door een hoogere winstuitkee- ring van de lichtbedrijven. Een hoogere bc- werden in 1937 59 premiën toegekend. In het algemeen viel een groote ac tiviteit waar te nemen om zich te voorzien van fokmateriaal, waarvan bekend is geworden, dat het ook wat zijn innerlijke eigenschappen be treft boven gemiddelde kwaliteit uitsteekt. Iet de verschillende plaatselijke tentoon- illingsbesturen werd aangenaam samen- ewerkt om de varkensexposities zoo goed mogelijk te doen verloopen, waarin men ook 'n het algemeen zeer goed is geslaagd. Sedert 1 Mei 1937 wordt voor rekening der Vcreeniging aan alle leden een maandblad toegezonden, dat speciaal gewijd is aan de varkensfokkerij en -houderij en waarin zeer veel wetenswaardigs wordt behandeld. Namens de financieele commissie deelde de heer L. Visser uit de Purmcr mede, dat de rekening in de beste orde was bevonden. Wegens periodieke aftreding van den hr. P. Borst, niet herkiesbaar, werd tot be stuurslid gekozen de heer S. Borst te Heer- HugowaardN. De financieele commissie werd samenge steld uit de heeren: S. Laan te Kwadijk. J. Klaver, te Hoogwoud, M. Witkamp te Ka naaldijk en W. Keesom te Nieuwe Niedorp plaatsvervanger. Inleiding door Ir. de Vries. De heer Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsn- lcnt te Alkmaar hield een inleiding over de voeding van varkens en speciaal van fok- varkens. Bij fokvarkens gaat het er vooral om ee- zonde, krachtige dieren te verkrijgen. De meelzak moet hierbij een ondergeschikte rol spelen. Het is niet gewenscht jonge lasting van deze bedrijven achten B. en W. volkomen uitgesloten. Het is waarschijnlijk overbodig er op te wijzen, dat het antwoord van B. en W. de meening vertolkt van den burgemeester en wethouder Buiskool. Zoo gaat o.a. Wethou der Bijlsma niet mee met het voorstel van B. en W. om den echoolartsendienst te doen waarnemen door den gemeentegeneesheer. Prachtig geslaagde Esperanto-dag in het Noordhollandsch Koffie huis te Schagen. In het Noordhollandsch Koffiehuis te Scha gen, vond gister den jaarvergadering plaats van de Noordhollandsche Esperanto-vereeni- ging La Norda Stelo. De vergadering droeg ditmaal een feeste lijk karakter, daar tevens het vijfjarig be staan der vereeniging werd gevierd. Om half elf werd aangevangen met het werkprogram ma. Als stesds berustte de leiding bij onzen plaatsgenoot, den heer K. Roggeveen, die te vens oprichter der vereeniging is. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter tevens het ontstaan en het doel der vereeniging. Een speciaal woord van welkom werd ge richt tot de buitenlandsche gasten, de hee ren Julio Baghy uit Budapest, Roland Du- puis uit Rouen cn Höppner uit Chemnitz. In 1933 met 20 leden opgericht om de toen nog verspreide Esperantisten gelegenheid te geven het gebruik van Esperanto practisch toe te passen, waren nu bij de opening 150 leden tegenwoordig. Na de onening volgde de traditioneele sa menzang van La Espero en het Norda Stelo- lied. Vervolgens was het woord aan den secre taris, den heer Mandemaker uit Alkmaar, die eerst verslag uitbracht van de laatst gehou den vergadering te Bergen, waarna het keu rig samengestelde jaarverslag volgde. De heer C. Govers uit Den Helder, bracht als penningmeester verslag uit over den fi- nantieelen toestand der vereeniging en daar uit bleek, dat het jaar finanticel gunstig was •verloopen. Tot kasnazieners werden benoemd mevr. VeenendaalBouwes uit West-Graf tdijk en de heer De Jong uit Den Helder. Door verschillende omstandigheden stelde de heer Govers zich niet herkiesbaar als pen ningmeester; in zijn plaats werd benoemd de heer T. Blokland te 't Zand. Voor het vele verdienstelijke werk, dat de heer Govers in het belang van La Norda Stelo bad verricht, werd hem onder luid ap plaus het eerelidmaatschap aangeboden. De overige bestuursleden werden alle bij acclamatie herkozen, en zoo bestaat bet. be stuur nu uit den heer K. Roggeveen, Scha gen, voorzitter, Mej. Bets Visser, Wierin- gen, vice-voorzitster, den hoer Mandemaker uit Alkmaar, secretaris, den lieer Blokland 't Zand, penningmeester en den heer Graft- dijk, Bergen. De datum van de volgende bij eenkomst werd bepaald op Zondag 10 April in Alkmaar. Om 1 uur volgde sluiting van het officieele gedeelte van den dag. Om 2 uur volgde het feestelijk gedeelte. Aller eerst werd begonnen met het voorlezen der gelukstelegrammen en felicitatiebrieven, ter wijl het in Esporantokringen zeer bekende Internationale Cseh Instituut in den Haag in de pauze telefonisch zijn gelukwcnschen had aangeboden. Hierna volgden de afgevaardigden der diverse vereenigingen, benevens de Hongaar Julio Baghy, die allen hun gelukwcnschen aanboden en zonder uitzondering woorden van dank richtten tot den voorzitter voor zijn eminente en doelbewuste leiding gedu rende de afgeloopen 5 jaren. Het getal aan wezigen groeide in den namiddag tot 250, hetgeen een duidelijk bewijs is, dat Esperan to zeer zeker toekomst heeft. De namiddag werd verder gevuld met tooneelstukjes, mu ziek, declamatie en zang, onder leiding van de heeren Heeres cn Möls uit den Helder als conferenciers, die zich meesters in hun vak toonden. Om 8 uur werd het program ma besloten met een kernachtige toespraak van den voorzitter, waarna de Esperantis ten zich voldaan weer over Noordholland verspreidden om hun werk met nieuwe moed voort te zetten. Uit onze omgeving W1ERINGEN Afd. opgericht van de Arbeiders vereniging voor lijkverbran ding. Zondagmorgen vond in het „Eigen Ge bouw" een goed geslaagde filmvertooning plaats, uitgaande van de Arb. Ver. voor lijkverbranding. Er werden 3 sprekende en musïceerende films vertoond, welke zeer in den smaak vielen. Hoofdfilm was „Hoe wij levenden sterven." Er traden wat nieu we leden toe, zoodat overgegaan kon wor- den tot stichting eener afd. „Wielingen" van bovengenoemde vereeniging. Aanrijding. Vrijdagmiddag kwam een vrachtwagen van den kolenhandelaar De Vries achteruit het wegje, dat te De Hollebalg voor de al- staande keetcn loopt. Juist kwam uit de richting Il.hoef een luxe wagen GZ 6456. De ze werd door het achtereinde van de vracht auto in den achterkant geraakt en werd hier geheel vernield. De vrachtwagen be kwam minder schade. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Lente-boden. Bij den veehouder C. Mulder in de Noor- derbuurt zijn de eerste lammeren al weer geboren. Openbare verkooping. Zaterdag is in café Veerdig in 't openbaar verkocht, door Notaris Obreen, een woon huis met schuur aan den Koogerweg, eigen dom van nu wijlen den heer C. Huijbers. Hoogste bieder whs de heer C. Vermeulen f 2860, kooper werd de heer P. Koudenburg voor f 3000. Tevens werd ter verkoop aangeboden een woon- en winkelhuis aan de Hoofdstraat te H.hoef, eigendom van den heer Ant. Keijzer, welk perceel werd opgehouden op f 2450. Paarden op hol. Zaterdagmiddag ongeveer 4 uur geraakte de met twee paarden bespannen kar van den veehouder E. Everts op den Hoofdweg nabij Oosterland op hol. Al hollende kwam het span naar Hippolytushoef, zonder iets tegen te komen. Nabij de molen op Zandbu- zeugen al te sooedig naar den beer te brengen. Drachtige zeugen moeten niet vet gemaakt worden. In het bijzonder wees spr. op de beteekenis van beweging en gras, weidegang is dus zeer aan te bevelen. Zeu gen met biggen moeten in tochtvrije, warme cn droge hokken gehuisvest worden. Vooral in de dagen om het werpen moet de voeding zoodanig zijn, dat verstopping wordt voor komen. Blijkens in Duitschland genomen proeven verdient het geen aanbeveling de biggen voor den leeftijd van 10 weken van de moe der te nemen. Op de uitvoerige inleiding, toegelicht met voorbeelden uit de practijk volgde een leer zame gedachtenwisseling. De begrooting, sluitende op een bedrag v. f 14960.werd vervolgens vastgesteld. Blijkens de bij de begrooting gevoegde toelichting ligt het in de bedoeling in 1938 het aantal toe te kennen premiën niet aan een maximum te hinden. Bij aankoop zal echter vooraf overleg met het Bestuur moe ten plaats hebben. Aan de afdeeling Alkmaar zal voorgesteld worden haar een belangrijk hoogere subsi die te geven, mits het bedrag aan toe te kennen prijzen daarmede verhoogd wordt. Voorgesteld zal worden de prijzen voor de rubrieken beeren drachtige zeugen en drietallen fokvarkens dan te bepalen op per rubriek 2 eerste prijzen fi f10.2 tweede prijzen a f7.50 en 2 derde prijzen fi f 5.en voor de zeugen met biggen op 2 eerste-prijzen a f15.—2 tweede prijzen a f 10.en 2 derde prijzen h. f7.50. Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld en beantwoord en den lieer Posch dank gebracht voor dc uitstekende leiding der vergadering. ren kwam de kar in botsing met de luxe bakkersauto van den 'broodbakker Arwerd. De paarden holden nog steeds door en wer den toen achtervolgd dóór den heer J. de Jong Pz., welke ze midden in het dorp ter hoogte van café Veerdig tot stilstand wist te brengen. Hulde voor dit optreden. Dat alles nog zoo goed is afgeloopen, mag een wónder genoemd worden; als de paar den echter niet zouden zijn gegrepen, dan waren in de zoo drukke en nauwe straten van oiis dorp de gevolgen nog niet te over zien gewest. Dc aangereden auto werd flink beschadigd. Diefstal. Naar wij vernemen, is tegen een zekeren M. uit de Dijkstraat alhier, proces-verbaal opgemaakt terzake van diefstal van bot- netten, Geitenfokvereeniging. Door de Geitenfokvereeniging „Door Een dracht Sterk" was Zaterdagavond een pro- paganda-feestavond georganiseerd in Hotel De Haan. Te ruim acht uur heet de voor zitter, de heer L. Bos, de aanwezigen wel kom, in het bijzonder de heer Ir. van Oers, die zal spreken over: „Het fokken en de geitenhouderij". Dadelijk na de opening verkrijgt Ir. van Oers het woord. Spr. toont, dadelijk, een goed spreker te zijn. Hij zet alles op een voudige, vlotte wijze uiteen. Naar aanlei ding van eenige vragen behandelt spr. nog de voeding, waarna lantaarnplaatjes ver toond worden. Hierbij zagen we schitteren de fokdieren en kwamen tot de conclusie, dat onze geiten nog veel verbeterd kunnen worden. We zijn echter op den goeden weg. Na de lantaarnplaatjes trad op het Duo Kooij met een mooi repertoire, waarna een bal met attracties volgde. DEN OEVER. Ernstige autobotsing. Geen persoonlijke ongevallen. Binnen een week heeft thans de tweede autobotsing plaats gehtad op het bekende kruispunt Betonweg—Stonteleweg. Ongeveer halfvier Zaterdagmiddag kwam uit de richting Hippolytushoef eien luxe Fordauto V 8 met een aanhangwagen, waarin gezeten was de heer Bergsma uit Dc Bilt (Fr.) De heer B., die zijn aandacht schonk aan een tegenligger, bemerkte niet dat van rechts een andere wagen naderde. In die andere wagen, een Babyford, was gezeten de heer M. Minnes, makélaar te Hippolytushoef. De heer Minnes, in de meening, dat bem voorrang verleend zou worden, reed door en pakte den anderen wagen precies bij het rechter portier. De auto van den heer M., die de lichtste was, maakte een salto en kwam met de wielen omhoog te liggen. Als door een wonder mankeerde de heer M. zoo goed als niets. Wel had hij eenige ontvellingen, doch deze waren van geen beteekenis. Ook de beide inzittenden van den Frieschen wagen man keerden niets. Beide wagens, vooral die xan den heer M„ waren nogal beschadigd, Men zij op dit kruispunt dus op zijn hoede. W ARMENHUIZEN BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alida Margaretha, dochter van W. J. Berkhout en P. Zutt; Johannes, zoon van C. J. Pronk en I. Jonker; Jantje, doch ter van P. Wortel en T. Dekker; Hillebrand Johannes, zoon van A. Dekker en A. P. de Groot; Comelia Geertruida, dochter van C. Rozendaal en E. A. Pronk; Picter, zoon van J. C. de Vries en N. Vos. Overleden: van der Sluis, Henderika., 37 jaren, dochter van H. v. d. Sluis en S. Bu- walda: Sinnema, Leent je, 56 jaren, dochter van W. D. Sinnema en M. G. Wiersma, eclifgcnoote van W. Dijkstra. Huwelijks-aangiften': Sevenhuijsen, Wil lem, 25 jaren, tuinbouwer, alhier en de Boer, Hendrica Johanna, 19 jaren, zonder beroep, alhier. Huwelijken: Wiering, Pietcr, 53 jaren, snoorwegbcamüte, alhier en dc Veer, Ma ria Theresia Francisca, 41 jaren, zonder be- -rocp, alhier»

Schager Courant | 1938 | | pagina 5