De wereldpers over Hitier's rede Lord Halifax Arbeiders kunnen de productie niet leiden Opwinding in Oostenrijk Roemenie s nieuwe grondwet Gevaarlijk spel met granaat opvolger van Eden Postvlucbten op Indië China erkent: toestand critiek Krijgt Ds. Niemöller acht maanden? De Joden onder Mussolini's vleugelen De postbestelling ten plattelande FRANKRIJK. AMERIKA. De wereldpers geelt uitvoerige commen taren over Hitiers rede. Commentaren waaruit het standpunt der betrokken lan den tegenover Duitschland duidelijk blijkt. „Voortzetting.-'van deh Spaanschen oorlog, versterking van „de actie in Oostenrijk, bedreiging van Checho-Slowakije, „versterkt samengaan met Italië en Japan. (L'Oeuvre). „Een bedreiging van den vrede in Europa, oorlogsverkla ring aan 90 der menschheid." (1' Humanité) ENGELAND. „Duidelijk dat Hitier zijn heerschappij in Europa ver- „steidvt. heeft". (Baltimore Sun.) „Amèrika's antwoord moet zijn een wapening tot de tan- „den." (Washington Herald). JAPAN. „Chamberlain vastbesloten een herhaling van 1914 te voor komen". (Daily Express.) „Uiterst zwijgzaam ten aanzien van Oostenrijk." (Daily Telegraph.) ITALIë. „Diplomatieke genadeslag aan de regeering Tsjang Kai „Sjek, een bom in het kamp der Europeesche mogendhe den, welke vasthouden aan den status quo." „Geeft een duidelijke indruk van de macht van het na- „tionaal-socialisme". (Giorna d'Italia). „Heele Duitsche politiek beheerscht door het hooge ideaal „Europa te verdedigen tegen de overblijfselen van Genève „en Versailles." (Tribuna.) DUITSCHLAND ZELF. „Duitsche klaarheid en duidelijkheid, een fiere en verlos sende redevoering." (Volk. Beöbachter). „Duitschland staat vast op de beenefn." (Frankf. Zeitung.) NEDERLANDSCHE WERKGEVERS WILLEN HET HEFT IN HANDEN HOUDEN. PROTEST TEGEN DE VOORGE STELDE ECONOMISCHE BE VOEGDHEDEN DER BEDRIJFS- RADEN. Het Verbond van Nederlandsche werkgevers heeft aan de Tweede Ka mer naar aanleiding van het wets ontwerp tot wijziging van de Be- drijfsradenwet een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat het niet wenschelijk geacht moest worden, den bedrijfsraad te belasten met een reeks nieuwe, economische functies. Do bedrijfsraad moet ook thans, aldus het adres, nog worden gezien, zooals wij hem steeds gaarne gezien zouden hebben, als een instituut, in het leven geroepen om een goe de verhouding tusschen werkgever en werk nemer op het stuk van den arbeid te be vorderen. Uit de korte geschiedenis van het instituut der .-Bedrijfsraden is wel gebleken, dat de genen, die met een beperking van de werk zaamheden dezer colleges tot het sociale ter rein niet tevreden waren, groote groepen van het bedrijfsleven zich hebben vervreemd en het goede doel, dat met de bedrijfsraden te -bereiken ware geweest, in de waagschaal hebben gesteld. De indiening van het onder havige wetsontwerp tot wijziging van de Be drijfsraden wet is de bekroning op hun stre ven. Zonder dat zelfs van ccnige 'ervaring met deze organen kan gesproken worden, wordt een stap gezet, welken .de onderne mers niet kunnen en mogen' aanvaarden. De grondslagen van het ont werp. In het uitvoerige adres wordt o.m. betoogd: Terwijl de ontwikkeling van den socialen bedrijfsraad zich nog allerminst in het be drijfsleven heeft vastgeworsteld, komt de Regcering niet met een wetsontwerp, waar in zij uitvoerig motiveert, waarom aan de Bedrijfsraden h.i. adviseerende bevoegd heid op economisch terrein moet worc'v.n verleend, maar beroept zij zich op twee wetten, nl. die op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernc- mersovcrecnkomsten en dé Vestigingswet Kleinbedrijf, waarin reeds bevoegdheden op economisch terrein aan den bedrijfsraad zou den zijn toegekend. Adressant ontkent ten sterkste, dat dit het geval zou zijn en zegt zich te zullen blijven verzetten tegen het voortschrijden op den weg, die leidt naar een steeds verder toekennen van bevoegdheden aan de vertegen woordigers van arbeidersvakbonden op een qebied, dat naar het inzicht van adressant aan den ondernemer is toevertrouwd. De verordenende bevoegdheid aldus ein digt. het. adres is nog slechts een kwestie van tijd tenzij de volksovertuiging tijdig gat inzien, dat de productie in Nederland niet wordt geleid en niet kan worden ge leid ook niet voor een deel door ver tegenwoordigers van arbeidersvakbonden, maar door ondernemers, die van iongsaf op economisch en commercieel gebied hun scho ling hebben ontvangen. Verzocht, wordt dan ook, het wetsontwerp te verwerpen. De verraderlijke prentbriefkaart Fietsendief van zijn bed gelicht. In het nachtasyl van hulp voor onbehuis- den aan de Weesperzijde te Amsterdam, is, aldus de Msb., Zaterdagnacht een rijwiel- dief gearresteerd, die enkele dagen tevo ren in Roermond op het Munsterplein een fiets gestolen had, die tegen- een woonhuis geparkeerd sfond. De man bleek echter nogal overmoedig te zijn en reed doodkalm op de gestolen fiets naar den Bosch. Hij had schijnbaar schik in het geval en zal wel gedacht hebben, dat de politie hem daar zeker, niet meer te pakken kon krijgen. Voor de grap schreef hij een an sichtkaart aan de Roermondsche politie, waarin hij kort. en bondig vertelde, dat de dief met de gesto len fiets verder was gereisd naar Amsterdam. In plaats van Roer- mond schreef hij echter „Broer- mond". een typische gewoonte van den man, die hem ditmaal nood lottig zou worden. De Roermondsche politie was erg in haar schik met dit blijk van attentie van den rijwieldief en waarschuwde de Amsterdam- sche recherche. Bij de gebruikelijke controle van de hotel gasten, kwam de politie Zaterdagnacht ook in het nachtasyl op de Weesperzijde. waar de oneerlijke grappenmaker werd herkend en opgepakt. Aan het hoofdbureau van politie werd hij geducht aan den tand gevoeld en voor de aardigheid liet men hem een briefkaart schrijven, aan een adres in Roermond. Ge woonte getrouw vergiste hij zich en schreef „Brocrmond", waarmee hij den laatsten twijfel aan zijn onschuld wegnam. Thans zit hij reeds in het hoofdbureau van politie te Roermond in een der veilige cellen te brommen. Wezep in duister Door felle fabrieksbrand. Gisteravond is tot nog toe onopgehelder de oorzaak brand ontstaan in een der bij gebouwen van de chamottefabriek „Ideaal" te Wezep. Ofschoon het vuur onmiddellijk ontdekt werd, plantte het zich zoo snel voort, dat de afdeelingen steenmakerij en smederij, heiden gevestigd in houten gebouwen, spoe dig in vollen vlam stonden. Het toeval wil, dat het transformator- huisje, van het electrisch net, dat op het terrein van de fabriek staat, door het vuur is beschadigd, met het gevolg, dat een zeer groot gedeelte van Wezep en omgeving in duister is gehuld. Kind onder baanschuiver van tram Doodelijk ongeluk in Den Haag Het zevenjarig zoontje van de familie van 't II. uit de Weesperstraat te 's-Graven- ha ge was gistermiddag op de Escamplaan met eenige vriendjes aan het spelen juist op het moment, dat een motorwagen van lijn 6 ter plaatse passeerde. Het ventje merkte de tram blijkbaar niet op, liep al thans spelenderwijze tegen het voorbalcon, waardoor het tegen den grond werd ge smakt en onder de baanschuiver terecht kwam. Met zware inwendige kneuzingen werd de arme jongen onder den tramwa gen vandaan gehaald en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij in den loop van den avond is overleden, „Woelige minderheid" der na- tionaal-socialisten betoogt. Van heden af alle optochten verboden, behalve van het Vaderlandsche Front. Zooals te begrijpen valt heeft Hitler's rede in Oostenrijk aanleiding gegeven tot betoo gingen voor eii tegen Duitschland. De na tionalisten hielden een triomphtocht op weg naar de Joodsche wijken, waar de politie ze echter tegenhield. De leden van het Vaderlandsche Front hebben overal tegenbetoogin- gen gehouden, die echter veelal door nationaal-socialisten werden ver ijdeld. „Een woelige minderheid". Men heeft thans een overzicht van de be toogingen van de nationaal-socialisten in Oostenrijk. Volgens de officieele schatting hamen aan deze demonstraties in geheel Oostenrijk niet meer dan vijftienduizend per sonen deel. Havas merkt hierbij op, dat zelfs wanneer men toegeeft, dat de officieele raming de helft bedraagt van het werkelijke aantal, de nationaal-socialistische beweging in Oosten rijk niet meer is dan een woelige minder heid. De crisis, welke Oostenrijk doormaakt is dus geenszins een zaak van binnenlandsche politiek en is alleen veroorzaakt door de in menging van Duitschland. Alle optochten verboden. Het kabinet heeft het besluit genomen, alle demonstraties en optochten voor den tijd van vier weken te verbieden, behalve die, welke gehouden worden door het vader landsche front. Het verbod trad gisternacht in werking. Gunstig onvangen. Geruchten over kabinetswijziging. IJze ren garde ontbonden. Positie van den Koning versterkt. Het Roemeensche staatsblad publiceerde gisteren den tekst van de nieuwe Roemeen sche constitutie. Deze grondwet bevat o.a. de volgende voor naamste punten. Er wordt een einde gemaakt aan de ac tiviteit der politieke partijen. Het parlemen tarisme in zijn huidigen vorm wordt onder drukt en er wordt een volksvërtegenwoor- diging op corporatieven grondslag in het leven geroepen. Aan leden van het parlement en aan mi nisters is het verboden, tegen den staat te pleiten, of lid te zijn van maatschappijen, die een contract .n\&t den staa-t aangaan. Er zal een strenge controle worden inge steld op de administratie en ontrouwe amb tenaren zullen streng gestraft worden. De persoonlijke invloed van den koning wordt versterkt. Wat de minderheden aangaat, wor den gelijke rechten verzekerd aan alle personen van andere rassen, die sedert eeuwen op Roemeensch gebied zijn gevestigd. De nieuwe grondwet zal de regeering bo vendien de bevoegdheid geven te beslissen, dat de doodstraf, die in Roemenië is afge schaft, zal worden toegepast voor aanslagen cn politieke misdrijven. De tekst der nieuwe grondwet zal op 2i Februari aan de goedkeuring van het volk worden onderworpen. De stemming zal open baar en verplicht zijn. Grondwet maakt goeden indruk. De geest van verdraagzaamheid welke de nieuwe grondwet ademt, heeft een uitmun tende indruk te Boekarest gemaakt, zegt het telegraafagentschap Rador. Deze ver draagzaamheid is het beste middel om do geesten te kalmeeren en het Roemeensche openbare leven in Europeeschcn geest te leidon. Kabinetswijziging? In politieke kringen acht men het moge lijk, dat hot kabinet gewijzigd zal worden na het aannemen van de grondwet. De pa triarch zou dan als minister-president af treden. Voor het premierschap worden Tararescu Vaida-Voivod en zelfs Jorga genoemd. Naar voorts verluidt, zou Calinescu minister van justitie en Argetonianu minister van bui- tenlandsche zaken worden. IJzeren garde ontbonden. Corneliu Codreanu, heeft de partij „alles voor het vaderland" ontbonden en alle on derleiders van de lcgionnairsbeweging (de ijzeren garde) van hun taak ontheven. De nationale boerenpartij heeft haar le den opgewekt, Donderdag niet aan dé ver kiezingen deel te nemen. Eén doode, één ernstig gewonde. Te Bolnes is een granaat ontploft. Twee zoons van schipper Breukelmans uit Vlij men, die daar ter plaatse ligt, vonden op een scheepswerf een voorwerp, dat een gra naat van Engelsch fabrikaat bleek te zijn, die waarschijnlijk door een voorbijgaand schip 'overboord is geworpen. De jongens hebben gepoogd het ding te demonteeren en gebruikten daarvoor een metaalzaag, die zij in het midden van de romp van de gra naat plaatsten. Het onvermijdelijke bleef niet uit, een hevige ontploffing volgde, waar door heide onvoorzichtige knapen worden getroffen. Het bleek dat de 19-jarige A. Breu kelmans door de explosie op slag was ge dood en dat zijn-jongere broer levensgevaar lijke verwondingen- had opgeloopen. Eén nauwgezet onderzoek naar de her komst van het moorddadige voorwerp wordt ingesteld. DE GROOTE TEGENSTANDER VAN GHANDI THANS AAN HET ROER. Reuter meldt uit Londen dat Lord Halifax ad interim is belast met de portefeuille van buitenland- sche zaken. „Een echte Brit". Halifax kan het beste gekenschetst wor den als „Een échte Brit", dus conservatief, maar niet star en onverzettelijk, en met oog voor de behoeften van apdere. volkeren. Meermalen heeft hij in moeilijke omstandig heden bijvoorbeeld in den strijd als on derkoning avn Britsch Indië tegen Ghandi, LORD HALIFAX. zijn kwaliteiten als onderhandelaar op vortreffelijke wijze getoond. Ook in zijn jongste, veelbesproken reis naar Duitsch land was zijn rol als staatsman van groote beteekenis. Toen immers trachtte hij een grondslag te leggen voor een betere ver- Ibis (heenreis) Vertrek van Aankomst te Singap. 21 Feb Band. 21 Febr. '""eis1? I10®"- 21 F^>--|Rang. 21 Febr. (terugreis) lBaSd' 21 Fcbr' |Athcne 21 Febt Oehoe (heenreis) Valk (terugreis) Reiger vdam 22 Febr .(heenreis) |"-uai" |Alex. 21 Febr. [Basra 21 Febr. Rang. 21 Fcbr. Jodhp, 21 Febr standhouding met het Derde Rijk, door be spreking met Hitier en andere kopstukken. Zijn levensloop. Halifax werd 10 April 1S81 als Edward .Wood -geboren.-Later erfde hij den titel van zijn vader Lord I-Iali'fax.' Zijn opleiding was als van alle rijke landedellieden: Eton en Oxford. Op .29-jarigen leef tijd deed hij z'n in trede in het Lagerhuis en sindsdien heeft hij zijn district Yorkshire onafgebroken ver tegenwoordigd. 'In dèn oorlog diende hij -als officier; - kort daarop was hij reeds minister van Land bouw. Een verrassing wérd zijn benoeming tot onderkoning van Britsch Indië, waar hij Ghandi als 'tegenpartij vond. Hét was' in de ze omstandigheden, dat Halifax zijn „hoe kigheid", toonde door Ghandi en tal. van zijn leiders gevangen" te zetten! Zijn'beleid bleef echter voorzichtig en daarvan -plukte Engeland de vruchten. In 1911 in Engeland teruggekeerd leidde hij achtereenvolgens de departementen onderwijs 'en oorlog. In 1936 vergezelde hij Eden naar Gerieve'. Hij was de bedachtzame, de „rem" van Eden. Zoo bleef de situatie tot hij als lord-presi- derit van den staatsraad zijn befaamde Diiit- sche reis ondernam. Die reis was een der symptonen van Chamberlain's streven naar toenadering tot Duitschland cn Italië dat thans tot het con- clict. met en het aftreden van Anthony Eden geleid heeft. Nankings bevolking hongert. Japan verhindert invoer van rijst. - China en de erkenning van Mandsjoekwo. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat ten noorden van de Gele rivier de toe stand critiek is, doordat de Japansche troe pen hun hoofdmacht in westelijke richting doen oprukken in plaats van naar het Zuiden. De Japanncezen rukken thans, op! naar liet belangrijk mijncentrum Tsingwa, vanhier kunnen zij doordringen in Zuid oost Sjansi naar Tsingthsang, waar de bes te Chineesche ijzermijnen liggen. Ten zuiden van den spoorweg Tientsin- Pockau worden de Japansche troepen door de Chineezcn in bedwang gehouden. Rond Pcngpoc, Fcngjang en Tienjoean in het noorden van de provincie Anwei. De Japanncezen hebben Loeanfoe bezet, een slcutclstelling aan den grooten weg van Sintsiang in Noord Honan naar Linghsih in Zuid-Sjansi. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft tegenover de pers verklaard, dat een uit 10CO man bestaande Chineesche legerafdccling door de Japansch«e lucht macht bij Laian, op 40 kilometer ten noord westen van Nanking werd vernietigd. Nankings bevolking hongert. Het Chineesche agentschap Central News deelt mede, dat twee regeeringsambtenaren die kort geleden uit Nanking naar Hankau zijn gekomen, hebben medegedeeld, dat de Japansche troepen in een maand hebben vernield, wat de Chineesche regeering in tien jaar heeft opgebouwd. Alles is in vlam men opgegaan. De internationale commissie tot hulp heeft openbare keukens opgericht om de honge rende bevolking te spijzigen. De Japansche autoriteiten hebben evenwel de commissie belet rijst aan te voeren en evenmin is bet comité in staat om geneeskundige hulp aan te voeren. Chineesch protest te Berlijn. In al'le Chineesche kringen is men diep geschokt door de Duitsche erkenning van Mandsjoekwo. Een vooraanstaand Chinees zeide: „Onze verwachtingen zijn teleurge steld, doch wij weten nu ten minste aan welke zijde Duitschland staat." Een voornaam Chineesch blad voorspelt dat China zich nu definitief zal aansluiten bij het antifascistische front. De Chineesche regeering heeft haar ambassadeur opdracht gegeven te protesteeren tegen de erkenning van Mandsjoekwo. Spreekverbod voor den kant gevreesd. predi- Naar de Tel. 'verneemt, heeft het O.M. in het proces-Niemöller eenige niet .onbelang rijke punten der acte van beschuldiging laten vallen. In belangstellende kringen meent men daaruit te mogen afleiden, dat' het proces voor de speciale rechtbank van korteren duur zal zijn, dan men aanvankelijk ver onderstelde en dat de straf, welke eventueel tegen ds. Niemöller word.t uitgesproken, relatief gering zal zijn. Optimisten ver wachten zelfs, dat de uitspraak nog vóór het einde dezer week zal vallen en men lioopt. dat de straf niet veel meer zal be dragen dan de bijna acht maanden, >velke de predikant in voorarrest heeft doorge bracht. Men vreestevenw,el, dat het den predikant uit Dahlem in de toekomst.onmo gelijk gemaakt zal worden, pp den kangel van zijn 'kerk terug "te keerch, Abessinië als Joodsch toevluchts oord. Een beschouwing in het Italiaansche blad Informazionc Diplomatica doet zien, dat Müssolini nog steeds bezig is met het Jood* sche vraagstuk Men meent, dat het in de bedoe ling van den Duce zou liggen straks met een breed gebaar den Joden Abessinië als nationaal tehuis onder Italiaansche souvereiniteit aan te bieden. Hier zouden zij niet, als in Palestina, te gen een'vijandelijken stam als de Arabie ren hebben te strijden, terwijl ccn Joodsch© emigrantenslroom naar Ethiopië met een slag vele moeilijkheden, welke Italië in Abessinië ondervindt, zou oplossen. Men vergbtc niet, dat een Joodsche pene tratie in Italiaansch Oost-Afrika zoo goed als zeker finantieelc steun van Engeland en Amerika zou medebrengen en aan den anderen kant ook Duitschland niet onwel gevallig zou zijn, omdat het zou kunnen bijdragen de sterke anti-fascistische gevoe lens van het wereld-Jodendom te verzach ten. En als grootste triomph zou de vervulling van de diepste droom van David's ras, een eigen vaderland, Mussolini's aanzien sterk doen stijgen en zijn posilie bij den Islam tegenover Engeland versterken. Uitgebreide en slecht verlichte trajecten houden den dienst op. De centrale landbouworganisaties hadden zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend naar aanleiding van het geen in de Tweede Kamer was gezegd over de ochtendhestelling ten plattelande en de avondhestelling buiten de kom van het dorp, omdat juist in deze laatste de pro vinciale en plaatselijke bladen zitten. De minister heeft daarop thans, naar de N.R.Crt. meldt, geantwoord, dat dc late uit reiking van poststukken in den regel niet wordt veroorzaakt door een laat aanvangs- uur van de ochtendhestelling, maar verhand houdt met, de uitgestrektheid der bestel- routes, waardoor zij, die aan het eind van de route wonen, eerst laat kunnen worden bediend. Ter bevordering van een vroege uitrei king wordt de uitvoering van uitgestrekte besteldiensten reeds zooveel mogelijk ge splitst. Deze splitsing kan in verband met de oeconomische dienstuitvoering niet over al terstond worden toegepast, omdat het niet altijd mogelijk blijkt den ter plaatse nog aanwezigen in vasten dienst zijnde,n besteller dan nog een.volle dagtaak te ver schaffen. De avondbestelling wordt slechts uitgevoerd in buitenwijken voor zoo ver per werkdag een aantal stukken ter uitreiking aanwezig is, waarvan de frankeerkosten in een redelijke verhouding staan tot de aan de be stelling verbonden kosten, terwijl ook rekening wordt gehouden met den toestand en de verlichting der wegen, waarlangs de bestelling moet plaats hebben. In verband met plaatselijke omstandighe den en het aantal poststukken worden de grenzen der kringen voor de avondbestelling geregeld herzien. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat op vele kantoren gelegenheid bestaat tot kosteloöze afhaling van dagbladen, welke in verhand met. het tijdstip" van ontvangst, niet meer denzelfden dag besteld worden. Naar bezwaren in bepaalde gemeenten, die ter zijner kennis gebracht, worden, zal de minister van geval voor geval een onderzoek dien instellen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2