Ernstig vliegongeluk in Indië Mussolini zoekt contact met Engeland DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Eden contra Chamberlain DE BILT SEINT) Verwachting: Zwakke tot ma-, tige Noordoostelijke tot Nd.- westelijke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. 81e Jaargang. No. 10502. DINLJAGr 22 FEBRUARI 1938. Laan, Schagen, Tel. 20. tntgovp tfer N.V. Uitg.-Mij: „hollands NoorderVwortier" UyEERBERICHT Chamberlain zeide van meening te zijn, dat het erkennen van den toestand in Abessinië slechts gerechtvaardigd zou zijn, wanneer dit een werkelijke bijdrage zou vormen voor den vrede in Europa. Hij nu was van meening dat men aan het Italiaansche verlangen tot hbt openen van onderhandelingen moest voldoen, terwijl Eden daarentegen eerst behoorlijke waar borgen wilde hebben. Chamberlain zeide, dat een weigering mo gelijk tot oorlog zou hebben kunnen leiden en achtte deze weg onverantwoord. De minister-president deelde ver volgens mede, dat hij een bezoek had gehad van Grandi, die hem zei de van zijn regeering opdracht te hebben ontvangen de Britsche re geering mede te deelen, dat de Italiaansche regeering de door de Britsche regeering gestelde formule inzake het terugroepen van de bui- tenlandsche vrijwilligers uit Spanje aanvaardde. „Vervolgens heb ik Grandi gezegd, aldus Chamberlain dat ik me de kon deelen, dat wij gereed waren de besprekingen te beginnen en dat dit onmiddelijk aan de Italiaansche regeering kon worden medegedeeld." Tegelijkertijd deelde de minister-president aan Grandi mede, dat de Britsche regeering een regeling van de Spaansche kwestie als essentieel voor iedere overeenkomst be schouwde en dat de Britsche regeering de toestemming van den Volkenbond voor iede re regeling zou verlangen. Ik ben zeide Chamberlain er in dit oogen- blik meer dan ooit van overtuigd den juisten weg te hebben gekozen. Duidelijk heb ik gezegd en ik herhaal dat nog eens, dat Engeland geen vrede wil tot eiken prijs, maar het wil trachten door het aanvatten van onderhandelingen met Italië Gisterenmiddag hebben zoowel Eden als Chamberlain in het Lager huis een uiteenzetting gegeven van de redenen, welke tot het aftreden van eerstgenoemde hebben geleid. Duidelijk kwam thans naar voren het verschil van inzicht der beide ministers ten aanzien van de tegen over Italië te volgen politiek. Eden, die het eerst zijn standpunt uiteen zette, betoogde dat de houding der Ita liaansche tegenover internationale vraag stukken. ra 't algemeen en tegenoevr Groot- Brittannië in het bijzonder, geen vertrou wen geeft-in de mogelijkheid van een bil lijke overeenstemming. Naar zijn meening kan Engeland nooit resultaten bereiken, wanneer de meening veld wint, dat het steeds toegeeft aan op Groot-Brittannië uit geoefende drnk. Eerst, riep hij uit, moet Rome de propa ganda tegen Engeland staken, moet het zijn troepen uit Spanje terugtrekken en het Spaansche vraagstuk volledig ïfquideeren. Beloften alleen zijn niet genoeg. Chamberlain wil vrede. Chamberlain, die na Eden sprak, zeide, dat naar zijn meening goede wil en vast beradenheid in staat zullen zijn om de oor zaken weg te nemen, die den vrede in Euro pa bedreigen. Terwijl de menschheid met zorg de internationale spanningen steeds zag toenemen, deed zich, aldus Chamberlain, plotseling de gelegen heid voor den vicieuzen cirkel te doorbreken. Het betreft hier het be zoek dat Grandi 10 Februari j.1. aan i het Foreign Office bracht. De Italiaansche ambassadeur ver zekerde Eden, dat hij opdracht har van zijn regeering mede te deeler dat deze bereid was ieder oogenblil de besprekingen te hervatten. Als eisch stond voorop de erkenning van de verovering van Abessinië, doch een rege ling der Spaansche kwestie was niet uit gesloten. en ook met Duitschland een atmosfeer te scheppen, die een toenadering tusschen alle vier groote staten Duitschland, Frankrijk, Italië en wij mogelijk maakt, opdat voor langen tijd de vrede in ons werelddeel zij gewaarborgd. Bommenwerper brandend neergestort Alle vijf inzittenden gedood Tijdens de groote oefening voor de luchtbescherming, welke gisteren avond te Batavia voor de eerste maal werd gehonden, is een Glenn Martin niet ver van het vliegveld, Tjililitan neergestort. De geneeskun dige dienst is gewaarschuwd» Vijf menschen zaten in het vliegtuig. Nader vernemen wij dat terwijl de verduis teringsproef nog in vollen gang was, majoor Versteegh, de chef van den technischexi' dienst van de K.N.I.L.M., vliegtuigen boven de hoofdstad zag en plotseling daarna een groote vlam, hetgeen de meest ernstige ver moedens opwekte. Op dat moment waren op het vliegveld- Tjililitan een groot aantal" autoriteiten ver zameld, o.a. de commandant van de lucht- vaartafdeeling, de chef van den generalen staf der eerste divisie, de gouverneur van West Java, de resident en talrijke andere: autoriteiten, henevens vele vliegers. De assistent-resident van Mr. Cornelis' 'alarmeerde onmiddellijk het gehëele inland- sche bestuur in zijn ressort,, teneinde een onderzoekingsploeg te vormen, terwijl de chef van den divisie-staf, marechaussees uit zond in de richting van Tjipinang en Klen- der, teneinde te trachten het gevallen toe stel te vinden. Met het zoeken was een lan gen tijd gemoeid, daar de weg van Tjipi nang af door de zware regens niet voor auto's toegankelijk was. Nog betrekkelijk; zeef spoedig ontdekte men het toestel op; 2.5 K.M. ten noorden van het vliegveld Tji lilitan. Verschillende ziekenauto-s en gewo ne auto's vertrokken onmiddellijk naar de plaats des onheils. Na ontdekking van de plaats des on- heils door de veldpolitie begaven de com mandant van de luchtvaartafdeeling en de leider van de luchtbescherming, de heeren van Oyen en. du Croo, zich met officieren van die afdeeling en brancarddragers per auto naar die plaats. Het was een uur gaans voorbij het vliegveld langs glibberi ge paadjes door sawahs en door kampongs Toen men bij de plaats des onheils aan kwam lag daar het toestel nog brandend. Met een oogopslag was te zien dat menschelijke hulp niet meer kon baten. Het wrak had zich een meter diep in den grond geboord en uit bet gat laaiden de vlammen nog op. De onderdeelen van bet toestel waren alom verspreid. In de vlam men trof men de verkoolde lijken aan van twee inzittenden. Deze lij ken konden niiet geïdentificeerd worden. De overige inzittenden zijn nog niet gevonden, doch de com mandant van de luchtvaartafd.ee- ling acht het uitgesloten, dat er nog De slachtoffers zijn: De bestuur der onder-luitenant Vermeulen, de marconist Van Riel, het hoofd van den foto-technischen dienst van de K.N.LL.M. Hermanides, de bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Nederland en terug maakte, en de redacteur van Aneta, de Hondt. Na een korte inspectie gaf de heer van Oyen, commandant van de luchtvaartafdee ling, last om' met zand de vlammien te doo-, ven en de. kuil met. natte aarde te, vullen. Men zal het aanbreken van den dag af wachten om het toestel weer van deze zand bedekking te ontdoen en om verdere maat regelen te nemen inzake de identificatie; van de slachtoffers en het onderzoek van' de oorzaak van den, ramp. Nader wordt nog vernomen, dat vijf vliegtuigen in het kader van de verduiste ringsproef en de afweeroefening in forma tie, zouden opstijgen", doch dat men hierin niet slaagde, doordat het toestel dat is neergestort zich daarin niet voegde. Alle passagiex-s van de vier andere vliegtuigen zagen de Glenn Martin in een viïlle ovex*- gaan en daaxma een) vlam Hierna verdween het vliegtuig uit het oog. Teruel: kerkhof voor Franco De stad thans geheel omsingeld. Wij meldden: reeds dat de Francotx'oepen de buitenwijken van Teruel zijn binnenge trokken. Hoewel, volgens de laatste berichten Te ruel thans volkomen omsingeld is en de hoofdmacht tot op 1 K.M. van de stad is ge naderd, blijven de linkschen optimistisch ge- setmd. De republikeinsche troepen, die in een zeer moeilijke positie vexkeex-en, bieden wanhopigen tegenstand. Generaal Miaja heeft verklaard, dat de linkschen hun doel, n.1. eexi aanval op Ma drid te voorkomen, hebben bereikt. De vei*- dedigers van Teruel hebben twee maanden lang'den aanvaller verplicht al zijn ti'oepen bij deze stad te concentreeren. Teruel, aldus Miaja, is het kerkhof geworden van het rechtsche leger. De generaal voegde hiex-aan toe: „Wat ook het gevolg zal zijn van de tegenwoordige gevechten, wij houden Puerto Escandon, den sleutel tot het Oosten, bezet. één in léven is'. De ia Duitschland gearresteerde Nederlander Van spionnage beschuldigd. Naar de N.R.Ct. verneemt, is de reden van de gevangexihouding in Duitschland van den Nederlander van Alpen uit Utrecht waarvan wij dezer dagen melding hebben gemaakt, gegrond op het feit, dat tegen hem een beschuldiging van spionnage is inge bracht. CHAMBERLAIN. H.M. de Koningin gaat Soestdijk verlaten Tot na Paschen in den Kaag. De nieuwste foto van het Prinselijk Gezin I-Iet ligt in het voornemen van H.M. de Koningin Maandag 28 Februari uit Soestdijk naar 's-Gravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen ie verblijvexi.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1